Draag en Aanbod Ie BLAD V I C E-V E R S A WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Van Week tot Week Fietstochten PURC 37e JAARGANG VRIJDAG 17 JULI 1931 Uitgave H. Wege ling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vllssingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg No. 28 Dit nummer bestaat .uit 8 pagina's DRUKKERIJ H. WEGEL1NQ VLISSINGEN Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wi] goed en goedkoop I DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. We ge ling s II ie uw sb lm ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs I DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. BINNENLAND. Het Nederlandsch paviljoen te Vincen- nes. Vergifiigingsgeval te Erica. V.A.- R.A.-feest. T.T. races te Assen. Schaak- tournooi Capablanca-Eeuwe. Het pe titionnement voor internationale ont wapening. Onjuist geslacht in de re gisters van den Burgerlijken Stand. Een gift van de Koningin-Moeder. Neder landsch fabrikaat. Huurdersstaking. Het Nedterl'andsch paviljoen verrijst rneti spoed uit zijn asch te Vincennes. Alles is er op berekend om den bouw naar de regelen van de rationalisatie zoo snel mogelijk in zijn Werk te laten gaan. Zelfs hoopt men het nieuwe paviljoen reeds op de verjaardag der koningin te kunnen openen. Middelerwijl houdt men zich hier nog druk bezig met de vraag omtrent de vermoedelijke oorzaak van den. noodlottigen brand, alsmede, met die, of het wel gtewenscht is voorlaan nog onvervangbare kunstschatten naar de tentoonstellingen te zenden. Wat de eerste vraag betreft, schrijft de „Haagsche Post", o.m. ,.Op den dag van den ramp werden wij reeds verrast met de eigenaardige, want wel héél besliste mededeeling, dat de Fransche autoriteit, tot wiens competentie die behoort, had afgezien van het openen eener instructie, „omdat het vaststond, dat hier de oorzaak bij kortsluiting gezocht moest Worden." Deze re solute bekendmaking leek al te apodictisch (onomstootelijk), om geloofswaardig te zijn, en. alsof zij niet gedaan Was zijn zoo langzamer hand de berichten v&n vermeende kwaadwil ligheid losgekomen èn de mededeeling dat van kortsluiting geen sprake kon zijn, al ware het alleen reeds omdat gedurende het woeden van den brand verschillende lampen nog brandden. Indien er van kwaadwilligheid sprake is, dan nog tast men geheel in het duister, welke de bron dezer boosaardigheid is geweest. Merk- waardigheidshalve mogen wij melding maken van een briefkaart, die ons door een bezoeker der tentoonstelling werd toegezonden en waar- deze zinsnede voorkwam: „Het Nedefr- landsch paviljoen is prachtig: haast tè mooi, het wekt de afgunst op." In Erica is een geval van massa-vergiftiging waarschijnlijk gevolg van eten van worst. Maar hieromtrent bestaat op het oogenblik nog geen volkomen zekerheid. Aanvankelijk liet het zich aanzien, dat er vele sterfgevallen zouden zijn. Gelukkig evenwel Is er slechis één doode te be treuren geweest. Hilversum was getuige van een feest van de V.A.R.A,, ter gelegenheid waarvan ik weet niet hoeveel extra-treinen reden. Eenige, ver bloed Wordt fascistische, antS-V.A.R.A, men— schen of jongens meenden zich verdienstelijk te maken door het strooien van een onnoemelijk tl—aaWMM.nii,"ir^iunMr)»WMivc v (Vrij naar tiet Engelsch). 