Hulp voor den Zeeuwschen Tuinbouw iEiïËLS 2e BLAD HARTEN DRIE FEUILLETON Op Fok- en Vermeer- deringsbedrijven Bertels' Kunstkorrel P0ESJESD00D ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 18 JANUARI 193^ No. 3. Ook de Zeeuwsche tuinbouw krijgt klap pen. Ook de Zeeuwsche tuinbouw moet door de crisis heengeholpen worden, zegt het rapport, dat is opgesteld door de Pro vinciale commissie uit de veilingen in sa menwerking met de gewestelijke landbouw organisaties. De tuinbouw is voor Zeeland van be lang. In tal van Zeeuwsche dorpen wordt arbeidsgelegenheid en welvaart in hooge mate beheerscht door den verbouw van fruit en groente. Als door onvoldoende steun en te sterk doorgevoerde inkrimping de tuin bouw in dorpen als b.v. Kapelle zou moe ten verdwijnen, dan beteekent dit verdwij nen van werk voor de talrijke bevolking. Zeer hooge bedragen aan werkloozensteun moeten dan uitgegeven worden, want al leen in Kapelle wordt reeds f 30.000 be taald voor het plukken van vruchten. Het rapport geeft vervolgens enkele cij fers omtrent opbrengst der producten. De prijs voor Kruisbessen b.v. daalde van f 12.17 in 1929 tot f 2.42 in 1934; roode bes sen zakten van f 12.64 tot f 4.62, zwarte bes sen van f 23.07 tot f 9.31, Frambozen van f 36.58 tot f 10.67 en aardbeien van f 60.91 tok f 16.79. De kruisbessenteelt is wel het zwaarst getroffen. Verleden jaar heeft 40 pet. van den oogst minimumprijs niet opgebracht en moest vernietigd worden. o Wat moet hiertegen gedaan worden? Het rapport noemt drie middelen: steunverlee- ning, teeltbeperking, prijsregeling. De steun moet verhoogd worden. De steun wordt nu bepaald naar gelang gelden daar voor beschikbaar zijn gesteld, inplaats dat geld gegeven wordt naarmate steun noodig is. Rij dit systeem zijn de lage richtprijzen nooit bereikt en kon slechts 50o/o van het verschil tusschen richtprijs en gemiddelde opbrengst worden uitgekeerd. Het tegen woordige principe van steun is juist; immers, het bedrijf moet worden gesteund en niet de persoon. Meer steun is echter ook noodig, nu door de teeltbeperking de productiekosten zullen stijgen. Veel aandacht wijdt het rapport aan het vraagstuk der teeltbeperking. Zeeland heeft zeer ernstige bezwaren tegen het tot nog toe gevolgde systeem. Oogenschijnlijk mag het een oplossing schijnen, dat men in de groote en ge mengde bedrijven de verbouw van tuin- bouwgewassen, met behulp van de z.g.n. pro gressieve schaal en betekening van het be perkingspercentage naar de totale opper vlakte van het bedrijf, in zeer sterke mate gaat beperken (tot 75<>/o toe), doch men heeft onderschat de groote beteekenis van het groot en gemengd bedrijf voor den ge- heelen Nederlandschen Tuinbouw, vooral wat het instandhouden van den export be treft, terwijl ook de belangen van de ar- DOOR BERTA RUCK. 30. Liefde was het eenige onderwerp, dat de moeita waard was in de wereld en hij was nieuwsgierig of het hem ooit gegeven zou worden of dat hij gedoemd zou zijn voor het overige van zijn leven toeschouwer te moeten zijn. Ook haalde hij aan, dat nooii een vrouw belang in hem had gesteld, se dert zijn moeder was gestorven en hij als klein jongetje was achtergebleven. Nellie natuurlijk uitgezonderd Beste meid Zusterlijke genegenheid voldoet 't hart niet. Kapitein Hunter beeldde z'n gedachten steeds uit in uitgestooten, korte, afgebroken zinnen, die hij door een blik uit zijn glan zende Spaansche oogen de noodige kracht bijzette. De mannen hadden op 't eerste gezicht over het algemeen een afkeer van hem en de. vrouwen hadden een vaag gevoel, dat zij ook een afkeer van hem behoorden te heb ben, hetgeen gedeeltelijk daaraan is toe te schrijven, dat dit soort mannen vrij fami- lair met vrouwen is of, zooals mevrouw Hallett gewoon was te zeggen: „Dit type heeft de zeldzame gave van te weten wan neer een vrouw attentie noodig heeft en wanneer zij werkelijk verlangt alleen gela ten te worden bij haar kopje thee. De man die dit weet en overeenkomstig handelt, kan Hoogere steunbedragen, doelman tiger teeltbeperking, aangevuld door een prijsregeling