2e BLAD RADIONIEUWS Gesterkt en gekalmeerd LANDBOUW EN VEETEELT „RATIO" IN DE PRAKTIJK! WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 23 OCTOBER 1931. No. 42. Onze aandacht werd getrokken door het oude Bijbelverhaal van de ontmoeting van twee broeders, die na jarenlang van elkander verwijderd te zijn geweest, elkaar weer moch ten terugvinden, want zij waren voor elkan der verloren geweest. Wtij l-ezen1 van die ont moeting aldus: „Toen liep Ezau hem tege moet, en nam hem in den arm, en viel hem aan den hals en kuste hem, en zij weenden"- Welk een treffend moment. Vooral als men weet, hoe de verhouding eerder was. De oor zaak der scheiding moet toch gezocht wor den in min gunstige betrekking, waarin deze broeders tot elkaar stonden. Jacob had Ezau bedrogen en Ezau haa te hem in zijn hart en zeide: ik zal mijn broeder Jacob dooden. Zoo zat er voor dezen niets anders op dan weg te vluchten, weg naar een ander land. Alwaar hij twintig jaar toefde. Maar nu na die lan gen tijd, keert hij terug. E,n Ezau laat zijn wraakplannen varen De hand der verzoe ning wordt uitgestoken, de broederkus wordt gegeven. En beiden ween en zij. Van droefheid over het verledene, van blijdschap over het heden. Is dit verhaal dezer verzoening niet veelzeg gend? Ook in onze dagen mei hun vele treurige familieverhoudingen. Broers en zus ers, die met elkander overhoop liggen. Misschien wel, evenals in het oude verhaal, om een erfenis. Misschien niet eens om groole Öingen, mogelijk om heel kleine dingen. Maar de boosheid werd opgewekt, min liefelijke woorden werden ge sproken, zij sloegen als een weerhaak in de ziel en de verhouding was een vijandelijke gewor den. En dat duurde dagen en jaren. Wtanderlijk Itoch! Opgegroeid in hetzelfde milieu, de voe ten onder de zelfde tafel, kennen zij elkander niet meer, en inplaats van in de dagen der kinderjaren, toen zij het zoo trouw altijd voor elkander opnamen, mijden ze elkaar en trach ten elkaar nadeel toe te brengen, met woorden of daden en Werken. Kruipt het bloed dan niet meer, waar het niet gaan kan? Bij Ezau en Jacob Werd dit gezien, né jaren. Toen voel den zij zich kinderen van één Vader en verzoe ning kwam lot stand. En hun weenen spreekt boekdeelen. Mocht in deze vaak troostelooze wereld, waarin steeds meerderen zich van el kander verwijderen, eens even de be'eekenis van dit Weenen gevoeld worden, misschien zou men ook gaan Weenen en de weg tot verzoe ning zou zijn gebaard. Wij denken ook aan de Volkerenwereld. Hoe zijn de broeder-menschen in den groolen oorlog tot vijanden geworden. Hoe groot werd de af stand lusschen hen, die woonden aan de andere zijde van de Igrens. Een grens, die soms midden door een dorp liep, ja zelfs door een huis. Men sprak van elkaar Ie dooden en zei dit niet: maar deed hel ook. Het broederbloed vloeide bij menigten. Na de uilputting van den strijd, volgde de vrede. Maar mog altijd hebben wij niet den indruk, dat die zoo Welgemeend was, als die welke de beide broeders uil oude tijden sloten. Men weende niet over het bedreven kwaad. Men weende miel over het leed, 'dat over en Weer was aangebracht. Op dat weenen wacht en wij Want eerst als dèt kffml, is er hoop, dal het nu voortaan vrede zal zijn. Dat men niet meer als broeders tegenover elkaar zal slaan, tot de tanden toe gewapend. Dat menden broederband erkennen zal, als oen bloedband, die nimmer mag verbroken wor den. De stem des bloeds zwijgt nog maar al te veel. De vrede die er beersch', maar die tel kens dreigt verbroken te Worden, is teveel ge wapende vrede. "Wtij wachlen op het ontroerd gemoed dal Weenen wil, om bedreven zonde, omdat men hel Igroote doel heeft gemist el kander lief te hebben als onszelven. Laat de groot en dezer aarde, de