39. Met de*e woorden verliet Br. Grinby <'e kamer. Chawner zou indien hij den lijd en ge noeg tegenwoordigheid van geest gehad had, heel waarschijnlijk wel gevraagd hebben of hij ook thuis mocht blijven dien avond. Maar hij was nu verplicht te gaan en zich klaar te maken voor de kerk, doch toen hij hiermede gereed was, kwam hij bij Paul terug zei hem norsch: „Als ik terug kom, en zie, dat je het gedaan hebt zal ik dat briefje aan Glrim- by geven." „Dan mag je doen, wat je wilt", zei Paul, die in een zeer opgewonden stemming verkeer de, „dan zal ik wel buiten je bereik zijn, Wlees nu zoo goed om weg te gaan." Toen hij heenging dacht Paul: „Ik heb in mijn heele leven nog nooit zoo'n jongen gezien, nog nooit. Het zou me waarlijk een genoegen zijn als iemand hem eens een flink pak slaag zou geven." De avond ging rustig voorbij. De jongens, die thuis waren gebleven, zaten elk op hun plaats, terwijl zij lazen of deden alsof. Mijnheer Blinkhorn, die mei het toezicht belast w'as, zat in den hoek aan zijn tafel aanteekeningen ma kende in zijn opschrijfboekje. Paul was voor een poosje van zijn kwelgeest verwijderd. Eerst aantal kopspijkertjes op de toegangswegen naar Hilversum. Verschillende fietsers en automo bilisten, waaronder ook enkele niet-radiomen schen Werden er de dupe van. Zoo b.v. eenige terugkeerende van de T.T.- races, Welke in Assen gehouden werden. Die belangstelling voor deze groote motorwedstrij den om den Grooten Prijs van Nederland Was enorm. De meeste Emgelscbe rijders van Naam namen er aan deel. Het resultaat was, evenals andere jaren, dat de Engelsche overheersching (Weer zeer groot was. In alle klassen werden de voornaamste plaadsen door Engelsche rijders en Engelsche machines bezet. De industrie van Jbiet vaste land van Europa heeft ten opzichte van deze Invasie de vlag moeten strijken. Hebben we het over wedstrijden, dan denken we aan den grooten strijd, welke hier tusschen de beide denkreuzen Capablanca en Dir. EuWe wordt gevoerd. Van over den Oceaan is de oud-Wereldkampioen Capablanca hierheen gekomen, om den denkstrijd tegen den grooten Nederlandschen schaakmeester te aanvaarden. De eerste match heeft reeds plaats gehad, die eindigde in remise. Het was nog een zoeken naar eikaars zwakke plaatsen. Wiel was eens Capablanca in de gelegenheid aan de partij eene scherpe wending te geven. Blijkbaar durf de hij het niet aan, hij wenschte niets te wagen. Het petitionnement der Nederlandsche dag bladen voor internationale ontwapening schijnt een groot succes te zullen Worden. "Wij lazen tenminste, 'dat reeds na 21/2 dag' het aantal onderleekeninigen de 100.0C0 al ver overschre den had. En sedert is de stroom van de for mulieren nog belangrijk grooter geworden. Een jongeman uit Rijswijk wilde trouwen, maar de ambtenaar van den Burgerlijken Stand weigerde zijn huwelijk te voltrekken. Wat was liet geval? Uit de geboorteakten, welke voor de huwelijksvoltrekking noodig zijn, bleek, dat hij niet van het mannelijk geslacht, doch van het vrouwelijke geslacht was. En een huwelijk tusschen perron en van hetzelfde ges1 echt 'is nu eenmaal Wettelijk onmogelijk. Toch had het jongemensch zijn dienstplichten bij het regi ment vervuld. De zaak is nu in het reine ge komen. Een vader, die verklaarde van het ge- heele geval niets te begrijpen, een overbuur- 'man, die zeide, dat de betrokkene van kinds af bij zijn ouders thuis was geweest, ten slotte een geneesheer, die verklaarde, dat het een mannetje was, maakten het de rechtbank mo gelijk een „vrijsprekend" vonnis te wijzen. De vorige week vroegen wij uwe aandacht voor het congres, dat gehouden werd tot steun aan lichamelijk gebrekkige kinderen. Wij la zen thans het verheugende bericht, dat de Ko ningin-Moeder de gelden, haar door de Neder landsche vrouwen ter