Ze BLAD LANDBOUW EN VEETEELT Laat de gelegenheid om den hoofdprijs van f 5000,— of één der andere 1190 geldprijzen te winnen, niet voorbijgaan! Gelijke kans voor iederen kooper van een pond Sanella. Vraag bij Uw winkelier meerdere gratis-exemplaren voor deelname. Iedere deelnemer ontvangt in December een Verkeerskalender. „RATIO" IN DE PRAKTIJK! Welke voordeelen geeft zaaigraan* ontsmetting. WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 16 OCTOBER 1931. No. 41. UIT BOEK EN BLAD. W5j lezen in het „Gelll. Volksblad" een on- geteekend artikel: „Aan den overkant". Niemand moei denken, dat dit opschrift een bijzondere beteekenis heeft, waar men naar raden moet. 't Beteekent precies Wat er staat en. eigenlijk had ik evengoed als „hoofd" kun nen nemen: „Mijn overburen". Maar ik wilde het toch alweer niet bepaald hebben over menschen, die aan den overkant wónen, doch over 't geen ik daar zag en opmerkte aan de huizen zélf De lezer moet welen, dat de per- ceelen, Waarop ik aan de achterzijde 't uitzicht heb, voorzien zijn van ruime, breede veranda's, meer nog een soort loggia's, zeer gunstig gele gen aan den zonkant. En nu is 't heel eigenaardig, er eens op te letten, Wat de 'menschen doen met die ver anda's. De eerste achter-overbuur schijnt een liefhebber van bloemen, ze slaan in bakken en potten, winden zich om de stijlen en het lofwerk, zoodat het gonsche bouwsel één bloe menweelde lijkt. Gaat de wind mijn richting uit, dan zweven zoet-prikkolende bloemen geuren mijn serre binnen, ik ben de onbekende bewoners wel dankbaar, dat ze een deel van hun huis voor mij maakten tot een oogenlust, een streeling1 der zintuigen. *t Belendende perceel biedt eetn g'ansch an deren aanblik. De vrouw des huizes schijnt uitilibeits-beginselen te koesteren, de eerste dagen der Week hangen er op de veranda, aan strak gespannen lijnen, lange rijen kraakhelder Waschgoed. Verblindend wit in 't koesterend zonnet je of vroolijk waaiend en wuivend op den frisschen wind, wordt het linnengoed zien-, deroogen blank, en droog. Een bepaald vroo lijk gezicht is 't n i e t, evenmin zal men 't ver heffend noemen, aan dichterlijke verpeinzin- gen kan men, ten overstaan van de schoone wasch, zich moeilijk overgeven, maar onwille keurig krijgt men toch respect voor de bewoon ster. Want is de Wasch eenmaal afgenomen, dan Wordt de veranda tooneel van de meest- uiteenloopende werkzaamheden. Er worden kleeren geklopt, en meubels gestoft, de ma trassen en dekens hangen er te luchten, intieme huismeubelen ontvangen hier hun zeepsop- beurt. Ja, ja, alle respect voor de rusteloos arbei dende huisvrouw, doch als ik geïnspireerd wil worden voor een gedicht of verhaal, kijk ik liefst niet naar dat schouwspel van aanhou dende bezigheid. Dan zoekt mijn oog de bloe men, die zich vleien om de balluslrade en ranken tegen de pilasters Dan is daar de derde logica! Ik kïjk er niet naar, ik wil er liever niet naar zien, want dan erger ik me aan het slechte, oneerbiedige gebruik, dat deze bewoners maken van hun aardige huisaanhangsel. D...arvoor kregen ze er toch de beschikking' niet over, dat weet ik zeer stellig. Men schijnt hier de veranda te bezigen als bewaarplaats van allen moge'.Sjken rommel, die nergens anders geduld Wordt. Zon der zich in *t minst om de overburen te be kreunen, worden opgestapeld oude stoelen, met kapotte zittingen, bankjes en kussens, die verder geen dienst doen en zelfs eenig bedde- gioed, waarvan de vulling naar bui en komt. Een verroest rijwiel en eenig vaatwerk zonder oor of deksel bekroont de verzameling. Uit hetgeen te zien is aan den overkant, besluit ik tot den aard der bewoners. Menschen, die „voelen" voor de schoone dingen dezes levens, anderen die enkel den nut- t|ijg|en kant Waardeeren en behartigen, dan nog een derde soort, slordig en rommelig, die geen hart hebben voor hun woning en