2e BLAD Purol Ratio in de praktijk! Ratio" is een weten schappelijk BERTELS' Ollsfabriek.n N.V. A'DAM Muziek'(St. Nlcolaas)-avond In het Gemeente-Ziekenhuis. TT- LEEUWARDEN - LANDBOUW EN VEETEELT Bestrijding van bladluizen, schildluizen dopluizen, e.a. met' vruchtboom' carbolinèum. Hoogwater te Vlisslngen op WIELRIJDERS, LICHT OP: Apotheken geopend te Vlissingen: WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 11 DECEMBER 1931 Nol «L De „Amsterdammer" had im rijn nummer vasn 5 dezer, een artikel over Welgekozen straf naar aanleiding van een straf door een rechter in Engeland opgelegd, aan een viertal knapen, die zich aan grove baldadigheid hadden schut" dig gemaakt. Zij hadden n.L bloemen gestolen uit een krans, die op een oorlogsmonument •was neergelegd. Het blad wijst er op, dat straf" fen moeilijk is, althans voor hem of haar, die met dit deel ider opvoeding ernst maakt. Nu ja, Wij 'weten wel, hoe weinig ernst er somis meegemaakt Wordt, een paar klappen luk raak, een leelijk gezicht, een scheldwoord en daarmede is het gedaan. Dat straffen op voeden moet zijn en tot verbetering moet lei" den, Wordt dan niet begrepen. En nog minder dat heel vaak het tegenovergestelde bereikt wordt: verbittering. In plaats dat men straft in overeenstemming met het kwaad, dat be dreven is en de galgestroppen ook eenigszins beseffen, dat 2e kwaad en waarom 2e kwaad deden. Straf dus, die tot berouw voert. Geen weerwraak, och, het is ook een gemakkelijker werk, als groote en kleine, zij het baldadige knaap, even afranselen. Maar in Engeland Werd een ander voor" beeld gegeven. De rechter veroordeelde de knapen, om in tegenwoordigheid van den schen ker en van twee politieagenten, een nieuwe krans op het monument neer te leggen. En de „Telegraaf" waaraan het blad zijn verhaal ointleent, zegt, dat dit zoo gebeurde. Om! 9 uur gingen de jongens naar het monument waar zij hunne belofte gestand deden door een krans van chrysanten neer te leggen. Op het lint stoindjte lezen: Met oprechten spijt van vier jongens uit Rothley. Toen stonden ze even voor het monument, en daarna schudden de twee agenten en kolonel Robertson hun de hand. Na deze boete keerden ze huiswaarts. Wfij denken zoo, zou dat niet de weg wezen om baldigheid te weren? Het kwaad herstellen. Is dat iniet veel beter dan boete betalen of opgesloten te Worden in een tuchthuis? Jon gens vernielen de bloemen in buurmans tuintje Waarom zou hun het kwaad daarvan niet on" der het dog gebracht kunnen Worden, hun ge wezen op het feit, dat daarvoor geen bloemen prijken, om ontijdig in hun werk gestoord te Worden, dat daarvoor de buurman ze er niet heeft geplant. Wlaarom zouden ze uit hun spaarpot iniet nieuwe kunnen koopen en deze met, 1 aat oins dan ook gelooven, welgemeende menscben aan wie ze schade deden en V •eronrscirurcfiging, kunnen brengen bij de menscben, aan Wie ze schade deden en— ver" driet? Als er van straf gesproken kan worden is het zeker Wel hier het geval en als straf voorkomend werkt, dan is het wel in zoo*n ge val, want nietwaar, schuldbelijden is altijd een heel ding. Goed maken, wat verdorven is, is zwaar werk. De gedachte dat zooiets te Wachten staat, zal veel baldadigheid voorkö' men. Dan zullen jonge hoornen, bloemen en planten, ook banken om te rusten en wat dies tneer zij, veiliger zijn dan nu. En och, waarom zouden wij bij deze manier van straffen blij" ven staan, bij de jeugd? Hetzelfde kan toch ook van ouderen gevraagd Worden? Zondigen tegen elkander eischt voor elkaar schuld belijden en goed