üraagen£anbod WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Ik Ie BLAD Van Week tot Week V I C E-V E R S A 37e JAARGANG VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1931 DRUKKERIJ H. WEGEL1NQ VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT No. 32 DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN Uitgave H. Wegeling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Bi j|Hoof dpi fn bij Kiespijn MfJntiardt's Poeders Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop wegelingsïïieuwsblad Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs I BINNE NLAND. Nieuwe huurdersst akingen. Bureaucra tie. Malaise. Ontwapeningsconferentie. Wlrak van Nederlandsch oorlogsschip. Houding der Nederlandsche banken. Vliegongeval te Soesterberg. Medische consulten voor schepen op zee. Ver- keersspiegels. De Tol unie voor het Per manente Hof. Kanker-onderzoek! Dr. Bendietn. Opgelegde schepen. Het was te verwachten, dat de huurderssta- kingen ln Amsterdam en Rotterdam, nu de eige naars der perceelen de eischen der bewoners hebben ingewilligd, navolging zouden vinden. Inderdaad is het dan ook daartoe gekomen. Heele buurten vragen thans in Rotterdam om huurverlaging. Dat kiajn nog een fraaie boel worden. Een inwoner van Schagen had een telefoon, welke dezer dagen is opgeheven. Van de direc tie van de rïjkstelefoon, ontving hij de laatste nota van 5 cent. Maar tevens was er nog een aftrekpost op de nota voor korting op locale gesprekken van 5 cent. Per saldo was de man dus nul cent schuldig' en waar het achter wege blijven der storting inningskosten met zich bracht begaf hij zich naar het post kantoor om daar het verschuldigde bedrag van nul cent te storten. Daar werd hem in allen ernst een deftig bewijs van zijne storting groot f 0.00 overhandigd Voor het eertijds leidende fonds ter beurze, aldus een finanlieel bericht, heeft men thans geen goed woord meer over. Het Philips-sta tion te Eindhoven heeft geen nut meer, te Leu ven worden 900 man ontslagen en de fabrieken gesloten, een patent-proces met haar Fransche concurrentie is nog onbeslist. De koers brok kelde dan ook deerlijk af, zoodat het niveau van even 60 pCt. werd bereikt tpgen een re- oordstand van 2671/2 pCt. in het voorjaar, 527 pCt. in 1930 en '955 in 1929. Het leert ons met welke moeilijkheden onze radioindustrie te kampen heeft om het hoofd boven water te houden. In de af gekropen week heeft ook Nederland gevolg gegeven aan het verzoek van den Volke renbond om opgaven betreffende de bewape ning van Nederland. In afwijking met Engeland en Rusland heeft Nederland verzocht er voor te willen zorgen, dat de overgelegde gegevens worden gepubliceerd en zoo spoedig mogelijk aan de andere betrokken regeeringen worden medegedeeld. Engeland en Rusland wenschen eerst publicatie kort voor het bijeenkomen der ontwapeningsconferentiie. W!at daarmede be oogd wordt, is ons nog niet recht duidelijk. Het bergingsvaartuig Yantlet van de Londen- sche havendirectie heeft bij het Lichtschip Nore aan den mond van de Theems het wrak van een schip gevonden, dat men verslijt voor het Nederlandsche oorlogsschip Admiraal Tromp, dat daar in 1667 (tocht naar Chattain) tnoet zijn gezonken. Volgens de duikers zijn tal van spanten van het schip nog in goede con ditie, maar anker en kabel voor een goed deel verteerd. Het wrak zal met dynamiet uit den weg1 worden geruimd. Blijkbaar zijn de Nederlandsche banken het minst toeschietelijk ten aanzien van de