üraag en Aanbod Ie BLAD V I C E-V E R S A Van Week tot Week Meisjes Heerenbaai EEN DUBBELTJE 37e JAARGANG VRIJDAG 3 JULI 1931 DRUKKERIJ H. WEGEL1NQ VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF WEEKBLAD VOOR WALCHEREN ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT No. 26 DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Uitgave H. Wegeling, Noordstr. 44, Teief. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg Dit nummer besfaqtóuit 8 pagina's Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop 1 Wegeling s flieumsblad Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs I BINNENLAND. Hollandsch Paviljoen in vlammen. Het P.E.N. congres. Gemeenteraadsverkie zingen. Vernieling v. d. „Anatomische les". Olympische spelen 1932. Neder landsch fabrikaat. Oudheidkundige vondsten te Heerlen. Het dagblad „De Tijd". Gebruik u'w, eigen taal. Heel Nederland werd Zondagmiddag opge schrikt dooir het ontstellende bericht uit Pa rijs. Op de Koloniale Tentoonstelling, die de aandacht trekt der geheele wereld, vertegen woordigde de Nederlandsche afdeeling onze nationale glorie. Wij, de tweede Koloniale Mo gendheid van Europa, waren vorstelijk voor den dag gekomen en de vorstelijke pres tatie Werd bezegeld door een vorstelijk be zoek. Uiterst verzorgd was het Nederlandsch werk te Parijs, geen kosten waren gespaard, geen toewijding was te groot geacht. En nu ligt dat alles in puin. „Kortsluiting" is het vernietigende woord, waarmede onze verwach ting en trots worden afgesloten. Wat er ver loren is gegaan, kan nog slechts globaal wor den opgegeven. En daaronder bevinden zich vele schatten van artistieke en cultureel e waar de, die onvervangbaar zijn. Vijf en twintig jaar moeizaam zoeken en kunstzinnig ordenen zijn hier in minder dan een half uur vernietigd. Een illuster gezelschap heeft ons land met een bezoek vereerd. Mannen van wereldnaam, de eerste figuren uit het rijk der schoone let teren hebben zich in Den Haag ter P.E.N. ctongresse, 'de vergadering van poëten, essayis ten en novellisten, vereenigd. Maar het be zoek van zoovele groote figuren, van een Was- sermann, een Galsworthy en zoovele anderen heeft ook nu weer eens duidelijk doen uit komen, hoe de groote publieke belangstel ling zich richt op Harry Liedtke, Josephine Baker en Willy Derby. Van hen, die de groote dragers zijn van groote letterkundige namen, heeft zij nauwelijks gehoord, laat staan, dat zij hun eenige demonstratieve waardeering •waardig keurt. Voor de Amsterdamsche rechtbank heeft terechtgestaan de werkelooze boekhouder, die destijds een aanslag pleegde op de „Anato mische les" van Rembrandt. /De man zag eene gevangenisstraf van een jaar tegen zicih geeisoht. Er zal echter W©1 wat van afgaan, want de deskundige verklaarde, dat tengevolge van de bijlslagen wel de handelswaarde van het doek, echter (ten gevolge van het schitte rende werk van den restaurateur) niet de schoonheid van het schilderij verminderd was. Zooiets telt mee. In 1932 zullen de Olympische spelen te Los Angeles en Lake-Placiid (Winterspelen) ge houden worden. rn elk land zint men op mid delen om zoo goed mogelijk voor den dag te komen en hetzij door subsidie van de over heid, hetzij uit particuliere 'bronnen geld bijeen te brengen om de nationale Olympische comité's in staat te stellen de uitblinkers in eiken tak van sport goed voorbereid naar de V.S. te kunnen sturen. In verband hiermede heeft de regeering toestemming gegeven tot het houden in Nederland van eene groote loterij. Ook dit jaar zijn de voorvechters der ver schillende politieke partijen erin geslaagd leven in de brouwerij te brengen. Kelen zijn schor geschreeuwd, muren huizen en s'raten vol ge klodderd. Er is gedebatteerd. Menschen, die zich anders heelemaal niet met de politiek inlaten, zijn in de afgeloopen week warm ge- loopen. Godsdienst en politiek, liberalisme, socialisme, communisme en fascisme, ze zijn allemaal onder de loupe genomen. Tot slot Werd er zeer druk gestemd. Behoudens enkele kleine „aardverschuivingen'' bleef a ls bij het oude. Nu is alles weer stil gehouden gewor den en kan het politieke spel