üraagenrfanbod .GROOT MODEL" MOCCA TRUFFEL REEPEN Ie BLAD V I C E-V E R S A Van Week tot Week 37e JAARGANG VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1931 No. 38 WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Uitgave H. Wegeling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg Dit nummer bestaat uit 8 pagina s DRUKKERIJ H. WEGEL1NQ VLISSINGEN Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT en zijn toch het laagst in prijs DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. BINNENLAND. Beursdebacle. Beurssluiting. Ma'aise. Do „Vorst van Geleen". Nederlandsch Ont- wapenings Pe i ionnement. Rumoerige vergadering der fastis en. Vliegfeeslen op Waalhaven Luchtbeschermings dienst. „Waarom men zich eigenlijk beangst maakt" schreef het Amslerdamsche Effectenblad, wordt gdwoonlijk niet geformuleerd, het zijn slechts vage beklemmingen, die het publiek er toe brengen dat de rede totaal overboord gesmeten wordt als ware het een la t ge bal last bij een vlucht om het leven. Anderzijds zij men vooral niet blind voor het feit, dat Am sterdam den laalsten tijd uitgekozen schijnt te rijm als operatieterrein van een bpnde inter nationale zwendelaars. Boeven van het ergste allooi verspreiden in het Bui en!and de meest onzinnige leugens over hier bes aande toestan den en verwekken aldus niet alleen ten onzent, doch ook op de Buitenlandsche markten groote onrust. Deze struikrooversall ures zijn nu een maal niet te achterhalen en de zwendelaars, die er zich van bedienen, kunnen onmogelijk voor den rechter gesleept worden". En op een andere plaa!s schreef hetzelfde 'blad: „De algemeene koersal'braak ter beurze neemt dagelijks in aanvang toe, niet alleen de allerbeste aandeelen, maar ook zeer soliede aandeelen belanden op niveaux, welke de stoutste verwachtingen der zwartgalligste bais siers moeten overtreffen. Zelfs de aandeelen (onzer 'grootste bankinstellingen worden niet meer igespaard, het is te hopen, dat de abnor male koersen geen verdere deposilo-opvragim- gen zullen veroorzaken, in dit opzicht is de (algjemeene apathie vermoedeiyk een nuttige factor. Men wordt ongevoelig voor de koers daling, men went nu eenmaal aan alles... de vraag schijnt thans meer dan ooit gewettigd, waarom wordt in deze paniekstemming niet ingegrepen, waarom wordt niet al het mogelijke gedaan om deze beurspaniek te keerem? Er be staan daartoe beurstechnisch gesproken 2 mid delen, n.1. sluiting der beurs of een krachtig steunsyndicaat, beide middelen zijn misschien zelfs te combineeren. Uit een en ander blijkt duidelijk de stemming der beurzen". Reeds de geheele afgeloopen week is er ern stig over gedacht om de beurs te sluiten. Maar in eene algemeene vergadering hadden de Ne derlandsche effectenhandelaren besloten, geen voorstel in dien zin aan den Minister van Fi nanciën te doen. Men achtte het middel erger dan de kwaal. Evenwel werd de toestand on houdbaar en zoo werd dan op 21 September be sloten geen beursdag te houden. Natuurlijk (moest de Nederlandsche Bank bijspringen. De beteekenis van het sluiten der beurs is, dat idan geen geldleemingen kunnen worden opge- VRAAGT VOORAL HOLLANCoCH- ZWITSERSCHE %zegd. De geldgevers, die zelf geld noodig heb ben, komen dan in een moeilijke posi.ie. Om hen Hit de moeilijkheden te helpen, verleent de, Ned. Bank credielen. Gehoopt wordt door de sluiting der beurs de gemoederen tot rust te brengen en gedwongen effecten-verkoop zoo veel mogelijk tegen te gaan. Per slot van rekening heeft het economisch leven met de beurs betrekkelijk weinig te ma ken. Veel ernstiger is het verschijnsel, dat bij de Ned. Bank zulke formidabele sommen geld we meen en zooiels van 140 millioen, Worden ge deponeerd door particulieren. Zooals men weet, betaalt de Ned. Bank over de bij haar gebrachte gelden geen rente. Dus blijkt daaruit, dat velen de voorkeur geven aan rente-derving boven de risico's aan tijdelijke geldbelegging van geld verbonden. En wat nog meer zegt, het schijnt dat vele particulieren ware gloudpotters worden, 'waaruit spreekt Wantrouwen tegenover het Nederl. bankbiljet, een wan'rouwen dat natuur lijk absoluut geen reden van bestaan heeft en slechts het aantal moeilijkheden vergroot. Mr. Leufkens, zich