2e BLAD BURGERLIJKE STAND Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bi] alle Drogisten. WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 12 JUNI 1931. No. 23. 9 Door „De Zeeuwscihe Polder", maandblad gewijd aan de belangen der polders en water schappen in Zeeland, tevens officieel orgaan van den Zeeuw'schen Polder- en Wlalerschaps- bond, is een extra wegennummer uitgegeven. Voor dit nummer werden bijdragen gele verd door de heeren jhr. mr. J. WL Quiarles Van Ufford, Commissaris der Koningin; A. van der W'eijde en mr. P. Dieleman, leden van Ged. Staten, dr. B. D. H. Tellegen Az., grifr fier der staten; ir. J. J. van Leeuwen, hoofd ingenieur van den prov. waterstaat en verder door de heeren W. H. Starink, T. Huitema en dr. ir. M. J. W'. Roegholt Het ZeeUWsche wegenvraagstuk wordt door den Commissaris der Koningin met een inlei dend Woord geopend, dat wij in zijn geheel ovdrnemen: Het mag een goede gedachte van de redactie van „De Zeeuwscihe Polder" worden genoemd om een nummer van dit maandblad speciiaal te bestemmen voor het Zeeuwsche wegein* vraagstuk en gaarne ben ik bereid aan haar verzoek te voldoen en een kort woord ter in leiding te schrijven. Reeds spoedig na mijn komst in Zeeland in 1921 viel het mij op, dat in deze provincie de toestanden op verkeersgebied zooveel te wenscllien overlieten en dat niet alleen het verkeer over onze Zeeuw'scihe stroomen, maar ook het verkeer per voertuig in alle deelen van dit gebied dringend verbetering behoefde. Wat de middelen van communicatie te water betreft, zijn er in de laats'© jaren aanmerke lijke verbeteringen aangebracht, terwijl het vast staat, dat ook in de naaste toekomst hier en daar nog verdere doeltreffende maatregelen zullen Worden getroffen, zoodat, al zullen te dezen opzichte nog gerechtvaardigde wenschen blijven bestaan, er een glroote vooruitgang bij dezen tak van dienst valt te constateeren. (In het bijzonder voor de Wester-Schelde is dit hel geval^ 1 Een bevredigende oplossing van het wegen- vraagstuk laat echter nog steeds op zich wach ten, niettegenstaande daarbij zulke groote be langen zijn betrokken. In een provincie als Zeeland, welke zoo bij uitstek op den landbouw is aangewezen, is een goedverzorgd en uitge breid wegennet een der eerste vereischten voor een krachtige ontwikkeling van het platte land. Maar ook voor de stedelijke gemeenten is het van groote beteekenis, indien zij langs goede verkeerswegen' gemakkelijk te bereiken zijn. Handel en nijverheid, vreemdelingenver keer, ja, er is wellicht geen stoffelijk belang te <noemen, waarbij de algemeene welvaart zoozeer betrokken is, als bij behoorlijke verbin dingen. En vooral in onzen tegenwoordigen tijd, nu de door mechanische kracht voortbewogen voertuigen steeds in aantal toenemen, is een welverzorgd, breed ver takt wegennet onmisbaar. Met het oog op de groote uitbreiding van [het verkeer moeten er, wat constructie en breedte betreft, aan onze wegen eischem wor den gesteld, waaraan voorheen nimmer werd gedacht. Het behoeft geen betoog, dat men in het bijzonder voor de 'wiegen, welke voor het doorgaand verkeer zijn bestemd, een open oog moet hebben voor de toekomst en zich niet al te angstvallig behoort af te vragen, of de 'ge stelde normen niet overdreven zijn. Met al te groote zuinigheid te dezen opzichte zal men wellicht spoedig berdrogen uitkomen. Een druk ke verkeersweg: is nog nimmer te breed aange legd. Dit neemt niet weg, dat bij wegen, waar over slechts een matig verkeer kan worden verwacht, met eenvoudiger constructie en ge ringere afmetingen zal kunnen worden vol staan, al verdient het toch steeds aanbeveling, dat men ook bij aanleg of verbetering van die wegen, waarbij