weer een aan vang nemen. Eenige jaren geleden heeft de vereeniging „Nederlandsch fabrikaat" uitgegeven een mo dern ganzenbord, teneinde zoodoende de jeugd belangstelling te doen verkrijgen voor het geen er in ons land gemaakt wordt. Blijkbaar is de proef goed geslaagd. Want dezelfde ver eeniging zal thans, voor gelijk doel, een kwar tetspel uitgeven. Een goed idee. In Heerlen, het castellum Coriovallum der Romeinen, zijn belangrijke oudheidkundige vondsten gedaan. Van het oude vestinkje werd thans een gedeelte van de gracht afgesneden. Reeds lang had men vermoed, dat op het ter rein, dat thans beschouwd wordt een lang gezochte Romeinsche gracht verborgen zou liggen. Dit vermoeden is thans bewaarheid. Er werd totnogtoe gevonden een gedeelte van een Romeinsche gracht, die spits toeloopt, dus Wigvormig is en een diepte had van 2 M. onder den thans beganen grond en een breed te van 61/2 M. De aanvulling bestond groot en deels uit beenderen van groote slachtdieren; enkele spijkers en eein eer afgesleten Romein sche munt vermoedelijk van Domitianus (81— 96) kwam eveneens uit de aanvulling. Eenige weken geleden melden wij, dat het bekende goed geredigeerde R. Katholieke dag blad „De lijd" van het tooneel zou verdwij- Een goede huidverzorging 19 een eisch des tijds. Allen die dezer dagen in Apotheek of Drogisterij een doos of tube Purolkoopen, ontvangen daarbij zoolang de voorraad strekt gratis een nuttig boekje over huidverzorging nen. We zijn voorbarig geweest. „De Tijd" blijft, al zal het blad in het vervolg! het och tendblad missen, en zal worden uitgegeven dooi de uitgeversmaatschappijen „Spaarnestad". De „Haagsohe Post" merkt naar aanleiding hiervan o.m. het volgende op: „Door den aankoop van „De Tijd" legt de Spaarnestad de hand op een groot dagblad, naast de bloeiende kleine cou rant, die reeds in haar bezit is: de Roomsche N'W. Haarlemsche Courant, die, verschijnend in de voorplaats van den invloedrijken bisschop Aengenendt, ook bezig is zich in de wereld der Katholieke pers steeds invloedrijker plaa's te verzekeren. Hiermede is alweer een schrede nader gezet op het pad der persconoenlratiem een verschijnsel dat steeds meer in het oog valt. De heer N'ijgh beheerscht de N.R.C., bel Vaderland en de Nw. Courant; de heer Sijthoff 'de Haagsohe Courant, de Nieuwsbron, de Avondpost en de Delftsche Crt.; de heer Hol der! De Telegraaf en De Courant, het NWs. v. d. Dag., het is in ieder geval •>en verschijn sel dal de aandacht Waard is, niet alleen van de menschen van het vak, maar ook een vooral van iedereen, die belang steflt in de dingen des geestes. De heer Henri Polak, verwoed strijder van voor het gebruik van Nederlandsche in stede van vreemde woorden, schreef o.m. het vol gende: „Het metalen omhulsel van een motor heet hier carter, hetgeen een Engel-sch Woord is, dat vrachtrijder beteekent en dat geen enkele Engelschman begrijpt, als hij het hoor de bezigen in den zin als het hier gebruikt wordt. Een soort van half-gala-eostuum dat de Engelschen dinner-jacket noemen, heet hieir smoking, zijnde een vorm van het werkwoord to smoke rooken. Men spreekt hier van een ciolbertcostuum, demi-saison, souslcirrein, belétage, éporte-brisée, re'irade, allemaal Fran- sche woorden, die een Franschman niet be grijpt, omdat zij geen Fransch zijn of in zijn taal een andere beteekenis hebben, dan er hier aan gegeven wordt. Kleedingstukken zien 'we aangekondigd als deux-piéees, pullover, jumper, overall, tailor made, robe, béret. En eenige dagen geleden Werd mij een brochure ge zonden over Pan-Europa; zij ging vergezeld van een kaartje, waarop de volgende „Neder landsche zin": „Overrijke van de pan-Europa v.ROSSEM's TROOST Union met het beleefde verzoek, dezelfde toe treden te willen". Er zal niets anders op zit ten, dan opnieuw taalles te gaan nemen. Want het onderwijs dat ik in het 'verleiden heb geno ten, stelt mij niet in staat het hedendaagsclbe Nederlandsch te verstaan". BUITENLAND. Leening van Italië aan Albanië. Fin land Contra Rusland. Cortesverkiezin- gen in Spanje. Chaotische verwarring in Spanje. Een prettige gevangenis. Ocjo- aanviiegers. Zeppelin