maken wat men misdeed. Ein mits goed onder het oog gebracht zal men dit ook willen doen en zal men de we" reld uit Willen hebben. Een man als Zacheus, welbekend als bijbelsche figuur, zeide, toen hij rijm leven als een opeenstapeling van onge" rechtigheid had gezien, ,,Zie de helft van mijn goederen geef Ik den armen, en Indien ik ie mand iets door 'bedrog heb ontvreemd, dat geef ik vierdubbel weder." Dat is het. Datl Nu komt het maar al te vaak voor, dat men elkaar op ©enigerlei benadeelt, beleedigt, of hoe ook de straf volgt; hechtenis of boete betaling en— (men is eraf. Maar er ontstaat geen band van vriendschap tusschen den kwaaddoener en wie zijn slachtoffer werd. Er was gêen waarach" tig 'berouw. Er was ook geen schadevergoe" ding. Misschien wederzij dsche blijvende verbit" tering. Het kwaad is bedreven, de straf is ge" dragen, maar het doel dier straf is gemist. Omdat de straf inderdaad niet zWaar genoeg is— omdat het zWare werkelijk daarin bestaat het vernietigingswerk te herstellen, de belèe diging terug te nemen, ook openbaar, als die in 't openbaar werd geuit, en schuld te belij" den. Zwaar werk, maar na 't slechte van wel" eer, nu toch mooi werk. Met als gevolg: het bieden van de hand der verzoening. Bn dan— alles vergeven en— vergeten. Straf zij— welge" kozen. VLISSlNGEN. In een gehouden vergadering van de Vereeniging „Rijwielpad Wlalcheren" besloot men het pad te verleggen, tot aan" koop van grond over te gaan en tot het aan" gaan van een crediet, zulks om het overal tot een breedte van 1.80 M. te kunnen brengen. In het Kantoorgebouw der N.V. Kon. Maatsch. „De Schelde" is een gedenkraam ont" huid, aangeboden ter herinnering aan den on' langs afgetreden directeur, den Heer Mr. Jan 22-2-1931. De heer W. van Gilst, Numan»- dorp, deelt ona mede, dat een veehouder, nu hij „Ratiokoekjea" voedert, van rijn 8 koeien 25 liter melk per dag méér ver krijgt, dan van de koeken die hij eerst voerde, en bovendien nog aanzienlijk minder geld uitgai. 23-2-1931. De Heer R. J. Vroom, Glimmen: De Ratiokoekjes bevallen zoo goed, dat U mij spoedigst weer 300 K.G. kunt zenden. 13-3-1931. De heer H. C Sprengels Wernhout: Zendt Vrijdag wederom 80 dooien Ratio Aze bevallen beter dan andere koeken. 24-6-1931. De heer J. Minkema te Lippen huizen meldt: Ik voerde mijn koeien goed, doch heb de voeding veranderd, daar de Ratiokoekjes lager in prijs waren. Het resul taat was verrassendde hoeveelheid melk ging vooruit en tot mijn groote voldoening steeg ook nog het vetgehalte. 29-5-31. De heer H. v. Oostwaard, Lei- muiden: Van 10 koeien en 3 vaarskoeien, welke met Ratio A gevoederd worden, krijg ik ruim 300 Liter melk per dag en kan ze een ieder aanbevelen. 17-6-31. De heer W. Oosterhuis te Tolbert schrijft, dat hij dit voorjaar Bertels' Ratio koekjes tot groote tevredenheid heeit gevoe derd. Vooral voor nieuwmelkte koeien acht ik ze zeer aanbevelingswaardig. samengesteld krachtvoederkoekje, voor iedere hoeveelheid melk tot 4% melkvet en uit gebalanceerd voor individueele voedering van iedere koe naaf hate melkgift. Iedere koe moet overeenkomstig hare melkgift gevoederd wordenhierdoor kan aan de geldelijke verkwisting van millioenen guldens in Nederland door foutieve voeding, waarop door Prof. R. Sjollema in het Algem. Nederl. Landbouwblad van 5 Febr. 1931 is gewezen, een einds worden gemaakt. Vraagt onze brochure met rationeele ruwvoeder- en krachtvoederrantsoenen voor iedere melkgift en voor mestvee. De Veehoudersprijs is: Ratio A voor melkvee 8.50 p. 100 K.G, Ratio B mestvee