ik de z.g. tertiaire wegen op het oog heb, met een vooruitzienden blik te werk gaat. Hoewel men ©enerzijds dankbaar had moeten erkennen, dat de overheid in enkele deelen on zer provincie met voortvarendheid op wegén- gebied is werkza'am geweest en dat niet alleen rijk en provincie, maar ook sommige gemeenten en polders of waterschappen de verbetering van wegen hier en daar krachtig hebben ter hand genomen of bevorderd, zoo moet toch ook anderzijds worden toegegeven, dat er nog een groot arbeidsveld braak ligt en dat voor de overheid nog een zware taak is weggelegd. .De achterstand in onze provincie was zoo groot. 'Het algemeen belang eischt daarom nog veel hooger activiteit. Edoch de moeilijkheid om tot een spoedige dragelijke oplossing te komen, vormt het financieel© bezwaar. Onophoudelijk stuit een noodzakelijke verbe tering van een op het provinciaal wegenplan voorkomenden weg of van een tertiairen weg af, op de onmogelijkheid om een voor alle be trokken partijen aannemelijke verdeeling der kosten te bewerkstelligen. De provinciale geld middelen zijn, zooals bekend, weinig rooskleurig en telken jare drukt een vrij groot bedrag voor verbetering of onderhoud van Wegen de provin ciale begrooting. De gewestelijke overheid dient Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 cent er daarom voor te waken, dat, wil zij zich niet op een hellend vlak begeven, zoo min mogelijk 'worde afgeweken van de door haar voor hare financdeele medewerking gestelde regelen. Het ts prijzenswaardig, dat de gemeenten, de polders en waterschappen daarnaast de gepaste zuinig heid trachten in acht te nemen, maar toch rijst wel eens de vraag of deze lichamen niet al te zeer het belang van anderen en speciaal dat van hun buurman bij de voorbereiding van een noodzakelijke wegsverbetering overschat ten en hun eigen belang te gering achten. Daar bij komt nog, dat men somwijlen gelijktijdig te doen heeft met tal van bestuurscolleges, waar door het nog' moeilijker wordt om tot overeend- stemming te komen. Deze omstandigheid brengt mede, dat ook uit dien hoofde een samenvoe ging niet alleen van kleine gemeenten, maar ook van polders en waterschappen, welkte gelijk soortige belangen nastreven, aanbevelenswaar dig moet worden geacht. Ook de oprichting van waterschappen, die zooals bijv. in Fries land, uitsluitend het bevorderen van de ver- keersgelegenheid binnen hun gebied ten doel hebben, zou 'm i. een stap in de goede richting kunnen zijn. De Zeeuwsdhe Polderbond zou een nuttig werk kunnen verrichten, indien hij hieraan zijn aandacht eens zou willen wijden en voor dit geenszins nieuwe denkbeeld de noodige propaganda zou willen voeren. Intusschen, ik -geef toe: het middel, .hetwelk ik hier aan de hand doe, Werkt niet terstond doeltreffenden „deliberante senatuetc. Daarom eindig ik met een anderen wensch. Moge iedere overheidspersoon in onze provincie meer en nueer beseffen de groote Waarde van een goed Wegennet ook voor de openbare in stelling, Welke hij of zij vertegenwoordigt en moge er niet te langen tijd meer beraadslaagd worden; de tijd tot handelen is zoo lang reeds aangebroken; welvaart spruit voort uit daden, niet uit 'Woorden of geschriften, hoezeer die ook tot handelen kunnen opwekken. (VIL Ct) VLISSINGEN. Te Delft is bij de Ned. Herv. Gemeente beroepen Ds. A. de Voogd. Tot besteller bij den post-, telegraaf en telefoondienst is benoemd de heer A. Versé, hulpbesteller te Goes. Geslaagd voor het machinisten-diploma B. de heer B. D. de Jager. Aan de N.V. Kon. Mij. „de Schelde", is opgedragen de 'bouw van de motor-veerboot voor de lijn Hansweert-WalzoordenDe bouw som raamden Ged. Staten verleden jaar op tf 305000.