BURGERLIJKE STAND WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1931. No. 35. lazen ergens, dat groote Japansche zaken ad vert eeren, dat er 2000 baantjes vacant kwamen voor meisjes. Het aantal sollicitanten bedroeg 10.000, dat Is vijfmaal zooveel. Gandhi schijnt ons geen figuur, die nu bij zonder geschikt is voor de leidersfunctie, ook heeft hij nog steeds de massa der Britsch-In- diërs achter zich. Wie heeft nu iets van zijn houding kunnen begrijpen; vandaag kwam het bericht dat hij' naar Londen zou gaan, maar den volgenden dag kwam er een tegenoverge stelde kennisgeving. Dat is zoo geruimen tijd doorgegaan. Het slot is geweest, dat hij1 dan toch naar het congres in Londen gaat. En niemand ter wereld weet wat hij daar te zeg gen heeft. In Portugal eene revolutie. We moeten nog afwachten of we met een salon dan wel met een werkelijke revolutie te doen hebben. Re voluties plegen in dat land niet bijzonder bloedig te verloopen. Maar de huidige schijnt toch veel slachtoffers te zullen vragen. En den moord op den Poolschen staatsman Holowko komt ook zoowat overeen met eene revolutie. Holowko behoorde tot de leiders van het regeeringsblok en hield zich in het bijzonder bezig met de minderheden-poli Hek in Oost-Polen. De regeering nu zoekt de daders onder de Oekrarners en kondigt aan dat deze misdaad belangrijke oonsequen les zal hebben. Hetgeen o.i. niet veel anders wil zeggen dan dat een soort burgeroorlog in de maak is. DAMESMANTEL Het is niet altijd gemakkelijk te slagen met het koop en van een jas in de confectie-maga- rijnen. Vooral niet, wanneer U er op uit zijt „precies" Uw maat te verlangen. Maakt U Uw mantel echter zelf, door middel van een onze patronen, dan bestaat er eigen lijk geen enkele reden, waarom die niet in ieder opzicht „volmaakt" zou zitten. Een ieder van onze lezeressen heeft wel een vriendin in de buurt, die haar even zal willen helpen met de plaat en waar de mantel niet heelemaal per fect zit, aan te wijzen. Geef speciale aandacht aan de schouders bij voorbeeld, die moeten zoo zitten, dat de voor stukken dadelijk goed komen te hangen. Als dat het geval is, kunt U ze rustig vastnaaien. By dit mortel is het zystuk nagenoeg heele- maal opgehaald tot bij het armsgat. De kraag rifaat wijd uit. Knippatronen kan men aan onze bureau be stellen onder No. 437 voor de malen 42, 44, 46, en 48 Rosten 55 cent. „OUWE VRIJSTER". Goedkoop en laf is deze „grappigheid" ten aanzien van „ouwe meisjes", of van haar die blijven tin en". Want menige van deze vrou wen, gaf de verlokking der liefde, de illusie van een eigen gezin, uit eigen vrijen wil prijs en terwille van de ouders of de kleintjes thuis, omdat zij niet de verantwoording aanwilde, hen alleen achter te laten. En zoo gingen haar ja ren voorbij tot zij met onwrikbare «akerheld c F anpche t'a b ad ^l'Oeuvre" heeft aan F» q e, den schrijver der bekende oorlogs- nman;, gevraagd of naar zjjn meening oud strijders weer ten oorlog zouden trekken, wan neer er een nieuw conflict uitbrak. Het ant woord van Remarque litóide: „Als vandaag vijandelijke legers Westphalen binnentrekken, trek ik moflgen weer als soldaat ten oörlog. Ik ben een vreedzaam man, maar ik ben geen pacifist". Dit antwoord van iemand, die al het leed van den oorlog heeft meegemaakt, moet velen toch wel vreemd in de ooren klinken. Zooiets stemt tot nadenken en leert ons hoe diep de Vaderlandsliefde ingeworteld is. In BouIogne-sur-Mer werd -de honderste ver jaardag van de uitvinding van den schroef her dacht. Toen het eerste schip voorzien van een schroef te water gelaten werd, zat de uitvinder Sauvage wegens schuld in de gevangenis. HÜj' stierf in het krankzinnigengesticht. VLISSINGEN, van 27 Aug.