noemende „Vorst van Geleen", zet zijn actie voor „erkenning" onver minderd voort. De rechtbank te Maastricht had hem veroordeeld wegens het rijden op een fiets (ponder belastingplaatje. Van dit vonnis had hij cassatie aangeteekehd bij den Hoogen Raad. Door hem wordt aangevoerd, dat men hem als heer van Geleen nimmer voor den Ned. Straf rechter kan dagen. Het wachten is slechts op zijn volgende grap. In Genève werd door de delegatie van de Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers", de ontwapeningspetitie met 2.400 000 ondeir- teekeningen aan den voorzitter van de Vol kenbondsvergadering aangeboden. Tal van ge zaghebbende personen erkenden de groo'e be- leekenis van de Nederlandsche adresbeweging en wezen er op, dat internationale navolging daarvan zeer gewenscht zou zijn. In Amsterdam hield de fstscistenbond „De Bezem" een vergadering waar gesproken werd over de werkeloosheidbestrijding. Een aantal communisten wisten binnen te dringen en tegen het einde kwam het tot wanordelijkheden. Voordat er evenwel een algemeene vechtpartij Iron ontstaan, igreep de politie in, die ook op straat de menigte moest verspreiden. Op het vliegveld te Waalhaven hielden de vliegers van de Arbeits Gemeinschaft Baver- ische Piloten eene vliegldemonstratie. Naar wij la- zen heeft de demonstratie een aardig en boei end verloop gehad. Aan het slot gaven de vliegers kunstvluchten met twee toestellen te gelijk. De minister van defensie heeft aan burge meesters toegezonden een vernieuwde uitgave van Ide aanwijzingen nopens de door burgerau toriteiten te nemen maatregelen ter bescher ming van de bevolking tegen de gevolgen van aanvallen uit de lucht. Het document is te uit gebreid dan dat wij het hier ook maar in uit treksel zouden kunnen overnemen. Maar wij willen er toch iets van vermelden. Er staa dan o.m. het volgende: „Rechlstreeksche aanvallen op de burgerbevolking en de particuliere eigen dommen worden door het volkenrecht uitdruk kelijk verboden. Niettemin blijft de kans be staan, dat luchtaanvallen ook de burgerbevol king treffen, al was het slechts, omdat blijkens de ervaring vijandelijke vliegers zich kunnen vergissen in de plaats van het aan te vallen doel, dan wel om eenig'erlei reden kunnen wiorden ig'edWongen zich van hun bommenlast te ontdoen, vóórdat tij die ter bestemde plaatse hebben kunnen werpen, en verder: „Het is on mogelijk een afdoenden afweer tegen luchtaan vallen voor het geheele land in het leven te roepen. Voor de bescherming van de meest bedreigde gedeelten des lands worden in vre- desteijd luchlverdedigingskringen en luchtverde- digingspunten ingericht. Deze afweermaatrege- len worden naar gebelken behoefte in oorlogs tijd uitgebreid". Dat klinkt niet erg optimis tisch en wanneer er reden voor dit pessimisme is, dan lijkt ons de waarschuwing van den minister gegrond, waar hij zegt„Het staat vast dat de uitwerking van luchtaanvallen, voor il indien de burgerbevolking daarin mocht Worden betrokken, het grootst zal zijn, door verzuim iin vredestijd, onbeschermd ware bloot gesteld". BUITENLAND. Eingeland's moeilijkheden. Vrijhandel of protectie. Malaise in Amerika Beurs paniek. Genève. Conflict tusschen Ja pan en China. Een fastis'.ische domheid. Contróle over de banken. In de laatste dagen is de benarde toestand waarin Engeland op het oogenblik verkeert, wel heel duidelijk aan den dag getreden. Dat er groote werkeloosheid heerschle, fabriek na fabriek, mijn na mijn gesloten moest worden, was aan een ieder bekend. Maar ondanks alle misère waren er toch nog ai lijd t'wee dingen stabiel gebleven.- het pondster]ing, uitdrukking van de finantieele, de vloot, teeken van def macht van Albion. De laatste paar dagen heb ben ons duidelijk gemaakt, dat zelfs deze twee in labiel evenwicht verkeeren. De Fransche en Amerikaansche hulp, om het pond overeind te houden, bleken niet eens voldoende; de inwis selbaarheid van de circulatie-biljetten tegen goud moesten worden opgeheven, waarmede de tnogel'ijkheid van depritialie van het pond sterling wordt vergroot. En bovendien bleek, dat ook de Engelsche vloot, „crisisverschijnse len" vertoont De op manoeuvre gezonden At lantische vloot, bestaande uit 40 schepen met eene bemanning van 