Still- halte-onderhandelingen. Behalve driekwart pCt. provisie wordt in de meeste gevallen nog een disconto van 5 k 6 pCt. gerekend, zoodat de rembourscredieten over Nederland op ongeveer 8 k 9 pCt. komen. De Duitsche pers is met deze houding onzer bankiers alles behalve in genomen en spreekt van een profiteeren van den Duitschen nood-toestand. Wij vermogen niet hierover ons oordeel uit te spreken. Bijzonder tragisch was het vliegongeval te Soesterberg, waarbij de jeugdige reserve-serge ant-leerling vlieger v. Poeteren zoo jammer lijk om het leven kwam. Eenige kennissen sloe gen zijne vluchten door de lucht met aandacht gade. Zijn bewegingen werden steeds gewaag der, totdat op een noodlottig oogenblik zijn vliegtuig omlaag stortte en hijzelf in de vlam men omkwam. Op indrukwekkende wijze heeft men het stoffelijk overschot van den te over- moedigen vlieger ter aarde gesteld. Er is dezer dagen eene regeling getroffen waardoor het mogelijk is voor schepen op zee radiotelegraphische geneeskundig advies in te winnen ten behoeve van zieken aan boord. De gezagvoerder zendt daartoe radiotelegraphisch een navraag met vermelding van ziektever schijnselen, enz. aan het kuststation Scheve- ningen en dit station draagt zorg voor door zending aan het Roode Kruis ziekenhuis te Den Haag. Eene regeling, zeker niet van belang ont bloot. De uitbreiding' van het verkeer op den weg is in de laatste jaren van dien aard, dat het nemen van allerlei maatregelen, speciaal in de groote steden, dringend noodzakelijk is. On danks allerlei voorzorgen is hel aantal onge lukken nog ontstellend groot. Iin Den Haag heeft men ter bereiking van de grootste veilig heid iets nieuws uitgevonden: verkeersspiegels. Het glas waaruit ze gemaakt zijn is buigbaar, bestand tegen alle invloeden van het weer, regen heeft er geen invloed op, sneeuw blijft ér hiet aan vastkleven, enz. Wanneer de spiegels voldoen, zullen ze wel algemeen ingevoerd wor den. Reeds verscheidene weken duurt de behande ling der Duitsch-Oostenrijksche vTol unie voor het Permanente Hof van Internationale Justitie in den Haag, en nog is geene uitspraak in zicht. Het is thans zoover, dat de president van het Hof meende, dat de verschillende standpunten nu voldoende uiteen waren gezet, zoodat de openbare behandeling gesloten kop worden. Er wordt op het oogenblik over de kwestie Dr. Bendien zooveel geschreven, dat het haast onmogelijk is, den draad nog goed in handen te houden. De brief van den heer de Bruine Groeneveld namens de afdeeling' kan keronderzoek van het instituut voor praeven- tieve geneeskunde heeft vooral veel pennen in beweging gebracht. O.i. zeer terecht. W'ant wij zijn het geheel eens met den schrijver van een ingezonden stuk, dat de inhoud van dien brief 'als volgt kan worden weergegeven. „Wij hebben Van uw methode kennis genomen, doch zijn tot de conclusie gekomen, dat zij geen Waarde Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. heeft. Omdat echter de leekenpers zich zoo met het geval bemoeit, gaan wij er toe over u uit te noodigen uw methode te demonstreeren." W'ij kunnen ons daarom ook best voorstellen, dat Dr. Bendien voor die eer bedankt heeft en verklaart niet op deze wijze door het insti tuut te worden geëxamineerd. Het aantal zeeschepen dat is opgelegd, is Waarlijk niet gering. Op 1 Aug. was het getal voor Rotterdam alleen 74, waaronder 60 Neder landsche, 5 Engelsche, 2 Italiaansche, 4 Noor- kche, 1 Fransch, 1 Grieksch, en 1 Deensch schip. En