Prangen an bod Ie BLAD 4wv Van Week tot Week Hierop letten Bij Examens Heerenbaai EEN DUBBELTJE V I C E-V E R S A 37e JAARGANG VRIJDAG 26 JUNI 1931 DRUKKERIJ H. WEGEL1NG VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF WEEKBLAD VOOR WALCHEREN ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT No. 25 DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Uitgave H. Wegeling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middeiburg Dit nummer bestaaLjuit 8 pagina's r,v> (Wordt vervolgd). Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop We ge/ina sJlieutvsblad Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs {ff O ffr BINN ENLAND. De Koningin te Parijs. De N.V.V.-dele- gatie in den Volksraad. Centrale ar beidsbeurs permanent. Het Zuiderzee- vraagstuk. Clandestiene radiozender. Ge meen: eraad van Diepenveen. Kolenuit- voer naar Frankrijk. De Paleis-Raad- huiskweslie. De finantiên van A'dam. Te groot voor de scihoolbahk. Voor het eerst sedert 19 jaar vertoeft de Kon. Fam. in de Fransche hoofdstad. Het is dus eene gebeurtenis van de allereerste orde,, zoowel voor het Kon. gezin als voor ons volk dat zij op het oogenblik in Frankrijk vertegen woordigt. Parijs stelt het bezoek van het hoofd onzer natie zeer op prijs, president Doumer en zijn echtgenoote hebben de gasten dan ook op waardige wijze ontvangen. Uiterlijk was hel militaire ceremonieel even stram en stipt als bij de bezoeken van andere gekroonde hoof den. Dit alles moet 'ten zeerste worden toege juicht. Uit de Fransche pers kreeg men menig maal den indruk, dat onze meeningsverschillen met België de tradilioneele vriendschap tus- scihen Frankrijk en Nederland hadden bedoeld Wiederzien hervat vaak de vriendschap. En zoo heeft het bezoek zonder eenigen twijfel ook een groote politieke bei eekenis. Zooals men waarschijnlijk weet is er, voor studiedoeleinden, eene delegatie van het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen naar In dië gegaan. Deze delegatie heeft van zich doen spreken, doordat de heeren bij het onder de tonen van het Wlilhelmus binnenkomen van den gouverneur-generaal en bij diens heengaan voor en na de opening van den Volksraad, in stede van op te slaan zijn blijven zitten. Een hotelhouder, misschien wel boos over het voor gevallene, weigerde aan de delegatie kamer: te verhuren. Naar zijn zeggen, omdat deze ar beidersleiders „leefden van de centen der ar beiders". Later verklaarde echter de delegatie dat h.i. 's mans woede voortsproot uit het feit, dat men, door een samenloop van omstan digheden, zijn hotel was gepasseerd. Nu we het toch over Indië hebben ook daar is de werkeloosheid blijkbaar al een fac tor van belang Immers is de tijdelijke ingestelde centrale arbeidersbeurs permanent verklaard Zij zal ook aandacht wijden aan de Inlandsche werkeloosheid in de groole steden en aan dt rrbeid^bemiddeling voor hel buitenland en Nederland. Er wordt zooveel gemompeld over de droog legging der Zuiderzee, dat het optreden van hel Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alieen garandeert U de echtheid Tweede Kamerlid Lingbeek eer een goed idee mag worden genoemd. „Acht de minister hel niet gewenscht", zoo vroeg hij, „na de ver schijning in de jongste dagen van eenige belang rijke artikelen in de bladen betreffende de Zuiderzeewerken, dat, zoowel met het oog op de verantwoordelijkheid der regeering en volks vertegenwoordiging der natie, tot geruststelling worde overgegaan, lot instelling eener onpar tijdige, deskundige oommissie van onderzoek die hebben na te gaan, of het wel gewenscht is met de afsluiting van de Zuiderzee, na le gaan door middel van den reeds voor een deel lot stand gebrachten dijk, nu reeds ten einde toe door te gaan?" Het antwoord van den mi nister was vrij uitvoerig. Het stelt vast, dat de oommissie, ter zake ingesteld, niet minder dan ongeveer 8 jaar noodig heeft gehad om haar verslag uit te brengen. De zaak werd van alle kanten bekeken. Tot nu toe is geen enkel feil waargenomen, dat niet in behoorlijke over eenstemming was met de verwachtingen om trent de