2e BLAD Examen gedaan en niet geslaagd „RATIO" VEEVOEDING Millioenen gaan verloren Behels' Oliefabrieken N. V., A'uam. WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 19 JUNI 1931. No. 24. Verkeersveiligheid. Dit woord is aan de orde van den dag. Geen wonder wie rilt niet, als telken dage de lange reeks van verkeerson gelukken, als droevig relaas, in zijn dagblad vermeld ziet. En angstig vragen wij ons af: ,/Waar moet het heen?" Er zijn natuurlijk onge lukken, die voorkomen kunnen worden, en mei het oog hierop nemen wij met volkomen in stemming gaarne een artikel over uil „De Te legraaf' van 26 Mei, onder het opschrift. Geen pardon, met den ondertüel „Veiligheid eisoht nuchterheid' Het is geschreven vlak na de Pinksterdagen. Genoemd blad schrijft dan De zonnige Pinksterdagen hebben honderddui zenden naar buiten gelokt en, zooals hel he laas altijd gaat, enkelen zijn niet teruggekeerd. Ook nu heeft het verkeer alleen hier ie lande vijf menschenlevens geeischl. Bij Sneek is een aulo, een bus passeerend, in volle vaart 'legen een boom gebotst; bij Muiden heefi de Gooi- sclie een molorrijder verbrijzeld, bij Den Bosch schoot plotseling een molorfiels achter een aulo weg, botste met een ander rijwiel en beide bestuurders vonden den dood. Het is dit laa'sle ongeval, dat de aandacht vestigt óp een leemte in onze verkeerswelgeving. Naar schijnt vasi te staan, heeft de alleenrijdende motorist, door wiens plotseling passeeren het vreeselljk onge luk veroorzaakt is, ond.r den invloed van ster ken drank verkeerd Het aantal ers ige en zelfs doodelijke verkeersongevallen, waarbij de alco hol als laatste oorzaak van het gedeurde moet "worden beschouwd, is legio. Niettemin wordl in de Motor- en RijWielwet het verband tus- sohen drankmisbruik en verkeer maar zeer loos gelegd. Art. 22 dier wet, verbiedl den be sluurder van een motorrijtuig of fiels daarmee op een weg of rijwielpad le rijden „terwijl hij verkeert onder zoodanigen invloed van het ge bruik van alcoholhoudenden drank, dat hij niet in staat moet "worden geacht, het motorrij tuig of rijwiel naar behooren te besturen'*. Het "woord „zoodanig" beheerscht hier het ter rein. Uitdrukkelijk heeft de Hooge Raad be slist, dat op zich zelf het berijden van een auto of fiets door een beschonken© nog geen belemmering of gevaar voor het verkeer ople vert. Men moet derhalve „zoo dronken" zijn, dat inderdaad van redelijk sturen geen sprake meer kan wezen. „Veiligheid cischt nuchterheid", propageer! de dranbestrijding terecht. Het gaat niet aan. om dronken chauffeurs en fietsers op den 'weg te tolereeren, zoolang ze inog nèl bij machle zijn om een gas- en rempedaal van elkaar le /bmdersóbeiden en de straatlantaarns niet dubbel zien. Na drankgebruik niet meer in het ver keer dat moet grondregel zijn. Het feit, dal men onder invloed niet dus onder „zooda nigen" invloed van sterken drank is, behoort 'te beslissen tover de vraag, of men nog als chauffeur of fietser zich in het verkeer mag bewegen. Niet alleen de verbodsbepaling, ook de eraan verbonden strafbepaling onzer wet geving is hier te slap. Allereerst omdat de op de overtreding van art. 22 der Motor- en Rij Wielwet gestelde hechlenisslraf van ten hoogste drie maanden geen impera'ieve is: zij kan door boete van ten hoogste duizend gulden worden vervangen en wórdt in zoowat alle gevallen daardoor vervangen. Meestal loopt het met een f25— af. De chauffeur kan bovendien 'naar Juid van art. 31 gestraft worden met intrek king van rijbewijs voor den lijd van ten hoogste een jaar. Hier heeft de wetgever van Ie weinig mensobenkemnis