Draag en Manbod vHi Ie B V I C E-V E R S A Van Week tot Week Heerenbaai EEN DUBBELTJE Uw Kindje. 37e JAARGANG VRIJDAG 19 JUNI 1931 No. 24 k A WEEKBLAD V0DR WALCHEREN Uitgave H. Wegiling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg j Dit nummer 8 pac Purol en Purolpoeder DRUKKERIJ H. WEGEL1NG VLISSINGEN W bob Una sHiffuwsb/ad DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop 1 Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. BINNENLAND. Radio censuur. Vliegongeluk te Eelde Een H.B.S. ingestort. Geweigerd het "Wiiï helmus te zingen. Huldiging Mevr. Roh ler-v. Gelder. Drijvende Zakenbeurs naar Zd.-Amerika. Een oud-gediende Pianomuziek zonder microfoon. Rechts zaak. Varia. De Radiocensuur heeft de V.A.R.A. in het geweer geroepen. Overal in den lande wordeD er thans pro test vergaderingen gehouden tegen de vermeende onbillijkheden. Sedert het verbod der Matteolti-herdenking is „de kruik gebar sten", lezen wij. En er is ook nog iets bijgeko- tnen. De V.A.R.A. is n.l. bij de Radio-doint'role- commissie ter verantwoording geroepen. De heer Zwertbroek moet ter gelegenheid van hel verDoa der Malteolti-herdenking o.m. het vol gend qgezegd hebben: „Wij zijn er van over tuigd, dat 'dit zWijgen van den zender voor de luisteraars minstens zoo welsprekend zal zijn, als welke toespraak ook. Laten de luisteraars 'dezen tijd van stil herdenken den marteldood van Matteolti, geslacht door fascistische moor denaars, op instigatie van hun hoofdman Mus solini. Laten zij er zich ernstig rekenschap van geven, dat de fascistische meihoden ook builen Italië, o.a. in ons z.g. „vrije Nederland" blijken te worden toegepast, om dan te besluiten tol feilen en onverzeltelijken strijd tegen al deze duisLerliugen en dwingelanden". Blijkbaar is hier volgens het oordeel der commissie de heer Zwertbroek buiten zijn boekje gegaan. Op het onlangs geopende vliegveld te Eelde is de heer H. Hinduks, de bekende Groningscihe sportvlieger met zijn toestel in een vrille ge raakt en omlaag gestort. Zwaar gewond is hij naar het ziekenhuis gebracht, en aan de nood zakelijke operatie overleden. Eelde is niet erg gelukkig met zijn vliegveld. Op de Keizersgracht te Amsterdam stortte eene verlxmwd wordende H.B.S. in. De werklui hadden nog gelegenheid zich ui: de voeten ie maken, maar de aannemer werd onder hel neerstortend puin en de balken bedolven. Toen men den verongelukte onder het puin vandaan haalde, Was hij reeds overleden. In Amsterdam weigerde een leerling van de President Rrugerschool, lid van de A.J.C. het Wilhelmus te zingen en werd deswege voorn:rio dagen van school g s uurd. De ou Iers .an den jongen h bben zich over deze zaatc schrif e- lijk bij deu Wc.houder voor het onderwijs be klaagd, welke laatste den heer C. P. Vrijburg, inspecteur van het onderwijs, verzocht een onderzoek in te stellen. We zijn benieuwd naar het onderzoek, en resultaat. Zooals men Weet, is mevr. Kohier-van Gelder de Nederlands'dhe revue-artiste, de eerste vrou welijke passagier van den lucihldienst Balavia- Amsterdam. In den Haag heeft men haar in de Passaga-bioscoop gehuldigd, van welke hul de de directie van de K.L.M., de piloten en den mécanicien ook hun deel hebben gekregen. Zuid-Amerika, een wereld in opkomst, biedt ondanks crisis- en valulamoeilijkheden, mark ten, die Nederlandsche industrieproducten van velerlei aard kunnen opnemen. Er is nu een syndicaat gevormd om het s:oomschip „Zaelandia" van den Kon. Holl. Lloyd in te richten tot drijvende beurs en daarmede de voornaamste handelscentra in Zd. Amerika le bezoeken. De geheele rondreis zal in circa 100 dagen worden volbracht. Voor 6 M2 op pervlakte betaalt een deelnemer f6500.