ÜrtiagenJïanbod Ie BLAD VI CE-VERSA WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Van Week tot Week 37e JAARGANG VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1931 DRUKKERIJ H. WEQEL1NQ VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS £0 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT No. 31 DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Dit nummer bestaat -uit Uitgave H. Wegeling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg 8 pagina's (Wordt vervolgd) Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop I Wegeling sllieuwsblad Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst In prijs I BINNENLAND. Kankeronderzoek van Dp. Bendien. Auto tochten im. Valkenburg. Baden in zee. R'ijwielbelaslingplaatjes. Schaakwed strijd. Dir. EuWeCapablanca. Staking van stationkruiers. Zonderlange geruch ten. In het ruim geworpen. Socialisten congres in Wieenen. De verjaardag van de Koningin Moeder. De secretaris van „British Empire Cancer Campaign", eene Engelsche instetlïng voor kankeronderzoek, is te Zeist bij Dr. Bendien gekomen met 38 bloedpraeparaten in verze gelde tubes. Deze tubes bevatten bloed van menschen, die aan verschillende ziekten leden. Elke tube Was genummerd en in een gezegelde enveloppe, die pas nadat Dr. Bendien, zijn rapport had ingediend, mocht worden geopend, bevonden zich de bijzonderheden omtrent de betrokken patiënten. Zijne bevinding1 was, dat zich in vijf tubes bloed van kankerpatiënten bevond. Toen de verzegelde brief geopend werd bleek, dat Dr. Bendiens rapport voor honderd procent aan de waarheid beantwoordde. Aldus luiden de door Dr. Bendien zelf bevestigde krantenbelricbten, die niet slechts tn Neder land maar in de beele Wereld, tot in Canada en Australië toe, enorme sensatie verwekten. Is kanker thans te genezen of is de eerste groote stap op den weg, die daarnaar leidt gezet? Wé weten, bet niet. De deskundigen spreken elkaar tegen en dan kan een leek! niets anders doen dan afwachten. Slechts kan hij zijne groote teleurstelling uitspreken over het feit, dat bij zoo'n belangrijke zaak' de samen werking tusschen Dr. Bendien en het Neder- iamdsch kankerinstituut zoo slecht was, dat dit laatste thans genoodzaakt is, inlichtingen te vragen aan den Engelschen gezondheids dienst. En Engeland straks misschien nog met de eere gaat strijken. De tijd van het maken van vacantie-reizen naar België en Duitschland is alweer voorbij, liet meerendeel der Nederlanders blijft in ons land, waarvan vooral Valkenburg profiteert. Het aantal logeergasten, daar vertoevend, moge daarom groot zijn, nog grooter is het getal der auto's, dat aan deze menschen voor hun toch ten her- en derwaarts wordt aangeboden. Een verwoedde concurrentiestrijd tusschen auto verhuurders is er het gevolg van. Voor een autotocht naar de Ardennen betaalt men f2—, naar de Eifel f3— en naar Arthal f4— per perlsoon. Indeirdaad zeer lage prijzen, waar niet op overschiet. Veel vacantiegjangers trekken ook thans naar onze badplaatsen. In plaats van nu op de waar schuwingen te letten van hem, die hun geheele leven aan zee Woonden, zijn er nog altijd van die menschen die hun eigen gang gaan. Telken- jare kan daardoor de Noordzee hare slachtof fers opeischen onder de baders, die zich te ver in zee wagen. W!e lazen, dat er in de afge- loopen Week weer een jongen van 12 jaar in de zee verdronk. 