Ie BLAD V I C E-V E R S A Van Week tot Week 37e JAARGANG VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1931 No. 87 DRUKKERIJ H. WEGEL1NQ VLISSINGEN ADVERTENTIEPRIJS: i 1 VffN N O tt TT tf tt ft f) tf ABONNEMENTSPRIJS: en zijn toch het 1 20 CENT RER REGEL UUlf tf/iM* 11 i l U U11 40 CENT PER 3 MAANDEN laagst In prijs 1 g DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. k,_jd INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT FRANCO PER POST 45 CENT DRUKKERIJ CONTRACTEN SPEC. TARIEF WEEKBLAD VOOR WALCHEREN LOSSE NUMMERS 5 CENT E DE LANGE JAN MIDDELB. Uitgave H. Wegeling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vllssingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg gk Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Zij die zich met 1 Oct. op dit Blad wenschen te abonneeren, krijgen de vóór dien datum verschijnende nummers GRATIS. De Uitgever Ook op het gebied van Kantoer- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop 1 -7^ g g van uw Drukwerk BINNENLAND. Benzinebelasting. Circus Sarrasanl Rel letjes in Rotterdam. Bestuursoverdracht in Indiê. Brabantsche induslriedagen. Onthulling Lorentz monument. Eene sensatiioneele ontvluchting. Slechte zo mer voor Scheveningen. Strafzaak onge luk op overweg Blerik. Troonrede. Onze minister van Financiën heeft, in een intervieuw verklaard, dat de begrooting van 1932 sluit met een tekort van niet minder dan 75 millioen gulden. De millioenenrekening zal ons inlichtingen geven over de wijze waarop dit tekort zal worden 'weggewerkt. Op het oo- gettblik weten wij nog slechts, dat er eene benzinebelasting zal komen. Ze zal ongeveer 3 cent per Liter bedragen en ongeveer 71/2 op brengen. In Duitschland betaalt men volgens den heer de Geer 24 cent, in Zwitserland 20 cent en in Oostenrijk België en Frankrijk 17 k 20 cent per Liter. Daarom lüjikt ons deze be lasting nog zoo kwaad niet. Het grootste circus van Europa, misschien wel van de wereld heeft deze Week onze grens faverschreden. "Wel is naar het ons voorkomt de belangstelling \der bevolking voor dergelijke dingen niet meer zoo groot als vroeger, maar de heer Sarrasani, zal dunkt ons zich niet te beklagen hebben, te oordeel en althans naar de reclame die door de pers gemaakt wordt. Al leen vraagt men zich af, hoe in dezen malaise- tïjd eene dergelijke inrichting nog kan blijven bestaan. Hoeveel moet daar niet ontvangen worden om de kosten te kunnen dekken. De huurdersstaking te Rotterdam heeft 'be treurenswaardige gevolgen gehad. Er werden Iniet minder dan 23 gezinnen op straat gezet en dit ontmoette het verzet van de huurbe talingsweigeraars maar van de geheele buurt en Van velen, en die van heinde-en ver waren toegestroomd. Het kwam tot een formeelen opstand en de politie moest zelfs gebruik van de vuurwapenen maken. Naar beweerd wordt, is er toen uit het publiek teruggeschoten. In verband met deze relletjes bevinden zich thans enkele personen in hechtenis. In de zaal van den Volksraad heeft op plech tige wijze de overdracht plaats gehad van het bestuur over Ned. Indiê. Jhr. de Jonge, de nieuwe gouverneur-generaal, wees daarbij op de groote beteekenis, welke de groote bedrijven •voor de geheele Indische samenleving heb ben als werkgevers, belas! ing-objecten en ex porteurs en vervolgde: „Wij kunnen hen niet missen en igaat het hun slecht dan ondervindt de staatshuishouding daarvan in de eerste plaats de nadeelige gevolgen". In de gegeven omstandigheden men