tow WA ZEELAND 2e BLAD Zie de ^advertentie pag. 4 van dit blad. op Wrijf Uw rijnlijke spieren WBGELÏNG'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG IS NOVEMBER 1031. No. 45. Een nieuw petitionnement Is in werk|ng. AI Weer in verband met de, in Februari van het volgend jaar te Genève te houden, Ontwa peningsconferentie van den Volkenbond. Na het schitterend geslaagd petitionnement van de Dagbladpers volgt nu dat der kerken. In aansluiting aan de besluiten van de conferentie van het Internationale Comité van den „"Wie. reldbond voor Internationale vriendschap door de Kerken*' te Cambridge gehouden 1—5 Sep tember van dit jaar, komt nu de Nederlandsche afdeeling van den Wereldbond der Kerken, thans met een dringend verzoek, dat wij gaarne aan de bevoegde autoriteiten op het hart bin. den, om met kracht hare adresbeweging te steunen. Iedere kerkelijke gemeenschap, die in deze hare roeping verstaat, ook inzake de vra gen wan oorlog en vrde, werke met de lijsten, die aan het Bureau voor het Wereldbond_peti- tionnement te Utrecht kunnen Worden aange vraagd, en organiseere dit plan de campagne in haar Woonplaats. Ook wordt verzocht vergade ringen te beleggen, Waar over de beteekenis der Ontwapeningsconferentie wordt gesproken, en verder, dat op den 2den Februari, den dag Waarop de Conferentie begint, alom kerkdien sten worden gehouden. Met dankbaarheid ne men Wij kennis ook van deze uiting naar ster ker vredes-wil. Gaarne wekken wij allen op. Laat men niet zeggen, dat men al heeft ge- teekend op het eerste petitionnement. Dat van de Dagbladpers heeft zelfuitdrukkelijk ver klaard andere petitionnementen niet te willen verdringen. Ging het uit naam der menschelijk- heid dóa...r, nu Is het een getuigenis der ker keil. Met recht Wordt in deze brandende kwes tie ook aan de kerk gevraagd, wat zij doet. "Wij herinneren eraan, dat vooraanstaande politici, *Us lord Cecil e.a. meermalen leen beroep op de kerk deden, als het lichaam, waarvan in de eerste plaats een dergelijk pogen mag Wor den verwacht. En de afd. Nederland van den "Wereldbond der Kerken is ervan overtuigd dat «net het besluit to,t dfit petitionnement, ge handeld wordt in den geest van Hem, die Zijn Kerk tot Vredesarbeid roept. Op IX Nov. vangt deze adresbeweging aan. In het Comité van Aanbeveling hébben verschillende personen van onderscheidene kerkafdeelingen zitting. "Wie le zen er namen van Hervormde, Gereformeerde, Doopsgezinde, Luthersche, Remonstrantsche voormannnen, ook den naam van den oud-Kat holieken Aartsbisschop. Een mooi geheel van eenstemmigheid, allen zeggend tot de Ontwape- nings-Conferentie: „De Kerken rekenen op UI" Naar waarheid wijzen ze in het petitionnement: op de onrust, Wantrouwen en vijandschap, wel ke naar het oordeel van zeer velen ook in de Vredesverdragen hun Wortel hebben, en die den toestand in Europa onhoudbaar maken". Inderdaad, als er één lichaam is, dat de zaak des vredes op alle mogelijke wijze te dienen heeft, is het Wel de Kerk. Al wat de kerk leert en gelooft, wordt door den oorlog omvèr ge worpen. Het groote gebod der liefde wordt door den oorlog verkracht. Oorlog, wat is dat anders dan: mitrailleur, vlammenspuit, nevel en gas, Luizen, ratten, vervuiling, sexueele degeneratie, tuberculose, shellshock. Resultaat 26 millioen dooden, 9 mil. Weezen, 5 mil. we duwen, 7000 krankzinnigen. Onkosten 845 milli ard gulden. Met deze feiten Wekt „Bezinning", orgaan van de Commissie voor de Vredesactie in het Ned. Jongel. Verbond op, tot vredes-actie