ONS JEUGDVERHAAL DE AVONTUREN VAN ROBBIE CRUSOE. WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 30 OCTOBER 1931 No. 43. DE WEDSTRIJD I v Wat een drukte heerschte er op het plein tje voor de school. In groepjes van drie, vier en vijf stonden de jongens bij elkaar en zij hielden drukke en opgewonden gesprekken. Het onderwerp waarover zij het hadden, was bij elk clubje hetzelfde. De wedstrijd. Dat kwam zoo. Het oude schoolgebouw was langzamerhand geheel ongeschild geraakt on nu had het bestuur van het stadje een ruime fris,, sche nieuwe school laten bouwen. Nog een week en dan zou men het nieuwe gebouw in ge. bruik gaan nemen. De verhuizing was in vol len gang. Het kleine aardige schoolmuseum, dat de verschillende leer ingrn gaandeweg bij elkaar verzameld hadden, was al overgebrachi. Zoo ook de bibliotheek en de groote kasten met schrijfbehoeften. De in gebruikname van he nieuwe gebouw zou echter niet ongemerkt voorbij gaan. De burgemeester zou een toe. spraak houden en er zouden verschillende spe. len worden gehouden. Het voornaamste num. mer van het programma, tenminste, dat vonden de jongens, was de wielerweds rijd. Dagen va te voren hadden zij al geoefend. De hoofdprijs bestond uit een spaarbankboekje met tien gul den er op. Dal was geen kleinigheid en daarom was hel vanzelfsprekend, dal een ieder die fiet sen kon en over een karretje zou beschikken, graag aan den Wedstrijd zou deelnemen. lede. ren middag na school ijd kon men groepjes deelnemers er op uit zien trekken, naar de een of andere stille weg of laan, waar zij onder el'- kaar oefenden. Deze oefenmiddagen waren al een plezier op zichzelf. Aan toeschouwers na. tuurlijk geen gebrek. Wlant er waren heel wat joingens, die nog niet oud genoeg waren om mee te mogen doen. Het waren voornamelijk de leer. lingen uil de zesde en hoogs'e klasse' die aan den wedstrijd zouden deelnemen. De lecflijds. grens was bepaald op tien jaar. Wie ouder was kon zich laten inschrijven, wie jonger was moest onherroepelijk afvallen. Maar al konden de jongeren nie' meedoen, zij hadden voor den wielerwedstrijd bijna even veel belangstelling als zij die wel van de partij zouden zijn. De kansen werden dagelijks druk besproken. Hel meerandeel der ingewijden wa ren het er over eens, dat de eindbeslissing lig gen zou in een kamp lusschen Jan Ier Bosch, Peter Hooghe en Piel Veldman. Van deze drie kampioenen, was Piet deeeni. ge, die geen eigen rijwiel had. Maar zijn twee grootste tegenstanders waren sportief genoeg, hem om beurten hun fiets af te staan voor de voor.oefening. Het .scpreekt vanzelf, dat ook in huiselijke kring dikwijls over de op handen zijnde t'esii. viteiten gesproken werd. Jan ter Bosch slaakte thuis de verzuchting, waarbij hij een oolijk lachend gezicht zette: Als ik den prijs win Vader, dan koop ik een. fa. tografietoestel. Dat is geen kleinigheid, had dokter ter Bosch 'geantwoord, doe dus je best maar. Overigens had ik je al een kiekloestel beloofd als je over een maand of wat naar de H.B.S. zou gaan. In ieder geval, als je den prijs wint, kun je voor je HB.S. cadeau wat anders uitzoeken. Reuze! had Jan uitgeroepen en hij stormde de 1 rappen op naar zijn kamertje om aan zijn huisf. Werk bezig te gaan. Piet Veldman, de fietslooze, zat later op den avond aan de huiskamertafel zijn sommen te maken. Het vlotte dien avond niet zoo goed als anders. Telkens dwaalde zijn gedachte af. Honderd en een gedachten spookten hem tege lijk door hel hoofd Wat is het toch jammer, dacht hij, dat ik niet op een eigen fiets mee zal kunnen rijden. Nu zal ik er een moeten leenen, en zuchtend dwaalden zijn oogen de kamer