Vraag en Aanbod Ie BLAD V I C E-V E R S A WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Dit nummer bestaajLjuit 8 pagina's WW Van Week tot Week 37e JAARGANG VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1931 DRUKKERIJ H. WEGEL1NQ VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT No. 85 DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Uitgave H. Wegeiing, Noordstr. 44, Telef. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg Zij die zich met 1 Oct. op dit Blad wenschen te abonneeren, krijgen de vóór dien datum verschijnende nummers GRATIS. De Uitgever Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop Wegeling sllieuwsblad Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst In prijs I BINNENLAND. Verjaardag van H.M. de Koningin. Het overlijden van Dr. Nolens. Verlerlei in Amsterdam. Miss Universe. Féést van den Beiaard te Breda. Smokkelarij. Twentsche luchthaven. Echtelijk drama. Politieschandaal in Soekoredjo. Inter nationaal autowegen-congres. Duitsch- Oostenrijksche tolunie. Overal in den lande werd ter gelegenheid van den 51 sten verjaardag van H.M. de Koning in vroolijk feest gevierd. Op het Loo had H. M. eene Kinderhulde in ontvangst te nemen. Een fleurige stoet van duizenden kinderen, getooid met Oranje, allen gewapend met een vlaggetje, trok langs het bordes. Na de auba de onderhield de koningin zich op minzame wijze met verscheidene kinderen. Er werden ook dit jaar vele -anders cheidig'en verleend. Het overlijden van monseigneur Nolens heeft in het land alom ontroering verwekt. Geheel zijn leven was aan de katholieke, zaak gewijd en katholiek Nederland is hem daarvoor veel dank verschuldigd. Dr. Nolens was een geboren politicus; rijne zwijgzaamheid was spreekwoordelijk en paarde zich met groot doorzicht en buitengewone menschenkénnis, alle eigenschappen die iemand voor de ver- Vulling van een leidende functie voorbeschikken Het ministerschap zou zeker Dr. Nolens niet pntgaan zijn, indien hij dit ambt gewenscht had. De overledene achtte het echter voor de R.K. partij beter te blijven waar hij was; de gene die de verschillende stroomingen in de partij verzoende, waardoor eene dreigende split sing stêeds voorkomen Werd. Hoeveel per soonlijke offers daarbij van hem gevraagd Wer den, heeft moeten prijsgeven, is eene vraag, die voor de Wereld wel altijd verborgen zal blijven In Amsterdam was velerlei te doen. Daar was in de eerste plaats de huldiging van den heer "Wlibaut ter gelegenheid van diens ontslag neming als wethouder, in de tweede plaats de onthulling van het standbeeld van Domela Nieuwenhuis, volgens zijn geestelijke nazaten in strijd met den geest van het anarchisme en gepaard gaande met een incident toen de com munistische agitator de Visser eene rede hield, en ten slotte een anti-militairistische betooging, welke door de politie moest worden ontbon den. Op Koninginnedag trachtte een zestigtal communisten de Amsterdamsche binnenstad op stelten te zetten; ook hier moest ingegrepen worden. Miss Universe, de schoonste vrouw van de geheele wereld naar men zegt, heeft ons land met een bezoek vereerd. Men had haar komst van te voren bekend gemaakt en de publieke belangstelling van dientengevolge buitenge woon groot. In het Pal ais de Dance werd zlij met applaus ontvangen (waar men al niet voor applaudiseert.) In Breda was een feest van den beiaard. Overal in de stad waren Luisterhoeken" inge richt, en, door omlegging van het verkeer, Werd de noodig© stilte verkregen. Er had een wedstrijd plaats tusschen een achttal beiaar diers, eerst in Rotterdam en voortgezet in Breda, waarbij de heeren Reekers uit Utrecht en Croman uit Zwolle zich bijzonder onder onderscheidden. De smokkelarij, die als gevolg van de daling !van rden markeriko-ers een ©ogenblik werd stopgezet, schijnt thans weer welig te tieren. Wij lazen, dat in een paar nachten door de grensbeambten- in Terapel werden in beslag genomen meer dan 1000 pakjes tabak, 35.000 sigaretten, 95 biggen en 13 runderen. De ge- smokkeldè dieren komen 14 dagen in quaran taine en worden ambtelijk gekeurd en dage lijks onder toezicht gevoederd en verzorgd. Maar het Rijk heeft schade: in 14 dagen bedroe gen de kosten voor de biggen f322.50 en bij verkoop brachten ze f177.op. Benzine is ook een belangrijk smokkelobject, haar prijs is in Pruisen 18 cent per Liter hooger dan in Neder land; de Duitsche kommiezen houden streng toezicht op alle' auto's. De opening van de luchthaven In Lonneken was voor de bewoners van Twente een evene ment. Van nabij en ver waren duizenden ge komen om er getuige van te zijin. Het terrein Wordt door deskundigen geschikt geacht de grootste vliegtuigen te ontvangen en zoo krijgt Twente ook zijn aandeel in het toe nemend luchtvaartverkeer. In Amsterdam een echtelijk drama. Hij, een Curaca'ser, was varensgezel en werkzaam bij de Stoomvaart Mij. „Nederland". 