üraagenJtanbod Ie BLAD V I C E-V E R S A WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Van Week tot Week Hierop letten 37e JAARGANG VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1931 DRUKKERIJ H. WEQEL1NQ VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. k A ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT Uitgave H. Wegeling, Noordstr. 44, Teief. 130, Viissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg No. 36 DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Dit nummer bestaat /uit Aa? WA 8 pagina s die zich met 1 Oct. op dit Blad wenschen te abonneeren, krijgen de vóór dien datum verschijnende nummers GRATIS. De Uitgever 47. Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop i We ge ling sïïieuwsbln Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs i BINNENLAND. Orientallstercongres. Katholieke arbei ders internationale. Jubileum Harder wijk. De zaak Dendien. Still hal tung!. Nederl. jaarbeurs. Aap te Alphen. Vermiste geestelijken. Smokkelende Ned zeelieden. Werkeloosheid op Java. Leiden herbergt op het oogenblik vele wijzen uit het Oosten, menschen met wereldreputatie, waarvan onze Leidsche prof. Snouck Hurgron- je*er een is. Er wordt daar n.L een congres ge houden en dit oriëntalistercongïes neemt onder vele geleerden congressen, die jaar in jaar uil gehouden worden een bijzondere plaats in. Het is niet te verwonderen, want geen land in de wereld Engeland misschien ui gezonderd heeft zooveel belang bij het Oosten als Ne derland. Wiat er op dit congres besproken wordt? Onze minister van Koloniën zei o.m. het volgende: „Wanneer ik mij rekenschap geef van de bonte reeks van onderwerpen, die in uw congres neergeschreven staan, komt on willekeurig de vraag bij mij op: „wal is eigen lijk een oriëntalist, waar ligt de omgrenzing van het oriëntalisme; hoe groot is wel het veld van de wetenschap, dal de studie van het Oosten „het Oosten" in alle geledingen om- Vat?" Wanneer men nog eenige waarde toe kent aan de wetenschap, dan moet men dit aan het hier gesprokene doen. In Utrecht werd het tweede congres der Katholieke Arbeiders Internationale gehou den, dat werd bijgewoond door vele binnen en builenlandsche hoogwaardigheidsbekleeders. Zoo was er o.a. de Belgische minister Hijman. Er volgde een massa-demonslratie van het R.K. Werkliedenverbond.: naar scha;ling' waren er ongeveer 60.000 meetinggangcrs met een zes tigtal muziekkorpsen. Uit geheel het land wa ren de Katholieken samengestroomd. Harderwijk de oude Hanezs ad, herdacht het feit, dat zeven eeuwen geleden graaf Otto van Gebre haar tot stad heeft verheven. Geheel de stad had men voor deze gelegeheid in feest- dosch gestoken. Er komt thans nu de proeven van Dr. Ben- dien niet zoo'n groot resultaat schijnen op te leveren veel criliek op los. In het Ned. Tijd schrift voor Geneeskunde van 5 Sept. komt voor een ingezonden stuk van apotheker G. Oldeman en arts C. A. Bonman, beiden wonen de te Zeist. De heer Oldeman schrijft daarin „Neen", zei Dick, „dat heeft hij niet. Wat voor kwaad heeft hij nu weer gedaan?" „Ik had gehoopt, dat hij meer openhartiger rechter door zee zou gaan, als hij tegenover u, zijn vader stond, die zich zoo vaak vergevings gezind heeft getoond; het zou een gunstiger indruk gegeven hebben, geloof ik. Wel, dan zal ik het u maar vertellen, ofschoon ik weet wat voor een verdriet het u zal veroorzaken, mijnheer Blinderston". (Dick had groote neiging om bij aeze