raag en Aanbod Ie BLAD Bij Pijnend V I C E-V E R S A Van Week tot Week 37e JAARGANG VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1931 DRUKKERIJ H. WEQEL1NQ VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF WEEKBLAD VOOR WALCHEREN ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT Uitgave H. Wegeling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg No. 84 DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's -ty Mïjntiardt's Poeders Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop Wegeling sïïieuwsblad WIJ zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst In prijs I BINNENLAND. Daling der Groolhandelsprijzen. Wrat volgt hieruit?? Het verschijnsel is inter nationaal. De zaak Bendien. Leider van een jeugdkamp gearresteerd. Bezoek van ex-konimg van Spanje. Het con tact tusschen den minister van Water staat en A.V.R.O. hersteld. Amsterdam- sche g'emeenterekening 1930. Sociaal- eoonomiseh congres. Vernietiging van tuinbouwproducten. Grotiusraam in de Nieuwe Kerk te Delft. Eenige juist gekozen Cijfers geven vaak een duidelijker overzicht dan honderd beschouwin gen over de malaise. Hieronder geven wij een staatje van de noteeringen van enkele belang rijke producten op de beurzen, waar deze het meest verhandeld worden. De Cijfers spreken voor zichzelf. Noteering op 19 Augustus van het jaar TARWE: 1928 1929 1930 1931 Tarwe 1478/4 1441/4 103% 611/4 Maïs eiv4 103 945/8 423/4 Suiker 2.27 2.041/a 1.131/2 1.39 Koffie 16.90 14.36 6.21 4.86 Katoen 18.86 1875 11.25 6,60 Petroleum 8.021/a 3.121/2 1.95 1.66 Ijzer 19 95 20.89 19.39 17.89 Tin 2125/g 210ö/8 135i/8 114 Koper 62.6 741/g 471/4 321/a Rubber 101/K, 4n/ia W18 Goud ri 00 84.Hi/o 84.118/4 84.118/4 Zilver 278/l6 248/1fl 1613/u 12"/i Slechts één artikel heeft 'zijn prijs kunnen be houden: Het Goud. En dat spreekt vanzelf, want de prijzen zijin in goud uitgedrukt. De overige artikelen maakten in drie jaren een prijsdaling mee, die werkelijk onlslellend is. Vergelijk maar eens de cijfers van 1928 met die van 1931. Slechts ijzer heeft zich nog' eenigszins staande kunnen houden. In hoeverre hier nog' de oorlogsindustrie op heeft ingewerkt, is een vraag1, die niet zoo één twee, drie te beantwoor den is. De Groothandelsprijzen zijn dus sterk ge daald. Volg't hier uit, dat de consument de massa der bevolking' bedoelen Wij deze ar tikelen nu ook zooveel goedkooper krijgt?? Vol strekt niet. Het is een bekend verschijnsel, dat de kleinhandel de prijsdaling in den grooihan^ handel slechts uiterst langzaam volgt. Er zijn veel te veel menschen Werkzaam als kleinhan delaars, hetgCen voor een belangrijk deel zijn oorzaak vindt in de groote werkeloosheid. Een werkelooze, die maar over eenige con! an ten bezit zet een Winkeltje op. Bijgevolg wordt het afzetgebied voor iederen winkelier kleiner en de winsttoeslag op ieder artikel groot en glrooter naarmate de prijzen dalen. Daardoor wordt de consument doorgaans van een daling van den groothandlsprijzen niet veel wijzer. Dit geldt niet slechts voor Nederland, het verschijnsel is internationaal. De heer Theunis, voorzitter van de Internationale Kamer van Koophandel, gaf in zijne openingsrede op het Congres te Washington hierover eenige be langwekkende Cijfers. Gedurende het jaar 1931 daalden de Groolhandelsprijzen en de klein handelsprijzen met: Frankrijk 15.31 o/0 met 8.77 0/0 Duitschland 12.29 99 11.43 Engeland 17.81 W n 11.33 Nederland 20.74 II 11 6.84 V. S. 17.19 II t) 13.16 Zwitserland 16.30 II n 5.10 België 17.60 n 99 4.26 Italië 18.