ƒ7.50 M 100 bruto in doozen af Amsterdam. De melk van Ratio kost nog geen 3 ct. per liter. Bestelt bij Uw leverancier in Uwe plaats en wanneer daar niet verkrijgbaar direct aan de fabriek. n Smit Az. De Heer Chr. M. Kok droeg het raam over, 'waarop Mr. Smit het in dank aanvaardde Het is vervaardigd door W'. Bogtman te Haar" lem, naar een ontwerp van prof. ir, G, Diehl te Delft. Het ledental der Ver. Ziekenhuisverple" ging steeg tot 10.000 —Op uitnoodiging van de afd. Vlisslngen van Volksonderwijs, is alhier een Comité van Actie opgericht tegen het wetsontwerp Terp stra. Secretaris is de Heer A. C. die Baare. Het „Nut" gaf iin Britannia een Kunst" avond. De toonkunstenaar A. Alt te BolSward behandelde de Hamlet, de Opera in 5 acten vain Ambroise Thomas. Op 17 December zal het 15 jaar geleden zijn, dat de Eerw. Zusters Franciscanen zich in onze gemeente wijdden aan lager onderwijs, tevens Bewaarschool onderwijs. Een Comité vormde zich, om dien dag niet ongemerkt te laten voorbijgaan. —Het Noorsche stoomschip „Buisse Jarl" kwam hier binnen, om een lading melasse in te Imemen voor Cagliari. MIDDELBURG. De heer A. Imanse is be" noemd tot secretaris competitie leider van den ZeeuWschen Voetbalbond. Bij de Geref. Kerk in Hersteld Verband, is beroepen cand. L. NieuWpoort te 's Graven hage. Volgens het jaarverslag, uitgebracht in de algemeene vergadering van de Ver. tot Werk verschaffing aan Zeeuwsche Blinden, geeft de algemeene toestand der Vereeniging geen re den tot klachten. De Heer F. Cornelius, Werd herkozen. Het aantal Contribuanten liep iets terug. De rekening van den Penningmeester sloot in ontvang en uitgaaf met een bedrag van f £7854.16. Op de te Breskens gehouden Zeeuwschen Jaarbeurs was die werkinrichting vertegen)" woordigd Im het voorjaar gaf „Medioburgum een "uitvoering tien bate der blinden. Iin het Polderhuis besteedde het polder" bestuur vain Wlalcheren aan: het vernieuwen jrain versleten zuilen basalt tusschen de dijk palen 17 en 29 op den Wlestkapelschen Zee" dijk en het vervangen van versleten Doornik scne sreenglooiing door glooiing van Zullenba" salt tusschen de palen 31 en 33. Inschrijvers 'waren de Heeren J. Lindenbergh Cz., Wemel 'dinge f 18750 en L. Minderhoud, W'estkapelle f 16775. Enkele communisten trachtten agitatie Onder de werkloozen te verwekken. Daar hier" voorjh et 'Wachtlokaal der Arbeidsbeurs ge bruikt Werd, is dit verboden. Oo kop de markt en in lokaal de Boer werd hetzelfde geprobeerd Naar het „Volksblad" verneemt, getuigt het jaarverslag der Coop. „Vooruit" van gesta" digen groei. Het ledental steeg tot 586. De wïnkelomzet be droeg f 157.769.49 De omzet der bakkerij f 41. 433.46. De Spaarbank zag als inlegdjfe®1 f 833811 Opgenomen werd f 2129.50. Uitgekeerd werd uit het ziekte— en moederfonds f 527.12. Het bestuur stelt voor, 8% voor het verbruik der bakkerij em 41/2% voor het winkelverbruik uit te keerem. In het fonds voor steun aan de arbeidersbeweging werd f 604.65 gestort ARNEMUIDEN. De heer P. van Belzen Cz. is gekozen tot ouderling der Geref. Kerk. c AAGTEKERKE. Donderdag vergaderde de Landbouw Ver. „HELPT ELKANDER". Men zal trachten een melkcursus te geven. Besloten Werd als afd. der Z.L M. te bedanken. Verschil" lende leden rijn lid van den Chr. Boeren— en Tuindershond. Gesproken werd over den aan koop van pootaardappelen en over de Tarwe Wet en Suikerbietenteelt. BIGGEKERKE. Goedkeuring Is verleend aan "het Burg. Armbestuur om voor "1931 de pach" ten te verlagen met 10 pCt. van de inzetprijzen, bepaald bij de