1 Augustus was weer het tij'dstip aangebro ken, waarop het Rijk zijn rijksdaalders vraagt v&n 'gebruikers van rijWielen. Van betaling dezer belasting zijn maar heel weinig rijwiel- bezitters vrijgesteld. Ze moesten al bijzonder arm Zijn en dan nog een /iets noodig hebben voor het gaan naar hun Werk, dat niet binnen een half uur door hen te bereiken moet zijn. In IJmuiden was er echter iemand, die vrij stellingen verleende. Geen rijksdaalder, slechts een daalder vroeg hij voor een plaatje. Thans zit hij echter op het politiebureau. Het is den Nederlandschen schaakmeester niet mogen gelukken eene overwinning op den es-w-er&rrfka'mpioen Capablanca te behalfen. Hij heeft in den Cubaan zijn meerdere moeten erkennen, hetgeen met hem nog vele andere Nederlanders hebben moeten doen. Immers, was door een Nederlandsch dagblad een simul- laan-seance georganiseerd, waaraan niet minder dan 30 bekende Nederlan'dsche schakers deel namen Capablanca verloor slechts 3 par tijen, 3 bleven onbeslist. Een paar dagen hebben de kruiers van het station Amsterdam C.S. gestaakt. Zij eischten loonsverhooging. Inmiddels is de staking op geheven. Maai* gedurende de twee stakings dagen hebben de reizigers het ongerief onder vonden van de noodzakelijkheid hun bagage zelfde moeten sjouWen. Er loopen in den laatsten tijd zonderlinge geruchten over eene Nederlandsch-Fransche be nadering, welke onder meer haar uitdrukking king zou vinden in een geheim militair ac- ooord, althans iets dergelijks. Frankrijk, Bel gië en Nederland zouden gezamenlijk maatre gelen nemen voor een dreigend gevaar uit het Oosten, Nederland zou daarbij nog België moeten steunen, ingeval de Vlamingen de Bel gische plannen in de War zouden willen sturen. Het feit, dat de Nederlandsche legeroefenin- gen dit jaar in den achterhoek van Gelderland gehouden worden, zou, daarmee zelfs in ver band staan. Onze minister van defensie heeft evenwel verklaard, dat deze geruchten op niets berusten en volkomen uit de lucht zijn ge grepen. Van oudsher staan bootwerkers en ook scheepsvolk bekend als ruwe menschen. Uit zonderingen rijn er genoeg. Aan boord van het s.s. „Wiestfalen" ontstond twist tusschen een drietal matrozen. Twee wierpen den derden in het ruim, met het gevolg, dat de man aan Üe bekomen verwondingen overleden is. De heer Alherda, voorzitter van de S.D.A.P,- Kamerfractie, sprak op het socialistencongres, dat in "Wieenen gehouden Werd. Hij! merkte op dat de arbeiders niet overal even sterk het mi litairisme bestrijden. In de kleine landen zoo- alsi Nederland, vechten zij niet alleen voor internationale, maar ook voor nationale ont wapening. De Nederlandsche sociaal-democratie vertrouwt er op, dat dit denkbeeld de leidster zal worden, van de sociaal-democrat en in elk land. In verschillende plaatsen Werd de verjaardag van de Koningin-Moeder feestelijk herdacht. Vjooral in Baara, waar zooals gebruikelijk tie Koninklijke familie een rijtoer door de gemeeente ondernam, houden er verschillende feestelijkheden plaats. Maar enkele uitzon deringen daargelaten moet ook thans weer geconstateerd Worden, dat de actie dergenen, die onze Kon. Familie een warm hart toe dragen, niet groot is geweest, althans weinig zichtbare resultaten heeft opgeleverd. BUITENLAND. De Chineesche chaos. In Duitschland Moeilijkheden in Spanje. Engeland en Amerika. Geen loonsverlagingen. Roo- ken. Bernard Shaw in Rusland. Actie van Gandhi. Bomaanslag in Italië. Juist was Tsamg Kai-sjek bezig zijfn anti communistische campagne tot een goed einde te brengen, of er kwamen weer eenige gene raals opzetten, die het Tsang Kai-sjek moeilijk maakten met zijn actie tegen de communisti sche strijdkrachten door te gaan, Waardoor Wellicht een groot deel van het behaalde