Draag en tin bod GOEDE KING Ie BLAD V I C E-V E R S A 'k A Van Week tot Week 37e JAARGANG VRIJDAG 16 OCTOBER 1931 DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF WEEKBLAD VOOR WALCHEREN ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT No. 41 DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Uitgave H. Wegeling, Noordstr. 44, Teief. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C34, Middelburg Dit nummer bestaat uit 8 pagina's PEPERMUNT Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop Wegeling sTli Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs i i 11 BINNENLAND. Aftreden van Mr Vissering. De kwesiie Mooyen—Zweedijk. Journal is' >em eere hof Boleruitvoer. Suikerindustrie. Her denking van Zwingli. Einde van het Biosooopcomflict te Groningen. Aanrij ding te Scheveilingen. Liefdesdrama's Geen hoffeesten. Een ongeluk, dat goed afliep. Het aftreden van Mr. de Vissering als Pre sident der Nederlandsche Bank, van den man, die 19 jaar lang' de politiek onzer circulatie bank leidde, is wel heel plotseling gekomen. De vraag is daarom niet ongewettigd, of hier alleen gezondheidsredenen de oorzaak der ont slagname waren. Mr. Vissering huldigde de zgn. gold exchange politiek. In slede van groote goudmassa's bij de 'bank op te stapelen, werd eene groote buitenlandsche wisselportefeuille gehouden; gouduil zendingen naar het Buiten land werden daardoor onnoodig en bovendien maakte men nog rente. Heeft Mr. Vissering de Engelsche inflatie niet voorzien, waardoor groo te verliezm geleden werden en heeft men hem dit euvel geduid? Dergelijke vragen slelde zich de finanlieele wereld. Opvolger van Mr. Vissering wordt Mr. Trip, die eertijds gelijk Mr. Vissering president der Javasche Bank was. De taak van Mr. Trip is lang niet gemak kelijk; het op peil houden van den gulden zal heel wat moeite kosten. We vermoeden, dat de benaming „ongekroonde koning van Neder land," aan Mr. Trip nog vele malen zal wor den gegeven. De kwestie MooyenZweedijk, de vraag dus pf niet een groot deel van den lof aan den heer Mooyen toegezwaaid feitelijk den heer Zweedijk toekomt, heelt de aandacht der Neder landsche pers gehad schreef de heer Borel in „Het Vaderland": „Moet het grievende onrecht den heer Zweedijk aangedaan, zoo maar onher- steld blijven? Geen enkele maal, is bij het be richt van den brand, de naam Zweedijk ook maar genoemd; iedereen had hel over den brand, die den armen mijnheer Mooyen trof. Wat het voor Zweedijk was, kwam er, niet op aan. Het onrecht is zóó ongehoord, dat het on begrijpelijk is hoe Weinig hierover in de pers geschreven is. Is -dit niet iets voor den bond van Nederl. Architecten? Gaat deze zaak niet iederen Nederlander aan die gevoel voor recht en onrecht heeft? Of is het al zóó ver dat men zegt: „Wlat kan het mij schelen, ik heb er niets mede te maken", als er ergens een grof onrechl wordt gedaan aan een Nederlander?Naar Wij lazen heeft thans de bond van Nederl. Archi tecten zich met het geval bemoeid en een on derzoek ingesteld. Dergelijke „eerezaken" kunnen hel best bin nenkamers behandeld Worden. Slech s dan is het mogelijk dat de dingen objectief bekeken iworden. Dat begrepen ook de journalisten. In de groote rechtszaal van bet Vredespaleis had de plechtige installatie plaats van het Interna tionale Eeregerechtshof voor Journalisten. „Niet alleen", zoo zeide onze minister van Buitenlandsche zaken Jhr. Mr. Beelaerls van Blokland „zal dit gerechtshof vonnissen in zaken, Waarin het de handhaving van de rech ten van den journalist zal betreffen, maar zijn bevoegdheid zal zich eveneens ui strekken tot beroepshandelingien, die zonder dat zij ver volgbaar zijn krachtens de Wet, uit moreel oogpunt ontoelaatbaar schijnen." Bij de duizend en één moeilijkheden, waar mede op het oogenblik de boer te kampen heeft, heeft zich nu nog gevoegd het Fransch,e invoerverbod van boter. Een daling' van den boterpr^js, toch al laag en niet veel verschil lend van den prijs van margarine, is