waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad 41e Jaargang VRIJDAG 4 JANUARI 1935 No 1 ALGEMEEN WEEKBLAD wESTELVK ZEALAND s Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Zeeuwse A Hieuwsblad VOOR CCMOONC*K£ Uitgave N.V. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD i.o- BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Noordstraat 44, Telefoon 130, Vlissingen Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg AGENTEN IN ALLE PLAATSEN ADVERTENTIEN 20 ct. p. r. INGEZ. MED. 40 CT* CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 CT. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur TRAPPEN IN OPEN DEUR Aanpassing en vaste lasten. Waar groeien de verhoudingen heen Tot in den treure is ook in dit blad betoogd, dat de muntpolitiek der Ne derlandsche regeering onafwijsbaar met zich bracht de aanvaarding van zekere consequenties uit die politiek. De re geering handhaaft den gouden standaard de levensstandaard moet zich aanpas sen. Ons privé en bedrijfshuishouden moet goedkooper worden. Steeds luider wordt de stem van hen, die aan de Re geering vragen, achter deze woorden nu ook eens daden te stellen. Aanpassen is heel mooi. maar het moet mogelijk zijn of mogelijk gemaakt worden. Hoe kan echter de eigenaar van een bedrijf zich aanpassen als bij dalende bedrijfs- inkomsten zijn vaste las:en onverapderd blijven, als zelfs de belastingen steeds worden verhoogd? Waar hij zich kon aanpassen heeft hij het gedaan. Hij is begonnen met zijn bedrijf te voeren zon der winst, daarna (vooral in land- en tuinbouw) met verliezen jaar op jaar; hij heeft de loonen van zijn personeel verlaagd, al was hij overtuigd, dat deze menschen (door het niet of onvoldoen de dalen der huren, de duurte der cri- sisbelaste levensmiddelen, de stijgende belastingen) een verlaging haast niet kon den opvangen. Toch blijft de klove tus- schen lasten en inkomsten van de be drijven te groot. Men ziet reikhalzend uit naar maatregelen, die de lasten zul len verlagen. o Dit alles is reeds zoo vaak en op zoo velerlei toon gezegd. Ir. Gulje, voorzitter der Alg. R.K. Werkgeversfederatis schet ste dezer dagen de positie der bedrijven rds volgt: „Niet alleen bij het woning vraagstuk, maar ook bij de hypotheken, achten, belastingen, tarieven van elec- triciteit, gas en water spelen de vasten lasten een beslissende rol. Het aanpas singsproces, dat in het particuliere leven over de geheele linie is ingezet, wordt geremd door de onoverkomelijke barriè re der onveranderlijke kosten. De druk der belastingen is ondrage lijk geworden en remt het saneeringspro ces. De loonen zijn in vele gevallen reeds tot zoo'n diepte gezakt, dat wij, werk gevers het niet met ons geweten overeen kunnen brengen nog grootere offers te vragen. Zoolang de kosten van het le vensonderhoud niet sterk dalen is van een bezuiniging op den factor loon in vele bedrijven niet meer te rekenen. Wij zijn daarbij zoo goed als aan het einde. Ik ben er mij wel van bewust al dus Ir. Gulje, dat het probleem stellen gemakkelijker is dan het op te lossen. Maar vaststaat, dat het probleem óf welbewust zal moeten worden ontward, öf dat het zichzelf ont'ost in den vorm van devaluatie van den gulden. De sipanningen die ontstaan tusschen de kostprijsfactoren, die wel en die niet aangepast zijn, kunnen niet gehand haafd blijven3. Uit een redactioneel artikel in de euwe Veldbode van deze week peu- ,i wij deze opmerking: De verlaging van bank- en hyootheek- nte bij een handhaving van den gou- en