bij verplicht veilen zijn de middelen, door de organisaties aangegeven ter sa neering van den Zeeuwschen Tuinbouw, beidskrachten in de groote en gemengde bedrijven zijn verwaarloosd. Dat men in verband met de groote moei lijkheden voor den intensieven tuinbouw een verdere ontwikkeling in de richting van het grootbedrijf niet in'de hand werkt en tracht het kleinbedrijf zooveel mogelijk tO helpen en de terugkeer tot den verbouw van landbouwgewassen waar mogelijk be vordert, is zeer begrijpelijk. Dit mag echter niet gaan ten koste van een ontwrichting van de bestaande bedrij ven. In Zeeland heeft men dan ook ernstige bezwaren, tegen het willen stabiliseeren van de productie van de grovere tuinbouwge wassen in een bepaald type van bedrijf met uitsluiting van andere producenten, hoewel deze laatsten tot nu toe ook aan de pro ductie deelnamen, op den verbouw van de ze tuinbouwge wassen zijn aangewezen en ze goedkoop en iiv de allerbeste kwaliteit kunnen voortbrengen. Deze bezwaren betreffen in het bijzon der de aardbeienteelt. o Terwijl de teelt van aardbeien in de goe de bedrijven in 1934 loonend is geweest en ook in voorafgaande jaren de verliezen hierop het geringst waren, wordt voor dit gewasi een sterking inkrimping voorgeschre ven Ook voor frambozen waarvoor nog pers pectieven aanwezig zijn, mogen niet aan geplant worden. Kruisbessen en roode bes sen, die zeer lage prijzen te zien gaven vallen buiten de teeltbeperking. Zeer goed is men er zich in Zeeland van bewust, dat men de verschillende maatre gelen landelijk moet bezien en dus de aard beienteelt in Zeeland niet los staat van die in andere streken van het land. In 1934 is echter ook over het geheele land genomen, de teelt loonend geweest, waar géén kunstverlichting mag worden toegepast kan in géén geval gemist worden. Bertels Kunstkorrel voorkomt het ontijdig in den rui vallen van Uw jonge hennen en be vordert den winterleg. Bestelt bij Uw plaatselijken handelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam 4 iedereen trouwen; na zijn huwelijk spreekt hij heel medelijdend over haar als: „Mijn vrouw; het aardigste vrouwtje op de aar de. Allemachtig wat verveelt ze me". Het instinct van kapitein Hunter toonde hem op dit oogenblik het verlangen van No ra naar attentie, ofschoon hij de ware be weegreden daartoe niet kende. Daarom too- verde hij een atmosfeer van attentie om haar heen en wel even onafgebroken als de warme zomerlucht welke haar omringde. Dit wekte bij Nora de hoop erg ondank baar dat dit alles tot een ander huwe lijksaanzoek mocht leiden. Het is jammer, om de woorden van tante Hallett te gebruiken, dat de goede gaven van intuïtie en doorzicht in den regel ge schonken zijn aan mannen die de menscnen een bedrieger noemen. Op het hierboven genoemde zielkundige moment doorzagen de donkere oogen van kapitein Hunter, dat zijn oogenblik was aangebroken. En hij nam de kans waar. Op dramatische manier brak hij een van zijn korte zinnen af en zei vrij luidruchtig, ter wijl hij zijn zuidelijke oogen in de hare trachtte tfe priemen. „Wat heeft het eigen lijk voor nut, om over dit alles te rede neeren? U heeft mij reeds lang geleden, lang voor het bal gezegd, dat er absoluut geen hoop voor mij bestond. Maar als een man werkelijk bemint, dan kan hij dat idee niet van zich afzetten." „Ik! had er wel spijt van", mompelde No- ra met een gevoel van schuldige triomf. Bedenk echter, hoe diep zij gekrenkt was. En ieder meisje weet, dat er slechts één overheerschende balsum is voor een ge wond hart van een meisje, dat door den „Moeder, de poes hèt jongen gekreöhege, Troelaadiejeé troelaadiejoo..." Het kwam uit mijn onderbewustzijn op, dit deuntje, telkens als ik in de schuur- hoek Miepsie met haar vier kindertjes zag. Vi l* kleine dotjes, wriemelend dierenleven, blfhd eerst, daarna met van guitigheid en levensjolijt glinsterende oogjes. En een Miep sie met de volledige airtjes van een trotsche mama. „Ach, wat een doddige hondjes", riep mijn nichtje Tops, toen zij het stel de eer ste keer zag. „Het zijn katjes, Tops", verbeterde