weet, dat er tegen de benoeming van den ex-directeur der Koninklij ke nogal critiek is gerezen ware het wellicht verstandiger geweest, zulke woorden maar niet te zeggen. Vooral nu de nieuwbenoemde meen de te moeten opmerken, men zich moet weten te beperken in zijne wenschen en het zwijgen moet weten op te leggen aan theore tische voorkeuren die geld kosten om te komen tot het voor een gezonde staathuishouding eer ste noodige, te weten eene sluitende begrooting. De Brabantsche induslrieelen laten den moed nog niet zakken. Hun energie is gelukkig nog onverslapt en zij hebben den vasten wil om mee te komen en vooraan te blijven. In de afgeloopen week werden enkele dagen tot in- dustriedagen verklaard, bestemd voor propa ganda voor de gewestelijke industrie. Ze zijn na^r men leest, een groot sucoes geworden. In Arnhem werd onthuld een monument ter nagedachtenis van onzen onvergetelijken prof. Lorentz, een der grootste Nederlandsche geleer den, welke ooit geleefd hebben. Wlelke ver diensten hij voor de natuurkundige wetenschap gehad heeft, laat zich maar niet één, twee, drie zeggen. "Wij volstaan met de vermelding, dat zijin naam voor altijd aan de veelbesproken relativiteitstheorie verbonden blijft. „Maar bij Lorentz", aldus dr. J. Th. de Visser, „staan wij niet alleen voor een held op het gebied der wetenschap, doch tevens voor een zoo hoog staand karakter, dat onze eerbied bijna tot Vereering' klimt". Voor den rechter van industrie te Amsterdam moest verschijnen een 22-jarig,e jongeman, be schuldigd van aanranding te Bussum van een meisje dat in een laantje eikels liep te zoeken. Hij werd weggebracht in een gevangenisauto door een rijksveldwachter. Op een gegeven 00- 'genblik rukte hij zich los, rende door de tuin van het gebouw en sprong te water. De rijks veldwachter loste twee waarschuwingskchoten, op het geluid waarvan een verkeersagent toe snelde, die den vluchteling pakte. Geboeid' 'werd hij daarop met zijn natte kleeren naar het instructiegebouw overgebracht Het slechte weer heeft gemaakt, dat er dit jaar in Scheveningen alles behalve goede zaken werden gemaakt. Wij vonden ergens eene op gave van het aantal zomersche, goede en slech te dagen in de maanden Mei tot en met Aug. fen van 115 Sept. Ze volgt hier: Aantal zom. dagen Goede dagen Slechte dagen Mei 8 18 14 Juni 4 12 14 Juli 5 8 18 Augustus 8 9 19 Sept. l-lö 0 1 14 Deze cijfers spreken voor zichzelf en men be grijpt, dat onder zulke omstandigheden (er wa ren in 41/2 maand 15 zomersche dagen) een zo- •merbedrijf niet rendeer en kan. Voor het Bossche gerechtshof werd in hboger beroep behandeld de strafzaak in verband met het noodlottig ongeluk op den overweg nabij Blerik. Ook hier werd tegen de schuldige wach- teres één maand geëischt. Het mensch heeft 15 kinderen is zeer zwak en heeft vaak duize lingen. Ze had daarom reeds enkele malen om ioverplaatsing gevraagd, op welke verzoeken evenwel afwijzend "werd beschikt. We gelooven tdat aan eene vrijspraak niet velen aanstoot zouden nemen; de wachleres is toch al vol doende gestraft. De derde Dinsdag in September werd zooals gewoonlijk, de dag der Troonrede. Speciaal dii jaar trok zij bijzonder de aandacht, omdat men benieuwd was te vernemen, Welke maatregelen de regeering in verband met de steeds groo- ter wordende malaise in landbouw, industrie en handel, zich voorstelt te zullen nemen. Wlie gemeend had krachtige woorden te zullen hoo- ren, is bedrogen uitgekomen. De geheele troon