Ruwe handen BURGERLIJKE STAND Doos 30 en 60ct. LIED VAN DE WEEK Wanneer temperatuurswisselingen MARKTBERICHTEN EÏUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 11 JANUARI 1935. No. 2. KLEINE OORZAKEN GROOTE GE VOLGEN Kleine oorzaken hebben vaak groote ge volgen. Lees maar: Het pienter-oogige hondje van boer Siem had trek in een kluifje en ging bij den slar- ger Kobus Koeslachter bedelen. Hobu* Koeslachter had juist een papier ontvangen met de woorden „Dwangbevel" en „In Naam der Koninging" er opgedrukt. Daarom kreeg het pondsgewicht, dat naar den kop van het pientere hondje werd ge worpen een verkeerde richting en te veel vaart. Janus Kwast, de schilder, die de slagers winkel moest verven, was klein van stuk; toen het pondsgewicht op zjjn linker-oog kwam, sprak een leelijk woord, viel achter over en slingerde zijn verfpot de wijde we reld in. De nieuwe wintermantel van Antje Draai- sma was nog niet betaald, maar radicaal bedorven, toen de verfpot tot rust kwam. Omdat de moeder van juffrouw Antje zei, dat ze beter had moeten uitkijken, werd be halve haar mantel ook Antjes humeur be dorven. Omdat zij geen mantel had kon zij 's a- vonds niet uit en ijsbeerde Piet anderhalf uur vergeefs op het hoekje, stootte bij schuchtere informatie aan den huize Draais- ma zijn neus aan Ant's humeur en raakte de verkeering af. Welke calamiteit Ant was 30 jaar oud, niet knap en onvermogend tot een nieuwen binnenlandschen oorlog leidde omdat moeder bitste: „Eend, waar haal jij klemtoon op: jij nu een ande ren vrijer vandaan?" Keeren wij terug tot den schilder Janus Kwast, die van het gele pondsgewicht een Wauw oog en een ledige pot van roode verf ontvangen had. Janus Kwast was iemand, die iets derge lijks niet „nam". Vooral niet nu het gebeur de voor het oog van zijn vakgenoot, vijand en concurrent Japie Stopverf, die in zijn winkeldeur stond te grijnzen. Janus Kwast ging op zijn beurt aan het werpen. Het pondsgewicht ging retour in de richting van de toonbank, de poot vloog Stopverf-waarts. De slingerkunst is sedert de middeleeu wen uit de mode. Janus Kwast was geen Koning David, die met één slingerworp Goliath velde. Janus velde met de pot de winkelruit van Stopverf en met het woede woord „Le lijke stopvervende Stopverfklad- der" diens gevoel van eigenwaarde. De zwaar beleedigde Japie stapte op hoo- ge beenen naar de politie om „daar ver haal op te halen". Middelerwijl was het pondgewicht rake lings het hoofd van den beduusden slager Kobus Kceslachter gepasseerd, linea recta door de ruit van de kamerdeur gezeild en terecht gekomen op het kopje koffie van buurvrouw Neeltje. Heete koffie op zijn hand vindt niemand leuk ook buurvrouw Neeltje niet. Kobus Koeslachter, ter linkerzijde uitge scholden door een verbolgen schilder, ter rechterzijde door wederhelft en buur vrouw, vluchtte naar de slachtplaats, waar hij zijn ontroering lucht gaf middels een standje aan den knecht. Mevrouw Kwast, geboren Madelief deed haars Vader s naam geen eer aan. Mevrouw Kwast was een vrouw van het Vondel- merk: „Eén vrouw is duizend mannen te erg". Mevrouw Kwast begroette haar echt vriend met een snibbig: „Keessen de veld wachter moet je hebben waf foor? Oh ik zie 1 al. Meheer het een blauw oog. Me- heer het weer gevochte in plaas van te werken. Fijne man voor een huishouwe". Men ziet, mevrouw Kwast was zeer ter sprake. De verontwaardiging der onschuld is een heilige verontwaardiging. Hoe heiliger de ge voelens, hoe moeilijker het wordt, daaraan met passende woorden uitdrukking te ge ven. De hevig verongelijkte Janus Kwast kon heelemaal geen woorden