2e BLAD LANDBOUW EN VEETEELT Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bi] alle Drogisten. „RATIO" IN DE PRAKTIJK! Iets over de zomerbemesting van grasland. WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 24 JULI 1931. No. 29. Of wij menschen ook voor elkaar verant woordelijk zijn? Dit is een. vraag, welke waar schijnlijk op verschillende wijze zal worden beantwoord. Een enkele egoïst staat klaar met zijn antwoord en roept uitdagend: Ben ik mijns broeders hoeder? Natuurlijk is de man er aller minst van doordrongen, dat wïj ons van elkaar broeders moeten gevoelen, maar als het hem kon Worden bijgebracht, dan nog zou hij dat „hoeden" liever overlaten aan anderen, die er „dwaas" genoeg voor zijn. De practijk van het leven stelt echter den egoïst in het ongelijk. De Kaïnspreuk heeft nog nooit aan het ver moeien der wereld mede gewerkt, integendeel, zij is de bron van allerlei ellende, die had kun nen voorkomen Worden. Anderen zullen met een beter antwoord klaar staan. Ze hebben iets van medegevoel met hun natuurgenooten, zij vragen zich alléén af: hoever zijn wij voor el kander verantwoordelijk? Zijn we klaar met en enkele gift b.v. aan een instelling van weldadig heid, en is het voldoende om eens kennis te new men, van wat deze instellingen al zoo voor goeds doen, waarna we dan de verzuchting sla ken, dat het toch maar gelukkig is, dat er zoo- iets bestaat, mede door onze bereidwillige hulp in den vorm van een gulden of een rijks daalder contributie in een jaar. Zijn We klaar daarmede? Of is het ook mogelijk, dat een an der ons der ons op den weg gebracht wordt, die dreigt onder te gaan, en wiens ondergang zou kunnen vermeden worden, door onze hulp, doordat Wij ons willen inleven in de omstandig heden van hem, die ten doode wankelt en dien we van den gewisser ondergang redden door eigen tusschenkomst? Nog eens Werd onze aan dacht getrokken door "W'ilma's boek: „De lichte Nacht" en het antwoord op bovenstaande vraag werd hier ook duidelijk gegeven. De schrijfster teekent het aandoenlijk verhaal van Vriendje, die in het dorp een winkeltje heeft, Waar van alles te vinden is. Hij is van goede familie en heeft deftige manieren, en kan 't niet helpen, dat hij misvormd is en kort van adem, zoodat hij achter elke zin zijn keel moet schrapen. In zijn winkel heeft hij enkele voor werpen, die al zijn liefde bezitten, een Chi- neesche kom, twaalf groote Japansche koppen, een empire theeservies, die hij alleen verkoopen wil aan den echten liefhebber, nooit aan een sjacheraar, die ze alleen maar koopen wil, om ze met grooten Winst te verkoopen. En hij heeft een Onverwoestbaar geloof, dat de echte lief hebber eens zal komen. En vriendje is prach tig met zijn liefde voor die oude kostbaarhe den. Den laatsten tijd had hij 't niet gemakke lijk. Er Was een concurrent gekomen, het aar dige ^blozende Winkel vrouwtje, die met een lachend gezicht al zijn klanten rooft. Een der hoofdfiguren van het boek, Elsbeth heeft het wel gezien, hoe moeilijk hij het heeft. Hij zou dood ongelukkig zijn, als zij, de enkele der ge trouwen, ook naar den overkant zou gaan. En als ze dan toch gaan, heel stil, omdat het een stuk speelgoed betreft voor een der kinderen, dat niet bij Vriendje, maar wel bij het aardige winkel vrouwtje te vinden is, dan troost zij zich met