standaard in ons land is van bui tgewoon belang te achten, n.l. als men il komen tot een goedkooper maker an het leven en tot meer dragelijke ver houdingen. J Men kan niet steeds blijven aandrin- dringen op verlaging van loonen en sa larissen wanneer men niet tevens zorgt, dat hypotheekrente, pachten, huren enz. naar beneden gaan, terwijl de belastin gen dan natuurlijk evenredig mee moe ten dalen". Opnieuw een trap in een deurgat, dat wagenwijd open is. Met andere woorden zegt men steeds hetzelfde over een on derwerp, dat reeds van alle zijden be licht is geworden. Ook in vergaderin- ten van vereenigingen, in gemeentera- en enz. wordt steeds weer op de on houdbaarheid van het lastenpeil gewe zen. Toch heeft dat zijn beteekenïs al lijkt het anders. Het wordt een levenskwes tie van „frappez, frappez, toujours", van onophoudelijk hameren op hetzelfde aambeeld, tot het geluid in hoogere re gionen doordringt en men daar eindelijk gaat inzien, dat praten over aanpassen alleen niet voldoende is, maar dat er ook eens iets gedkan moet worden. VREEMDELINGENVERKEER Belasting op buitenlandsche reizen om propaganda voor Nederland te maken. Van hoeveel beteekenis het is, dat Ne derlahders hun vacantie in eigen land doorbrengen, vooral in dezen tijd, blijkt uit het feit, dat in 1933 het buitenland 25 millioen gulden méér van Neder- landsche reizigers heeft ontvangen dan het Hollandscne reiswezen van buiten landsche gasten ontving. Als deze 25 mil fioen geheel of gedeeltelijk in ons land waren gebleven zou het er in vele be drijfstakken vrij wat beter uitzien dan thans het geval is. De heer B. M. van de Werk stelt in de Haagsche Gids, he; Ma dblad van de Haagsche V.V.V. de vraag of het billijk is, dat in dezen tijd, nu van een ieder het uiterste wordt gevergd om de Staatshuishouding in stand te houden, een dergelijk bedrag geheel onbelast o- ver de grenzen mag vloeien. Het ant woord kan niet anders dan ontkennend luiden: dit moet be'ast worden. De schrij ver wil de opbrengst van een dergelijke belasting gebruiken om Nederland en koloniën, in het buitenband beter bekend te maken, teneinde op die wijze het herstel van het economische leven te bevorderen. Nu ook in 1934 geweldige bedragen door Nederlanders o buiten landsche reizen zijn besteed en aTe tee kenen erop wijzen, dat ook over 1935, een vermeerdering van het debet saldo te verwachten is, nu wordt dit vraagstuk nog actueeler. „Men denke s'echts aan het feit zegt de heer v. d. Werk dat ondanks den nood der tijden, rei- vereenigingen zich steeds moeten uit breiden om de fenomenale buitenland sche reislust van het Nederlandsche volk te kunnen bevredigen". Buitenlandsche reizen, zakenreizen uitgezonderd, zijn weelde uitgaven; een belasting daar op is billijk. Het is ook billijk, dat alle, die de Nederlandsche betalingsbalans door weelde-uitgaven in het buietnland ongunstig beinvloeden, middelen ver schaffen om dien invloed zooveel moge lijk te neutraliseeren. De heffing mag niet ten grondslag hebben, vernietiging of beperking van het verkeer naar het buitenland, maar alleen om aan geld te komen om in den vreemde voor Holland propaganda te maken. Die reclame moet worden ge voerd door een commissie, die het pro- pagandafonds beheert. De heer v. d. Werk wil de belasting heffen volgens dit tarief: voor een bui- tenlandsch verblijf van 18 dagen 25 cent per dag, 116 dagen 30 cent per dag, 124 dagen 35 cent, 1—50 dagen 40 cent per dag en zoo verder met een maximum van f 20.per jaar. Deze be lasting wordt betaald