in Amsterdam is dit aantal nave nant BUITENLAND. Het referendum in Pruisen. De reis van Mussolini naar Duilschland. Mus solini omgekeerd. Dynamielaanslag op den sneltrein -Basel—Berlijn. HageL slag'. De negers terug naar Afrika. Ge dwongen verhuizing in den Soedan van negers. Een lynch-geval. Sludentenduel. y Handel in telefoonnummers. De vraag of het Pruisische volk nog langer gesteld was op hare regeering, is door de Prui sen met „Ja" beantwoord. Het volksriferendum is op een nederlaag der extremisten uitgeloo- pen. Trouwens, er werd algemeen ook niets an ders verwacht. In de fascistische en communis tische gelederen zelf heerschte oneienigheid en het is hoogstwaarschijnlijk, diat vele aanhan gers dezer partijen het advies van hun hoofd bestuur niet opgevolgd hebben. Dat deze uitslag anders verkregen werd, heeft waarlijk niet aan de handige poli iek der regeering gelegen. Het in alle gestrengheid toepassen der nood verordening aangaande de pers heeft haar heusch geen goed gedaan en groepen der be volking, die haar zouden mankeeren zouden gesteund hebben, werden huiverig dit thans te doen. Hoewel over het algemeen de verkiezingsdag rustig verloop en is, kwam het in Berlijn tot eene hevige schietpartij. Eenige dagen van te voren was een communist door de politie dood geschoten en blijkbaar hadden de communisten dezen dag uitgekozen om op de politie bloe dig wraak te nemen. Op den Bülow-Platz, waar het communistisch partijgebouw gelegen is; was het Zondag een woelige avond. Er was veel volk op de been en op een gegeven oogenblik hadden een tweetal schoten uit de menigte twee politie-linjspecteurs doo-delijk getroffen! Aan de zijde 'der communisten vielen daarna verschillende dood en en gewonden. Wanneer er niets tusschen beide komt zal Mussolini eerlang eene reis naar Berlijn onder nemen. Een tegenbezoek van de Duitsche mi nisters aan Rome. In Parijs heeft dit bericht grooten indruk gemaakt en levendig commen taar uitgelokt. Herhaaldelijk zoo wordt be weerd heeft men Mussolini tot het brengen van een bezoek aan Parijs uitgenoodigd, maar steeds een ontwijkend antwoord ontvangen. En thans geeft hij aan zijn vroegeren tegenstander den voorrang boven Zijn ex-bondgenoot, 't Kan verkeeren, zei Brederoo. Trouwens, in het optreden van Mussolini is in den laatsten tijd toch veel verandering' geko- hien. Men herinnert zich nog wel de vlammen de redevoeringen over Italië's militaire kracht. Het leken wel oorlogsverklaringen aan de ge- heele wereld. Dat is in de laatste maanden ge heel anders geworden. Mussolini spreekt thans niet meer over oorlog, dagelijks; spreekt hij over vrede, over de noodzakelijkheid van het slagen der internationale ontwapeningsconfe rentie van 1932 en is zoodoende een internatio nale ontwapenaar geworden. Kan Italië den wedstrijd in bewapening niet volhouden? Een tot heden onbekend gebleven stel bandie ten heeft tusschen de stations Jüterborg en Grüna Koster-Zuina bij het passeeren van den D-trein BaselBerlijn een stuk van de rails op geblazen. Op de plaats van den ramp drie passagiers werden zwaar zeslien licht gewond werd een 200 M. lange draad gevonden, waaraan een lont bevestigd was. Ook vond men daar twee exemplaren van het nationaal-socia- lislisch orgaan „Amgriff", dat met het opschrift „Attentat 8-8 Hoog Revolutie voorzien was. Het is mogelijk, dat men hier met politiek te do-en heeft. het verband is dan wel ver te zoeken zeker is het echter niet. De spoor- w^egiffrectie heeft een belooning van R.M. 20.000.