slormvloedsstanden, gegrond op het rapport der Staatscommissie. Er beslaat daar om geen enkele reden om geen vertrouwen in den arbeid der commissie te blijven stellen In den verkiezingsstrijd te R'dam, meldt ,Het Volk", is een geheel nieuw element ge komen: een clandestiene radiozender, die poj lilieke propaganda maakt. Zaterdagmiddag wery Jen de luisteraars, die te kwart vóór één hun oestel in de z.g. rustpoos voor den zender aan hadden laten staan, verrast door een vreemde stem, die het volgende aankondigde: „Hallo, hallo,, hier de zender van de Poli tieke Leugenaar". Stemt op den Vrijheidsbond iijst 3. Rotterdam onder ouraleele gesteld door het beleid van de „S.D.A.P." Een andere heer zou geroepen hebben; „Wieg met de rooi en". Het geval heeft iels Amerikaansch en we hebben er eerlijk gezegd ondanks het booze gezicht van „Het Volk" even om moeien achen. Waarmede we natuurlijk niet willen :eggen, dat de zaak zelf niet moet worden uitgezocht. De gemeenteraad van Diepenveen heeft van zich doen spreken door, legen het verzoek van den burgemeester in, niet in de raadszaal te komen. De heeren bleven buiten staan. Oor zaak schijnt te zijn dal men een wethouder wil de beletten vlak voor de verkiezingen nog mei een voorstel over wegenaanleg te komen, be- oogend reclame voor zijn partij te makein. Dergelijke kunstjes worden wel meer uitge haald. Langzamerhand begint ook Frankrijk de ge volgen der malaise le ondervinden. Hieruit is te verklaren, dat de Fransche regeering me een wetsontwerp is gekomen om maatregelen le treffen tegen de overs Ir oomingen met bui- tenlandsche producten. Er beslaat een groote kans, dat Nederland hiervan ook de dupe zal worden. Onze steenkolenmijnen hebben in het laatste jaar ongeveer 2V2 millioen ton steen kolen naar Frankrijk geëxporlee"H. Bij een in voerrecht zou daarvoor elders naar afnemers moeten worden gezocht. Men heeft echter nog goede hoop, dat Frankrijk tegenover Nederland mildere besluiten in toepassing zal brengen. Over de Paleis-Raadhuis-kweslie is al heel wat te doen geweest. Thans hebben verschil lende vooraanstaande personen uit A'dm zich tot den raad gewend om toch vooral de voor dracht van B. en W. aan te nemen. „In de af stand van het Paleis en den daarvoor ver kregen bouw van een stadhuis", verklaren zij, „zien wij een alleszins waardige oplos sing zoowel voor den Staat als voor de gemeen te Amsterdam." De „N.R.Ct. heeft verschillende artikelen ge publiceerd over den slechten finantieelen toe stand der gemeente Ams'erdam. De voorloo pige begrootingen voor 1932 zou een tekort aanwijzen van niet minder dan 18 millioen. Is het verkiezingspropaganda voor de liberale partij (zie Diepenveen)? "W'e wagen niet dit ti beoordeelen. „De Telegraaf" heeft den Amster damschen wethouder voor de finantiên gein tervieuwd. „Hoe het zij", is de indruk van hel blad, „bepaald rooskleurig zijn de finanlieele vooruizichlen van Amsterdam, dunkt ons niet" Voor de Rotterdamsche rec h bank stond een vrouiw terecht wegens het niet naar school zenden van haar leerplichlige dochter. Hei kind, zoo verklaarde zij, was le groot van stuk om in een gewone schoolbank le zitten. En blijkbaar was dit geen uitvluchlje, want de twee andere kinderen uit het gezin bezoeken regelmatig de school. De inspecteur van hel Lager-Onderwijs, deswege gehoord, meende, dat het kind dan wel op een stoel had kunnen zit ten. En We zijn bang', dat de nala'ige moeder zal moeten ervaren, dat de rechtbank het met de uitspraak van de,n inspecteur geheel eens is BUITENLAND. Het moratorium der Ver. S a'en. De reis van de „Nautilus" naar de Noord pool. Een reuzen-kerel. Amundsen. Chi- blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten v.ROSSEM's TROOST na. Het verschil tusschen Va icaan en fascisme. Een nieuw Oos enrijksch mi nisterie. Brussel ontvangt een mooie gift. Russische petroleum. Eindelijk, eindelijk dan is er een lichtpuntje voor Duitschland en daarmede voor de we reld gekomen. Mits andere crediteurlanden hetzelfde doen, hebben zich de V.S. zich bereid verklaard een mora'orium (uitstel van betaling) te