ZEELAND 2e BLAD Hierop letten 6.75 RADIONIEUWS BERTELS1 „KUNSTKORREL" IN DE PRAKTIJK! Hoogwater te Vlissingen op WIELRIJDERS, LICHT OP: WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 30 OCTOBER 1931 No. 43. Als de menschen over hunne kinderen spre ken, hoort mem vaak de klacht: „Mijn kind is toch zoo goed, èl goed Wat er aam is, maar één ding is jammer: het is toch zulk een drifuakT' En ook gebeurt het helaas wel, dat, als ou ders hun heel jonge kind eens erg driftig zien doen, zij er met een vergoddelijkend lachje zich er van afmaken met de woorden: „zoo'n jongen tochl" Laat ons echter voorzichtig Wezen. Een drif tig doend kind is geen oorzaak tot lachen, eer- tier tot schreien. 'Meermalen is het dan ook inderdaad zoo geworden, dat het van lachen, schreien Werd. Lachen in de dagen der prilste jeugd en schreien in den lal eren leeftijd, toen de ongebrijdelde drift voerde tot vreeseüjke dingen. Men trekke de consequenües. Mctl lache niet om de driftbui van het jeugdige knaapje of lieve dochtertje, men probeere deze gevaarlijke eigenschap den kop in te drukken, eer de groo; a gevolgen van den drift, als moord en doodslag, een even groot verwijt zouden brengen. In „Hulp voor Onbehuisden" Is uit Nat. Kin- tergarlen Ass. een leerzaam stukje overgeno men dat wij gaarne weergeven. Het kind, dat last van driftbuien heeft, ver dient meer medelijden dan straf. De geeste lijke en nerveuze toestand, die zulk een drift bui doet ontstaan, is stellig schadelijker voor het kind, dan de aanval zelf onaangenaam is voor de omgeving. Een kind in een echte drift bui, is in den Waren zin des woords „builen zichzelf" Het jis, tot op zekere hoogte, een ander Wezen. Zijn gewone Mjk op de dingen is verwrongen en scheef en heel anders dan gewoonlijk. Re deneeren met zulk een kind is totaal nutteloos. Direct te gaan straffen zou dwaas en zelfs on verantwoordelijk zijn, want elke dwangmaat regel zal, door de gewekte reactie, tot nog grootere opwinding leiden. Er zijn echter kin- Ideren, die „driftbuien" aanwenden als een middel om de aandacht te trekken. Alvorens te pogen een kind van een fout te genezen, moet de opvoeder zich overtuigen, dat hij die fout ook werkelijk doorziet en begrijpt. Het allereerste, wat bij zulk een kinderlijke driftbui te doen valt, is, het kind zooveel moge lijk aan zichzelf over te laten. Zelfs het vage besef, dat anderen nieuwsgierig of geamu seerd toekijken, wakkert het vuurtje aan en geeft een misplaatst gevoel van voldoening. Daarna zou men kunnen trachten de aandacht van het kind plotseling en bij verrassing af te leiden em het daaropvolgende kalmeeringsmo- tnent te gebruiken als een Wig, die den toe gang Weer opent tot het normale zelf. Dit geldt natuurlijk slechts voor zeer jonge kinderen en is een Weg öm het zich vesligen der driftbui gewoonte te voorkomen. Want tot een gewoon te Worden driftbuien zeer spoedig, hoewel ze in het begin geheel spontaan kunnen zijn en misschien Wel op overerving kunnen berusten. Ze groeien spoedig tot Iets alledaagsch, worden dan vaak opzettelijk ingeschakeld om een be geerd resultaat te verkrijgen. Het is mogelijk, dat de straf in sommige ge vallen als hulpmiddel kan dienen, doch het Is meestal doelloos gedurende een ech'e driftbui