rede is iin mineur, één lange jeremiade. Slechls •minister de Geer heeft gesproken en hetgeen hij1 te vertellen had was weinig meer, dan dat (moest gelden het parool: „handel op de zak". BUITENLAND. Staatsgreep in Oostenrijk. Aanslag op een D-trein. Gandhi te Londen aangeko men: Het proces Moulin. Orkaan teis tert Midden-Amerika. Vliegeren geluk. De Strijid om Curtius. Communistische bur gemeester. „In een uur van den drukkendste nood in ons vaderland heeft een klein gedeelte der honds broeders, zonder eenig verantwoordelijksgevoel cf geweten, ons Oostenrijksche vaderland met mindadige lichtzinnigheid in een toestand ge bracht, die in het binnenland en in buitenland- sche betrekkingen ondraaglijk gevaar had kun nen doen ontstaan. Het is de plicht van het geheele volk, maar in de eerste plaats van de aangestelde leiders en de grondwettelijke! re- geeriing dit gevaar met alle mogelijke wette lijke middelen en met de meeste gestrengheid te keeren, teneinde niet alleen de geschonden rechtsorde te herstellen, maar ook alle maat regelen te treffen, opdat de misdadige woeling onderdrukt worde en een herhaling van den gelijke hoogverraderlijke aanslagen in de toe komst uilblijve. In dit noodlottig uur is het een troost, dat de bondsregeering beproefde en betrouwbare machtsmiddelen ter beschik king staan in het bondsleger en de gendarme rie,' welke tegen alle woelingen zijin opgewassen Ook de bondsspoorwegien, telegrafie en te lefonie hebben hun plicht volkomen gedaan. De bondsregeering zal plichtsgetrouw de schul digen met de meeste gestrengheid ter verant woording roepen". Aldus luidt de proclamatie welke de Oostenrijksche bondsregeering bij de omwentelingspoging van Dr. Pfriemen, leider van dat deel van de Heimatschutz (burgerwacht dat vroeger onder aanvoering stond van prins Stahrenberg en vooral invloed heeft in Stier marken, boven Oostenrijk en Salzburg, heeft uitgevaardigd. Zooals men weet is de putsch mislukt, maar ze heeft aan de samenwerking fdieir versohillieinde politieke partij'en in het arme Oostenrijk zeker geen goed gedaan. Die samenwerking dreigde toch al reeds, door we derzij dsch wantrouwen, verloren te gaan. Thans werd zij al op een zeer zware proef gesteld. Reeds aanstonds beschuldigden de sociaal-dom. er de Stiermarksche politie van, na het mis lukken van den opstand, veel te slap te zijn opgetreden bij het in hechtenis nemen der revoluteerenden en het in beslag nemen hun ner wapens. Later werd deze beschuldiging ook geuit aan het adres der Oostenrijksche bonds- troepen, onder leiding van Vaugoin. En in hun oproep aan het Oostenrijksche volk verklaren de sociaal-dem.: „Het geduld der Oostenrijk sche arbeiders is door den opstand uitgeput". Intusschen melden de berichten dat de fascisten leiders, waaronder prins Stahrenberg werden gearresteerd. Een stel onverantwoordelijke individuen de kerels lijken wel razend te zijn geworden pleegden een noodloltigen aanslag op een D- treiin Boedapest-Ostende, de zgn. Orient Express Op een brug over een bergkloof, lang 60 Meter was een hom gelegd, waardoor de locomotief en zes wagens in de diepte stortten. Er zijn meer dgin twintig dooden en een groot aantal gewonden. Een aanslag te plegen op een of ander persoon kan moeilijk' de bedoeling1 der misdadigers geweest zijn, want op een andere brug was eveneens een helsche machine gelegd. Vergeefsch vraagt men zich af, wat in een der gelijk verwarde brein toch wel moet omgaan. Onder dé toejuichingen