gelegenheid van haar jubileum aangeboden en Welke thans met de gekweekte rente ruim f 250.000 bedragen, zal aanwenden tot stichting van een Koningin Emma Juhileumfonds, uil de rente waarvan bijdragen zullen worden verleend voor opvoe ding van en onderwijs aan lichamelijk gebrek kige kinderen van Nederlandsche nationaliteit. Een schitteren voorbeeld. Mr. J. Huges, secretaris van de Amhemsche Kamer van Koophandel, heeft zijn uiterste best gedaan tot het organiseeren in 1932 van eene demonstratie der hoedanigheid en omvangrijk- ia nmwruiKU'v. m*» was hij kalm; zijn liefste hoop, de lanlgge- wenschte gelegenheid zou er eindelijk zijn Chawner zou wel gedurende twee uur afwezig zijn de doctor zou zoo lang niet met een vraag bezig gehouden willen worden; zijn eeni ge ang^t was, dat hij toch niet Jn staat zou zijn al'es op - e du>'e:!.;ks© manier uit 'e leggen hij zou een kie n 01 werp maken. Hij wilde op deze manier beginnen: „U moet, sinds ik na de vacantia teruggekomen ben een verschil hebben opgemerkt in mijn manieren fen gedragingen. Mijnheer Blinderston leerde de- fee zin, waarmede hij beginnen zou uit het hoofd; hij dacht, dat dit begin heel goed was en juist geschikt om van den beginne af de aandacht van den hoorder te boeien. Hierna vond hij het moeilijk om verder te gaan; hij Wist voor zichzelf, dat alles de volle waarheid Was maar hoe zou het een ander voorko- tnen? „Ik weet niet hoe ik het ooit allemaal vertellen zal", zei hij ten laatste in zich zelf; als ik er nog langer over denk, zal ik op het laatste mijzelf niet meer gelooven." Juist kwam Biddlecomp op een vertrouwelij ke manier naar hem toe en ging naast hem zit ten. „Dick" begon hij op een ietwat beverigen toon. „Hoorde ik het goed, dat de doctor zei, dat je hem iets te vertellen had?" „O, lieve help,' daar is er weer een", dacht Paul. „Je hebt gelijk jongeheer", zei hij. „Heb ge er iets op tegen, zeg het dan, alsjeblieft, want het wordt een zaak van leven op dood /voor mij, maar als je het toch afkeurt, zou dat natuurlijk een eind aan de zaak maken. Het Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 80, 60. Tube 80 ct. heid van het Nederlandsch Fabrikaat. Zijne pogingen hebben evenwel schipbreuk geleden. Belangstelling van. de zijde der niet-fabrikanlen Was er genoeg. De menschen echter die het in de eerste plaats aangaat, de fabrikanten, hech ten aan de beteekenis van een zoodanige expo sitie maar weinig waa'rde. En dus krijgen Wij geene tentoonstelling van het „Nederlandsche Fabrikaat." In Amsterdam iets nieuws; eene huurders staking. De bewoners van een heel blok hui zen Weigerden toe te stemmen In eene huur- vterhooging, reden waarom de betaling van huur gestaakt Werd. Toen de deurwaarder ver scheen met emige helpers, stond een groote menigte vrouwen hem op te wachten. Reeds :spoedig waren de helpers omgepraat en de deurwaarder moest onverrichterzake Ihuisi waarst keeren. Ditzelfde heeft zich nog eens heFhaald. En geheel Amsterdam is nu be nieuwd naar de oplossing van het geval. BUIT ENLAND. Finamtieele moeilijkheden in Duitsch- land. Het overlijden van Söderblom. Rede van Stalin. Geschil over Oost- Groenland. Vredesprocessie door de straten van Londen. Gandhi stelt ci- schen. De toestand in Bulgarije. De strijd dear Vlamingen. Opgegeten vlieger Fransche zakelijkheid. Maandag en Dinsdag is de Berlijnsche effec tenbeurs tengevolge van finantieele moeilijk heden gesloten geweest. Voeg daarbij het feit dp.t een der grootste Duitscbe Banken de Darmstödter und Nationalbank, hare betalin