blijk. Wan! de primitieve be- teekenis van een imperatieve intrekking van hel rijbewijs zou oneindig grooler zijn, dan de kracht die van >een boetebedreiging plus een kans op intrekking uitgaat. Nu 'hier ie lande helaas dronkenschap op den verkeersweg lot verwonding en dood van doorgaans aan hel veroorzaakte ongeval volkomen onschuldige lie den leidt het Bossche geval spreekt boek doelen ware het hoog tijd, dat de chauffeur die onder den invloed van slerken drank, een motorrijtuig bestuurt, met hechtenis (zonder vervangende geldboe'e) en een imperatieve in trekking van zijn rijbewijs voor een nader vast te stellen termijn wordt gestraft. Wie neeml •het initialïef? Met deze vraag eindigt het blad zijn beschouwing. Nu we toch over deze dingen schrijven, willen we bovens'aande aanvullen, met Wat we lazen in de „Werelds!rijd" van 13 Juni van de hand van M. Het schrijven staal in verband met Wat er op den weg van Breda Tiaar Ooslerhout geschiedde. 'I Wordt toch wel 'een beetje kras, zegt de schrijver. Daar gaan op den Weg van Breda naar Ooslerhout twee jonge meisjes uit Te teringen naar de Roomsche kerk. Zij loopen rustig op het rijwielpad met de fie s aan de hand te praten. Uil de richting Breda nadert peir rijwiel een man. En tevens zien de meisjes een vrachtauto naderen, die plotseling als hij vlak bij is, een Iz'wenkiing maakl en regel recht op haar inrijdt. De man op de fiels had geen gelegenheid meer voor uitwijken, en werd op slag gedood. De beide meisjes Werden eveneens aangereden, op den grond geworpen, en zóó ernstig ge'Wond, dat zij beiden nog dien- Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. zelfden dag stierven. Wie is de schuldige? Achter het stuur zat een 18-jarige jongen uil Utrecht, en naast hem zijn vader, die kippen vervoerden van Utrecht naar Brussel. Natuur lijk zijn de bestuurders nog denzelfden dag ver boord. Maar ook de Redactie van het U'r. Dag blad had een onderhoud met den vader. Be weerd was, dat de beide mannen verkeerd hadden onder den invloed van slerken drank. Maar ze ontkenden dit beslist. Onlkennen kon den ze echter niet, dat zij bier hadden gedron ken. Belw'eerd was ook, dat de 'bestuurder ach1 er het stuurrad slapende was gezien. Dal was, zei de man. het geval ge'Weest mei hemzelf. Of zijn lzoon, die chauffeerde, ook geslapen had, wist hij niet. Maar die mogelijkheid was niet uitge sloten, tengevolge van de warm-e en van den langen arbeidsdag. Door liel dreunen van de auto Wordt je dan soezerig. Dal is zeer wel mo gelijk. Maar de vraag blijft of het dan geen onverantwoordelijk gedoe is, om dan bovendien nog die soezerigheid te verhoogen door het drinken van bier. Hier hebben we '1 weer. Van dronkenschap kan in 't geheel niet gesproken worden. Maar die geringste hoeveelheid alco hol kan meewerken om de zoo noodige tegen woordigheid van g est. en accuratesse le scha den, en de afschuwelijkste onheilen te veroor zaken. Elk glas bier voor den autobestuurder is een misdaad. Hier zijn tenminste weer een oppassend man, vad'T van drie kinderen, en twee kinderen, waarvan één een éénige dochter was, op vrees el ijke wijze van het leven, beroofd. En de lijst gaat maar dootr. Dank zij het onver antwoordelijk alcoholgebruik. De schrijver sprak van „den Groolmoordenaar op weg". Heeft hij gelijk of niet? VLISSINGEN. Ds. E. H. Blaauwendraad om ving een beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam. Geslaagd voor het examen als machinist diploma B, de heer A. de Bruin; voor diploma krankzinnhenverpleegsfer onze vroegere plaatsgenoote Mej. M. C. Somers te Santpoort; voor het onderwijzersexamen