PUROL 2e BLAD Doorzitten Stukloopen Zonnebrand Smetten Aan de Postabonné's „RATIO" RADIONIEUWS Millioenen gaan verloren WEGEL ING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 3 JULI 1931. Na 26. Tot Zaterdag 18 |uli 1931 bestaat nog gelegenheid het verschuldigdeabonnements- geld voor het 3e kwartaal aan onze Bu reaux te voldoen. Daarna worden de kwitanties met bij trekking van incassokosten per post aan geboden. In doozen van 30-60-90ct.Tube 80ct Verkrijgbaar bij Apoth.en Drogisten. W!ij ontvingen het jaarverslag over 1930 van de Chr. Vereeniging voor verpleging van lijders aan vallende ziekten te Haarlem, het welk wij met belangstelling lazen. Immers al wat gedaan wordt in het belang der lijdende menschheid, moet onze sympathie hebben, en daarvan uitgaande, lijkt het ons niet ondien stig er het een en ander uit over te vertellen. De secretaris, Ds. J. A. van Leeuwen, vangt zijn overzicht aan met de spijtige erkentenis, dat hij niet teekenen kan. Hij zou zoo graag het gebeuren op de stichtingen etsen, in plaats van, Wat hij noemt, slechts arme" woorden teekenen. Toch is zijn tqekening met woorden niet zoo „arm", als de schrijver voorgeeft. Hoor maar, hóe hij het doet. „Beide stichtin gen (zijn) in 't voorbije jaar als een stilte veste. En roindom, daarbuiten de tinten wat donkerder, wat zwaarder de schaduwen. Die stille veste, vangende op vele plekken den glans der zon, warm door haar rijke licht. En rondom daarbuiten, verwarde wegen, en alles, Wat vroeger vanzelfsprekend recht stond aan huizen en kerken, een beetje scheef ge trokken. Over die veste enkele wolken, waar toch de zon doorheen schijnt. En rondom vele, gel arden met onweer". En jdan spreekt de schrijver over wat de stichlingen beweging en bewogenheid bracht Dr. van der Spek, de trou we geneesheer, ging lieen en het doet allen daar in die veste leed. Opvolgers zijn de doctoren Dr. B. Ch. Ledeboer en Dr. R. Burdet Dan ko men en gaan de patiënten. Komen 56 maal en heengaan voor eeuWig. 21 maal. En iets van het veile contrast tusschen licht en donker ziet ge als op een zaal een moeder ligt, blij met haar pasgeboren kind, en op die daarnaast 'n moeder zit naast het sterfbed van haar dochter. Van blije dingen ook meldt het verslag. De viering van zilveren feesten. Dat voorrecht hadden een paar zusters en de voorzitter Ds. G. J. van Paassen. Verder wordt gevraagd allerlei examens, afgelegd door Broeders en Zusters, van vacianties en muziekuitvoeringen, van gees telijke zorg. en lichamelijk welzijn. „Onze Dag" werdt gememoreerd, als uit iedere provincie tientallen komen, die de honderdtallen vormen en die met eigen oogen aanschouwen, waarvoor zij als leden van „De Macht van het kleine" hun Wekelijksche gaven offeren, opdat het mogelijk zij, dat 400 patiënten geheel of gedeeltelijk, ikunnen worden verpleegd en waarvoor enkele Broeders het land geregeld doorreizen om sym pathie te wekken en steun. Allerlei verbeteringen werden in de stichtin gen aangebracht, uitbreidingspogingen Werden ondernomen, een huis vlakbij Belhesda Sarepta Werd gehuurid, ten behoeve van vrouwelijke tweede klasse patiënten. Eén ding is jammer. De post te Lunleren moest worden opgegeven. In Lamberena vervult zuster v. der Steen, in het oerwoud, als hulp van den wereldbekenden Prof. Schweitzer haar „wanne" taak. Ook in Soekaboemi is een der zusters werkzaam. Aan het eind van zijn verslag memoreert de sedrela- |*is het gouden feest, dat de stichtingen tegen gaan en het doel dat het jubileumfonds be- oogst, om straks een Kinder-Jongenshuis te stichten, waarvoor een bedrag van minstens vijftig duizend Guldens moet worden bijeenge bracht als een Jubileumgeschenk van het