2e BLAD LANDBOUW EN VEETEELT Voeding en verloop der spijsvertering Bestanddeelen van het dierlijk lichaam WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 17 JULI 1931. No. 28. Hebt ge al ge teekend? Ieder begrijpt deze vraag. In Februari komt de Ontwapenings-Con- ferentie te Genève bijeen. De Nederlandsche Dagbladpers heeft de goede gedachte gehad een petitionnement voor Internationale Ontwape ning te organiseerem. Uitnemend! Daar op die conferentie moeten onze gedelegeerden gesteund worden door honderdduizenden van namen van menschen, die zeggen, neem de maatregelen, die tot ontwapening der naties leiden. En zij zeggen het met den meesten aandrang. Het 'moet niet meer mogelijk zijn, dat door den wil van enkelen, geschillen met het zwaard Worden uitgevochten. Moge dit het lüètste tnid- Idel zijn, het is ook een duivelsch 'middel, zoo als de oorlog door-en-door duiverlsch is. Mensch-onw aardig. Wat we in 1914—18 gezien hebben, mag nooit meer voorkomen en als het zich herhaalt, dan zal het ook wel de laatste oorlog wezen, want er blijft niets over ,_an heel de menschh'eid. Nog pas gaven de bladen een telegram uit Parijs, waarin gezegd wordt, dat door de gehouden oefeningen in het afwe ren van aanvallen uit de lucht te Duinkerken, de legerautoiriteiten de overtuiging gekregen hebben, dat een stad van 200.000 ihwoners bin nen een half uur door een aanval mei bombar- dements-vliegtuigen met den grond gelijk ge maakt kan Worden". Stel u dezen gruwel •even voor. Een geleerde onzer dagen sprak eens over de tegenstelling: „Geest-mensch of BieesPtaensch?" Maar als dit met „beest"- imenschlijk is, Wat is het dan wel? In den oor log viert de „beesf-inensch hoogtijd, en er is geen reden meer, het tweede gedeelte van dit woord nog te noemen. Terwijl het nog vrede is, moeten wij den vrede bereiden. Als het telaat is, kan het niet meer en is de menschtoelid, allen te samen, „vrien en vijand",, in de diepste ellende gedompeld, waar zij nooit meer uitko men, omdat ze niet meer zijn. Als wij ons de moeite geven deze dingen in te denken, en ons niet van de Wijs laten bren gen door oude overgeërfde denkbeelden van vroeger jaren, die meestal neerkomen op „bet is alt/ijd zoo geWeest en het zal altijd zoo blijven" dan kan iets bereikt worden. Maar wij moeten er ernst mee willen maken. Het uitbannen van den oorlog gaat niet vanzelf, daar staat de menschelijke natuur helaas ons borg voor. Er moet worden gewerkt en als menschen, nu uit laksheid of on vers chaliigh eid zelfs dit kleine middel nalaten, wat is er dan vioor het heil der Wereld te verwachten? De dagblad-bureaux moeten overstroomd worden -met ingevulde formulieren. Nog juist lazen We een klacht van een Provinciaal blad, dat verschijnt in een gemeente met 60000 inwoners. Dit blad klaagt: Tot Vrijdagmiddag 5 uuir Waren er 795 handteekeningen op het Petitionnement voor Intern. Ontwapening aan ons bureau bin nengekomen. Zeven honderd vijf en negentig. Na een driedaagsche ac'ie, in een gemeente van ruim 60000 zielen en met een dagblad, dat da gelijks geheel de gemeente bestrijkt". Hoe is het hier in Vlissirgen, in Middelburg, in de dorpen? Onze provincie is eenigerma'e beroemd vanwege de vele helden, die zij in den loop der jaren geleverd heeft. Menschen die op