zeggend: „Wie oorlog handhaaft, handhaaft dat". "Wij zoudpn in dezen geest willen voort gaan en zeggen: "Wie oorlog handhaaft, sluite zijn Bijbel en gebedenboek, breke zijn kerken en altaren af, boude op met ontvangen of geven van godsdienstonderwijs, legge de Wét der Vier Woorden met den Hoofdsom naar Jezus'woord als antikjteit ter zijde. Niets, niets van dit alles kan nog dienen, als het oorlog is. Niet alleen, dat de vijand dit alles ontrooft, maar Wij zei ven breken af door het handhaven van den oorlog. Daarom moet de kerk in naam harer hoogste goederen een „Non Possumus" uitspreken, een „Wtij kunnen niet'1 Daarom vraagt de kerk nu van de Conferentie: „W5j rekenen op UI" Wij gelooven ook, dat de Volkenbond veel goeds kan doen. Wij gelooven ook, dat de kerk de sterke steun kan geven, Welken die Bond noodig heeft. Zij moet een klaar geluid doen hooren en haar bazuin mag niet onzeker klinken. Als motto leidt iemand zijn brochure over „Oorlog en "Waarheid" aldus in: „Trots alle fraaie leuzen, hebben de oorlogvoerende volken in meerdere of minder 'mate de hooge beginse len der Christelijke moraal met voeten ge treden." "Welnu, dat moét nu uit zijn. De hooge be ginselen der Christelijke moraal moeten zege vieren. Zij 'mogen niet langer Worden vertra den. Er is een zedelijke eisch tot ontwape ning en die eisch is dóór en door Christelijk. Er is een stem van Christelijk gevoelen en aan die stem moet worden gehoor gegeven. W5J ziijn ervan overtuigd, dat als do kerken Ik heb ondervonden dat het goed is om een of twee maal per week des avonds het gelaat een paar minuten met Purol te masseeren, waar- na ik de gewoonte heb de niet in de huid ge drongen Purol met een zacht doekje af te vegen. Deze eenvoudige behandeling geeft op den duur aan de huid een bijzonder zachte en mooie teint. maar eens werkelijk vasthouden aan haar hoog ste beginselen, door Christus zelf geleerd, het op den duur onmogelijk is om oorlog te kunnen voeren. En dan is eigenlijk niets anders bereikt, dan Wat de mogendheden zalf hebben getuigd, dat oorlog moet worden uit gebannen als een misdaad. Als een misdaad ja. Lees eens enkel dezen zin, dien een opvolger van generaal St. Armand, kolonel Pein schreef in een brief aan zijn vrouw: „Je vraagt me, wat we met de vrouWen doen? Sommigen worden als gijze- laarsters achtergehouden, anderen Worden ver ruild tegen paarden, doch de meeste verkoopen Wij als werkdieren". Dit werd geschreven in 1842. Zou het in een volgende oorlog beter zijn? En "wij weten het. Dit is nog lang heit ergste niet. Mogen de kerken bereiken, wat door allen die eenig menschelijk en gods dienstig gevoel hebben vurig wordt ge- wenscht. VLISSINGEN. Op Zondag 22 Nov. zal de in trede van Cand. Kleissen bij de Chr. Geref. Kerk plaats hebben, na'bevestiging door Prof. Van der Schuit van Apeldoorn. "Wegens den mist kwam het stoomschip Mallinas, van de lijn Antwerpen—Harwich hier binnen tot het lossen van passagiers en post. Met den trein zetten ze hun reis voort, Alhier Werd op feestelijke wijze hef 10- jarig bestaan der Chr. Ulo-school gevierd. Ds. Blaau'wendraad opende het samenzijn. De sec retaris deelde omtrent den toestand van do school mede, dat zij bloeiend is. Alle candida- ten slaagden voor het Mulo-diploma. Ook sprak hij over het vreeselijk lawaai der Kon. Maat schappij „de Schelde*', hetwelk de heer Teunis, hoofd der school onderstreepte, waarop wet houder Edelman beloofde van die klacht nota te nemen. De school tolt nu 104 leerlingen. Na de pauze Kverden