door het koopen van reiszegels, die verkrijgbaar zijn aan de Postkantoren, Spoorweg grens en reisbureaux, reis vereenigingen, ver- keersbonden etc. De controle wordt ui - geoefend door de douane-ambtenarey of bil de paspoortencontrole. Met di stelsel behoeft men niet bevreesd te zijl dat de administratieve kosten er belang rijk deel van de opbrengst zullen op slokken. Zij zullen zeer onbeduidend zijn, zoodat vrijwel de geheele opbrengst ten bate van net propagandafonds kan komen. Doordat het fonds zijn gefun deerde inkomsten heeft. u lilacs bestaande Rijkssubsidies voor propagan- da-doeleinden gevoege ijk komen te ver vallen, waardoor een rechtstreeksche be sparing voor de schatkist wordt verkre gen. -o Het gaat slecht in den tiiinbouw en de Zeeuwsche tuinder krijgt van dien slech ten gang van zaken ruimschoots zijn deel. Zijn producten brengen vaak den kost prijs niet op, zoodat hij met verlies werkt. Vooral de kleinere bedrijven zwoegen on der schuldenlasten, welke door de defla tie extra verzwaard zijn geworden. En de steun der regeering, hoezeer gewaar deerd, is onvoldoende om de menschen door de narigheden heen te helpen. Vanzelfsprekend wordt dan door de vooruitstrevende uitgezien naar mogelijk heden om uit dezen toestand verlost te worden. Op zichzelf is dat heel goed, want alleen door eigen kracht komt men ten slotte zijn moeilijkheden te boven: te veel reeds wordt in het algemeen van de Overheid verwacht, te veel reeds wordt op den Staat gesteund. Maar aan den an deren kant moet men toch met het aan prijzen van reddingsmiddelen en wegen zeer voorzichtig te werk gaan. Ieder prijst graag zijn eigen uil een valk en vele dok ters kunnen den patient doodmaken alleen door hun tegenstrijdigheid van ad viezen. o In het Landbouwblad voor Zeeland la zen wij een oproep van een fruitkweeker in Zeeland, die vraagt of de tijd niet ge komen is om een Zeeuwsche tuinders- en fruitkweekersbond op te richten. „De plaatselijke tuinbouw vereenigingen wer ken geheel los van elkaar en missen daar door de kracht om invloed te kunnen uit oefenen, daar hun stem niet wordt ge hoord, waar zulks noodig is", schrijft hij. Wel heeft deze schrijver alle waardee ring voor het werk, dat de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij ook ten behoe ve van den tuinbouw heeft gedaan en nog eiken dag doet. Hij meent, dat er moet worden aangepakt. „Te lang reeds hebben wij ons van samenwerking ont houden. Laat ons toch onder het oog zien, dat ook voor ons geldt: in samen werking ligt onze kracht". Juist omdat deze fruitkweeker die din gen zoo goed inziet wijden wij aan zijn vraag een artikeltje, waarin van meet af aan echter de vraag: Moet een Zeeuwsch tuindersbond opgericht wor den? ontkennend wordt beantwoord. Juist omdat zooals de schrijver terecht zegt in samenwerking de kracht ligt, moet er geen nieuwe tuindersbond komen. Op de eerste plaats heeft de Zeeuw sche Landbouw Maatschappij een open oog voor de behoeften van onzen tuin bouw. In hetzelfde nummer van het Land bouwblad 'lezen wij in het verslag van een Dag. Bestuursvergadering de behan deling yan verschillende moeilijke tuin bouw vraagstukken. Wij ontleenen daar aan: „In het bijzonder werd nagegaan op welke wijze het kleine land- en tuin bouwbedrijf, dat in onze provincie onder groote lasten gebukt gaat, kan worden geholpen. Vaak zijn deze kleine bedrij ven zwaar met hypotheek belast, zoodat getracht zal moeten worden de lasten voor deze bedrijfjes te verminderen. De aardappel tee't is voor