—, zij verkregen een crediet van ff 315000.—. Met 'de Prov. boot kwamen Donderdag 800 vreemdelingen, er werden 22 auto's overgezet. Uit Aalst een gezelschap met 5 autocars voor bezoek aan de Middelburgsclhe Markt. Aanbesteed door het Gemeentebestuur: de verbetering dier Kerkhoflaan, bestaande uit het maken van een rijweg van teersteenslag met fundeering, een rijwielpad van trottoirl egels en straatklinkers, fhet maken van tegeltrottoirs enz. Inschrijvers: Firma A. Rovers en Co, Made f? 47.500, P. van Oordt, Raamsdonk f46.486, J. Lagace, Koudekerk© f41.700, G. Dekker, Mid delburg f41.192, M. Wandel, Oostburg en L. G. J. van de Ven, Koudekerk© f39,300, Ned. Bouw- en Aamnemings Mij, Bussum f38.110, Dordrechtsche WlegenbouW f38 000, N.V. We genbouw Mij, turmaciadam, Den Haag f 34 685, J. H. van de Ven, Vlissingen f33,280. De Vlissingsche Kinderspeeltuanvereeniging zond aan 'den gemeenteraad een adres, verzoe kend in behandeling te willen nemen, de in 1fi30 ingediende adressen, vragend om beschik baarstelling van het terrein, achter de Kazerne Willem III, voor kinderspeelplaats voor de kinderen uit de oud© stad, en om garantie van teen geldleening voor het stichten van een club gebouw op een terrein van „Levenslust", met de mededieelling, dat op 1 Juli a.s. de termijn eindigt, Waarop de Kon. Mij. „de Schelde" den g!rond voor het clubgebouw' ter hunner beschik king heeft gesteld, terwijl door ruim 100 ge zinnen uit de oude stad verzocht is, de plannen voor een speeltuiin in dit stadsgedeel e te ver wezenlijken. Van den heer Hugo Andriessen 'krijgt de vereeniging een bedrag, om de speel- werktuigen uit te breiden met twee zweefmo lens en een kegelbaan. Tusschen 51 gr. 24'50" Nb., 3 gr. 37'44 O. 1. Gr. en 51 gr. 24'43" Nb.* 3 gr. 37'46" O. 1. Gr. in den Wiestingang van het Schaar in de Spdj- kerplaat zijn tot ongeveer half Juli mijnen ge legd. Deze plaats is daardoor ongeschikt om te ankeren en te visschen. Op het speelwerk van den. St. Jaöobstoiren zullen yde volgende nieuwe melodieën gezet 'worden: Heel uur: Gavotte aus Iphigenie aus Aulis, half uur: „Da Costa's Volkslied" „Zij zullen het niet hebben, Ons oude. Nederland", kwart vóór: „Geluokig1 Vaderland", kwart over: „Vogeltje, 'wat zingt gij vroeg". Tot kantoorbediende 1st© klas is bevolrderd de kantoorbediende I. P. de Bert van het post en telegraafkantoor. Tot besteller bij den post- telegraaf- en telefoondienst is benoemd de hulp besteller J. A. Montaan en te wterk gesteld ten post- telegraaf- m telefoonkantoor te Middel burg. Zaterdag werd in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen de 17e jaarvergadering der Coop. Spaar- en Voorschotbank voor Zeeland gehou den. De toestand der Bank is bevredigend, hoe wel het bedrag der ingelegde spaargelden iets minder is dan het vorige. Tot bestuurslid werd herkozen de heer C. J. Mommaas en tot com missaris de heer M. J. Krug. Het percentage voor spaargelden werd vastgesteld op drie fcn een kwart pboCent, voor voorschotten op 6<y0 en dat der hypotheken op 5o/0. Het bestuur der afd. Vlissingen van de S.D.A.P. richtte aan het bestuur der Anti-Rev. Kiesvereeniging een 'schrijven, met verzoek een openbare debatvergadering te hebben, waarin de heer P. G. Laennoes en J. de Meij zullen spreken. De Anti-Rev. Kiesvereen. heeft echter inmiddels bericht gezonden dat door haar op dit verzoek niet zal Worden ingegaan. Aan de Zaterdagmiddag gehouden derden Boulevardloop, uitgeschreven door „Marathon" over een parcours van ruim 3600 M. hadden 26 deelnemers van 11 verschillende vereenigingen ingeschreven. De uitslag is: M. H. Stevense van „Pro Patria" te Rotterdam in 11 min. 41.4 sec.; J. Kemp van „Dos" te Rotterdam in 11 min. 41.6 sec. en