— op de hoofden der bandieten gesteld. Misschien dal de lafaards elkaar nog verraden. Boven Fransch-Danubië woedde een hevig onweer. Aan de openbare plantsoenen en par ken, alsmede in de tuinen, werd een schade van 300.000 peugö's dat is ongeveer 125.000 gulden aangericht. En verschillende personen Werden door den bliksem getroffen. Maar wat wel het ergste was: de hagelsleenen waren wel abnormaal groot, dat de schedel van twee op het veld werkende jongens, die voor het on weer in een greppel waren gevlucht, zoodanig werd gewond, dat Zij spoedig daarop stierven. Een neger-millionnair, stichter van de NeW- Yorksche negerwlijk Harlem, wil zijn volk bij gedeelten weer naar Afrika terugvoeren. Hij is geheel vervuld van het plan en de Harlemsche negerjeugd, waarschijnlijk tuk op de groote reis, heeft dit plan -geestdriftig toegejuicht. Van de vier millioen negers, die er thans nog in de Ver. Staten zijn, wil de millio-nnair meer dan een derde naar Afrika terugvoeren. Na tuurlijk hebben deze negers, de beschaafdste en meest ontwikkelde ter wereld geen lust, uit het Amerikaansche juk onder het juk van een door Europeanen bestuurde kolonie in Afrika te komen. De eerste voorwaarden voor een terugkeer zou de toewijzing van grond zijn en de stichting' van een autonomen negerstaat op Afrikaanschen bodem. En dat brengt mis schien nog wel moeilijkheden met zich. Een gedeeltelijke oplossing van het Amerikaan- fsch-en negervraagstuk is het anders Wel. En in den Soedan heeft ook al een groote verhuizing plaais. De Engelsche regeering heeft n.l. besloten twintig kleine stammen, die in taal en ras zeer verschillen en voortdurend met elkander aan het bakkeleien zijn, van el kaar te scheiden en aan iederen stam een be paalde woonplaats aan te wijzen, die hij bin den een vastgestelden termijn moet betrekken. Het worden reuzen-verhui zingen, want sommi ge groepen moeten niet -minder dan 400 KLM. zij het dan in vrachtauto- s afleggen. 43. Ik laat je nu alleen, jongeheer we zullen elkaar om elf uur weer zien". Met deze woor den stapte hij trotsch de kamer uit. Wat mijn heer Blinderston aangaat, hij wierp zich op. bed en ging als een krankzinnige te keer over het lot, ld'.at hem te wachten stond; het was' sliechts tien minuten geleden, dat hij zoo ge lukkig was geweest zoo zeker van zijn be vrijding en nu niet alleen was de kans van bntvluchting verder verwijderd dan ooit, maar hij had de stellige zekerheid, dat hij binnen twee uren een stevig pak ransel zou krijgen. Er klonk een vriendelijk klopje op de deur en Dulcie kwam de kamer binnen met een blad, Waarop Zijn ontbijt stond. „Daar." zei zij, bijna op een vriendelijken toon. „Ik vroeg aan moeder of ik je je ontbijt mocht komen brengen; hier is een ei voor je boterhammen". Mijnheer Blinderston zat op een stoel en (Buqhtte diep. ,Je kon wel eens „dank1 je" feeggön." zei Dulcei pruilend. „Dat andere meisje zo-u je je ontbijt niet gebracht hebben, als zij in mijn plaats was geweest. Ik wilde je zeggen, dat ik je vergeven heb, omdat je nooit aanleiding gegeven hebt om een brief aan jou te schrijven." Men had Dulcie nog niet het vervolg van de Davenant-geschi edenis verteld. ,.Ik wilde je komen zeggen, dat ik je verge ven heb, omdat je haar (nooit aanleiding ge geven hebt om een brief aan je te schrijven," herhaalde Dulcie zachtjes. „Maar het schijnt je niet te kunnen schelen, of ik je vergeef of niet" „Ik voel mij zoo ellendig", zuchtte Paul. „Dan