rond. Op de schoorsteenmantel stond het por. tret van zijn Vader. Piet bleef er naar kijken en bedacht, hoe heel anders het geweest zou zijn. als Vader nog geleefd had. Dan zou hij net als verschillende van zijn makkers een eigen fiets hebben gehad. Dan zou Moeder ook heel Wal vroolijker zijn geweest, dan den laalsten tijd. Wat kom zie er toch bedrukt uitzien soms. Stilletjes zocht hij haar met de oogen en keek haar onderzoekend aan. "Wat een verdrietig en bezorgd gezicht had ze toch Zou er iets wezen. Plotseling keek zijn Moeder, die zeker voelde dat haar jongen haar zat op te nemen, op en vroeg 't erwijl een mat lachje om haar mond kwamWil het niet erg vanavond Piet? O, jawel Moeder, ja.zeker, schrok Piet en boog zich me'een weer over zijn werk. Jaapje verleide, dal je mee zou rijden In de wielerwedstrijd op school, hoe wou je dat doen jongen? Je hebt toch geen fiets? Neen, Moeder, maar ik mag meerijden op de fiets van een vriendje van me uil de klas. Ja cob Snoek heet_ie. Zijn fiets is wel een beetje Ie laag voor me, maar dat kunnen we dan wel verhelpen, door hel zadel Wal omhoog te zetten Als je als.je-blieft maar oppast jongen, zucht Ie zijn moeder. Een ongeluk ligt in een klein hoekje. Pie' wist maar al te goed, waar zij aan dacht Als de zware ke i grit juf t op het oog-nb i dat Vader onder de zware vracht doorgeloopen was, kapot gegaan was, dan zou dat verschrikl kelijke ongeluk niei gebeurd zijn. PiePs vader werkte op een groote machine, fabriek even bui en het stadje. Juist hing er een groot en zwaar brok staal in de slinger van de hijschmachine, loen hij aan den ande ren kant van de Werkplaats iets meende te zien gebeuren, waar hij bij moes' zijn. Snel wilde Veldman er zich heen hegeven en liep, de kortste Weg nemende, onder het zware stuk imelaal door, dat aan een enorm en ketting in 116. ,,Een van de tweelingen süt ia dezen ouden boom," riep Topey uit. ,,Ja, je kunt zijn beenen eruit »en steken," merkte Robbie op. „Zijn hoofd, bedoel je," Bei de zeeman. „Neen, dat bedoel ik niet. Ik zie zijn hoofd niet, maar zijn beenen duidelijk," antwoordde Robbie. „Wel, ik kan zijn hoofd zien, maar zijn beenen niet," verklaarde de zeeman. „Ga mee, dan sul bet self zienl" Robbie en Topey Hopen om den boom heen, en zagen aan den ande ren kant, iets hooger, een hoofd uit den boom steken. Toen klonken opeens twee luide stemmen. „We zitten alle twee in den boom," sohr-^euwden Loetje en Loutje. Freddy laohte. „Dat hadden we wel kunnen den ken," zei hij, „dat se allebei in den boom souden zitten." de lucht zweefde. Net op dat oogenblik b.a de kei ling, het zware stuk staal viel en trof hem doodelijk. De verslagenheid en verbijs a ring in de werkplaats was groot. Zoo'n toe. vallig en onvoorzien ongeluk had niemand ooit verwacht. De gebroken ketting had wel vrachten van tienmaal zoo zwaar verplaatst. Tientallen van werklieden waren er meer malen, hoeWel het eigenlijk verboden was, onder door geloopen, zoo gering achtte men de kans dat er ooit iets gevaarlijks gebeuren kon Daaraan dachten Piet en zijn moeder, toen zij hel korte zinnetje uitgesproken had. Vrouw Veldman had haar vers'elmand weg gezet en zij had nu een klein boekje in de hand genomen, waarin zij telkens, na eenig jiadenken iets scheen uit te rekenen of op te schrijven. Om niet nieuwsgierig te lijken, deed Piet net of hij niets merkte. Toch kon hij uit het zuchten van zijn moeder, waarmede zij het boekske eindelijk dichldeod, opmaken, dat zij zich ongerust maakte en zorgen had. Zal ik het haar vragen? dacht Piet. In de keuken floot de fl uiketel en haastig stond vrouw Veldman op, om het licht