op rails. Onge lukkig Oostenrijk. Ontwapeningsconfe rentie 1932. Italië heeft aan Albanië een renteloos voor schot verleend van tien millioen goudfrancs per jaar en wel gedurende eene periode van tien jaar. Het geld moet worde 1 terugbetaald wanneer de omstandigheden van Albanië zulks veroorloven, maar in ieder geval als de s'aats- inkomsten, thans beloopende 31 millioen, het bedrag van 50 millioen hebben bereikt. Zoo luiidde het simpele bericht. ,Het parlement van Albanië heeft deze leening goedgekeurd, waarmede Italië een nieuwe solide glreep heeft gekregen op Albanië, oen zeer belangrijk brug- gehoofd voor den Balkan. Vóór 1914 ;;ou één en ander zonder twijfel beschouwd zijn als een mogelijke kiem voor een casus belli. Im mers betreft het hier een der gevoeligste kwes ties in den Balkan. De brandstoffen voor een j dreigenden oorlog liggen thans blijkbaar zoo I hoog opgestapeld, dat men thans aan derge lijke kleinigheden maar weinig aandacht schenkt. De Finsclhe correspondent van de N.R..C. wijst ons op een anderen oorlogshaard in Europa. Ingermanland behoort tot Rusland, maar wordt bewoond door vele Finsche boeren. In hoofdzaak zijn hel goed gesitueerde boeren, zoover men in die streken tenminste van goed gesitueerd kan spreken. Deze Finsche boeren nu hebben veel te lijden van de actie der bolsjewiki tot ciolleclivatie. Zij willen hiervan echter niets weten, zorgen maar liever voor him eigen zaken. Gevolg' hiervan is, dat er voor hunne deportatie maar weinig noodig is. Vooral de Finsche nationalisten, de Lappen- menschen beschouwen bel ais een eerezaak hunne broeders in Ingermanland I© hulp te komen, ze te bevrijden van het juk der Bolsje wiki. Geregeld houden ze demonstratie® voor de Russische consulaten. Zelf drijven ze op oorlog aan tegen hun geheten nabuur, die al eenige malen tegen hun optreden in Helsing- fors heeft geprotesteerd. Er heerscht een ui terst gespannen toestand. Zoo slecht is de situ atie, dat iedere Russische vliegmachine, iedere Russische kruiser wordt aangezien voor de eerste voorposten van het naderende Russische leger. Over het algemeen zijn de verkiezingen voor de 474 leden der constitueerde Cor'es rustig verloopen. Slechts wordt gemeld eene opstan dige beweging in Sevilla, waarbij de bekende majoor Franco, met overweldigende meerder— (Vrij naar het Engelsch). 38 „Sstt", daar is de doctor", fluisterde Chaw- ner haastig. „Ik zal het je na de thee vertel-4 len". En hij sloop weer terug naar zijn plaats, terwijl hij Paul in ongerustheid aelYeriiet. Waarom hield dm jongen hem terug van fweer in het reine met de wereld te komen en hoe Kvas het mogelijk dat hij het doen kon? Het was vreemd, hij zou geen notitie van dien jongen schelm nemen; hij zou hem trotseeren. Maar hij kon het onrustige gevoel niet kwijt raken; de beker Was al zoovele malen op het kritieke moment uit zijn handen geval len, dat hij er ongerust over was, wiens hand hem nu een elleboogstoot zou geven. Aldus ging hij naar beneden om thee te gaan drinken. HOOFDSTUK VII.. Na de thee gaf Chawner een teeken om hem te volgen en zij gingen met hun tweeën naar de kleine serre naast het schoollokaal; het was donker, maar er straalde genoeg licht uit lièl naaste vertrek om eikaars ge zichten te kunnen zien. „Nu jongeheer", begon Paul mei waardig heid, toen hij de deur achter hem gesloten had, misschien wil je mij vertellen, hoe je Van plan bent te voorkomen, dat ik naar Dr. Grimby ga om hem te vertellen wal ik te ver- tallen heb?". „Dat zal ik je zeggen, Dickie", zei Chawner met een kwaadaardig lachje. „Dat zal jfe gauw genoeg weten." „Sta daar niet zoo tegen mij te grinneken", zei mijnheer Blinderston, die boos was; „zeg het mij dadelijk, ik waarschuw je van te voren, niets zal mij van mijn plan afbrengen". „O ja, dat zal het wel. Dat geloof ik zeker. Wacht maar. Ik hoorde alles wat je tegen Grimby zei over dat meisje Connie Davenant wee! je". „He', ken mij niet '•chehn. Ik ben onschul dig. Ik heb mijzelf niets te verwijlen". „Wat een leugenaar ben j-e", zei Chawner, die zich meer verbaasde, dan dat hij boos was. „Je vertelde hem, dat