succes verloren gaat. Tot overmaat van ramp komen er nog berichten uit Canton van com munistische acties en, om den chaos volledig te maken, had er nog een geweldige over strooming plaats in het Wbehangebied, door het bezwijken van dijken bij Haukau. Het zal vtotor Nanking nog heel wat hoofdhrekensi kosten een stevig centraal gezag te vestigen. Zooals het voor de democratische partijen heel moeilijk zal zijn het Duitsche schip van Staat naar veilige haven te brengen. Er wordt wel veel gepraat over hulp aan Duitschland, gedaan wordt er slechts weinig. De Londen- sche conferentie blijkt achtera! ook niet veel uitgewerkt te hebben. Duitschland zal wel voor zichzelf moeten zorgen en den strijd tegen het fascisme met een berooide schatkist moeten voeren. Het fas cisme rukt op. In de afgeloopen week liepen er zelfs geruchten over een opmarsch vanuit München door Hitier naar Berlijn. Deze ge ruchten Werden echter tot heden niet beves tigd. Gelukkig maar Want dat heteekent zonder twijfel burgeroorlog. Ook het republikeinsche Spanje beleeft! moeilijke dagen, vooral veroorzaakt door de igroote onrust in Andalusiê. Na de verkiezin gen Wist men wel te vertellen, dat het com munisme niet beteekende in Spanje, maar in- tusschen rijn het nu toch echt communistische verschijnselen, Waarieg'en de regeering een Moe digen strijd heeft te voeren. Andalusiê is be rucht om rijn slechte agrarische toestanden, waaraan onder monarchistisch bewind niets Werd verbeterd. De republikeinen beloofden dadelijk radicale hervormingen in het grond bezit, maar zoo gemakkelijk gaat dat toch niet. De syndicalisten krijgen nu vat op de massa ten koste van de socialisten, In Sevilla moest Wegens de hevige vechtpartijen met de politie zelfs de staat van beleg worden afgekondigd. Er moesten nog meer maatregelen worden ge nomen. En deze leidden tot verzet in Gatalonië Spanje beleeft moeilijke dagen. Etngelamd en Amerika rijn er al niet veel beter aan toe. Zelfs liepen er geruchten, dat de Engelsche regeering bijna verplicht zou rijn geweest, een maratorium af te kondigen. Ge volg van de Fransche goud-transacties Ame rika verwacht in den komenden winter een getal van 7.000.000 werkeloozem. We mogen liet gerust wel met twee vermenigvuldigen, want in de eerste plaats zullen die verwachtin gen Wel niet door een pessimist zlijn uitge sproken; in de tweede plaats wijkt iet aantai werkeloozen doorgaans sterk af van het aanil officieel geregistreerden. Toch roepen het de Amerikanen vai de da ken dat er geen loonsverlagingen zullen worden gevloerd. Het benieuwt ons, of de Yankees hiertoe in staat zullen blijken te zijn. De theo rie is heel gemakkelijk. Verlaging der loonen heteekent vermindering der koopkracht, dat Hen afzet bemoeilijkt, de werkeloosheid te weeg brengt. Dus geen loonsverlagingen. Al leen is de practljk een beetje anders. Trou wens rijks- en gemeenteambtenaren mogen in Amerika dan nog geen vermindering van inkomsten hebben de loonen in het parti culiere bedrijf rijn reeds aanmerkelijk! vermin derd. Een Duitsche geneesheer heeft aan de dames en heeren rooksters en rookers wapenen in Ide hand gegeven. Een door hem Ingesteld onderzoek heeft n.l. aan het licht gebracht, dat zich onder de mannen van honderd jaar en daar boven, Yan wie er thans nog zes leven (o.a. één van 105i/a jaar), slechts één bevond, die nooit gerookt had. Deze echter heeft rijn leven lang gesnoven wat toch ook tabak gebruiken is. Dat het leven door het rooken niet behoeft verkort te Wor den, is daardoor beWezen. \De bekende Engelsche schrijver