—. Dal is niet zoo Weinig. Maar reis- en verblijfkos ten van één vertegenwoordiger zijn daarbij dan inbegrepen. Door de Mij. der Nederlandsche Letterkunde werd de prijs voor het Meesterschap ten bedra ge van f 1000 toegekend aan Dr. A. E. van Giffen voor zijne onderzoekingen op het ge bied van de vroegste geschiedenis van ons land terwijl Arthur van Sohendel's werk „Hel Fregatschip Johanna Maria" bekroond werd inet den C. W. van der Hoogt-prijs. Ter gelegenheid van het jubileum van de N. Z. Hollandsche Tramweg Maa schappij heeft in eenige steden van ons land het oude paarden trammetje Weer eens gereden. Schijnbaar om ons nog eens goed de tegenstelling 'tusschen de gemoedelijkheid van vroeger en de gejaagdheid van den tegenwoordigen tijd te demonstreeren Wij hebben wel veel gewonnen; het is alles beter, volkomener, gemakkelijker, praotischer en vlugger. Maar Wij hebben ook wel iets ver loren; de gemoedelijke gezelligheid. Een Duitscher Albert Hiller is er in geslaagd de groote gebreken, die aan het per radio ui - zenden van pianomuziek bleven, geheel op Ie Heffen door den vleugel op een bijzondere wij ze te monteeren en de miarofoon geheel uit te schakelen. Door de V.A.R.A. werd van deze uitvinding eene demonstratie gegeven. - Voor de MaastriChtsche rech bank stond te recht een gemeenteraadslid van Eysden. 'Ver dachte zou uit een raadsvergadering over een onderwerp, waaromtrent geheimhouding wa^ opgelegd, in het publiek mededeelingen heb ben gedaan. Hij Werd veroordeeld lot een geld boete van f 500 De verplichting van hel geheim-bewaren kan dus nog niet straffeloos worden genegeerd. Vermelden wij leslot'e nog, dat de Kon. Fam thans in Parijs vertoe f, dat in hel door Hol landers geslichte Holland in Michigan een grootsch tulpenfeest "werd gevierd, dat de ge- Moeder, Uw kindje zal U niet half zooveel zorg geven als U het huidje maar droog houdt met Purolpoeder en de branderige of stukgaande plekjes behandelt met Purol. Dit verzacht dadelijk en geneest spoedig. zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. meenteraadsverkiezimgen in vollen gang zijn zonder dat thans mogelijk is een algemeene jindruk weer te geven en dat, ten slotte, de elf best© Nederlandsche voetballers hun krach en gemeten hebben met elf di o Deensche, waarbij onze jongens met twee tegen nul de baas bleven. BUITENLAN D. Industrieel directorium in Duitschr land? Crisis in Engeland. Scheepsramp bij St. Nazario. Positie der 'arwemarkt. Televisie. Ex-koning Hoessein. Tex'iel- staking in N. Frankrijk. Het ui stervend Indianenras, Brand in het Glazen Pa leis te Munch en. Perez gevallen. We hebben het reeds eenige weken achter een gezegd: de toestand in Dui-sChland is cri- tiek. Het kraakt geduchlig bij onze Oostenrijk- sclhe buren. Communistische onlusten zijn thans weer aan de orde van den dag en nemen steeds bedenkelijker afmetingen aan, terwijl de regeerrng steeds zwakker komt te staan. De Munstersche Anzeiger, een orgaan van het R.K. centrum, verzekert, dal voor de practische uit voering van het plan tol het vormen van een industrieel directorium alle voorbereidingen ge nomen zijn, terwijl de regeering niet meer vrij willig zou werken, doch luislert naar de hou ding der groep van induslrieele leiders, aan wier hoofd Dir. Schacht zou staan. Een derge lijk directorium zou zich echter zonder den minsten twijfel in verbinding s: ellen met de nationale socialisten, daar zonder hen de po litieke basis ervoor ontbreekt. Hetgeen waar schijnlijk de socialisten er wel toe brengt hel kabinet-Bruning te steunen. Tot hoever zullen zij echter daarmede kunnen doorgaan, zonder dat Zij ernstige moeilijkheden krijgen met jhun volgelingen? Ook in Engeland dreigt een politieke clrisis. De positie der Labourregeering wordt met den (lag slechter. Zouden nieuwe verkiezingen eene conservatieve regeering aan het bewind bren gen, dam ware er stellig een scherpe veran le ring van koers in de Engelsc'he hnn lelspoli iek te verwachten. Engeland zou wal er overgeble ven is van zijn vrijhandel wijzigen in een krach tig stelsel van bescherming. Dit zou wel het ernstigste gevolg zijn voor hel overige Europa van een val van het kabinet van Mac Donald. Velen vreezen ook slechte gevolgen voor de ontwapeningsconferentie, die in '32 in Genève zal worden gehóuden. Inderdaad zou hel in vele opzichten te betreuren zijn, als die confe rentie de leiding van Henderson zou moeten missen. Aan de W. kust van Frankrijk nabij St. Naza He heeft zich een ontzei tende scheepsramp af gespeeld. Een plezierboot, genaamd „St. Phil- bert", Weird door ëén hevigen storm overvallen en gekapseisd. Slech's