2e BLAD Aan de Postabonné's Bl| Hoofdpijn A en bij Kiespijn BURGERLIJKE STAND Tot Zaterdag 17 Oct. 1931 bestaat nog gelegenheid het verschuldigdeabonnements- geld voor het 4e kwartaal aan onze Bu reaux te voldoen. Daarna worden de kwitanties met bij trekking van incassokosten per post aan geboden. BERTELS' „KUNSTKORREL11 IN DE PRAKTIJK! KRIJGT HOLLAND EEN ZEPPELIN MIJnHardt's Poeders EEN LANDHUIS VOOR ÉÉN GULDEN. "WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRUDAG 9 OCTOBER 1931. No. 40. Het is tegenwoordig meermalen de wensch van een of andere instelling van liefdadigheid, om bij gelegenheid van een jubileum een flinke som gelds bij elkaar te vragen, als jubileumgift om het Werk uit te breiden of in een noodige behoefte te voorzien. Meestal gelukt dit ook wel, want er zijn nog altijd milde harten en open beurzen van hen, die meevoelen den nood, waarin verschillende onzer medemen- schen verkeeren. En dat is maar gelukkig ook. Men mag niet wezen de „bourgeois-satifait", die alleen maar vraagt naar eigen genot en eigen gemak, wij moeten rondzien in de wereld of we niet den een tot een voet en den ander tot een 'hand kunnen zijn. Er bestaat in ons vaderland een vereeniging „Het Hoogeland", ten doel hebbende, de stichting en instand houding van arbeiderskolonies. Deze vereeni ging gaat uit van de gedachte, dat het verschaf fen van arbeid een der meest noodige voor waarden is, om hen, die er worden opgeno men, te genezen van allerlei kwade neigingen, waardoor zij veelal aan lager wal zijn geraakt. Bestuur had ruim 38 jaar geleden het oog laten vallen op de onontgonnen heidegronden te BeekbeiTgem. Daartoe kocht het „Het Hooge Land" en kort daarna een tweede hofstede, de „Ganzenemmer" onder Vaassen. Deze laat ste werd echter spoedig weer van de hand ge daan. Maar in Beekbergen werd aangepakt en de heide in wei- of bouwland herschapen. En als men nu vraagt, wat dit voor velen in ons land te beteeken en heeft, dan kan het antwoord niet onzeker zijn. We denken aan die velen, die dakloos rondliepen totdat zij daar onderdak vonden, een vriendelijk tehuis en goeden arbeid, want ledigheid is nog altijd des duivels oott kussen. Men moet den directeur, de heer Veen- stra eens hooren vertellen, uit zijn rijke erva ring, men gevoelt dan, hoe noodig en nuttig zulk een instelling is. Tot het jaar 1925 bleef de vereeniging in het eenig bezit van haar kolonie te Beekbergen. Daarna veranderde dit Het bestuur kocht de „"Wlilhelminahoeve" te Opende aan en „Filadelfia" fce Vries en breidde haar bezit dus uit tot een drietaai arbeidsko- louies, waarin totaal plaats is voor 150 per sonen. Natuurlijk is dit, helaas nog veel te gering. En allerlei veranderingen zag men gaar ne aangebracht. Daarop hoopt men nu. Met verwachting ziet men het jaar 1933 tegemoet, het jubileumjaar, als wanneerveler harten sneller kloppen en veler beurzen wijd geopend Zullen zïjn, om aan dat verlangen tegemoet te komen. Een verlangen dat men koestert naar den bouw van een vierde kolcnüehuis te Beek bergen. Of die Wensch te veel omvat? Er bestaat reeds geruimen tijd een z.g. „Drie-cents fonds" met 34000 leden. Dit getal spreekt voor zichzelve. Het beWIjst, dat er in ons land mee leven is en idat het verlangen naar een vierde koloniehuis niet op losse gronden Wordt ge koesterd. Op verschillende wijze zal men trach ten de benoodigde gelden bij elkaar te krijgen. Men heeft o.a. een 1215000 fraaie wandborden der kolonies die kunnen worden verkocht, stapels ooupon-fotoboekjes met kieken, dan 100.000 jubileumspeldjes, en men hoopt op giften van kapitaal-krachtige