iVOROL 2e BLAD HARTEN DRIE FEUILLETON Mooie, unite tanden, Verkouden DE SAAR STEMT. |DRAI5MA-VANVALKENBURG'S- e A ••LEVERTRAAi -LEEUWARDEN- Doos 20 ct Tube 40 en 60 ct. met ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 11 JANUARI 1935. No 2. Ons Buiten- landsch Overzicht DUSTSCHLAND OF STATUS QUO? De rustige stemming is een groot succes voor den Volkenbond. Er komt geen „nacht der lange messen". Zondag zijn de oogen van de gansche be schaafde wereld gericht op het kleine plek je gronds, daar tusschen Frankrijk en Duitschland, het Saargebied. Een nu nog zelfstandig volk gaat naar de stembus om zich een andere nationaliteit te verzekeren of maar dat is minder waarschijnlijk om zich uit te spreken voor handhaving van den beslaanden toestand. Er is de laatste maanden over de Saar- kwestie heel veel geschreven. Dat heeft zijn reden. De Saarkwestie is een brandpunt van Europeesche politiek; er zijn menschen geweest, die met eenige reden gevreesd hebben, dat aan de Saar wel eens een nieuwe lont in het Europeesche kruitvat zou kunnen worden geworpen. Een der grootste successen van den Volkenbond is dan ook de door zijn bemiddeling tot stand gekomen regeling, waardoor een internati onaal conflict als gevolg van de Saarstem- ming tot de onwaarschijnlijkheden ging be- hooren. o— Hoe ontstond eigenlijk de Saarkwestie en waarom is thans de volksstemming noodig? Het Saarbekken is niet grooter dan de helft van onze provincie Overijssel, maar heeft op dit plekske gronds een bevolking van 800.000 zielen (waarvan ruim 500.000 thans stemgerechtigd zijn.) Het volk was en is nog steeds in meerderheid Duitsch; door de eeuwen heen is het land trouwens steeds met Duitschland verbonden geweest. Het Saargebied is eigenlijk één groote fa brieksstad. De kolenmijnen leverden in '13 reeds meer dan 13 millioen ton brandstof op. Het vredesverdrag van Versailles is de geestelijke vader van de Saarkwestie ge weest. Het verdrag behandelt in enkele ar tikelen den rechtstoestand van het Saarbek ken. Alle mijnen met bijbehoorende fabrie ken werden eigendom van Frankrijk. De waarde van die eigendommen werd in min dcring gebracht op de oorlogsschulden, wel ke Duitschland aan Frankrijk had te beta len. Het bestuur van het Saarland kwam in handen van den Volkenbond, die vertegen woordigd wordt door een regeeringscommis- sie van vijf leden, n.l. een Franschman, een Saarlander, een Fin, een Zuid-Slaaf met den Engelsman Knox als voorzitter. Deze commissie bezit uitgebreide regeeringsbe- voegdheden. o Deze neutraliteit met Fransche industri eel e exploitatie zou voortduren tot 1 Janu ari 1935. Tijdig voor dien datum aldus het vredesverdrag zal een vrije en ge heime volksstemming worden gehouden, waarbij de Saarlanders zich kunnen uit spreken, tot welk land zij voortaan wen schen te behooren: Duitschland of Frank rijk. Er is echter in die vijftien jaren na den oorlog in Duitschland iets veranderd; dat heeft de Saarkwestie eerst recht tot een kwestie gemaakt. Vele Saarlanders, Duitsch- gezind in hart en nieren, moeten niets heb ben van het tegenwoordige bewind in Duitschland. Daarom zullen Zondag velen, die anders graag weer Duitscher zouden worden, voor een bestendiging van den toestand (status quo) stemmen. Van de maandenlangen feilen, niets en niemand ontzienden verkiezingsstrijd der Nazi's heb ben zij al meer dan genoeg gehad en zij verlangen er heelemaal niet naar, onder het Hakenkreuz te worden geregeerd. De voorbereiding van deze stemming heeft heel wat voeten in de aarde gehad, ook al omdat te voren moest vaststaan wat er zou gebeuren „na den storm", als Duitschland wat iedereen verwacht het roer in han den krijgt. De wereld wilde de anders den kende Saarlanders gedekt zien tegen den „nacht der lange messen", een moderne