Ne- derlandsohe volk.. Het Medisch jaarverslag deelt mede, dal, op 31 Dec. 1930 aanwezig waren 86 Zusters van wie 17 in buitendienst en wijkverpleging waren en 56 Broeders. Ook van hun examens wordt een en ander verteld. Wat de patiënten als hersteld konden worden onts aten 4 mannen en een vrouiw, als genoegzaam heirsleld 4 man den en 2 vrou'wen, als verbeterd 3 mannen en 5 vrouwen. Naar een krankzinnig gesiïcht moesten 2 patiënten woriden weggebracht, als te storend 1 vrouw ontslagen. Overleden zijn 21 patiënten. Uil het verslag van den penning meester stippen 'we aan, dat de baten en lasten sluiten met een nadeeligi slot van f 2797.27. De inkomsten voortspruitende uit Conlributies Giften, reizen en busjes bedhoegten' f 23.844.94. De 25 cents-veneenigingen brachten nog ruim f 7000..meer op dan in 1929. Voor 166 pa tiënten werd door bijdragen uit de suppletiekas de verpleging in het afgeloopen jaar mogelijk gemaakt. Verpleegd zijn 216 mannen en 252 vrouwen gedurende 149.691 verpleegdagen. In een afzonderlijk artikel worden de bepalingen over opneming en verpleging verduidelijkt en in andere opgewekt tot steun, wat 'op allerlei •wjjs geschieden kan. Een wegwijzer besluit dit oriënteerend en belangrijk jaarverslag. Moge het medewerken, dat velen behoeften gevoelen, zich op een andere Wijze aan te melden deze sympathieke instelling te steunen. Op een ei genaardige wijze kan men dit ook doen door het zenden van een briefkaart, aan de Firma The Gestetner, die ter gelegenheid van het Gouden feest, dat zij dit jaar viert, zes gouden Cyclostyle-machines gratis ter beschikking stelt ten behoeve van Inrichtingen van welda digheid. Als men voor 7 Juli 1931 een brief kaartje schrijft van den ^volgende inhoud .i The Gestetner, Overtoom 21 A'dam WEST, M, - Beleefd verzoek ik U een der gouden ma chines beschikbaar te stellen voor de Slichtin gen voor Toevallijders Ie Haarlem en Heemste de p.a. J. A. Hoekendijk te Heemstede. Mede ■gezien het a.s. Gouden feest dezer S lichtingen zou dit Werkelijk bijzonder aardig zijn. Handteekening. Mij dunkt, ieder die iets gevoelt voor de verpleging van toevallijders moest nu dit eens doen, temeer daar deze inrichting er eene is, die patiënten van alle gezinnen opneemt. Ieder is er hartelijk welkom. VLISSINGEN. Van Tholen wordt naar hier overgeplaatst de rijksveldwachter brig, majoor A. J. Voerman. De Heer J. H. C. Heijne, vroeger plaatsgenoot slaagde voor het examen Indologie. Tot adj. commies bij den post- en telegraaf dienst is benoemd de kantoorbediende le kl. Wl A. Pol'erman. Mej. A. T. Appel slaagde voor de aole L.O. Mej. N. J. Stroosnijder komt als no. 2 voor op de voordracht voor hoofd der Gem. Bewaar school te Kruiningen. Op 1 Juli herdacht de heer G. J. Fros zijn 45-jarig ambtsjubileum als eerste boekhouder bij de Staatsspoorwegen. De Heer Fros is van 1 Deo. 1914 alhier Werkzaam, 1 Januari 1917 volgde zijn benoefriing tot eerste boekhouder. Tot bestuurslid van de ver. Groen van Prinsterer werd de Heer P. G. Laernoes herko zen. De igelmengde Zangvereeniging „D.O.V. behaalde op het concours van den Zeeuwschen Zangersbond te Wissekerke, in de 2e afd. ge mengde koren een eersten prijs met 298 punten Door het groot aanlal punten was zij winnaar van een extra zilveren medaille van het bonds— bestuur. Donderdag kwamen met de prov. booten 1265 passagiers en Werden 27 auto's overgezet. Ten bate der Chr. Zending op Midden Gelebes werdt alhier de vierde Zeeuwsche Zen dingsdag gehouden in den tuin der Willem III- Kazerne. Ds. van Ree opende het samenzijn Verder spraken Ds. Hoïtrigter van Maarssen over „Het geven", Ds. Hoogendoorn over „De Antischeemsche zendingsgemeente", Ds. van