De scholen zijn weer begonnen, 2e BLAD RADIONIEUWS LANDBOUW EN VEETEELT „RATIO" IN DE PRAKTIJK! DRAlSItlA-vANVALKErtBURG'S-' e A -i LEVERTRAAN ïs fosforzuurbemesting wel noodlg VLISSINGEN. Do groote gebeurtenis der vorige week was wel de opening van het nieuwe Christelijk Ziekenhuis „Bethesda" Wie had het durven denken, dat ooit zoo'n gebouw door de Vereeniging tot stichting en instandhouding ver kregen worden? Het ideaal was er. Reeds Ds. Hogerzeil zeaè er een actie voor op touw. Maar idealen worden niet spoedig bereikt. Hier geschiedde het, dank zij de schenking van den Heer en Mevr. Blum-de Niet. Nu kon, zooals de burgemeester zeide in de openingsrede., bet initiatief tot het stichting van zulk een gebouw Overgaan op de vereeniging. Het is te begrijpen dat de openingsplechtigheid door vele belang stellenden werd bijgewoond. Tegenwoordig wa ren het geheele college van B. en WL met den gemeente-secretaris, het bestuur van het St. Jou seph-Ziekenhuis, van het gasthuis te Goes, ver schillende diaoonessenhuizen, predikanten, o.a. de oud-voorzitter Ds. C. L. Voorhoeve en Ds. Hogerzeil en vele doktoren. Zooals gemeld, hield de burgemeester de openingsrede, in wel ke hij de geschiedenis dezer stichting toeken de, daarna spraken Ds. Hartjes als Voorzitter, Ds. Voorhoeve, die wees op de wondre wegen, langs welke zuster Müller aan het ziekenhuis is gegeven, waarna Ds. Hartjes haar installeerde als directrice. Hierop volgden toespraken, die alle getuigden van grooote sympathie en blij meeleven, Vrijdag en Zaterdag was het huis ■voor het publiek ter bezichtiging opengesteld. Zaterdag 5 September zal het 50 jaar ge leden zijn, dat de heer J. Huijssen in dienst kwam bij de firma Mestdagh en aldaar zijn typografen-loopbaan begon. Zeer zeker zal het dien dag den jubilaris niet aan belangstelling ontbreken. Zondagavond hield de Jeugdbond voor Onthouding (J. O. V.) een avondwandeling. Toen deze enthousiaste groep het strand nader de, werden toortsen ontstoken en onder het zingen van jeugdliederen vervolgden rij hun tocht In een tuin in de Vlamingstraat ontstond Maandagavond olfnstreeks 9 uur brand in het klimop. Misschien wel een gevolg van het achteloos wegwerpen van vuurwerk. De ver schil lfende huizen, grenzende aan dien tuin, werden met een zware brandlucht gevuld. Met een voldoende hoeveelheid water werd erger voorkomen. Mej. H. M. Beneker Is benoemd tot teeke- nares van het kadaster te Breda. Met ingang van 15 Sept. zal de radio-distri butiemaatschappij met een derde zending be ginnen. De Voetbalclub V. C, „Vlissinigen* hield hare jaar ver gaderig in het Concertgebouw. De 'verslagen melden van een betrekkelijk gunsti- gen toestand, al kon het ideaal, Vlissingen terug in de 2e klasse K.N.V.B., niet verwezenlijkt ■worden. Besloten werd het oude terrein aan den Koudekerksche weg voor één seizoen te verhuren aan „De Zeeuwen", het reizen per autobus werd ook het volgend seizoen besten digd. De Kunstkring „Het Zuiden" geeft de vfierde tentoonstelling, ditmaal werken van den heer G. Berg'sma te Zoutelande. In de Molenstraat viel een lei van een dak naar beneden en kwam terecht op het hoofd van een jongen. Hij bekwam een miet- ernstige hoofdwonde. Maand. 