Bartholomeusnacht dus, waarvan Duitsch land reeds een voorbeeld heeft gehad en waarmede overwinningszekere Nazi's ge dreigd hadden. Frankrijk gesteund door den Volkenbondsraad, eischte een verdrag, waarbij de stembus-overwinnaar zich ver bindt leven en eigendommen der Saarbe- woners te beschermen. Berlijn wilde eerst niet, maar moest tenslotte toegeven. De Volkenbondsraad heeft gewonnen, kreeg in vrijwel alles zijn zin. Daarom zijn er nu Hol landsche mariniers in het Saargebied en soldaten van andere landen; zij zullen ook na de stemming de orde en veiligheid hand haven. De stemming zal inderdaad vrij en geheim zijn; ieder biljet moet in een ge sloten enveloppe worden ingeleverd. Er kan met de stembriefjes niet worden ge knoeid daarvoor staat het neutrale steumbureaux-personeel (w.o. vele Neder landers) voldoende borg. Alle maatregelen zijn genomen om een rustige stemmingsdag te verzekeren. De Volkenbondsraad heeft een waarlijk Gordiaansche knoop ontward. —o Verwacht wordt, dat het vereischte meer derheidspercentage voor een weder-aanslui- ting bij Duitschland er zeker zal komen. De wereld is echter het meest nieuwsgierig naar het aantal stemmen, dat voor de sta tus quo zal stemmen omdat deze als het ware een uitspraak vormen tegen het Hit- Ierbewind. Voorspellingen dienaangaande zijn moeilijk; er spelen te veel factoren een rol in de Saarstemming. Als de Saarbevolking zich uitspreekt voor een terugkeer naar Duitschland zal de Fran sche schatkist 900 miliioen francs ontvan gen voor het afstaan van de mijnen, fa brieken, Spoorwegen en Stations, die Frank rijk in 1919 in eigendom kreeg. BEDRIJFSUITKOMSTEN VAN VERLEDEN JAAR. In verschillende streken van het land vallen de uitkomsten van den tuinbouw o- ver 1934 niet legen. De omzet van de U- trechtscbe veiling steeg met f 72.253 tot f 2.263.260; de opbrengst van groenten en fruit aan deze veiling steeg met plm. f 110. 000, de besomming van de eierveiliing ech ter daalde met ongeveer 60 pCt. Ook Beverwijk heeft verleden jaar ge boerd; de besommingen der vijf tuinbouw veilingen zijn totaal f 287.000 hoogcr en met totaal f 1.710.000 gekomen op het peil van 1932. Dit moei voornamelijk worden toege schreven aan de veel betere uitkomsten van de aardbeiencampagne, nog steeds een der voornaamste bronnen van bestaan in Ken- nemerland. Hoezeer overigens ook in dit gewest de tuinbouw in den loop van enkele jaren achteruit gegaan is blijkt wel uit het feil, dat de vijf veilingen te Beverwijk in 1929 nog een omzet hadden van ruim drie millioen gulden. In Westfriesland heeft alleen de veiling Bangert en omstreken een vermeerdering van omzet kunnen boeken, n.l. van f 632.000 tot f 715.000. o Holland's fruilluin bij uitnemendheid, het Westland, ging in 1934 weer met ruim een millioen achteruit; de totale omzet van de twaalf veilingen bedroeg ruim 11 millioen gulden een daling, vergeleken bij 1933 met 8.5 pCt. In 1930 was de omzet nog ruim 20 millioen einde 1931 gaf een miillioen ver mindering te zien, 1932 bracht een vak van 19 op 14.5 millioen. Van deze aanzienlijke daling kneep 1933 nog eens 'n slordige mil lioen af. De veilinginkomsten van de Westland- sche tuinders zijn in vier jaren tijds met ruim 40 pCt. gedaald. KALIBEMESTING EN KALI GEBREK.... In verband met het feit, dat kalimest de laatste jaren slechts in beperkte mate ge bruikt werd, terwijl het thans veel goed- kooper is geworden, verdiend dit aller aan dacht. Ook dezen zomer kon men verschillende gewassen zien welke openlijk verschijnse len toonden van kaligebrek, zoo treft men reeds zeer vroeg bij de graangewassen voor al bij haver, kaligebrek aan. In het eerste groeistadium heeft het blad een iets grijs gele tint, overgaande tot bronskleurig met dikwijls een bruin rood ASPIRIN oefent een gun stige invloed uit op de circulatie van het bloed, verwijdt de kleinste bloed vaten en bevordert zo de bloedsomloop. Vandaar fa A zijn Aspirin-tabletten bij verkoudheid onontbeerlijk. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjos van 20 tabt. 70 cis. en oranjezakjes van 2 tab!, a IC C'i- bladpuntje, terwijl de blaadjes der jonge plantjes slap op den grond vallen, het per ceel krijgt daardoor den indruk van een verward voorkomen, wat iemand met er varing direct moet opvallen. Boonen erwten en klaver beginnen in den regel al spoedig na opkomst grijs ge le puntjes op het blad te vertoonen, voor* al langs den rand die langzamerhand ver- bruinen. Boonen geven bovendien ook nog de ver schijning vooral in den verderen groei, geteekende zwarte plekken aan de randen van het blad die zich uitbreiden op het dof-groene blad, en daarna verschrompelen Aardappelen reageeren zeer duidelijk op kaligebrek, reeds in den vroegen voorzo mer toont het gewas een zwart-bronsige kleur, welke doet denken aan een zwaar bemest perceel. Het bronsig-zwarte is zel den een falend kenmerk en zal iedere land bouwer wel eens hebben ontdekt, het ge was krijgt dikwijls tegen de verwachting in, het land niet vol en sterven de planten dik wijls te vroeg af. Bij bieten kan men kali gebrek niet ge makkelijk onderscheiden, en komt dit eerst bij totale uitputting voor den dag. Nu de tijd aangebroken is dat kalimest zoo uitermate goedkoop is geworden, zal het gewenscht ja, in sommige gevallen zelfs dringend noodzakelijk zijn, de grond van kali te voorzien. Men kan nu nog gebruik maken van ka- lizout 40% terwijl men in het voorjaar in vele gevallen, en vooral bij aardappels Pa tentkali zal moeten gebruiken. Het advies is nu evenwel gebruik, nu de prijs geen bezwaar kan zijn dit jaar kali en tracht tevens de volgende zomer tc onderzoeken of men op zijn bedrijf ook bovenstaande, van kaligebrek kan waarne men. Elke plant heeft de voedingsstof, kali noodig en men behoeft ook niet gauw bang te zijn dat te veel wordt gegeven, want de practijk heeft de laatsten tijd wel bewezen dat vele gronden geen overvloed of zelfs nog niet voldoende kali voor een volgend gewas bezitten. DOOR BERTA RUCK. 29. HOOFDSTUK IX. DE WARE MAN NIET. Vlak bij het dierenasyl, aan het einde van de laan waar de familie Hallett woon de, zag de opgejaagde, ontredderde Billy een witte auto aankomen. De chauffeur scheen geen haast te hebben en de wijze waarop het voertuig over den weg kron kelde, rechtvaardigde het vermoeden van Billy, dat de auto op eigen initiatief een toertje maakte. Doch toen de afstand tusschen officier en auto kleiner werd zag de eerste, dat er een man in de laatste zat.. Niet slechts een man, maar een tuinman, en nog wel de tuinman van den notaris en de auto welke hij bestuurde was ja waarachtig Billy's eigen witte karretje, dat hij „ergens had la ten staan.." „Allemachtig, mijn auto. Ja zeker. Erg best hoor. Dank je wel. Ik had 'm juist noodig", zei Billy terwijl hj den dienaar van Flora een shilling in z'n hand drukte. Indien er nog iets helder in zijn ver ward brein was overgebleven, dan was het de gedachte, dat hij naar de familie Wijnne- Prilchard moest terstond. Maar toen hij in het „Witte huis" was en in de gezellige eetkamer zat, waar alles hem, als 't ware als oude bekenden, toelachte en waar hij zich reeds als een lid van de familie had gevoeld, toen hij daar zat, schoot zijn hart vol. Majoor Wynne-Pritchard zag er bedroefd uit, toen hij den jongen man hartelijk en vol sympathie de hand drukte en de mooie Iersche oogen (Nora's oogen) van mevrouw Wynne-Pritchard vertoonden roode randjes. „Vergeef mij, Billy, dat ik je niet heb geschreven, niettegenstaande ik het je had beloofd", zei ze berouwvol. „Maar het viel me ook zoo zwaar, om te gaan zitten schrij ven