enkele passagiers konden Worden gered, 600 kwamen jammerlijk om het leven. Op 6 Juni is de wereld-tairweprijs, 87 dol larcents per bushel, tot het laagste niveau se dert 1895 teruggeloopen. Noch de besprekingen tusschen 48 tarwe-verbouwende landen le Ro me, noch de bijeenkomst te Londen lussdien de 11 igroote tarwe-expor landen gehouden, hebben ook maar iets kunnen doen om te komen lol een oplossing der huidige Crisis. De vooruit zichten zijn bovendien nog ongunstiger, door dat volgens officiieele raming de winter'arwe- C'Ogst 1931/-32 in de VS. ruim drie en een half mill, ton grooter zal zijn dan het afgeloopen jaar en het Int. Landb. Instituut te Rome voor- loopig reeds op een overschot van 135 mill, quarters tegen 114 mill, quarters per 1 Aug. "30 rekent. Tot het einde van de Meimaand hebben de wereld verschepingen van larwe en larwemeel naar Euroopa vanaf 1 Aug. '30 een stijging te zien gegeven van drie en een half mill, K.G. waarbij vooral de toeneming van den export uit Rusland van 606.000 in '30 lot 11.9 mill, quarters of met 2.45 mill. K.G. opvallend is, waardoor dus bijna drie kwart van de totale toeneming voor rekening van Rusland komt. Somber vooruitzicht uil een somberen Lijd. Groote dingen hebben wij eigenlijk nog niet over de lelevisie gehoord. Maar nu lazen wij een bericht, dat de televisie-verbinding Berlijn- B menos Aires een man bewaard heeft voor blind worden. Een Argenlijn was als toerist naar Berlijn gereisd, loen zijn oogkwaal plotse ling bedenkelijk verergerde. Do Berlijn ohe spe cialist moest een consult houden mei een oog arts te Buenos Aires, welke op de hoogle ge steld moest worden van den momenleelen toe stand van zijn patiënt. In Berlijn werd daarop een fo tografische opname van het nel vlies ge maakl. Aan overzending per brief kon echter niet worden gedacht. Me! de Telefunken-Tran* radio-installatie werd daarom een proef geno men. He' overbrengen duurde 8 minuten en de folo kwam met voorbeeldige duidelijkheid over Dadelijk daarop werden de aan wijzigingen van den Argenlijn1 chen arts naar Berlijn lerugge seind. En de paliënt kon worden gered. Mei 'Toote praal is he1 sl of fel 'ik oversehol van ex-k n n "hoessein e Jeru/a em tei aarde ges e'cl. De hela 'gste Mug i i isla ni i chc wereld was geweldig. De familie der Ben Ka la- da bekleedde reeds sinds den 13e eeuw hel emiraal van Mekka, dat een onderdeel vorm de van hel groote Turksche Rijk. Verleid door de Engelsclie beloflen, heeft Hoessein in den v.ROSSEM's TROOST (Vrij naar het Engelsch). 36. „Ik begrijp je niet", zei mijnheer Blinderston stijfjes; als je er geen bezwaar tegen hebt, had ik liever dat je niet meer tegen mij sprak. „0, goed hoor", zei Yolland, ,,er zijn andersi niet zooveel jongens, die met je willen spre ken; maar net zooals je wilt hoor ik zal niks meer tegen je zeggen". Aldus liep het tweetal zwijgend verder; Yol- land met zijn neus in de lucht, vastbesloten dat hij met zijn vroeger en vriend moest breken evenals de andere jongens hadden gedaan en Paul was een beetje nieuwsgierig hoe het zijn zou met zoo'n gezelschap in een kerk te zijn. Zij traden de kerk binnen en Paul werd naar het einde van eene bank gestuurd naast die, gereserveerd voor den doel', er en zijn gezin. Dul- toie zat aan den anderen kant van de houiten afscheiding; maar zij gaf geen enkel leeken, dat zij zijne komst bemerkt had, schijnbaar verdiept in het bestudeerem van hel raam boven hel altaar. Hij zat in zijn hoekje met een gevoel van rust en gemak, ofschoon er geen kussen op zijn plaats lag. Tot buurman had hij Kif fin; zijn voornaamste plaaggeesten zalen ver vaii hem verwijderd in een van de achterste banken en hier, dacht hij, kon hem tenminste niets ge beuren. Hij kon nu veilig doen wat hij, zooals ik vrees, gewoonlijk deed onder deze omstan digheden; een paar uurtjes droomloozen slaap pakken. Maar onder den dienst, schrikte mijn heer Blinderston plotseling op, loen hij bemerk te, dat een jongedame, die in een bank zat, die rechthoekig op de zijne stond, hem heime lijke teekens gaf. Zij Was een aardig meisje van ongeveer vijf tien jaar, met vroolijke blauwe oogen en krul lend