— n 99 9.96 Hieruit riet u duidelijk, dat slechts in Duitsch- land daling van groot- en kleinhandel ge'ïjken tred met elkaar hielden. En dat, wat dit be treft, Nederland er het slechtste aan toe is. De groolhandelsprijzen daalden hier met 20,74, de kleinhandelsprijzen met slechts 5.48 pCt. Toch valt het niet mee een einde aan dien ohge- wenscnien toestand te maken. Daarvoor zijn blijkbaar Mussolini's of Sta in's noodig'. Nog steeds zijn de gemoederen niet tot rust gekomen; geen dag gaat er voorbij, dat niet de een of ander zijin overkropt gemoed meent te moeten luchten. Wat nu echter het ergste is. Dr. Bendien zelf schijnt zijn zenuwen niet meer meester te rijn. Per vliegmachine is uit Engel land en Duitschland assistentie gekomen. Een 64-jarige man, leider van de Friesche Jeugdkampen is in Giehoom g arresleerd we gens het plegen van homosexueele handelingen met een, aan rijn zorgen toevertrouwden 18-ja- rigen jongen. Reeds eenigen lijd werd vermoed, dat hij zich aan dergelijke handelingen schul dig maakte; hij werd door de poli.ie op heeter- daad betrapt. De jeugdbeweging wordt door zoo'n geval wel zwaar ge roffen. Een slechte leider kan meer bederven dan tien goede kun nen goedmaken. Ex-koning Alfonso, reizende onder den naam van Don Toledo, heeft ons land met een kort stondig bezoek vereerd. De gewezen vorst maakt niet het gewezen stoomschip Voceroy of India een plezierrreis naar Scandinavië en op den terugweg heeft de boot Rotterdam aan gedaan, waarvan door den onttroonden vorst geprofiteerd werd om hier en daar eens een kijkje te gaan nemen. Het contact tusschen A.V.R.O. en regeering werd hersteld, nadat de omroepvereeniging haar exuus had aangeboden. Van de A.V.R.O. lijkt ons dit een verstandig besluit. Volgens de verschenen rekening en verant woording over het jaar 1930 heeft de gemeente Amsterdam een voordeèlig saldo v,an f 268.545. 06 welk saldo ten bate van den dienst 1932 komt. Vergeleken met de oorspronkelijke be grooting is deze uitkomst f 4.868.545.06 voor- deeliger dan bij de vaststelling der begrooting werd verwacht. Na al hetgeen over tekorten ten beste gegeven, leek ons goed deze Cijfers eens te vermelden. In Amsterdam werd het Sociaal-economisch Congres geopend. Er rijïn deelnemers uit niet minder dan 20 landen, echter geen ver tegenwoordigers van deze landen. De leden Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. vertegenwoordigen verschillende economische 'ëm politieke systemen—ook de Russen zijn aan wezigmaar ze willen de rea!i eit die daaron der ligt, onder de oogen zien, om den nood der Wereld te lenigen door praclische economische en sociale ondervinding. Of het resultaten op levert. Er neerscïit op het oogenbük een crisis. Iedereen weet dat. Fabrieken worden geslo ten, arbeiders ontslagen. Men kan nu eenmaal van niemand verwachten, dat hij voor niets of voor verlies gaat werken. Iels anders is, of het niet indruischt tegen alle gevoelens van so ciale rechtvaardigheid, dat onverkoopbare pro ducten vernieligd worden, terwijl er veel men schen rijn, die gebrek lijden. Zoo'n toestand komt ons hoogst ongew. voor, om het woord ergerlijk niet te gebruiken. Wij staan in dit op zicht met onze meening' niet alleen. Alom gaan er stemmen op, om de onafzetbare pro ducten onder beheftige menschen te verdeelen. In* tegenwoordigheid van een uilgelezen pu bliek, waaronder zich bevonden rechtsgeleer den en ambtenaren uit de hoogere