in 1929 gehouden publieke ver" huring. N. EN ST. JOOSLAND De Chr. Jeugdclub „Oro et Labora" hield in de Chr. School haar tweede jaarvergadering. De Ver. telt 27 leden. De penningmeester Wijst op een flink batig saldo Afgevaardigden van den Ring van het Ned. Jongel. Verbond waren van 5 afdeelingen te" genwoordig. OOSTKAPELLE. Ds. E. Douma, predikant bij de Geref. Kerk, komt voor op het twieetal te Dedemsvaart. SOUBURG. Op de gehouden vergadering der A. R. Kiesver. werd een motie aangenomen, in Welke de houding harer afgevaardigden, aan" genomen, bij de Wethouders verkiezing en de toelichting op de door hen gehouden besohou" wiingen bij de behandeling der gemeentebe grooting, benevens de voorgestelde bezuinigin" gen Wordt goedgekeurd. ZOUTELANDE. Alhier is opgericht afd. van den Chr. Landarb©idersbond, nadat Ds. Vreug denhil van Meliskerke en Ds. Hartjes van Vlis singen voor dit doel hadden gesproken. Nadat des middags op de Ziek enafdeeling een gezellig en prettig St. Nioolaasfeest had plaats gevonden, Was het des avonds de Accordeon vereeniging „Crescendo" die voor de ouden van dagen zich deed hooren in de linnemzaal van het Gasthuis. Namens het college van Regenten sprak de heer De Ridder een kort Woord tot „Crescendo" welke deze vereeni" ging hartel ijk dank «egde, om juist op dezen avond de St. Nioolaasavond te willen mm" siceeren voor onze oude mcnschen. Al'zoo een bewijs, dat er nog gedacht wordt, aan hen. die verstoken zijn van veel genot. Ook „Cres cendo"s voorzitter dankte voor de gelegenheid em voor de oudjes te mogen optreden en stel" de het bijzonder op prijs de aanwezigheid der regenten. Hierna begon de muziek. Met grootej aan dacht Werd deze gevolgd; na elk nummer Mloink eeen Welgemeend applaus. Er werd met veel animo gespeeld. Dien ijver schrij" ven We toe, omdat de executanten dankbaar werk hadden te verrichten, n.l. te spelen voor hen, die ook nog recht hebben op hetgeen te genieten valt. De heer Vantevogel, directeur der vereen! ging, had voor ideze gelegenheid een St. Nioo - JaiasJpotpourri gemaakt, die als vanzelf in den smaak viel. En hoewel we den hoogbe" jaarden menschengroep niets meer wijs be - hoeven te maken, ten opzichte van het bestaansrecht van den goeden Sint, toch Werd gretig gebruik gemaakt, toen Werd verzocht de aljoude melodiên mede te zingen. In de pauze vloeide de heerlijk-Warme choco lademelk. IJverige handen distribueerden het bruine vocht in kopjes van allerhande soort. Het gebruikelijke beschuitje ontbrak niet. Dit was eein St. Nioolaasgeschenk van den Burge meester. Ook kreeg elk der aanwezigen een foto vam „Crescendo". Moeder en Vader Van Zeggelen, bijgestaan door vlijtige helpsters, hebben er voor ge zorgd, dat alles in de puntjes in orde was; de avond is glansrijk geslaagd. Aan het einde Werd gesproken van geen „vaarwel" maar een tot „weerziens". Moge 'meerdere vereenigingen onze oudjes een dergelijke avond verschaffen. De blijde en tevreden gezichten geven de uitvoerenden reeds genoeg voldoening. L. Zaterdag 12 December geeft de harmonie „Ons Genoegen"*, directeur de heer C. G. Go vaarts. een concert in ,.De Oude Vriendschap" te Vlisslngen. Medewerking verleent de Revue en Cabaretclub „Kunst naar Kracht." De M:ddelburgsche Mondharmonica, Fanfare «n Too neel vereeniging „Crescendo", directeur de heer P. C. J. de Graaf, geeft Zaterdag 12 December 1931 een Propaganda Uitvoering in het Schuttershof te Middelburg. Aanvang 8 uur. - Da Chr. Gem. Zangvereeniging „Halleluja" directeur de heer J. Wijkhuis, geeft Vrijdag