ürtiagenJhinbod Ie BLAD VICE-VERSA WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Van Week tot Week 37e JAARGANG DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN VRIJDAG 30 OCTOBER 1931 DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT No. 43 DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Uitgave H. Wegeling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg Dif nummer besfaaf uit 8 pagina's NATUURLIJK PEPERMUNT Ook op hei gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop Wegeling sillieumsblai Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs I LJ' BINNENLAND. Kentering? Goudklausule. Schoolstaking Communistisch archief. Culemborg- sche moordzaak Treinaanslagen in Lim burg. Onvoorzich igheid. Geen gepensi- onjneerden meer in rijksbei rekking. Til den in Amsterdam. Gedenkplaat voor Ned, Gesneuvelden. Saiariskortingen. Nood in de Desa Wel vraagt men zich angstig af, hoe het in den komenden Winter zal gaan. Gaat er iin Duitschland iets gebeuren, is een vraag die zich menigeen stelt. Oneindig groot zijn de moeilijkheden die te overwinnen zijn. En toch zijn er teekenen, die op kentering wijzen. Men leze het volgende beursbericht: „Het vertrou wen in beurszaken komt, als altijd, uiterst langzaam terug, zóó schoorvoetend waagt het publiek en de beurshandel zelf zich op hel gevaarlijke terrein, dat de vooruitgang dikWijils nauwelijks te oonslateeren valt. Maar toch kan de nauwgezette toeschouwer waarnemen, dat er andere tendenzen op komst zijn. De ellende, die overal dreigt, heeft zich in de koersen behoorlijk doen gelden. We weten, dat er een &root aantal fondsen, berekend naar de balans- positie „te geef'' zijn, we gelooven niet meer 'zooals een jaar geleden, aan een afbraak van ons geheele maatschappelijk© slelsel, we dur ven Weer rekenen en we durven het resultaat onzer berekening weer héél voorzichtig in daden cm te zetten. In een overgangsperio de verkeerea wij thans. Wie hebben de gróóte slagen achter den rug en ofschoon wij er b5j<- na zeker van zijn, dat er nog jiieuwe moeilijk heden zullen komen, richt de beurs in zich op een herstel, zij het ook op een herstel, dat met vallen #n opstaan gepaard zal gaan". Alle teekenen van kentering en van verze kering, dat de gulden in het geheel geen ge vaar loopt, ten spijt, begint men ook reeds het vertrouwen in onze munt te verliezen, getuige den wensch van vele geldbeleggers om in de hypotheekacten de goudclausule op te nemen: De credielnemers verplichten zich deze som in goudguldens terug te betalen (hetgeen misschien Wel, van juridisch standpunt beke ken, niet magDe Broederschap van Notaris sen heeft zich tegen opname van den goud clausule verzet, hetgeen allerminst in den smaak der beleggers zal zijn gevallen. Ons lijkt deze houding der notarissen prijzenswaar dig, vooral ook omdat de bedoeling voorziet het vertrouwen in de stabiliteit van het Ne- „RATIO" IN DE PRAKTIJK! De heer Jac. Bosnia le Delfstrahufzen schrijft ons: „Sertels* Ratlo-koekjes heb ben mij uitstekend voldaan; de koeien namen ze heel gaarne, de melkglft ging vooruit, terwijl het vetgehalte gelijk bleef'. Deheer J. Minkemate Lippenhulzen meldt] ,,lk voerde mijn koeien goed, doch heb de voeding veranderd, daar Bertels' Ratio-A- koekjes lager in prijs waren. Het resuhnai was verrassend; de hoeveelheid melk ging vooruit en tot mijn groote voldoening steeg ook het vetgehalte nog Iets hooger". Veehouders voedert Uw dieren „Ratio"! bij uitstek geschikt voor bijvoedering In de weide! De veehoudersprljs Is slechts f 8.50 per 100 kilo, bruto In doozen af Amsterdam. Vraagt brochure met vele tevredenheidsbetuigingen. BERTELS' OLIEFABRIEKEN N.V. A'DA VI. derlamdsche betaalmiddel miet te ondermijnen. Op de openbare school te Kelhel en Spaland is eene staking uitgebroken, teneinde kracht bij te zetten aan den eisch, dat van gemeente wege zal gezorgd worden voor voeding en klee- ding der schoolkinderen. Een werkloozen-ca. «mité op neutralen grondslag had reeds ,een verzoek ingediend aan het