belangstellenden, terwijl het penningske der weduwe zeker niet wordt versmaad. De ziel van dit stuk werk is de heer Hofstede te Leeuwarden. Toen verte genwoordigers der pers op de stichting te Beek bergen eens Waren bijeengekomen om wat na ders te hooren van deze groote plannen, zeide de heer Kruis, bestuurslid der Vereeniging: „Ziet u, mijne heeren, of wij slagen zullen in ons streven een kapitaal van zestig duizend gulden bijeen te brengen, hangt geheel van u af. Uw woorden zullen de harten moeten tref fen en de koorden van de beurs losmaken. Met UW hulp doen we alles, zonder de uwe niets" En aangezien het ons voorkomt, dat dit doel uitnemend is, en steun noodig is, waar patiën ten van allerlei richting liefderijk worden ver pleegd, en het hun mogelijk gemaakt wordt, weer in de maatschappij terug te keeren, kun nen ook Nvtij niet nalaten er de aandacht op te vestigen, en op dejje Wijze wellicht een steen tje te kunnen bijdragen tot den bouw van een kolonie, die zoozeer wordt begeerd. De veree niging vraagt zestig duizend gulden - geen bedrag voorwaar maar als deze stoffelijke gift medewerken mag, dat groote geestelijke resultaten mogen bereikt worden, dat men- schen waarlijk als menschen zich door de we reld kunnen begeven, dan verdwijnt toch de grootte van het stoffelijke en bljjft de grootte 'van het geestelijke en daaraan te mogen mede werken, zij allen, die kunnen, een lust VLISSINGEN. Tot onderwijzeres in de vak ken handwerken en koken aan den openbaren vervolgcursus 1931—1932, is benoemd Mej. T. Bakker. J i Eervol ontslag als tijdelijk onderwijzeres is verleend aan Mej. J. A. van Hoepen. De heer G. J. Fros, 1ste boekhouder btf de NederL Spoorwegen, gaat met 1 Nov. as. den dienst met pensioen verlaten. De heer L A. de Puijt, korporaal bij de igroep politietroepen alhier, slaagde voor het politie-diploma met aanteekening. Op 1 Nov. hoopt Cand. C. Kleisen Intrede te doen bij de Chr. Geref. kerk alhier, na be vestigd te zijn door Prof. van der Schuit van Apeldoorn, Dr. O. Norel, vroeger predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft ziijn benoeming tot predikant-directeur van het Diaoooessenhuis te Amsterdam aangenomen. De officier der administratie 2e klasse der zeemacht, J. Boirma, is overgeplaatst van Hr. Ms. flottieljevaartuig „Arend" te "WSIiems- oord naar het Wachtschip alhier. In de St. Jaoobskerk gaf het beroemde Dresdner Kreuzchor een uitvoering. Ter afwis seling werden door Mevr. A. van Hamel, met Orgelbegeleiding van d n heer Varel, twee gezan gen van Jozef Haas vertolkt, zoomede twee gees telijke concerten van H. Schütz. In hét ConoertgebouW werd een propagan- da-avond gehouden, met medewerking van K. R. O. Sextet. Deken P. G. Wl J. van der Aa opende met een hartelijk Welkomstwoord. De heer Trommel, inspecteur van den K R.O., zette het doel van den avond uiteen. De rector Hal kens sprak een slotwoord. Een kaart, die 13 jaar en 3 maanden onder- Weg was van het Distributiegebouw naar den Molenstraat, is eindelijk aan het bedoelde adres gearriveerd. De inhoud Was wel verouderd, daar 't ging om het afhalen van een pak kaar sen tegen inlevering van de kaart Met de Staatscourant van 23 October zfijtn Verzonden de afdrukken van de Statuten der Vereeniging „Gemtanschappe'-IJk Belang" la Vlls- fontn|gp!n De heer H. Wl. Piefcers, bevorderd tot l(oOdfs9c!hipper tweede klas, moest daardoor na 15 jaar op zijn post geweest te zijn, de func tie van schipper der motorreddingsboot „Ma ria Carolina Blankenheym" vaarwel zeggen. Zijn opvolger Werd de heer H. D. Streefkerk, sinds 1907 deel uitmakend van de