van vele duizenden is Gandhi, de leider der Indische Congrestpartij in Londen aangekomen. Vallahhai Patel, een andere Britsch-Indische leider die thans in Lon den vertoeft, heeft verklaard dat de congres- maanden aan Engeland eene laatste kans willen geven. Mocht de Londensche conferentie weder om resultaatloos eindigen, dan zal de Britsche handel in Indië definitief vernietigd worden. Erg bemoedigend klinkt het niet. In Rome werd de Belgische leeraar Monlin door de speciale rechtbank tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Senator de Broucké- re, de Belgische sociaaldemocraat, Is een der weinige anti-fascisten, welke de zittingen heeft meegemaakt. Hoewel wij gaarne eenige ge deelten van zijne beschrijving van den loop van het proces zouden vermelden, moeten wiji hier van wegens plaatsruimte afzien. Slechts één passage vermelden wij' met eigen woorden. „Wat doet men toch met de gevangenen? laat de Brouckére een journalist zeg'gen en deze vervolgt: „Ik heb er hier al zoovelen zien staan. Ze zijn allen precies gelijk. Mishandelen doet |nen hen niet. Dat weet ik zeker. Maar welke middelen gebruikt men dan toch, om gezonde menschen in weinige maanden zoo. to'aal te breken?" Fossati was de verrader van Moulin. Zijn pogingen om achter de geheimen van Basa- nesi. de vlieger die an li-fascistische lectuur bo ven Milaan uitstrooide, te komen waren mis lukt. Dat schijnt men hem in Italië erg kwa lijk te hebben genomen. Fossatie moest een succes boeken om weer in de g'unst te komen. Moulin werd slachtoffer van zijn verhoogde activiteit. Een vreeselijke orkaan heeft midden Amerika speciaal Honduras, geteisterd. Er moeten hij den typhoon wel duizend menschen om het le ven gekomen zijn. Men is thans bezig de levens middelenvoorziening in de geteisterde streken te organiseeren. Eenige oorlogsschepen ver- leenen daarbij hunne medewerking. De Fransche vliegers Lehrix 'en Doret, die met dein mecanicien Mesmin uit Le Bourget waren vertrokken om een non-stop vlucht Pa rijs Tokio te ondernemen met hun vliegtuig Trait d'Uinion, zijn nabij het Oeralgebergte omlaag gestort. Slechts Doret zal naar Frank rijk terugkeeren van den tocht, dien de drie makkers met zooveel vertrouwen hebben on dernomen. Intusschen wordt reeds van verschil lende zijden crillek uitgeoefend op de financier der affaire (de bekende parfumfabrikant Goty). De tocht zou onvoldoende zijn voorbereid. In Duitschland wordt er een verwoede strijid gevoerd om Dr. Curtius, dat is de minister van Buitenlandsche zaken. Met de tarief unie met Oostenrijk heeft hij een echec geleden. Hij is geretireerd, maar stond daarbij voor het dilem ma, dat hij in zakenopzicht moest kiezen tus- schen vriendschap van Frankrijk of die van de nationaal-soc. Hij koos de eerste en staat nu bloot aan critiek van rechts. Men verwacht zelfs dat hij zal vallen. Het is niet te hopen, want »de soc.-de!mocr. hebben reeds aange kondigd lot de oppositie te zullen overloopen, jindien een persoonlijkheid van Dr. Curtius 48. Hij had gewenscht, te genieten als hij hier kwam van het contrast tusschen het verleden en het heden. Maar toen hij1 tegenover zijn vroegere schoolmakkers stond, werd hij eerst door een hoogst ongegronde vrees voor ont dekking aangegrepen. De klas gedroeg zich, zooals alle klassen zich hij zulke gelegenheden doen. De goede jongens glimlachten en de slechte verschrik ten de algemeens indruk was groote nieuws gierigheid. Dick zei geen woord, daar