hunne wijze voor den vrede streden. Laat ons volk nu strijden op onze wijze, een bloedlooze strijd en laat ons daarin onzen roem vinden, dat Wij me dewerken aan den opbouw der wereld, hetgeen ons tegenover onszelf en tegenover onze men- sc.hen en onze kinderen tot een strenge plicht moet zijn. En daarom—wie nog verzuimde zijn handteekening te plaatsen, doe het nu, direct. VLISSINGEN. Geslaagd voor hel pna-'ctijk examen boekhouden, de Heer Wl. L. Pelle, Toegelaten tot de eerste klasse van het Gymnasium te Middelburg ziin H. A. Blaau- wendraad, E. van Blerkom, .T. C. Jan se J. M. de Jonge, A. Teun is. Met verlof te Vlissingen kwam uil den Indischen dienst: J. Fraas, le luit. der inf. Het jaarverslag der oudheidkundige com missie betreffende het stedelijk Museum, noemt het bezoek in 1930 niet onbevredigd, hoéwei iminder dan vorig jaar. Het ledental nam toe tot 162. Het museum werd bezocht door 163 schoolkinderen met 7 geleiders. Er wordt ook nu weder geklaagd over het wegvoeren der vreemdelingen door Auto-cars. De Harmonica vereeniging gaf een uitvoe ring voor de ouden van dagen in het Gasthuis. Alhier is binnengekomen het Duitsche stoomschip „Cora" van Riga. met een gedeelte- Uijfke lading (ïout- voor Middelburg. Het Duitsche stoomschip „Lerche" vertrok naar Antwerpen. Donderdag hield de Afd. Vlissingen van de Middelb. Industrie- en Huishoudschool in het gebouw van het voormalig Burger Wees huis haar jaarlijksche lento ons lelling. De prov. booten brachten Donderdag 2000 passagiers mede en zetten 50 auto's over. In school A. Werd een tentoonstelling ge houden van handenarbeid, teekenen en nuttige handwerken. Door de oudercommissie van school K. (7e leerjaar), was een goed bezochte ouder avond belegd. De kinderen gaven enkele zang nummers ten beste. Het hoofd der school, de Heer Butler, gaf een overzicht %van de a.s. Wijzi gingen in de onderwijswet en spoorde de ouders aan, om lid te worden van Volksonderwijs. School- en handwerk werden daarna bezich tigd. De A.J.C. hield in lokaal Branding teen bazar. De feestvereeniging „Het Eiland" orga niseerde Zaterdag een Kinderfeest. In de nieuWe Kerk werd vanwege het Le ger des Heils-koor groot 60 leden, uit Korps Den Haag I. een gewijde Zangavond gegeven. De Vlissingsche Stenografen Vereeniging „Steeds Sneller" gaf Donderdagavond in de (zaal voor Chr. Soc. Belangen haar jaarverga dering. Een talrijk opgekomen pubilek' nam kennis van de werkzaamheden der vereeniging welke de voorzitter in enkele korte trekken [memoreerde. Er Was muziek, zang en declama tie, wat op verdienstelijke wijze naar voren werd gebracht. De Chr. Geref. Kerk vormde het volgend tweetal: N. de Jong, cand. te Vlaardingen en W. Heerma, cand. te Dokkum. De Doopsgezinde gemeente beriep als haar predikant de heer G. J. Wl. den Helder, pro ponent te Voorschoten. Geslaagd voor examen licht, oefening M.O. Üe heer J. Bakker. De Vlissingsche zwemclub organiseert Za terdag aan het Jaagpad een wedstrijd. Zondagavond was hier een flinke onweers bui met veel regen. Het concert der Vlissing sche Postfanfare viel in het water. De heer L. Labruijère is benoemd tot lid van het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Kap- perspersoneel. Een tweetal mammen drongen Zaterdag nacht een Woning ih "de