onvermij delijk. Een Fransch invoerverbod van ossen- en varkensvleösch volgt waarschijnlijk spoedig; ook voor deze artikelen zijn de vastgestelde contingenten reeds bijna bereikt. IetWat beter is hiet gesteld met de suiker. Men verwacht dat de bietenproductie van Eu ropa ongeveer 22 ptC. minder zal zijn dan die van het vorige jaar en dat brengt natuurliij'k de prijzen omhoog. Eindelijk heeft men dan het geluid geroep der prijzen om de productie (e beperken begrepen. Intusschen kunnen Wij ons over al die productie-beperkingen nauWe liij-ks verheugen. Waar Weinig geproduceerd wordt is natuurlijk weinig te verdoelen; nood zakelijk moet dan ieders portie kleiner worden. En dat kan toch niet de bedoeling zijn? In verschillende kerken herdacht men den 400sten sterfdag van Zwingli; één der drie groote kerkhervormers. Ulrich Zwingli heeft zich echter niet alleen op Godsdienstig maar ook op veel op maatschappelijk gebied bewo gen. Ter Wille der lijdende menschheid heeft hij de pest getrotseerd; hij heeft de werklooze aWitsersche jeugd, die om den broode in vreemde legers streed, naar huis gchaaT', oer baren arbeid verschaft; hij is met maatregelen gekomen, Welke het prototype z£jü geweest van onze hedendaagsohe zorg voor de armen, zieken en ouden van dagen. In den bloedigen dag op 11 October in 1531 bij Kapelle, waarbij Katholieken en Protestanten kantons in Zwit serland gestreden werd, vond Zwingli den dood. Zijn lichaam werd door de Ka.holieken gevon den en verbrand. Eendelijk, eindelijk dan toch is men tot eene oplossing gekomen. De gemeen'era,ad heeft zich bereid verklaard de vermakelijk heidsbelasting van 25 tot 20 pCt. terug te bren gen en de Nederl. Bioscoopbond heeft daar mede genoegen genomen. Een correspondent van de „Telegraaf" rekende uit, dat dit con flict aan de gemeente Groningen een schade heeft berokkend van bijkans f 100.000.—hij vermeldde niet hoeveel dit conflict wel aan de bioscoopbezitters heeft gekost. Deze laatste schijnen echter wel een stootje te kunnen velen. Op den boulevard le Scheveningen een sen- satiomeele aanrijding. Eene onhandige auto bestuurster reed een trottoir op en drie op een bank zittende dames Werden aangereden. Eén dame is reeds aan de bekomen verwon dingen overleden. Teneinde geen last le krij gen met naar emacipalie strevende vrouwen, zullen Wij de vraag, of chauffeeren eigenlijk wel vrouwenwerk is, maar niet beantwoorden. gewoonten vormer» den grondslag voor een pret tig, regelmatig leven. Voor alle menschen zijn deze niet gelijk. Voor iedereen echter vormt het geregeld gebruik van King Pepermunt een zeer goede gewoonte. Want zou niet iedereen willen genieten van den fijnen smaak en zou niet iedereen de heilzame werking ervan willen ondervinden? Niet zoo nu en dan, maar geregeld s.* - Ook Waren er weer een paar liefdesdrama's deze week In Utrecht stak een maai een van hem gescheiden vrouw dood in Amsterdam schoot een chauffeur een vrouw, houdster van een bar, neer waarop h!ij poogde zelfmoord te plegen. Naar wij lazen heeft H M. de Koningin, in verband met de heerschende economische om standigheden, besloten in het komende winter seizoen Jn den Haag geen officieele feesten, waaronder officieele avondfeesten en diners te doen plaats hebben. De bekende Beiersche vliegvirluosen gaven in Hoorn een vliegdemonslratie. De demon stratie werd besloten met een parachute-sprong van den beer Gumnerman, die voor reffeliijki daalde, evenWel in de Zuiderzee nabij de kust terecht kWam. Hij kon nog juist bijtijds door een botter Worden opgepikt. BUITENLAND. De toestand in Duitschland. "Wapen schouw le Bad Harzburg:. Een gevaar lijk heerschap. Verkiezingen in Enge land. De ronde tafelconferentie. Japan en China. De posi ie van China. Be langrijke verklaring van Hoover. Vi ali- teit van Edison. In de laa'sle maanden regent het in Duitsch land noodverordeningen. De laa'sle stortvloed schijnt een einde te maken aan alle demo cratie, Welke er ttot heden nog bestond. On