de gedachte: „Vriendje kan het onmogelijk gezien hebben". „Onmogelijk", zegt haar man, maar ze voelen beiden een benauwing om vriendje. En ze nemen zich voor er eens met den Dominé over te spreken, want er moest iets gedaan Worden voor Vriendje. Hier is het goede voornemen. Maarandere dingen schui ven er zich tusschen in- en—er wordt niets gedaan voor Vriendje. Onderiusschen zit hij op zijn trapje met opgetrokken knieën en kijkt naar de klanten die toch niet komen. Hij Is moe deloos. Een Wissel wordt hem morgen gepre senteerd—voor de laatste maalen hij kan niet betalen. Zal hij vragen om hulp? Een opkoo- r>er komt, een man die al lang loerde op zijn Japansche kopnen. Maar Wend ie herfK ze be waard voor den e'dTen Be^bber. Hij kan ze hem a e ge en. D opkooper gaat heen—en denkt, als de boel geveild wordt,heb ik ze toch? Maar 't slaat Vriendje tn het hoofd en- in een oogenblik ligt de grond bezaaid met kostbare scherven. Den volgenden dag Weet iemand, die graag nieuwtjes rondbrengt, te vertellen van Vriendje, die dood is, die zich van narigheid heeft opgehangen, omdat hij den win kel niet meer op kon houden. Inderdaad—het was zoo. Zijn groofe verdriet, zijn droeve een zaamheid, zijn alleen staan in de wereld- hadden hem tot wanhoop gebracht. En in den Winkel aan den overkant staat het vol met bab belende klanten. De een zijn dood is den ander zijn brood, dat is nu eenmaal niet anders. Maar niet ieder denkt er zoo over. De doming niet, die is diep verslagen en hij denktDaar is nu dat arme kleine Vriendje, zoo aan 't dwalen geraakt en ik heb er niets van gemerkt." Ook Elsbeths man, Herman, denkt er zoo niet over Hij ook lijdt. Als het Zondag wordt, een paar weken laler, doet de oude dominé heel de ge- gemeente opschrikken. Men heeft 't geval van Vriendje alweer vergeten. Dominé spreekt en doet in naam der gemeente schuldbelijdenis over dezen dood van Vriendje en daarna bidt hij voor zijn ziel. Buiten de Kerk komen de tongen los. Elsbeth vindt, dat dominé over drijft, en als ze er met Herman over spreekt, zegt deze: Als er reden is om tot zulk een schuldbelijdenis te komen, is er zeker ook re den om voor Vriendjes ziel te bidden. Als ze thuis zijn, en ook dominé gekomen is, barst Herman los: „Dat een beetje geld hem had kun nen redden !Dat is het ergste! en dat het geld in mijn kast lag? „Dat het in mijn kast lag", verbetert de dominé. En Herman weer—wij kunnen er ons toch zoo niet afmaken, het is toch een groote schuld, dat wij niet weten, en hij is een van de velen, een van de vele kleinen die ln grondeloozen angst leven, zonder dat iemand er iets van merkt. Denk eens aan, wat hij moet geleden hebben, eer het daartioe kwam! En als Elsbeth dan gaat spreken van Aan God overlaten, om zelf niet genoodzaakt te Worden er langer aan te denken." „Neen, neen," zegt de dominé en Elsbeth's oproerig hart wondt tot kalmte gebracht. Ook zij ziet nu haar schuld. Hoe treffend heeft Wilma in dit verhaal ons weten te zeggen, hoe de levens verhoudingen der menschen onderling moesten zijn. Al le zend voelen wij onzen schuld, dien we hebben tegen onzen evennaaste. Een man die bewaard kon geworden zijn voor den wanhoop, als men zich meer met hem had ingeleefd. Maar dat is het juist-de meeste menschen leven niet om anderen te helpen, zij gunnen zich den tijd niet