31 Aug. stond alom in t teeken der feest vreugde. Deze dag toch heeft een hij zonderen klank in de ooren van heel veel Nederlanders. De geschiedenis van ons land is met die der Oranjes dooreen geweven. Geen wonder, dat de jaardag onzer geëerbiedigde Koningin dankbaar wordt herdacht. Te meer, daar onze Vorstin ook de achting wegdraagt, van hen die liever een andere regeeringsvorm hebben, dan de mo narchistische. Moge het onze Vorstin nog lang gegeven rijn Haar volk voor te gaan, en de band dje ons land aan Haar bindt, al hechter en ster ker worden. Overal was vreugde en gejuich, feest en vlaggenhulde. Waarlijk het oude Zee land liet zich niet onbetuigd. Als gebruikelijk, daalde ook nu weer de be kende lintjes-regen. Op ons schoone eiland wer den de volgende personen verblijd: Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: Mr. D. J. Wolfson, officier van Justitie bdj de arr.-rechtbank te Middelburg; C. E. de Jonge, directeur der registratie en domeinen te Middelburg; Ir. J. J. van Leeuwen, te Middelburg, hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat in Zeeland; Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau: G. J. de Jonge, directeur van den Provinci alen Stoombootdienst op de Wester-Schelde; tasch en boeken zijn in orde. Maar he verzacht en geneest alle wondjes, die Uw I. A. G. Job, te Oost- en West-Souburg, alge meen bedrijfsingenieur bij de N. V. Kon, Maat- scnappq „de Schelde" te Vlissingen. Mevr. WL A. Dumon Tak, geb. van Trigt, pre sidente van de Vereeniging Industrie- en Huis houdschool te Middelburg; A. Jan se, hoofd eener bijzondere lagere school te Biggekerke; M. Vader, klerk bij de N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen W. van Prooïjen, meesterknecht in dienst van den heer A. Heijboer, te Middelburg; In brons, aan: J. H. E. Woltering, scheeps bouwer bij de N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde", te Vlissingen D. J. Labruyère, metaaldraaier bij de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" te Vliss. (VI. Ct.) Boven onze stad kon men aan den hemel het woord Persil zien schitteren. Een mooi gezicht De Marine alhier heeft een mijn laten sgpnngen bij de z.g. Spijkerplaat De slag werd duidelijk gehoord. Deze mijn was door een visscher alhier in de Visschershaven ineen net aangebracht Zaterdagmiddag had de tweede zwemwed strijd plaats om den door den burgemeester geschonken Schelde-wisselbeker. Op het strand alhier waren verschillende tenten opgeslagen.' Het badbedrijf was gesloten en een deel van het strand vrijgehouden. Aan den start verschenen 18 heeren en 7 tdames. Te 2.20 uur loste Bres- kens burgemeester het startschot. Na ruim 2 uur kwam de eerste zwemmer in het zicht. De heer Kuljpers uit Amsterdam werd eigenaar van den wisselbeker (2 uur 37 m. 1.2 sec.) De tweede zlwemmer was wel de Schelde overgekomen, maar kwam alleen voor een herinneringsme- daille in aanmerking, daar hij bij het Nolle- hoofd zich aan wal had moeten begeven. De heer Van der Velde uit Boom, kon nog aan takken, maar moest per brancard naar de Roode Kruistent worden overgebracht. Hij deed over het traject 3 uur 43 m. 36.8 sec. Van de overige 22 deelnem enden gelukte het niemand zwemmend den wal te bereiken, 's Avonds had de prfjsuitdeeling! plaats in „Britannia". Een voorloopig© commissie is opgericht om te ko men tot een Provincialen Zeeuwschen Zwem band als lid van den Nederl. Zwembond. MIDDELBURG. Ged. Staten droegen de uit kering van werken tot inrichting van een drijvende alanlegplaats te Zierikzee op aan den heer J. J. Jansen alhier voor f49.7£X). De bloemendag ten bate van het Fonds „Draagt Elkanders Lasten" bracht f539.25 op. Uit de Belgische badplaatsen bezocht een 240-tal dames- en heerenleden van het genoot schap van onderwijzers en onderwijzeressen bij het openbaar onderwijs in België, die in jaarvergadering te Rnocke bijeen waren onze stad. De heer Wl Spinnaaïj leidde het gezel schap rond. Donderdag bestond de Gymnastiekvereni