VraagenJhrnbod Ie BLAD V I C E-V E R S A Van Week tot Week PUROL 37e JAARGANG VRIJDAG 2 OCTOBER 1931 WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Uitgave H. Wegeling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg No. 89 Dif nummer bestaat uit 8 pagina s een trouwe, bij jong en oud geziene huisvriend. DRUKKERIJ H. WEGEL1NQ VLISSINGEN Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. WegelingsTlieiitusblad ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst In prijs I DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. BINNENLAND. Malaiseteekenen. Mm ïs Wet hoofd kwij't. Eere Wien eere toekomt. Op zienbarende verduistering. Leger en Marine oefeningen. Begrafenis met cir cus-eer. Wekelijksche vliegdieust Am sterdam—Batavia. Het drama in de Majella-kerk Godslastering. Het is wel teekenend, dat kort achter elkaar twee dergelijke ondernemingen het publiek moeten verzekeren, dat ze toch zoo uiterst &lide zijn. De bedoelen der Kon. Petroleum, bij toonde van den heer Defending, en de Ne- derlanidsche Bank. De Kon. heeft met vele moeilijkheden te kampen, dat is van algemee- ne bekendheid. Nochtans beschikt zij! over een vermogen, in staat, om werelden te verslaan en het is gewoonweg dwaasheid te meenen, dat haar de moeilijkheden boven het hoofd zouden groeien. En voor de soliditeit der Nederlandsche Bank bestaat er nu heelemaal geen gevaar. Nog nooit was haar positie zoo sterk als thains, het goud stroomt met mas sa's naar haar toe.s En de regeering beschikt over zooveel reserves, dat zij in de nabije toe komst zeker geen steun van de Nederlandsche Bank behoeft in te roepen. Voor eene depre ciatie van den gulden behoeft absoluut niet gevreesd te worden. Maar men schijnt het hoofd zoo langzamer hand kwijt te raken en iemand wordt angstig bij de gedachte, dat het economisch herstel nog wel geruimen tijd op zich kan laten wach ten. Een geruststellend woord kwam er deze weeK o.m. van den onlangs benoemden soc. dem. privaat docent in de crisisleer de Wblff. Volgens zijne bewering Komt er nog in 1931 'of anders in 1932 eene opleving in handel, en industrie. "Wij hopen van ganscher harte, dat de heer "Wloiff het bij het rechte eind hjeeft. Vreezen doen Wij echter weL „Eere Wien eere toekomt", schrijft de Haag- sche Post", die recht vraagt voor den heer Zweedijk, een particulier architect in Soera- ba ja. Deze laatste, en niet den heer Mooyen, Zou iin de eerste plaats als ontwerper van het Nederlandsche Paviljoen te Vincennes moeien Worden beschouwd. Onder het uiten van aller lei beschuldigingen aan het adres van den heer Mooyen eindigt het artikel: „Het is on doenlijk hier te releveeren Wat de pers over deze kwestie aanvankelijk aan verwarrende en onjuiste berichten heeft afgedrukt en het is jammer dat de latere rectificaties niet met den zelfden nadruk zijn vermeld als de ophef makende en hooggestemde lofartikelen aan het adres vain den heer Mooyen, welke bleken te berusten op fouten en vergissingen van den meest fatalen aard. Dat den heer Mooyen lof 50. Het had best vandaag geschreven kunnen zijn. Met een huivering deed Paul de lessenaar dicht. Heel gemakkelijk zou het ontdekt kunnen •worden niets als een Wonder kon die letters zoo langen tijd verborgen hebben doen houden. Als ze ontdekt zou worden, wist hij', dat die daad door den doctor beschouwd zou worden als een vergrijp van de zwartste en verschrik kelijkste soort. Zeer waarschijnlijk zou hij er een goed pak slaag voor krijgen. Hij nam een groote inktpot en trachtte ze nuwachtig de letters met een groote veer zWart te maken, indien dit mogelijk was, tenminste minder in het oog vallend, dan zij' waren. Alles echter te vergeefs. De letters stomdén nog duidelijker in het zwart op het bruine hout. Hij gevoelde zich als een moordenaar, die door zijn geweien geplaagd werd. Ten laatste gaf hij het op; het eenige resul taat was, dat hij de lessenaar op een verschrik kelijke manier met inkt had bemorst. Dit deed de deur dicht Dit was het ergste van alles. Hij moest vluchten; het pak slaag moest hij vermijden. Als er zich geen geschikte gelegenheid voordeed, moest hij die zelf maar maken. Hij had nu een besluit genomen voor een