'Zij bewandel de verkeerde paden. Op Koninginneverjaardag wilde ze alleen uitgaan. Verblind door zijn drift greep hij een klewang, die voor wand versiering in de gang was gehangen. Daarmede sloeg hij haar op het hoofd. De toestand der vrouw is niet ernstig, ze zal wel weer genezen. Maar zijn leven zal wel voor vele jaren ge broken zijn. De resident van Semariamg wenscht licht te brengen inzake het gebeurde .in het bivak van de Veldpolitie te Soekoredjo, Kendal, naar aanleiding waarvan een hoofdagent Werd ge schorst wegens verdenking, dat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan mishandeling van arrestanten, welke mishandelingen den dood van bedoelde arrestanten ten gevolge hadden. „Tot officieel© mededeelimg word overgegaan", hldus wordt er gezegd, „omdat het bestuur den schijn wil vermijden als zouden de autoriteiten belast met de afdoening dezer onverkwikkelijke en ernstige zaak geneigd zijn om den ernst te verheimelijken, verdoezelen of vergoelijken. De ze neiging bestaat geenszins en in tegendeel de betrokken autoriteiten beseffen ten volle dat op deze zaak het volle licht moet schljlnen". W!ij kunnen niets als bewondering hebben voor dit strenge optreden. In het Internationaal Arbeidsbureau werd door Albert Thomas het eerste Internationale Autowegencongres geopend. Gedurende enkele dagen zullen dus te Genève de eerste bespre kingen over de practische mogelijkheid van ver- WezeHjkimg van Thomas' voorstellen inzake het ondernemen van internationale publieke werken plaats vinden. Op deze v/ijze hoopt men- ©enigszins de werkeloosheid be kunnen be strijden. Bovendien is het vooral voor landen met een weinig ontwikkeld spoorwegwezen van groot belang. In Genève ziet men ook zeer verlangend uit naar de uitspraak va het Internationale Hof in Den Haag over de bekende Duitsch-Oostenrijk- sche tolunie-kwestie. Maar deze uitspraak' zal nog wel ©enigen tiijld op zich laten wachten, want de vertegenwoordigers der geïnteresseer de partijen moeten tevoren gewaarschuwd en dit heeft heden nog niet plaats gehad. BUITENLAND. Val van het Labourkabinet. Negerop standen. Trustvorming in Amerika. Hare gevolgen. Ook in Japan werke loosheid. Gandhi naar Engeland. Revo lutie in Portugal. Moord op Poolschen staatsman. Remarque. Uitvinder van den schroef. De voornaamste gebeurtenis van de afge- loopen week is de val van het Engelsche La bourkabinet. In rijn plaats treedt een nood- regeering, gevormd door conservatieven en liberalen, waarin ook een viertal ministers der Labourregeering zitting hebben. Omtrent de oorzaak van den val der Labourregeering tast men nog in het duister. Er -moest een te kort worden weggewerkt van 120 millioen pondsterling, bijna anderhalf milliard guldén dus. Eene bezuinigingscommissie was met voor stellen gekomen, die tot eene levendige gedach ten wisseling' tusschen conservatieven, liberalen én labour aanleiding gaven. Het slot was,' dat de regeering het slot wilde dekken door voor de helft ongeveer te bezuinigen en voor de an dere helft bestaande belastingen te verhoogen bf nieuwe in te voeren, terwijl de conservatie ven en liberalen voor driekwart wilden be zuinigen en voor een kwart verhoogde 'belas tingen. Er ontstond oneenigheid in het La bourkabinet: onder geen enkele voorwaarden wilden de vakvereeniglngen verlaging der wer- keloozenuitkeeringen. En zoo kon het gebeu ren, Öat in de nieuwe noodreg'eering een vier tal Labour-ministers waaronder Macdonald en Snowden, die va-n die starre houding' der trade unions niets moesten hebben, zitting' hebben, Het Labourblad „Daily Herald" wijt den val van het oude kabinet aan de houding der Ame- rikaansche bankiers, die het verstrekken