ging „Medioburgum" 40 jaar. Des middags werd er, haar ter eere, receptie gehouden, des avonds had in het Schuttershof een tuinfeest plaats, waarbij ruim 1000 personen tegenwoordig wa ren. Zaterdag had de officiëele ontvangst ten sftadhuize plaats, gevolgd door een uitvoering van 750 turnsters en turners, des avonds was er openhaar concert met stadhuisbelichting!. De heer J. F. Wlyers ontving op verzoek eervol ontslag als Directeur van het kantoor Middelburg der Ned. Middenstandsbank. In Zijn plaats is benoemd de heer G. J. Booster, Adj.- Directeur te Rotterdam. Uitslag van de Ringrïj'derij. Eerste prijs J. Brasser, Vrouwepolder met 20 ringen; tweede pr. J. Maljaars, Oostkapelle; derde pr. P. D. Nijp j es, Middelburg; vierde pr. Piet er Dinge- manse, Biggekerke, allen met 19 r.: vijfde pr. P. Lampert, Middelburg met 18 r.; zesde pr. Jan Reinierse Pz., Koudekerke; zevende pr. L. L. de Voogd, Wz., Domburg, beiden met 17 r.; achtste pr. Jan Koole Dz., Middelburg; negende pr. L. Huyssoon te Serooskerke; tiende pr. Jan Koole te Koudekerke; elfde pr. L. Koole \V!z., 'Ritthem; twaalfde pr. Wl. de Kam Az., Grijps- kerke; dertiende pr. P. Duvekot Wlz,, Vrouwe polder allen met 16 r.; veertiende pr. P. Bras ser, Vrouwepolder; vijftiende Jan Mesu, Veere; zestiende pr. Jobs. de Visser, Ritthem; zeven tiende pr. L. P. Brasser, Vrouwepolder; acht tiende pr. WL Koole Wz., Oost-Souburg; alle toet 14 r.; negentiende pr. P. Castel Jz., Sou burg; twintigste pr. A. de Visser, Oostkapelle; één en twintigste pr. J. Riemens, Meliskerke; 22e pr. P. Maljers, Veere; 23e pr. P. J. Wisse Iz. St. Laurens; allen met 13 r.; 24e pr. Abraham Rooze, Oostkapelle; 25e pr. Pieter de Pagter, •Ritthem; 26e pr. Z. Koene Jz., Meliskerke; 27e pr. P. Pleijte, Nieuwland; 28e pr. H. P. Janse, Middelburg (Arnebrug); 29e pr. Cornells Koo- tnan, Oostkapelle; allen met 12 r.; 30e pr. C. A. Polderdijk, Nieuwland; 31e pr. J» Castel Wz., Missingen; 32e pr. A. Maljers Veere; 33e pr. Jacs. Rooze, Dz., St Laurens; allen met 11 r.; 34e pr. J. Réijnierse Cz., Koudekerke; 35e pr. Jan Koole Wz., Koudekerke; 36e pr. P. Bras- ?*er Lz., Koudekerke; 37e pr. A. de Kam Az., Oostkapelle; 38e pr. J. M. Borentsen, Seroos- d gij voor PUROL gezorgd? PUROL kinderen in, van en naar school opdoen Ikerice, allen met 10 r.; 39e pr. Jan de Pagter, Ritthem; 40e pr. P. Vader, Middelburg, beiden met 9 r. Nog hadden 9 r., doch vielen bij kampen af: L. Vos, Grijpskerke; Wl Bosschaart, Oost-Sou burg; L. de Voogd, Nieuwland; Jacs Castel Jz., Souburg en Casper Janse, Nieuwland. Den bestuursprijs, bestemd voor dien van de zes jongste rijders, die het beste figuur maakte, behaalde A. de Lange Az., te Koudekerke, en den afzonderlijken prijs een medaille, geschon ken door den heer W. Nijzink te Vlissingen, voor den deelnemer, die het grootst aantal rin- gietat achter elkaar haalde, werd gewonnen door Jan Koole Dz. te Middelburg die zeven ringen achter elkaar instak en dit na kampen met J. Brasser, Vrouwepolder en J. Maljaars Oostkapelle, die aanvankelijk hetzelfde resul taat hadden bereikt. Het voornaamste en meest spannende deel van den wedstrijd is 't rijden om de 4 wissel bekers. Daarvoor werden ditmaal de 23 beste rijders aangewezen. Er werden nu op de middelste der drie ba nen vier ronden gereden en daarbij werd Jan Koole Jz. uit Koudekerke met 7 ringen win naar van den beker van H. M. de Koningin. Zes der rijders hadden het tot 6 ringen gebracht, hl. Wl Koole Wz., Oost-Souburg1; L. Koole Wz., Ritthem; P. Brasser, Vrouwepolder; Pieter Din- fgjemanse, Biggekerke; P. Castel Jz., Souburg en