inboedel, er ruw mee omspringen en 't onbruikbaar geWordene opstapelen langs de muren van een rommel-bewaarplaats, die niet eens aan 't oog der omwonenden wordt onttrokken. Zoo richten we ook, misschien onwillekeu rig, ons leven in naar het recept dezer huis vrouwen: in dienst van het schoone, van de schoonheid, alles opofferend aan nuttig'heids- ovegwegingen of wel slordig en achtelfoos, voortgaande de brokstukken, waarop we geen prijs meer stellen, neer te werpen langs het pad, zonder ons te bekreunen om den hinder en ergernis, die ons gedrag anderen geeft. De bloemenliefhebber 'behoeft het nuttigfc en nood zakelijke niet te verwaarloozen, de huisvrouw met haar ver doorgevoerde zindelijkheid kan best oog' en hart hebben voor het schoone, ;al is zij er geen priesleresse van, maar die met zijn bestaan onachtzaam omspringt, de scher ven ter zijde Werpt en geen oud vervangt door nieuw, voor de totale onmogelijkheid om nog ergens toe te dienen, overduidelijk blijkt voor zulke levens, als zij niet tot staan en in keer komen, is weinig kans op een bevredi gend slot. Orde was de eerste wet des hemels. VLISSINGEN. Geslaagd voor het machinis ten-diploma B: de heeren J. C. Seijbel en P. de Vos. Overgeplaatst naar de onderzeedienstkazerne SNL-D8B te "Willemsoord, de Off. van don Marinestoom vaartdienst 2e klasse A. J. Kroon van Hr. Ms. Wtacntscnip alhier. De luitenant ter zee 2e klasse, D. J. A. Wfesterveld, tijdelijk alhier, is overgeplaatst naar de onderzeedienstkazerne te Willemsoord. Aan de Kon. Mij. „De Schelde" is opdracht verleend voor het maken van acht spoorbrug gen o ver de Wlaal bij ZaltbommaL Ged. Staten van Zeeland wenschen geen verdere stappen te doen, inzake samenwerking tusschen Middelburg1 en Vlissingen, ten op zichte van éen abattoir. Aldaar zal er ook een gebouwd worden. Door de beide ouder-commissies derGroote Markt scholen is aan het gemeentebestuur een adres gericht tot verbetering der speelplaats. Het is door vele ouders geteekencL De Roodekruiscollecte bracht f217 40 op. Door de Kon. Mij. „De Schelde" zullen de nieuwe machines geleverd worden voor de „Indrapoera", welke bij' de Rolterdamsohe DroogidoklnMaatschappij ligt, ter verbouwing. In verband met de geruchten, volgens welke de lijn Vlissingen—Terneuzen van den Prov. Stoomboo(dienst op de Wiester Schelde zou Worden opgeheven, verneemt de „VI. Crt." dat er inoig' geen vaststaande plannen bestaan en dat die opheffing zeker nog niet in het be gin van 1932 zou plaats hebben. Uitgaande van de Ned. Ver. tot bescher- miing van Dieren, werd in de Alhambra bios coop een film vertoond: „Wlat de dieren ons te zeggen hebben". Ongeveer 200 schoolkinderen woonden deze vertooning bij. In de gehouden vergadering van „Patri monium" werd besproken de yiering' van hel 50-jarig jubileum. Men hoopt dan te hebben een wijdingsavond, een herdenkingsavond en een gezellige middag voor kinderen der leden. De heer Sorel hield een inleiding1 over „Patri monium in de steden." Alhier is Zondag in gebruik genomen het nieuwe gebouw der Hersteld Apostolische gemeente in de eenheid der Apostelen. Het staat op den hoek van Sc.heldestraat en Singel en geeft ruimte voor 400 personen. Behalve een groote vergaderzaal zijn er ook nog enkele klei ne zalen voor verschillende bijeenkomsten. Daar het ingenieursbureau der Post, Tele grafie en 'Telefonie alhier Werd opgeheven, nam de heer ir. C. H. M. Brooierius van Nidek afscheid, Waarbij verschillende toespraken wer den gehouden. De heer van Nidek wordt over geplaatst naar Haarlem als adjunct ^districts hoofd. Enkele overtreders van het gebod voor auto- mob'ills'enom een stilstaande tiam voorbij te rijden zijn gestraft Men denke aan dezen ver keersregel In de Groote Kerk nam Zondagavond Ds. A. de Voogd afscheid van zijn gemeente, we gens vertrek naar Delft Ds. Hartjes leidde den dienst in, Waarna