Draag en Jïanbotl Ie BLAD VICE-VERSA Van Week tot Week PUROL er op! Heerenbaai EEN DUBBELTJE WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Dif nummer bestap 8 pagina's 37e JAARGANG VRIJDAG 12 JUNI 1931 DRUKKERIJ H. WEGEL1NQ VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT No. 23 DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Uitgave H. Wegeiing, Noordstr. 44, Teief. 130, Viissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg Zij die zich met 1 Juli op dit Blad wenschen te abonneeren, krijgen de vóór dien datum verschijnende nummers GRATIS. De Uitgever Het verzacht en geneest Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop I WegelingsTlieuwsblad Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs BINNENLAND. Aardbeving. Ongerustheid aan de beurs. Aanranding door een veldwachter. Mis- stinguet. Economische voorlichtings dienst. Demonstratie van blinden. Col led e van Zonnestraal. Nationalisme op de schoolbanken. Een pluim voor onze vrijhandelspolitiek. Ook Nederland heeft nog zijn deel gekregen, zij het slechts een staartje, van de aardbeving, welke Noordwestelijk Europa, speciaal Enge land, zooal niet geteisterd, dan toch veront rust heeft. In Utrecht lazen wij, moet zelfs een Indische man, meer hekend met aardschokken dan wij, in allerijl zijn bed verlaten hebben en op straat gevlucht zijn. Ongerustheid heeft in de afgeloopen week ook geheersciht aan de beurs. De N. R. C. schrijft o.a.: „Woensdag was een sobere dag. De opening van de beurs maakte even den indruk van den aanvang van een krijgsverrichting, zoo opgewonden liep men heen en weer. De meest bedreigde punten Waren Philips en Kon., in mindere mate H.V.A., terwijl Unilever's slechts in tweede linie meevochten, maar daar niet temin aardige klappen opliepen. Veel minder echter dan bij vorige veldslagen, verloor men ditmaal zijn kalmte. Dat er liquidaties moesten komen (dat zijn dus gedwongen verkoopen)), stond als een paal boven water en toen ze Woensdagmiddag losbraken, Werd dat algemeen als een min of meer welkome opluchting be schouwd aandeelen Philips hebben het dien dag tot nagenoeg den parikoers (100) gebracht, zoodat men toen Wel met recht kon zeggen, dat de hoogste koers van 1929 (circa 950 op dien dag gedecimeerd was". Een 17-jarige boerendienstbode uit Masten broek (Zwolle) heeft bij de politie aangifte ge daan van een aanranding door een veldwachter. Op een avond, toen zij van haar ouderlijke wo ning kwam, maakten eenige boerenknechts op den weg het haar lastig en riep zij de hulp in van oen poli i^bcambte. Volcens haar verklaring geleidde hij haar een eindweegs en heeft hij haar op een eenzamen weg aangerand. De veld wachter is inmiddels overgeplaatst. Zonderling geval. De musioeerende lippennegers en lippenneger- innen, Balinesohe dansers en danseressen, heb ben 'wij ook op het oogenblik in ons midden, Mistinguett, de bekende Parijsche revue-ster. Er is heel Wat drukte voor haar gemaakt. Of Mistinguett en haar revue dit waard zijn, zul len we maar niet al te grondig onderzoeken. Het resultaat der reclame was in elk geval stampvolle zalen, hetgeen ie dezen tijd van hel jaar wel een unicum is. De Ned. Mij voor Nijverheid en Handel heeft zich tot de Tweede Kamei gericht in verband met de reorganisatie van het deparlement van arbeid, handel en nijverheid. In het adres wordt gezegd, dat een reorganisatie van 's lands eco- nomischen dienst dringend geboden is en wel in dezen zin, dat no. 1 een centraal orgaan ge schapen 'Worde, waarin alle economische belan- langen van ons volk in hun vollen omgang en verschillende consequenties kunnen worden over zien (ook de landbouwbelangen vallen dus hier onder). No. 2 een centraal orgaan dat alle noo- dige handelsinliahtingen kan geven in binnen en buitenland en daartoe in direct contact staat met onze consulaire ambtenaren, handelsatta- ché's en andere organen en vereenigingen en van nijverheid en handel in het buitenland. Wanneer men gaat organiseeren, 1. h. dan goed gebeuren. Aan halfbakken Werk heeft men niets. Dat is de zin van het adres O.i. een gezond- standpunt. Ter gelegenheid van de 36ste jaarlijksohe ver gadering van den Ned. Blindenbond