schendbaarheid van "Wtonong, onscheddbaarh id van persoonlijke vrijheid, onschendbaarheid van het briefgeheim, hel recht van vrije meenings- uitiing, per Woord, geschrift, drukwerk of boek, het recht van vergadering zonder voor afgaande opgave en vergunning, het recht van vereeniging en vergadering, waarborg van den eigendom, al die sieraden eener democrat i- sche wetgeving, ze bestaan in Duitschland niet meer. De „malerieele" basis voor het fascisme is volledig gelegd. Met de laatste noodverordeningen in de hand, kan elke regee- riing ongeveer alles doen en lalen wat zij wil met de staatsburgers. Z'ij kan elke opposilie den kop indrukken of mogelijk maken, en is de s'aalsburger in po- lilieken zin zoo goed als rechteloos gemaakt. Voorloopig' zullen al die noodmaa regelen nog wel gebruikt worden mede ter onderdruk king der nalionaal-socialislische actie. Het is echter de vraag voor hoelang De onlwikkeibng gaal in Duitschland naar rechts, de zgn. „bur gerlijke" parlijenverliezen- ten gunste van het fascisme, terwijl ook vele „proletarische" ele menten reeds oinder de bekoring van het zoet gefluit der volgelingen van Mussolini gekomen zijn. President von Hindenburg heeft het zelfs noodig geacht het opperhoofd der nazzi s Hitier bij zich le laten komen, waarmede de toestand Wel geheel gekarakteriseerd is. Bovendi n duidt ook de plaats gehad hebbende reconslructie van het Kabinet Brüning op eene verschui ving naar rechts. Aan generaal Grönen, minister der RijksWeer, werd ook de por efeuille van binnenlandsche zaken gegeven en iedereen be grijpt wat eene benoeming van een generaal lot minister van Binnenlandsche zaken te be- teekenen heeft. Overigens dient erkend, dat Grönen geen vriend der nazzi's is. De nazzi's zien in hem den man, die dóórdat hij de din gen onder de oogem durfde le zien en bij hun waren naam te noemen, een van de „hoofd schuldigen" aan de ineenstorting van het kei zerlijke hoofdkwartier en wal daar verder uit voortvloeide voor de monarchie. Mocht men genoodzaakt zijn de hulp der nazzi's in te roe pen, dan slaat oins nog heel wat te wachten. Misschien echter zijn dan de fascisten een beet je meer „regierungsföhig" geworden, in.a.w. wat ingebonden. In Bad Harzburg' hebben Zondag j 1. de fascisten de Stalhelmmenschen een wapen schouw gehouden. Het werd een grootsche na tionalistische demonstratie. Naar verluidt zul len bij den Rijksdag vier voorstellen worden ingediend: 1. De Rijksdag zeg! het vertrouwen in de Rijksregieering op, 2, den Rijkspresident Wordt verzocht den Rijksdag te ontbinden en (hïeuWe verkiezingen uit te schrijven, 3. de noodverordeningen worden bui en wer1 tng ge steld; 4, de uitbetaling van de subsidie aan Pruisen ten behoeve van de kosten der politie wordt stopgezet. Door alle sprekers wordt het gezegd: „Binnen enkele maanden zegeviert de nationale beweging". Een Servische boer kreeg ruzie met zijn vrouw en verbood haar hem nog tegen te 'ispreken. De vrouw gehoorzaamde niet aan stonds, waarop de boer haar op het erf aan een boom vastbond, een tang greep en haar de tong uitrukte. Hetgeen Wij de vorige week nog zeer on waarschijnlijk achtten, is dan toch gebeurd; (De conservatieven hebben hun zin doorge dreven en in het laatst van deze maand zul len er in Engeland algemeene verkiezingen gehouden Worden. Met het gebruikelijke cere monieel Werd het Lagerhuis ontbonden. Deze 52 „Wel, dan doe ik hetzei Paul kortaf, zeer dankbaar voor het veriof. En loopen dat hij deed, zoo hard als hij maar kon; hij rende door de steegjes, totdat hij eindelijk het kaartjes loket bereikte. Hij was niet te laat, de trein was nog voor het perron. Maar hij' durfde niet zonder kaartje te reizen, daar dit achter docht koin opwekken. H'ij dacht dat hij den tijd nog wel had om er vlug een te nemen. Er stond alleen een oude dame voor het lo ket, die juist het kaartje genomen had, toen Paul aankwam. „Een oogenblik, mevrouw, alstublieft" riep Blinderston, hijgend uit. „Ik heb zeer weinig tijd". „Laat