bestuurscol leges hier te lande, heeft de onthulling plaats gehad van het Gotiusraam in de Nw. Kerk te 'Delft. De plechtighid had plaats in tegenwoor digheid van een 30-' al leden van de Nelher- land-America Founda ion'' te New-York, welke instelling het initiatief tot de plaatsing van dit raam, ter nagedachtenis van onze grooten landgenoot, genomen heeft. BUITENLAND Duitsche finantiên. Eenige ontspanning in Duitschland. Moeilijkheden der La- bourregeering. Frankrijk is er veèl beter aan. toe. Overstroomingsramp in China. Twaalfde Yzer-bedevaar Wat activi teit vermag. De moeilijkheden der Spaansche regeering. Geheime Bran- dewijnstokerij Door de Duitsche Redchbank Werd In de af- geloopen week eene opgave gepubliceerd van de bedragen, welke hel Builen, and op korten termijn van Duitschland te vorderen had. Ze toont ons de belangen, welke de onderschei dene Stalen bij Duitschland hebben. 31 Maart Midden Juli Mill. Marken e/o Mill. Marken °/o Ver. Staten 2.093 37.1 1629 37.1 Engeland 1.153 20.4 1051 23.9 Nederland 546 9.7 336 7.6 Frankrijk 369 6.5 297 6.8 Zwitserland 785 13.9 581 13,2 Zweden 122 2.2 101 2.3 Andere landen 571 10.2 398 9.1 5.639 100 4393 100 Nederland had dus op 31 Maart van Duitsch land te vorderen niet minder dan 546 millioen mark, uitmakende 9.7% van het totaal door Duitschland verschuldigde bedrag van 5639 millioen mark. Hetgeen direct opvalt is het gToote bedrag, dat de Ver. Staten en Engeland te vorderen hadden, waartegenover het Fran- sche aandeel (kleiner nog dan het Nederland- sche) gering te noemen is. In tusschen is door den steun van het buiten land (leening plm. Still halteooncern) de drei gende finantieele ineenstorting van Duitsch land voorkomen. De banken funclionneeren weer al blijven de banken geslo'en. Niettemin baart de finantieele toestand nog1 steeds groote zorgen. Vooral de 'gemeenten verkieieren in nood, hetgeen op den in de afgeloopen week houden sledendag werd gedemonstreerd. Ver schillende gemeenten gaan er toe over hunne bedrijven gas, electricileit, enz. te verkbo- pen. Ze werken met groote tekorten en loons verlagingen rijn schijnbaar moei'.ijk door te voeren. Er dreigde verleden Week nog eene staking van Beiiijmsche gemeentearbeiders. Ver koop dezer bedrij ven gaat ook zoo gemakkelijk niet het publiek heeft er niet veel lust in. Alom dus berooide gemeen' ekassen en steun van het Rijk is niet te verwachten. Met kunst en vliegwerk moet de Rljksregeering zelf hare begrooling sluitend maken. De werkeloosheid glroeit met den dag, dus ook het bedrag der werkeloozenuitkeeringein, welke hoofdzakelijk op de gemeenten drukken. De taak der ge meente bestuurders wordt onder zulke omstan digheden lang niet gemakkelijk. Ook de positie der Labourregeering Wordt met den dag moeilijker. Maclona d bevindt zich tusschen Scylia en Charybdis. Aan den eenen kant dreigt de oppositie zijner partijleden, aan den anderen kanl die van conserva ie ven en li beralen. Hel vereischt groote stuurmanskunst tusschen de klippen door te zeilen. De zeer naaste toekomst zal uitwijzen of hij hierin slaagde. Inmiddels zijn er reeds berichten, welke gewagen van een aftreden der Labour regeering en de vorming van eene nationale begeering. In economisch opzicht staat Frankrijk er veel beter voor, hoewel het op hygiënisch Verkeers-, sociaal-, stedenbouwkundig;—, op voedkundigi- en nog menig ander gewichtig ge bied bij Duitschland en Engeland zeer veel achter is. Dezer dagen liepen er allerlei