J. Hoogéweg van „Hellas" te U'~ trecht in 11 min. 41.8 sec. Vier Werd ditmaal J. Arnold, vijf L. J. Laven, van „Hellas", te -Utrecht, zes A. A. W. Wolf, zeven C. van Sorge van „Marathon" alhier, acht, Wf. Loman van „Hellas, Utrecht, negen, J. J. v d. Does van „Olympia" te Vlaardingen, tien, A. H. D. van Maris en tKvaalf J. G. de Jager, beide van.' „Ma rathon, Vlissingen. MIDDELBURG. B. en Wf. stellen voor den heer J. Scheltens, tijdelijk leeraar in de wis- en natuurkunde aan het gymnasium,' met ingang van 1 September definitief te benoemen. Benoemd tot leeraar aan de Chr. Kweek school voor Zeeland de heer A. Beeftink, te >s-Gravenhage. In de Donderdag gehouden vergadering van de Prov. Synode der Gerief. Kerken in Zee land 'werd tot praeses gekozen Ds. A. Hey, tot scriba.'Ds. Le Coïntre en tot assessor Ds. Soheele. Aan de kerk van Aardenburg zal voor 't beroepen van een eigen predikant f1300 Worden gegeven, mits de classis Axel f800 bijdraagt. In. de vergadering der ZeeuWsche predi kanten refereerde Ds. E. Beukema over: De groote en de kleine catechismus van Luther en Ds. D. Ringnalda Jr. over: „Het ambt der ge- loovigen". Bestemd voor uitzending naar Ned. Indië 'A. A. J. Warmenhoven, administratief ambte naar bij het binnenlandsch bestuur alhier. Bij den inspecteur der directe belastin gen. kwam in, als gewebensgeld, de som van f50.35. In de vergadering van de zwem vereeniging 'en reddingbrigade „LuClor et Emergo" alhier, Werd een schrijven O'vergelegd van den oud zwemmeester Van der Staal. De voorzitter deelde mede,' dat deze op 11 Mei j.l. 35 jaar aan de zWems'chool als direc teur verbonden. Was en dat het bestuur hem op dien dag is gaan complementeeren onder aanbieding van bloemen en een geschenk. Naar aanleiding van een schrijven van den heer Geervliet, die er op Wees, dat hij steeds naar Vlissingen moet om examen te doen, daar het te Middelburg op Zondag: wordt afgenomen, deelde de voorzitter mede, dat pogingen wor den aangewend bij den bond om de examens van Middelburg en* Vlissingen te doen samen vallen op een Zaterdag. De secretaris, de heer A. W( Zandee, bracht het jaarverslag uit, waaruit o.a. blijkt, dat de vereeniging telt 104 geWone leden, 7 gezinsleden en 10 adspiranten, tegen resp. 90, 7 en 12 het vorige jaar. Spr. wekt de leden op voorloopig ieder één nieuw lid aan te brengen. Spr. her innerde verder aan het zwemfeest op 5» Juli 1930, dat voor het eerst aan de gemeentelijke zweminrichting is gehouden, en, tegen de praat jes en voorspellingen van booze tongen in, uit stekend is geslaagd. De leiders der Brigade hebben ook niet stil gezeten, in September 1930 slaagden voor het practische gedeelte van diploma A één dame en drie heeren, in Decem ber voor diploma A mej. Vader-Sinke en voor C de heer Geervliet. In Januari slaagden voor het medisch gedeelte A twee dames ien 8 heeren, voor B één dame en één heer. Een tiental leden maakte gaarne gebruik van de geboden gelegenheid om deel te nemen aan den cursus in Eerste Hulp bij Ongelukken, gegeven door Mevr. Wieijl. De rekening van den penningmeester, den heer C. A. Minderhout, aanwijzend een goed slot van f 158.12 tegen f200.91 het vorige jaar, waaruit o.a. blijkt, dat het zwemfeest aan de vereeniging f77,77 gekost heeft, werd z.h. st. goedgekeurd. (VI. Ct.) Donderdag hield het Suppletiefonds „Draagt Elkanders Lasten" in het Militair Te huis een jaarvergadering, 't Fonds heeft ten doel om familie van minvermogende krankzin nigen in „Vrederust" finantieel te sleunen. Er was dit jaar een tekort van f238. Aan een elftal personen was steun gegeven van f150, f200 per jaar. Het ledental bedraagt 1360 In totaal zijn 37 corporaties aangesloten. In een vacature als