onder het zingen van Ps. 27:7, Ds. de Voogd den kansel beklom. Na het uit spreken der Geloofsbelijdenis en het lezen van Psalm 90, Werd als tekst voor deze ure gekozen: Psalm 116:13a „Ik zal den beker der Verlos singen opnemen". Na den zang van Ps. 116:6, 7 en 11 Werden de toespraken gehouden en werd Gez. 274:1 gezongen. Ds. Hartjes bracht een Woord van hartelijken dank tot Ds. de Voogd, omdat de gemeente zich moest uiten, om het vele ingespannen Werk, dat Ds. de Voogd heeft verricht Slaande Werd den heengaanden leer- aar toegezongen Gez. 96 (gewijzigd). Een collec te voor de bewaarschool bracht op f125. Ds. de Voogd zal in onze stad niet spoedig ver geten zijn, MIDDELBURG. Geslaagd voor diploma A, medisch gedeelte, tot redding van drenkelingen de dames B. Coumou, C. Labruyère, H. Olree, L. Sturm en de heeren J. Davidse, H. Kamp man, J. van Kasteel, G. van Loo, C. H. Merk, F. Murk, P. J. van Ouwerkerk, C. Polderman, P. Schunselaar, voor diploma C Mevr. Vader - Sinke. Beëedigd als advocaat en procureur Mr. M. van Empel, en als Waarnemend griffier bij de arrondissements-rechtbaink, de heer WL, Wiesin er, rijksklerk ter .griffie. Ter herdenking van het ^-O-jarig bestaan der Ambachtschool hadden verschillende fees telijkheden plaats. Des avonds bezochten Wel 1800 personen de school. Het gebouw was fraai versierd en verlicht. Bij de officieele herdenking sprak de heer De Veer over: „Viert uW vierdagen". Verschillende toespraken wer den gehouden. De heeren C. Doels en A. Dek ker handelden over de geschiedenis der school, de heer G, A. Groot Haar Wees op de beteekla- nis van het nijverheids-onderWijs. De burge •meester vergeleek onzen tijd met d en van het gildewezen. De heer Menken huldigde den heer De Veer als de Wakkere strijder voor het pijver- heids-oinderWïj s. De heer Doets, directeur der school, ont hulde een in gips gegoten gedenkplaat met de beeltenis van den heer Mr. A. A. de Veer, welke beeltenis later in brons in het school gebouw zal worden aangebracht. De heer C. Barentsen bood als aandenken, enkele souve nirs aan, oa, een fraai horloge voor den leer ling van het derde cursusjaar, die het hoogst aantal punlen behaalt. Vele bloemstukken Wa ren aanwezig. Alhier vergaderde „Handelsbe'ang". Door het bedanken van de heeren Dekker ein Mes werden als bestuursleden gekozen de heeren J. Droinkers Sr. en J. J. de Vlieger. De vergade ring handhaaft, inzake verplichte winkelslui ting, haar standpunt: vrijheid van de patroons om, binnen de grenzen der wel hun werktijden zelf te regelen. Ook werd haar afkeuring uilge sproken over het feit, dat de ambachtsschool telkens aan particulieren levert. De hoofdagent-rechercheur van politie, de heer J. G. Wlollenberg, vierde, onder veel belangstelling, zijin 25-jarig jubileum bij het politiecorps alhier. Het kantoor van den inspecteur der rijks- veldwacht is overgeplaatst van het gerechtsge bouw naar de Korie St. Pieterstraat A 81. Iin een schuurtje tusschen den Veerschen weg en den Kanaaldijk was Zaerdag brand uil gebroken. De oorzaak is onbekend. De brand- was juist van een oefening teruggekeerd en bluschte den brand. Ook in de barbierszaak van D. in de Jacob Caisstraat brak brand uit door het omvallen van een flesch benzine, terwijl in het lokaal 2 mannen aan het roo- ken waren. De bewoners konden dezen brand nog blusschen. HoeWel er veel schade is, kon het bedrijf Worden voortgezet. BIGGEKERKE. Alhier vormde zich een co mité, om gelden te verzamelen voor het aan bieden van een aandenken aan het bestuur der school voor Geref. Onderwijs, welke school 30 October a^s. 60 jaar bestaat. DOMBURG. Tot voorzitter van de alhier op gerichte Damclub is benoemd de heer M. Reijn- houdt Sr, tot secretaris de heer W. TrielleT en tol penningmeester de heer J. de Pagter. GRIJPSKERKE Ds. van der Waal, Hervormd predikant alhier ontving een beroep