leidslieden en regeer ders daarin voorgaan en volgen wij dan in onze eigene omgeving. De wereld, die nu vaak een hel is, zal worden als een paradijs. De broederkring is Wijd ge'rokken Om zeeën en geberg en heen: Toch zal geen mach zijn ringmuur schokken 't Cement der liel'de hecht aanéén. VLISSINGEN De heer I. A. de Puijt behaal de het polilie-diploma met aanteekening, De volgende vergaderingen werden alhier gehouden: In Grand Hotel „Britannia" werd vanW'ege de Ned. Ver. van Huisvrouwen een Kindermiddag gegeven, in welke een poppen kast-vertooning plaats had. Door het plaatselijk A. C. O. P. werd Zater dagmiddag in de „Oude Vriendschap" een groo- te openbare pro test vergadering gehouden te gen de voornemens onzer regeering om de sa larissen met 5 fpCt te verlagen. De heer J. WI- arda, bondsbesluurder van den C.N.A.B. voerde het wtoord. In het GomoertglebouW sprak, vanwege het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, de heer Daan van der Zee over „De nationalistische beweging in Indonesië". Enkele vragen werden daarna gesteld en beantwoord. worden Uw vermoeide en overprikkelde zenuwen door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Olazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Voor de afd. der Ned. Chr. Vrouwenbond trad op, Ds. D. Ringnalda, Geref. predikant te Middelburg met hel onderwerp: „Jacqueline van der Whals Zaterdagavond was in de Noordstraat brand ontstaan. Een achterkamer in het be wuste pand is uitgebrand. In de Scheldeslraat is dien nacht een buis in de waterleiding gesprongen. In de Nieuwe Kerk te Delft had Zondag morgen de bevestiging plaats van Ds. A. de Voogd als predikant bij de Ned. Herv. gem. aldaar, door Ds. A. K. S raa'sma van Den Haag naar aanleiding van Mare 4:23-28. Des avonds Heed Ds. de Voogd intrede met Hand!. 20:24. Ga het den nieuwen leeraar in Delft goed. Bij de Evang-Luthersche kerk te Middel burg en alhier is hel volgend drietal gevormd: Ds W. J. Kooiman (e Deventer, Ds. W. J. Man ger te Tiel-Culemborg en Ds. N. Wl. F. B. Schmidt te Schiedam. De heer L Kleissen, cand. te Apeldoorn, beroepen predikant bij de Chr. Geref. Kerk al hier is door de classis Dordrecht peremptoir ïgeexamineerd en tot de bediening des Wtoords en der Sacramenten toegelaten. - De aangewezen in endant der zeemacht te Vlissingen heeft aanbesteed de leveling van le. versch inlandsch rundvleesch (van 1 No vember 1931 tot en met uit. April 1932): C. v. d. Dries te O. en Wl.-Souburg f72.50; W. SleenL kamp te Amsterdam f72 50; W. A. te Roller te Vlissingen f105; M. J. Kole 'e Vlissingen f78.50 fa J. Hakker te Middelburg f 87; alles p. 1C0K.G. 2e. a. versch varkensvleesch en h. versche reuzel: M. J. Kole te Vlissingen a f72, b f50; N V. Uilhoornsche Bacon fabrieken te Uithoorn a f74, b f53; Wl. A. te Roller te Vlissingen a. f108, b. f55; J. de Visser te Vlissingen a f79, b f42; A. de Vos te Steenwijk a. f 110; al les per 100 KG. 3e. munitiebrood: J. Roelse te Vlissingen f8; „Eigen Hulp" te Vlissingen f8,41; C. Hen- drikse te O.- en W.-Souburg f8.93; J. Vergouwe te Middelburg f9.75; J. C. van Schelven te Middelburg f1025; alles per 100 K.G. 4e. aardappelen (van 1 Nov. 1931 tot en met 15 Juni 1932): A Moens te Nieuw- en St. Joosland f4 50 ongeldig; C. Bolier te Vlissingen f4.64; N Kervink te Vlissingen f4.82; C. J. Desein te Vlissingen f619; P. Poppe te Vlissingen f5, f6,25 en f7; alles per 100 K.G. (VI. Ct.) MIDDELBURG In de vaca'ure, ontstaan door het bedanken van de heeren F. W. Broes en A Petermeijer zijn tot ouderling der Ned. Herv gemeente gekozen de heeren J. G. Ver sluis en A Rovers en tot diaken den heer L. B. van Houte, inplaats van den heer H. A. Enke laar, die ook bedankt had. Ds. D. Scheele, Geref. predikant alhier, komt voor op het tweetal bij de Geref. Kerk te Scheveningen. Als opvolger van den Heer Van Roo, die als lid va;n den gemeenteraad gekozen 'is| 'mjaar bedankte, is nu aangewezen ide lieer J. 