ONS JEUGDVERHAAL DE AVONTUREN VAN ROSEIE CNUSOÊ. WËGELING'S NIÉUWSBLAD VAN VRIJDAG 8 OCTOBER 1831. No. 40. 113. 453 JAN'S BOETEDOENING. Het duurde wel drie dagen voordat Jan weer op school kwam. Ondertusschen had Leo na tuurlijk van de dienstmeid gehoord dat Jan geweest was en naar zijn schooltasch gevraagd had, maar Leo Was een trouw vriend, dan dat hij Jan zonder hem gesproken te hebben verra den zou hebben. Het was eetnig'e dagen later, de dag, dat Jan Weer voor het eerst na zijn ziekte yr> school kwam, dat hij Leo vroeg een eindje set hem op te fietsen. Natuurlijk kerel, graag, had Leo geant woord, die niets anders verwachtte of hij zou nu van Jan vernemen Wat voor geheimzinnigs met zijn schrift gebeurd Was. Inderdaad, na een eindje omgefietst te heb- viel Jan met de deur in huis. Heb je erg veel last gehad, om je sommen schrift? vroeg hij1. Gaat nog al zei Leo, Wat is er eigenlijk gebeurd. Nou, ja zei Jan, je begrijpt het Wel', zoo- als gewoonlijk had ik weer veel moeite met mijn sommen en zoo kwam ik er toe jou óp te zoeken om te vragen mij te helpen. Je was uit en de meid vertelde dat je op de kamer van je vader had zitten Werken. Toen ik je schrift vond, lag het alleen maar in mij'n bedoeling de sommen over te nemen en je de volgende dag weer het schrift terug te geven. Mijn ziekte kwam er tusschen en dat maakte de zaak veel erger dan het was. Wlas mijnheer erg boos op je? Nou dat kun je begrijpen, maar dat hoort alweer tot het verleden en ik heb alleen con nieuw sommenschrift moeten koopen. Laten we er verder dus niet over spreken, zei Leo Zooals het begin van dit verhaal verteld is, was Leo niet alleen de eerste van zijn klas in het rekenen maar ook de eerste zoodra het op kattekwaad aankwam. Hïj; was al tweemaal van school gestuurd wegens zijn onbehoorlijk gedrag gedurende de lessen. Mijnheer Verbaan, de hoofdonderwijzer, was juist bezig met het vertellen van de oorzaken die tot de tachtigjarige oorlog voerden, toen plotseling een vreemd tinkelend geluld door de klas weerklonk Verbaasd en geërgerd hield mijnheer Verbaan op, als om scherper toe te Uutistteren waar het geluid vandaan kwam. Enkele leerlingen, die in de huurt van Leo za ten, begonnen verstolen te lachen. De deugniet had een afgebroken pennenpunt tusschen het blad van zijn schoolbank en een opstaande richel daarvan geschoven. Door met de duim (egen de vastgestoken pennenpunt te raken be gon het stukje metaal te trillen, waardoor het eigenaardige hoogop klinkende geluid ontstond. Weer hield mijnheer Verbaan op en speurde zoekend de klas door. Aan het gezicht van de omzittende leerlingen kWam hij op het spoor. Plotseling onderbrak hij zichzelf midden in een zin en riep: Leo* Brands, kom jij eens even hier. Zijin toon voorspelde niet veel goeds en be dremmeld kwam de jongen naar voren. Het zou de derde maal geweest zijn, dat Leo van school gestuurd zou Worden, hetgeen een onvrijwillige vacantie van drie weken met zich brengen zou. Het Was namelijk de gewoonte op school, dat zoodra een leerling1 wegens wangedrag voor de derde maal uit de klas verwijderd werd, dat hij dan in geen drie weken de school meer bezoe ken mocht. In angstige spanning wachtten de leerlingen het vonnis dat voor Leo vallen ging, af. Wat is dat voor een raar geluld, dat Ik aan houdend hoor? vroeg mijnheer Voorhaan, doe jij dat? Voordat Leo echter had kunnen antwoorden, klonk helder en vast Jan's stem door het lo kaal: Dat deed Ik mijnheer. Het gevolg was dat Jan onmiddellijk de klas uitgestuurd werd om in het portaal zij'n zonden te overdenken. Aangezien het evenwel de eerste maal was dat hem zulks overkwam, had deze straf voor hem geen andere gevolgen, dan dat hij met een opgave van vijftig strafre gels naar huis ging. Met een zucht ging Jan 's middags aan het uitschrijven van zijn strafwerk. Heel ver hene den hem, Mj zat op zijn kamertje, hoorde hij de bel overgaan. Toen schrok hij op. Hij had ge hoord dat het Leo was, die naar hem infor meerde. Hij boog zich over de trapleuning en riep: Kom maar boven Leo. Verlegen en bedeesd kwam zijn vriend zijn kamertje bin nenstappen. Ik vond het reuze van je, joh, dat je de schuld op je nam, het was voor jou natuurlijk lang zoo erg niet als voor mij. Als mijnheer Verbaan