L. Huijssoon, Serooskerke. Bij het nu vol gende "kampen vielen de drie laatst genoemden af en won W. Koole den beker van den heer en mevrouw Dr. H. W. van Loon, L. Koole die van de gemeente Middelburg en P. Brasser, die van de burgerij van Middelburg. Jan Castel Wlz., te Vlissingen won den pot lepel. (De Z.) De heer Jac. Bosma te Delfstrahuizen schrijft ons: ,,8ertels' Ratio-koekjes heb ben mij uitstekend voldaan; de koeien namen ze heel gaarne, de melkgift ging vooruit, terwijl het vetgehalte gelijk bleef". Deheer J. Minkema te Lippenhuizen meldti „Ik voerde mijn koeien goed, doch heb de voeding veranderd, daar Bertels' Ratio-A- koekjes lager in prijs waren. Het resultaat was verrassend; de hoeveelheid melk ging vooruit en tot mijn groote voldoening steeg ook het vetgehalte nog iets hooger". Veehouders voedert Uw dieren Ratio" bij uitstek geschikt voor bljvoedering in de weide! De veehoudersprljs is slechts f8.50 per 100 kilo, bruto in doozen af Amsterdam. Vraagt brochure met vele tevredenheidsbetuigingen. BERTELS' OLIEF ABRI EKEN N.V. A'DAM. In een logement aan den Winterstraat ontstond Zondagavond een vechtpartij tusschen den eigenaar en een ander logementhouder, die den eersten een ernstigen steek in een der a,Tmem toebracht. Hij is door de politie in ar rest gesteld. De Zeereerw. heer Pastoor J. Brügemann, herdacht Zondag den dag, waarop hij voor 25 jaar dit ambt alhier aanvaardde. Als parochie- geschenk werd hem Zalerdagavond een nieu wen preekstoel aangeboden. Zondagmorgen •preekte pater Borromaeus uit 1 Tim. 1:17. Ver schillende geestelijken woonden dezen dienst bij. In den namiddag werd bij de Eerw. Zus ters Dominicanessen receptie gehouden. Des avonds sprak in een plechtig Lof de jubilaris zijn dank uit. Op 86-jarigen leeftijd overleed alhier de fem-predikant der Geref. Kerk te St. Laurens, ds. G. H. Toebes. Van 1896—1920 diende Z.Eerw. deze gemeente. Zijn arbeid Werd Zondag in de kerk aldaar door Ds. Koning herdacht. De heer T, Florusse is benoemd lot tijde lijk onderwijzer aan de Chr. School te Drie wegen bij Terneuzen. ARNEMUIDEN. Geslaagd voor de hoofdakte de heer A. Bosdijk. DOMBURG. In de Herv. Kerk werd Zondag morgen Ds. H. K. Queré door Ds. v. d. Waa van Biggekerke bevestigd met Jeremia 1:17-19. Des 'namiddags deed de nieuwe leeraar inlree mei Neh. 2:20m. Ds, Noleboom van Aagtekerke sprak eenige hartelijke woorden. KOUDEKERKE. Naar de „Middelb. Cr." ver neemt, zijn de raadsleden behoorende tot de C.H. Unie, Gemeentebelang en de S.D.A.P. tot overeenstemming gekomen inzake de wethou- dersverkiezing. Geslaagd voor examen handenarbeid de heer J. Pot appel. Tot gemeenteveldwachter is benoemd de korporaal bij de militaire politie te Amsterdam, de heer C. Verhage. SOUBURG. Wegens het heerschen van maze Hen werd de bewaarschool alhier tot 14 Sept. voorloopig gesloten. VEERE. Met de „Staatscourant" no. 165 zijn verzonden afdrukken van de akten, betreffende l|\V\V. fatt X"- LEEUWARDEN de Coöp. Redding en Berging Maatschappij te Veere U.A. WESTKAPELLE. Ter bestrijding van de on kosten voor de vernieuwing van de luiklok en kerkorgel, is door Kerkvoogden en Notabelen besloten een Bazar te organiseeren. Een com missie van 10 leden is daartoe benoemd. We leven in een tijd waarin de economische toestand van onzen landbouw steeds slechter, wordt, en moet dus op vele dingen in de land bouw worden bezuinigd. Ook de Kunstmeststoffen ontkomen niet aan dezen -regel. Het is begrijpelijk dat in de land- bouwpers steeds op de uiterste zuinigheid bij de bemesting wordt aangedrongen. Men mag dit evenwel niet gaan overdrijven. Er