gemeentebestuur i*n dien geest. Naar Wij vernemen is eene school staking vooi Nederland iels nieuws. De leider der Nederlandsche fascis'en Baars is in het bezit gekomen van het archief of van een gedeelte van het archief der Commu nistische Partij en er is thans tot publicatie overgegaan. Het gepubliceerde laat ons zien, hoe de communisten werken en wat mis schien Wel het voornaamste is vertelt ons, dat Moskou jaarlijks een bedrag van honderd duizend gulden betaalt voor de „Tribune" eene som, waarvan nogal vaak gedeelten in de zakken van communisten terecht zijn gekomen. In eene Utrechtsche vergadering moet de heer Baars bovendien mededoeliiigen hébben gedaan omtrent het bestaan eener communistische moord-cemtrale. Het gewezen lid der Commu nistische Partij van Burink in Rotterdam zou als eerste slachtoffer gevallen zijn indien niet iets -t usschenbeide gekomen Was. Nu we het toch over moorden hebben, is er weer iets nieuws gebeurd met betrekking tot die moordzaak in Culemborg, die nog steeds maar niet volledig opgehelderd schijnt. Door bemiddeling van Notaris Schouten is aan de erfgenamen van Wijlen Gerrigje van 'fVüggen en haar broer medegedeeld, dat de Weduwe Haveman een bedrag van f2000.be zat, Waarvan zij de herkomst nie twist, zoodat zij vermoedde dat het geld van de van Wiggens (afkomstig Was. Achter de plaat van een oud schilderij waren 20 bankbiljetten van f100.— te voorschijn gekomen. Het Is een zeer duistere zaak. In Limburg schijnen er geregeld treinaansla gen te Worden gepleegd, als gevolg waarvan de Nederlandsche spoorwegen reeds tot het nemen van allerlei maatregelen zijn overgegaan. Een kiezer dagen Werd in verband hiermede iemand gearresteerd. Later bleek echter dat de man geheel onschuldig was. Het omgaan met vuurwapenen is een zaak, die "men geleerd moet hebben. Dat ondervond een inwoner van Amsterdam. Hij ontving zijn moeder op bezoek en, terwijl zij' met elkaar in de "kamer zalen, rijpte het onveilige idee een automatische revolver, erfstuk van de vorige 'bewoners, te gaan schoonmaken. Hij raakte den trekker aan, een schot weerklonk en zijn moeder was door den kogel aan den hals levensgevaarlijk getroffen. Minister Deckers heeft eene order uitgevaar digd om in het vervolg geen gepensionneerien meer te werk te stellen in burgerlijke rijks betrekkingen. Een en ander geschiedt in ver band me! de tijdsomstandigheden. De maatre gel lijkt ons niet kwaad; alles moet worden gedaan om de jeugd aan het Werk te krijgen. Tilden, de Wereldberoemden tennisspeler, is in Amsterdam geweest. Er bestond voor de Wedstrijden maar matige belangstelling, het geen Wel aan de buitengewoon hooge entree prijzen zal zijn toe te schrijven geweest. Het door Tilden vertoonde spel viel daarbij beele- faiaal niet mee. Met een korte, ontroerende plechtigheid heeft in het Palais des Invalides te Parijs de ont hulling plaats gehad van een marmeren ge denkplaat ter nagedachtenis van de Nederland sche vrijwilligers, die gedurende den wereld oorlog strijdende voor Frankrijk zijn gevallen. Van de ongeveer 1300 vrijwilligers hebben er omstreeks 800 het leven gelaten. De door de regeering aangekondigde voor stellen tot verlaging der salarissen van het Rijkspersoneel schijnen door het personeel al 'bijzonder slecht te Zijn ontvangen. Geen dag gaat er voorbij of men leest van de een of an dere pro test vergadering. In de afgeloopen week heeft zich nog de Christelijke Onderofficiersver. tot de Tweede Kamer gericht om' indien ook maar eenigszins mogelijk geen salaris- korting toe te passen. In enkele deelem van Java schijnt de üood wel erg groot te zijn. In de stad komen stroo- •men van lieden uil de desa op zoek naar werk; vooral het vrouwenvolk doet aan dien alge- m een en trek mee en zoekt als baboe, kokki of als koffiepikster in de goedangs het beetje pasi om te kunnen leven. En daar zeer velen [van deze ongel ukkigen met eerlijken arbeid niet aan de kost kan komen, neemt de prosti tutie toe. „Voor den buitenstaander", schrijft het Bat Nbl. „die