naar Bres- kens. Mej. A. Wlattel slaagde voor het medisch gedeelte examen tot redding van drenkelingen, diploma A. KOUDEKERKE Alhier is op de hofstede van L. Brasser Sz. een stapel vlas geheel uitge brand. Gelukkig konden huis en schuur be waard blijven. RITTHEM. D<r. H. van Oyen, Ned. Hervi. predikant alhier, denkt 15 Nov rijn intrede te doen te Breda, na bevestiging door Ds. G. van Dijk Az. aldaar. VEERE In de vergadering van de res'auratie- oommissie voor het Raadhuis, is het defani- tieve ontwerp voor de, door H. J. Eliènne te (vervaardigen, bouWpenning vastgesteld. Ziij zal Worden geslagen fce Voorscholen, Zaterdag 17 October as. zal de Mandoline- vereeniging „Tovido", directeur de heer M. P. Ventevogel een concert geven in het Grand Hotel „Britannia" te Vlissingen. Op .het programma komen voor de beide con coursnummers, waarmede „Tovido" te Alblas- serdam een len prijs behaalde in de afdeeling Uitmuntendheid, Een blijspel in één bedrijf zal het instrumentale gedeelte afwisselen. De heer Jao. Bosma te Delfstrahufcen schrijft ons: „Bertels' Ratio-koekjes heb ben mij uitstekend voldaan; de koeien namen ze heel gaarne, de melkgift ging vooruit, terwijl het vetgehalte gelijk bleef". Deheer J. Minkema te Lippenhuizen meldti ,,!k voerde mijn koeien goed, doch heb de voeding veranderd, daar Bertels' Ratio-A- koekjes lager in prijs waren. Het resultaat was verrassend; de hoeveelheid melk ging vooruit en tot mijn groote voldoening steeg ook het vetgehalte nog Iets hooger". Veehouders voedert Uw dieren ,,Ratlo"| bij uitstek geschikt voor bljvoederlng In de weide! De veehoudersprijs is slechts f 8.50 per 100 kilo, bruto in doozen af Amsterdam. Vraagt brochure met vele tevredenheidsbetuigingen. BLRTELS' OLIEFABRIEKEN N.V. A'DAM. Het is bij de ontsmetting niet alleen, dat er verschillende ziekten door worden bestre den, wat natuurlijk hoofdzaak is, omdat door de vele ziektekiemen en zwammen, die op zaaigraan, leven, erdoor worden gedood. Maar er Zijn nog' meer factoren, welke men niet moet vergeten, want deze zijn al even be langrijk. Door zaaigraan ontsmetting is een belangrijke besparing aan zaaigraan mogelijk geworden, en tevens krijgt men oen veel meer beheerschten gewassensland. Reeds sedert enkele jaren wordt er vóór en na opgewezen, dat men door het gebruik der nieuwere onlsmeltingsmiddelen heeft Waargenomen, dat op de benoodigde hoe- Veelheden zaaigraan Ihans heel wat kan worden, uitgespaard en daardoor dus steeds de on t smet- ling's kost en ruimschoots worden vergoed. Deze besparing varieert van 15—35 pCt waar bij men natuurlijk rekening dient te houden met de kwaliteit van het graan. Bovendien is ze daarbij beslist noodzakelijk, wil men althans het gevaar voor oen te dichten stand der gewassen voorkomen. In plaals van dus eenigen kosten te maken kan iedere land bouwer door de ontsmetting zelfs eenig gelde lijk voordeel boeken. Het mag ook Werkelijk van hot grootste be lang Worden geacht, dat door de nieuwere ont smettingsmiddelen voor iedere landbouwer steeds de mogelijkheid openslaat, om de stand Zijner gewassen ten naaslenbij te beheerschen. Dit is welhaast de alles overheerschende oor zaak, dat in alle landen de graanonlsmetting zoo is toegenomen. Vroeger kendo men dit niet, en werd maar lukraak gezaaid, en viel de s.and naar deze houding uit. Elke serieuze landbouwer, die deze veel groolere stabiliteit omtrent de dichtheid Zijner gewassen heeft waargenomen, laat natuurlijk de ontsmetting nimmer meer achterwege. Helaas blijkt nog sleeds uit do gegevens van de Planlenziektcnkundigen dienst dat de zaai- graano ntsmel ting in sommige provincies nog slechts voor een klein percentage geschied. Het is zeer te betreuren, dat nog zoovele landbouwers zich van de werking der ont smetting niet Willen overtuigd worden.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 5