De Nederlandsche Stam HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent - voor Ragout waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad 41e Jaargang VRIJDAG 11 JANUARI 1935 No 2 ALGEMEEN-WEEKBLAD WESTELUK ZEELAND Dif nummer beslaat uit 6 pagina's Crisis-PublicatiëhrT Ortze groeiende bevolking. GEVESTIGDS Technisch Adviesbureau voor Bouw-, Weg- en Waterbouwkunde N. PRIESTER WOOR •wsfwnsuki SCHOO-©-**. Uitgave N.V. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD i.o- BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Noordstraat 44, Telefoon 130, Vlissingen Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg agenten in alle plaatsen ADVERTENTIËN 20 ct. p. r. INGEZ. MED. 40 ct' CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur VEEHOUDERIJ CENTRALE Met ingang van 1 Januari 1935 zijn de gewichtsgrenzen vastgesteld a) voor mannelijke dieren op 140-340 K.G. b) voor vrouwel. dieren op 160-270 K.G. De gegevens van de jongste volkstelling bevatte belang wekkende bijzonderheden over de ontwikkeling van het Ne derlandsche volk. Aan het einde van 1930 telde ons land 7.935.000 inwoners, waarvan 3.993.000 v.ou wen en 3.942.000 mannen. Er waren dus 51 duizend vrouwen meer dan mannen. Een volle eeuw geleden, einde 1830 had Neder land 2.613.COO inwoners, waarvan 1.335.000 vrouwen en 1.278.000 mannen. In honderd jaar tijds is de bevolking dus meer dan ver driedubbeld. Alle provincies hebben van deze toename geprofiteerd, Zuid Holland het meest een stijging van ruim 300 o/o en Zeeland met X)o/o het minst. Zuid Hol land is nog steeds de dichtst bevolkte pro vincie; Drenthe daarentegen heeft het klein ste inwonertal. De trek naar de groote steden is in de latere jaren zeer groot geweest; er zijn steden, wier inwonertal in een eeuw ver viervoudigde. o Met de toename der bevolking is er uiter aard een stijging in het. aantal huwelijken. In het tijdvak 1840—1849 bedroeg het aan tal huwenden per 1000 inwoners 14 en steeg tot 16 in de periode 1870—79; daarna daalde het tot 14 om in de laatste twintig jaar weer tot ruim 15 te stijgen. Men zou verwachten dat het aantal ge boorten hiermede ongeveer gelijken tred hield. De statistiek deze gegevens zijn ontleend aan deel 9 van de Statistiek van Nederland, samengesteld en uitgegeven door het Centraal Bureau voor de statistiek leidt echter tot een andere conclusie. In de periode 1850—'59 werden per 1000 echtpa ren per jaar 297 kinderen geboren; dit aantal steeg tot 306 in het tijdvak 1870—79. Daarna trad een regelmatige daling in:298 in de periode '80'89, 283 in de tien jaren na 1890, slechts 260 van 1900 tot 1910, 216 in de periode 1910—1920 en... 184 in de jaren van 1921—1930. Vergeleken bij de pe riode 187079 in de huwelijksvruchtbaar heid thans ruim 15 o/o gedaald. In de groo te gemeenten was de daling het sterkst. Provincie-gewijs staat Noord Brabant met 312 geboorten per 1000 echtparen per jaar het hoogst, Friesland met 235 het laagst Er worden steeds meer jongens dan meis jes geboren, hetgeen tot gevolg heeft gehad dat de getalssupprematie der vrouw in een eeuw tijds sterk is afgenomen. Tegen over 1000 mannen, telde Nederland in 1830 1045 vrouwen, in 1930 1013. Een eeuw geleden stierven per jaar ge middeld 25 personen op iedere 1000 in woners; dit cijfer is thans geslonken tot gemiddeld 10 per 1000 per jaar. Bedroevend zijn de cijfers omtrent het godsdienstig leven van ons volk; zij geven een sterk verval te zien. Tot 1880 behoor de meer dan de helft van ons volk tot den Ned. Herv. Godsdienst, n.l. 5450 per 10.000 inwoners. Toen was echter reeds een da ling gaande want volgens de telling van 1859 waren 5495 van de tienduizend Neder landers aanhangers van dezen godsdienst. In 1889 was het aantal tot beneden 50 pCt. gedaald (4865) en die daling is regelmatiig voortgegaan: 1889:4841; 1909:4418; 1920:4117 en 1930:3443. De tweede groote godsdienstige richting in ons land, de R.K. Godsdienst zag ook het getal harer aanhangers dalen, doch niet zoo sterk als de N.H. Godsdienst. In 1849 waren 3815 van de 10.000 