onmiddellijke vlucht toekomt voor hetgeen hij verricht heeft, ont ken ik geenszins, doch omtrent de juiste ver houding omtrent het auteursrecht van hem en den heer ZWeedijk kan het publiek thans zelf oordeelen". Een onderzoek zou, dunkt ons, hier wel op zijn plaats zijn. Eene verduistering heeft veel opzien, go- baard. Niet de maansverduistering van j.l. Zaterdag bedoelen wüj; dergelijke dingen trek ken doorgaans maar Weinig belangstelling. Nee, wij hebben het oog op de verduisteringen van gelden bij het minjsterie van Financiën, in het hol van den leeuw dus. Een gewezen oommies bij de afdeeltng Generale Thesaurie heeft tieq jaar lang de schatkist kunnen be stelen, en dat, terwijl collega's particulieren en politie het departement herhaaldelijk had den geWaarslcIhPuwd, dal de weelderige le venswijze van den betrokkene onmogelijk uit Zijne salaris kon worden bestreden. Ook bij het Rijk is oointróle geboden. Wanneer men a zegt, dan moet men ook b zeggen. Zoolang er door ons land een leger en marine gehouden wordt, dienen de soldaten geoefend te Worden; daar is nu eenmaal niets aan te doen. Geen ernstig' mensch, die daarom tegen de legeroefeningen in den Achterhoek en de marineoefeningen op beperkte schaal in de stelling den Helder bezwaar kan hebben. Alleen moeten de zaken geheel en al érnstig wonden opgevat Zoo lazen wij o.a. in de N.R. Ct,„Een enkele raakt (door de herhalingsoe feningen) zijn baantje, begeerd door zoovele 'anderen in dezen lijd, er door kwijt". Iets dergelijks mag niet geduld, niet van één per soon gevraagd wonden. Het circus Sarrasanie vertoeft op dit oogen- blik in Amsterdam. Door een noodlottig toe val kwam een aan hel circus verbonden chauf feur om het leven, die met circus-eer op de N, Oosterbegnaafplaats begraven werd. Nadat een Duitsch predikant gesproken had, Volgde het eigenlijke ceremonieel. Het éérst trad de directeur naar voren, die zand wierp op de kist. Na hem de brandweerlieden en toen ter wijl de muziek deed hooren: „Ich hatte einen Kamaraden", een Sioex-Indianen, die eerbiedig een korte reden in het Italiaansch-Dalota dia lect uitspraken. Een Arabier deed een kort gebed en toen kwam een eindelooze rij: men- schenSingaleezen, Marokkanen, Russen, Japanners, Chineezen, enz. Zij hadden in de stille rust van den doodenakker voor een w8j|le het rumoer van het circusleven vergeten. Op 1 October Werd door de Kon. Luchtvaart Mij. een weelkijkschen luchldienst tusschen Amsterdam en Batavia geopend. Het is alweer zeven jaar geleden, sedert van der Hoop, van Weerden, Poelman en v. d. Broeke den eerslèn vliegtocht van Amsterdam naar Indiê volbrach ten. In dien tijd heeft de techniek groote vor deringen gemaakt. Nog altijd denken velen, onder den indruk der talrijke reisbeschrij vin gen, dat een vlucht naar Indië een min of meer hachelijke onderneming, een soort avon tuur is. Dat is ze al lang niet meer. De leidekkerspatroon, beschuldigd:van moord Heel dien middag, terwijl hij trachtte zijn aandacht op de lange sommen die hij maken moest te vestigen, dwaalde zijn oog heimelijk naar den lessenaar van den doctor, die aan hot hoofd van de klas gezeten was. Elke beweging van zijn elleboog vervulde Paul met schrik. Maar de lijd kroop langzaam voorbij en nog bewaarde de lessenaar het geheim. De sche mering brak aan en de lichten werden aangestoken. De kleinere jongens uit de lagere klassen werden weggezonden om te gaan spe len; even daarna gaf de doctor ook zijn eigen klas toestemming hen {e volgen en Paul en zijn kameraden hadden de klas voor hen alleen. Hij zat daar op de ruwe bank met de lei voor hem, maar half het geschreeuw, gelach en het geschuivel der voeten hoorende, dat vain buiten uit de duisternis kwam en de zwak ke toinen van een piano, waarvan het geluid uit een van de kamers kwam, waar een jongen bezig was zich te oefenen. Voortdurend werd Paul gekweld door een brandend verlangen op te staan en weg te hollen voordat het te laat zou worden, maar twijfel en angst hielden hem terug van zulk een dwaasheid hij zou wachten zijn kans zou 'misschien wel spoedig komen. Zijin geduld werd beloond; terwijl hij op zijn horloge keek en zei: „Ik geloof dat deze jongens nu