—3 Sept. 1931. Ondertrouwd: N. P. Jacobs, 25 j. en E. M. Baljé, 30 j. J. J. Scherbeijn, 29 en T. S. de Kruijler, 20 j. J. M. Groen, 23 j. en M. P. Ratelband, 28 j. Getrouwd: J. Wl de Jager, 27 j. en G. van Hoek, 27 j. C. Br erev 2 j en M. J. Bok, 24 j. J. M. Groen, 23 j en M. P. Ratelband, 28 j. Bevallen: P. C. M. Reijer-e, geb. de Jager, d. P. A. Liebers, geb. de Pag er. d. A. Koetje geb. Brouwer, d. J. Korslanje, geb van der Linde, d. M. M. van Verre, geb. Brizee, d. E. Stroo, geb. Burgerhoff, z. C. A. J. de Rijke, geb. Grootjans, d. 'J. van Rheenen, geb. de Groot, d. SOUBURG, -ran 27 Aug.—3 Sept. 1931. Ondertrouwd: Andries Kempe 33 j. en Krina •van Schaik, 35 j. Getrouwd: Izaak Joziasse, jm. 24 J. en Fran- cina Susanna Poppe, 25 j. Geboren: Willem, z. v. Marinus de Visser en Pouwelina Verhoeff Calharina, d. v. Johan nes van der Endt en Geertje Schout Frederi- kus Wilhelmus, z. v. Jan Gornelis de Jonge en Suzanna Adriaina Kruijze Hendrik Pieter, z. v. Hendrik de Smi! en Jansje Hooft Krijn, z. v. Gornelis Janse en Martina Poppe. OOSTKAPELLE, over Augustus 1931. Geboren: Maria, doch'er van Willem Wonder gem en Calharina de Visser Riesje, dochter van Lein Francke en Maatje Marinissen. Ondertrouwd: Gillis Sturm, oud 30 j„ jm. en Catharina Mesu, oud 25 j., jd. Overleden: Andries Francke, oud 69 j„ echt- genool van Apolonia van Hoeve. MELISKERKE. over Augustus 1991. Vertrokken: 7, Maarten de Korte naar Ber gen op Zoom 29, Pieter Jan Lamain naar Pijnacker. MIDDELBURG van 27 Aug.—2 Sept. 1931 OndertrouwdC. Spljkhoven jm. 28 j. en J. P. van Eenennaam jd. 22 j. QetrouwdH. A, Ponse jm. 25 j. en C. P. Sonlus jd. 24 j. BevallenC. Maas-Dekker z. J. E. Montaan-van Dijk z. C. C. Leonhart- Tanghe d. J. Vader-Schoe d. P. Spruijt- van Sorgen d. Overleden H. J. Kodde 38 j. ongeh. B. I. Schellings 72 j. geh. met L. C. Scheers P. W. Tamson 66 j. geh. met A. L. Del- zenne F. Baljeu 84 j. wedn. van H. Laveij Gevonden voorwerpen te bevragen bij den Gemeente-Veldwachter te Oost- kapelle. Handtaschje met snoer koralen, zilveren broche, belastingmerk, fototoestel en rieten handkoffertje. Voorts een belastingmerk te# bevragen bi] C. 'Brand, Waterstraat A 16 te Oostkapelle. besloten hadden, het ouderlijk huis niet te zul len verlaten, voor en aleer de oudjes waren weggegaan". Haar namen worden zelden in de analen der beroemdheden aangetroffen, Zij leven op de nietigste plaatsjes van deze wereld maar haar daden zijn als heriinneringsteekens, die na haar blijven bestaan. Er'zijn gezinnen, waar de oudste zuster de troost en de vraagbaak is, waar ieder zijn heil zoekt in tijden van strijd en van zorg. Zij vliegt van het eene huis naar het andere en heeft misschien, niet eens een plekje, dat zij het hare noemen kan. Wellicht leeft -zij op een kamer, bij vreemden. Er zijn dan genoeg van deze vrouwen, die eens wachtten ten behoeve van anderen, zoo lang, tot het te-laat geworden was. Zij nemen geen deel aan vrouwen-beweging, spreken nim mer voor volle zalen en denken niet vaak over politiek. Maar in den kleinen kring, waarvan zij het middelpunt vormen, zijn zij geacht en be mind om haar grootheid van ziel. By ziekte zijn zij de „reddende engelen", die eigen tijd opgeven om aan het ziekbed t© wa ken. Laten wij dus het „ouwe vrijsters" uit ons woordenboek schrappen en er