ge ruchten over een Fransch-Russisch aoooord, een non-agressie-pact. Tot heden was Frank rijk zooals men weet, allesbehalve een vriend Van Rusland. Wlaaraan die toenadering ls toe te schrijven? Het is nog moeilijk te zeggen, Frankrijk wil de eerste viool blijven spelen, liefst in de geheele Wereld. Wellicht heeft het daarvoor Rusland noodig. En danRussische bestellingen? Een vreeselijke overstrooming teistert het het arme China. Naar verluidt rijn reeds twee millioen menschen omgekomen. Tienduizende vluchtelingen als vliegen bijeengezwermd, zit ten op de 'dijkkruinen slechts een voet boven het water. Van lieverlede sterven allen van honger en ellende. Het uitbreken van epedemi- ën is niet meer te voorkomen; als ratten ster ven de menschen aan de gevolgen van typhus, dystenterie, malaria en cholera. Even buiten Dixmuiden, langs de boorden van den Yzer en midden in de vlakte, waar de oorlog vier jaren heeft gewoed, hebben de Vlamingen een toren opgericht ter nagedach tenis van de gesneuvelde soldalen. Ieder jaar trekken duizenden naar deze plaats, waar zij' het offer van de Vlaamsche soldalen gedenken en tevens voor de Vlaamsche eischen demon- 45 „Dan zou ik zoo zeggen", zei Dick, „dat U nogal heel wat bedreven moet hebben. Ik ben nooit weggestuurd geworden. Is Chauwner weer aan het klikken geweest? „Niets, dat zweer ik plechtig—niets. Zij hebben dingen bemerkt, die jij gedaan hebt en waarvoor ze mij nu straffen „Wel", zei Dick troostvol, „U zult voor al die dingen één voor één gestraft worden, denk ik .Ik veronderstel dat hijg. ezien heeft, dat ik'mijn naam in zijn schrijftafel gesneden heb? Neen, idat weet ik niet zei Paul. „O, U hadt er wel van gehoord als hij het gezien had" zei Dick. U zoudt er een pak slaag mee op kunnen loopan. Maar wat is nu eigenlijk een pak slaag?" „Ik gaf er nooit iets om?" „Maar ik wel, jongeheer. Ik geef er zeer veel om, dat wil ik je wel vertellen, ik zqu het niet verdragen. Ik kan het niet, Dick", zei hij kort; want hij zag plotseling een straal van hoop. rJij. jij bent hier gekomen om te vertellen, dat je genoeg van je dwaasheid hebt, is het niet? Je verlangt dien dwazen toestand te doen ein digen?" „Heelemaal niet", zei Dick. „Waarom zou ik? Geen school geen lessen, niet anders te ker vind en hoopen geld." „Heb je er nooit aan gedacht, dat je in de handen van de wet zou kunnen vallen, jonge heer", zei Paul, die trachtte vrees aan te jagen, kansen «taan in dit opzicht galijk, wiarp Paul tegen. „Ik ben er niet mee begonnen. Ik had evenveel, recht met te wenschen de rijn dat ik was als u, dat u vrij was, U bent precies, wat u wenschte te rijn, dus. u kan niet klagen". „Ik weet wel dat het nutteloos is, met je te redeneeren zei Paul. En je* hebt geen gevoel. Maar ik zal je voor één ding waarschuwen. Of het mijn lichaam is of niet, waarvan je frau duleus bezit genomen hebt, dat weet ik niet; als het niet zoo is, gelijk het precies op het mij ne en ik wil je er dit van zeggen. Het soort leven dat je nu leidt, jongeheer, zal gauw een eind aan je maken, als je niet oppast. Denk je, dat iemands lichaam van mïjfn leeftijd wijn en pasteien kan verdragen en laat naar bed gaan? Wel over een dag' of twee zal je met jicht in bed moeten blijven. Zeg me maar niets jonge heer. „Ik weet, dat je op dit oogenblik aan slechte spijsvertering lijdt. Ik kan zien, dat je lever (ik hoop om alles, dat het mijn lever is) niet in or de is. Ik kan hel uit je oogen zien." Dick schrikle hier