vinden. Daarom moest de daad zijn gevoelens vertolken. De mep op haar wang prikkelde Mevrouw Kwast tot pittiger meeningsuitingen om trent het gedrag en karakter van haar heer en meester. Werd Janus Kwast de wijsgeerige opmer king indachtig, welke wordt toegeschreven aan Confucius en die luidt: „Ge moogt uw vrouw nooit slaan; waar hebt ge anders uw voeten voor gekregen, o, sterveling? „Een feit is: Janus Kwast in ,zijn woedende onschuld mishandelde zijn levensgezellin. Op haar ijzingwekkend gegil kwamen veldwachter Keessen en bakker Klaassen, de buurman der Kwasten toestormen. De bricschende Janus werd opgebracht, kreeg een procesverbaal wegens vernieling, een procesverbaal wegens de beleediging van den heer Jacobus Stopverf, Mr. Schilder en glazenmaker, alsmede een procesverbaal wegens beleediging van een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening zijner bediening. „Niewaar, Pleun?" pufte onze soosvoor- zilter, de dikke bakker Klaassen, „al weet 't heele dorp, dat onze veldwachter graag z'n graantje pikt, dan mag je nog niet te gen 'm zeggen, dat de jajem z'n neus uit komt als je hem een duw tegen zijn buik geeft". „Zei Janus dat?" „Ja hij was geestig van woede. En dat alles door zoo'n akelig stukkie vuilnis bakken-rashondebeestje". De bak! er lachte dat z'n dikke buikje schudde, toen hij me het verhaal vertelde: Kleine oorzaken En dan hoort men nog beweren, dat er in de Hollandsche spreekwoorden geen kern achtige waarheden uitgedrukt worden. PLEUN ZEELAND Daarom deed spr. een beroep op aller medewerking om de beste krachten aan het welzijn d r Gemeente te blijven besleden Namens de A.R. Raadsfractie sprak de heer De Kroo woorden van welkom. Ds. Heij verwelkomde namens den Raad der Geref. Kerk; Burgemeester Simonse uit Biggekerke namens den kring van Walcher- sche Burgemeesters, de Gemeente secreta ris uit Terneuzen, de heer Zonneville on der wiens leiding de heer Dregmans 14 j. had gearbeid en Ds. v. Kooten Ned. Herv. Pred. der Gemeente. Nadat de Raadsleden aan hun nieuwen voorzitter waren voorgesteld bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen en werden ver- verschingen rondgediend. SOUBURG. De crisis zuivelcentrale stelde voor de werkloozen een partij kaas van 80 K G. be schikbaar. Aangevraagd was 220 K.G. Te Oostkapelle is op 69 jarigen leef tijd overleden de Heer P. S. Buteux, oud burgemeester van Oost en West Souburg, welk ambt hij van 1893—1925 heeft bekleed. - Aan het begin van den ouden weg van Middelburg naar Vlissingen bij de Klinkheuvel stond de buitenplaats „De Pa rel". Het gebouw is gesloopt en de oude boomen er rond heen, liggen ter aar de. Zoo verdween weder een buitenplaats op ons eiland. Tot en met 29 December werden 73 werklooze ingeschreven en 40 werkzoeken den afgeschreven. Bij de werkverschaffing waren geplaatst gemiddeld 15 personen. Aan gemiddeld 110 personen werd steun ver leend. Vrijdag hield de afd. Souburg van den Ned. Chr. Vrouwenbond haar eerste jaarvergadering. VROUWEPOLDER. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is be roepen (toez.) H. M. J .van Duyne, cand. en hulpprediker te Terneuzen. AAGTEKERKE Uitslag Damwedstrijd gehouden op Maan dag 7 Januari te Vlissingen tnsschen Vlis singen II—Aagtekerke II. J. Bosselaar—J. de Visser Jzn. 1—1 J. I. de Waal—C. Minderhoud 0—2 J. F. de Krijger—J. Dekker Fz. 2—0 A. v. Blokpoel—J. v. d. Driest 2—0 G. v. Hoorn—A. v. d. Driest 1—1 W. Schouten de Jel—C. Jobse Lzn. 2—0 G. SturmP. Bimmel 20 O. Hellinga—A. Provoost 2—0 A. v. d. Struijk—A. Maljaars 1—1 W. Luwema—A. Bosselaar 02 Uitslag 13—7 Maandag 14 Januari