December een Openbare Uitvoering in de Npd. Herv. Kerk te Biggekerke, des avonds 7.30 uur. DRAlSIflAvAN-W-KEIiBURQ'S'* iLEVERTRy w Zoo langzamerhand, is de tijd Weer aange broken, dat de fruitteler, rijn vruchtboomen moet gaan verzorgen. Hiervan zal hij in de eer" ste plaats, overgaan tot de Winterbehandeling van zijn vruchtboomen met Carbolinèum. Wlij zullen in dit artikel allereerst beginnen waar voor goed vruchtboomcarbolineum kan dienen en in Welke verhouding, dit kan worden ge bruikt. Een van 'de belangrijkste groep uit de bestrijdingsmiddelen is Wel vruchtboomcarbo liineum. Het gebruik hiervan is de laatste jaren zeer sterk toegenomen. Carbolinèum voor vruchtboomen geschikt is een product verkre gen uit steenkolenteerdeslillatie we'ke door zeep toevoegingen, in Water gemakkelijk oplosbaar gemaakt zijn. Met zekerheid kan nog niet Wor den aangegeven, Welke stoffen, uit de steen kolendestillatie de insecticide werking uitoefe nen, echter zijn er 'wel aanwijzingen, dat steen kolenteerdestellati© Welke bij zeer hooge tem per at uren overdestilleeren, het merkzaamsjj zijin. Het oplosbaar maken van deze edstillatie noemt men mulgeeren, terwijl een oplossing in ■water van vruchtboomcarbolineum, emulsie wordt genoemd. Goede vruchtboomcarbolineum moet zich, uitgegoten in zuiver zacht water, direct verdee len, en een volkomen Witte oplossing geven. Deze oplossing moet vele dagen achtereen wit blijven >en 'mag geen oliedruppels of poeder* vormig neerslag bovenop, of onderin de emul sie afscheiden. De fout kan liggen in het carbolinèum "zelf, Als men echter de vertrouwde merken, die op grond van jarenlange ervaring, vervaardigd worden gebruikt, behoeft men voor ondeugde" lijkheid niet te vreezen. Men dient er Wel op te letten, dat carboli nèum niet eerst met 'een kleine hoeveelheid water vermengen met de 'bedoeling erl ater de groote hoeveelheid bij te voegen. In het meng sel va noar'bolineum met weinig water hebben omzettingen plaats, waardoor het carboline" um onoplosbaar wordt. De carbolinèum moet dus 'bij de benoodigde hoeveelheid water ge voegd Worden., en niet omgekeerd. Voor win. ter'bespuitiingen gebruikt men algemeen 71/2 °/o- Perziken Welke gevoelig zijn, verdragen niet meer dan 5o/0. Om echter tegen bloedluis bij appel resultaten te verkrijgen moet met min stens 10 0/0 gespoten Worden. Door de Winterbespuiting doodt men de dier tjes (ook de eieren) welke op de takken en stami men overwinteren. Carbolinèum is daardoor een bestrijdings middel tegen bladluizen, schildluizen, dopiuf zen spruitveter van bessen en frambozen, win tervlinder, bladvlooien, ook eenigszins tegen musschen, spint en bloedluis. Wij zullen in een volgend artikel, nog meer voordeelen van Carbolinèum noemen. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent Bij Apoth. en Drogist DECEMBER ZOM Op Onder Zaterdag 12 Dec. 8.02 3.45 Zondag 13 8.03 3.45 Maandag 14 8.03 3.45 Dinsdag 15 8.04 3.45 Woensdag 16 8.05 3.45 Donderd. 17 8.06 3.45 Vrijdag 18 8.07 3 45 Woensdag 16 Dec. E.K. n.m. 11.03 Zaterdag 12 Dec. v.m 2.47 n.m 3.15 Zondag 13 tt ti 3.31 w 4.06 Maandag 14 11 tt 4.21 tt 4.53 Dinsdag 15 11 11 5.09 tt 5.42 Woensdag 16 tt 11 5.57 n 6.37 Donderdag 17 tt 11 6.51 it 7.33 Vrijdag 18 11 11 7.49 tt 8.31 Zaterdag 12 Dec. te 4.15 uur Zondag 13 te 4.15 tt Maandag 14 te 4.15 w Dinsdag 15 te 4.15 tt Woensd. 16 te 4.15 t, Donderd. 17 te 4.15 Vrijdag 18 te 4.15 Zondag a.s. is geopend de Apotheek van ENGERING, Nieuwstraat—hoek Hendrikstraat

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 5