Draag en rfanbod Ie BLAD Heerenbaai EEN DUBBELTJE WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Dif nummer besfaaf Doorzitten PUROL Aan de Postabonné's Van Week tot Week Bij Hoofdpijn 4. en bij Kiespijn BURGERLIJKE STAND 37e JAARGANG VRIJDAG 10 JULI 1931 No. 27 DRUKKERIJ H. WEGEL1NG VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT Uitgave H. Wege ling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. 8 pagina's ft\§ Tot Zaterdag 18 Juli 1931 bestaat nog gelegenheid het verschuldigde abonnements geld voor het 3e kwartaal aan onze Bu reaux te voldoen. Daarna worden de kwitanties met bij trekking van incassokosten per post aan geboden. Wegens omstandigheden kan het Feuilleton deze week niet geplaatst worden. Mljnhardt's Poeders Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop en zijn toch het laagst in prijs I 4 bij Wielrijden en een door de Zon verbrande Huid, Schrijnen en Smet ten, verzacht en geneest men met i Doos 80, 60. Tube 80 ct. BI N NENLA ND. Nederland en België. Na den brand te Vincennes. Aanranding. Achteruitgang der Friesche bevolking. Uitwisseling Radioprogramma. Sleenkoleninvoer in België. Internationaal congres voor hulp aan gebrekkige kinderen. Eigen aardig gebruik der Singkeh-Chineezen, Petitionnement voor Internationale ontwapening. Hoewel door de officieel© personen het grootste stilzwijgen wordt bewaard, duiken er vooral in de Belgische pers geregeld berichten op, Welke het vermoeden wettigen, dat er op het oogenblik tusschen de Nederlandsche en Belgische regeeringen besprekingen worden ge voerd over de oude bekende kwestie. „De Na tional Beige" gaat reeds zoover, dat ze schrijft „Wij zouden zeer gelukkig zijn, koningin Wil- iielmina te Brussel te zien, maar dit genoegen zal België duur betalen, indien het de helft van de Wielingen moest afstaan.'* Nederland heeft de tanden op elkaar gezet en besloten voor hoever dit mogelijk is het door den rampzaligen brand vernielde, Weer ie her stellen. Er worden thans reeds de noodige voorbereidingen getroffen om zoo spoedig mo gelijk een nieuw Nederlandsch paviljoen te bouwen. Een leger van arbeiders is op het oogenblik onder deskundige leiding met het opruimingswerk bezig, reddend zooveel nog gered kan worden. De Fransche minister van Koloniën, onder den indruk van al den zij het vergeefschen arbeid van den heer Moojen, ver leende dezen het ordeteeken van het Legioen van eer. 't Blijft zaak een Wakend oog over onze kin deren te houden. Sedeirt enkele jaren gaan ge regeld leerlingen van de Rolterdamsche indus trieschool in de zomervacantie in groepen van 20 tot 25 meisjes met enkele leeraressen een Weekje doorbrengen in de Hollandsch© Rading nabij Maartensdijk, Waar het „Berken huisje" ligt, speciaal daartoe ingericht. Dezer dagen werd om middernacht een der twee leidsters uit haar slaap geschrikt, doordat een man door het openstaande venster naar binnen kwam. Ook de andere leidster werd wakker. De indringer, blijkbaar mei oneerbare bedoe lingen gekomen, heeft de meisjes bedreigd. Maar toen men hem het totaal aanwezige geld zijnde f170.— gegeven heeft, is hij verdwenen en heeft hij afgezien van zijn lugubere voor nemens. Voortaan wordt het kamp des nachts bewaakt. Het geval kan echter tot waarschu wing dienen. Volgens de Leeuwarder Gr' is het fc&nlftl ii- woners der provincie Friesland in 1950 terug- geloopen. Het getal der geboorten overtrof wel dat der sterfgevallen, maar het vertrek uit de provincie overtrof verre de vestiging. Oorzaak? De radio-luisteraar wil, behalve de pro gramma's uit eigen land ook gaarne iets uit den vreemde hooren. De groote omroep-maat- schappijen hebben daartoe in Europa eene onderlinge samenwerking georganiseerd om de internationale uitwisseling van programma's te bevorderen. Hierbij wordt het radiopro gramma van de studio uit langs speciale om- roepkabels van het internationale telefoon-net naar de zendstations in den vreemde geleid, om daar opnieuw te worden uitgezonden. Voor de