gen staakte en men krijgt een denkbeeld van de groote moeilijkbeden, Waarin op het oogen blik Duitschland verkeert. Daarbij zijn de Fran- feche geldgevers weinig geneigd hun hulp te verleenen. Uit de beschikbare inlichtingen blijkt zoo is hun oordeel, dat door Duitschland geen ernstige stappen gedaan zijn om te voorkomen, dat door Duitschers zelf kapitaal uit het land Werd gezonden en de laatste weekstaten van de Reichsbank geven h.i. duidelijk blijk van dit verzuim. In Fransche finantieele kringen heeft men niet de minste neiging om een verdere kapitaalvlucht uit Duitschland te financieren terwille van Duitschers, die geen vol do ede ver trouwen meer hebben in de onmiddellijke toe komst van hun eigen land. "Wtat zullen de Ame rikanen doen Het overlijden van aartsbisschop Söderblom van de Zweedsche Staatskerk, winnaar van die Nobelprijs voor den vrede, heeft ontroering geWekt. Söderblom was de vader van de zgn. beWegeng van Stockholm, de organisatie die de kerken Wenscht te vöreenigen en den géést van het Evangelie Svil doen uitwerken op alle Verhoudingen in de maatschappij, en heeft als in geen enkele verhouding staat tot de onkos- ons land. „Heelemaal niet", zei Biddeleoomp. „Ik wou je zeggen, ik heb je laatst niet goed behandeld, Ik „Je was zoo vriendelijk mij verschillende manieren te toonen, hoe mij te kwellen, jonge heer", zei Paul; als je dat bedoeld. Je hebt mij meer dan eens geslagen en jouw zakdoek, als ik mij niet vergis, had de grootste en de hardste knoop. Ais dat je reiht pe;f; mij nu te bnder vragen en hevelen le geven, dan heb je het glad mis evenals je beminnelijke vriend Chawner". „Je bent nu boos", zei Biddelecomp nederig; dat verwondert mij niets. Ik wieet, dat ik mij ge dragen heb als .een ploert, maar en dit wou ik zeggen, ik heb er spijt van". Dat is zeer troostrijk", zei Paul droogjes; „dank je; ik ben je er zeer dankbaar voor". „Ik ik" zei Biddlecomp, „ik werd door de andere jongens overgehaald ik mocht je altijd heel graag, weet je Blinderston. „Je hebt dan toch Wel een zeer vreemde ma nier om je genegenheid te toonen", mesrktie mijnheer Blinderston op. „Maar ga verder, laat mij alles hooren, wat je te zeggen hebt". „Het is niet veel", zei Biddlecomp, geheel ter neergeslagen; maar verklap mij deze keer niet, Dickx dan ben je een goede jongen. Ik ga je nu voortaan helpen, dat ga ik werkelijk doen. Je bent gedn jongen om te klikken. Klikken is laf". „Maak je niet ongerust, goede vriend, zei Paul ,^wat ik den doctor te vertellen heb, heef1; niets met jou te maken." „Op je woord van eer?" zei Biddleoomp nieuwsgierig. „Ja", zei Paul, „op mijn woord De rede van den Sovjet-dictator Stalin heeft heel Wat pennen in beroering gebracht. Blijk baar zal er in Rusland een nieuwe koers wor den ingeslagen. Het zgn. vijfjarenplan is ernstig in gevaar. Om het doofr te voeren zal men in het vervolg veel meer dan voorheen verschil tusschen de loonen maken. Geschoolden ont vangen meer dan ongeschoolden enz. Veran derd Wordt ook de houding tegenover de oud(? technische intelligentsia. Zóó kon het gebeu ren, dat eenige ingenieurs, enkele jaren gele den ter dood veroordeeld, thans de hoogste onderscheiding ontvingen. Denemarken en Noorwegen zijn elkaar in de haren gevlogen over het bezit van Oost-Groen land, En dat over een strook grond, waarvan het economisch voordeel dat er te behalen is In geen eniekle verhouding staat tot de onkos ten, die in deze dagen gemaakt worden door het gebruik van papier, telegraaf, enz. over dit onderwerp. Dat de Noren dit