'M. Harlhoorn (C.H.) In de etalage van den heer A. Hertogs werd een groot e porcelein.kast in antieken stijl, vervaardigd in de timmer, en meubel afd. van de Kon. Mij. „De Schelde" te VlisL singen, ten loon gesteld. In ide Eendracht" vergaderde de afd. Middelburg van Volksonderwijs. Voor hel fi'm- fonds werd weder f10.afses'aan. De afge vaardigde naar het demonstratief congres te gen de conclusies van hel rapport-Rutgers bracht verslag uit. Voor de verkiezing van een lid van het Hoofdbestuur, steunt de afd. de candidatuur prof dr. B. D. Eerdmans. Hel in Werking1 treden van het Ambte narenreglement is bepaald op Donderdag 22 October. BIGGEKERKE De Ver. voor Geref. School onderwijs hoopt 30 Oct haar 60_jarig bestaan te herdenken. In het belang van de Stichting „Vrederust" trad Ds. W!. F. M. Lindeboom van Serooskerke op in de Ned. Herv. Kerk. DOMBURG Onze gemeenle ging met het bestuur van „Belhesda" te Vlissingen een over eenkomst aan voor de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, op voorwaarde, dat geen verhooging der verpleegkoslen zal gegeven worden. In Café „EJe Zwaan" hield het „Groene Kruis" een vergadering. Een Woord van waar- deeriing werd gericht tot mej. Kruithof-Keuker voor hare groo'e toewijding in het werk en een woord van welkom tot Zuster Meijer. Aftreden de bestuursleden werden herkozen, de cand.- Pieterse werd aangehouden. Tot kasopnemers werden benoemd de heeren A. Kramer, J. Cas- lel en H. M. van de Putte. De heer Arendse bracht verslag uit, als af gevaardigde naar de prov. ZeeuWsche Groene Kruisvergadering. De begroo'ing werd goed gekeurd. Bij voldoende deelname wil men een moedercursus en een cursus voor eerste hulp bij ongelukken houden. MELIS KERKE Alhier is weder opgericht een Geref.1 Meisjes Ver. „Dient den Hëere met blijd schap", Het Bestuur is saamgesteld als volgt: L Wondergem, presidente; D. Maas, secreta resse, M. Simonse, penningto, A. v. Sluis, bi bliothecaresse en M. Geschiere. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Ds. Burger is als bestuurslid-penningmeester gekozen van den Classicalen Zendingsraad „Walcheren," in plaats van Dr. H. van Oyen, die verlrekt naar Breda. VEERE. Op 6 Nov. hoopt de Ver. voor Bijz. Lager Onderwijs op Geref. grondslag haar 60- jarig beslaan le herdenken. VROUWEPOLDER. Deze week werd het laatste dorp in Wlalcheren van electriciteit voorzien. WESTKAPELLE. In de gehouden Raads vergadering is met 4—3 stemmen besloten, lol niet-aansluiting bij het Wlerkloosheidsl. besluit 1917. JMandolinevereeniging „T.O.V.I.D.O." Met het concert, dat „Tovido" j.l. Zaterdag in „Bri'annia" gaf, heeft deze vereenig'ng zirii weer doen 'kennen in haar ware muzikali eit. 't Is nogal niet moeilijk hierover te schrijven. Het ghoote succes, welke zij op het laatst be zochte concours heeft mogen boeken, om in de afd. uitmuntendheid ineens een len prijs te halen, zegt immers reeds genoeg. Voor den- gene, die hiermede 'bekend is, geeft het de overtuiging, hier te doen te hebben met een groep executanten, die de muziekbeoefening niet oppervlakkig, maar met ernst en elan be studeert. Vanzelfsprekend is het dan ook, dat hun concerten parallel loopen en muziek ge kozen Wordt, welke in hun afdeeling! thuis hoort. Mede is het groote succes te danken aan Ihun volijverigen dirigent, die met zijn flink doorze'tings vermogen en krachtig optr; den, vele moeilijkheden Weel te overwinnen en zijn men- schen een goede voorstudie geeft. Bepalen We ons 'tot het programma van dien avond. Met een pittig gespeelde inzetmarsch werd