daarmede te dreigen en het kind, zooals dit viak he. geval is, een nerveuzen en sensiilaven aanleg heeft en de voedingstoestand te wen- schen laat. Indien onvermijdelijk, dan moet de straf later volgen Sn den vorm van een of an dere onttrekking, natuurlijk niet van voed sel doch van eenig voorWerp of voorrecht, Waarop het kind gesteld is. Afleiding Is het eerst aangewezen middel. Vaak ook helpt het, polsen, slapen en gezicht met koud Water of met eau^ie oologne te betten Ppreek eht kind rustig en kalmeerend toe, maar manifesteer geen medelijden. Praat zoo gewoon en bedaard mogelijk. Als de storm Weer is gaan liggen en de zon Weer is doorgebroken, dan is hel tijd om het geval eens met het kind te bespreken, construc tieve en helpende denkbeelden aan de hand te doen, zooals: „Tel tot tien als je kwaad wordtV" of Wat dan ook, waardoor het kind over de ge vaarlijke nerveuze reactie heenkomt en een goede inplaats van een slechte gewoonte kan ovstigen. Een overmalig prikkelbaar kind is een ziek kind en moet als zoodanig worden be handeld. Het behoeft vriendelijke, vaste en verstandige leiding, wil het ooit over zijn drift aanvallen heenkomen en opgroeien tot een evenwichtig, volwassen mensch. VLISSINGEN. Geslaagd voor het voorloopig machinisten-diploma de heeren T. Kuiken, A. van Zweden, H. B. Gerritsen, G. R. Hommes en J P. Broer. De heer J Wl. R. Everse, ran hier geboor tig, Is bevorderd tot doktor in de geneeskunde^ Even voor het beëindigen der werkzaam heden, nam de heer W. P. Edelman Donder dag afscheid als chef-teekenaar van de ambte naren der beide scheepsteekenkamers der N.V. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid Kon. Maatsch. „De Schelde", na gedurende 45 jaar als teekenaar werkzaam te zijn geweest. Bij monde van den hoofdingenieur van scheeps bouw, werd hem een schrijftafel met stoel aangeboden. Ook Werd het woord gevoerd door de heeren ir. M. T. Gunning en Vrind. lm het Mil Tehuis hield de Chr. Ver. voor Kantoor- en Handelsbedienden een propaganda samenkomst, in Welke de Bondsvoorzi'ter, de heer Nauta uit Amsterdam, een opwekkende rede hield. Enkele nieuwe leden traden toe. Im het Concertgebouw werd door den heer Sulkers voor de natuurvrienden van hel Instituut voor Arbeidersontwikkeling gespro ken over de Nat uurvrienden tehuizen, verduide lijkt door lichtbeelden. Het Ei-gtische stoomschip „Innisulia"', is Vrijdag middag met machine-defect op de haven gesleept. Dr. O. Norel, eerder predikant alhier, thans te Leeuwarden, hoopt 10 Januari afscheid te nemen Wegens zijn benoeming tot predikant- directeur van het Dlaoonessenhuls te Amster dam. De fruithandelaren alhier hebben zich tot B. en W. geWend met verzoek, een eind te ma ken aan den verkoop van fruit tegen prijzen beneden de waarde, zooals dit Zaterdagavond op de kleine Markt is geschied. Zij wijzen op de politieverordening, die zeg», dat de week markten op de Oude Markt worden gehouden. Zaterdag nam de heer A. H. Bals, die naar Dordrecht verlrekt, afscheid als depot- chef van het tractatiepersoneel der Ned. Spoor wegen. Hij werd toegesproken door den heer L. C. Jansen en den heer D. Peeman, waarna ook de heer J. L. Bouff het woord voerde. Als blijk van waardeering werd hem een souvenir aangeboden. De door