2e BLAD Hierop ietten VEEVOEDING BERIELSIKUNSTKORREL" KWALITEIT HOILAND/Ch El BOVENAAN DOOD WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1931. Na 32. AL WAT ZIJ HAD. Het volgende teere stukje schreef A. van der Vlugt-Waiop in het Geïll. Volksblad: Al wat zij had, droeg zij daar bij zich in' dien zwart Wol len doek gebundeld. Het was zoo'n klein nietig pakje, en toch maakte het voor haar heel haar rijkdom uit. Voor dat pakje zou ze straks, als ze 't afgegeven had, uit werken gaan, ze zou het vanavond igaan halen, en dan was het weer van haar, totdat ze het morgenochtend weer afgaf aan de kinderbewaarplaats, waar ze 't ook morgenavond halen zou. Och, 't was zoo'n nietig bundeltje en daarin lag zoo'n klein, teer wezentje, zoo'n hulpeloos kindje van zes we ken. Ein ze liep, de handen om het pakske ge vouwen, ze hielden haar grootsten schat. Dicht ging ze langs de huizenrij, want de regen viel meedoogenloos neer, ook op het! pakje. Bescher mend droeg ze het dicht tegen zich aan, het dekkend met de warmte van haar vooroverge bogen lijf. Sneller liep ze, om den regen te ontgaan, streelend haar wang, langs het bun deltje, om te voelen of het wel droog bleef. En bij het huis gekomen, waar de kinderbe waarplaats was, sptreide rij even het doek open boven het slapende wichtje, drukte voorzichtig een kus op het blozende wangetje, en belde dan aan. Weinige minuten later kwam ze alleen te rug, nog sneller voortmakend om tijdig in haar werkhuis te rijn. Dit zou nu zoo haar dagen gang worden, 's Morgens het kindje wasschen en voeden, en haar kamer opruimen, wat was schen of wat strijkgoed doen, dan, na haar ont bijt, het kind wegbrengen, den geheelen dag uit werken en 's avonds het kind weer halen, het mee naar huis nemen, waar het zou slapen Ja, veel zou ze er niet aan hebben, alleen de Zondagen, en dan de feestdagen, dan was het kind den geheelen dag lang bij haar. Ontelbare malen had ze in die weken, toen ze nog te zwak was, om op te staan, uitgeteld hoeveel feestdagen er waren in een jaar, en het had haar wel eens bedroefd, dat er zoo weinige wa ren, waarop haar lieveling van haar alleen was. Maar het had niet anders gekund. Toen haar man stierf, een maand voor de geboorte van haar kind, was hun spaarpotje al erg gedund. Nog een korten tijd kon ze zich zoo redden, •maar dan was ook alles op en moest ze zoo gauw mogelijk werk zoeken. Het leek haar het beste, een betrekking als huishoudster, mits ze haar kind mee mocht brengen. Ze had de kran ten afgezocht naar advertenties, was op een morgen naar enkele adressen gegaan, waar ie mand in die betrekking gevraagd werd; doch de eerste was bij een ouden heer, die geen las tige schreeuwers in rijn huis dulde, en de tweede was bij een dame, die maar niet wilde gelooven, dat rij weduwe was. Ook' ging ze nog naar een fabriek, die een zet juffrouw vroeg voor een van haar filialen; doch toen ze ook daar vroeg' of ze haar kind mee mocht nemen, werd ze dadelijk afgewezen. Een kind? Nee, dat kon niet, een kind in een zaak, dat werd een belemmering. Dus haar kind, het „alles" wat rij had, was..