enkele stukken opge voerd door de kinderen, ook werden nog gym nastische oefeningen gegeven. Aan de gebr. Hubers te Dordrecht is op gedragen, het bouwen van 21 arbeiderswo ningen. "Wegens het te groote prijsverschil van f 4000,— deelde de Maatschappij „de Schelde" mede, dat zij het houtwerk niet kon leveren, aldus bericht het „Volksblad", De inaam Kerkhoflaan is gewijzigd in Koudekerkschefweg Oost en van een gedeelte te van den Koudekerkschen weg in Koudekork- scheweg "West, "Woensdag 4 Nor, was het twee jaar gele den, dat de heer G. van "Wésten, geheel be langeloos aan het plaatselijk politiecorps en enkele manschappen der alhier gestationneer- de militaire politie les geeft In de Engelsche taal. Om dien dag niet Ongemerkt te laten voorbij gaan, waren de meeste leden van het personeel bijeen in de theorie-kamer, waar de heer v. "W. hartelijk bedankt werd door den Commissaris van politie en den heer Prins, (rechercheur, waarna een bureaulamp werd aangeboden. Een 11-jarige jongen, liep al spelende, in het Dok. Een tweetal mannen trachtten tevergeefs hem t e redden. Het lid der Reddings brigade P. de Vries wist den drenkeling boven te brengen. Helaas jammer, dat de levens geesten niet meer konden worden opgewekt. Het Diu'tsche stoomschip „Minden", ko mende van Antwerpen is met gebroken schroef as van de reede alhier, naar Antwerpen terug gekeerd. Alhier zal een N.V. Nachtveillgheidsdlenst worden opgericht. De Zaterdag JJ. gehouden collecte voor het St. Nioolaasfeest voor on* en minvermo. geilde kinderen bracht f 98.07Va op. MIDDELBURG. Door het Prov. Kerkbestuur van Zeeland is tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten, de heer "Wl E. van den Berg, theol. cand. te Groningen. Het Bestuur der IJsclub zag zijn voorstel op de algemeene vergadering aangenomen om geen contributie in dit jaar te heffen. De le den zullen fl.— betalen als de banen geopend Worden. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. de Jonge en tot bestuursleden mej. S. "Wier- sma en de heer H. C. Wielandt. De Coincert-Vereeniging gaf haar eerste abonnements-ooncert, waarin Gerard Hekking, Theo van der Pas in de Concert- en Gehoor, zaal van hun kunst deden genieten. Zonddg vergaderde de federatie Zeeland van den Vrijz. Dem. Bond in hotel De Nieuwe Doelen. De heer Ouwehand hield ©r een rede en bracht dank aan den heer J. Wfelleman en Mevr. Bergsma-Bergsma, die niet meer in de Statenzaal terugkeeren en aan den hoer D. N. van Gelderen, die ontslag nam ais voorzitter •der federatie. Met algemeene stemmen werd de heer C. OuWehand te Vlissingen tot Voor zitter gekozen, tot secretaris de hees* dr. J. C. 'Ramaker te Breskens en tot penningmeester den heer "W. Kareis© te Schore. Tot administratief-ambtenaar ten bureele van den districts-commandant der rijksveldL Wacht is benoemd de heer N. R. G. Galle te 's-Gravenhage. Met een Woord van den hoer Onderdijk is 'de cursus voor Werklooze jongeren geopend. Op den hoek Noordstraat-Markt had een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto van iem.