rijn in ons land' nog gebieden, waar nog steeds te weinig gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheid om den oogst door een doel matig gebruik van kunstmest te kunnen veï- ,grooten, terwijl elders zoo is bemest dat rij op eenigen voorraad in den grond mogen rekenen. Trouwens, zoodra men voor Concrete geval len komt te staan, dus wat betreft de bemes ting van een bepaald gewas, op een bepaald stuk land, dan is wel opvallend en dit blijkt ook hit de vragenrubrieken der landbouwbladen, dat idaarin nog geregeld adviezen worden gegeven, die wat de aangegeven hoeveelheden mest be treft, niet zooveel afwijken van hetgeen men tot heden gewoon was te doen. Voor ons land is het geven van bemestings-adviezen al heel moei lijk. Er ^ijn nog te weinig resultaten bekend, van proefvelden, waaruit kan blijken dat b.v. een bemesting met fosforzuur en kali gedurende een of meer jaren kan worden nagelalen. Zon der dat dit invloed heeft op de oogstresultaten Over stikstof behoeft nauwelijks te worden ge sproken, omdat daarvan in den regel geen vol doende voorraad in den bodem kan worden gevormd. De tot nu toe geuite meeningen dat het gebruik van fosforzuur een of meer jaren kan worden nagelaten rijn dan ook vaag gesteld. Wei is het noodig dat iedere landbouwer rijn eigen perceelen eens nauwkeurig onderzoekt, omdat het geven van adviezen ook omtrent fos forzuurbemesting' voor elk perceel afzonderlijk dient te worden behandeld. In den laatsten tijd wordt er wel op gewezen dat men in andere landen, door het gebruik van minder kunstmest goede oogsten rijn verkregen. Feiten ontbreken evenwel, dus men mag ook hier geen basis op trekken. Zelfs onze eigen landbouwvoorlichtlngsdienst erkend dat rij nog maar slechts over aanwijri- gjingen beschikt, dat in enkele gevallen b.v. een fosforzuur bemesting achterwege kan blij ven. RADIO-RECLAME IN AMERIKA. Het gebruik van den radio-omroep voor reclame-doeleinden is in Amerika zeer in zwang en de Amerikaansche omroepmaatschappijen hebben hieraan een groot deel van hun inkom sten te danken. Zoo vloeide in 1930 een be drag van liefst 50 millioen gulden uit deze bron in de kas van de National Broadcasting Coftnpany, terwijl deze maatschappij in de eerste zes maanden van dit jaar als vergoeding voor reclame-uitzendingen reeds ruim 30 mil lioen gulden ontving. Een andere omroepmaatschappij, de Colum bia Broadcasting System zag haar inkomsten uil dezen hoofde in de eerste zes maanden van dit jaar, vergeleken met dezelfde periode van het vorig jaar, met 47 pCt. stijgen. Uit de cij fers blijkt, dat in de Vereenigde Staten door handel en industrie groote waarde aan radio reclame-uitzendingen wordt gehecht. WAAROM GEEN VROUWELIJKE OM ROEPERS IN DUITSCHLAND? Hel bericht, dat de vrouwelijke omroepers in Italië zouden worden vervangen door manne lijke, wegens al te groote belangstelling van de mannelijke luisteraars, is nadrukkelijk tegen gesproken; het feit, dat gaarne naar hen wordt geluisterd, kan echter niet worden ontkend. Ln Duitschland is nu de vraag, opgeworpen, waar om ook daar geen omroepsters worden aange steld en een radioblad heeft zich tot een aan tal bekende persoonlijkheden op radio-gebied liTewend, om een an woord op deze vraag te krijgen. Uil de binnengekomen brieven bleek, dat men over hel algemeen van meening was, da' een vrouw niet geschikt Is voor deze functie Wij zouden zoo zeggen, dal de Ilaliaansche omroepsters op afdoende Wijze het tegendeel bewijzen. DE JONGSTE OMROEPLEIDER. De omroep in Tessino kan zich erop beroe-

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 5