Hobeinstraaf fJÏnnen, waarvan de bewoonster afwezig was, en verniel den het huisraad. Bij de komst der politie ver lieten zij het huis. Een paar uur later is een hunner aangehouden en in bewaring gesteld. MIDDELBURG. Geslaagd voor diploma A., gemeente-attLbtenaar de Héér H. O, N. de Kopte. Het eind diploma der Meisjes-Ulo school is toegekend aan: E. A. P. Fagginger Auer, A.C. M. Mol, H. J. van Lijbden, M. C ten Kate^ J. Ji Luciëer, N. S. Pilaaren, M. G. Naezer. Tot de eerste klasse van het GymnasüuSm! zijn toegelaten. P. S. J. Koote, A. H. Kuipers, A. Looten, Wl N. G. Ploegstra, R. C. A. van Voorst, Vader, A. C. de Feijter, A. C. Snethl'age^ Onze vroegere stadgenoote, de Heer J. C. G de Nood Cz. te Dordrecht, werd bevorderd van de le naar de 2e kl. der Middelb. Techn. School Verschillende oud-leden van MediobuJrgum Vergaderden in de „Eendracht", met het doel pogingen aan te Wenden, het 40 jarig jubileum zoo feestelijk mogelijk te herdenken. De com- hiissie vormde zich, met als dagelijksch be stuur Mevr. L. van Roo-Biezen en de Heeran D. van der Jagt en H. G. Reijers. Onder de wapenen kwamen de reserve 2e luitenants W. Keeman, J. van Bragt, G. J. Gou- inou, R. A. J. den Boer, J. J. Claessens era] P. G. van Puffelen van het 14e reg. inf., tot het vol gen van een cursus in de behandeling van den zwaren mitrailleur. Zij vertrekken 22 dezer met groot verlof. Het bestuur der afd. van den Chr. Ham- deldr. en Industr. Middenstand verzocht aan B. en W. niet integaan op het verzoek van den neutr. middenstands van Handelsbelang, inzake de buitenwerking-stelling van de verordering tqfp de Winkelsluiting van 15 Juli15 Sept. Zij acht het in strijd met het belang der winke liers in het algemeen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg, heeft aan den minister-raad m^gedeeld, zich volkomen te kunnen vereenigen met het adres van de Kamers van Koophandel te Breda en in andere steden, waarin verzocht wordt, de over brugging van het Hollandsch Diep te Moerdijk spoedig ter hand te nemen. De Kamer spreekt er haar verwondering over uit, dat het waar naar haar inzien toch voor ieder duidelijk zal zijn, dat een overbrug ging van het Hollandsch Diep voor de Zeeuw sche Eilanden een viteral belang is, de Kamer te Breda nagelaten heeft, haar uit te noodigen het bedoelde adres mede te onderteekenén. Zaterdagmiddag maakte de afd. Walche ren van de Ned. Chr. Reisver. per touringcar een tocht door Zuid-Beveland. Zaterdag werd begraven het stoffelijk over schot van wijlen den heer J. Vreeken, oud- hoofd van school C. Bij de groeve werd gespro ken door den heer G. Hack. De oudste zoon van den overledene dankte voor de vele bewijzen van belangstelling. Beroepen bij de Geref. Kerk in Hersteld Verband: Ds. J. J. Bouskes Jr. te Oostereind, (Texel). Er heerschte Zaterdagmiddag bij de Ge meentelijk© Zweminrichting aan den Havendijk alhier een ongekende drukte, toen de Middel burgs che reddingsbrigade en zwem vereeniging „Luctor et Emergo" haar jaarlijkschen zwem wedstrijd gaf, die door de kranige leiding zeer vlug van stapel liep, al had men gaarne gezien, dat ook het laatste, humoristische numpier minder tijd van voorbereiding had gekost. Des avonds te half negen had in de stampu volle kleine zaal van het Schuttershof de