„.een belemmering, voor an deren, maar voor haar? Neen, voor haar niets riji zou dus maar iets anders zoeken, desnoods een werkhuis, dan werd ze maar werkvrouw, ze verdiende dan toch eerlijk haar brood voor richzelf en voor het kind. Ze was naar de kin- derbewaarplaats (gegaan, om te vragen of ze daar de kleine birengen kon, iets wat dadelijk werd toegestaan. En zoo liep ze lederen mor gen, met het kind stijf in den doek gerold, zich 'reppend langs de huizenrijten, naar het kin dertehuis; \s avonds moe van het gesloof, ging 'ze terug met haar geheelen rijkdom in het zwarte bundeltje in haar arm. Als ze dan in haar woning kwam, legde ze het kindje op een kussen midden op de tafel, dan liet ze het trap pelen bn kraaien naar hartelust; zoo ging ze op in haar schat, en dit half uurtje vergoedde al het getob en gesloof, al de moeite van den gan- schen werkdag. Dan voelde rij zich rijk in haar bezit. Ze dacht niet aan moeitevolle dagen, die komen zouden, wanneer het kind, grooter geworden, niet meer te dragen zou zijn in den warmen wollen doek, wanneer ze het met haar lijf niet meer beschermen kon tegen den snij denden wind. Ze daoht niet aan dagen van ziek te, wanneer ook alle verdienste zou ophouden. Ze zag alleen haar kind, haar schat, dankbaar dat God haar dit gelaten had. Spreekt dit mooie stukje weer niet vangroo- le moederliefde. Van vrouwen, die heldinnen Inogen worden genoemd, maar die door de groote menigte niet worden opgemerkt, achte loos worden voorbijgegaan. En toch een eere palm voor dezulken, die ze zelf echter niet be- geeren, omdat rij alles over hebben voor dit eene „alles", wat rij bezitten. Maar laat ons dezulken eeren en helpen zoo noodig, en mogen kinderen beseffen, hoe groot de liefde hunner moeder is. Liefde in zelf-offer. VLISSINGEN. Geslaagd voor leerares aan de Modevakschool de dames D. van Gilst en J. van Doorn, voor costuumvak C. Puijpe, voor liingte- rievak M. Buijs, voor handenarbeid: Mej. M. Minderhoud. Een 72-jarig man reed aan de binnenhaven pet rijn fiets te water. De werkman WL C. Maljaars, die zich direct langs de paalhoofden liet zakken, wist den drenkeling te grijpen en hem boven water te houden, totdat hulp kwam opdagen. De postduivenvereeniging „De Vrienden kring!" hield haar vlucht van uit Groningen. De volgende prijzen werden behaald le, 4e, 6e pr. W. B. J. Visser; 2e en lie pr. M. C. de Buck; '3e, 5e pr. P. Lippens; 7e, 9e, 10e pr. G. Jaoobs; 8e pr. H. Peeters en 12e pr. A. Peeters. Op Woensdag 26 Augustus zal de verbete ring van de haven alhier aan het gebouw van het provinciaal bestuur van Zeeland te Middel burg worden aanbesteed. De raming is f 68000. In intiem en kring werd in het Gasthuis herdacht, dat Mej. T. "Wleiijtenberg gedurende 25 jaar als naaister aldaar werkzaam was. De oud ste hulp in de naaikamer, de 80-jarige wed. P. bood haar namens allen een geschenk aan. Ook waren bloemstukken aanwezig namens regenten fcn van de ziekenhuis-af deeling. Door de man nen zangvereeniging „D.O.U." werd voor de (verpleegden een zanguitvoering gegeven. Tot leider van de afd. krachtsport van den Ned. Arbeiders Sportbond is benoemd de heer A. Blijenberg. Aan de N.V. Kon. Mij. „de Schelde" is op gedragen het leveren van ijzerwerken voor de schutsluis in het Bossche veld en de schut sluis in het Julianakanaal te Roosteren, voor f 17.078 Op den hoek Koningsweg—Singel had een ernstige aanrijding plaats tusschen tram en auto. De eerste liep uit de rails, de laatsite* werd beschadigd, Met een lading groenhardbalken voor Mid delburg kwam alhier binnen de Lettische vier- m ast schoener „Eurasia". De luitenant ter zee 3e klasse der marine reserve R. -W. v. der Giesen, aan boord van Hr. Ms. Wachtschip alhier, is in het genot van on bepaald verlof gesteld. De directie der Ned. Spoorwegen heeft het uitvoeren van grond- en spoorwerken, het ma ken van een visitatiezaal met douanekantoren, het maken van een schaftlokaal voor de maat schappij Zeeland, het maken van een douane gebouw', van een overkapping, het verlengen van den toegangsweg, het maken van een afras tering, het