liever „onge trouwde vrouwen voor in de plaats stellen. Wij kunnen nog te veel van deze ongehuwde vrou wen leeren, om ons zoo spottend over hen uit te laten. JONGENSPAKJE Er zal genoeg gelegenheid rijn voor uw klei ne jongen, om dit gemakkelyk te wasschen pakje te dragen. Denk maar eens aan de ex tra-warme dagen waarmede de nazomer soms sluiten kan. Dan zal er aan een luchtige klee ding dringend behoefte zijn. Het voornaamste voordeel in dit patroon is de goedkoopte ervan, omdat men zoowel voor het broekje als voor het buisje met de korte mouwtjes, al heel weinig stof noodig heeft. De blouse is van het Magyar-model, met Hm alle revers en dubbele borst. Dit laatste geeft een groot gemak bij het strijken. Het broekje wordt opgehouden door de bre- •els van dezelfde stof, d>e aan de achterzijde kruiselings beves igd zijn tegen afzakken van de schouders. Bovendien hebben deze draag banden alleen aan den voorkant een knoop- sluiting. Knippatronen kan men aan onze bureau be stelt worden onder No. 438 voor dein leeftijd van 5—6 jaar. Kosten 55 cent. MENSCHEN. De bovenste plank van mijn boekenkast is zichtbaar. Eerst daaronder begint, aan een koperen roede, de gebatikte voorhang, die de andere rijen verbergt. Ik bezie haar, de éénme tjer-lange reeks van dikkere en dunnere wer ken en zoo komt mij vanzelf de vergelijking in gedachten, waarbij men boeken de plaats doet innemen van menschen. Het is gaandeweg een gemeenplaats geworden, van boeken te spre ken, als van „mijn beste vrienden". Een ge meenplaats die opgang gemaakt heeft. Het staét goed, haar te gebruiken. Het doet een zekere intellectualiteit veronderstellen, een be paalde 'bliaséheid voor de materie. ZÖj, die haar veelvuldig naar voren plegen te brengen deze gemeenplaats meen ik, trachten daarbij een ironisch masker te zetten, om vooral goed te laten uitklom en, hoe vreeselïjk gedesillusio neerd zij eigenlijk wel zijn door de „menschen" Zoo ontgoocheld zijn ze, dat er tijd te kort schiet alle soireé's en tea's te bezoeken, waar op zij de „menschheid,, van hunne ontnuchte ring op de hoogte willen stellen. Zij zijn voor mij de vervelendste en meest onwaarachtige boeken die er rondloopen. Want ik heb juist de tegen-hebbelijkheid door in het andere uiterste te vervallen in dit opstelletje en de menschen te beschouwen als boeken. Er zijn er te kust en te keur. Er zijn langdradige en boeiende weten schappelijke en paedagogische werken onder, Er zijn er bij, die trekken door hun prachtband op het eerste gezicht, in tegenstelling tot die anideren, die eerst over het hoofd worden gezien wegens hun armelijke omhulling. Dan begint het „lezen". Na de eerste bladzijden reeds out dekt men, dat het boek in prachtband zeer ver velend en langdradig is, terwijl in tegendeel het onoogeiyk werk van daareven, een schat van genoegen en schoonheid herbergt. Er zijn boek- menschen, die men vluchtig en snel uitleest, ter verptoozGmfefo (alls een detective-romannetje, ver langend. als men is naar het slot. Men sluit ze met een goedmoedigen glimlach en denkt: Niets bijzonders, toch heeft het my wel even vastge houden, aardig gevonden. Anderen zijn er, die men langzaam denkt fe moeten lezen, door de ingewikkelde en gezwollen taal, waarin zy ge drukt staan. Gij fronst Uw wenkbrouwen en zyt er vast van overtuigd, dat gij met iets zeer be langwekkends bezig moet zijn. Eindelijk stoot g|lj öp het laaslte woordje. Einde staat er en Uw wenkbrouwen gaan omhoog en Uw eerst zoo ingespannen gezicht, staat in één verbazing