prijs- uitdeeling plaats, waarbij de heer Wl. de Graaf, voorzitter van „Luctor et Emergo" er op Wees, dat een Wedstrijd feitelijk bestaat uit drie Üee- len, de voorbereiding, de wedstrijd zelf en de prijsuitdeeling. Het is zeker jammer, dat men ditmaal den man moest missen, die anders nooit ontbreekt, namelijk meester van dier Staal, en onder applaus stelde spr. voor hem een telegram te zenden, waarin hem spoedige, geheele beterschap Wordt toegewenscht. Dank bracht de voorzitter aan B. en W. van Middelburg, die alle verzoeken direct inwillig den, aan den directeur van gemeentewerken en zijn personeel voor de medewerking, aan Üe politie voor de orde-maatregelen, aan de schen kers van prijzen, aan de juryleden en tijdopne- Imers aan den heer Vermeulen, die zijn auto ter beschikking stelde, aan den heer Hooge- steger, die stoelen afstond, aan de deelnemers en aan de helpers. Overgaande tot de prijsuitdeeling kou spre ker met toepasselijke woorden mededeelen, dat behaald Waren: Bij de 600 M. vrije slag voor dames en heeren: le pr. C. H. Mérk in 10 m. 8.4 sec.; 2e W de Graaf in 10 m. 49.6 sec.; en eerste voor de da- imeskTeelneemsters Mej. E. L. Troll in 11 m. 6.6 sec. Bij 25 M. vrije slag voor jongens van 8—11 jaar: le A. van Houte 35 sec.; 2e G. Wöhler in 36.2 sec.; 3e, H. Orbaan in 36.6 sec.; 4© en 5e jj A. Kik en Beenhakker beide in 37.4 sec. Bij 25 M. vrije slag voor meisjes van 8—11 jaar: le P. van Leeuwen in 32.2 sec.; 2e B. van den Boudt in 32.4 sec.; 3e E. Hoorweg in 32.8 sec.; 4e Wl van Opdorp in 33.2 sec. Bij het bordes happen voor jongens en /meisljes tot 11 j. was d© uitslag: jongens: le Hans Orbaan 1 m. 28.4 sec.; 2e J. Reinders in 1 m. 31 sec.; 3e T. Verheijden in 1 m. 48 sec.: en voor meisjes le M. Kampman in 53.4 sec.; 2e B. van den Boudt in 55.4 sec.; 3e B. Heijt in 55.8 sec. en 4e L. van Leuven in 56.4 sec. Bij 't eierlepel-zWemmen was de eerste van de meisjes B. van de Boudt en van de jongens A. van Houte. 1 Bij de 50 M. vrije slag voor jongens van 12 en 13 jaar was le L. Polvliet in 58 sec.; 2e A. Maartense in 58.2 sec. Bij hetzelfde voor meisjes van dien leeftijd le J. van den Boudt in 56.6 sec.; 2e A. Rouf- faer in 56.8 sec. en A. Reijnierse in 57 sea Bij den 50 M. vrije slag voor jongens en meis jes van 14 en 15 jaar Was van de jongens le Pr. van Anraad, Vlissingen in 36.6 sec.; 2e J. Wa genvoorde in 38.2 sec.; en van de meisjes le M. Sinke in 53.8 sec. De voorzitter wees er op, dat men nu feitelijk aan het tweed© deel kwam, dat voor de ouderen die het voorbeeld geven en door het zwemmen een grooten dosis gezondheid en levenslust (opdoen. Bij de estafette over 3 maal 50 m. school-, vrije- en zij slag was eerste ploeg: J. C. Geer vliet, A. Jongepier en J. Fastenau, in 1 m. 54.2 sec.; 2 de ploeg: W de Graaf, B. J. Troll en Jt Risseeuw in 1 m. 54.6 sec. en 3 de groep Wl Burgmeijer, B. van Anraad en Wl Vierhout uit Vlissingen in 2 m. 9 sec. Bij een zelfd© estafette voor dames was 1 de ploeg: E. L. Troll, M. Naezer en M. J. Doom- 'berg in 2 m. 22.8 sec.; 2de groep Fr. Prins T. Reidsma en M. van den Heuvel, Vlissiingen Sn 2 im. 38.6 sec. en 3de ploeg mevrouw W. Va der—Sinke, M. Sinke en G. Wiegel in 2 m. 49.2 s Bij de estafette van 3 maal 50 m. voor de ve teranen Was 1 de ploeg: M. J. de