Bernard Shaw, volgens zijn eigen bewering reeds so cialist toen Lenin nog geboren moest worden, heeft zijn 75e jaardag gevierd in Sovjet-Rus land. Wlaarom hij eir naar toe ging? Om voor taan tegen degenen, die zouden zeggen: „U Vindt de sovjetunie een merkwaardig Jjand, maar gij zijt er nooit geweest, gij hebt alle vtreesellijkhedpn niet gezien", op zijn beurt zou zeggen: Ja, ik heb al de „vreeslijkheden" gezien en ze waren me vreeselïjk naar don zin" De schrijver, is thans van plan aan de (E^pgelschem te zeggen, dat rij1 ook tot het Bolsjewisme moeten overgaan. Het komt ons voor, dat men daar weinig ooren naar zal hebben. Ondanks rijn stellige verzekeringen van superiositeit hoven het kapitalisme. Uit het hoofdpostkantoor in Warschau Is bijna de geheele postzegel voorraad ter waarde van 180.000 gulden gestolen. De daders zullen nu Wel voor zoolang het goed gaat een ei gen poslkantoortje op gaan richten. Intusschen is het alweer Polen waar zooiets kan gebeuren In Britsch-Indië dreigen nieuWe moeilijkhe den te ontstaan. Gandhi heeft aan den onder koning een telegram gericht, dat den vorm heeft van een ultimatum, Waarin bijl scherp veroordeelt de Wijze, waarop de Britsch-Indi- sche 'belastingambtenaren tegen Weerspanni ge belastingbetalers optreden. De onderkoning heeft daarop een telegram aan Gandhi gezon den, waarin hij hem ernstig waarschuwt voor het gevaar van het aansturen op een crisis. Geen erge goede voorberÉding voor de nieuwe Londensche Ronde Tafel Conferentie. In Genua een bomaanslag. Het is naar ge- meld wordt, de 17e bomontploffing in Italië sinds 31 Mei. Een stuk of 8 per maand dus. De meeste hommen, zoo wordt verder gezegd, waren zoo geplaatst, dat de aanslag mee<r 42, „Slechts nog één nacht, jongeheer", vervolg de de doctor, „zal je onder dit dak doorbren gen en Wel gescheiden van je kameraden. Je moet den slaapkamer die nog over is bewonen tot den volgenden morgen, waarop je in onge nade voorgoed de school zult verlaten". Toen Paul zich veilig opgesloten bevond in een gezellige warme slaapkamer, met gordijnen en „een vloerkleed, beschermd tegen de ver volgingen en plagerijen van al die verschrik kelijke jongens en toen hij zich herinnerde dat dit nu de laatste nacht van zijn verblijf hier Was, dat hij zijn eigen huis zeker voor den volgenden middag zou terugzien, was de reactie zoo groot, dat hij het niet kon nalaten uit een soort van zenuwachtigheid, blijdschap enz., enz. de kamer op en neer te loopen. En toen hij zijn hoofd op een zacht kussen neerlegde, gingen zijn gedach.en terug naar de verschillende gebeurtenissen van dien dag; zij W|ai*en pijnlijk, zeer pijnlijk geweest, maar het was wel waard ze doorgemaakt te hebben om nu ten volle de heerlijke en vreugde-volle tegenstelling te waardeeren. Hij schonk al Zijn kwelgeesten vergiffenis, zelfs Chawner want had hij niet door ChaWner zijn eigen vrijheid gekregen hij sloot ten laatste rijn oogen met een glimlach van voldoening op zijn gezicht en een groot verlangen naar den volgenden gen in zijn hart. mor- HOOFDSTUK XIII. Vroolijk en blijde was den heer Blinders!on gestemd, toen hij zijn oogen Maandagochtend opende en zijn ongelooflijk groot geluk hem weer in de gedachten kwam; over een paar uur zou hij veilig en rustig naar huis rijden, waar hij met het grootste gemak zijn rechten weer zou kunnen'doen gelden. Hij grinnikte ofschoon zijn zin voor humor niet groot Was hij grinnikte terwijl hij in bed lag, als hij dacht aan de groote teleurstelling van Dick, als hij zoo onverwachts terug kwam. Hij begon het aan zijn