woorden te gaan lachen); maar ik moet de treurige waarheid vertellen, n.l. dat ik dit jongmensch betrapte dat hij een geheime liefdesgeschiedenis had met een jonge dame in een gewijd gebouw" Dick maakte een fluitend geluid tusschen zijn tanden: „O", zei hij, „dat is zeer slecht" (en hij schud de zijn hoofd verwijtend heen én weder), „dat is slechthij moest zulke diagen niet doen en dat op zijn leeftijddie jeugdige schelm." „Ik dacht wel, dat u hiervan zou schrikken", zei de doctor, ofschoon de kalmte waarmede deze mededeeling ontvangen werd hem ergerde. „Zulk een brutaliteit is de eigenschap van een hond, een dier, dat zooals u wel zult weten bij de ouden het zinnebeeld van onbe schaamdheid was. „Geen jongen hoe slecht o.a. dat de „uitvlokking"-basis van Dr. Ben— dien's werk niet door Dr. Bendien doch door hem is gevonden, einde 1955 en ongeveer Juli 1926 aan den heer Bendien is medegledeeld. „Bij mijn verdere besprekigen", zoo schrijft de heer Oldeman, „in de maanden na Juli 1926 met Dr. Bendien gehouden, is mij steeds meer gebleken, dal hem deze methode .abso luut ombekend was; bovendien heb ik hem toen ingewijd in de allereerste beginselen der col- loid-chemie. Het is dus ten onrechte als de arts Bendien in zijn boekje spreekt van „mei- ne Reaktion" wat mijiis inziens niet pleit voor de oprechtheid van den schrijver". Kijken hoe dat afloopt De Nederlandsche banken zijn accoord ge gaan met de voorwaarden der „Stillhaltung", zooals die bij de besprekingen te Basel en Londen rijn vastgesteld. Om hiertoe te kunnen komen had de heer Vissering, president der Nederlandsche Bank alle mogelijken s'eun zou verleenen. Die steun kan groot zijn, want de goudstroom naar de Nederlandsche Bank! houdt nog maar steeds aan. Het goudbezit der Bank is thans groot f656.8 millioen, wat 266 millioen meer is dan verleden jaar om dezen tijd. Aan goud mankeert het ons hier allerminst. In Utrecht werd de najaarsbeurs gëopend en zooals gewoonlijk, trok ze weer heel veel be langstelling, pndanks alle malaise. Bij den aanvang der vergadering van het algemeen bestuur der Nederlandsche Jaarbeurs deelde de burgemeester van Ulrecht mede, dat H.M. de Koningin aan de Ver. tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland het praedicaat „Koninklijke" had verleend. De bevolking van Alphen aan de Rijn is in rep en roer geweest. Een familie had een aap, een prachldier, „zoo" uit het oerwoud van Su matra gekregen. Plotseling was het beest ver dwenen; hoe men ook zocht, het beest was en bleef weg. Tot 's avonds in de Oranjestraat een angstkreet weerklonk, welke de beele buurt in rep en roer bracht: een bewoonster van deze straat, die zich ter ruste wilde bege ven, had bij het opslaan van de dekens den aap in bed gevonden. Sedert dat oogenblik durfde niemand zich ter ruste te begeven en het zag er naar uit, dat de eenige honderdie menschen 's nachts op straat zouden bivakee ren. Toen, verzon de eigenares van het dier een list. Ze nam een jutte zak, verdween daar mede in een donkeren gang en deed, alsof rij den vluchteling arresteerde. Toen trokken de menschen opgelucht naar bed. De aap werd den volgenden morgein in een hoogen boom gevonden. Twee geestelijken die een fietstocht maak ten, waren plotseling spoorloos verdwenen. Ze waren verdwaald en hebben den geheelen dag moeten doorbrengen op een zandplaats aan den Brielschen Maas. Ze konden deze eerst met laag water verlaten. Met gescheurde kleeren en bedekt met