de gemeenteraad vastgestelde regeling van de overname der eigendommen van de maa'schappij blij het beëindigen der con cessie, is door de Algemeeme vergadering der N V. Vlissingsche DuinWaterleiding-Maatschap pij aanvaard. In den nacht van Za'erdag op Zondag had 'op den hoek Walstraat—Groen ewoud een aan rijding plaats, tusschen een automobiel en een motorrijwiel. Bestuurder en duo-zitters, allen uit Souburg, bekwamen hoofd- en voetwonden. Na verbonden te zijn, konden ze per auto naar hun Woonplaats terugkeeren. De inzitten den der auto bekwamen geen letseL Een onder zoek wordt ingesteld. MIDDELBURG. De heer J. G. vam de Hof stede slaagde voor het examen van apothekers assistent De heer Van Roo, gekozen tot lid van den Raad, nam deze benoeming niet aan. Op de gehouden vergadering der Chr. Hlst. Umie, Werd de al of niet voortzetting bespro ken van het Weekblad der Unie in Zeeland „Het Protestantsche Zuiden". Men hoopt de verschijning v an het blad voort te zetten, waar voor de Propaganda-Commissie haar hulp zal verleen en. De melkinrichting der vereenigde zuivel- bereiders bepaalde den melkprijs op acht cent per liter. De afdeeliug van den Bijz. Vritw. Land storm hield een propagandabijeenkomst In het Schuttershof. Het woord werd gevoerd door de heeren P. G. Laernoes en overs'© Bierman, die aan de Winnaars van den ouderlingen wed strijd prijzen uitreikte. De heer H. A. Enkelaar gaf enkele films van den B V.L. Aan generaal Duymaer van Twist werd een telegram gezon den, tot dank, voor Wat deze voor den Land- 'storm doet Op de gehouden vergadering van den Ned. Prot. Bond werd een mode van het Hoofdbe stuur aangenomen betreffende internationale ontwapening. Mevr. E. J. van den Broecke-de Man uit Aar denburg droeg verschillende s ukken treffend voor. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de heeren Caro en Vleugels. De afd. her dacht haar 60-jarig bestaan. Naast de ijzergieterij aan den Blauwen dijk komt een wach.huisje van de Stoomtram Walcheren. Het aanplakbord zal elders ge plaatst worde®. In de Concert- en Gehoorzaal gaf Berthe Seroen een liederen avond. Op ini'Iatief van de Ver. tot verpleging tegen de kosten van Ziekenhuisverpleging al hier, kwamen Zaterdag in het Schuttershof (afgevaardigden bijeen met die van verschil lende zuslervereemigingen. De heer Onderdij k 'voerde het Woord en gevoelt behoefte aan sa menwerking. Het nut daarvan zette hij uiteen. Na de toespraak volgde een geanimeerde dis cussie. Het principe-besluit Werd genomen, zon. der hoofdelijke stemming en besloten, dat Mid delburg vóór 1 Dec. een ontwerp-reg'iement zal toezenden. Dan zal in Januari een gecom bineerde vergadering worden gehouden. Op 4 Nov hoopt Ds. J. P. Cannegietler, Ned. Herv. predikant te Oudshoorn, fijn 25-j«|_ 'rig ambtsjubileum te 'herdenken. Verschillende gemeenten diende deze leeraar, waaronder ook de Herv. gemeente te dezer plaatse. G. J. VINKE Boerhavelaan 27 Bussum, 16 Sept. 1931 N.V. Bertelt' Oliefabrieken Omval 42-46 Amsterdam-O, Mijne Heeren, Hierbij deel ik V mede. dat ik op 4 Mei J.l. eendaagskvikon» kocht witte leghorntj welke ik groot heb gebracht met een kunstmoeder. Ik heb de jonge i\uikens vanaf hei begin steeds Uw kunstkorrel B. gevoerd, hetwelk tk eerst tot