eigen knapheid toe te schrij ven dat hij uit rijn gevangenis verlost Werd. Hij bleef nog langen lijd nadat de opstaanbel geluk! had liggen daar hij voelde dat Zijn toe stand hem voor straf volkomen vrijwaarde en toen hij eindelijk opstond was hij zeer blijde en kleedde zich aan met een groeiende ver ijl raadzaamheid voor alles, geheel in tegen stelling met zijn gevoelens, die hij vroeger ,had. Toen hij met zijn toilet klaar was, trad de doctor de kamer binnen. „Blinderston", zei hij ernstig, voordat ik je van ons Wegzend, zou ik graag uil je eigen 'mond Willen hooren, dat je niet heelem.aal zonder berouw over je gedrag waart." Mijnheer Blinderston was van meening, dat zulk een bekentenis hem onmogelijk eenig na deel kon veroorzaken. Daarom zei hij, „inder daad met volkomen waarheid dat hij groote spijt gevoelde over wat er gebeurd was. „Het verheugt mij. je dat te hooren zeggen" zei de doctor, .,ik ben er blij om; het ontheft mij van een zeer pijnlijke ve an woorle'ijkheld. „Het zou niet onmogelijk zijn, dal ik daar door tot een meer toegeeflijk inzicht kwam." ,0", brach mijnheer Bün erstun er hijgend uil, zich eensklaps op zijn gemak voelend. ,Ja het is een ernstige slap de loopbaan van een jongen door onnoodige hardheid le ver woesten. Natuurlijk kan me s een verontschul diging voor de laagheid van je gedrag zijn. Toch naar aanleiding van zekere zwakke nei gingen in je ka; aker vo< r betere dingen, wan hoop ik niet (nadat je in hel openbaar een flink pak slaag van mij gekregen hebt,) je nog eens ot een sieraad van de maatschappij te maken. Ik wil niet in wanhoop alles opgevenik zal een langeren lijd volhouden. „Dank U", stotterde Paul. „Ook Mevrouw Grimby heeft tenginde van je gesproken: zij heefi mij uitgelegd dal een openbare veroor deeling van je gedrag vereenigd mei een flink dosis lichamelijke pijn be.er een aigeheele ver andering in je kaï-ak.er zou teweeg brengen dan dal ik je in ongenade zou wegzenden, zon der je gelegenheid <e geven in de toekomst een goede jongen le worden. „Het hel is, is zeer vriendelijk van Mevr. Grimby", zei Paul zacht- tjes. „Dan hoop ik dat je de waardeerlmg van van haar vriendelijkheid zal toonen. Ja, ik zal je niet Wegzenden. Ik zal je nog één kans geven om je verloren goeden naam terug te krijgen. Maar voor je eigen bestwil en als openlijke waarschuwing zal ik in hel openbaar over je verkeerde edrag spreken. Ik zal je om elf uur in tegen woo ruigheid van de geheele klas een flinke afranseling geven. Je behoeft niet eer der beneden le komen; je ontbijt zal je hoven gebracht Worden. Paul deed een uiterste poging om hem van zijn vreeselijk besluit af te bren gen. „Dr. Grim bij", ze! hij, „ik zou veel liever weggezonden worden, als hei U toch hetzelfde isL" „Het is mij niet hetzelfde", zei de doctor. <e spreek u t trots en koppigheid Blinderston; ik zou er verkeerd doen er aandacht aan te schenken: „Ik—ik zeg U dal ik er een groot be zwaar tegen heb om afgeranseld te worden", zeiPaul drifiig: „het zou mij heelemaal niet ten goede veranderen; het zou mij verharden mijnheer—hei zou mij verharden. Wlegzenden zou een geheel ander wezen van mij maken, dat verzeker ik U. „Zoo, zoo, dus om een klein persoonlijk ongerief, zou je er vrede mee heb ben verdriet over je vader s grijze haren te brengen, nietwaar jongeheer?" „Ik zal je hier mee geen genoegen doen. Noch, kan ik er wel 11)voegen, zal je lafheid mij aanleiding geven om ook maar in benig opzicht je afstraffing ui eenig opzicht te verzachten.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1