ik. Nichtje haalde haar neus op. Wat een fossiel, die oom Pleun. Snapte niet eens, dal zij de katjes hondjes noemde, omdat het zulke honde-doddige katjes waren. „Ik bedoel natuurlijk: wat een hondjes van een katjes, oom", zei ze geduldig, als tot een niet begrijpend kind. „Hoe boks je dat bij mekaar, Tops", plaag de ik, „een hondje, dat een katje is of een katje dat een hondje is?" „Lieverdjes, hè?" zei Tops, vrouwelijk mijn vraag negeerend. Ik nam wraak. „Nou en of. De lieverdjes gaan straks de vaart in. Een twee drie plomp", sprak ik met voorgewende hardvochtigheid. Tops keek mij verbijsterd aan. Ik werd nog ha rdvochtiger. „Ze gaan met 'n enkele reis naar het poesenwalhalla, Tops. In een zak met een steen en..." „Oom Pleun" riep het lieve kind met snuivende neusgaten, „als... als U dat durft te doen". Haar oom grijnsde. „Waarom niet?" „Als U dat durft te doen, dan... dan kijk ik U nooit meer aan. Daar". Daar stond ik nou met een waar poe senprobleem. Het is met de jonge poesen als met de kruisbesssen, de sla en de to maten: er is geen afzet voor. Toen Miep sie ons met haar vierling verraste, velde mevrouw Amelia Zeeland, geboren Koren- stengel onmiddellijk een viervoudig dood vonnis. Maar omdat de beul dat was ik staakte, behield Mieps haar kinde ren. Ik kon het niet over mijn hart ver krijgen, dit mooie jonge leven te vernieti gen. Noem het sentimentaliteit, noem het kinderachtig ik voelde het als een slag tegen het Leven zelf, het abrupt vernietigen van hetgeen de Natuur met zooveel kunst zinnigheid, met zulk een vaardige, schep pende hand en met zooveel moeite had voortgebracht. Het is iets leelijks, dat le ven willens en wetens in den dood terug te slaan. Ik ben op zoek gegaan naar huiselijke haarden voor Miepsie's kleuters. Maar de iwereld heeft absoluut geen interesse in jonge poesjes. De markt was zeer gedrukt. „Is-ie zindelijk?" vroeg een vrouwelijke kennis twijfelend. „Elk dier is van nature zindelijk"., be weerde ik. Dit bleek verkoop-technisch geen inslaand argument, want ik kreeg een ver haal over de onzindelijke misdragingen van wijlen Maupje, dat mij de haren te berge deed rijzen. Tjonge als Maupje zich in de zalige jachtvelden der katten evenzoo man dien zij bemint is afgedankt en dat die souvereine balsem de hulde van een ande ren man is. liet komt er zoo precies niet op aan wie hij is, mits hij maar presentabel is. Al wat zij in de omstandigheden noodig heelt is, deze overwinning zoo uitdagend rno gelijk voor haar vorigen minnaar ten toon te spreiden. Natuurlijk wilde Nora dit in haar gekwetst eergevoel, woede en harteleed zichzelf niet bekennen. Meisjes zijn in dit opzicht zelden eerlijk tegenover zichzelf dit ligt aan hun opvoeding. Generaties van dit opvoedkundig systeem hadden het No- ra ingeblazen, dat zij kapitein Hunter veel aardiger vond dan vroeger, toen hij ook toevallig gelijk met haar bij zijn zuster (haar oude schoolvriendin) logeerde. Kapi tein Ilunter begon haar te peilen, door het uitstooten van klanken als: „Misschien ten slotte U mij beter kende dan Terwijl hij deze peilmethode toepast, kun nen wij een vluchtigen blik werpen op de menschen in wier landhuisje aan de zee kust Nora logeerde (terwijl Billy te mid den van zijn drukke werkzaamheden over haar zat te piekeren.) De echtgenoot van haar gastvrouw, oud schoolvriendin, mijnheer Milbanke was een gewezen makelaar in effecten, een klein, dik, kaalhoofdig, zeer vriendelijk mannetje. Hij zat absoluut onder de pantoffel van vrouw, die hem cheques aanbood met een vriendelijk: „Wil je dit even afteekenen?" Hij was met Nellie Ilunter getrouwd om dat zij, zooals hij het noemde „kranig" was. In werkelijkheid was zij voor haar hu welijk een meisje uit een provinciestadje. Zij was dol op tooneel uitvoeringen en hield zich (geregeld op de hoogte, wat er in die gedraagt, gaat ze vast en zeker het concen tratiekamp in. Overigens blijkt zindelijkheid een voor jlonge poesen onontbeerlijk diploma. Er zijn trouwens vele dingen, die een sollici- teerende kat plechtig moet beloven na te laten. Zij moet de