geopend. Goed van tempo en gedragen door een mooie melodieuze klank. Een k'cine neiging tot jagen was spoedig onderdrukt. In de Ouvertures een welverzorgde nuanoeering en waarin tevens een flinke technische vaardigheid viel te beluisteren. Mogen we hier even op merken, dat de tweede partijen in deze num mers wat 'te sterk domineerden. Ook hij' ff moet men oppassen niet té hard te spelen', de toomkwalileit wordt zoo gauw minder fraai. In de 'walzen een goede voordrach', deinende meeslepende melodiên, goed ui gevoerde syn copen en enkele muzikaal gespeelde cadenzen. Zonder de andere parlijen te kort te doen, ver noemen we de iguilaar, welke met mooie grond tonen het geheel volmaakte. In het ka-akter- stukje een juiste Weergave van een voorbijtrek kende troep; hierin was het zacht gespeelde ge deelte heel best. Met de marsch „Kaizer Friedrich" eindigde „Tovido". Ook op tooneelgehied bezit „Tovido" uitste kende krachten. In het blijspel „Terug1 van de Congo" hébben drie dames en drie heeren een aaneenschakeling van verwikkelingen voor het voetlicht gebracht, welke van begin tot einde door hun vlot spel, aandachtig werden gevolgd. Aan het slot klonk dan een welgemeend hand geklap, dat door de uitvoerenden dankbaar werd aanvaard. L. De beteekenis der minerale bestanddeelen. Reeds vroeger is s'ilgestaan bij het voor komen van de minerale bes anddeelen in het dierlijk lichaam. Zeer merkwaardige resul a- ten van voederpro even, d e in de laa ste jaren bekend werden, zijn de oorzaak van het feit, dat tegenwoordig bij de voeding onzer huis dieren veel meer aandacht aan deze sloffen geschonken wordt dan vroeger. Dat de minerale stoffen van groote betee kenis voor het leven van het dier zijn blijkt, wanneer men dieren voedert met rantsoenen, die zoo goed mogelijk vrijgemaakt zijn van deze stoffen. De dieren gaari dan spoedig dood!; zij sterven zelfs nog eerder, dan wanneer zij in het geheel geen voedsel ontvingen. Minerale stoffen komen voor in alle levende Weefsels. De kernen van de cellen zijn rijk aan kalk en fosfor. Normaal bloed bevat natri um, kalium, calcium, chloor en ijzer. De verschillende verteringsvochlen bevatten hoe veelheden minerale hes'anddeelen. Voor het normale leven der dieren is het een vereischle, d'it verscfiill'ende minerale stoffen in vol doende hoeveelheid en in de juis e verhouding in het lichaam voorkomen. De nieren bescher- tmen het dier tegen het ontstaan van een on- geWenschte verhouding van minerale stoffen in het bloed door afscheiding van Wat er te veel is. Wanneer het voedsel echter zóó samenge steld is dat gedurende langen tijd een ongun stige verhouding blijft bestaan, dan kunnen tenslotte de nieren hun regelende werking niet meer verrichten en ontstaan ziekten. De minerale bestanddeelen kan men Indee- len in twee igroepen, namelijk in basen en zuren. De heer Jac. Bosma te Delfstrahurzen schrijft ons: „Sertels1 Ratio-koekjes heb ben mij uitstekend voldaan; de koeien namen ze heel gaarne, de melkgift ging vooruit, terwijl het vetgehalte gelijk bleef". Deheer J. Minkemate Lippenhuizen meldt: „Ik voerde mijn koeien goed, doch heb de voeding veranderd, daar Bertels' Ratio-A- koek jes lager in prijs waren. Het resultaat was verrassend; de hoeveelheid melk ging vooruit en tot mijn groote voldoening steeg ook het vetgehalte nog Iets hooger". Veehouders voedert Uw dieren „Ratio" bij uitstek geschikt voor bijvoedering in de weide! De veehoudersprljs is slechts 18.50 per 100 kilo, h-uto in doozen Amsterdam. Vraagt brochure met veie tevredenheidsbetuigingen. BLRTELS' OLIEF ABRI EKEN N.V. A'DAM. Tusschen die beide moet een zekere verhou ding bestaan. De voeding lean soms aanleiding geven tot het onttrekken, van te veel basen. Bevat het voedsel