om ander ellende in te denken en zij meenen genoeg met zichzelf te doen te hebben Eisch van waarachtig mensch zijn is—elkan der bewaren voor den ondergang. En temeer klemt die eisch—als we ook de middelen be zitten. Daarom zit de wereld met al haar ken nis en wetenschap, met haar vernuftige ont dekkingen en schitterende uitvindingen diep, zeer diep, in het moeras omdat niet voorzit de gedachte, ik ben er niet voor mijzelf, maar voor den ander. Elke wet op sociaal gebied is toch eigenlijk een aanklacht, vanwege het ge brek aan meeleven en meelijden en meehelpen. Slechts door goede wetten wordt nog iets ver kregen, vanwat uit den aard der menschen- l .efkie ;vanzelf moest 'geschieden. Voor t£i£ groot tekort moeten de oogen opengaan en men moet gevoelen.de groote verantwoordelijkheid, e leven tusschen menschen, van gelijk vleesch en bloed als wij, maar die dreigen onder te gaan en die ook ondergaan zullen—als Wij niet te hulp snellen. Laat ons dit niet overlaten aan instellingen op philantropisch gebied, en er ons dan af denken, maar laat ons, ons aan elkander geven, met heel ons hart en met heel onze ziel, opdat de droeve geschiedenis van Vriendje niet komen op onze rekening, een schuld, die we niet dragen kunnen, en die ons in een hel der oogenblik, waarin we zien, werkelijk zien, kloet zeggen, ,,en dat het geld in mijn kast lag!" Zoo dicht bij. VLISSINGEN De provinciale booten brach ten Donderdag 2000 vreemdelingen aan en zet ten 43 Auto's over. Overgangsexamen R.H.B.S. Vlissingen. Bevorderd van de le naar de 2e klasse 28 leerlingen: Pa. D. H. Amelunxen, W. P. J. Baars, J. van Blerkom, Tje. M. J. Coomans, jM. P. J. van Driel, Sa E. van der Eijk, Pa. Ha. Harting, C. J. Hoek, L. A. E. Hontelé, J. van Ider Jagt, G. Laeyendecker, Ja. J. van der Ma de, J. R. Meekels, J. M. Pennock, J. P. Ravelli, Aa. Ca. Slooves, Sje. Jo. Sluyter, P. N. Steve- ninck, C. J. Troost, Tha. Vorderhake, C. de Waard, H. Wagto van Wijngaarden, HetJJy Waghto van Wijngaarden, Westland, J. H. E. Woltering, Ja. Wolters, Th. Vermeulen, Thos Vermeulen. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse 32 leerlingen: Lj. Agterberg, P. Andriesse, Mje. Bal jé, P. van den Bergen, Ma. Blokland Visser, P. L. Braat, Ca. Pa. Broeksma, Ca. Dekker, Ie. M. J. Doornbos, Wa. C. Gijzeis, W.L. Goed- bloed, J. J. J. van de Griek, H. G. van Grol, j. E D. Harts, Lje. Hesselius, A. C. A. van den Heuvel, J. A. van Hiele, A. J. Hubregtse, Ca. J. Jansen, Ha. Ma. de Kat, C. G. Lemmers, A. E. Marchanri, P. E. A. van Nieuwland, Aa. J. Ou- borg, Me. Aa. Outhuijs, A. Poerstamper, Ha. J. Quasters, C. A. Stouthart, J. W1. v, Flijen, J. Vader, Ja. N. de Voogd, J. Wlolters. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse M. J. Castenmiller, S. Hiegenlich, W. J. van Hoeke,, Wa. Korvas, J. Kosten, Ja. M. v. d. Made. L. T.u"a"sen, B. Th. Ma'zbiffer, Ja. Naerebor.t, Ca. v. d. Pas, F. II. L Piiij:,. Tje. M. de Bidder, M 'Sanderse, Ga. H. Smit, W', I. L. Swart, A. Ch. "Vader, L. Verhagen, Th. de Vries, A. K. de Vries. Beoerderd wan de 4e naar de 5e klasse A afd. P. den Broeder, Lj. F. M. Debra, H. Depoorter, .Mje. v. d. Hoek, Mje. de Lange, A. J. v. d. Lin-t den, J. den Outer, P. den Outer, M. R. Quasters. B. afd. J, J. Butler, C. M. Caljouw, J. S, M, Harts, M. A. L. Hubregtse, P. L. Koppen, G. J. Kwaak, A. M. Ravelli, N. Stofkoper, L. J. van