modder Zijn ze te Hoek van Holland teruggekeerd. Voorwaar een alles behalve prettige tocht. Een aantal Nederlandsche zeelieden nloes ten in Hove (Engeland) voor den politierechter verschijnen. Ze hadden aan een ambtenaar van de Kustwacht verteld hoe hij de douane kom ontgaan. De kustwachtbeambte kocht siga retten van den kapitein en later nog 10 fles- cok, zou zulke ondubbelzinnig veroordeelde woorden, door een vader uitgesproken kunnen aanhooren. Paul was slechts in staat zijn woede te be- heerschen. „U hebt gelijk, mijnheer", zei Dick, hij (behoort daarvoor een flinke afstraffing te krijgenhij zal mijn hart nog breken, als hij zoo voortgaat, die ejugdige schelm. Maar we moeten toch ook niet al te hard voor hem zijn. Alles wel beschouwd, is het zijn karakter, nietwaar?" „U bedoelt", zei doctor Grimby, heel kalm. „Ik bedoel", verklaarde Dick, „Wij deden da: in onzen tijd ook nietwaar. Ik weet zeker, dat ik het vele malen gedaan heb". In dit opzicht heb ik mijzelf niets te verwijten mijnheer Blinderston en U moet mij niet kwa lijk nemen, dat ik het zeg, maar de wijze van >preken waarmede U de zaak behandeld, juisi „eschikt is om het effect verloren te doen gaan van Uw zooeven geuite verontwaardiging. „Ach ja", zei Dick, die voelde dat hij een fout begaan had, ja, ik meende het zoo niet. Maar wat ik zeggen wil. U heeft hem nog geen pak daag gegeven nietwaar? Ik was juist even weg gegaan om een slok voor den dag te halen, zei den doctor, toen U aangemeld werd. Wel. kijk eens hier, U zult dien nu weer niet gaan halen, als ik weg ben? „Een oude wijsgeer, beste mijnheer, was ge woon de afstraffing van zijn slaven uit te stel- Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid schen brandewijn. De beambte keerde later terug met rijin chef, die de zeelieden in arrest stelde en de smokkelwaar in beslag nam. De kapitein verdiende heel weinig <?n wilde zoo er 'wat bij verdienen om een operatie van zijn vrouw te kunnen belallen. Hij kreeg slechts f360 boete. De Indische regeering heeft bij den Volks raad een ontwerp-ordonnatie ingediend tot wij zitting en aanvulling van de heerendienst regelingen in de Builenbezittingen. De Wijziging beoogt om de werkzaamheden, waaroor heerendiensten kunnen worden ge vorderd, zooveel mogelijk te beperken en om in de andere heerendienstregelingen de voor schriften te schrappen nopens gemeentedien sten. Naar het schijnt is de werkeloosheid onder Efuropeanen rfop Java stijgende. Het aantal aanvragen van werkgevers is s!erk dalend en de aangeboden salarissen rijn verlaagd tot een uiterst minimum; zelfs wordt enkel kost en aanbod aangeboden. In Indië is het dus ook al geen botertje tot den boom. BUITEN LAD. Duisch-Oostenrijksche tolunie van de baan. De uitspraak van het Intern. Hof. Fransch- en Poolsch—Russisch Non— Agressie-Pact. Engeland. De Nautilus. Anti Italiaansche betooging. Geen vrou wen meer oniroepsler in Italië. In de afgeloopen week is al eens heel duide lijk gedemonstreerd, dat wie over het geld beschikt, de wereld regeert. "Wieken, neen maan den lang is er in den Haag gedelibereerd over de vraag of de Duitsch-Ooslenrijksche Tolunie welke eene nauwere aaneensluiting van Oosten rijk bij Duitschland bel eekent, rechtens al dan niet toelaatbaar was. En nu, nog voordat het Internationale Hof hare uitspraak had bekend gemaakt, was de Unie reeds van de baan, afgestuit op het verzoek van Frankrijk, stuk gemaakt door Fransch geld. Oostenrijk zat te