een beetje van, maar spoe dig zei hijWel, en als ik mij niet goed ge voel, kan 'ik aan Berlha vragen den steen te nemen en Ie wenschen, dat ik weer mezelf was. Is het niet zoo? Dat is gemakkelijk genoeg zou ik zeggen?". „Zeker, makkelijk genoeg zei Paul, met onder drukt gebrom. „Maar Dick, je gaat toch niet naar Minging Lane in dit costuum en met die hoed? Dat is toch niet zoo? „Als ik daar naar toe ga, draag ik dit cos tuum «n heb ik deze hoed op, zei Dick katica*" waarom niet? Het is gemakkelijk een ruim pak en ik hou er niet van een hoogen hoed te dra gen. Daar heb ik hier 's Zondags genoeg van genoten. Maar het is niet druk op Uw kantoor. De klerken houden heelemaal niet van grapjes. Ik had een stapeltje boeken boven op de dikte kant van de deur gelegd, die gedeeltelijk open stond, toen er een oude gek aan kwam, die U een bezoek wilde brengen. Hij schrok toen hij alles op zijn hoofd kreeg." „Hoe was zijn naam", vroeg Paul, die zich- dwong om bedaard te blijven. Zooiets van Shells. Hij zei, dat hij een oude vriend van me was, en ik zei hem, dat hij het loog. Shellack mijn oorrespondenteen man naar wiens komst ik altijd verlangde? jammerde mijnheer Blin- derston. „Ellendige jongen, je weet niet wat voor kwaad je hebt daar weer gedaan hebt." „Maar het hindert U toch niets ezi Dick: U is er nu toch heelemaal uit, „ben je dan van plan om mij er al lijd van uit te houden vroeg Paul. „Zoolang als ik kan" anlwoordde Dick ronduit. Het zal nogal niet intere sant zijn '.e zien, wat voor soort man er uit U zal groei- en-als U tenminste ooit groeit. Misschien, dat U al ij 1 zoo zal b'ijven. De tooverkunst is altijd •t n vree d e xwee t.De e g"6a he maa e ul haa l kran zinnig. Hij dee een stap voor- w tarts en keek zijn zoon met vlammende oogen am Denk je, dal ik dat zal kunnen dragen?" zei hij tusschen zijn tanden. „Veronderstel, dat ik het maar kalm zal moeten aanzien, dat je mij maar heelemaal ruïneert? Je kan mij niet ai lijd hier houden, waar ik kom, zal ik mijn ga- chiedenis vertellen. Ik ken je, jou onhandige sdhelm, je kan nu je rol niet met je gewone inielligenlie pelen. Je zou jeze f dadelijk ver baden als ik je lartie te zeggen, dat mijn ge schiedenis niet waar is..Je kunt me geen vijf minu enlan aankijken. Ik ga het nu doen. Ik ga je voor den doctor en voor de geheele school tentoonstellen. Je zal zien, dat je niet zoo gemakkelijk van mij afkomt, als je wel denkt". Dick was eerst erg geschrokken van zijn vaders woorden, maar toen Paul uitgesproken was, zei hij„Wel, U kunl doen zooals wilt; ik veronderstel, dat ik U dat niet beletten kan. Maar ik zie niet in, wat het zou helpen." Het zal den menschen toornen, dat je een onbeschaamde bedrieger benl, alsof hij den doc tor wilde roepen, ofschoon hij er heimelijk toch van terug deinsde een 2500 buitengewoon ge vaarlijke maatregel te nemen. Niet tegenstaande de flinkheid van rijn woor den, was er toch eenige aarzeling in zijn doen en la en, die Dick waarschijnlijk niet ontging. Halt" zei hij. „Voordat U hem roept, moet U toch nog even naar mij lui teren. Ziet U di En terwijl hij ?in jas opendeed haalde hij uil zijn ve tzak het eind van zijn horloge- e ting. E.' hing een klein grijs voorwerp aan, Paul zag dade.ijk wal het was—het was de Garuda—steen. ,.U herkent het", zie ik, zei Dick, toen Paul op het punt stond naar hem toe te gaan, maar met welk doel, dat wist hij zelf niet. (Wondt v*rv»]gcL)

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1