bemanning. De heer Wl Huijsman is benoemd tot tij delijk onderwijzer aan de St Jozefschool te Helder. De heer Ir. L. Th. H. Hessenfelt, werk- tuigkuindig-ingenieur te Dordrecht, eerder leer aar aan de avondschool voor handswerklieden en Werkzaam aan de machinefabriek van de Maatsch. „De Schelde" alhier, is benoemd tot inspecteur van het Nijverheidsonderwijs^ Overgeplaatst van Hr, Ms. Wachtschip te Vlissingen naar de kazerne voor den onderzee- dienst bootsman L_ Hekelteke, majoor-monteur T. ^T. ~G. van Dinsik, sergeant-machinist J. Doezie en sergeant-torpedomaker O. van Os. MIDDELBURG Benoemd tot lid, tevens voor zitter van den Voogdijraad mr. W. F. E. baron van der Feltz, substituut officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank. De leerling-telefoniste R. Belderok Is met ingang van 1 Nov. benoemd tot telefoniste bij: den interlocalen dienst aan hiet post- en, tele graaf- en telefoonkantoor te Zierikzea Mej. J. C. Visser, eerder alhier en ook te Ritthem, onderwijzeres, is benoemd aan de Chr. School te St. Ann al and. De heer A. J. Mast, opvoedkundig Ambte naar van „Kinderzorg" is geslaagd voor de akte van godsdienstonderwijzer in de Ned. Herv. Kerk. Naar schatting bedraagt het ledental der (ZJeeuwsche vereenigingen, die de ziekenver pleging zich ten doel stellen, meer dan 40.000 De Vereeniging „Ziekenhuisverpleging op Wlal- chereh overlegt de mogelijkheid om tot een Zeeuwsche afdeeling te geraken van de Federa tie van Vereenignigen voor Ziekenhuisverple ging in Nederland. De Chr. Middenstands vereeniging hield een ledenvergadering in het gebouw der Chr. J. M. V., in welke vergadering besloten werd een Middenstandstentoonstelling in het voor jaar van 1933 te houden. De heer C. J. Booster, directeur der Ned. Middemstandsbank sprak over: „Het CredietWezen". De Kerkeraad der Geref. Kerk besloot adhaesie te betuigen aan het adres der 28 Ned. Herv. predikanten te Amsterdam, aan den Minister van Justitie, in verband met de gods lasterlijke uitlatingen in „De Tribune". ARNEMUIDEN. De arbeider L. A. had het ongeluk van een hooitasch te vallen en een sleutelbeen te breken. De Chr, Wterkfliedenver. kwam alhier bijeen. Uit het finantieel verslag bleek, dat G. J. VINKE Bussum, 16 Sept. 1931 Boerhavelaan 27 N.V. Bertels' Ollefabrieken Omval 42-46 Amsterdam-O, Mijne Heeren, Hierbij deel ik U mede, dat Ik op 4 Mei J.l eendaagskvlkent kocht icltie leghornsj welke ik groot heb gebracht met een kunstmoeder. Ik heb de Jonge kuikens vanaf het begin steeds Uw kunstkorrel B. gevoerd, hetwelk ik eerst tot poeder maakte en han dat in drogen staat gaf. Successievelijk heb ik et aan grover kprrel gewend en na ca. 3 maanden kon ik het geven, zooals ik het oan mijn leverancier ontving. Op 14 Sept. J.l. heb ik het eerste el Oan deze kippen gekregen en op 15 Sept. J.L had ik er weer tweede beesten waren 4 maanden en 10 h 12 dagen oud. Ook mijn oude kippen heb ik steeds Uw ooeder gegeven en ik heb een bijzonder goede eieren productie gehad; oiél meer dan Voordien toen ik gemengd ootr gaf. ik beveel dan ook Uw Bertels' kunstkorrel B. iedereen aan, zoovel ooor k'PP*n al* ooor kuikens. Hoogachtend a Vtnke. Proefzak fe 60 K.