mij Weer Weg had moeten sturen, was Uk voor drie Weken van school af geweest Ik dank je Wel voor je trouwe vriendschap en je kuint op mij rekenen. —Maar dat spreekt toch vanzelf, zei Jan lachend. Ik heb immers een bloei aan je goed te maken? Herinner je je die sommenkWestie wel? Ik ben blij dat we nu quite zijn. In ieder geval, sprak Leo, zal ik je helpen met de vijftig strafregels die mijnheer Verbaan je opgegeven heeft Dat kan ik je niet weigeren, lacht© Jan eerlijk gezegd keek ik er tegen aan als tegen een berg. Maar. denk je niet, dat mijnheer Ver baan onmiddellijk zien zal, dat tWee verschillen de handen met de strafregels bezig zijn geweest? Daar zeg je zoo iets, zei Leo terneergesla- gen, wat nu? Ik Weet een oplossing, zei Jan, hier lig gen de vier sommen, die wij' voor huiswerk op gekregen hebben. Als jij die voor jouw rekening Wilt nemen, zorg ik verder voor de strafregels. Acooord, riep Leo, en reken maar dat ze goed zullen zijn. Ik zal 'ze op klad uitwerken, dan hoef jij ze alleen in het net over te schrij ven. Je Weet niet, zei Leo, hoe j aloersch of ik op je ben, dat je al die moeilijike sommen zoomaar uit je mouW weet te schudden. Hetzelfde kam ik Wel tegen jou zeggen, lachte Leo, in verband met de opstellen, die We elke week te maken krijgen. Het 'is mij nog nooit gelukt, dat mijnheer Verbaan het de moeite waard vond het mijne voor te lezen. Er gaat geen Week voorbij, of jouw opstelschrift Wordt de heele klas tot voorbeeld gesteld. Het is jammer dat wij; allebei moeten leeren reke nen en sommen maken, anders wist ik het goed verdeeld. Ik zou voor de sommen opkomen en jij zou iedere week mijn opstel mogen ver zorgen Toen Leo naar huis ging, stonden de vier huiswerksommen keurig In Jans sommenschrift en het strafwerk van vijftig regels lag er tus schen. Sedertdien kWam Leo geregeld des avonds bij Jan zijn sommen maken, hetgeen tengevolge had dat het niet lang duurde of Jan had net zoo min last met rekenen als zijn vriend Kun je mij nu niet leeren opstellen schrij ven, vroeg Leo. Wie zullen het pnobeeren, zei Jan, maar het lukte hem niet Leo het maken van opstel len bij te brengen. „Kijk die ondeugende slangen no eens," zei Freddy Vrijdag. „Daar hebben ze zioh weer toegang weten te verschaffen tot de eieren". „Dan moet je een deksel maken op de doos, dat heb ik je al zoo vaak verteld, maar je wilt nooit naar iemand luisteren," aei Ivy. „Er was een deksel op," zei Freddy, „maar de slangen hebben het er af gelioht". „Nu, gelukkig heb ik nog andere eieren," zei Ivy, „anders «ouden we 'i er «onder moeten «telknH. Ivy legde uit, dat ze haar eieren bewaarde op een verborgen plaatsje, een heel eind buiten het kamp, waar de slangen ze vermoedelijk niet zou den zoeken. Hobby, Topsy en de zeeman gin gen mee om ze te halen. Maar toen ze op de aangeduide plaats ware. aangekomen, be merkte ivy, dat een wilde eend de eieren had uitgebroed, en dat haar eieren m jonge eenden veranderd waren. „Je bent zeker in den laatsten tijd ook niet hier geweest," lachte Freddy, Aon tafel vertelde hij zijn vader van zijn vergeefsche pogingen en hij betuigde Zijn spijt dat Leo hem wel had kunnen leeren rekenen, terwijl hij Leo het maken van opstellen niet kon uitleggen. Daar is nu eenmaal niets aan te doen, zei zijn vader, sommen maken doe je volgens speciale wetten en regels en die bestaan voor het maken van opstellen nu aanmaal niet. Hoe het ook zij, in ieder geval was Jan blij dat h3j voor zijn vriend de straf op zich had kunnen nemen, waardoor zijn schuld aan het ontvreemde sommenschrift bijna geheel teniet gedaan werd GEBRUIK UW OUDE MANTEL. „Wat een prachtige manier om nog eens ge bruik te maken van een oude mantel", hooren Wij verscheidene van onze lezeressen uitroe pen, als zij nevenstaand voorbeeld bezien. Ja, het is een (goed idee en Wij zullen u uit leggen wat er gebeuren moet. Verwijder eerst de voering uit de mantel en haal de mouwen er uit, evenals de voorstukken. De kraag dient eveneens te worden afgetornt. Borstel inu uw mantel eens extra uit, of maak haar schoon, met een witte doek met benzine. (Denk om brandgevaar.) Hang de mantel na deze bewerking in de frissche wind en u zult bemerken, dat alle benzinelucht spoedig geheel verdwenen is. Open nu