over iets waarover eigenlijk niets te schrijven valt". „Natuurlijk weet jij van deze geschiede nis meer dan wijzelf, Billy", verklaarde de majoor zonder genade voor zijn knevel, terwijl zijn vrouw mompelde, dat het nu wel weer in orde zou komen. Hij keek uit het raam. „Je hebt je auto bij je, zooals ik zie. Waarom rijdt je niet direct naar Wales om met Nora te praten? Je moet nooit met een vrouw correspondeeren", zei de vader van Nora. „Zij nemen nooit notitie van hetgeen je schrijft, maar alleen van hetgeen zij tusschen de regels goedvinden te lezen en dat is fantasie. Dus kan je van daag niet, ga dan morgen". Billy wees hem op zijn nieuwe werkkring „Nu goed; geef haar tijd, om na te den ken", mompelde haar vader. „Iersch, Iersch dat geeft altijd last". „Dank je wel voor je compliment", pro testeerde zijn vrouw. De majoor vervolgde, terwijl hij zijn arm door den hare stak: „'Er was maar één man, die wist hoe hij ze moest regeeren; Cromwell heette hij. Kijk maar eens naar ons ministerie". 't Was toen juist in de dagen, dat er zoo veel over de mogelijkheid van een burger oorlog werd gesproken. „Wat betreft Nora", vervolgde de majoor, „is het juist haar Iersche spontaniteit, wellicht vermegd met een weinigje Welsch temperament, dat als melk overkookt, als men het een oogenblik veronachtzaamt. Ik zou anders niet weten, wat de ware reden zou kunnen zijn". „Eenigei wat mij te doen staat is Nora te spreken", zei Billy, „want ik weet zelf de reden niet. Dus voor dien tijd kan ik U niets naders mededeelen. Het is een uitste kend idee, daarheen te rijden, zoodra ik weg kan. Ik zal maar niet schrijven en Hal lett komt Maandag reeds terug". „Misschien krijgen wij morgen wel be richt van haar. Misschien heb jij dan wel iets van haar gehoord", opperde Nora's moeder met een vertrouwelijken blik naar den langen jongen man, dien zij als bond genoot beschouwde. „Wel ja, kom morgen even overwippen". Billy kwam echter den volgenden dag niet „even overwippen" naar het „Witte huis", Nora's tehuis, en dat uit elk voor werp tot hem sprak van Nora. In eiken hoek van dat vriendelijk huis zag hij in zijn verbeelding het bevallige figuurtje en hex fijnbesneden gelaat. Ach, wat verlangde hij vurig de werkelijkheid te mogen aanschou wen. Weinig vermoedde hij, dat terwijl hij en Nora's ouders na ontvangst van hun res pectieve postbestelling met teleurgesteld go- laat constateerden: „Neen, geen nieuws", er zich op een kleine honderd kilometer af stand het volgende afspeelde: Het tooneel vormde een breede strook van goudgeel zand tusschen de zee te Cow ry-Bay, en het purperen zigzag van de ber gen in de verte. In het zomermiddagwaas zagen de bad tentjes er uit, als een veld van gestreepte klaprozen en de kinderen, die er omheen dartelden leken een krans van Boterbloemen en madeliefjes. Nora Wynne-Pritchard in een rose lin nen japon die haar volmaakt zat, wandelde langzaam' op het strand zoo dicht mogelijk bij de golfjes die af en aan kabbelden. Naast haar liep kapitein Hunter de offi cier van gezondheid in flanellen pak gesto ken. Een schitterende zomerdag; 'n beeldige zomerjapon; flink hard zand 0111 op te wandelen; een knappe donkere jonge man, die zich bizonder. gelukkig gevoelt, naast u te wandelen; wat zou het hart van een meisje nog meer kunnen verlangen? „Niets, niets, niets", verzekerde Nora haar eigen hart, waarvan elke vezel trilde bij het zien van den ontrouwen Billv en bij het hooren van zijn welluidende gebiedende jongensachtige stem. Zeker hij was niet zoo knap als de broer van haar vriendin Nellie, kapitein Hunter. Ook niet zoo pienter. Terwijl zij wandelden, praatte, kapitein Hunter voortdurend met haar; hij redeneerde over liefdesproblemen. (W«rdt verv#lgd

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 5