goudblond haar. Zij was in gezelschap van twee kleinere broertjes en haar vader een Bin ken krachtigen ouden heer met een gouden brii, „Ik veronderstel dat dat Connie is", daehl hij en schrok hevig, toen zij zijn blik opving en voor de vierde maal hoestte. Een zeer onbeschaamd jeugdig persoontje. „Ik vind dat iemand eens ernstig met haar vader moest praten". „Lieve help." Zij schrijfI wat op de voorpagina van haar kerkboek", zei hij in zichzelf. „Tk hoop niet dat zij van plan is het mij te zenden. Ik neem het niet aan. Zij moest zich schamen". Juffrouw Davenant was inderdaad bezig om met potlood iets op een wit velletje papier te schrijven en toe loen zij klaar was, vouw de zij het op, en schreef een paar woorden op {den Tbuitenkant en stopte het tusschen de bladeren van haar kerkboek. Toen de menschen opstonden om te zingen wierp zij een welsprekende blik op den blo zenden en veronlwaardigenden heer Blinder ston en door handige bewegingen met haar ■kerkboek viel het briefje zonder eenige opzet in de naastbijzijnde bank. Door een zeer ongelukkige misrekening ech ter miste hel briefje zijn eigelijke bestem ming en fladderde dicht bij Dulcie's voeten, Paul zag dit met schrik hij moest welke 'm-oeatie het ook koste het ibriefje in zijtn bezit krijgen en het verscheuren. Zijn naam kon er op geschreven slaan. Dat zou hem ernstig •compromitoeren. Daarom fluisterde hij onder het zingen der gemeente tegen Dulclie: „Jongejuffrouw' Grimbij excuseer mij, maar er ligt een briefje in de bank bij uw voelen. Ik geloof dat hel voor mij bestemd is. Dulcue had alles gezien en was er een bee'je (hoor in de war geraakt, daar een gehefme briefwisseling iets nieuws was in haar korte leventje; maar zij begreep, dat zij in dit ver scheidene jaren oudere meisje haar mededing ster zag, voor wie Diok haar gisteren zoo laag hartig verlaten had en zij Was oud genoeg om de zoetheid der wraak te voelen. Maar Dulcie negeerde hem. Paul zal gedurende den ver leren dienst op beeten kolen. Tegen hel einde van (den dienst raapte Dulcie hel briefje op en stak het briefje in haar laschje. Paul «ging bleek en bevend naar huis. Hij talmde zoolang met het uittrekken van zijn jas, dal de doctor er een aanmerking op maakte, Paul zag de vreemde trek om zijn mond en vermoed de dat Dulcie hem het nieuws al verleid had. En het bleek waarheid te zijn De doC or stuur de hem naar de studeerkamer. Het was dezelfde kamer waar hij geweest was, toen hij zijn zoon voor het eerst naar school had gebracht. Hij had toen nitit kunnen denken, dal er nog eens een tijd zou komen, dat hij in die kamer 'moest om een pak slaag te ontvangen. Dat zou hem iets onbestaanbaars voorgekomen hebben. En nu was hij toch hier. Maar zijn gedachtenlo op werd plotseling on derbroken door de binnenkomst van den doc tor. Hij (staple plechtig naar binnen terwijl hij het beleedigende briefje in zijn hand had. „Kijk ens hier, jongeheer, „Wat is de reden dat je zoo'n briefje in een gewijd gebouw ont vangt? W!at is de bedoeling ervan? „Ik - ik ontving het miCt", zei Paul, ten einde raad. „Je weet het heel goed, dat het voor jou be stemd was. zoo goed het le lezen, en ver lel me llan, welke verontschuldigingen je voor je zelf kunt inbrengen". Paul las het. Het was een onbeleekend briefje van een schoolmeisje dat alleen onderteekend was met ini alen C.D. „Wel, jongeheer," zei de docbr. „Het is onge past en onbeschaamd", zei Paul; „maar het is n5et mijn schuld, ik kan er niets aan doen. Ik moedigde het meisje riiet aan. Ik heb haar in mijn heele leven niet eerder gezien." „Zoover ik Weet Blinderston", zei hij, „zit zij al een jaar in die bank." „Zeer wel mogelijk", zei Paul, „maar ik let bp zulke dingen niel". „Dien tijd heb ik gehad mijnheer". „Hoe is haar naam? Komaan, jongeheer, dien weet je wel". „Connie Davenat", zei Paul, die niet op het plotselinge van zoo'n vraag was voorbereid. „Tenminste dat hoorde ik vandaag." Hij voelde kie onvoorziohligheid hiervan, zoodra hij uitge sproken was. „Zeer dwaas, dat je haar naam kent, als je haar nog nooit van te voren opgemerkt hebt", zeide doctor. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1