eener leening afhankelijk stelden van het door voeren van bepaalde maatregelen. Deze lezing van het geval heeft in Engeland nogal beroe ring gewekt. In hoeverre ze in overeenstem ming is met de waarheid, zal wel moeilijk uit te visschen zijn. Reeds eerder hebben wij in deze kolommen melding' gemaakt van negeropstanden in Bel gisch Congo. Zooals wij toen mededeelden heeft de heer Ballot, districtbeheerder van. Kandole, bij zoo'n opstand het leven gelaten. Mevr. de weduwe Ballot is dezer dagen door den Bel gischen minister van Koloniën geridderd. Maar zij heeft daarna met een persgesprek van haar hart geen moordkuil gemaakt. De beambte der particuliere maatschappijen buiten volgens haar de negers uit, mishandelen hen en kennen zich een gezag toe., dat hun rechtens niet toekomt. Bovendien zijn er ambtenaren die zich niet ge dragen zooals het behoort. Haar man heeft die fouten van anderen met -den dood -moeten bekoopen. Hij had vroeger nooit last met ne gers gehad, want de negers rijin zacht, als men hen goed behandelt. Ten slotte meent de wedu we, dat wanneer niet spoedig veranderingen in bestuur kwamen, de opstand in de kolonie algemeen zou worden. Jarenlang heeft er in Amerika een strijd ge woed tegen de toenemende trustvorming. Het succes der anti-trustmenschen is niet bijzonder groot geweest. In een z-oo juist verschenen rap port van Dr. Laidler, chef van de industrieel© afdeeling van den Volkenbond, werd onder meer gezegd, dat in de laatste tien jaar 7000 mijnbouwonderaemingen samensmolten, drie kwart van de telefoon, telegraaf en radio- industrie in handen is van drie firma's een enkele groep over meer dan de helft der ijzer bronnen van de Ver. Staten beschikt, een andere groep 90 pCt. van de nitraten in de we reld controleert, Ford en General Motors 70 pCt. van -de automobielindustrie voor hun re kening nemen, twee maatschappijen de helft van de binnenlandsche vleeschmarkt beheeor- schen, terwijl ten slotte 1 pCt. der banken net zooveel kapitaal heeft als de overige banken te zamen, Of men sympathiek dan wel antipathiek te genover zulk een concentratieverschijnsel moet staan, is een zaak -die zich maar -niet een, twee, drie bespreken laat. Er st-aan voor- en ha-deel en tegenover elkaar. Een nadeel is zeker, dat dergelijke machtige ondernemingen wel ont zetten-de invloed op den Staat moeten krijgen. Zoo lezen we juist, dat Ford binnenkort weer 50.000 arbeiders in dienst zal nemen. Hoeveel opluchting geeft zoo'n besluit van een onder neming wel niet, hoe moet een staat of gemeen te haar wel niet te vriend houden. Binnenkort brengt de regeering der Ver. Staten 1100 milli oen dollar aan schatkistbiljetten op de markt. Welk een debacle zou het zijn, wanneer deze leening eens mislukte. En de groote banken haar welslagen in de hand. Ook Japan komt er niet zonder kleerscheu ren af, ook daar groote werkeloosheid. Wlij 46. „Do-et u geen moeite om dichterbij te komen. Ik geef u een goeden raad. Als u wilt, kan u alles voor mij heel akelig maken. Ik kan er niets aan doen, maar als u het doet, ga ik regelrecht naar huis, naar den kleinen Roly. Ik zal hem dezen steen geven en hem zeggen den een of anderen wensch uit te spreken. Ik geloof niet, dat er veel dingen bestaan die de ^teen niet kan doen, en al wat ik zeggen kan is, als u en de geheele school (behalve Dulcie) plotseling neergezet wordt op een onbewoond eiland, zoo'n duizend mijlen hier vandaan of u zelf veranderen ziet in een Indiaan, of in een paard voor een rijtuig, u dat aan uzelf te dan ken hebt. dat is alles. Nu kunt u ze allemaal hier roepen en met uw verhaal beginnen". „Neen", zei Paul met een gebroken stem, „ik ik maakte maar een grapje Dick; ik meende er niets van. Ik weet natuurlijk, dat ik hulpe loos ben. Het is hard voor een vader het te ^uoeten zeggen, maar jij! bent het beste af, ik geef mijzelve gewonnenik wil het je niet moeilijk -maken. Eén ding wil ik echter vragen je moet geen proeven meer doen met dien el- liendigen steen. Beloof je me dat?" „Ja", zei Dick, „dat is afgesproken, tenminste zoolang als u, u goed gedraagt en mij niet boos -maakt zal ik hem niet meer aanraken. Ik verlang siechts te blij ven zooals ik ben. Ik wil u hee- lemaal geen verdriet doen". „Je kunt hem toch niet verliezen" zei Paul angstig. „Kan