verplaatsen en opruimen van weeg bruggen, het afbreken van gebouwen en het uitvoeren van diverse werken op het station al hier opgedragen aan den heer J. G. Steensma te Lemmer vooir f 104.400, Geslaagd voor Boekhouden: B. van der Linden en G. C. Kooman; Nederlandsch: C. G. de Vrij, H. M. Harinck Jr., J. Sohier en J. P. Venlevogel; Duitsch: J. Burgers; Engelsch: E. L. Rabé, H. D. van de Velde, P, König, H. J1. ten Hacken en Wl. Harting Jr. De Kano-wedstrijd van Zaterdagmiddag, kon, wegens het ongunstige weer, niet door gaan en is nu gesteld op a.s. Zaterdag. Zaterdag had de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den kwartiermeester der Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" C. M. van de Kop, die door een droevig ongeval om het leven gekomen was. Verschillende autori teiten waren aanwezig. Verscheidene bloem stukken werden meegedragen. Het woord werd gevoerd door de beeren Van den Broeke, Ree Èn Beks. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een gpoote ruit in een woning in de Kanaal straat ingeworpen. Ook enkele boompjes rijn vernield. Men vermoedt, dat dronken matrozen zulks hebben gedaan, Iemand tracht manufacturen te verkoopen, die een voorschot op de te leveren goederen vraagt, Een ingezetene heeft zich hierover bij: de politie beklaagd. MIDDELBURG. Geslaagd voor examen teeke- nen M. O. (akte Ma) Mej. G. T. Gabriëlse, voor nuttige handwerken Mej. C. C. Brons, voor hoofd akte: de heer P. A. Vermeulen; voor handenar beid: Mej. M. A. B. Migchelsen en N. "Wil, voor Nijverheids-onderwijs: (akte Nh.) S. TaaL Bedankt voor het beroep bij de Geref. kerk (H.V.) door Ds. J. J. Buskes !e Oosterend. De Geref. Zondagsschool „Jachin" maakte piet een 300-tal kinderen een uitstapje naar Domburg. Gedurende de kermis werden van verschil lende zijden anli-kermisvergaderingen gehou den of fiets- en roeitochten georganiseerd. Door de filmfabriek Polygoon uit Haarlem is opname gedaan van een geluidsfilm op de Markt, met medewerking van de Ver. voor Vreemdelingen verkeer. Ged. Staten handhaafden het besluit van den gemeenteraad tot toelating van mevr. Weijl- Snuijf, als lid van den raad. Een 20-jarige jongeman viel uil een schuit je van de stoomoaroussel. Een bloedende hoofd wonde bleek niet van ernstigen aard te rijn. De eigenaar van den caroussel liet den jongen naar den dokter en daarna naar diens huis per auto brengen. Geslaagd voor Boekhouden: I. F. Rijkaard en J. C. Vader; De eerste-luitenant der mil. adm. F. A. Nieuwland alhier, die 1 Sept. voor 3 jaar ge detacheerd wordt bij de hoogtere krijgsschool Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien ls van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid tot het volgen der intendance-studiën, wordt alsdan overgeplaatst bij het 2e reg. veldartil lerie. ARNEMUIDEN. Enkele jongens vonden Zon dagavond een bedrag van f200.aan bankpa pier. Zij deden aangifte bij de gemeentepolitie. Geslaagd voor examen handenarbeid de heer J. P. IsraëL BIGGEKERKE. Bij het ringrijden viel een der deelnemers van rijn paard en verwondde het oor, een ander viel eveneens en kreeg van het paard een Map, zoodat rijn been brak. DOMBURG. De wisselbekers bij de gehouden ringiijderij werden gewonnen door G. J. Pas- senier en L. de Voogd. SOUBURG. De familie de P. alhier ontving het droef bericht, dat hun zoon Joh. A. de P. te Castricum bij het zwemmen verdronken was. Geslaagd voor Boekhouden: J. de Smit al hier. De zilveren wisselbeker is afgereden door P. Bal jeu, voor de eerste maal. Een andere be ker bekwam P. de Visser. VEERE. Aan de Oudheidskamer