poeder maakte en hun dat In drogen staat gaf. SuccessleoelUk heb ik te aan grover korrel gewend en na ca. 3 maanden kon tk het geven, zooalt tk het Van mijn leverancier ontving. Op 14 Sept. j.l. heb tk het eerste el van deze kippon gekregen en op 15 Sept. J.l. had ik er weer twee; de beesten waren 4 maanden en 10 6 12 dagen oud. Ook mijn oude kippon heb tk steeds Uw voeder gegeven en ik heb een bijzonder goede eieren productie gehad; vbil meer dan voordien toen ik gemengd voer gaf. Ik beveel dan ook Uu> Bertel'' kunstkorrel B. iedereen aan, zoonel voor fyppen al* voor kuikens. Hoogachtend, G J. Vinke. Proefzak k 60 K.G. franco vracht h f. Tot onderwijzeres aan de Chr. School te Oud-Vosmeer, is benoemd Mej. J. "Wc. Reijn. hout alhier. ARNEMUIDEN. Door zekere van B., tegen Wien pro ces-verb aal is opgemaakt, werd een vrouw een kat op de schouders geworpen. Zij schrok dusdanig, dat zij geheel over stuur ge raakte. AAGTEKERKE. Rijksamb'enaren namen al hier een koe in beslag, die naar hun meening te laag in de belas ing was aangegeven. (De Z.) BIGGEKERKE. Op de gehouden vergadering van „Patrimonium", werd door den heer P. Vader een inleiding gehouden over; „Zondags rust GAPINGE. Voor het Comité voor Chr. Wïïin- terlezingen hopen in dezen Winter op te tre den de heeren Ds. Lindeboom, Geref. predi kant te Serooskerke en de heer K. J. van Dorp van Amsterdam, declamator. RITTHEM. De Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente besloot aan de pachters der diaconie- gronden over het jaar 1931 een vermindering van 15 pCt. 'te geven. SOUBURG. Alhier overleed op 83-jarigen leeftijd de heer S. de Pag'er. De overledene was 38 jaar lang lid van den Raad en 13 jaar Wiethouder. Tot vóór een jaar was hij nog lid der Vrijzinnige Klesvereeniging. ST. LAURENS. Door een Commissie uit de ingezetenen is een groole tafel, vier electrische lampen en een dito klok aangeboden voor het nieuwe gemeentehuls. WESTKAPELLE. De Raad verhoogde de op centen op de gemeentebelasting van 30 op 80. ZOUTELANDE De Raad der gemeente richt te zich tot Ged. Staten, met het verzoek de salarissen van burgemees'er, gemeentesecreta ris, Wethouders en ontvanger te verlagen. EEN ORRIGINEELE RADIO-INSTALLATIE IN EEN SCHOOL In de Handelsschool te Znaim in Tschecho- SloWakije is een Philips' radio- en vers er^ kerinslailatie aangebracht, die nog uniek is iin Europa. Deze ins1 alia tie maakt n.l. een vereenvoud gde onderwijsme hode mogelijk^ Met behulp van een microfoon en den ver- slerker kan de directeur der school tegelijker tijd iin alle klassen zich 'a en hooren en ook kunnen b v. met de Linguaphone-methode les. sen in vreemde talen wiorden gegeven. De radio-inslallaüe wordt gebruikt voor het geven van beursberich en en ander actueel nieuws, dat voor de leerlingen van nut kan zijn. Ook kunnen radiovoordrach en met behulp 'van een „Philigraaf" Worden vas'gelegd en ter gelegener lijd voor de leerlingen worden weergegeven. Een dergelijke moderne radio- en verster. kingsinslallalie schept vele nieuwe mogelijk heden in het onderwijs. HET NIEUWE RADIOPALEIS IN PRAAG Het tnieuwe radiopaleis in de Fochova in Praag, dal voor 22 millioein Tschechische kro nen voor het „Radiojournal" gebouwd wordt, zal in ongeveer een jaar gereed