bestuurslid werd geko zen de heer L. Wlisse te Aagtekerke. Teneinde de nagevorderde opcenten op den sigareLtenaccijns te kunnen voldoen, moe ten winkeliers, grossiers, enz. in sigaretten aan- vuilingszegels vóór 20 Juni a.s. aanvragen bij den Rijksontvanger. Daarvoor gestelde formu lieren zijn vanaf 15 Juni aldaar kosteloos ver krijgbaar. In verschillende plaatsen in Zeeland heeft men evenals hier een schok waargenomen in den nacht van Zaterdag op Zondag. Aan de Chr. Kweekschool slaagde o.a. voor onderwijzeres mej. E. C. Heuseveldt. ARNEMUIDEN. Volgens een mededeeling van den burgemeester zullen besprekingen gevoerd worden door de gemeente Arneinuiden, N. en St. Joosland en Ritthem met den directeur Zuid-Bevelandsche Waterleidingmaatschappij over de mogelijkheid van aansluiting bij hei buizennet dier maatschappij. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente al hier de heer Vroeg' in de W'eij, ©and. te Mid delharnis. GRIJPSKERKE. In 7 klassen verdeeld waren Wloansdag 30 geiten ter keuring le klasse jonge dieren, geb. 1931, 6 stuks, 4© pr. 1, J. de Groot, 2, C. Clarisse, 3, J. Huisman, ook een 3e H. Luitwieler. 2e Klasse, geb. 1930. Niet gelamd 2.is't!uks. le pr. P. K. Geschiere, 3e klasse geb. 1930. 1 maal gelamd 5 stuks, 3 prijzen. 1, J. Bastiaanse Azn., 2, W1. Krijger Wz„ 3, L. Davidse. 4e Klasse, geb. 1929, 3 stuks, 2 prijzei» 1, A. Clarisse, 2, J. Huisman. 5e Klasse, geb. 1928 5 stuks, 3 prijzen, 1 A. de Visser en J. Willemse, 3e pr. L. Davidse. 6e Klasse, oude geiten, 3 stuks, 2 prijzen, 1, M. Caljouw, 2. A. Dommisse. 7e Klasse, Ingeschreven Prov Stamboek, 6 stuks, 4 prijzeij, 1, C. Huisman, 2, Joh. Geertse, 3, A. Clarisse, 2e, 3e pr. A. Wlage- naar. Eén ex. werd ingeschreven in het. Prov Stamboek. De door de Prov. Ver. geschonken melkkoker viel ten deel aan H. Luitwieler. OOSTKAPELLE. Alhier is getracht een afd. le vormen van den Chr. Landarboidersbond. Op een daartoe gehouden vergadering in de Be waarschool, belegd door de Chr. Besturenbond, sprak Ds. Douma eerst, waarna de heer Melief- ste sprak over „Chr. Vakorganisatie, eisch van het beginsel". 'Ook enkele anderen voerden het woord. Tot oprichting is het echter nog niet gekomen. RITTHEM. Tot burgemeester der gemeente is benoemd de heer P. WL ter Haar. Tot lid van het Bestuur van de Boeren leenbank werd gekozen de heer J-. Meliefsle. Daar deze lid van den Raad van Toezicht was, werd in de ontstane vacature gekozen de heer W( Boogaard. In deze gemeente zijn slechts 2 lijsten voor de gemeenteraadsverkiezing ingediend, n.l. door de Chr. Historischen (lijst 1) en door de Anti- Rev. (lijst 2.) VEERE. De heer J. v. d. Guchle, cand. bij de Geref. Kerken te Bergen op Zoom, nam het be roep naai* hier aan. WESTKAPELLE. Alhier is Ier aarde besteld 'het lijk, dat hier is aangespoeld en dat 4 5 uur te water heeft gelegen. Men vermoedt, dat men te doen heeft met een geval van zelf moord, en dat de ongelukkige, na de niet le vensgevaarlijke wonden aan hoofd, hals en polsen, toegebracht, zich daarna door ver drinking om het leven beeft willen brengen. AAGTEKERKE, over Mei 1931. Getrouwd: Johannes Cornelis Koppejan, 26 j. jm. te Zoutelande en Apolonia van Keulen, 2fl j., jd. Jan Boogaard, 24 j„ jm. en Dina Wbuters 23 j., jd. Aarnoud Wouters, 26 j., jm. en Johanna Catharina Willemse, 24 j., jd. Overleden: Andries Corré, 87 j., wedn. van Leintje Maljers. Ingekomen: Jako-mina Kornelia Cornelisse uil Kruiningen Jan de Visser uit Serooskerke Pieter Maljaars en gezin uit Wlestkapelle Jannetje Provoost uit Domburg Adriaan van den Driest uit Domburg Pieteraella Keste- ioo uit Domburg. Lourina Meijer s uit Mid-

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 5