Nederlanders Katholiek, in 1930:3642. De R.K. Godsdienst was toen echter weer in aantal stijgende; het diepste punt was 3502 in 1909. Waar zijn deze van het geloof gevluchten heengegaan? Allereerst naar de groep: niet kerkelijken, die in den loop der jaren ge stegen is van 31 per tienduizend iin 1879 tot 266 in 1899, tot 497 in 1909, tot 777 in 1920 en... 1442 in 1930. Vooral in de laatste tien jaar is deze groep dus in aantal bijna ver dubbeld. Voorts zijn vele personen over gegaan naar de relatief kleinere kerkelijke gezindten. VLISSINGEN, Geslaagd voor examen boekhouden: de Heeren C. C. Gerstel, J. W. Stroo, H. A. Verstraeten en P. den Broeder. De Heer W. Huijsmans, wachtgelder alhier en tijdelijk verbonden aan de R.K. Jongensschool te Terneuzen, is voor vast be noemd aan de R.K. School té Schiebroek. Als hoofd der inspectie der invoer rechten is aangewezen de inspecteur S. v. d. Berg, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie te Amsterdam. Tengevolge van den mist is de Har- wichboot „Malines" met 56 passagiers al hier binnengekomen. Met den trein van half elf werd de reis naar Antwerpen door hen voortgezet. Ontwerpen en berekenen van Betonconstructies. Maken van Bestekken en Begrootingen, enz. Vraagt prijsopgave. Veeljarige ervaring in Rijks, Prov., Gemeente lijke, Waterschaps- en particuliere werken SOTTEGEMSTRAAT 2 VLISSINGEN In de Geref. Kerk is vertoond de Ma- gelang-film, welke den arbeid laat zien op het zendingsterrein in Ned. In "i uitgaan de van de Geref. Kerken in de drie Zuide lijke provinciën. Ds. Wiersinga, die zelf in Indië geweest is, lichtte haar toe. Het Italiaansche stoomschip „Honor" van Bremen op weg naar hier om te bun keren, is, terwijl het op de reede ten anker lag, aangevaren door het Duitsche Stoom schip „Neumark". De „Honor" bekwam lichte schade aan den voorsteven, de „Neu mark" kon de reis voortzetten. Het Nederlandsche Stoomschip „Poe- lau Roeliah" is op de reede geankerd voor duikeronderzoek van de schroef. LEDENVERGADERING C. H. U. Zaterdagmiddag houdt de kiesver. der Chr. Hist. Unie een Ledenvergadering in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen Pa lingstraat. Op de agenda komt o.m. behan deling van de groslijst voor Prov. Staten voor. De vergadering begint om 4 uur. Onze stad is een tweetal moderne Onderwijs-inrichtingen rijker geworden, die de plaats innemen van de O.L. School A. Het zijn de nieuwe Ulo-Sch. Naar de „VI. Grt." verneemt is de of- ficiëelen vergunning van den rijkswaterstaat afgekomen, dat met den bouw van het wan- delhoofd kan worden doorgegaan. In Hotel „Britannia" werd vanwege het „Nut" een avond gegeven, waarin de Heer Mr. A. W. Kamp optrad. DaiHPO V ni spoedig alle kou in hoofd r en neus. op borst en keel door in wrijving met Dampo en inademing der dampen. Doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten. „Wat Mijnhardt maakt is goed." Mevr. K. Lameijn-van Gemert opende een cursus voor werkloozen in naaien en knippen. In het jaar 1934 zijn in het St. Joseph- Zi^kenhuis verpleegd, 711 patiënten met 18.002 verpleegdagentevens hebben 279 operaties plaats gehad. Het Amcrikaansche stoomschip „Scho harie" is gedurende den mist bij de Zuid watering aan d n grond geloopen. Na on geveer een half uur werd het schip door een sleepboot vlot geracht en kon de reis naar Antwerpen worden voortgezet. Geslaagd voor examen Eng. Handels corresp. de Heer J. L. de Konink. Op de reede werd Zondagmorgen het stoomschip „Hilda" van Antwerpen naar Bordeaux gaande, en dat voor anker lag, aangevaren door een Deensch stoomschip. De „Hilda" bekwam lichte schade aan den boeg en heeft de reis voortgezet. MIDDELBURG De Gommissari der X n'nrin en Me vrouw Quarles van Ufford hi lden een druk bezochte Nieuwjaars receptie. Door de Chr. Geref. Kerk te Vlissin gen worden voortaan eiken Zondag gods dienstoefeningen gehouden in de Gasthuiis- kerk. j Donderdag ontstond des avonds een storing in de ekclriciteitsvoorziening, waar- J door in een deel der stad het donker in- trad. Na ongeveer 20 minuten was er we