zal in R'dam eene demonstratie van blinden worden gehouden voor invoering van leerplicht voor het blinde kind, vakopleiding en werkverschaf fing voor volwassen blinden en verleening van steun aan niet meer werkkraohtige blinden, voor gemeenschaps blindenzorg. Transparanten en vaandels zullen in den somberen stoet Wor den meedragen. Moge deze noodkreet verstaan worden. Enkele gemeentebesturen hadden aan de ver- eeniging „Zonnestraal" geweigerd toetemming te verleenen tot het organiseeren van collecten. De' Kroon heeft thans beslist, dat de voor de weigeringen aangevoerde mplieven geen grond opleverden voor het onthouden van de toeslem ming en dat derhalve de toestemming ten on rechte aan „Zonnestraal" gëweigerd is. Een der brandpunten der nationalistische beweging in Ned. Indië is voorzeker Jogja. De leus „scheiding van het Westen", is niet alleen doorgedrongen onder de nationalistische leiders \in breede kringen der maatschappelijke standen, maar ze heeft zelfs de banken der schoolkinde ren bereikt, aldus vangt een brief aan uit Jogja aan de „Koerier". Op de lagere scholen is de scheidingsdrang niet zoo duidelijk waar te ne men als op de Muio's omdat op deze onderwijs inrichting de kinderen van verschillende land aard in grooten getale samenkomen. In de ont spanningsuren groepeeren zich de Inheemsfche Bij stukloopen van huid en voeten doorzitten, zonnebrand en smetten maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerleihuidverwondingen leerlingen geheel afzonderlijk en vermijden zij liefst den rondgaanden Westerschen leeraar- kuweillant. Duidelijke scheidingsteekenen ken merkten te Jogja de schoolfeesten, die zes Y zeven jaar geleden nog nagenoeg aan alle Mu io's door altle leerlingen tezamen werden ge vierd, doch thans bijna overal óf door de In- heemsche óf door de Europeesche leerlingen af zonderlijk worden georganiseerd. Niet alleen de leeraren Worden uitgesloten, maar ook veelal buders, terwijl de zoogenaamde leiders der In- heemsche nationale bewegingen de eerste plaat sen innemen. Tot zoover. Erg aangenaam klinkt dat alles niet. De heer Anderson, economisch adviseur van de Chase National Bank heeft ons een pluim op den hoed gestoken. „Maar Nederland en Zwe den", zoo schreef hij, „twee van de kleine, maar meest intelligente en beschaafde landen van de wereld, zijn daar niet van overtuigd. Ondanks alle nationalistische bewegingen der concurren tie in de na-oorlogsjaren hebben zij rustig aan him politiek vastgehouden om buitenlandsche goederen zonder onredelijke belemmeringen toe te laten en heden ten dage 'zijn zlij buitengewoon tevreden met de resultaten van die politiek. Him moeilijkheden op economisch gebied zijn minder ernstig dan die van de meeste andere landen.". BUITENLAND. Strijd tussdhen Quiruiaal en Vaticaan. Ook Litauen in strijd met het Vati caan. Het geval Toscanini afgedaan. NieuW vliegrecord. Wraak. Het grootste luchtschip ter wereld. Bloedbruiloft. In genieurs naar Rusland, Koffie in zee geworpen. De strijd tusschen Mussolini en het Vaticaan is nog steeds niet opgelost. Integendeel, het con flict schijnt zich in de laatste dagen nog te heb ben verscherpt. „Het loont de moeite hieraan toe te voegen", zoo schrijft het bekende Fran- sohe dagblad „Temps", dat ten overstaan van de gebeurtenissen van de laatste dagen de be woners van het Vaticaan zelf niet eensgezind zijn gebleken. Enkele prelaten zijn van oordeel dat de Heilige Stoel er geen belang bij heeft, vooral na wat er in Spanje is gebeurd, om be wegingen aan te moedigen, die strekken tot ver zwakking van het huidige bestuursstelsel in Italië. Men geeft te kennen, dat de Paus zelf v.ROSSEM's TROOST zich pas rekenschap heeft kunnen geven van de werkelijke redenen, die de fascistische regeering gedreve nhebben tot de ontbinding van de Kat holieke vereenigingen, toen hij, tengevolge van de onthullingen in de bladen en daarop gevolg de polemieken, inzage had gekregen van alles wat er achter deze zaak steekt" Ook Litauen is in een conflict gewikkeld met het Vaticaan. Een bericht meldde, dat de nan- tius te Kowno wel niet is uil gewezen, maar dat hem toch verzocht is het Lilausche glrondgebied te