moet je wat1 koffie drinken", schreef Dulcie op beslisten toon voor, „en je moet ook Wat eten. Ik bracht met opzet een ei mee, dat is zoo versterkend weet je." „Dat doe ik niet'.' riep Paul wanhopig' uit, aan het pak rammel denkende, dat hem te wachten stond. „Maar het is vader's nieuWe stok niet, Weet je Dick'',, zei Dulcie troostvol. „Die heb ik verstopt; het is de oude maar en je -zei altijd, dat die niet zooveel pijn deed. Ook is het de paardenzWeep niet, dien heeft vader verloren, toen hij in de vacantie aan het rij den Was". Die doel meer pijn, is het niet?" zei Paul met een flauw glimlachje. Tom zegt van Wel", aei Dulcie. „En bovendien Dick hel duurt maar rijf minuten, of misschien iels langer. Ern ook vind ik, dal je dat pak ransel nu niet zoo heel erg moet vinden, nadat moe der en ik gesmeekt hebben of je niet Wegge stuurd behoefde te worden. We zouden elkaar nooit meer terug gezien hebben, Dick". ,Je moest er om smeeken", riep Paul uit. „Ja", zei Dulcie, „vader wilde Zijn voorne men niet opgeven, totdat ik hem door vleierij eindelijk overhaalde. Ik kon hel niet verdra gen, -dat je zou weggaan". „Je hebt iets zeer wreeds gedaan", zei Paul, „voor zoon klein meisje als jij bent, heb je een groot e misdaad begaan. Zonder jou zou die brief misschien niet gevonden zijn. Je be hoefde 'mijn eenige kans om van deze ver schrikkelijke school af te komen, niet te be derven".. Dulcie zette het blad neer en met haar han den op haar rug, leunde zij tegen een hoek van de kleerkast. „En is dat nu alles, wat je me te zeggen hebt?" zei ze, terwijl haar stem een Weinig beefde. „Dat is alles", zei Paul. „Ik twijfel er niet aan, dat je het goed met mij meende, maar je moest je er heelemaal niet meè bemoeid hebben. Daar kómt nu alles van. Neem het ontbijt maar weer mee; het maakt me al ziek, als ik er naar kijk." Dulcie schudde haar lange b uine haren en balde haar kleine vui t van woede, want ze had niels van het driftige karakter van haur va-der. God an", zei ze, erwijl ze met groote waardigheid naar de deur liep. Ik heb er erge spijt van, dat ik zoo dom was om mij er mede te bemoeien. Ik wou, dat ik je haar huis naar je vader had laten sturen en gezien had, wat hij met je gedaan had. Maar (nu wil ik nooit, nooit meer iets -met je te maken hebben. Ik zal nooit één woord -meer tegen je zeggen. Ik zal zelfs nooit meer naar je kijken, al verlang je ook nog zoo naar fcnij. Ik zal Tipping zeggen, da! hij je zoo vaak mag slaan, als hij wil en ik zal Tom wijzen, waar ik de nieuwe stok gezet heb en ik hoop maar dat hij goed pijn zal doen". En met deze woorden was zij weggegaan. Na deze gebeurtenis zwierf mijnheer Blin derston ontroostbaar de bovenste verdieping van het huis door. Hij durfde niet naar bene den te gaan en was ook niet in staat om op één plaats te blijven. De dienstboden, die boven kwamen om de bedden op te maken, keken met medelijden naar hem, maar hij was te trotsch om hulp van hen te vragen. Zich verbergen zou de zaak nog slechter ma ken, daar hij heelemaal geen geld in zijn zak :had en de mogelijkheid niet bestond, dat hij van iemand zou kunnen leenen. Hij zou dus in huis moeien blijven, totdat de honger hem ui; zijn schuilplaats zou verdrijven aangenomen, ca rij he n al niet lang voor Men. lijd gevoncen zouden hebben. Het ge schreeuw van de jongens op de speelplaats ;i a! seder' ang opgehouden; hij hoorde i.e klok in de gang eif uur slaau. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1