deze kleine bedrijven vaak de hoofdbron van in komsten. Beslóten werd bij het Land- bouwcomité aan te dringen op invoering van de minimumprijzen op basis van die van vorig jaar. Als een onbi'lijkheid werd het beschouwd, dat de kleine tuinbouw bedrijven, die b.v. ook nog grasland be zitten, door de voorgestelde teeltbeper king van de teelt vantuinbouwgewassen in de gemengde bedrijven, waartegen de Z.L.M. steeds stelling heeft genomen, /orden ook deze kleine bedrijven gedu- eerd. Besloten werd een rapport samen stellen waarin zal worden nagegaan op .velke wijze de kleine land- en tuinbouw- j NOOITi POED Jan: „Marie is een lastige vrouw1. Jakob: „Waarom Janr" Jan: „Als ik 's avonds uit ga, speelt zij de verwaarloosde huisvrouw. En als ik thuis blijf speelt zij op de piano". bedrijven op de meest doelmatige wijze kunnen worden geholpen. Eveneens zul# len de Zeeuwsche organisaties gezamen lijk een nota over de steunverleening aan den tuinbouw zenden aan de centrale or ganisaties, .waarin de aandacht wordt ge vestigd op de uitzonderlijke positie, waar in de Zeeuwsche tuinbouwbedrijven ver- keeren. Besloten word nogmaals aan te drin gen op afschaffing van de omzetbelas ting op fruit. Gemeend werd dat bezwaar lijk een product kan worden belast, dat voor den teler den productieprijs niet opbrengt". o Men ziet, de Z.L.M. legt den vinger op de grootste wondeplekkenvia de landelijke organisatie wordt haar stem in diem Haag gehoord. Met een aparte Zeeuwsche tuindersbond zal dat niet het geval zijn. In dezen crisistijd wordt de Regeering bestormd met een vloed van adviezen, ook van kleinere groepen van belanghebbendenieder voelt, dat het voor de Overheid onmogelijk is, aan al die stemmen gehoor te geven. Terecht richt zij zich dan ook tot de groote lan delijke bonden, de Centrale van veilin gen en de standsorganisaties. Voor het behartigen van sociaal-eco nomische belangen is een provinciale bond niet noodig. Hij die zijn belangen als tuinder op de meest effectvolle wijze behartigd ,wil zien moet lid worden van een veilingsvereenjging, die op haar beurt is aangesloten bij de Groep Veilingver- eenigingen uit den Nederlandschen tuin- bouwraad. De Groep heeft een eigen bureau (het Centraal Bureau van Veilin gen), waarvan de Regeeringscommissa- ris voor den Tuinbouw, de heer F. V. Valstar Voorzitter is. Vanzelfsprekend gaat er van deze organisatie een machti ge invloed uit bij het nemen van maatre gelen ten behoeve van den tuinbouw. o Wil men als tuinder medewerken aan de verbetering van zijn positie in de sa menleving, wil men de verheffing van den tuindersstand bevorderen, dan mel de men zich aan als lid van een der groote landelijke standsorganisaties "de R.K. land en Tuinbouwbond, de Chris le lijke Boeren en Tuindersbond of de Ne derlandsche Tuindersbond. Men richte in Zeeland plaatselijke of gewestelijke af- deelingen van een dezer bonden opvan den steun der hoofdbesturen van deze bonden kan men zich bij voorbaat ver zekerd houden. Ook met deze standor a nisaties pleegt de Ned. Groenten en Fruit centrale geregeld overleg- omtrent vraa stukken het belang van den tuinbouw betreffende. Via deze organisaties km men derhalve op de meest doeltreffen de wijze zijn wensghen aan de Overheid kenbaar maken. Door zich aan te sluiten bii de lande lijke veilingsorganisatie zoowel als bij de ■landsbonden bevordert men daadwerke ujk de eendracht onder de tuinders, de eendracht, die zoo dringend noodig is om

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 1