rijin 25 zilve ren oude Zeeuwsche munten geschonken, die •gevonden werden bij het verbeteren van den weg van hier naar Middelburg. De heer Verhage, benoemd politieagent alhier, heeft voor deze benoeming' bedankt. TiTIT THIW^ ifi^ltrSr iw Zondagmorgen-Concert van de hat monie „Ons Genoegen", directeur de heer C. Ci. Govaarts op Zondag 16 Augustus in de tuin van de voormalige Willem Hl- kazerne. Aanvang 8 uur. Programma 1. Psalm 19 2. A Sabbath Song arr. C. G. Govaarts 3. Engelenzang Ph. Sponheimer 4. Chr. Liederen Album arr. C. G. Govaarts 5. De Heer is mijn Herder Stebbins 6. Adoration Ph. Sponheimer 7. Fantaisie over Chr. Liederen arr. C. G. Govaarts 8. Danklied Zondagavond-Concert van de har monie „Ons Genoegen" in de tent Boule vard Evertsen. Aanvang 8 uur. Programma 1. „Bleue Danube" Marsch arr. C. G. Govaarts 2. „Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien", Ouverture h. v. Suppé 3. Carmen Sylva. Walzer Ivanovici 4. Une Nuit a Venise Scènes Descriptine F. Andrieu a. Patrouille b. Rêverie c. Serenade d Tarantelle 5. „Lebenslust", Ouverture C. Latann 6. „Panus Angelicus" Cesar Franck Trombone-Solo 7. Die Turkische Scharnacke Th. Michaelis 8. „Tannhüuser", Grande Fant. sur l'Opera R. Wagner 9. Finale Functie's die de verschillende onder* deelen van het voedsel vervullen, in verband met hun verteerbaarheid. Het vermogen om bepaalde voedermiddelen ie verteren is voor verschillende diersoorten niet e^en groot. Verschillende facloren rijn hier natuurlijk de oorzaak van, welke we nie. nader zullen uiteen zetten. Wij willen bij onze beschouwing over de vertering nog wel opmerken, dat de wijze waarop het voedsel is bereid, en wordt toege diend invloed heef op de mate van verlering. Men meene dus niet dat voedsel, dat een dier alleen door honger gedwongen opneemt, een even nu'.tig effect zal hebben als voedsel, dat met graagte wordt genomen. Wij dienen nu eens ;na le gaan, welk gebruik het lichaam van de verteerde sloffen kan ma ken. In dit hoofdstuk bepalen wij ons daarbij tot de eiwitten, de vetten, de stikstofvrije ex- stratie-stoffen en de ruwe vezel. Het water en de minerale bestandrieeku laten (Volledig Pluimveevoeder*) daar deze uit ideafe grondstoffen is vervaardigd en géén vischmeel bevat Alles vereend in één korrel^niels byvgeretll Sedert 1925 is de pluimveeteelt verrijkt met Bertels'.Künstkorrel'het wetenScnZD pelgk ideale, voordeeliqer en volledige voeder voor kuikens, kippen.eenden enz waarin d&qranen.vleeschmeel. vitaminen.voedinqszouten enz. in één korrel zijn vereeniqd en waarmede ver» kregen wordh arbeidsbesparing, laqere productie-'-' kosten en betere bevruchting v.hei.grooteren smake lijker eieren, sterker en mooier dieren en 50% méér eieren dan met de omslachtige dubbel voedering met Ochtendvoeder enqemenqd qraan. Alle foutief' voederen, waardoor noq millioenen verspild wor\ den.wordt door de.Kunstkorrel 'in eens opgehe ven. In Nederland voert men reeds Z millioen kippen en eenden met Resiiïzis JÓMnstkoVi&C* 50 kll° f Vr^qLbcochyrSi nvBERTE1§^^ASRDAM Octrooi reeds verkregen in België.Canada.Engeland Frankrijk. Italië. Hongarije. PPIen.5panje.Zuid -Afrika wij dus voorloopig' mog buiten beschouwing, om hier later wat meer uitvoeriger op terug te komen. Voor het verkrijgen van een inzicht in in het gebruik, dat het dierlijk lichaam van de bedoelde verteerde stoffen onder verschillende omstandigheden maakt, bepaalt men de stik stof-kool stof en energiebalans. Met behulp van de stikstofbalans kunnen wij een inzicht krij gen in den vleeschaanzet. Stikstof- en koolstofbalajns samen leereo