Ü. «ve franco vracht h f. W»f w de ontvangsten f 4383.49 en de uitgaven f 4269.71 bedroegen. In de vacature Dr. v. d. Bijl werd ials lid van de Commissie van Advies gekozen Dr. de Haas. Aan Dr. v. d. Bijl zal het eere voorzitterschap der vereeniging worden aange boden DOMBURG. De aanbesteding voor het ver nieuwen en herstellen van den toren, had het volgend resultaat. Ingeschreven werden door de heeren Koning en Huysman te Vlissingen voor f1150, P. Kooman te Middelburg Ï1170, L. M. A, Koekman te Middelburg vopr f1190 en W, J. Jobse alhier voor f 815. Den laatsten inschrij ver Werd hét werk gegund. De heer J. v. d. Feeu te Middelburg Werd tot opzichter benoemd RITTHEM. Onze predikant Dr. H. van Oyen nam het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Breda aan. Woensdag werd deze gemeente op de ■gebruikelijke wijze aan het electrisch net aan gesloten. De auto der P.Z.E.M. gaf verschillende demonstraties. De m uziekvereeniging maakte een wandelng door het dop. SOUBURG. In plaats van den heer Pieterse, ^penningmeester van die afd. Souburg-Ritthem van het „Groene Kruis" die wegens hoogen leeftijd aftrad, is benoemd de heer J. de Bruin, hoofd der Openbare school. Een inWoner deed aangifte, dat hij ter hoogte van de zweminrichting is bekogeld ge- Worden met graszoden en d.g. liefehjkheden. VEERE. Om belangstelling te wekken voor het restauratiewerk aan het Stadhuis, zal een (reproductie verspreid worden, naar het schilde rij van Mevr. Lucie van Dam van Isselt. Het stuk blijft eigendom der gemeente. ZOUTELANDE. Mej. W. LouWs is aange wezen als stationhoudster van het post- tele— grraaf- en telefoonstation. Den 17en Augustus kon men in de Holland- sche Pers lezenDe „Zep" boven Utrecht- Amsterdam. Wél iedereen bewonderde de zil veren reus, welke over ons land vloog en dacht daar gaat de „Zep", Amerika heeft zijn ,_Akron" en wij Wel ieder rechtgeaard Nederlander wenschte op dit oogenblik zijn ejjgen land ook zoo'n luchtreus toe, al hoefde het dan niet direct teen van 755 voet lang te zijn. Een Zeppelin is ongetwijfeld een prachlstaaltje van techniek. Zeker, wij hebben ook een grootsche technische gebeurtenis in onze annalen te boeken, welke al het andere in de schaduw stelt. „De drooglegging van de Zuiderzee". Maar wij hebben ons daarmede een doel ge steld, dat zoodanig al onze krachten en mid delen in beslag neemt, dat wij nu onmogelijk aan de bouw van een Zeppelin kunnen denken. En desalniettemin zal, zooals wij zooeven ver inomen hebben, in Holland, in de buurt van Amsterdam, een reuzen hal geboUwd worden, in Welke gemakkelijk 20000 menschen plaats zullen kunnen vinden. Men kan zich voors el len, wat dat voor een enorm gebouw worden zal, vooral als men er nog bij in aanmerking neemt, dat er in het midden van het gebouw feen open plek overblijft van 65 bij 20 Meter. Maar niet voor een Zeppelin wordt dat ge bouwd, zooals zoo velen denken, maar voor de Circuskoning, die voor eenigen lijd zijn tourneé rtoor Holland onderbreken moest wegens ver bintenissen in België, en die nu dezen winter Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Weer in Holland zijn voorstellingen gaat geven. Zooals ook in Holland het geval was, heeft Julius Gleich de Circuskoning met zijn inter nationaal reuzemcircus, in België de grootste successen te boeken. Én nu komt eindelijk het positieve bericht uit België, „Julius Gleich, de Circuskoning, komt dezen winter naar Hol- 'land terug en zal zïjn voorstellingen in eefl vaste reuzenhal geven". Gleich belooft ons iets „noch nie dageWesenes" te brengen en ons dingen te vertoornen, die al het tot nu toe mo gelijke in de schaduw zullen stellen. Wij weten, dat Gleich het verstaat, zijn Woord te houden en Wij verheugen er ons reeds op, hem weer te kunnen begroeten. Tot dan zullen wüj ons moe ten blijven afvragen: „Wlat is het, dat Gleich ons brengen zal?" De Vereeniging tot bevordering der Gezond heid In de Grafische Vakken in Nederland, die (nu al 20 jaren de verzorging van de gezinnen der werkers in