de hoeren W. Huijsmans, H. L. A. Kok. De heer E. Bal jeu, werkzaam in de afd. scheepsbouw der NV. Kon. Mij. „de Schelde" herdacht zijn 50-jarig dienst jubileum. Op den Boulevard Evertsen werd voor de Woning van den onder-commandant der ma rine alhier den kapitein ter zee G. Ruhl, "Woensdagavond de taptoe uitgevoerd. De afd. Vlissimgen van den Ned. Chr. Boutw vakarbeidersbond herdacht in het gebouw voor Chr. Sociale belangen haar 15 jarig beslaan De vereeniging telt thans 49 leden. De hoofd bestuurder, de heer Mol hield een feestrede. Het geheel werd door een gezellig samenzijn besloten. Met de Provinciale boot kwamen Donder dag 760 passagiers en werden 22 auto's overge zet. De N. V. Stoomvaart-Mij „Zeeland stelt op haar vergadering van aandeelhouders voor, over 1930 een dividend van 5 pCt. uit le keeren. Door de directie der Ned. Spoorwegen zal op Dinsdag 7 Juli te Utrecht worden aanbe steed: Het maken van een visi'aliezaal mei aangebouwde douanekantoren, het maken van een schaftlokaal voor de maatschappij „Zee land", het maken van een kantoorgebouw voor die maatschappij, bet maken van een douane- gebouW en overkapping, het verlengen van den toegangsweg, het maken van een afrastering, het verplaatsen en opruimen van weegbruggen, het afbreken van gebouwen en het uitvoeren van diverse Werken op het station alhier. De raming is f146000 In de bovenzaal van Café Vermeesch hield de V. R. B. een algemeene ledenvergadering. De rekening sluit in uitgaven en inkomsten lot een bedrag van f713 26. De heer Termen len kan de functie van instrucleur niet langer waarne men, het bestuur besloot aan te wijzen de heer Gillissen, die reeds als zoodanig een jaar achter den rug heeft en mej. Van der Schaaff. Aftre dende bestuursleden en de Commissie van ad vies Werden herkozen. In plaats van den heer Laporte, de heer Gillissen Jr. Enkele bespre kingen Werden gehouden, waarna de voorzi ter rijn slotwoord nog wees op de noodzakelijkheid van het aanwerven van nieuwe werkende leden, cnnlribueerende leden en van getrouw bezoek der medische cursussen. In totaal bezochten Zondag ongeveer 900 Belgische plezierreizigers het strand alhier Naar de „VI. Cr." verneemt is op de werf der NV. Kon. Mij. „de Schelde" legen a.s. Zaterdag ruim 100 Werklieden ontslag aangezegd, ter wijl een aantal anderen om de maand zullen gaan Werken. Als no. 3 op de voordracht ter benoeming van een leeraar in de natuurkunde aan do H.B. S. te Delft komt voor ir. J. W. T. M. A. Cramer alhier. Geslaagd aan de Chr. Kweekschool te Middelburg, de heeren J. B. van Kesselen en M. A. Maas. Zondagmiddag ontlastte zich boven Wal cheren een hevig onweer. In een hoekhuis van de Pioenlaan sloeg de bliksem in, gelukkig zon der persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Des nachts kwam er plotseling een slorm, die verschillende electrische lampen defect maakfe en zonneschermen, die niet waren ingehaald, vernielde. Ook is dien nacht, maar dat was he laas mensohenWerk, een bank in het Bellamy- park beschadigd. Op het stoom-betonnings- en verliohtlngs- vaartuig „Vlissingen", genaakte een ma roos be kneld in een kelting en werd vrij ernstig ge wond, een tweede matroos geraak'e met zijn duim tussohen een haak bekneld. Naar het St. Joseph's ziekenhuis moes! een man vervoerd worden, die het ongeluk had op de fabriek Fijnwerk tussohen ijzeren platen bekneld te raken, waardoor hij inwendige kneuzingen be kwam. Ter beschikking van de justitie te Middel burg is gesteld een man die zich in 1929 aan rijwieldiefstal had schuldig gemaakt. De man was de laatste jaren in het buitenland geweest 'en nu door de Rotterdamsohe polile naar hier overgebracht. De af deelingen van de Nederl.