-tid alhier en een van een inwoner uit St. Laurens. De eerste Werd 'beschadigd, en een 5-jarig knaapje sloeg door de voorruit en moest naar het Gasthuis worden vervoerd. De eerste reed links van den weg en had geen goed Werkende remmen. Zondagmorgen is de brandweer geroepen voor een brand Sn de Zandstraat, die spoedig werd gebluscht. Te VGravenhage ontsliep de oud-Middel burger, de heer J. A. Frederiks, 81 jaar oud, indertijd alhier architect voor de Abdijgebou wen en Conservator voor het museum van het Zeeuwsch Genootschap. r en stramme gewrichten, verdrijf die afmattende pijnen van rheu- matiek en ipit met de beroemdej AKKER'. KLOOSTERBALSEM 1 I ii versacht verrassend^ ■nel. èoo jnoudr ARNEMUIDEN. Het bestuur der afd. van den Chr. Land arbeidersbond is met 2 leden vermeerderd, wegens den groei der afdeeling Gekozen Werden P. Poortvliet en A. Janse. Ook Werd een contöle-commissie benoemd, Een zoontje von v. B. kreeg een kraal in het oor. In bet Gasthuis te Middelurg Is deze verwijderd. BIGGEKERKE. In de vergadering van „Pa- trimoiriium" Werd besloten niet in te gaan op het verzoek van den Chr. Nat. "Werkmansbond, om gezamenlijk een verzoek aan het gemeente bestuur te richten, om tijdig maatregelen te 'riemen tot werkverschaffing. De voorzitter droeg zijn lezing over Ghandi nog op verzoek voor. Men zal dezen Winter Prof. Diepenhorst's boek „Het Socialisme" behandelen. DOMBURG. Mej. S. C. Miinderhoud slaagde voor het examen als apothekers-assistente. KOUDEKERKE. Vrijdagmiddag werd door de firma Geevink te "Wloesp een demonstratie gegeven met een ftwee-cylinder motorbrancL spuit, die uitstekend voldeed. Geslaagd voor het examen kantoor-steno, graaf Engelsche taal onze vroegere plaatsgie- noote Mej. A. Vandamme, RITTHEM. Zondag nam dr. H. van Oyen afscheid van zyn gemeente met 1 PetrF 5:10, "Wborden van dank Werden gesproken door fouderling J. Lijnse en consulent ds. L. C. Spdj- kerboer. SOUBURG. lm de Vrijdag gehouden vergade ring der afd. „Patrimonium*' sprak de heer C. Polderman over: „Wlat is Chr. Sociaal?" Zaterdag nam de heer Wl. J. Ross, kan toorhouder der Post- Telegraaf en telefonie afscheid van het personeel. De heer M. P, Marijs sprak een Woord van dank voor de goede verstandhouding, welk woord gevolgd Werd door dat van den heer Suurmond. Een blijvend aandenken werd hem aangeboden. St. LAURENS. Tot ouderling der Geref. Kerk werd gekozen de heer J. Koole Mz. en tot diakenen dhr. S. Hillébrand en G. Prins. (Z.) SEROOSKERKE. In de Geref. Kerk gaf Ds. Lindeboom Woensdagavond een causerie over zijn reis naar Palestina en Egypte met behulp van lichtbeelden. VEERE. Enkele lo-kalen van het stadhuis moeten Worden ontruimd, in verband met de restauratie. Aan den minister is gevraagd de kosten der tijdelijke verplaatsing onder die der algemeene restauratiekosten t© doen vallen. WESTKAPELLE, De gehouden bazar heeft opgebracht bruto f1481,47 en netto f 1253,25. Daar het aantal zich opgegeven leerlingen voor het v er volg-on derwlj s glechtR twee be. droeg, wordt dit dezen winter niet gegeven. r lustreei «~l WVekbla Eem mooie niet alledaagsche foto van de Ab dij -gebouwen te Middelburg prtykt deze week op de voorpagina. Uit onze provincie bevat dit nr.: Een foto van den Boulevard met roeiers- hoofd. Een kijkje op de Donderdagsche Markt te Middelburg. En uit deze stad een opname der geslaag den voor het Bondsdiploma van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. Van het boeiende vervolgverhaal plaatsen wfj het 2e vervolg.