der stroom. Den Heer J. F. H. Scheijbeier, wien met ingang van 1 Januari eervol ontslag is verleend als bediende bij het IJkwezen al hier, is de Eere-medaille iin zilver, verbon den aan de orde van Oranje-Nassau toe gekend. De auto-verhuurders en taxi-onder nemers hebben een groep gevormd voor deze bedrijfstak. Vrijdagavond werd op de bovenzaal van Café „De Eendracht" alhier een verga dering gehouden van de nog niet georgani seerde Geitenhouders, uit de buurtschap pen, Seisweg en Oude Vlissingsche weg. Na een korte inleiding over het voordeel der Geitenhouderij, en het daarmede in verband staande besluit der Staten, werd gewezen op het nut der aansluiting bij de Prov. Vereeniging, door den Secr. dhr. Ver- sluijs van Serooskerke. Na eenige bespreking traden alle aan wezigen als lid der afdeeling Middelburg toe De contributie werd vastgesteld op f 0.75 per lid, per jaar. Het dekgeld op 60 cent per Geit voor de leden. Voor niet leden is het dekgeld f 2 per Geit. Zij die zich voor 1 Mei 1935 bij het be stuur ojigeven als lid betalen 25 cent en treegeld. Zij die na 1 Mei lid worden betalen 50 cent entreegeld. Tot bokhouder Seisstraat werd benoemd Dhr. W. Sanderse. Bokhou der Oude Vlissingsche weg Dhr. J. Polder man. Het adres van den secretaris is J. Janse, Seisweg B 180 Middelburg. Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren P. Meliefste en J. van Sluijs. Aan het einde der vergadering bracht de secreta- ECONOMIE. „Hoeveel sigaretten rook jij per dag?" „Elk gegeven aantal" was het dubbelzin, nige aantwoord. ris der Prov. Vereeniging dank voor de medewerkjng en wekt de leden op door het bezoeken der keuringen en vergaderin gen zoo trouw mogelijk medewerking te blijven geven. Geslaagd voor het examen boekhou den- Mej. J. Step. In tegenwoordigheid van vele belang stellenden had Zaterdagmiddag in een der lokalen van de Avondschool voor Nijver heidsonderwijs in het gebouw der Ambacht school de opening plaats van den gecen- traliseerden vakcursus voor het district Zee land. Verschillende personen voerden het woord. Zaterdag bracht minister de Wilde een bezoek aan onze plaats in gezelschap van twee zoons en vertoefde o.m. geruimen tijd bij den burgemeester. ARNEMUIDEN. Vrijdag trad in de Geref. Kerk alhier op voor de afd. „Vrederust", Ds. A. Ver hagen uit Middelburg. Spr. behandelde ,,'t Geloof der Canadeesche vrouw". DOMBURG. De Heer A. Burgers, rijksveldwachter brigadier alhier, is tegen 1 Januari a s. als zoodanig overgeplaatst naar Middelburg. Tot kerkvoogd der Ned. Herv,. Ge meente is gekozen de Heer S. de Pagter W?. KOUDEKERKE INSTALLATIE BURGEMEESTER Op feestelijke wijze is Vrijdagmiddag de nieuwe Burgemeester de Heer J. L. Dreg- mans ingehaald. Onaangename regen en windvlagen konden aan de prettige stem ming der dorpsbewoners geen afbreuk doen Bij de grens der Gemeente had zich een eerewacht van 60 ruiters ter ontvangst op gesteld en verwelkomde de Commandant de heer J. S. Reinierse Czn en J. Kraamer namens de bewoners van 't Zand den heer en Mevr. Dregmans. Nadat een der scho lieren Mevr. Dregmans bloemen had aan geboden zongen de kinderen „Dat 's Hee ren zegen op U daal". Vooraf gegaan door muziek trok de stoel het dorp in. In de Raadszaal was een saam- gepakte menigte aanwezig. Na voorlezing van bet Kon. Besluit door Weth. A. J. Contant, hield deze een wel komstrede, daarin het vertrouwen in het nieuwe hoofd der Gemeente uitsprekende. Moge God op Wien gij Uw vertrouwen stelt U de kracht schenken om met wijsheid en beleid, de U gegeven opdracht vele jaren tot heil der Gemeente te volvoeren. In zijn installatierede bracht de Burge meester eerst dank aan H.M. de Koningin wie het behaagde hem te benoemen, als ook den Minister van Binnenl. Zaken en de Commissaris der Koningiin voor de voordracht en aanbeveling. Bovenal dankte hij God wiens voorzienig bestel hem naar deze Gemeente had geleid. De hoogst ernstige tijden, als gevolg van de voortdurende structueele crisis maken het regeeren heel moeilijk.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 1