slechts de oppervlakte van het inheemsche leven kent, lijkt de malaise onder de inheemsche bevolking van Java niets te hebben uitgewerkt. Men wijst er zoo gaarne op: de bioscopen 'blijven trekken, de gemoede lijkheid en levenslustigheid zijn dagelijks op de gezichten der Inlanders te zien en volgens het bestuur heerscht er geen hongersnood, geen gebrek aan voedingsmiddelen, zijn de prijzen is het toe te juichen, dat U zoo nu en dan King Pepermunt gebruikt.Wilt U echter ten volle ge nieten van den heerlijken smaak en de heilzame werking dan dient U King Pepermunt geregeld te Bebruiken, dus eiken dag. I zult bemerken, dat U zich dan veel prettiger gevoelt. Zoo zijn er reeds duizen den die King Pepermunt gebruiken als het beste dagelijksche middel ter opwekking en verfris- sching. Het parool zij dus: Eiken dag der voedingsmiddelen zeer laag, enz. Dat is voor een deel niets dan schijn. De waarheid is, dat juist door de crisis de inheemsche tooo- trekkerswereld ernstig te lijden heeft". BUITENL AND Opstanc' op Cyprus. De goudstroom:. Laval bij Hoover. Iialiaamsch bezoek aan Berlijn. Japan com ra den Volken bond. Fascistische bijeenkomst te Na pels. Een eigenaardige geschiedenis. Ko loniale tentoonstelling. Fascistische wapensmokkelarij. Het in den uitersten Oosthoek van de Middel- landsche Zee gelegen eiland Cyprus heeft een bij uitstek gunstige ligging tegenover alle be langrijke punten van de kust van Klein Azië en het kanaal van Suez en is, van uil militair oog punt bezien, vergelijkbaar met Malta. De be woners van Cyprus nu, men noemt deze men- schen Cyprioten, zijn in opstand gekomen. Ze wenschen aansluiting bij het Grieksche Moe derland en afscheiding van het Brilsche Rijk. «sodsdj'enslig. behoort het eiland, Wat zijn 54 Tommy hield hem in een ijzeren greep vast, terwijl de anderen de wagons aan elkaar kop. pelden en de goederentrein reed met zijn la. ding moeizaam verder. Nu kwamen de mannen naderbij en stonden rondom hun gevangenen, terwijl zij hem nieuws, gierig aanstaarden. „Kijk eens hier mannen", zei Paul; ,Ik ben van school weggeloopen, ik wilde met den vol genden trein naar de stad gaan en de vrijheid heb ik toen maar genomen om me in die wagon te verbergen." „Ik begrijp het", zei Willem1 „je bent een lief persoontje." „Als ik jullie er wat voor gaf, zouden jullie me dan zoolang willen versloppen, totdat mijn trein komt?" Na eenig heen en weer gepraat stopten ze Paul in een kast, die als bergplaats dient voor lampen, enz. enz. Toen hij daar eenigen tijd in volmaakten duisternis had doorgebracht, hoor. de hij plotseling de stem van Dr. Grimby, die den stationschef wilde spreken. Deze had Paul echter niet gezien en riep eenige mannen van het dienstpersoneel. „Deze mijnheer is een van zijn jongens kwijt. Hebben jullie hem misschien gezien?" „Ja", zei Tommy tot groote schrik van Paul, die in de kast alles hooren kon. „Dien heb ik gezien. Hij vertelde mij dat hij weggelooopen (was vaarschool en toen gaf ik hem den. raad niet hier te blijven, daar hij dan zeker gevonden zou Worden, maar naar Dufferlou te loopen, waar hy ook den trein kon nemen, en ik *fonk wel, dat hij nu al half weg daar naar toe is." „Vijf gulden voor hem, die my een goed loopend paard kan bezorgen. Dan kan ik Duf. ferton bereiken, voordat de trein daar aan is," De rest van het gesprek ging voor Paul ver loren, door het lawaai van den binnenkomen den trein. Tommy ontsloot de kast voor hem en Paul verstopte zich onder de bank van de cou pé. Voordat de trein vertrok, stapten nog twee andere reizigers in. Paul luistert hun gesprek ken af; zij praten over hem, mijnheer Blinder- ston. De een doet een verhaal, dat hij onlangs op het kantoor van genoemden heer is geweest en daar heel vreemd ontvangen is geworden. Mijnheer zelf, stond n.l. voor de kachel en was bezig met het bakken van toffee's. „Ach, hersenverWeeking" zei de een. „Ja, dat vrees ik ook", hernam de eers'e. En ze verleide mij, dat hij in den laaisten tijd nogal speculeert ook Ja, het is een treurige