het Grafisch bedrijf in tijden van ziekte op zich heeft genomen, laat thans voor dit doel in de gemeente Zeist een Herstellings oord voor volwassenen en een Kinderhuis bou wen. Deze gebouwen, die uitgevoerd worden onder de beproefde leiding' van de architecten' E Verschuijl en Zoon te Hilversum, naderen met rassche schreden hun voltooiing, en het bestuur der vereeniging zal zich dus nu met de aankleeding er van hebben bezig te houden. De bouwkosten, die zoo ongeveer f150.000 bedragen, heeft de vereeniging geheel uit eigen middelen bestreden, maar voor het interieur vraagt zfij de medewerking van ieder die 'iets voor de verpleging van zieke en zwakke mode rn ens ch en gevoelt, en van hen die er gaarne Iets voor over hebben om te trachten op bleeke kinderwangen weer een gezonden blos te voor schijn te roepen. Zij heeft gemeend, n daartoe in de gelegenheid te kunnen stellen, door het houden van een verloting, Waarvan de hoofdprijis zal bestaan in een landhuis, dat opgeleverd zal worden in een gemeente, aan te wijzen door hem of haar, die de gelukkige winnaar er vain zal zijn. Voor verdere bijzonderheden over deze ver loting; verwijzen wij u naar de in dit blad voorkomende advertentie en sporen u gaarne aan, door het koopen van een lot, de vereeni ging bij haar zoo nuttigen arbeid te steunen, De loten zijn verkrijgbaar bij": DRUKKERIJ H. WEGELING, VLISSINGEN en DRUKKERIJ DE LANGE JAN, MIDDELBURG of worden u, na ontvangst van postwissel, of storting op Postrekening 65780, tenbedrage van fl„— voor ieder «erlangd lot, door het Centraal Bestuur, Keizersgracht 409 te Am sterdam, gaarne toegezonden. ARNEMUIDEN over September 1931. Geboren: 5, Salomon Cornelis, z. v. Abraham Klaasse en van Adriana Maria Buijs 8, Adrl- aan, z. v. Daniël Cornelis van Dalen en van Maria Jacoba Leenhouts 8, Thona, d. v. Ger- rit Johannes Hoek en van Thona Kraamer 8, Maatje, d. v. Jacobus Onderdijik en van Leun- tje Vader 8, Grietje, d. v. Cornelis Poppe en van Jacomina de Nooijer 15, Neeltje, d. v. Joos Baaljens en van Neeltje Cornelisse 15, Jozina, d. v. Cornelis Grootjans en van Geertje de Nooijer 19, Dora, d. v. Adriaan de Nooijer en van Catharina de Meulmeester 17, Maria, d. v. Andries Cornelis Francke en van Maatje Jacomina Jansen van Rosendaal 23, Wille- mina Cornelia, d. v. Cornelis Iman Dieleman en van Cornelia Boone 29, Grietje, d. v. Jan van Belzen en van Neeltje Siereveld 30, Neeltje, d. v. Cornelis Schuit en van Geertje Schroevers. Getrouwd: 9, Robbert Schroevers, 24 j„ jm. en Elizabeth de Klerk, 23 j„ jd. Overleden: 13. Cornelia Viergever, 53 j. ongeh. 23, Pie er Leenhouts, 66 j., echtgen. van Adriana Smit 27, Clasina van Belzen, 51 j. vr. van Klaas van de Gruiter In,giekomenuit Zoutelande P. de Haas C43b - uit Den Helder Ca. de Ridder E 50 uit Koudekerke C. de Rijke Dll uit Veere P. J. Maljers A 157 uit Vlissingen Ge. Schroevers B 25 uit Rijswijk Ne van de Ketterij B 45 uit Middelburg Ma. Ja Babïjh C43b. Vertrokken: naar Grootegiast Opende D 298 Iz. de Rijke naar Middelburg Noordstr. L88 J. Meulenberg. ZOUTELANDE over September 1931. Geboren: 28. Piet er, zoon van Piefcer Dinge- manse en van .'acoba Boogaard. Getrouwd: 9, Gerrit Gabriëlse jm. 28 j. en Maria Sara Brouwer, jd. 26 j. Ingekomen: Maria Sara Brouwer uit Koude kerke Gerardus Porton uit VGravenhage David Louws en gezin uit Meliskerke Catha- l'ijinlje Christina Adriana Versluijs uit Mjaburg. Vertrokken: Marinus Loiïws naar Middelburg Stoffel Wlijkhuijs en gezin naar Wonseradeei. Pieter de Haas en gezin naar Arnemuiden.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 5