der Molen over „Alleszins godsdiens'ig, toch zonder God". De slotrede Werd gehouden door ds. H. Janssen. In de middagsamenkomst weyd een brief voorgelezen van de zendelingen Ds. Bik ker en Ds. GeMjnse. De Zeeuw waarschuwt zijn lezers togen het optreden van een 5-tal heeren, die aan de huizen „De Leidende Ster" trachtten te ver- koopen. Zij verklaren „gereformeerd" te zijn en te Werken voor de inw. zending. In werkelijk heid zijn het Zevende dags-Adventisten. Wij geven gaarne deze Waarschuwing door. omdat het ons ongepast voorkomt onze valsche vlag te varen. Door vertrek naar elders, legde de heer L. M. J. Gregory zijn voorzitterschap van de buurtvereeniging voor de havenfeesten neer en werd opgevolgd door den heer M. J, Hemmee- kam. Het bestuur der Vereeniging Rijwielpad Walcheren, heeft van de A.N.W.B. bericht ont vangen. dat aan deze vereeniging een bijdrage van f200 is toegekend. In het jeugdgebouw der Gerief. Kerk hield de Ver. voor lager onderwijs op Geref. Grond slag haar jaarvergadering. Beide scholen ver- keeren in bloeienden staat, het leerlingenaan tal bedraagt 355 met 10 leerkrachten. In een vacature bestuurslid werd gekozen de heer E. Bouwsma. Naar Amsterdam vertrok het Amerikaan- sche stoomschip „Manitauny". Het had ruim 6000 ton olie gelost. Uit de lotingsbus voor de licihling 1933 voor de militie, werd no. 566 getrokken, in het Amsterdamsch register Jan Rudolph Ma ria Boele, geb. 28 Dec. 1908. De aanwijzing tot dienen vangt dus bij dezen naam aan. Aanbevolen wordt op de voordracht ter benoeming van een leeraar in het lijn! ee kenen aan de Avondschool voor Nijverheids onderwijs de heeren H. M. van Dokkum, assis- tent-leeraar aan de Rijkmormaalschool le Am sterdam, P. G. Wlild, vakonderwijzer te Rot terdam en Wl J. op 't Root te Neer (L.) Voor de vacature-Edelman, als leeraar in het lijn- teekenen: A. P. W'. v. d. Hoek te Utrecht, Z. Wl Zoete te Amsterdam; Voor bouwkundig teekenen R. Bellegraven te Groningen. Voor machineteekenen F. Vredenrijk Engelenburg, werktuigkundig ingenieur te Den Haag en A. Bertijn en P. J. v. d. Bosch alhier. Binnengekomen het Engelsetoe stoom schip „Archileet" met een lading greemhout balken voor Middelburg. Op den Singelweg wierp een jongen met een steen naar een auto. Een verdiend pak slaag was voor hem het gevolg. In de Dijkstraat werd een zwaar bescha digde auto aangetroffen, die met een paal in botsing was geweest. Een paar, niet tot rijden bekwame marine-malrozen, hadden de auto genomen en waren ermede uit rijden gegaan. Een der matrozen had bij de botsing een hoofdwonde opgeioopen. De schade aan de auto schat men op f400—. De politie bracht een ziek Duitsch meis je naar het Gasthuis, dat vergif ingenomen had, uit heimwee naar haar vaderland. Een dag tevoren had zij haar dienst verlaten en was niet teruggekeerd. De Zaterdag gehouden bloempjesdag voor den Nat. Zonnestraal dag bracht op f 674,57 Ds. E, H. Blaauiwen draad bedankte voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te R'dam. Geslaagd voor steno-typist(e) de dames H. Adriaanse, M. Sorel, N. Meerman (met lof), L. Plouvier, J. Woltering en de heeren L. Schot, J. Post, A. Voss, P. Weijermans (met lof) P. Woltering. Voor typist de heer A. P, Sauers, stenografie Engelsch: de dames A. Rutgers, J. Gaastra en J. Dekker. Onze vroegere plaatsgenoot J. Alleda slaagde als onderwijzer. Eveneens geslaagd voor akte L.O. Mej. M. E. Smits, S. Bar en de heer C. E. W. Schutijzer. De luitenant ter zee le klasse P. A. Wil- lemsen, onlangs uit Indië teruggekeerd, Is ge plaatst als commandant aan boord van Hr. Ms. Pantserboot „Brinio" alhier. In het Concertgebouw gaf klasse B der afd. Zangschool van Höfelein-Bekker's