Zijn om in be drijf te worden genomen. Dit zal door een eenvoudige overschakeling geschieden, «onder dat het noodig zal zijn den zender bulten be drijf te stellen. De studio's en omroepkamers bevinden zich in het midden van het gebouw, behalve de Geïllustreerd Weekblad Naast enkele kieken uit Middelburg en Oost- kapelle geeft „Zeeland" van deze week: Schitterende foto's van Sumatra's Wtestkust, uit het land der Middernachtzon, de Rijn cn Versailles. Bovendien de aclueele gebeurtenis sen der afgeloopen week in binnen- en bul en', land. Eenige foto-studies en de serie foto's „Over heel de 'Wereld" zijn als steeds schitte rend geslaagd. Van de lectuur in dit nr noemen wij: t Spel" (slot). „Het ongeval met derv autc_. i spannend en mooi geschreven; een leerzame beschrijving over November; de interessante rubrieken „Voor onze lezeressen" en Voor de Jeugd" en de pagina met „Humor". Abonneert U voor slechts 6 cent per Week. De Administratie, NOORDSTRAAT 44, VLISSINGEN. NOORDSTRAAT C34, MIDDELB groot© studio, wier afmetingen 12x23,7x23,7 M. bedragen. Naar gelang de grootte van het orkest en het klankvolume zal de een of de andere stu dio Worden gebruikt. Bij de drie grootste studio's Is ook een ga lerij voor toehoorders uit het publiek inge richt. De regisseurs en controleurs kunnen vainuit een geluidsdicht afgesloten ve trek de studio overzien en telefonisch of door licht signalen hun aanwijzingen aan de spelers geren. Elk der studio's vormt een afgesloten geheel met een eigen constructie voor vloer en: zolde ring, die dikwijls door geluiddempend mate riaal zijn geïsoleerd. MARSEILLE PTT WEER IN WERKING. Het provisorische zendstation dat gebouwd is om het eenigen lijd geleden afgebrande Marseille PTT te vervangen, is door den Fran- schen Mimis'er van Posterijen officieel geopend en im Werking gesteld. NIEUWE STUDIO TE RIJSSEL. In de maand November zal een nieuwe stu dio voor hel zendstation Rijssel, dat een der grootste zendstations van Frankrijk is, in ge bruik Worden genomen. De nieuwe s udio zal in staat zijn ook grootere orkesten te bevatten, BORDEAUX SUDOUEST ZAL WORDEN VERPLAATST. Naar Wij vernemen zal het particuliere zend station Radio Sud-Ouest te Bordeaux worden verplaatst uaar Pau en tegelijkertijd worde® versterkt Het terrein hiervoor Is reeds aangekocht en de plannen zijn gereed, alleen de loestemr ming van den Minister van Posterijen moet nog Worden afgewacht. Men rekent erop, dat deze spoedig zal afkomen, daar Radio Sud- Ouest tot nu toe steeds den staatszendier Bor deaux-Lafayette heeft gestoord. OCTOBLR Z O N Op Onder Zaterdag 31 Oct. 6.54 4.33 Zondag 1 Nov. 6.56 4.31 Maandag 2 6.57 4.30 Dinsdag 3 659 4.28 Woensdag 4 7.01 4.26 Donderd. 5 7.03 4.24 Vrijdag 6 7.05 4.22 Dinsdag 3 Nov. L K. v.m. 7.38 Zaterdag 31 Oct. v.m 3.40 n.m 3.58 Zondag 1 Nov. 4.18 4.45 Maandag 2 5.04 5 42 Dinsdag 3 6.05 6.54 Woensdag 4 7.22 8.18 Donderdag 5 8.49 940 Vrijdag 6 10.04 10.39 Zaterdag 31 Oct. te 5.03 uur Zondag 1 Nov. te 5.01 Maandag 2 te 5.00 Dinsdag 3 te 4 58 Woensd. 4 t» te 4.56 Donderd. 5 tl te 4.54 Vrijdag 6 II te 452 Apotheken geopend te Vllssingen: Zondag a.s. is geopend de Apotheek van ENGERING, Nieuwstraat—hofek Hendrikstraat

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 5