der Vliet. W. Cr-) Toegelaten tot de le klasse 27 leerlingen, afgewezen 10, herexamen 2. Y. Baan, Mtje Baljé F. Barth, Sa. L. C. Biesma, Ma. Pa. Botting, Ae. E. P. Brasser, Ma. Sa. Crucq, P. J. den Doelder, In. Ee. F. Doornbos, M. Korver, Ca. La. Kriegsman, K. H. O. van der Laan, B. J. van Leeuwaarden, J. Meijer, Ga. de Munck, P. E. J. Ouborg, D. van Poelje, Ja Aa. M. Rab- bers, .J A. Robers, J. Sluijter, Ba, van Span ning, H. Stolp, J. Wl. Vader, J. Verkerk, J. Vonk F. A. G. Vrind, L. D. Wlolters. Tot den 2e klasse toegelaten: J. C. den Broe- dere. Pot 90 ct., Tube 50 ct. eep 60 cent Tot de 3e klasse toegelaten: J. van Dijk Sou- bung, C. H. Meijer, J. D. A. Strijers. Eind- en overgangsexamens aan de Ruijter— school. Geslaagd voor het eindexamen van den tweejarigen curcus voor machinist ten dien ste van de Java—ChinaJapan—Lijn: J. Da niels, A. Dekker, P. de Heer. C. J. Jens, S L. de Jong, J. B. Wl Jutte, A.. Meijer, J. van Nood, R. J. Oostendorp, A. Post, F. C. Reevers, B. C. Sorgedrager, P. S. Spuijbroek, en J. Verkerk. Afgewezen geen. Zijn bevorderd tot het tweede cursusjaar: S. Bakker, J. P. du Bois, C. J. van den Bout, W. G. L. Evers, F. W. Hendriks, J. Heijboer, H. S Jansen, L. Wl Jansen, J. J. van Laatum, L Meijer, P. F. A. Perrels, H. Reinders en L. J. Willemse, Afgewezen drie. teslaagd voor het eindexamen van den tweejarigen surcus voor stuurman, volgens program B: J. B. van den Blink, A. J. Borrie A. C. van den Broeke, J. Bruijn, L. J. van Burken P. A. Cornelis en A. Schalk. Afgewezen geen. Zijn bevorderd tot het tweede curcusjaar: J. C. Eist, G. van Eijk, J. Lous, A. Wl. L. van Meeen, J. A. Pieters, L. Poldervaart en A. Wl F. Wijbenga. Niet bevorderd een. Aan den heer P. A. Cornelis Werd, vanwege de Vereeniging ter bevordering van het Zee- vaartonderwijs als prijs een boekwerk uitge reikt. (VI. Ct.-) De Heer E. H. Schmidt alhier, is be noemd tot onderwijzer aan de Ghr. U.L.O, school te Weesp. Geslaagd voor het Mulo examen te Goes: diploma R.: G. Ruig, diploma A. Wl la Gasse, C. Geusse, Mje de Jonge, J. Ligferingen, C. La- ko, G. Marijs, Wl Stroo, J. F. A. van de Velde, C. de Voogd en R. Zeijger, E. M. van Rosevelt Ingetrokken is de detacheering aan boord van Hr. Ms. Wachtschip van schipper C. Bak ker, majoor-monteur C. G. Vermeulen, Serge ant Torpedomaker H. van der Linden, Majoor machinist C. Kindt, Sergeant-monteur D. Stolk Sergeani-torpedomaker R. Heuvelink en Majoor machinist J. van Loo. Geslaagd voor het examen fraaie Hand werken Mej. M. J. van der Staal en T. Bakker, vfeor Mercurius-Üiploma Ned. Handelscor resp. de Heer F. Brandenburg. De Ver. tot bevordering van Chr. Onder wijs hield haar jaarvergadering voor de laatste maal door Ds. de Voogd geleid. Het aantal leer lingen bedraagt 502. De bewaarschool telt ruim 100 leerlingen. De Oranjeschool Werd uitgebreid De penningmeester sluit zijn kas hiet een na- ideelig slot van f 1378, wat gelukkig voor een deel geaekt ls, door nog te vorderen voorschot ten der gemeente. Ook is hierin begrepen het het verlies op de Fröbelschool aan de Paling straat. In de vacature de Sluijter werd geko zen de heer M. L. Kerepstein. Een afscheids woord werd nog gesproken tot Mej. de Runde, die Vlissingen gaat verlaten. Het Duitsche stoomschip „Cora" vertrok