mij eerst even uittellen, jongen," zei de oude dame. „Anders moet ik weer be ginnen", „Jongeman, Wilt u ook eens tellen en zien of het goed is?" „Nu", riep de conducteur vanaf het perron. „Zijn er nog meer reizigers?" „Ik", zei Paul Wacht op mij. Enkele reis, eerste klas naar St. Pancras, vlug." „Die drommelsche jongen", zei de oude dame boos „Denk je dat de heele wereld voor je opzü zal gaAn? Wat een brutaliteit. Gedraag je een beetje netter, jongetje. Je hebt door je dringen veroorzaakt, dat ik het geld heb laten vallen." „Enkele reis, eerste klas, één gulden en vijf en twintig cent", zei de kantoorbediende, terwijl hij Paul het waardevolle kaartje gaf. „Achteruit daar", riep de conducteur op hetzelfde moment. Paul liep zoo hard hij loo pen kon naar de deur, die naar het perron voerde; maar juist als hij daar aankwam, werd de ingang voor zijn neus gesloten en hij zag met brandende oogen, de groote zware wagon die hem eein schuilplaats en veiligheid hadden beloofd, voorbijgaan, totdat de roode lamp die aan de laai sle wagon bevestigd was, in de duisternis verdween. Die akelige oude vrouw, had Zijn hoop in rook doen opgaan, juist toen hij dacht, dat z'ijn Wensch vervuld zou worden. Het was noodlottig. Toen hij daar stond hoorde hij Weer de hate lijke stem van Gog'gs, die riep: „Hallo, je hebt de Globe, dus niet die andere krant ge kregen, want ze hebben je buitengesloten". HOOFDSTUK XVI. Zoo gauw het hek geopend werd, ging Paul er met de anderen door naar het perron en wachtte bij het boekenstalletje terwijl de krant geruild werd. Vervolgens gingen zift weer langs de loketten. Stil en zich ellendig' voelend, mei hangend hoofd en langzaam loopend ging hij weer mei zijn medegevangenen naar het huis van ge vangenschap terug. „Dickie, waarom wilde je zoo graag hard loopen", vroeg Chawner, loon zij reeds een eind den terugweg hadden afgelegd. „"Wlij waren laai voor de thee laat voor de thee" legde Paul haastig uit." Als jij vindt dat det hee waard is zoo hard te loopen, ik niet", zei Coggs; het is goolwater" „Je zal me niet licht hard voor iels zien loopen behalve na tuurlijk als het de moeite waard is". Weer kwam een plotselinge lichtstraal Paul in z'ijn soberheid te hulp. „Wel, wel zei hij opgewonden, „zou jij hard loopen voor ie s dat de moeite waard was, dat je beloonde, zou je dat Willen". „Stel ons eens op de proef", zei Coher. „W'at noem je iets?" vroeg Chawner achter dochtig. „Wiel", antwoordde mijnheer Blinderston, „Wat zeg je van een kwartje". „Je bezit g'eein kwartje", opperde Coggs. „Hier is een kwartje, kijk", zei Paul en een le voorschijn halende. „Nu, ik geef dat aan den jongen, van Wien ik zie, dat liij het eerste thuis is". „Blinderston denkt, ik kan zelf hard loo pen", zei Coher. H'ij denkt het eerste er te zijn en het kwartje zelf te behouden". „Ik heb mezelf beloofd, dat ik op den een of anderen dag een wedloop met hem zou houden", zei Coggs. „Dat Wil ik ook, voegde Chawner er aan toe. „Wiel, is het aangenomen?" vroeg Paul verlangend. „Willen jullie het probeeren?" „Goed", zei Chawner. Je moet niet begin nen te loopen, voordat wij bij de volgendè lantarenpaal zijn." Na een oogenblik van ongeduldig wach'en, hoorde hiij Coggs schreeuwen: „Eén, twee, drie af", en onmiddellijk daarop hoorde men vlug loopende voelen. Het was een zeer spannende wedstrijd. Paul zag ze een oogenblik in het licht van den lanlaren. Hij zag Chawner langs den Weg rennen als een groole kameel en Coher met zijn armen zwaaien alsof ze vleu gels Waren. Coggs scheen de laa sle te zijn. Paul holde een klein eindje met ze mee om ze aan te moedigen, maar toen het geluid van hun voeten zwakker en zwakker werd, zag' h'ij dat zijn laalste wanhopige list succes had en grinnikend over zijn eigen slimheid keerde hij zich om en liep zoo hard hij kon in de tegen overgestelde richling. Hij stelde weinig of geen belang in den uilslag van de Wedloop. (Wlordt vervolgd.)

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1