ook de zoomen en wanneer u het patroon ontvangen hebt, moeten de voor- en achterzijden daarvan zorgvuldig over de voor en achter-zijden van den mantel worden vast gespeld, juist zoo als het diagram u laat zien. Wanneer dit gedaan is, is alles wat u nog rest, de inaden opnieuw te stikken, de mouwen er weer in te zetten en wanneer alles zorg vuldig geperst is, de onafgewerkte hoeken om Ie naaien. Wat de kraag betreft, daarvoor zult u nog wel een stukje fluweel of satijn in uw lapjes- voorraad vinden. Knippatronen kan men aan onze bureaux bestellen onder no. 452 voor de malen 42, 41 46 en 48. Kosten 60 cents MEISJES-PAKJE. Het zal een verrassing voor u zijn, deze week een complete uitrusting In deze kolom aan te treffen voor uw schoolga r A raoiije. Wij weten haast zeker, dat verscheidene van onze lezeressen dit patroon hartelijk welkom zullen heeten. Niet omdat het zooi voordeelig is, maar omdat het juist datgene is, wat uw o; - .ie meisje, dat in de zoo moeilijke periode op Kieeding-gebied ver keert, noodig heeft Het pakje bestaat uit een vierdeelige rok, die in het rond in stolpplooien geperst is en in het middel vastgehecht is tusschen een dub bele band van de stof. In deze band zitten knoopsgaten, wolke cor- respondeeren op de knoopen die op het een voudige blousjes vastgehecht zitten. Hoewel onze teekening korte mouwen aan geeft, lijkt het ons, in verband met bet 'ko mende jaargetijde meer gewenscht ons patroon met lange mouwen te doen uitvoeren. Het blouse "heeft een rugsluiting. Als materiaal adviseeren Wij een of andere waschbare stof, zoodat men meerdere blousjes in voorraad maken kan en het pakje een ideaal school-costuumpje vormt. Het losse jasje is gesneden in de z.g. „Gar- digan"-l5jnen. Zonder kraagje, maar met 2 zakken en twee deelige mouwen. Knippatronen kan men aan onze bureaux bestellen onder no. 453 voor den leeftijd van 10—12 jaar. Kosten 75 cents. BEWAAR UW RECEPTEN. In de verschillende dagbladen en andere pe riodieken leesl men geregeld nuttige wenken en goede recepten, welke voor de huisvrouw de moeite van bewaren overwaard zijn. Een goed idee om deze uitknipsels te bewaren is het volgende: neem een blanco boek en leg op de eerste bladzijde een lijst aan van de nummers der volgende bladzijden. Ach er elk! nummer scbrijfl men wat op de aldus genummerde blad zijde te lezen is. Nu plakt men elk uitknipsel op een blad, er zorg voor dragend, dal slechts vier punten van hel uitknipsel vast komen te zitten. Hier door zal hel gemakkeijker zij eer recept uit Ie scheuren om het weer door ecu ander en heler te vervangen. Men late ook enkele blad zijden blanon om bij gelegenheid nuilig© wen den van vrienden of familie eden te kunnen bij1- schrijven. Nul tij is het voorts bij elk ingeplakt knipsel voldoende ruim le te laten om eigen be merkingen bij le schrijven, nadat men het ad vies eers! eers glMprnbecrd heef'. ZORG VOOR KLEEREN. Om de eewone kleeding in een goede conditie te houden wordt een voortdurende zorg en een geregeld onderhoud geëisch'. Alle vlekken en kreuken moeten dadelijk verwijderd worden, terwijl de stof opnieuw moet worden geperst of gestreken. Verder mort men het strijken en ,.^nen voor dameskleeding zoowel alt voor heerenkleeding van tijd tot tijd herhalen, aan gezien mende kleedingstukken daarmede lang frlsch en netjes houdt. Vuile en gevlekte deelen van zware stoffen moeten worden gewreven met een lap, Welke in petroleum gedrenkt is. Dit mag echter nimmer in de nabijheid van vuur geschieden, daar petroleum natuurlijk licht ontbranden kan. Na dit wrijven hangt men de stukken in de open lucht, buiten de zon, waardoor de petroleumlucht spoedig ge heel verdwijnen zal. Amonia is dikwijls ook zeer goed te gebrui ken om vuil geworden kleedlmgslukken weer schoon te krijgen. Het is verder van belang alle kleedingstukken netjes Weg te hangen. Zij duren zeker twee maal zoo lang, als zij na goed geklopt en ge borsteld te zijn ih een frissche en open ruimte worden weggehangen, inplaata tan maar ergens te worden neergelegd. Vele vrouwen rijn in dit opricht zeer slordig en haar mantels en hoeden worden dan ook spoediger „shabby" door de w^jze van opber gen die rij er op aa houden.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 7