wel genoeg gedaan hebben, niet waar mijnheer Tinkler? U kunt ze nu tot aan theetijd wegzenden". op een zijner knechts, zit nog steeds in het Huis van BeWlaring in Amsterdam. Het is al een heel raar heerschap, dat voor geen kleintje vervaard is. Uit een in beslag genomen brief, door hem uit de gevangenis aan zijn zoon ge schreven, bleek, dat hij aan dien zoon voor gesteld had den kroongetuige in zijne zaak met een revolver dood te schieten en, het vuur wapen naast den doode neer te leggen ten einde den indruk te vestigen, dat er zelfmoord in het spel Was. Een en ander zal hem zeker geen goed doen. Acht en twintig Ned. Herv. predikanten te Amsterdam hebben eene verklaring gepubli ceerd aangaande de godslasterende taal van „De Tribune". Het gewraakte artikel was ge titeld: „N.V. J. Christus en Co", en had ,als eerste zinsnede: „De firma J. Christus en Co N.V. Werd meer dan 2000 jaar geleden door den eigenaar van het .patent" top het Rijk der Eeuwigheid" te zamen met nog twaalf Direc teuren-aandeelhouders opgericht De firma bezit het over de geheele wereld meest ver breide handelsmerk: tWee elkaar kruisende staven". Aangedrongen (wordt op een verbod van „De Tribune", mede op grond van de vele beleedigiinigen H.M. de Koningin en Hare re geering in dat blad aangedaan. BUITENLAND. Het Japansbh-Chineesche conflict De opmarsch gestuit Waarom retireerde Japan? Het verlaten van den gouden standaard. De oorzaak. Bezoek van La- val en Briand aan Berlijh. Verkiezin gen in Hamburg. Reddingsactie. Zorg, die Wel eens te ver gaat De hulp van Lindbergh. Japan is zoo langzamerhand ook' al een land met een waterhoofd geworden. De industrieel© productie-capaciteit is grooter dan noodig is. voor de bevrediging van de behoeften aan in dustrieele producten van het eigen land. Ge lijke oorzaken hebben gelijke gevolgen. Eu evenals wij dat elders zagen, voert ook Japan reeds tientallen van jaren een expansie-politiek of zooals men dit gewoonlijk uitdrukt: eene imperialistische politiek. Milliarden Japansch kapitaal zijn reeds in Mantsjoerije belegd en naarmate groeide het finantieele belang van Japan bij Mandsjoerije, groeide ook de macht zucht naar politieke macht in dat armetelijke rijk. Iin het oprukken der Japansche troepen in Mantsjoerije, een opmarsch die gelukkig gestuit werd, dienen wij daarom te zien eene poging de geheele politieke macht aan zich te trekken, ten koste van China. Een gepleegde aanslag op een spoorbrug diende daarbij: als voorwendsel. Zooals gezegd, Werd de aanval gestuit en dat is maar gelukkig ook want wanneer hajl was doorgezet Was het leed niet te overzien geweest De dolste geruchten deden de ronde,, maar allen hadden een kern van Waarheid. Eerst kwam het bericht, dat de Japanners ook den Oost-Chineeschen spoorweg zouden bezetten, maar gezegd Werd om de rust te handhaven. Dat Was weinig minder dan een oorlog met Rusland. Er kwam een protest uit Moskou en men sprak reeds over een concen tratie van Russische troepen aan de Oostgrens. Toen die bezetting niet volgde was men bang, dat Japan en Rusland een acooord hadden Mijnheer Tinkler was te blij om van deze ge legenheid geen gebruik te maken en Paul volgde de anderen naar de speelplaats met een gevoel van verlichting. Het gebruikelijke voetbalspel werd met meer Vuur dan anders gespeeld en toen de doctor bij de deur van de oranjerie gekomen was en naar het spel keek spanden de spelers zich nog meer in. Maar langzamerhand begon de geestdrift te verzwakken, de doctor ging weer naar binnen en allen werden nu totaal onverschillig voor het spel, zoodat Paul zonder eigenlijk zelf pre cies te Weten hoe, zich alleen vond staan, onopgemerkt en schijnbaar vergeten. Hij kon vanwege de duisternis niets zien, maar hij hoorde aan den anderen kant van de speelplaats de stemmen der jongens; hij keek om zich heen; aan zijn rechterhand was hfet hek van de speelplaats. Zou zijn kans einde lijk gekomen zijn? Hij sloop achter de struiken en wachtte ter wijl hij zijn adem inhield. Het gesprek van de jongens duurde nog voort; niemand scheen hem opgemerkt te hebben; de duisternis was hem hierbij te hulp gekomen. Hij ging op zijn teenen naar het hek het was niet