geschiedenis". Paul kroop onder de bank ineen van schaam te. Dick moest wel krankzinnig zijn met zoo te handelen. Die verhalen zouden ongetwijfeld overal verteld worden. Het was een vreeselijk oogenblik voor Paul, toen zij Dufferton bereikt hadden en de deur van de coupé geopend werd en een stroom ijskoude lucht binnenkwam. Bui ten hield iemand een lantaarn op en Paul zag vanachter het raamgordijn, dat tot z'n geluk op den grond hing, de bovenste helft van Dr. Grim by aan de deuropening verschijnen. De twee mannen trokken hun jassen dichter om zich heen van wege de kou, die door de openslaande deur kwam. De doctor vroeg aan de t wee of zij ook een jongen gezien hadden, Waarop ze antwoorden, dat ze niets van een jongen afwisten. Den doctor kwam dit ant. Woord verdacht voor en hij gelastte den sta. tonschef alle ooupé's te laten onderzoeken. De chef begon zelf met dein dikken stok van den dokter de banken te onderzoeken. Iedere por met den stok veroorzaakte mijnheer Blin. dersloin veel pijn. „Welnu, mijnheer" zei de chef, ten laatste tot den doctor: „er is niets onder de banken. Eindelijk Was het tijd, dat de trein moest ver trekken en tot Paul's vreugde en dankbaar, heid was elke seconde de doctor verder van hem verwijderd. Toevallig raakte een van de de schoenen van de beide mannen onder -de tegenovergestelde bank Paul aan. De verbaas de hian riep eensklaps uii„Wiel, ik voel toch iets onder de bank; dat kan mijn pakje niet zijn, want dat heb ik in het 'bagage.net gelegd. Zullen W'ij aan het volgende slation den chef Waarschuwen; dan kan die het nader onder, zoeken". Bij het hooren van deze woorden verschrikte Paul zóó, dat hij het maar het veiligste achtte vanonder de bank te voorschijn te komen. „Je zult toch niet Willen zeggen, dat je al dien tijd daar onder de bank gezeten hebt?" „En toch is het zoo", zei Paul. Ik had geen zin er eerder onder vandaan te komen". Paul moest hun alles van zijn vlucht vertellen en de beide mannen beloofden hem dal ze hem verder zouden helpen. Paul achtte het maar beier zijn waren naam le verzwijgen, toen deze hem gevraagd werd en zei, da! hij „Hones" heette. Toen zij me' hmn drieën in Ken'ish Town aankwamen, deed zich weer een gevaarlijk moment voor. De controleur die de kaartjes in ointvangst nam. vroeg de twee mannen n.l. of die jongen bij hen behoorde. „Hoor je dat Johny, mijn jongen er Wordl daar gevraagd of een zoon wel bij zijn vader behoort". „Ja, ziet u dat moet u ons niet kwalijk nemen; wij hebben orders gekregen, om Daar een jongen uit te kijken, van zoowat dezelfde grrootte als die van u'\ Na eenige oogenblikken Werd Paul In een rijtuig gezet en kreeg hij een goeden raad rechtstreeksch naar huis te gaan en alles aan zijn vader te vertellen. N „Ik vermoed, dat hij niet zoo heel boos op je zal zijn zei een der beide mannen. „Hier is mijn kaart je, geef hem dat. Nu, goeden dag mijn jongen, ik wensch je het beste toe." Toen rolde het rij'uig Weg en voor de eerste maal, sinds hij door de deur van de speelplaats ontsnapt was, ademde hij vrij. HOOFDSTUK XVII Paul Was zoo voorzichtig om de koetsier een teeken le geven, dat hij wilde uitstappen, toen hij nog eenige meters van zijn huis verwijt derd was Toen hij naderbij kwam, zag hij, dat er thuis een groot feest gegeven werd. Het bal- oom boven de voordeur was met Chineesche lampionnetjes versierd en ook werd er vuur werk afgestoken. En dat in West-Bourne. Wat zouden de menschen daar wel van zeggen. Op straat voor het huis stonden niet minder dan vier piano.orgels, die gehuurd Waren en aller lei vroolijke deuntjes ten gehoore brachten. Een groot aan'al menschen stond rondom de orgels. Paul trachtte zich een weg door de luisterende menigte te banen en het huis bin. tnen te sluipen. In de gang stond de deur van de keuken gedeel elyk open, zoodat Paul alles kon zien, wat daar gebeurde. Zijn dienstmeisje stond in de keuken en na eenige oogenblikken ging zij de trap op naar boven. (Wordt varnolgl)

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1