-Duilscihe vereeniginig hielden Zal erdaga vond een bijeen komst, in welke de heer G. Hoffbauer, direc teur van de haven te Duisbuirg-Rurhorl een lezing hield over „Vlissingen und den Rhei.'i". Lichtbeelden verduidelijkten het gesprokene. MIDDELBURG. De afd. Middelburg van de Ver. voor den Chr. Handeldrijv. en Induslr, Middenstand in Nederland vergaderde en nam een voorstel aan der drie Landelijke Midden standsbonden, Waarin verboden wor.lt aan tie leden, advertenties 4e plaatsen in gelegenheids drukwerken en ciadeaux le geven aan bazars, fanciy-flairs en d.g. Bij een der woningen aan den Havendijk sloeg Zondag de bliksem in een boom. Geslaagd aan de Chr. Kweekschool de heeren J. Koppejan le Meliskerke, J. Luteijn ie Gapinge, J. de Nood, le Grijpskerke en D. J. Lafebcr alhier, benevens een tweetal heeren uil Vlissingen. Tot tijdelijk leeraar aan de B.H.B.S. is be- Inoemd de heer A. P. W. van der Haar te U- trecht. Geslaagd voor eind-examen acle L.O. de heer J. J. Francois. Met ingang van 1 Jul(i is de rijksveldwachter brigadier-majoor C. Hoo- 'gerheide te Haamstede, als zoodanig benoemd te dezer stede. Aan Mr. G. J. Sprenger is op verzoek mei ingang van 1 September 1931, eervol ontslag verleend als rechter-plaatsvervanger le Middel burg. Tot lid van den voogdijraad te Middelburg is benoemd de heer L. J. Geelhoedt, wethouder der gemeente Terneuzen. In het kantoor van den heer F. Is inge broken en een bedrag aan geld, post- en rente zegels ontvyeemd. De eerste zitting der Staten van Zeeland plaats hebben op Dinsdag 7 Juli, die voor de verkiezing van leden der Ged. Staten op 8 Juli. De bevolking van Zeeland bedroeg ol 31 Deo. 1930 totaal 248492 personen, n.l. 124687 m. en 123805 vr. De grootste gemeente is Vlissingen met 21710 inwoners, de kleinste Senooskerkie op Schouwen met 255 zielen. Donderdagavond Werd alhier in de Abdij de taptoe uitgevoerd. De Commissaris der Ko ningin Woonde met familie en gasten deze uil- voering bij. Na afloop werden de marineman nen binnen genoodigd, om een verfrissohing te gebruiken. Door een der spiegelruiten van de firma F. B. den Boer wierp een man uit Leiden, die hier vergeefsch werk had gezocht, een steen om onderdak te krijgen. Niet de gewenschle methoden. Aan den BlauWem Dijk arriveerde vorige week de Belgische stoomboot „Zeeland" mei een groot aantal Gentsche schoolkinderen. Een muziekgezelschap van Genlsche weesjongens ging aan den stoet vooraf. AAGTEKERKE. Benoemd tot organist bij de Ned. Herv. Kerk, de heer J. H. Broerse Jzn. te Serooskerke. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. De heer A slaagde voor akte L.O. KOUDEKERKE. Geslaagd voor eind-examen akte L.O. de heeren Wl. J. Dijke en G. L. A. Fa- ber. ST. LAURENS. In de Ned. Herv. Kerk is een nieuw torenuurwerk geplaatst door de firma Gebrs. van Bergen te Midwolda. Ook zijn een drietal wijzerborden met uur- en minuutwijzer aangebracht, Welk uurwerk om de acht dagen moet worden opgewonden. Het oude uurwerk is aan het Zeeuwsch Genootschap van Kuns en en Wetenschappen te Middelburg geschonken Maandag had de eersle steenlegging plaais van het nieuwe gemeentehuis. ARNEMUIDEN. De molortrein van Donder dag naar Middelburg was zoo vol pa ;sagi -rs dat velen zich met een slaanplaals moesten tevreden stellen. Of deze trein ook in een be hoefte voorziet. SOUBURG. Donderdagavond vergaderde in de Geref. Kerk de „Kring Walcheren" der Ger. Meisjesvereenigingen. Inleidingen en vooi-drachl wisselden elkander af. RITTHEM. Aan den weg