( Nieuwe abonné's krijgen bet vorige nr. gratis.) Verder wordt dit prachtig weekblad ge vuld met schitterende foto*s uit binnen- en buitenland, degelijke verhalen en anecdoten de bekende rubrieken ©n de pagina „Humor". Voor abonné's kost „Zeeland" slechts zes luttele centen per Week. De Administratie, NOORDSTRAAT 44, VLISSINGEN. NOORDSTRAAT C34, MIDDELB Accordeon-vereen. „Crescendo." In „Britannia" gaf „Crescendo" Zaterdag een concert. De heer Verhoef, voorzitter der ver. eeniging heette allen welkom en bracht nog. maals dank aan hen, die hadden medegeholpen, de gehouden loterij te doen slagen. De resulta ten werden getoond: drie mooie instrumenten konden van het resteerende bedrag worden aangeschaft. Met deze korte inleiding kon wor den volstaan. „Crescendo" begon hierna aan het welvoorziene programma. Gewoonte getrouw was no. 1 een marsch. Ditmaal was gekozen de „Crescendo"jnarsch van P. G. Brox. Nu niet zoo direct een met melodieuze trekken, maar wel voorzien van diverse maten, welke aandacht vroegen. Als openingsstuk „La Coupe dOr'" van E. Deneufbourg. Met dit nummer was „Crescendo" reeds dadelijk op dreef. De mooie breede Inzet, de volgzame midden.stemmen en de juiste goe de ondergrond, gaven aan dit toonwerk de ven*, eischte kwaliteiten. In gelijke volgorde volgden de nummers el. klaar op. Als no. 3 de "Wlals „Voix Romaines" van Kessels. Hierin hebben we ten zeerste ge waardeerd de mooi gespeelde tegenzangen en de keurig uitgevoerde figuratie-motiefjes, tegen deze zangen in. De heer Van Houcke, nog een jong lid der vereeniging, kreeg de gelegenheid solistisch op te treden. De keuze van nummer is nu niet een van de gemakkelijkste geweest. Met „Der Calif von Bagdad" heeft hij getoond muzikaal al heel veel te presteeron. Een dergelijke mu. ziekbeoefening stemt tot blijdschap. We brem, gen hem gaarne hulde voor de mooie uitvoer, ring en hopen, dat zijn verdere muzikale ont. wikkeling bij degelijke muziek zal blijven. Ook de directeur heeft alle eer met zijn leerling. In de toekomst zal „Crescendo" wel meer goede krachten krijgen, die vanaf de grond een goede theoretische en technische opleiding krijgen. Op „L© Drapeau" volgde de Lustspiel-Ouver- ture" van Keler Béla. Dit nummer, in tempo gespeeld, lijkt ons zeer lastig, vooral de 16e figuren in het 2/4. Men sloeg zich er flink doorheen, de nootjes rolden er uit. 't Is wat, om zich tusschen de dichtbezette rijen met knopjes een weg te banen en de juiste op den kop Weten te drukken, 't Moet toch een enorm© studie zijn, de accordeon aan»bas. en diskant te kunnen bespelen. De bas-solo in het mid dendeel kwam flink uit, evenwel de bastrek aan het slot was niet te hooren. Deze zal wel gespeeld zijn, maar doordat de melodie-partijen eigenlijk te veel forto speelden, is deze trek weggedrukt, wat jammer was, we misten hier. door iets. Joh. Strauss was vertegenwoordigd met „Ro. sen aus dem Süden." Een gevaarlijke inzet, die voor de uitvoerders leeg aandoet, hier geven de enkele noten de spelers onderling geen houvast; maatvast en tellen is hier het parool, 't "Was echter best in orde. De wals voldeed aan de door den componist gestelde eischen. „Heinzelmöniichen Wachtparade", op vorig concert als kwartet gegeven, werd nu uitge. voerd door het geheele ensemble. Voldeed ons nu veel beter. Het tempo was hierin wat on* rustig. Als finale „Hoch Iieideksburg" van R. Her. zer. Dat is toch maar je marsch-muziek. Hierbij vallen de beide andere gespeelde marschen geheel weg. De afdeeling Tooneel van de Mandoline-ver1, eeniging „Tovido" verleende medewerking en bracht met succes ten tooneele „Terug van de Congo" van Jac. de Vos. L. Groote Propaganda.Concertavond op Za terdag 21 November 1931,. te gevm door de Man do line, vereeniging „T.O.V.I.D.O.", directeur de heer M. P. Ventevogol, in het Grand Hotel „Britannia" te Vlissingen, des avondi te 8 uur. To Koude kerke ia opgericht ©en mond orgel club met aanvankelijk 15 leden.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 5