Muziek onderwijs de opvoering van het sprookjes- zangspel „Het betooverde klokje". In het gymnastieklokaal der Neutrale school werd weder een tentoonstelling geor ganiseerd van het Werk der leerlingen. MIDDELBURG. De heer R. van Roo. bedank te voor het lidmaatschap van den Raad. Op volger is de heer J. H. Bybau. Geslaagd voor prop. examen werktuigkun dig ingenieur de heer L. van der Eijk, prop. examen mijningenieur de heer H. F. van der Laan. Geslaagd voor eindexamen R.H.B.S. afd. B; de heeren G. van Bal legio jen, L. P. Boone, Wl. F. Coumou, H. A. Enkelaar, S. G. van Geuns, A. R. van Iren, J. P. Joossen, C. Mak, M. A. Terwoert en mej. P. J. M. Timmers. Geslaagd acte L. O. Mej. L. C. P. Tho massen. Het jaarverslag der vereeniging „Hen- drick de Keijzer" deelt mede, dat aan die in eigendom behoorende perceel en Gorlstraat K 19 en „In de Sleenrotse", kleine restauraties werden verricht. In de vergadering van den Chr. Boeren- en Tuindersbond Werd besloten, adhaesie te verleenen aan het verzoek de pachten van de cialamileuze polders niet te verlagen en ook aan dat van Ged. Staten, om clrediet te ver leenen aan landbouwers, die daaraan behoefte hebben. De heer J. Bakker refereerde over: „De huidige toestand van den landbouW". Aan het jaarverslag van Middelburgsc'h Ziekenfonds ointleenen Wij het volgende. Het ledental bedroeg begin van 1931 resp. 5386 leden en 1976 kinderen. Ingeschreven werden 296 leden en 97 kinderen, door overlijden gingen af 45 volwassenen en 5 kinderen. In 1930 Werden 135 kinderen geboren, van wie er 89 door de zuster werden geholpen, Het aantal bezoeken door haar afgelegd be droeg 3597, verdeeld over 88 kraamvrouwen en 89 kinderen. De rekening welke een eindcijfer aanwijst van f76751.71 en een saldo van f 1323,35 werd goedgekeurd. Gekozen werd dr. Feikema tot lid der commissie van controle, tot plaatsverv. lid de heer dr. W. L. Pel. Vanaf 1 Juli verleent ook dr. Brongers als specialist- internist hulp aan het fonds. Onder leiding van mr. P. Dieleman hield het Dag. Bestuur der Z.L.M. zijn gewone maan- delijksohe vergadering. Den heer H. A. A. baron GolHotÜ'iÉsciury, voor de le maal als plaatsvervanger ter vergadering, werd hel wel kom toegeroepen. De suciretariö gaf mededee- lingen omtrent de uilvodri. g dir TarWewet 19.1 Geslaagd eindexamen Gymnasium, diplo ma A de heeren C. F. Diesch, A. Faber en de dames J. H. Bakker, G. C. M. M. Berends, J. G. Gregory en Th. Volgraff, diploma B de heer Wl C. Burger, F. van Gelderen en. J. E. J. Geselschap. De bloempjes verkoop op den Zonnestraal- dag bracht op f624..—. Geslaagd voor examen typist de heer A. door wrooto fouten In de voederrenUoenen, schrijft Prof. Dr. SJollema dato 6 Febr. 1831 in het Algem. Nederl. Landbouwblad en schat deze op 20 ot per koe, per dag, of voor 200 staldagen bij aan bedrijf van 40 koelen op ƒ1600.- De Dlreoteur van het molkatation Z.-Holland pubil- oeerde 8 voorbeelden van foutieve voeding uit de praktijkop een stal van 43 koelen werd, door vermindering van het rantsoen, eene besparing van 40 cent per koe per dag verkregen j dit maakt over 200 staldagen gerekend ƒ3440.-; bovendien steeg het melkvat aanzienlijk. Door RATIONEELE VOEDINQ overeen komstig de melkgift van iedere koe, wordt deze voeder- en geldverspilling in eens opgeheven. Deze voedering met ons uit gebalanceerd volledig dagrantsoenkoekje (Wettig gedeponeerd) voor IEDERE MELKGIFT tot 4 °/o MELK VET, is zeer eenvoudig. Vraagt BROCHURE RATIOVOEDERRANTSOENEN voor melk en mestvee, waarin een 20-tal voorbeel den ge ijkwaardigeruwvoeder-rantsoenen, die de boerderij zeil oplevert, zijn aan gegeven. De melk van RATIO kost slechts 3 cent per liter. VEEHOUDERSPRIJS ƒ8.50 PI.R 100 KILO bruto in doozen af Amsterdam. Garantie onder A. H. V. Bestelt bij Uw leverancier in Uwe plaats en waar niet verkrijgbaar direct aan de fabriek. Bertels' Oliefabrieken N.V., A'dam. de Vries, voor het cand.