naar Dieppe, na te Middelburg een lading hout te hebben gelost. Geslaagd voor het examen Ned. Handels oor. de Heeren H. M. Harinck, J. Sohier en J. Ventevogel; voor staats-examen fraaie hand werken: de dames M. J. W. van den Staal en T. Bakker; voor diploma Werktuigbouwkundige de Heeren A. Jasrperse en C. J. Stroosnijder. MIDDELBURG Geslaagd aan de Chr. Kweek school voor examen Bijb Gesch. en de motho- diek daarvan: de dames E. C. Heuseveld, J. G. Kógeler, J. Wl Reijnhout alhier, J. E. Varel te Vlissingen, A. A. van der Wal te Westkapelle en de Heeren G. Acda alhier; Wl J. Dijk'e, Koudekerke; J. J. Francois alhier evenals W. J. Lafeber en J. Wiegel; J. B. van Kesselen, H. L. A. Kok, M. A. Maas, le Vlissingen; J. Kopmels Meliskerke, J Luleijn, Gapinge; D. Mardnisse St. Laurens; M. A. MeeüWse Koudekerke; J. de Nood Grijpskerke. De Heer K. H. van Faassen, tijdelijk onder- Wijzer alhier, is benoemd aan een Openbare school te Delft. vnnbevo!en worden voor de benoeming van een directeur der gemeentebedrijven, ga*- walerleiding en electricileitsbedrijf de Heeren Ir. B. C Roet ens van Lenmep te Delft, Ir. G. Sax te Rotterdam en H. O. Weening te Appeld. Geslaagd voor examen als archiefambte naar 2e klasse Mr. Wl le Mair alhier, voor het Mulo-examen, diploma A. V. P. Zwagerman, M. Roth, P. S. van Poeljen, G. F. van Hercules verder uit Veere: H. E. Heijsse en A. N. te Wolf, E. S. Bliek te Vrouwepolder, R. A. Runia te Arnemuiden, J. van Dijk te Souburg en P. C. S. J. den Baars te Koudekerke. In de gehouden vergadering van de clas sis Middelburg der Geref. Kerken, deed de te Veere beroepen predikant J. van de Guchten met goed gevolg peremploir examen. Kapitein C. Reijnierse wordt 1 Augustus overgeplaatst naar Utrecht als Landstormver- band soommandant „Het Volk" meldt, dat de Middelb. Be st uurdersbond aan den gemeenteraad een adres richtte, waarbij verzocht werd, aan hen, die langer dan 3 maanden werkloos zijn, of ge deeltelijk werkloos, een uitkeering in eens be verstrekken, ten behoeve van den aankoop van kleeding en schoeisel. Hij wil daartoe een com missie zien ingesteld. Mej. L. Buns, slaagde voor het diploma „Elementaire'1 voor piano te Brussel. Zaterdag werd gehouden de jaarvergade ring van de N. V. Javasche Landbouwmaat- schappij. De oogst bedroeg in 1930 419.440 K.G. rubber. De netto-verkoopprijs was 47.4 ct. De verlies- en winstrekening geeft een winst aan van f 57.042.'18, die naar nieuwe rekening wordt overgebracht. De ontvangsten waren: Rubber-oogst 1930 f 199.009.75, inventaris f 16.95 en rijst f 190 Aangewezen in de enkelvoudige kamer voor vereenvoudigde behandeling van strafza ken van de arrondissementsrechtbank alhier: A. tot lid: Mr. W. N. Jolles, vice-president; B. tot plaatsvervanger: Mr. J. W. Zijlstra, Mr. Th. Portheine, Mr. J. H. Bijbau, Mr. A. v. der Hoop allen rechter. Geslaagd voor Mulo—examen, diploma B: A. J. Heijliger. De Heer G. Acda alhier, tijdelijk onder wijzer aan den Chr. School te Breskens, is be noemd aan de Chr. School te Enter. Zaterdag nam Mej. M. M. Jumgius, die 30 jaar verbonden was geweest aan de Meisjessch. {flTbifer. «afscheid. Verschillende geschenken; werden haai* aangeboden, onder passende toe spraken. De Heer J. W. Dorleijn slaagde voor het diploma werktuigbouwkundige. ZOUTELANDE. Op 40-jarigen leefijd