kanarievogel in leven eu met rust laten, een zeer zware opgave als zoo'n lekker hapje telkens voor je wa tertandende snuit heen en weer huppelt; zij mag de bloempotjes niet omgooien, moet het servies, het vleesch in de keuken en Opa's lichtgeraakte zenuwen ontzien. Zij mag geen kleine springertjes op haar vel, en geen mannelijke soortgenooten in Maart najagen. Zij moet zich desnoods door Wim- pie voor een karretje laten spannen of zich door Zusje als pop laten aankleeden. Zij moet tenslotte haur ziel in lijdzaamheid bezitten als de 1(X) KG. wegende Pa op een harer pootjes trapt of de ondeugende bengel van een Ilenkie haar aan heur staart een zesdubbele salto laat maken. In dat alles schoten Miepsie's nazaten hopeloos tekort. Ik ben mismoedig naar huis gegaan, peinzend over de Natuur, die maar raak produceert en zich aan het afzet- probleem niet gelegen laat liggen. Zou Ame lia te vermurwen zijn? Ik zag tegen de vier dubbele moord op als een bolsjewiek te gen Hitier. Er was geen hooger beroep op het dood vonnis. „Wat moet ik met vijf katten doen vroeg mijn wederhelft kort en bondig. „Ik heb hier een' fatsoenlijk burgermans-huis- houden en geen katten-asyl. Vort d'r mee, Pleun". Dat was de lijkrede voor Miepsie's kroost Met een bezwaard hart ben ik beul ge weest. In een emmer water schoon lei dingwater, want als je toch moet verdrin ken kan je het nog beter doen in gezui verd water dan in een moddersloot heb ik in een oude zak kattekind na kat- tekind verdronken. Bij de derde ix>es walg de ik van mezelf en alleen met de groot ste wilskracht heb ik mij kunnen dwingen tot voltooiing van het lugubere werk. Ik ben er twee dagen gederailleerd door ge weest. Per saldo was het een doodnuchter ding: het om zeep helpen van vier jonge katten. Vier stomme, redelooze beestjes, overcom pleet in dit leven en daarom beter dood. Maar ik kan mij na deze ervaring heel, héél vaag voorstellen wat een Moeder moet voelen, die haar kinderen voor een oor log moet afstaan. En daarom kan ik mij niet voorstellen, dat menschen, die over een oorlog praten als een onvermijdbare en derhalve te aanvaarden, plaag, volkomen juist beseffen, witar zij over praten. Der- gelijkq menschen zouden er baal bij vinden als hun poes eens te rijk met nazaten werd bezocht ik durf het geijkte woord „gezegend" in dit krasje niet te gebruiken. PLEUN ZEELAND Mijnhardt's Zenuwtabletten75 ct. Mijnhardt's Laxeertabletten60 ct. Miinhardt's Maagtabletten75 ct. Mijnhardt's Hoofdpijntabletten60 ct. „Wat Mijnhardt maakt is goed." wereld omging. Zelf was zij ook een der beste krachten van een plaatselijk tooneel- verecnigingetje. Vervolgens was zij in haar kleeding nogal modern voor een provinci ale; dit als gevolg van een abonnement op een Londensch damesmodeblad. Zij wist precies te vertellen, welk soort likeur mo menteel het meest in trek was en met welk soort sigaretten men „bij" was. Parasitee rend op den titel van haar broer den offi cier van gezondheid, stelde zij zich voor als behoorende tot jlen militairen stand. De nieuwste deuntjes, slagwoorden en moppen werden door haar gelanceerd, hetgeen haar goed afging, want verlegenheid en onbe spraaktheid waren haar hoofdgebreken niet. Begrijpelijk, dal mevtouw Milbanke, die een zeer opgewekt humeur had, een passende gastvrouw1 voor Nora was, die juist zoo ie mand noodig had, om haar voldoende af leiding te bezorgen, teneinde zooveel moge lijk te vergeten. Kapitein Hunter, die een andere beschou wing had, vermoedde den gemoedstoestand van het meisje niet. Hij feliciteerde zich zelf, terwijl hij iets dichter naast haar voort wandelde, dat hij door zijn persoonlijke aantrekkelijkheid Billy Somers den loef had afgestoken. Het was niet noodig geweest het jonge luitenantje bij den kolonel ver dacht te maken, (hetgeen trotsch zijn ver giftig mengsel niet gelukt was). Want nu liep het meisje naast hem, dat hem veer tien dagen geleden een blauwtje had la ten loopen, met neergeslagen oogen naar zijn hernieuwd huwelijksaanzoek te luiste ren. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 5