onder den ketel le gaan uitdoen. Piet bleef alleen in de kamer achter en tegenover hem lag het boekje. Hij rekte dei? hals om iets te kunnen lezen. Huishoudboek, stond er op geschreven. Voor hij precies wist, 'wat hij deed, had hij het boekje naar zich toe gehaald en sloeg hel open. Op de laatst beschreven bladzijde stond een optelling en daaronder stond geschreven in Moeder's hand: Tekort f 10. •rdt vervolgd.) COMPLET VOOR MEISJES. Het manteltje is een eenvoudig „Raglan"- wnpdel met smalle revers, die in de ronde kraag uilloopen, welke gemaakt is van dezelf de Schotsche slof waarvan het blouse van de jurk vervaardigd is. De rok bes aal uit twee stukken. Het voors'e stuk hee£t aan iedere zijde een breede stolp plooi Het lijfje is in de rok geplooid en apgemaakt met een ceintuur van dezelfde stof als het rokje. Knippatronen kan men aan onze bureaux bestellen onder no. 458 voor den leeftijd van 1012 jaar. Kosten 60 cents. TWO-PIECE VOOR ZWAARDERE FIGUREN. Hier laten 'Wij een ideaal Two-piece" zien voor de zwaardere vrouw, welke wij uit twee •itstekende patronen samenstelden. De jas is een eenvoudig Sacque-model, een weinig getailleerd aan iedere kant van de rug. Lange revers Loop en uit in da kraag; terwijl de twcedeelige mouwen drie oprijgen hebben tuiichan da pols an den fi'-sboog. Da japoA U geknipt volgens da lactate mode, met een vierdeeligie klokkende rok, die onder de heupen aan het bovenstuk is vastgehecht, dat aan de voorzijde in een punt uitloopt De mouwen beslaan uit een stuk en een een voudige halsgarneering en manchetten van crepe de chine of georgette, Welke kmnt en klaar in de 'winkels verkrijgbaar zijn. Epn insnijding is aangebracht bij de heupen, door de japon daar In te knippen, waardoor het lijfje miiniof.meer komt te blousen. De hechting gaat echter geheel schuil onder de korte bandgarneering. Knippatronen kan men aan onze bureaux bestellen voor de malen 42, 44, 46 en 48 onder no 459. Kosten 75 cents. JAPON VOOR ZWAARDERE FIGUREN In verband met de verschillende aanvragen voor patronen voor meer geproportioneerde figuren, hebben wij deze week daaraan onze speciale aandacht eens gewijd. $edert deze patronen gemodelleerd worden met het idee van een slanke lfln te verkrijgen, zullen zij, daarvan zijn wij zeker, spoedig populair bij verschillende van u Worden. Wij kunnen u speciaal ons palroon no. 457 aanbevelen. Het is een namiddag-japon beslaande uit een, uit vier deelen beslaande, geplooide rok die aan een puntig heupsluk is vastgehecht. Dit heup- stuk is weer vastgemaakt aan het bovenstuk. Hel bovenstuk heeft een voorzijde die opengaat over een lang vest, waarbij een' lange kraag gevoegd is. De mouwen bestaan uit eein ituk en zijn van het gewone soort, met manchetten die Juist onder de elleboog beginnen. Wij adviseeren voor deze japon zijden volle, zijden of katoenen chiffon, zijden of katoenen georgette, of wanneer het een mooie japon moet zijn crepe de chine. Knippatronen kan men aan onze bureaux bestellen onder «na 475 voor de maten 42, 44, 46 en 48. Kosten f 0.55. OVER VATEN WASSCHEN. Alvorens vette borden en vaatwerk te was- schen, schrapt men alles goed schoon met een houtje, borsteltje of vaatpoetsdoek en wrijf het daarna af met een tot prop gemaakte crant. Eerst daarna gaat men alles wasschen Het voordeel van deze methode is, dat men schoon water houdt, dat het wasschen relf liet zoo lang duurt en men dus niet zoo lang net de handen in het water hoeft te zijn en nnslotte,, dat de waterleidingspljpon niet zoo lankoeken met etensresten, zoodat dj minder verstopt tuilen djn.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 7