ons (ien vleesch- en vel aanzet kennen en maken het ons tevens mogelijk de energiebalans op te ma ken. Deze geeft op haar beurt weer een inzicht in de volledige stofwisseling. De vleeschaanzet kan berekend worden dit de hoeveelheid stikstof, die bij een bepaalde voedering in het lichaam wordt teruggehouden. Daarbij gaat men van de veronderstelling .uit dat de stikstof uitsluitend dienst doet voor vorming van spierweefsel. Dit nu is niet ge heel juist. Een zekere, riji het dan ook kleine, hoeveelheid slikstof dient voor vorming van haar, hoef, e.a. stikstofhoudende lichaamsbe- stamddeelen. Behalve bij schapen meent men echter deze hoeveelheid te mogien varwaar- loozen. Bovendien neemt men aan, dat de .stikstof hel lichaam alleen verlaat met de vaste en vloeibare uitwerpselen. De in het lichaam achtergebleven stikstof uit het voedsel kan gevonden worden, door de opge nomen hoeveelheid te verminderen met de hoe veelheid, die in de vaste en de vloeibare uit werpselen voorkomt. Kent men de hoeveelheid in het lichaam achtergebleven stikstof, dan berekent men de vleeschaanzet met behulp van de gegevens dat vet- en aschbestanddeelten- vrije, droge stof van vleesch 16,67 pCt. stikstof bevat en dat versch, mager vleesch een water- gehalte van 77 pCt. heeft De vet aanzet ban bepaald worden door allereerst na te gaan, hoeveel koolstof, met het voedsel wordt opgenomen en die hoeveelheid te verminderen met de hoeveelheid koolstof, die voorkomt, niet alleen in de vaste en de Vloeibare uitwerpselen, maar ook in de koolstof houdende afscheidingsproducten. Andere Wijzen van koolstof-afscheiding rijn er niet. Heeft men langs dezen weg de hoeveelheid in het lichaam achtergebleven koolstof bepaald, dan kan men de hoeveelheid koolstof, die voor Vetvorming heeft gediend, vinden, door de ge vonden hoeveelheid te verminderen met de hoeveelheid koolstof, die voor den vleeschaan zet wordt vereischt. Daaruit volgt, dat bij dit onderzoek ook steeds de achtergebleven stik stof moet worden bepaald. De opzet van dergelijke proeven zijn zeer in gewikkeld. De energiebalans. De energie van een stof is de hoeveelheid warmte, die bij' volledige verbranding van die stof ontstaat. Deze hoeveelheid warmte kan men met be hulp van een Caloriemeter bepalen. Dit is een toestel, waarbij men de vrijgekomen warmte vaststelt door de temperatuursverhoogimg van een bekende hoeveelheid wa.er te meten. Men gaai hierbij als volgt te werk. Een klei ne, afgewogen hoeveelheid van de te onder zoeken slof wordt in metalen tombe gebracht, die mei zuivere zuurstof gevuld is. De bombe worilt onder edompeld in een afgewogen hoe veelheid wa er en de temperatuurstijging van he! water wur* t nauwkeurig waargenomen. Op deze wijze kan men de energie van voe dingsstoffen en voedermiddelen bepalen. De hoeveelheid warmte, die een voeder bij; ledige verbranding lever., zullen wiji bruto ener gie noemen. Dan heeft men nog de netto-energie, onder deze energie wordt verstaan, dat deel van de beschikbare energie, hc welk voor onderhoud en productie heeft gediend. Van de beschik bare energie moe steeds een deel als warmte Verloren gaan en wel da! doel, hetwelk voor verl eringsarbeid van het voeder noodig geweest is. Deze energie noem, men de thermische ener gie. Wij kunnen zoowel de thermische als de ne to-en erg e van een voe ler bepalen door het opmaken van een energiebalans bij verstrek king van een bepaald grondvoer en daarna bij ,hel toedienen van hel zelfde grondvoer met het e onderzoeken voeder. Een volgende maal zul-

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 5