je hem niet ergens wegbergen? Die bevestiging aan je horlogeketting lijkt me nu niet bepaald veilig". „Die is stevig genoeg", zei Dick. „Ik liet het door den horlogemaker, die op den hoek van de straat woont maken". Er ontstond een stilzwijgen, totdat Dick zeide alsof hij toch spijt gevoelde over zijn onkinder lijke manier van doen: „Nu ziet u toch zelf, dat het weer beter is, de dingen maar kalm op te nemen. Het kan toch niet veranderd wor den is het niet zoo? En en voor sommige dingen is het nog niet eens zoo kwaad om een jongen te zijin. U zult er langzamerhand wel aan gewoon raken, dat zult u eens zien en zoo vroolijk zijn als maar mogelijk is. Ik zal niet streng voor u zijn. Het is mijn schuld niet, dat u nu toevallig op deze kostschool bent. U koos haar zelf. En na de vacantie kunt u naar iedere andere school gaan dien u maar wilt Eton of Rugby, of ergens anders. De kosten kunnen mij niet schelen. Of, als u dat liever wilt, kunt u een huisonderwijzer krijgen. Ik zal een pen ny voor u koopen. U zult het beter hebben, dan ik het ooit heb gehad, zoo lang, als u mij maar mijn gang laat gaan". „Ik wil je ponny niet hebben, zei Paul bit ter. „Ik kon net zoo goed een witte olifant hebben en ik veronderstel niet, dat ik hot op een openbare school pre tiger zou hebben dan hier. Laten wij geen onzin praten. Jij bent vrij en ik ben gevangen meer valt er niet over te zeggen ik zal niets aan den doctor vertellen, maar ik waarschuw je als ooit de tijd komt „O", natuurlijk", zei Dick, die zich tamelijk veilig gevoelde, nu hij de grootste moeilijkheden geregeld had. „Als u mij te pakken kan krijgen, zult u dat niet nalaten veronderstel ik; maar ik zal zor gen, dat u daartoe geen gelegenheid krijgt. En o ja, dat is waar ook. hebt u geen geld noodig? Hoeveel heeft u nog?". Paul draaide plotseling zijn hoofd om, op dat Dick de groote vreugde niet zou zien, die zooals hij wist, op zijn gezicht te lezen stond. Hij deed al zijn best om zich onverschillig te toonen. „Ik ging weg met precies een rijksdaal der en nu heb ik niets meer". „Dan zou ik zeggen" zei Dick, „dat u een hoop geld uitgegeven hebt, hoe kreeg u dat allemaal in eene week op?" „Ik gaf het voorzoover ik kan nagaan, zei mijnheer Blinderston, 'allemaal uit aan konijnen en muizen. Sommige jongens eischten het geld op, dat rij jouw gegeven hadden voor konijnen en muizen, geloof ik". „Allemaal uw eigen schuld", zei Dick. U had moeten zeggen, dat ze ze hadden moe ten verdrinken. Maar het is beter, dat U wat geld bij U hebt. Hoeveel heeft U noodig? Zou vijf gulden genoeg zijn. Vij gulden is nie veel Dick", zei zij Vader bijna nederig. „He 'is een aardig bedrag voor een kleinen jongen zooals U benl", zei Dick op een ie wal onvriendelijl e toon. Maar ik heb geen vijf g lden bij me, dus moe ik U dit wel geven. „En hij hie.d een papiertje van tien gulden op, nooit kunnende droomen van welke waarde dit voor Paul was, die het aannam met gevoelens die niet onder woorden te brengen rijn, ofschoon hij eigenlijk niet dank baar behoefde te zijn, want het was toch zijn eigen geld. „En pas nu op", zei Dick," want ik ho-or Grimby. Dr. Grimby kwam binnen met het voorkomen van iemand, die zich van een pijnlijke plicht moest kwijlen. Hij schrok een beetje, toen zijn oog de verandering in de kleeding en verschij ning van den bezoeker gewaar werd. Ik hoop, begon hij op een ernstigen toon, „dat Uw zoon mij de moeite gespaard heeftom in bijzonderheden zijn gedrag te vertellen. Ik wou dat ik u een beter rapport van hem kou geven". Dick was niei tegenstaande rijn verandering in het geheel niet op rijn gemak in tegenwoordig heid van den doctor; hij stond eerst eens op het linker en dan weer op het rechterbeen, op het haardkleedje terwijl hij een hoogroode kleur kreeg en rijn ©ogen hardnekkig op den grond gerient hield. „O ja", stotterde hij eindelijk, U was juist van plan hem een pak slaag te geven, nietwaar, toen ik kwam? Ik zag me daartoe genoodzaakt", zei de doc tor, eenigszins geschokt door de wijze van uit drukken, genoodzaakt om hem in tegenwoor digheid van de jongens een s renge s'raf toe te dienen. Ik maak U bedroefd zie ik, maar de waarheid moe verteld worden Zonder twijfel heef. hij U ake-; verteld. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1