Nederlandsche luisteraars is het misschien van belang te Weten, dat thans ook Noorwegen, Zweden, Finland en Denemarken door den aanleg van een kabel in de gelegenheid zijn aan de internationale samenwerking deel te nemen. Eenigen tijd geleden meldden wij, dat de mogelijkheid bestond, dat België aan onzen steenkolenuitvoer naar dat land hindernissen in den weg zou gaan leggen. Minister Hymans heeft evenwel verklaard dat het in verband met de canoventie van Oslo onmogelijk is den uit voer van buitenlandsche kolen te belemmeren. Wel is de regfeerimg voornemens om onder handelingen te openen met Frankrijk, Neder land, Engeland en Duitschland om tot een' ge meenschappelijke uitvoerregeling van steen kolen te komen. In dein Haag Werd gehouden een internatio naal congres voor hulp aan gebrekkige kinde ren. Er werden daar verschillende resoluties aangenomen. De elfde bevat de verklaring der rechten van het gebrekkige kind. Zij eischt: 1. Voor ieder kind goede proe-natale en in- tra-natale zorg opdat aangeboren misvorming, zoover dit menschelijkerwijez en wetenschappe lijk mogelijk is, worde voorkomen. 2. Voor ieder kind ontwikkeling in reine, geriefelijke gezonde omstandigheden, waarbij de congressisten op zich nemen in de ver schillende landen wettelijke maatregelen, toe dicht en bescherming te bevorderen opdat de kinderen overal mogen opgroeien tot man nen en vrouWen, vrij van lichaamsgebreken, veroorzaakt door onvoldoende en verkeerde voeding of ongezonde omgeving en vrij, zoover mogelijk, van gevaren en ongelukken en ver wondingen 3. Voor ieder gebrekkig kind zoo vroeg mo gelijk deskundig onderzoek, diagnose en orlha- paedische behandeling, zoodat blijvende ge brekkigheid worde voorkomen. 4. Voor ieder gebrekkig kind de meest doel treffende voortdurende verzorging en behande ling, inbegrepen het gebruik van hulpmiddelen ter verbetering of verzachting. 5. Voor ieder gebrekkig kind een voor hem geschikte opvoeding. BUIT EN LAN D. De reis om de Wereld in minder dan negen dagen. De boksmatch tusschen Schmeling en Stribbling. Strijd tus schen den Paus en Mussolini. De waar de van den roebel. Toch een accoord. Willy Post, een éénoogige Indiaan uit Okla homa en Gatty, een gewezen Australischen adelborst maakten met hun vliegtuig de reis om de aarde in nog minder dan negen dagen. En zij zijn nog niet eens vrij gebleven van alle pech. Eene prestatie van belang. Wel dient erkend, dat men eigenlijk van eene reis om de aarde niet mag spreken, om dat een af stand afgelegdwerd van slechts 15.550 mijl, terwijl de omtrek van de aarde een kleine 25.000 mijl bedraagt. Maar in ieder geval blijft het een kranig stukje werk. Geweldig was de geest drift waarmede de koene vliegers ontvangen werden, maar nog grooler hun vermoeidheid. Post, die het toestel bestuurde, moest vrijwel weggedragen worden. Hij bleek ook stokdoof te zijn voor het geraas van den motor. Toen het tot hem doordrong, dat de reis teneinde Was, grijnsde hij en zei alleen maar behoefte te hebben aan slaap en rust. Eu Gatty was er niet veel beter aan toe. Eén der dingen waardoor ons land bezoe kende buitenlanders bijzonder getroffen wor den, is de leeslust van het Nederlandsche pu bliek. Men lette slechts op het aantal reizigers Weggedoken achter hun krantje, en men be grijpt dat er voor die verwondering alleszins aanleiding bestaat. Ook de Amerikaan leest veel. Alleen is zijn dagelijksche lectuur van ge heel anderen aard als die van den Nederlan der. Er Wordt wel eens, en o,i. zeer terecht, v.ROSSEM's TROOST 6. Voor ieder gebrekkig kind die vakoplei ding, die het geschikt maakt om in eigen on derhoud te voorzien, geheel of ten deele. 7. Voor ieder gebrekkig kind plaatsing in een beroep. 8. Voor ieder gebrekkig kind een goede be handeling en plaatsing in een zoodanige om geving, waar het gespaard blijft voor spot of demoraliseerend medelijden. 8. Voor ieder gebrekkig kind geestelijke evengoed als lichamelijke ontwikkeling onge acht welk geloof het heeft. 