verleenen. Ook in Parijs is dit voorstel gunstig ontvangen en zoo kunnen we verwachten, dat het berooide Duitschland ge durende één jaar geen oorlogsschulden be hoeft te betalen. Het zou natuurlijk al te veel optimisme overigens in dezen tijd wel op zijn plaats getuigen, wanneer wij uitspraken, da daar mede al hel leed door Duitschland geleden is, thans een tijd van opbloei, van economische reconstructie komende is. Dan zouden we de intensiteit van den ecionomischen wereld-cri sis onderschatten. Ook in de naasle toekomst zal de Duitscihe regeering voor ontzet lende moeilijkheden, voor heete vuren komen te staan. Zelfs is het twijfelachtig' of de storm loop van fascist en communist nog door haar kan worden gestuit. Misschien is de hulp wel te laat gekomen. Maar in ieder geval heeft de Duitsche regeering eenige opluchting gekregen en met name zal de noodverordening, zwaar drukkend op de bevolking maar noodzakelijk om eene finanlieele catastrophe te ontgaan, niel in alle gestrengheid meer behoeven te wor den toegepast. De Amerikaansche hulp zal hel waarschijnlijk ook mogelijk maken de Duitsche valuta op peil te houden. Een deprecia ie, die al bestond, maar veel verder zou zijn gegaan, het geheele Duitsche economische leven op losse schroeven plaatsend, kan worden ge keerd. Ze verloopt allesbehalve voorspoedig, die reis van de onderzeeboot „Na ïtilus naar de Noordpool. De duikboot is wederom op sleep touw genomen en men vreesde, dat vóór ze hersteld was, de gunstige lijd voor de gevaar volle expedite reeds verstroken zou zijn Maar volgens de laalste berich en welke wij lazen, zijn de noodige répara ies niet van dien aard dat de voor haar vereischte lijd uitstel van den tocht naar de Noordpool noodzakelijk maakt. Volgens eene mededeeling ui Sovjet-Rusland voor de juistheid van het bericht slaan wij om begrijpelijke redenen n:e in zou er in een Siberi cih dorpie oen jon e boer. Kasa- niaf genaamd, ,,on dekt" zijn di en le g e heeft van niet minder dan 252 M Do bors - wijdte van dezen Siberi dhon Goliath is 1,13 M.. zijn lichaamsgewicht bedraagt r ïim 8 h n derd pond. De N.R.C, waaruil we dit berich! overnamen, voegt hieraan toe, dat het voor Ka- (Vrij naar het Engelsoh). 37. „Die jongen hoe heet hij ook weer Yol- land, vertelde mij dat, antwoordde Paul. „Maar dan is het des te vreemder, dal zij jou naam weel, want ik zM, da-' die brief aan »>u geftrt- dressaerd is." Da Is hoe', gemakkelijk te v. in klaren, .mijnheer, zei Paul: heei gemakkelijk Zonder twijfel heeft zij mijn naam ergens ge hoord. Tenminste ik heb haar die nooit verteld Ik verzeker U, dat ik door die zaak even hard geschrokken ben, als Uzelf. Waarlijk ik begrijp niet waartoe die tegenwoordige jonge meisjes kunnen komen. „Verwacht je van mij, dat ik gelooven zal, 'dat je volkomen onschuldig bent?" zei de doctor, „Ja mijnheer, ik kan niet voorkomen dat onbe schaamde jonge meisjes mij briefjes schrijven. Wel zij kon er even goed toe gekomen zijn, U er ééntje te sturen inplaats van mij! Wij zullen niet in veronderstellingen gaan spreken zei de doctor. Het toeval wilde dat zij jou uitkoos. Maar ofschoon je hevige verontwaardiging mij "wat overdreven voorkomt, weet ik nog niet, hoe ik je straffen moet, gezien, de feiten, zoo als je zelf beweert, haar nooit tot zulke dingen aangemoedigd hebt; en mijn Dulcie dat moet ik zeggen, bevestigt je bewering, dat het allemaal de schuld van het meisje was. Maar als ik ook maar eenig bewijs had, dal jij was begonnen of toenaderingen beantwooixl had, kon je niet een ferme afranseling bespaard hebben pas dus op voor het vervolg. „Ja", zei Paul zwakjes, die geheel in de war was, omdat hij zoo ternauwernood zijn straf ontkomen was. Toen vond hij eindelijk de moed te zeggen: „Mag ik gebruik maken van deze herstelde vriendschap, om om u een korte persoonlijke verklaring te geven. Ik ik heb al een poos geleden getracht u alles le vertellen, maar u Wilde mij nooit aan hooren. Het is van het grootste belang. U heeft er geen denkbeeld van hoe ernt'g het is". „Je heb tegenwoordig ie s Richard Blinder- ston, dat