springen om de Fransche millioenen en moest toegeven, rij het wellicht met bloedend hart. Het Internationale Hof heeft zich bij den feitelijken toestand neergelegd. Zijn advies aan den Volkerenbond luidt aldus: een Tolunie is geenszins in strijd met de vredesverdr a gen van Versailles en St. Germain, maar wel in strijd met de leeningsovereenkomst, welke Oostenrijk in 1922 te Genève sloot, en waarbij het zich verbond, geen economische verplich ingen aan te Igaain, welke er op berekend zijn, de Oos- tenrijksche onafhankelijkheid direct of indi rect in gevaar te brengen. Hoewel zooals boven gezegd deze uitspraak van het hooge rechtscol lege feitelijk waardeloos is, heeft ze toch nog wel eenige bel eekenis. N.l. deze, dat ze schijn baar aan de Duitsche naüonaal-socialisten geen argumenten in handen geeft. Tot staving hunner bewering, dat de Duit sche regeering voor de zooveelsle maal het vaderland lafhartig verraden heeft. len, totdat rijn eerste verontwaardiging voorbij Hij zag dan. dat hij, Maar U zuil hem dezen keer wel vergeven niet waar, hij zal het nöoit weer doen. Als hij ooit weer liefdesbriefjes schrijft, vertelt U het mij dan; dan zal ik komen om met hem te spreken; maar hij heeft nu een lesje gehad, weet U. Laat hem voor dezen keer gaan. „Ik heb het recht niet, mij tegen, Uw schik king te verzetten", zei de doctor, ofschoon ik zou denken, dat een paar stokslagen de les van langere uitwerking zal maken. Ik geef U in overweging Uw vraag om vergiffenis nog eens te overwegen. „Ik had liever, dat U hem maar liet gaan", zei Dick onhandig en verlegen. Ik keur het niet goed, jongens me! een slok te slaan. Het heeft mij nooit goed gedaan, en ik heb er genoeg mee gehad om er over mee te kunnen spreken. Goed, goed, ik zal er mij niet legen verzetten. Richard, je vader heefl voor je gepleit; en ik kan rijn verlangens nie negeeren., ofschoon ik mijn inzicht hierover heb. Je zult niets meer over je wangedrag hooren, jongeheer, lenrij je ie s doet dat mij het weer in herinnering brengt. Bedank je vader voor rijn vriendelijkheid, die je 'zoo weinig verdient en neem afscheid van hem. „O, het is goed zoo, hoor", zei Dick; hij zal zich nu wel goed gedragen. En wat ik zeg gen wil, mijnheer, voegde hij er haas ig aan toe, „is Dulcie ook ergens?" „Mijn dochter"? vroeg de doctor. „Zoudt U haar graag willen zien?". Ja, mijnheer, zei Dick, hevig blozende. „Hel Frankrijk heeft dus eene overwinning be haald. Maar deze lijkt ons nog zoo kwaad niet; ze heeft o.i. de algemeene Europeesche poli tieke atmosfeer heel wat gezuiverd. Evenals eene benadering tusschen Frankrijk en Rusland 'dit ongetwijfeld zou doen. Echter gelooven wij daar vooralsnog niet in, vanwege de consequen ties. Polen is zooals men weet een* vazalstaat van Frankrijk. Dat bij het vredesverdrag van Versailles aan den staat Polen het leven werd geschonken is voor drie kwart het werk van Frankrijk geweest. Beoogd werd daarmede ee ne aaneensluiiing van Duilschland en Rus1 and onmogelijk te maken. Op het oogenblik vormt Polen, tot de tanden gewapend, nog steeds een stevige muur voor het oprukkend bolsjewisme. Komt nu een Fransch-Russische, is dus nood zakelijk. Maar juist dat schijnt onbestaanbaar. Toen de heeren van Moskou in de penarie zaten, waren ze tot veel bereid. In de laatste jaren is er evenwel veel veranlerd. Het valt niet !te ontkennen, dat Europa zwakker, Rus land sterker geworden is. De Russen hebben blijkbaar Europa iniet