je haar nooit eenige .aanleiding gegeven hebt, is het niet zoo?" „En hij zei, dat als het ooit uitkwam, dat het wel zoo was, niets je een pak rammel bespa ren kom, niet waar?" „Dat is zoo", zei Paul, „hij had van zijn standpunt gezien gelijk en wat dan nog?". „Wat dan nog", zei Chawner. „Herinner je je dan niet, dat je YolLand den laatsten Zon dag voor de vaoanlie een briefje voor datzelfde meisje gaf?" „Dat is niet waar, riep de arme mijnheer Blinderston uit, „ik heb het meisje nooit eerder gezien". ,,Zoo", zei Chawner; „maar ik heb het briefje in mijn zak. Yolland voelde zich niet erg goed en vroeg mij het haar te geven en ik las het. Het Was zóó aardig geschreven, dal ik het zelf 'wilde houden en kijk, hier is het". En hij haalde met groote omzichtigheid een stuk papier te voorschijn en liet het den ver schrikten ouden heer zien. „Doe nu geen moeite om het van mij af te pakken, maar hier is het „Liefste Connieje liefhebbende Dick Blinderston. „Neen, kom niet dichter bij me staandaar inu is het Weer veilig. Wat ben je inu van plan te doen?" „Ik ik weet het niet. Geef me tijd", zei Paul. „Ik zal je eens wat zeggen; ik zal een oogje op je houden en zoo gauw ik zie, dat je van plan bent naar Grimby te gaan, zal ik eerst gaan en hem dat briefje gevenen dan zal het met je gedaan zijn. Je had wijzer ge- haan, met te doen wat er gezegd werd, zonder verdere tegenspraak, Dickie". Het briefje was maar al te waar: Dick had het geschreven, (waarschijnlijk had hij het gedaan iin een oogenblik van boosheid over een gril van Dulciie); als die duivelsche Chaw ner zijn bedreigingen len uitvoer bracht, zou het inderdaad met hem gedaan zijn. Hij be greep nog niel de beweegredenen van Chawner maar Paul dacht, dat Chawner bang wa&, dat wanneer hij zijn eigen verdrietelijkheden zou vertellen, hij Coher en Tipping zou be schuldigen van WTeede daden, die Chawner liever zelf vertelde aan den directeur bij een geschiktere gelegenheid. „Nu?" vroeg Chawner, „zeg wat je van plan bent:; ga je net hen vertellen of niet?" „Ik moet", zei Paul. „Ik beloof je, dat ik geen andere namen zal noemendat zal ik niet en heb daar ook geen behoefte aanik wil al leen mijzelf redden ik kan het niet langer uithouden. Waarom zou je me daarin toah tegenwerken? Ik wist niet, dat er zulke jon gens, zooals jij er een bent op de wereld waren; Je bent Wel een jeugdig monster" „Ik wil niet hebben, dat je den doctor ie s vertelt", zei Chawner. „Ik zal doen wat ik gezegd heb". „Doe dan, wat je niet laten kunt", riep Paul uit „Heel goed", antwoordde Chawner heel gedwee. „Ik zal het doen en wij zullen zien, wie het wint. Zij gingen weer terug naar het schooljr lokaal, waar mijnheer Blindtr ton, kokend van woede en tevens zeer ongerust ging zitten en trachtte te doen, alsof er niets gebeurd was. ChaWner ging ook zitten op een plaats van waar hij Paul goed kon zien. Zij sloegen elkaar angstig gade, totdat de doctor binnenkwam. „Het is een mistige avond" zei hij toen hij het schoollokaal binnenkwam. De kieiiste jongens konden beier thuisblijven. Chawner, jij en de overigen van de eerste klas kunnen naar de kerk gaan. Paul's hart sprong open van vreugde; nu deze vijand uit den Weg was geruimd, kon hij ongehinderd zijn plan ten uitvoer brengen. Schijnbaar kwam Chawner hetzelfde in de gedachten, want hij vroeg heel lief: „Mag Richard Blinderston ook meegaan alstublieft, mijnheer?". „Kan Blin derston geen verlof voor zichzelf vragien?"1 zei de doö or. „Ik mijnheer riep Paul verschrikt uit het is een vergissing ik wil liever niet meegaan. Ik voel mij niet goed vanavond!" Dus je ziet ChaWner, dat je het mis hebt door te denken, dat hij graag mee zou willen. Het is waar ook, Blinderston, je wilde mij iets ver tellen, is het niet?" Chawner's kleine schitterende oogjes ware» dringend op Paul gericht, toen het hem ten 'laalsle gelukt was stamelend te zeggen, dat hij hem iets onder vier oogen wilde zeggen. Heel goed, ik ga nu voor ongjeveeï- een uur weg om een vriend le bezoeken als ik terug kom, zal ik naar je luisteren." (WhBdt vervolgd).

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1