10. In het kort, niet in zijn eigen belang maar tot heil van de samenwerking, voor ieder gebrekkig kind het beste lichaam, dat de moderne wetenschap het kan verzekeren, het beste verstand, dat moderne opvoeding het kan geven, de beste levenspositie, die zijn physi&che conditie, zooveel mogelijk verbe terd, het veroorlooft hen de beste gelegenheid voor geestelijke ontwikkeling, die zijn omstan digheden veroorloven. Singkeh-Chineezen zijn Chineezen, die uit hun stamland naar Indië zijn geëmigreerd. Vooral in Deli, Bengkalis en in de Westeraf- deeling van Borneo komt onder hen voor het gebruik om kinderen tegen betaling aan ande ren af te staan. Dat zulks tot misbruiken kan leiden laat zich verstaan. De pleegouders kun nen winsten behalen door vrouwenhandel, door (de kinderen te exploiteeren, enz. enz. Het ge bruik kan leiden lot alle mogelijke misstanden. Door hel Chineesche Volksraadslid Kan werd de regeering over deze zaak geïnterpelleerd, die verklaarde tegen excessen te waken. Door de Nederlandsche dagbladpers wordt eene actie op touw gezet tot het verkrijgen vanr de internationale ontwapening. Dagbladen van alle politieke richtingen en neutrale bladen nemen aan het petitionnement deel. In de kran ten Wordt een formulier afgedrukt, dat men sleqhts heeft in te vullen. Ze zullen allen ge tuigen van den vredeswil van het Nederland sche volk en straks aan de Internationale Ont wapeningsconferentie te Genève worden aan geboden. (Herhaaldelijk hebben de heerem Loudon, Henderson, en andere staatslieden in Genève aangedrongen op uiting van den wil der volken. W elnu, men is thans in de gelegen heid aan dietn aandrang gehoor te geven. Daar om geteekeodl critiek uitgeoefend op onze pers. Men vindt dat er te weinig opvoedende kracht van haar uitgaat. Maar hoe gunstig steekt ze niet af van de Amerikaansche, hoe torenhoog verheft ze zich niet boven deze laatste, die geheel is ingesteld op sensatie. Welke geringe eischen stelt de veel-lezende Amerikaan toch aan zijn geestelijk voedsel. Een boksmatch gelijk' die tus- /schen Schmeling en ^Stribbling, ze wordt door de Amerikaansche dagbladen gebombar deerd tot het onderwerp van den dag, tot eene gebeurtenis van den allereerst en rang. Weken, maanden lang bevatten de couranten niets als beschouwingen over het naderend gevecht, de geest van het Amerikaansche volk wordt ge heel doordrenkt van het zonderlinge gif, dat bokskoorts verwekt. Iedere Amerikaan kent ten slotte het particulier leven der rivalen vanaf hun prilste jeugd, hun geheele doopceel wordt gelicht, voor iedereen zijn ze als het ware een familielid jgeWorden. Eerst wanneer de match heeft plaats gehad komt de geestelijke ontspan ning. Tol weer een nieuw evenement gevonden is. Dit Wilden wij zeggen, alvorens te vermelden dat in de zevende ronde Stribbling, de Ame rikaan, bloedde uit het oog, mond en neus. Zijn „punches" vlogen Wild door de lucht, terwijl hij zijn hoofd trachtte te beschermen door dit tegen de schouders van Schmeling geduikt te houden. In de 15e en laatste ronde juist toen Stribbling voor 9 tellen Was neerge gaan, sloeg Schmeling de Amerikaan met beide de vuisten zoo geweldig neer, dat de scheids rechter het gevecht ten gunste van den wereld^ kampioen staakte. Schmeling won daardoor een technisch© knock out. De strijd tusschen den paus en de fascisten duurt onverminderd voort. Een artikel in het fascistische blad „Giornale d'Italia" heeft bij zondere aandacht getrokken. „Het schijnt", schrijft het blad „dat de politiek© invloed van den clerus op de massa is overschat. In ieder geval schijnt het dat deze invloed afneemt, wanneer hij niet door den staat als werkelijke macht wondt ondersteund. Dit blijkt b.v. bij de tot voor eenige jaren als bijzonder religieus beschouwde volkeren als Russen, Turken, en misschien tegemlwoordig bij de Spanjaarden. De Heilige Stoel moet zich door zekere suc cessen (bedoeld schijnen hiermede te betuigin gen van instemming uit de geheele