16.000 koppen, de trots van bet zeevarend volk, werd naar de havens teruggezonden wegens de zich op krasse wijze uitende ontevredenheid van een groot gedeel te der bemanning met de manier, waarop de bezuiniging te hunnen opzichte is toegepast Het is waar, het was slechts een loonstrijd en de bemanning hield zich rustig, van revo lutionaire woelingen kon moeilijk worden ge sproken, maar het verschijnsel typeerde den den toestand. In stilte zal daarom menig En- gelschman geschreid hebben om Zijn do ode glorie. Het nationale Kabinet heeft dus weinig plezier beleefd van zijn bezuinigingsm aai re gelen, de gepleegde insubordinatie heeft groo te beroering gewekt De dolste geruchten doen de ronde. Zelfs lazen wij een bericht dat La bour aan Lloyd George gevraagd had, de lei ding' der partij op zich te nemen. Dat komt oins al heel onwaarschijnlijk voor. Evenals de geruchten omtrent het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. Mocht men daartoe evenwel over gaan, dan is een verwoede openlij ke si rijd tus schen vrijhandelaren en prolectionisten te ver wachten. Er is in Engeland somber vooruit zicht een sterke stroomïng in de richting van het protectionisme waarneembaar. Vele, vroeger vrijhandelaren zien in verhooging der mvdfeiTechlen nog het eenigste middel. Zooals bekend mag worden verondersteld is bij een en ander .Nederland ten nauwste geïnteres seerd evenals Frankrijk. Naar verluidt zou men 'in Engeland vooral den invoer van luxe-arlike- len willen belemmeren en juist hierbij komt men in conflict met Frankrijk (wijn, champag ne). Verhooging van invoerrechlen zou Frank rijk allerminst aanstaan en de verhouding tus schen de beide landen zeker niet verbeteren. Zoo gaat het eene land na het andere over tot het nemen van protectionistische maatregelen met het gevolg, dat de nationale tegenstellingen met den dag verscherpt worden. Zonder dat natuurlijk het einde van den crisis een stap nader wordt gebracht Veeleer bereikt men het tegendeel. Dat heeft Amerika wel gd- monstreerd. Ondanks alle protectionistische liefhebbereijen zijn er in de Ver. Stalen 800 maatschappijen die sedert Jan. het dividend moesten passeeren: in gewoon Hollandsch: geen dividend betaalden, terwijl er 700 tot verlaging van het dividend moesten overgaan. Alle groote woorden ten spijt, is men ook in Amerika tot verlaging der loonen overgegaan; de machtigste staaltrust ging daarbij vooraan. Niet slechts de Amsterdamsche, ook de Duit- sche, Eingelsche en Zwilsersche beurzen moes ten gesloten worden, waarmede niet gezegd is, dat de toestand aan andere beurzen veel beter was dan die in de genoemde landen. In NeW- York b.v. worden de genoemde aandeelen met pakken tegelijk aangeboden en de gemaakte prijzen zijn van dien aard, dat ze in normale tijden gewoonweg belachelijk zouden worden genoemd. In dezen tijd is er echter niets gek. „De nationale tegenstellingen worden met den dag verscherpt, schreven wij hierboven. In over eenstemming daarmede wordt de beteekienis van Genève geringer. Een enkel staaltje ter demon stratie. Zooals men er in Februari 1932 eene ontwapeningsconferentie worden gehouden. Den zestig staten nu, waaronder een paar niet-ledeni van den Volkenbond, die ter ontwapenings conferentie zijn uitgenoodigd, werd het verzoek gedaan, vóór 15 September van dit jaar een staat van hunne bewapening in te zenden. Schrik niet, geachte lezer er hebben tot heden slechts 19 staten aan dit toch zoo billijk verzoek voldaan. En dan wie hoorde er tot heden iets over een optreden van den Volkenbond in het con flict tusschen Japan, en China, notabene twee Volkenbondsleden? Geen resoluut optreden,geen eisch de vijandelijkheden, waarbij gerust niet det wee strijdende Staten alleen betrokken zijn, onmiddellijk te staken. „De besprekingen van het Japansch-Chineesch conflict", zoo lezen wij 49 Wanneer zou die gelegenheid zich voordoen? Hij koin er niet lang op wachten. Ieder uur kon hij toch een pak ransel krijgen voor de een of andere overtreding der schoolwetten, of de gouden sleutel, die hem rijn gevangenis zou ontsluiten, kon hij in een rampzalig oogenblik verliezen, want zijn vele ongelukken hadden veroorzaakt dat hij het geluk niet meer ver trouwde, zelfs niet