meer zoo noodig en worden met den dag brutaler. Europa vormt daarbij geen gesloten brok meer en de Russen krijgen gelegenheid de Europeesche S alen te genover elkaar uit te spelen. Hun eiscben aan Polen zijn lang niet malsch. Men neemt aan, dat ze onder meer inhouden, dat het verdrag alleen met Polen met uitsluiting van andere mogendheden, wordt gesloten. Dat zou bij in williging niet anders betcekenen als een bank# roet van de zgn. Kleine Entente, waarin Polen de lakens uitdeelt. Hierbij sluit aan, de Russi sche eisch, dat ingeval van oorlog tusschen de Sovjet-Unie een der bondgenoolen van Polen, Polen strikt neutraal blijft. Bovendien zou imh iet pact moeten rijn opgenomen, dat de sovjets geen grenzen waarborgen, dat Rusland rechten heeft op Bessarabië en Polen geen aanspraken ten aanzien van Dantzig. Niemand gelooft, dat Polen hieraan zal voldoen. En nu de Fransch-Russische toenadering, waarover zooveel gesproken wordt, lijkt ons daarom meer een Fransche tegenzet te zijn geweest, tegenover de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie. Nu de laatste van de baan is, zal de eerste wel spoedig volgen. Het In Genève gesprokene wijst daar trouwens op. Hierboven schreven wij: Europa Is zwakker geworden. Niets is meer waar dan dat. Ramp zalige gevolgen van den wereldoorlog. Vooral 'Engeland is er slecht aan toe. "Wie hebben in den laatsten tijd heel wat geldcrisissen mee gemaakt. De eerste was die in Oostenrijk, toen volgde Duitschland Hongarije en Roemenië, Nvaanna een vreeselijk onweer boven Zuid- Amerika losbarstte: (waar de communisten zich momenteel erg weren, zelfs meester zijn van tie vloot) Peru, (waar ook weer revolutionaire woelingen rijn), Bolivia, moes'en zich bank roet verklaren. En bij ,al die crisissen was En geland in sterke mate geïnteresseerd. De En- üelsche geldmacht is voor goed gebroken. Het Eingelsche imperium schudt op rijn grondves ten. De huidige politieke crisis is er eene af spiegeling van. In de laatste dagen heeft het lot van Nauti lus velen verontruts. Thans is de draadlooze verbinding weer hersteld, en hiermede alle gerustheid weer uit de wereld verdwenen. spijt me U te moeten zeggen, dat zij met haar moeder is gaan wandelen", zei de doctor. „Ik ben bang da zij niet gauw terug zal komen. Het treft ongelukkig. Dick's gezicht betrok. „Het hindert niet mom pelde hij verlegen. Zij maak' het goed, hoop ik? „Zij is zelden ziek, mag ik gelukkig zeggen: juist op het oogenblik maakt rij het bijzonder goed. dank U". ,0 ja", zei Dick somber, waarschijnlijk te leurgesteld te z en, dat ze hem zoo weinig miste en hij verwach te niet dat zijn vader als plaats vervanger aangenomen was. „Zou ik de jongens weer eens mogen zien voor een paar minuien, ik bedoel, ik zougfaag de school eens willen zien. weet U". Mijn jon- 'gens zien? Zeker mijn waarde heer; dezen kant uit. en hij nam Dick mee naar het klassenlo- kaal. Dick volgde hem, uiterst nieuwsgierig. „Ze rijn hun lessen aan het leeren, zooals U riet", zei de doctor, toen hij de eerste deur opende. Een verward geluid van de vele stem men kwam hem tegemoet; maar toen rij bin nenkwamen. zal elke jongen over rijn boek go- bogen. .Onze werkplaa s", zei de doctor, terwijl hij rondkeek. „Mijn eersle klasse, mijnheer Blinder ston: Er zitten eenige goed werkers in, maar ook een paar luiaards." Dick stond in de deuropening, er buitenge woon dwaas ui:zienden. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1