Baare, J. J. d© Raare en A. J. Ban'p in 2 m. 35.4 sec.; 2de ploeg H. Flierman, P. C. Muller en A. Molhoek in 3 m 17 sec. De 50 m. vrije slag voor dames had tot uitslag lste J. Doornberg in 41.4 sec.; 2de M. Narzer 'in 47.6 sec.; 3de E. L Troll in 48.4 sec. Een voornaam nummer Was het 100 m. school slag voor leden van „Luctor", waarbij' de voor zitter er op wees, dat dit van zulk een groot belang is, omdat dit de slag is die ook bij het zwemmend redden moet worden gebruikt. Eerste was J. C. Geervliet in 1 m. 34.4 sec; werd daardoor voor de tweede maal winnaar van de plaquette, uitgeloofd door den heelr W. Vermeulen Jr., vertegenwoordiger der Z.H.B. en moet deze nog éénmaal Winnen en wel het Volgende jaar om er blijvend eigenaar van te zijn of 5 maal in het geheel. Tweede was H. Boasson in 1 m. 36.6 sec.; 3de P. Bouwens in 1 m. 46.6 sec. en 4de C. Merk in 1 m. 49.4 sec. De 50 m. schoolslag voor jongens van 14 en 15 jaar werd gewonnen door Joh. Westhof (Ter- neuzen) in 47.6 sec.; ©n 2de was P. Jansen in 50 sec. De 50 m. schoolslag voor meisjes van dien leeftijd werd gewonnen door M. Sinke in 54.8 sec. Het popduiken voor dames en heeren had tot uitslag: le B. J. Troll in 16.8 sea; 2de B. van Anraad Vlissingen in 17 sec.; 3de A. P. Jon gepier, Goes, in 19.4 sec.; 4de G. van Loo, in 21.4 sec.; 5de C. de Bruin in 23.2 sec. en 6de A. J. Mulder, Goes, in 24 sec. De 100 m. vrije slag voor heeren werd gewon nen door A. Jongepier in 1 m. 24 sec.; 2de was B. J. Troll in 1 m. 24.8 sec.; 3de J. Risseeuw in 1 m. 26.2 sec. en 4de R. van Anraad, Vlissingen in 1 m. 33.8 sec. Voor de aardigste costuums bij het humoris tisch nummer behaalden d© prijzen: le mevr. Laraeijn (Oma), 2e Te vel (kok), 3e mevr. Vader- Sinke en 4e mej. Muller. Ten slotte had het hinidemis-zfWemmen tot uitslag: lste mej. M. Sinke, 2de mevr. Vader— Sinke. (De Z.\ ARNEMUIDEN. Zondagmiddag nam Ds. J. Runia afscheid van de Geref. Kerk alhier met een prediking uit Hand. 20:32. Na de prediking volgden toespraken. Ds. R. heeft 40 jaar de kerk gediend, waarvan 16 jaar alhier. Dinsdag avond was er gelegenheid in de comsistolrie afscheid van de familie te nemen. AAGTEKERKE. Ds. J. W. Noteboom, Ned. Herv. predikant alhier, heeft voor het beroep naar Axel bedankt. Na langdurige ziekte trad Zondagmorgen weer voor het eerst voor zijn gemeente op, Ds. M. Vreugdenhil, Geref. predikant met een pre diking uit Luc. 12:36a. i DOMBURG. De Heer A. W. Jobs© slaagde voor het gehouden Fed era ti e -ejx a mm boekh. KOUDEKERKE. Uit een tent, staande in de duinen is een aanzienlijk bedrag aan geld ont vreemd. Een persoon verdacht van den diefstal is door de marechaussee te Vlissingen aange houden. OOSTKAPELLE. De Heer H. J. F. van Adrt- chem Boogaart behaalde het eind-diploma met aanteekening voor handelscorrespondentie aan de rijkstuinbouwschool te Boskoop. RITTHEM. Geslaagd voor het examen ge meente-administratie de Heer J. Vader alhier. SOUBURG. De Geref. Kerk besloot de col- le/oten voor de Kerk tijdens den ©eredienst afteschaffen en intevoeren het stelsel van vaste vrijwillige bijdragen. Verder werd het instituut van Voorlezer afgeschaft en werd ingevoerd het gezamenlijk stille gebed, als predikant en ker- keraad binnenkomen. Woensdag is de arbeider H. uit Vlissinge de