wanneer het weer vriende- lijkt egen hem scheen te lachen. Maar in weerwil van de nieuwe gemakken die hem voor rijn vlucht gegeven waren en zijn goe de redenen om daarvan gebruik to maken, zag hij spoedig tot zijn groote schrik dat hij er van terugdeinsde zoo iels gevaarlijks te ondernemen, evenzoo als hij dat gevoeld had, toen hij gei- tracht had den doctor tot zijn vertrouwde te maken. Want, kon hij wel zeker opzichzelf/ zijn? Zou zijn misfortuin hem toestaan het gunstige oogenblik te grijpen of zou die noodlottige twijfel, die hem de laatste week als verlamd had, hem juist weer- op het kritieke oogenblik te pakken krijgen? Hij zou nooit den moed gehad hebben om te wagen, maar Wegens een onplezierige gebeur tenis, die gedurende den maaltijd plaats vond en een ontdekking' dien hij deed, kwam hij er toe iets gewaagds te doen. Toevallig hadden zij dien dag een bijzonder ongewone pudding en Paul staarde treurig naar zijn portie van de lekkernij, zich. afvragende hoe hij er in slagen kion dit op te eten, toen zijn aandacht igenomen werd door Yolland die vlak tegenover hem zat. Dit joingmensch, die klaarblijkelijk de alge meene t egenzin voor die pudding deelde, tracht te de opmerkzaamheid van Blinderslon te trek ken, voor een piannetje dat hij bedacht liad om van de pudding af te4 komen. Hij liet n.l. het grootste deel van wat op rijn bord lag in een groote envelop vallen, die hij tot dat doel onder de tafel ophield? Paul voind dit een van den hemel gezonden methode om de moeilijkheid te vermijden en hij had juist de envelop uit zijn zak gehaald, waarin de brief van Bert ha zat om het voor beeld van Yolland te volgen, toen de stem van den doctor hem schuldig deed opschrikken en hij de envelop weer in zijn zak stak. „Yolland" zei <le doctor wat heb je daar. Een envelop, mijnheer, logde Yolland uit. „Wat zit er in die envelop?" vroeg' de doctor die hem toevallig gadeslagen had, „In de envelop, mijnheer?" Pudding mijn heer, zei Yolland, alsof hel de gewoonste zaak van de wereld was groote porties pudding met de post te verzenden. En waarom deed je de pudding in die envelop ondervroeg de doctor verder. Yolland begreep dat het moeilijk was uit te leggen dat hij zoo gehandeld had, omdat hij de pudding dan niet behoefde op te eten en hij ze later op de speelplaats kon begraven. Daarom gaf hij maar geen antwoord. „Zal ik je eens vertellen, waarom je het deed, jongeheer?" zei de doctor op barschen toon. Je deed het, om dat je dan een tweede portie zou krijgen en omdat je wel inzag, dat je beide porties hier niet op je gemak zou kunnen opeten. Daarom had je bedacht één deel te verstoppen om die later stilletjes op te peuzelen. Aan tafel wor den er igeen dingen in den zak gestoken, jonge heer, Onder mijn toezicht moet j© die pudding allemaal opeten en je moet hier blijven en twee dagen Fransche werkwoorden schrij ven. Dai zal een eind maken aan hel veel eten in den tuin. Ofschoon zichtbaar verlicht keek Yolland ver baasd bij de onverwachte uitlegging, die aan zijn gedrag gegeven werd, toen hij de stukken pudding haastig naar binnen werkte. Blinderslon beefde ervan, dat er ternauwen- nood aan ontkomen was. Als het ontdekt was geworden, dat hij pudding in een envelop had gesmokkeld, zou hij erger gestraft zijn gewor den dan Yolland, nog' gezwegen van de vernede ring zooie s gesnapt te worden. Het was een plechtige waarschuwing voor de 'gevaren waaraan hij ieder uur was blootge steld. Maar rijn waren toestand voelde hij eerst goed door de verschrikkelijke oin:dekking die hij ©enige uren later deed. Hij bevond zich al leen in het schoollokaal want de anderen wa ren allen naar de speelplaa>s gegaan, behalve Yolland, die in een van de lokalen beneden opgesloten was. Toen kwam de gedachte bij hem op om eens Ie onderzoeken om eens of de aanwijzing van Dick omtrent een naam, die op den lessenaar van den docror geschreven moest rijin., waarheid was. Hij sloop er schuldig naar toe, en fcerwl hij de lessenaar die daarstond opensl, bekeek hij dezen aan den onderkant. Dick had volkomen waar heid gesproken. Daar siond het, groot en dui delijk zeer diep ingesneden en gemakkelijk lees baar: R. Blinderslon. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1