hij zich buitengewoon zenuwachtig voelde. „Dit is Tipping, mijn oudste jongen", ter wijl hij hem verscheidene malen op zijn schou der tikte en hem nog eenige graden onge nietbaarder maakte. „Ik verwacht ééns groo te daden van Tipping. „Hij ziet er uit alsof zijn hoofd nogal ste- (Vig is", zei Dick, die er zijin knokels eens tegen geslagen had. Dan volgt Biddlieoom'h, als hij zijin best doet, zal hij mij ook tot eer in de wereld strekken. „Hoe gaat het met je, Billecomb'?" zei Dick „Ik 'moet je nog1 een kwartje betalen hier hier heb je een dubbeltje, bedoel ik, dat is voor jou. Hallo, Chawner", ging hij verder, langzamerhand zijn eerste zenuwen te boven kojmende, „hoe gaat het met je? Heb je on langs goed geklikt?" „U kent hem", riep de doctor met onschul dige verrassing uit. „Neen, neen, ik ken hem niet, maar ik heb over hem hooren spreken". Chawner keek naar den grond, terwijl hij een zwakke poging deed voor een glimlach. De jongens die bij hem stonden giebelden met een geheim plezier. „Nu", zei Dick, toen hij een langen blik op al de oude bekende voorwerpen had ge worpen, „het is nu mijn tijd om heen te gaan, weet u. Ik heb nog eenige belangrijke zaken thuis te doen. De jongens hier zien er allen heel tevreden en gelukkig uit In die mate zelfs, dat men bijna zou wenschen weer een jongen 'tle zijn. Goeden dag jongens". En hij vertrok, den indruk achterlatende, dat de vader van den jongen Blinderston, toch lang geen oude brombeer was. Hij bleef aan de open deur staan. Paul en de doctor waren tot zoover met hem meegegaan. „Goedendag zei hij, „ik wou dat ik Dulcie had gezien. Ik zou uw dochter graag gezien hebben, mijnheer, maar er is niets aan te idoeln. Goedendag; en jij", voegde hij er op zachteren toon tegen zijn vader aan toe, die er hij stond en smartelijk getroffen was door zijin groot gebrek aan waardigheid, „je denkt aan wat ik je gezegd heb. Probeer geen grap jes met me te maken." Ein toen hij de trappen afging naar de poortdeur, keek de doctor zijn dikke, zware en slecht gekleede gestalte na, terwijl hij zijn hoofd ernstig' naar Dick vooroverboog en hem mei een medelijdende klank in zijn slem vroeg: „"Wleet je misschien ook, Richard, mijn jon gen, of je vader den laalsten tijd moeilijkheden in zijn zaken heeft?" De aandoening van mijnheer Blinderslon be lette hem om op deze vraag een antwoord te geven. HOOFDSTUK XV. Paul is er nooit achter gekomen hoe het dien dag veCder op Crichton House verliep. Er werd hem bevolen, dat hij in een klasse !zo|u gaan zitten. Deze was bezig met een o01 -ander werk, hij behoefde daaraan niet mede te doen, daar mijnheer Blinkhorn niet te streng tegenover hem wilde wezen en hem alleen liet. Van zijn klasgenooten had Paul echter vele onbehoorlijke grapjes le verdragen; zij deden herhaalde en nieuwsgierige vragen omtrent de ware toedracht van wat er met hem gebeurd was in de eetzaal, terwijl zij veel te zeggen hadden over het gedrag van hem zelf en van zijin zoon. Maar hij verdroeg het zonder er iets tegen in te brengen of liever gezegd, hij fcnerkte het nauwelijks op, want al zijn ge dachten waren allemaal in beslag genomen -door het eeine belangrijke onderwerp de tijd en de wijze van zijn ontvluchting'. Dank zij de gedachtelooze edelmoedigheid vain Dick had hij nu genoeg geld om veilig naar huis te kunnen gaan en kon hij redelijker wijs loverwegen, bij de eerste de beste gele genheid te ontvluchten. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1