gesloten. Heel voorzichtig deed hij het een eindje open en het volgende oogenblik stond hij er buiten, vrij om heen te gaan waar hij wilde. Alles wel beschouwd was een ontvluchting (och gemakkelijk genoeg. Eerst kon hij nauwe- gesloten om Mantsjoerije onder elkaar te ver- deelen. Zooiets zou men zeker niet met de toestemtaiing ;der Ver. Staten gebeuren en menigeen zag reeds een nieuwen wereldoor log in het verschiet Maar ook deze onderstel ling bleek niet juist En thans is men er van overtuigd, dat het met de Japansche militaire actie niet zoo'n vaart zal loopen. Het eenigst moeilijke is nog om de Japansche troepen uit Mantsjoerije Weg te krijgen. Resteert de beantwoording van de vraag, waarom Japan retireerde. Van de Volkenbond bleek Japan zich al verbazend weinig aan te trekken; 't leek Wel of Genève heelemaal niet bestond, of de Wereld in het geheel geen instituut had naar het zoeken van wegen voor wreedzame bij legging van geschillen. De hou ding van Japan moeten We dan ook geheel toeschrijven aan het gebod van Washington en in zooverre heeft Washington den Volkenbond voor een volslagen fiasco gered. Straks komt de volkenbond voor nieuWe moeilijkheden te staan. Wbrden de Japansche troepen niet spoe dig teruggetrokken, dan zal China een be roep doen op de Volkerenbond. Groote kans dat Japan zich dan Wederom op het stand punt stelt, slechts met China te willen onder handelen, den Volkerenbond totaal uitgescha keld. Gelijk Wij in ons vorig overzicht reeds meld den, heeft Engeland den gouden standaard verlaten. Het pond sterling staat op het oogen blik genoteerd op zoo en bij de f 10.hetgeen eene depreciatie beteekent van 15 k 20 pCt. Het gevolg van een en ander is, dat de goe- derenprijzen in Engealnd zullen stijgen. Dat gaat natuurlijk niet zoo ineens, Zoolang deze prijzen zich nog niet geheel aan den nieuwen toestand hebben aangepast, is het reizen voor buitenlanders in Engeland voordeelig, waar van dan ook Wel een ruim gebruik zal worden gemaakt Intusschen hebben Noorwegen en Zweden het voorbeeld van Engeland gevolgd en ook Denemarken heeft dergelijke plannen. De bekende expert op dit gebied, de Zweed- sche professor Gustav Cassel, gaf in „De Tele graaf' eene verklaring van het doel, dat men in Engeland met deze depreciatie van het poinds terling beoogt. En hij kWam tot de con clusie, dat hoogs Waarschijnlijk getracht wordt op deze wijze de hooge looinsl and aard der Ein- gelsch «(arbeiders te drukken. De Engelsche industrie kan een dergelijke hooge levens standaard niet meer verdragen en het is zeer lastig tegen den wil der machtige vakvereeni- gingen eene loonsverlaging door te voeren. Langs dezen Weg bereikt men hetzelfde. Of in Zweden en Noorwegen iels dergelijks beoogd Wbrdt, wagen Wij niet uit te spreken. De Framsche ministers Laval en Briand heb ben Duilschland (Berlijn,) met een bezoek ver eerd. De geheele spoorlijln tWas door Schupo's lijks gelooven, dat hij dan eindelijTc werkelijk vrij was. Vrij met genoeg geld in zijn zak om naar huis te kunnen gaan en de vriendelijke duisternis, die hem zijn ontvluchting gemak kelijk maakte Vrij om terug te gaan en met Dick in zijn eigen huis te kunnen spreken, en hij zou al het mogelijke doen om de Garuda- steen weer in handen be krijgen. Tot nu toe had hij gedacht dat het heel gemakkelijk zou zijn ze thuis, indièn dit noodig was, te over tuigen van de waarheid van Zijn verhaal, al wat hij noodig had, dacht hij, was voorzicht tigheid. Ongemerkt moest hij zijn huis bereiken en wachten en dan zou hij wel eens willen zien of de Garudasteen niet voor twaalf uur in zijn bezit zou zijn. Hij was nu zoo ongeveer een honderd Meter van de muur van de speelplaats verwijderd. Hij moest op de een of andere manier weg zien te komen; met langer te blijven waar hij was, zou hij zeer onverstandig doen, maar waar zou hij eerst naar toe gaan? Als hij dadelijk naar het station ging, zou hij dan dadelijk een trein kunnen krijgen, zonder lang te moeten wachten, kon hij er bijna zeker van zijn, dat hij eerst op het per ron gezocht zou worden en dus kon hij altijd nog gepakt worden, voordat er een trein was. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1