speelt Aagtekerke I tegen Vlissingen I. Aanvang 8 uur, Café Dekker. Bevallen: A. W. Jonk geb. de Bruijne z. H. Jansen geb. Meuldijk z. E. M. Cor- veleijn geb. Lampo d. L. Slof geb. Vleu gel d. J. Lute geb. Gillissen Verschage d. Overleden: W. B. Saajj 68 j. man van M. G. van Vooren E. J. L. Velge 60 j. ongeh. A. de Wolff 41 j. vrouw van J. G. Rui tenbeek M. Cevaal 75 j. wed. van I. Leenhouts F. L. Arde wijn 71 j. man van M. Kort J. C. van Vredegem 20 j. ongeh. V. Baustad 28 j. ongeh. Ingekomen over het tijdvak van 3—9 Janu ari 1935: A. J. Labout, Electro-technicus, Singelweg 1 J. Steketee, Kleermaker, Ge raniumlaan 7 I. A de Pujjt, Korporaal Politietroepen, Hyacinthenlaan 39 M. IJ veraars, Telegrafist le kl. P.T.T., Paul Kru- gerstraat 46 B. Tollmann, Huishoudster, Paul Krugerstraat 46. Vertrokken Th. A. Werkman, matroos Pr. St. D. Kanaalstraat 144 naar O. W. Souburg O. Vliss. weg 12 H. J. Takken, 11 stuur man, Steenenbeer 3 naar Enschede, Holt- kampweg 363a - A. C de Stigter, Machi nist, Breestraat 14 naar Leerdam, Juliana- straat 29 G. J. Bensink, Bedrijfsdirecteur, B. Evertsen 38 naar Amsterdam, Lairessen- straat 115 L. J. Boutkam, Machinist, de Ruijterstraat 4 naar Oostvoorne, Stationsw. 87 J. A. de Lange, Machinist, Noordstr. 46 naar L. Zwaluwe, Dorpstr. D 206 W. C. v. Wezel, Onderwijzeres, Scheldestr. 7 naar Hoofdplaat, Dorpstr. A 85 W. Huijs mans, Onderwijzer, Vrouwestr. 2 naarSchie broek, Adrianal. 145 H. B. Kolkman, lee- raar Zeevaartschool, C. Buskenstraat 1 naar Assen, Emmalaan 7 B. G. Meijer, lee- raar zeevaartschool, Zandweg 2 naar Am sterdam, Leidscheboschje M. J. Heesters Huisbewaarder, Singelweg 30 naar Loon op Zand, Kasteel Freules Verheien W. F. v. Hemert, Matroos le kl., J. de Moorstraat 7 naar Souburg, de Deckerstraat 113. MIDDELBURG van 3—10 Janari *35. Getrouwd: I. C. Wissel 26 j. en A. P. Joosse 25 j. J. C. Becks 22 j. en N. M. de Looff 21 j. P. van Luijk 27 j. en W. J. A. Flipse 25 j. Bevallen: A. J. Kooman-Joosse d. J. H. de Regt-Schuurman z. C. A. Ba- rentsen-Verburg d. C. S. Willeboordse geb. Cevaal z. Overleden: J. G. v. d. Kuip 24 j. ongeh. z. C. Drost 2 j. z. M. Roth 20 j. ongeh. d. (Mdb. Crt.) VLISSINGEN van 3—10 Januari 1935 Ondertrouwd: J. H. Langeraar 26 j. en E. P. Baardman 21 j. Getrouwd: J. Kokelaar 24 j. en M. P. Ver- hage 20 j. H. v. Hoorn 21 j. en M. van Schijndel 17 j. J. Verheijke 27 j. en F. P. Bliek 21 j. P. M. Geertse 26 j. en P. E. Schenkels 29 j. MAANDOVERZICHT DECEMBER '34. SEROOSKERKE (W,) Met Oudejaarsdag, een laatste verslag. En 't jaar is daarmee weer voorbij. Mijn kleine kanarie Slaapt tot Januari Zingt dan weer z'n liedje voor mij. Een liedje vol gratie—Van schoon intonaliie Want diertje heeft steeds amazuur Zóó vliegen de jaren, en zware bezwaren, Verlichten daardoor menig uur 't December gebeuren, in velerlei kleuren Met 't Kerstfeest en 't feest van den Sint: Bracht spanning in dagen Van velerlei vragen. Voor 't leven van 't jeugdige kind. Hun kleine idealen, zijn wel te betalen Ze denken. Hun neus tegen 't glas En gluren naar I inn n, en staan te bezinnen Waar toch 't allermooiste wel was. Wat zouden 'z ontvangen Van al hun verlangen. Ze kijken met zóóveel geduld... Ze hebben geen centen, Voor boeken met prenten. En 't is toch heusch, buiten hun schuld. Wie zou ze trakteeren, er zijn rijke heeren En hun knuistje, is zoo gauw gevuld. In plaats van 't ontvangen, Is veler verlangen ln fata Morgana gehuld. Zoo ging 't ook de grooten. Met krachtige stooten Verpletterde vaak 't Ideaal. En kranten berichten, die 't menschdom toelichten Vertelden ons zóóveel schandaal. Van