wereld) Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. niet tot overschatting van moreele krachten laten verleiden. Hij behoort den invloed van de Kerk niet te forceeren, aangezien hij dan gevaar loopt de religieuze autoritedt der geestelijken, der ker kelijke organisaties en in laatste instantie ook het religieuze gevoel van de massa's te compro- mitteeren". Dit is het antwoord der fascisten <op den brief aan den Paus, die door de scherp^ te, waarmede hij is opgesteld, algemeen opzien heeft gebaand, vooral naar verluidt, dat de Paus hem eigenhandig ontworpen heeft en ge redigeerd. Een vraagstuk, waarmede vete economen, £ich reeds het hoofd hebben gebroken, is dat van het geldwezen in de Sovjet-landen. Naar het schijnt heeft het liberate parlements lid Frabk Orven, de oplossing' van het geval gevonden. Er is een roebel voor de buitenlan ders, die Rusland bezoeken, die een waarde heeft van fl.25. Ten tweede is er een roebel Waarmede de arbeiders betaald worden. En ten derde ©en waardelooze roebel. Uiterlijk is dit aan de papiertjes niet te zien. Maar men merkt dit, zoodra men gaat koopen. De bui tenlander met zijn dure roebel krijgt speciala dure prijzen te betalen. Per slot van rekening is het reizen in Rusland alles behalve goed koop. De arbeider krijgt gedeeltelijk arbeiders roebels. Daarmede kan hij tegen vrij lage prij zen, bepaalde door den Slaat gecontroleerde goederen koopen (tot 'een beperkt kwantum). Wil hij Weer koopen dan komt hij terecht bij den particulieren handel, waar hij fabelachtige prijzen ontmoet. De arbeider krijgt dus ge deeltelijk waardelooze roebels, waardoor het duidelijk wordt, dat hij ondanks zijlrt klein loon, steeds geld op zak heeft. Wie niet in het bezit is van arbeiders roebels, een soort bonnen, komt terecht op de particuliere markt en moet heel wat roebels neertellen om nog iets te kunnen bemachtigen. Zóó is ongeveer de toestand. Het is in verband hiermede niet juist van een deprecatie van den roebel te spreken en hare werkelijke waarde te willen bepalen om daarop berekeningen te kunnen baseeren. Er schijnt nu toch een accoord tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten in verband met het aan Duitschland te verleenen mora torium zijn tot stand gekomen. „Het nationalistisch— militairistlsch- egois tische en tegelijk zoo vreesachtige Frankrijk", schrijft de „Haagsche Post" heeft by deae ge legenheid een zoo treurige houding aangeno men dat het een zeer groot gedeelte de® sym pathie, welke het in de werel bezat, verspeeld heeft. Het staat nu vrijwel alleen in de wenëld, in poliljieken zin, zonder vrienden, behalve rijn vazalen, die echber klaarblijkelijk toch wel een beetje geschrokken zijn van Frankrijk's houding of liever van de gevolgesn van Frank rijk's houding. Dit alles tot groot genoegen van 'JDuitschland, dat de uitgestoken hand zoo half en half teruggenomen heeft en zich door Frankrijk niet laat verleiden om deel te nemen aan de onderhandelingien met de Vereenigde Staten, en inog veel minder om een extra dans met Frankrijk te ondernemen. Mitsgaders van Italië, dat na eenige aarzeling en toen het zag dat Frankrijk nog veel meer aarzelde verklaard heeft volledig in te stemmen met Hoover's voorstel Italië speelt nu de mooiste rol en Frankrijk de leelijkste". VLISSINGEN, van 2-9 Juli 1931. Ondertrouwd: C. de Nooijer, 23 j. en W. Bronke, 23 j. H. Graf, 28 j. en E.i J. ML Bosselaar, 18 j. Getrouwd: C. Kloet, 31 j. en J. F. van de Velde, 26 j. - B. Phil, 29 j. en Wl Hager, 32 j. Bevallen: J. Harting, geb. Peters, d. G. M. Mallie, geb. van de Grijp, z. J. F. Pijpers geb. Vis, d. Overleden J. H. Tanis, 89 j., wed. van P. van der Burgh J. Wl F. H. de Ruijter, z, Q mnd. Th. van Belzen, d., 6 mund, G. J. Kentin, 60 j., man van J. G. Heijtvelt; M. van tien Berg, 85 j., wed. van A. A. van WleeeL SOUBURG, van 1-8 Juli 1931. Getrouwd: Adriaan Gerrit Kruithof, 86 j, wedn. van Pieteraella van den Broeke en Geertruida Keuker, id. 43 j.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1