naar Souburg wer den Zondag door den bliksem 4 lelefoonpalen yersplinteid en draden verbroken. Alhier is een feestcommissie georgani seerd ter plechtige inhuldiging van den nieu wen burgemeester, P. W ter Haar op Woens dag 1 Juli a.s. MELISKERKE. Tweetal bij de Geref. Gem.: tW. C. Lamain te Leiden en J. Fraanje te Bar- neveld. GRIJPSKERKE. Whensdayavond hield de schielwioerb. vei een. „Eendra ht maak macht" een gezellige bijeenkomst tol ui.reiking der prijzen van den gehouden huishoudelijkén wed strijd. De prijzen waren als volgt behaald: Geoomb. vaste baan serie's K.S.O. cylinder en 'buks. 1, A. Koets 204 p.; 2, S. Jobse 201; 3, Wl. de Wolf 191; 4, Anlh. Boogaard Andz. 191; 5, J. Wialhout 189; 6, L. Bimmel Lz. 189; 7, A. Bastiaanse 188; 8, J. Wat el Az„ 185; 9, C. Jobse 184, 10, Abr. Francke Jz. 178; 11, G. Krij ger, 12 E. Wisse, 13, B. Ton, 14, W. de Kam, 15, C. Tissink, 16, P. S. Gesohiere S.Cz., 17, W, Meiër, 18, Js. Vlieger, 19, J. H. Gesohiere S. Pz., 20, Corn. Dingemanse Cornz.; 21, Wl Cop- poolse, 22, L. LouWerse J.Wz., 23, Jn. Vlieger 128. Vrije baan, Cylinder; 1, J. H. Gesohiere 59 p.; 2, L. Bimmel 58; 3, W. de Wolf 58: 4, A. Koets, 58; 5, G. Krijger 56; 6, P. S. Geschiere 56, 7, P. Jobse 56; 8, L. Louwerse 56. Vrije baan buks: 1, Wl. de Kam 97; 2, S. Jobse 97; 3, A. Koets 95; 4, G. Krijger 95; 5, C. Jobse 95, 6, A. Bastiaanse 94; 7, L. Bimmel 93. Eerebaan Cylinder: 1, L. Bimmel 59 p, Eerebaan Buks: 1, W. de Kam 91 p. Poedelprijs: J. Vlieger. (De Z.) door groots fouten in de voederrantsoenen, schrijf. Prof. Dr. Sjollema dato 6 Febr. 1831 in het Algem Nederl. Landbouwblad en schat daze op 20 ct per koe, per dag, of voor 200 staldagen bij aan bedrijf van 40 koeien op ƒ1600.- De Direoteur van het melkstatlon Z.-Holland publl ceerde 9 voorboelden van foutieve voeding uit de praktijk; op een stal van 43 koelen werd, door vermindering van hat rantsoen, eene besparing van 40 cent per koe per dag verkregeh dit maakt over 200 staldagen gerekend ƒ3440.-; bovendien steeg het melkvet aanzienlijk. Door RATIONEELE VOEDING overeen komstig de melkgift van iedere koe, wordt deze voeder- en geldverspilling in eens opgeheven. Deze voedering met ons uit gebalanceerd volledig dagrantsoenkoekje (Wettig gedeponeerd) voor IEDERE MELKGIFT tot 4 °/n MELK VET, is zeer eenvoudig. Vraagt BROCHURE RATIOVOEDERRANTSOENEN voor melk en mesivee, waarin een 20-tal voorbeel den ge Ijkwaardigeruwvoeder-tantsoenen, die de boerderij zelf oplevert, zijn aan gegeven. De melk van RATIO kost slechts 3 cent per liter. VEEHOUDERSPRIJS ƒ8.50 PFR 100 KILO bruto in doozen af Amsterdam. Garantie onder A. H. V. Bestelt bij Uw leverancier in Uwe plaats en waar niet verkrijgbaar direct aan de fabriek. BESTANDDEELEN VAN HET VOEDSEL. De voedermiddelen beva'tem een zeer groot aanlal verschillende stoffen. Scheikundig be paalt men gewoonlijk het gehalte der voeder- middelen aan die stoffen, niet voor iedere Stof afzonderlijk, maar beperkt men zich lot het gehalte aan verschillende groepen van stoffen. In iedere groep komen dan een aan tal stoffen voor, die saheikundig een zekere overeenkomst vertoornen. Gedeeltelijk berust deze indexing in groe pen ook op het streven maar een sneller uit voerbaar en minder kos baar onderzoek. Het scheikundig onderzoek de chemische analyse van een voedermiddel kan ons het gehalte van het voedermiddel aan bepaalde groepen van voeding s off en leeren kennen. Wij zullen in dil verband enkele van de voor naamste voedingsstoffen bespreken. WATER. Hel vochtgehalte van een voeder-

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 5