over leed te De Lier onze vroegere predikant, Ds. W de Kam, die van 1922—1929 de. Herv. Gem. alhier diende. De Heer J. Dekker, onderwijzer aan de Chr. School Is benoemd te Nieuw en St. Joosl. SOUBURG. Geslaagd eindexamen M.ddelb. Techn. School voor Bouw-em Waterbouwkunde afd. Waterbouwkunde, de heer M. de Ru. ARNEMUIDEN. Het zoontje van den heef iv. E., achter op diens fiets zittend, geraakte met een zijner beentjes bekneld in het achtera- Wiel, tusscehn het rijwiel en de kettingkast. Het beentje bekwam een vrij ernstige vleesch- Wonde, die door den dokter moest worden gehecht. Het zoontje en dochtertje van J. Hage, reden per fiets over den weg naar Nieuwland. Het zoontje op den duo hield twee mandjes met aardbeien. Vier jongens, die zij passeerden wilden zich aan de aardbeien tegoed doen. Daardoor vielen beide kinderen met de fiets omver en werden bloedend verwond. Van deze baldadigheid is proces-verbaal tegen het vier tal opgemaakt. Zij verdienen een flinke straf. VROUWEPOLDER. Geslaagd voor eindexa men Middelb. Techn. School voor BouW- en WaberbouWuknde, afd. Waterbouwkunde de heer J. M. de Vlieger, alhier. Het bestuur der pas opgerichte Ver. voor Vreemdelingenverkeer, Welke vereeniging aan vankelijk 25 leden telt, met den burgemeester asl eere-voorzitter, bestaat uit Ds. P. J. O. de Bruijne, voorz; Ds. J. Tjebbes, vice-voorz.; J. J. Bliek, hoofd der Openbare School, secr. W. van Hekken hoofd der Chr. School. Penningmeester W. v. d. Broeke, S. de Roo, A. van Dis, L. Du- vekot, P. de Priester, bestuursleden. OOSTKAPELLE. Op 20 Sept. hoopt cand. J. van den Wiel van Den Haag, alhier bij de Ned, Herv. emeente intrede te doen, na beesgtviging door Dr. E. J. Wl Posthumus Meijes van 's Gra- venhage. De heer Jao. Boama te Delfstrahulsen schrijft ons: „Bertels' Ratio-koekjes heb ben mij uitstekend voldaan; de koeien namen ze heel gaarne, de melkgift ging vooruit, terwijl het vetgehalte gelijk bleef". Deheer J. Minkema te Lippenhuizen meldt „Ik voerde mijn koeien goed, dooh heb de voeding veranderd, daar Bertels' Ratlo-A- koekjea lager In prijs waren, het resultaat was verrassend; de hoeveelheid melk ging vooruit en tot mijn groote voldoening steeg ook het vetgehalte nog Iets hoogor". Veehouders voedert Uw dieren „Ratio"; bij uitstek geschikt voor bijvoedering In de weide! De veehoudersprljs is sleohts f8.50 per 100 kilo, bruto In doozsn al Amsterdam. Vraagt broohure met vele tevredenheidsbetuiglngen. BERTELS' OLIEFABRIEKEN N.V. A'DAM. Nu wij een periode van overvloedigen gras- groei op het weiland achter den rug hebben en de hooitijd voorbij is, dient men zich af te vra gen: wanneer kan de zomerbemesting met stik stof op grasland het best worden gegeven? De bedoeling van deze Zomerbemesling is het rege len en verhoogen van den grasgroei om een zoo goed mogelijk rendement te verkrijgen.. Dit doel zal men het beste kunnen bereiken door de stik- stofmest te strooien wanneer het gras kort is afgeweid of wanneer het gemaaid is. De stikstof kan dan nog tijdig genoeg in het bodemvocht oplossen en daarna door de grassen in het ver dere groeiseizoen worden opgenomen. Op grasland, dat gemaaid is, worden veel voe dingsstoffen, in het bijzonder ook veel stlkstol door het gras aan den bodem onttrokken.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 5