bijv. keel oxaalzuur (bieten- loof), dan Wordt dit oxaalzuur gebonden aan kalk en 'wordt dus le veel kalk onttrokken. Het spreekt vanzelf dat dit vooral bij paar den, varkens, en jonge herkauwers zoer na- deelige gevolgen kan hebben. De gewone voedermiddelen beva'ten alle noodzakelijke aschbes anddeelen, doch in de meeste gevallen veel te kleine hoeveelheden. Bij volwassen dieren zal' een ran soen met een noirmale hoeveelheid hooi soms voldoen de zijn om te voorzien iin de behoefte aan zouten. Jonge drachiige en melkgemde dieren hei>- ben gnoote behoefte aan minerale bestanddee len. Wij komen hier la'er uitvoerig op terug. De vraag, welke hoeveelheden minerale be standdeelen gegeven moeten Worden om een dier ten opzichte van deze bestanddeelen in Voedingsevenwicht te doen zijn, is wel zeer moeilijk. Men stuit hierbij Weliswaar op ver schillende bezwaren. Een gebleken feil is het -dat een tekort aan voederzouten voor alle dieren, zeer nadeelige gevolgen met zich mee brengen, wat wij aan de hand van verschillende onderzoekingen zullen bewijzen. (Wbrdt vervolgd.) HET GOETHEJAAR IN DE RADIO. Het jaar 1932 zal in Duitschland in het tee- |:en s aan van de herdenking van Goethe's sterf-1 dag in 1832. Dit Goethe-jaar roept in Duitschland allen pp om gezamenlijk op groo sche wijze te beken'-! nen wat de Wijze van Weimar voor het Dult- Ische volk Was, nog' is en in de toekomst steeds zal zijn. Ook de „Deutsche W'elle" Wil niet achterblij ven in deze vereering en heeft daarom in het winterprogramtaa een serie Goethe-voordracht ten opgenomen, Waarin een beeld van de per soonlijkheid van Goe'he ,als dichter en als tmensch wordt gegeven. De Duit sche omroep kiest met deze voor drachten echter ditmaal een anderen wieg. De sprekers zullen niet, zooials anders gebrui kelijk is, alleen voor de microfoon ziften, doch zij zullen hunne voordrach en voor een kring van ui genoodigden houden om het ge voel, voor een groot auditorium te spreken, te verlevendigen. Op eiken voordrachtavond zullen 100 k 150 gasten in de groote studio van het „Haus des Rundfunks" 'wörden uitgenoodigd. Reeds op Donderdag 22 Oc ober a s. zal Prof. Korff van de Universi eil te Leipzig deze serie voordrach en openen. Hij zal spreken over de „'Geist des Goelhezeit". Den 19en November volg't Prof. Petersen met een voordracht, getiteld „Erlebinis und Dich- tung hei Goe'he". Op 17 December spreekt Prof. Dessoir over het thema „Goethe der Psychologe". Den 21 s en Januari 1932 zal Prof. Marcks spreken over „Goe he und die Poli'ik", een onderwerp waarvoor men in den huidigén tijd zeer veel belaingS elling verwacht. Prof. Hü'bner behandel, op 23 Februari het r hema „Goe he und die Deutsche Sprache" Op 24 Maart zal Pa'er Friedrich Muckermann over „Goe'he, der Wleise" spreken. Den 24s'ein April spreekt Prof. Wlaetzoldt, ftirec'eur der Santsmusea over „Goethe uind 'die bildende Kunst". Verder zullen nog vele Goe he-uren in het programma worden opgenomen, waaronder van Friedlander: Goe he und die Musik. Dr. Obenauer: Goe hes Religiositat. Prof. Wlal her: Goethe und die Naturwlssen- schaf en. Prof Wlahl, direc'eur van het Goethe Natioi- nal Museum 'e Weimar; Goe he im Ur- lie seiner Zei enossen. Prof. Dr. Grü zmacher zal voor de „Deut sche Welle" korte gezegden van Goethe be handelen. Tenslotte zal Dr. Karl' Hageman „Goethe als WSieaterléitfer" schilderen en Zullen verder Goethe's Lyrik, Goethe's Prosa en Goethe und das Deu'sche Lied worden behandeld. Het belooft dus voor de bewonderaars van Goethe's werken een belangrijk jaar te worden* TEGEN WIIL EN DANK VOOR DE MICRO FOON. Minister Pierre Laval heeft steeds nadrukke lijk geweigerd voor de microfoon hei woord

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 5