land bezet hebben ligt in hoofdzaak in het feit dat zij ongeveer 80 vanghutten voor vossen verspreid hebben liggen in dat gebied. Maar zooals steeds het 'geval is met onbekende Poolgebieden, men leeft altijd in de hoop mineralen en wel liefst goud te vinden. Een lange vredes-processie is door de straten van Londen getrokken, om ten slotte in Alberz Hall te Worden toegesproken door Mac Donald, Baldwin, Lloyd George, de hoofden der drie .politieke partijen van het land. Dóór sprong bpeens een dignitaris van het podium, greep een vrouw van middelbaren leef ijd en begon haar met behulp van een paar politieagenten naar buiten te sleepen. Tegelijk begon zich de stank van verrotte eieren te verspreiden, als een begin van verklaring van het schouWspeL Twee stinkbommen waren voor de voeten van de eerste minister en van Lloyd George terecht gekomen en Waren daar gebroken. Bij de zit plaats van de uit de zaal gebrachte vrouw vond men er nog een paar, die hun bestemming door haar overrompeling niet hadden kunnen bereiken. „Volgens de „Daily Mail" zou Gandhi van plan zijn bij de Engelsche regeering eene reke ning in te dienen van 1265 millioen pond ster ling. Inderdaad geen klein bedrag. De som zou bedoeld zijn gedeeltelijk als restitutie van wat indië te veel betaald heeft sedert de overneminjg van Britsch-Indië van de Indische Compagnie, 'gedeeltelijk als intrest sedert 1860. Of hij met rijn actie veel succes heeft, is aan gerechten twijfel onderhevig. Staat Duitschland Weer eens voor den rand van den afgrond, de berichten over Bulgarije geven den indruk, dat de toestand daar ook alles behalve frisch te noemen is. De door de communisten op gang gebrachte stakingsbe weging neemt de hand over hand toe en tot het handhaven der oirde moesten allerlei scherpe maatregelen getroffen worden. Ook zullen naar het schijnt alle bij de laatste verkiezin gen behaalde mandaten der communisten voor de Sobranja Worden vervallen verklaard. Een vliegmachine heeft ten Oosten van Brus sel een groote hoeveelheid strooibiljetten uit geworpen, waarop te lezen stond: „"Weg met den Koning, leve Bormo". Vlaamsche en enti- Vlaamsche kranten voeren thans een strijd over valn eer. Nu zou je mij misschien wel alleen willen laten. Neen, ik geef je geen hand, jonge heer. Ik moest je stompen Wel aannemen, maar je vriendschap heb ik niet noodig1". Biddlecomp ging heen, terwijl hij er uitzag alsof hij zich schaamde, maar zichtbaar be vrijd van een drukkende vrees. „Lieve help", dacht Paul, Hij was gelukkig niet zoo hard nekkig als die andere jongen. Nu zal /er nog wel een andere, komen". En Waarlijk kwam de een achter den ander evenals Biddlecomp gedaan had, vragen of Dick hen niet verklappen wilde en Paul slaagde tia eenige krachtige beweringen er in hun vrees te doen verdwijnen en hij had juist den 1 aarscen «meekeling weggezonden, toen hij Yolland ook zag opstaan en naar hem toeko men. Yolland leunde met over elkaar geslagen armen tegen Paul's lessenaar aan en keek hem met zijn lichtgroene oogen vlak in het gezicht. „Ik weet niet, wat je tegen al die jongens gezegd hebt", begon hij; maar ik moet jou iets zeggen en wel dit, dat ik nooit heb ge; dacht, dat je zooiets zou kunnen doen". „Wat bedoel je?" vroeg Paul, die er genoeg van begon te krijgen. „Wiel naar den directeur te gaan en alles te gaan vertellen, dat bedoel ik, weet je het nu? Als je geslagen bent geworden, dan is dat allemaal je eigen schuld, dat weet je ook wel. (Whrdt vervolgd.))

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1