Is dat alles? vraagt gij Uzelf af. Zeker niet goed begrepen, het deed zich allemaal zoo belang wekkend voor en geleerd, zou Ik misschien niet goed begrepen hebben? In zelf twijfel bla dert gij voorzichtig nog eens terugDan blijkt 't, dat gjj goed gezien hebt goed gelezen hebt. De zich zoo belangrijk voordoende, blijkt niet meer te zijn dan het meest gewone, blijkt minder te zijn, dan het dievenromannetje van daareven. Dat had tenminste de pretensie-lóóze verdienste U even te boeien en Uw gedachten een oogenblik van lavende rust te brengen. Het hulde zich niet in prachtband en bediende zich niet van vermoeide en dikwijls mysterie use breedsprakerigheid, welke onherroepelijk opeen desillusie voor den lezer moest uitkomen. Inte gendeel, het was een boekske, dal gij louter en alleen voor Uw plezier doorlas. Ter verpoozing. Dikwijls ziel gij het nog terug. Tot een herlezing zult U nimmer geraken, maar met genoegen herinnert U zich de oogenblikken van span nend genoegen, waarin U vorkeerde toen U er bezig waart en waarvoor gij het nog dankbaar gebleven zijt. De wetenschappeiyke boeken rijn die, waartoe gy U gedisponneerd voelen moet, wilt gij er genoegen ln kunnen scheppen en wilt gij ze goed en doorgrondig kunnen verstaan Zijt gy niet ln „de stemming" dan is zoo'n we- JAPON VOOR DAMES Voor een zeker soort figuren ls deze japon ideaal. Niet alleen vanuit het standpunt van de stijl, maar ook omdat zij zoo gemakkelijk te maken is tegen zeer {geringe kosten. Velen van U zullen zich, gedurende, de laat ste uitveiYkoopen, gemakkelijk kunnen voor zien van „restanten" die goed bij 'elkander kleuren en die zich bij uitstek voor het maken van deze jurk eigenen. Het brassière-achtige bovenstuk is ln de heu pen vastgehecht aan in punten uitgesneden on derstuk, dat ver over de plooirok valt. Van vo ren ls de gebogen insnijding opwaartsch, ter wijl zy aan den achterkant juist omgekeerd wordt aangebracht, hetgeen een bijzonder en frnodern effect geeft. Wij vragen vooral Uw aandacht voor het smalle kraagje, dat uit twee contrasteerende kleuren of stof is samengesteld. Voor de mou wen en de coquette manchetten geldt hetzelfde Knippatronen kan men aan onze bureau be stelt worden onder No. 439 voor de maten 42, 44, 46. en 48. Kosten 75 cent. fienschapboek-mensch U te zwaar en hebt gij al heel weinig aan zijn gezelschap. Wletenschap- boek-memschen dienden te wachten tot rij wor den opgezocht, Ik ben dol op lezen. Ieder nieuw boek-mensch waar ik beslap op kan leggen, bla der ik. voorzichtig even door, om iet-of-wat no tie te krijgen van den inhoud. Dikwijls tracht ik het weer spoedig los te laten, tot later. Zelden ga ik opzij, om het ongelezen te laten liggen. Maar nog sporadischer doe ik werkelijke moeite het in mijn bezit te krijgen., voor altijd. Ik ben kieskeurig en ik vrees dat het my niet staat. Daarom tracht ik het zooveel mogeiyk te ver bergen en net te doen, of ieder werk mij inte resseert, evenveel als elk ander. „Boeken om te Hebban" worden zoo weinig geschreven en boek-Menschen om Ie hebben, komt men zoo heel weinig tegen. Zij lijken op dunne dichtbun deltjes met vier of vijf verzen van een groot dichter. Zij behooron soms tot de afschuwelijk- dikke romans, waarin hier en daar een prach tige bladzijde de rest" volkomen goedmaakt. Menschen rijn boeken. Men moet ze kunnen lezen en trachten ze te verstaan. Sla de inlei ding over en zoek naar de mooiste bladzijden. Good luck. Arnold Clerx

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 2