aanslag op banken, ontijdig bedanken boor zeer hooggeplaatst personaat. Van moord, om een meisje, Van een pseudoniem reisje, Op kost van een. vredige staat. Van bankroet door 't zwieren, Of onheusch bestieren Van roekeloos rijden op straat. Van booten aanvaring Van vredes verklaring, van geld, Waar het steeds weer om gaat. Doch 't jaar is verstreken, En staat in het teeken, Van vluchtig, ver vliegen in 't niet 'k Drink thee met een klontje En 'k denk aan een hondje Dat stuurt men Met een kluitje in 't riet. P. HUIBREGTSE, A 90. SAARSTEMMINGi Guus Betlem Je Alles wat ons kleine menschjes Doorgaans in beroering brengt, En waaraan men bij het lezen Graag z'n aandacht even schenkt. Al die dagelij ksche dingen Die het avondblad ons meldt, Worden déze week eenvoudig Op den achtergrond gesteld. Moordaffaires, waarbij anders Ons het haar te berge rijst, Wordenvluchtig doorgekeken, En de ongelukkenlijst, Daar kijkt deze week tenminste - Nagenoeg geen mensch nog naar, 't Eenige, dat van belang is Is... de stemming aan de Saarl O, natuurljk, wij in Holland Zijn neutraal, in hart en ziel, En het was ons steeds om 't even, Wien deez' grond ten gunste viel... En óók nu zal 'k mij onthouden Van een oordeel dat is vast -» Doch een enkel simpel woordje G'loof ik, dat hier zéker past Aan den vooravond van dezen Zoo gewichtig, grooten dag, Zooals men de laatste jaren Er maar zelden eentje zag.... Want géén feit geeft zóó de richting Tot de Wereldvrede aan, Dit probleem brengt ons voor oogen Welken weg we moeten gaan! Niet de strijd en niet de wapens Bij een politiek geschil, Overlég met Volk en Natie En voorop... de Vredeswil! Hulde, wil ik daarom brengen Hulde aan den Volkenbond, Die hier, mét deez' grootsche stemming Oók de.... juiste stemming vondÜ Doozen 35 en 55 O. en W. SOUBURG van 2—8 Januari '35. Getrouwd: C. Prins 27 j. en C. J. Peeman 27 jaar. KOUDEKERKE over de uiaand Doe. '31. Getrouwd: W. Maas 22 j. jm. en S. de Witte 21 j. jd. J. Wielemaker 27 j. jm. en J. Wielemaker 25 j. jd. H. P. Hu ijsman 24 j. jm. en N. J. Goote 24 j. jd. J. Gehrmaan 32 j. jm. en N. F. M. Locus e 20 j- j<L Bevallen: P. Roose geb. Westcrweele z. C. Francke geb. Aarnoutse d. E. de Buck geb. Pieterse z. P. Brasser geb. Reijnier- se z. K. Janse geb. van Soelen d. J. Joziasse geb. Verhage z A. Ruitenbeek geb. de Wolff d. L. Bode geb. Buijs z. J. Kodde geb. Huijsrran d. M. Bon man geb. Konraad d. Overleden: M. J. Kiramel 49 j. man van J. C. Edelman A. de Wijze 58 j. man van C. Koppejan J. Vogel 67 j. vrouw van L. Polderman J. Reijnierse 58 j. man van M. Hillebrand H. Barentsen 82 j. wedr. van D. Barentsen n i 'i ui m VEILING van Donderdag 3 Jan. 1935. Appels: Roodbakkrrs 15, Goudreinet 17•25, Sterappel 22, Campagne zoet 17-21, Zoete Armgaard 15-24, Zure M igro-n 12-16, Bel lefleur 15-20, Huismanszoct 12, per K.G. Peren: Comtesse de Paris 8 24, Reine d'or 13, Giezer Wildeman 6-19, Kleïpeer 5 9, Ber gamot 6-10, per K.G. Druiven 40 per K.G. VEILING van Vrijdag 4 Januari 1935. Kropdunsel 24-34, Veldsla 3-15, Spinazie 1-2, Postelein 9-10, Spruiten 5-11, Witlof 5- 13, Schorsenceren 4-8, Koolrapen 2, Wijnpe ën 2, Rode Wijnpeën 3Va. Peën 3-4i/a, Uien 1-3, Kroten 3i/a, per Kilo. Bloemen: Witte Tulpen per 10 st. 6, An- iers plant per 10 st. 10, Chrysanten per bos 15, Pluimen per bos 10, Honing 27-29, Cyclamen 15-23 per pot. Peën 2-7, Rapen 1-2Va» Kroten 3i/a, Prei 4-8, Sc'de ie l^Vsï» Peterselie Va» Rammenas 1 per bos Sa- voye kool 2-6, Rode kool 2-7, Boerc kool 1-2, Bloemkool 3-25, Andijvie 1/2-3, per stuk.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 2