-cxamen electro-tech- nisoh ingenieur le god., de heer J. Wi. Baur- doux, voor akte l.o. de heer J. J. Mantz. BIGGEKERKE. Zaerda avond verga 'erde de |gfd. „Vrederust". Naar de alg'. vergadering wer- j den afgevaardigd de heeren A. de Voogd als j primus en de heeren J. Moens en W. de Regt. In November hoopt men een spreker van do Geref. kerk te doen optreden. KOUDEKERKE. Za'erdagmid-'ag stond een uit plm. 50 ton overjarig hooi bestaande hooi berg in brand. Gelukkig kon de brand beperkt worden tot den hooistapel. Een 7-jarige jongen had in de nabijheid af gemaaide brandnetels in brand gestoken. Hij had het vuur nog Willen uittrappen, maar vergeefs. Van een vrachtauto viel bij het nemen van een bocht in den Weg een 11-jarig knaap je uit Vlissingen. Bewusteloos werd het kind bij J. Chrisliaanse binnengedragen. De dokter constateerde wonden aan het hoofd en beanen en deed den jongen per auto naar huis over brengen. ARNEMUIDEN. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeen!e alhier, door ciand. Wl Vroegindewei te Middelharnis. In de gehouden vergadering der afd. „Vre derust", werden tot afgevaardigden naar de alg. vergadering benoemd de heeren L. van Eenennaam en P. van Bielzen. In den Winter hoopt men een Herv. predikant als spreker te doen optreden. WESTKAPELLE. De Kantklosvereeniging „Hel Molenwiekje" besloot een geldleenig van f 2000.aan te gaan, waarvan de helft zal verstrekt worden door Mevr. Schulte uit Hoorn, de direo.rice der vereeniging. Aan drie kantklosters is een diploma uitgereikt, n.l. aan de dames M. de Vos, M. Huijbragtsen en M. van Rooijen. ST. LAURENS. Tot lid van het bestuur van „Gemeenschappelijk Belang" werden herkozen de heer M. Francke. Tot leden der financieele commissie werden benoemd de heeren D Wïl- lemse en J. Koole Dz. Over de aardappelbe waarplaats was men voldaan. De heer den Boeft werd dank gezegd voor de uitstekende zorg voor het pootgoed. MELISKERKE. Tol onderwijzer aan de Chr. school is benoemd de heer J. Wiegel te Mid delburg en tot onderwijzeres mej. C. Francke te Oudewater. Bij de Geref. gemeente is be roepen Ds. Wl C. Lamain te Leiden. DOMBURG. Zondag 30 Augustus hoopt Ds. van der Waa te Biggekerke den beroepen Her vormden predikant Ds. Queré te N-jjbroek alhier te bevestigen. De gemeenteraad besloot met 6 tegen 1 stem de winkelsluiting1 gedurende het badsei zoen te bepalen op 10 uur en Zateirdags te 11 uur en met 4 (tegen 3 stemmen om de Zondags- sluiting in dienzelfden tijd op te heffen. SOUBURG. Geslaagd voor ace lager onder wijs de heer L. Goedbloed. W!AT EEN ZENDAMATEUR IN 24 UUR KAN DOEN. De aanblik van het kleine zendsta'ion van een radio-amateur, vaak in een zolderkamertje opgesteld, dat meteen werkplaats en labora torium is, doet meestal niet vermoeden, dat het den sleutel vormt voor de verbinding met alle oorden van de wereld. Om te laten zien, wat er met een normaal amateur zendstation is te bereiken, hebben twee Amerikaansche zendamateurs, Carl Mil ler en Kenneth Smith onlangs gedurende 24 uur met hun zendstation WI5AUC te Brooks Field in Texas gewerkt. De „American Radio Relay League" deelt hieromtrent mede, dat deze amateurs gedurende dien tijd verbinding wisten te krijgen met alle S laten van Noord- Amerika en verder met China, Cuba, Canada, Nieuw Zeeland, Nicaragua, Hawaii, Mexico, Haïti, Tahiti en Porto Rico. Deze resultaten doen begrijpen, walk een in-

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 5