ik niel begrijp", zei de doclor lang zaam. Die stijfhoofdigheid is iets bui engewoons voor een jongen op jou leef.ijd, en als je wer kelijk een geheim hebt is het beter, dat je hel vertelt en je hél kwijt bent. Maar ik kan me nu niet langer ophouden. Kom vanavond na het eten bij mij, dan ben ik genegen om alles aan te hooren wat je me te zeggen hebt. Paul was door die onverwachte gunst niet in slaat zijn dank te betuigen. Hij ging zoo gauw hij kon heen. Zijn pad was dan eindelijk geëf fend. Dien namiddag zaten de jongens, tenmin ste al diegenen, die hun werk voor dien dag afhadden, in het schoollokaal, na een mid dagmaal van koud vleesoh, koude pasleitjes en koud waler, terwijl zij hun lijd besteedden met die lectuur, die den tiLel droeg van „Zon- dagsohe lectuur". Chawner kwam zachtjes naar de bank, waarin Paul zat en ging dicht naast hem zitten, zijn armen over zijn borst gekruist, terwijl hij zich met zijn zieklijk geel gezicht naar Paul keerde. „Dickie", begon hij, op een zal venden toon sprekende: „Hoorde ik het goed, dat de doctor voor het middageten 'legen je zei, dat je na hel avondeten bij hem kon komen om hem iets le vertellen? Is dat zoo? „Dat kan ik je waarlijk niet zeggen, jonge heer", zei Paul; „als je toen dicht bij hel sleu telgat stond, heb je het kunnen hooren". „De deur stond open" zei Chawner, „en ik was in de kleedkamer, zoo kWam hel dat ik alles hoor de en nu zou ik willen welen, wat je aan den doc or gaat ver'ellen." Bemoei je me je eigen zaken, jongeheer" zei Paul op een scherpen oon. „Het zijn mijn zaken, zei Chawner. „Ik vil niet, dat je vertellen gaat, wat je van plan bent. Ik weet het. „Lieve hemel", riep mijnheer Blinderston uit. wien het hinderde dat zijn geheim aan dezen jongen bekend was. „Ja", herhaalde Chawner, „ik weet het, en ik zal je vertellen, waarom ik het niet wil hebben". „Niet willen hebben en waarom?" „Dat komt er niet op aan waarom. Misschien, omdat ik liever heb, dat het den doclor nu niet verteld wordt; misschien zal ik hel hem op een gooien dag zelf gaan ver!ellen. Ik zou er eerst een grap van willen maken". „Maar, maar", zei Paul „is dan de bedoeling van al die bemoeiingen van je, dal je andere mensohen graag ziel lijden?" Chawner grijnsde kwaadaardig. „Ja, zei hij. „dat vind ki prettig." „En daarom", zei Paul „wil je me tegenhouden om het nu te vertellen omdat het zoo grappig is; en als je dan genoeg hebt van je sport, zal je den doctor zelf mijn mijn ongelukkigen geschiedenis •£aan vertellen, nietwaar? Ik zou hel hem liever zelf niet vertellen maar ik zou toch ook niet willen dat jij het deed. Ik weet mijn eigen belangen beier dan jij. „Doe het nu niet overhaast, Dickie", zei Chawner: „het is Zondag. Je moet mij la en gaan inplaats van jou als ik ze wat meer schrik aangejaagd heb". „"Wie bedoel je daarmede, jongeheer?" zei Paul, die nu heclemaal in de war raakte. „Alsof je dal niet wce:, ja je bent me te slim af, Dickie" „Ik zeg. je da .ik het niet weel," zei mijnheer Blin lerrion- .,l<ijk eens hi r Chawner. Er is hier e, n misvers and daar ben ik van overtuigd. Ik ben ni t van plan aan den doctor te gaan vertellen, wat jij denkt." „Wat denk ik dan, dat je gaat vertellen?" „Daar heb ik niet het mins e Mee van, maar wat je ook denkt, je hebt het niet bij het rechte eind". „O, wat ben je slim Dickie; je wilt jezelf niet verraden, maar anderen willen ook wraak op Tipping en Coher nemen, evenals ik en jij en ik zeg je, dat je moet waohien." „Ik zal over niemand iels zeggen, het is over mijzelf", zei Paul, „als je alles wis zou je voelen, dat het je vermaak niet zou hinderen". „Ja,' dat zal het wel", zei Chawner, geërgerd, dat zal het wel je mag dan van niemand anders als jezelf wat vertellen; maar zoo gauw als Grimby je vragen gaal stellen, zal het alle maal uitkomen. Ik weet er alles van. En hoe het zij, ik verbied je te gaan, eer da* ik je verlof geef. „"Wlie voor den drommel ben jij?", zei mijn heer Blinderston. Ik zou wel eens willen weten, hoe je mij dat zou kunnen verbieden."

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1