N. Vlisj jen werkzaam bij de betonwerken aan de N. Vliss. weg door de tram van 5.45 uit Vlissingen, over reden en op slag gedood. De ongelukkige, die hardhoorend was, kwam van achter een wagen, werd door de motor wagen gegrepen en door de beide volgwagensi overreden. H. laat een vrouw en 4 kinderen achter. De gehouden collecte voor den geWapen- den dienst bracht op f21—, de collecte bloemp jesdag ten bate van bet fonds tot bestrijding der t.b.c. bracht op de som van f 88.42i/2. De storm deed op het Oranjeplein een boom omkraken, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. VEERE. De rustende landbouwer M. Adamse bereikte zijn lOlsfen jaardag. Af en toe gaat hij nog uit. WESTKAPELLE. Ds. W. Reus, Herv. predi kant alhier, bedankte voor het beroep naar Burgwerd. Donderdagavond Werd alhier bij den stee- nen vuurtoren de motorbrandspuit geprobeerd Verschillende autoriteiten Waren aanwezig, die hun voldoening over de werking dier spuit te Rennen gaven. In hoofdzaak komen in het dierlijk lichaam dezelfde groepen van stoffen voor, die mij in de voedermiddelen aantreffen. Het dierlijk lich aam bestaat voor een belangrijk gedeelte 50 —70 pCt. uit water. Alle Weefsels zijn waterhoudend, hief speelt dit bij verplaatsing der verschillende stoffen, een belangrijke rol, daar die verplaat sing alleen mogelijk is, wanneer de bedoeld© stoffen in opgeiosten vorm voorkomen. Ook aschbeslanddeelen, eiwitachlige stoffen, vette stikstofvrije ©xjractiestoffen komen in-het lichaam voor, al rijn die hoeveelheden ook ver schillend. Een kenmerkend verschil tusschen dieren en planten is de afwezigheid van ruw- vezel bij de eersten. Terdege dient men ook in het oog te houden, dat de aard van de dierlijke eiwitten en vetten anders is dan die van plan'aardige. Wij hebben dus gezien, dat ruwvezel en zet meel, in het dierlijk lichaam dezelfde groepen van chemische bestanddeelen voorkomen, als in het plantaardig. Toch zijn de meeste bestanddeelen van het voedsel niet direct opneembaar, zij moeten eerst vrijgemaakt worden, dat zij voor opname in de bloedbaan en in de lichaamcellen ge schikt zijn. Die omzetting heeft plaats in het darmkanaal waar h. opgenomen voedsel zoowel mechanische als scheikundig© bemerkingen on dergaat. Het voedsel wordt met de lippen, de tanden of de tong gegrepen door de tong in de mondholte bewogen en met de tanden en kiezen meer of minder fijngemalen. Eenigen tijd na de voedselopname begint het z.gn. herkauwen, waarbij hel voedsel in kleine hoeveelheden, door samentrekking van pens en vetmaag, buikspieren en middenrif en na diepe inademing, in den slokdarm wordt gedreven en door samentrekking van den slokdarmwand, naar de mondholte teruggebracht, enz. Een gedeelte van de opgenomen voedende be standdeelen, water en daarin oplosbare zou ten, kan zonder scheikundige omzetting in het lichaam vocht worden opgenomen, een groot gedeelte moet echter ©en scheikundige verande ring ondergaan. Deze vindt hoofdzakelijk plaats door d© Wer king van bepaalde stoffen in de spijsvertering»- vochten, die men enzymen noemt, Enzymen zijn door levende cellen afgescheiden, eiwit achtige stoffen, die onder bepaalde omstandig heden een zekere temperatuur, zure of basische 1

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 5