verlaten. Het is nog niet hekend Wat de oor zaak van deze houding der Litausche regeering wel mag zijn. De fascisten hebben het blijkbaar niet aange durfd aan den wereldvermaarden dirigent Tos canini al te veel hindernissen in den weg te leggen.. Toscanini heeft zijn paspoort terugge kregen. „Het is best mogelijk", schreef een toonaangevend Italiaansch blad, „dat Toscanini het slachtoffer zal gaan spelen, vooral in het builenland. Maar wij in Italië weten hoe de vork in den steel zit en zijn er trolsch op een keer weer te hebben getoond, dat in ons land uitspattingen ten opzichte van den eerbied voor het vaderland niet Langer geduld worden". De Amerikaansche vlieger Frank Hawks heeft een nieuw record op zijn naam gevestigd, dat waard is vermeld te worden. Het traject Am sterdam-Basel, waarover de trein niet minder dan 14 uur doet, werd door Hawks in 2 uur en 20 minuten afgelegd. Inderdaad eene prestatie van belang. In Roetsjoek een plaatsje in Yoego-Slavië drong een leerling van de vijfde klasse van het gymnasium, die van school gejaagd was, onder de les het schoolgebouw binnen, waar hij de leerares met een mes eenige levensgevaarlijke steken toebracht. Vervalgens rende hij naar een ander lokaal, waar hij den rector en een mede scholier neerschoot. Eerst na een hevig gevecht heeft men den jeugdigen moordenaar kunnen aanhouden. Een fraai staaltje onzer gebalkani- seerde jeugd. Amerika is bijna gereed met den bouw van de „Akron", het grootste bestuurbaar luchtschip Ier wereld. Het is een enorm gevaarte met een ca paciteit van 6500.000 Kub. voet, een lengte van 785 voet en een doorsnede van 133 voet en het wordt gevuld met helium, het ononlplofbare en onontbrandbare gas. Acht motoren van 560 K.K. geven het luchtsi hip eene snelheid van meer dan 80 mijl per uur. en naar sChaltin'g1 zal het luchtschip 10 500 mijlen kunnen afleggen zon der brandstof bij te laden. Een van de nieuwe dingen bij de constructie van de „Akron" is het meenemen van vijf vliegtuigen in een special® af deeling. Alle cabines, behalve de sl uurcabine, zijn in het inwendige van het luchtschip ge bouwd. Jammer is slechls dat het voor oor logsdoeleinden gebouwd werd. Op een bruiloft in Zuid-Polen, waar de gas ren uit twee elkaar vijandig gezinde dorpen bijeenkwam n n -:'ohd een wis. Een aan we zig ooderol'ficuY lie,aloe I ierop blijk' aar om aan alle redeneeringen een einde e maken een handgranaal te voorschijn en slingerde deze onder de aanwezigen. Hel bericht luidt, dal er veertien personen werden gewond. De vice-president van de Amtorg, de sovjet- (Vrij naar het Engelsch). 35. De doctor eindigde zijn dictaat met eene da verende stem, die zooveel beteekenen moest als; „Ik denk dat die respectievelijke ouders wel bevallen zal". Maar hoe mooi $le inhoud van den brief ook was, hij drukte heelemaal de gevoelens van den heer Blinderston niet uit. Toen hij de zinnen achtereenvolgens opschreef, was hij nieuwsgie rig tje weten, wat Diclk er wel van zou zeggen en foen de brief ten laatste klaar was, was het kostbare uur 'weer voor een week voorbij. Sprakeloos zonder eenig protest, want zijn hart Was gebroken en door deze laatste wreede teleurstelling moest hij den brief dichtvouwen, in de enveloppe doen en sluiten onder het toe ziend oog van den doctor, die hem natuurlijk geen gelegenheid >gaf om een regel of ook maar één Woord toe te voegen om den toon van zelfvoldaanheid en tevredenheid tegen te spre ken, die uit elke zin sprak. Hij zag', dat er een postzegel opgedaan werd en dat de brief ver volgens in de postzak gedaan werd en toen was rijn laatste flikkering van hoop uitgedoofd; hij moest het opgeven tegen het onvermijdelijk vechten; hij moest zich onderwerpen opgevoed tworden en zioh misschien hier te laten afran selen, terwijl thuis, Dick zijn huis vulde met clolwns, en hem zijn goede naam en achting deed verliezen. Misschien zou hij na verloop van tijd er aan gewend raken en onder', usschen zou hij zoo voorzichtig mogelijk zijn als maar eenigszins mpgelijk was om niets te doen of te zeggen, waardoor op eenigerlei wijze de aandacht op hem gevestigd werd. En met dit besluit ging hij Zaterdagavond naar bed, daar hij voelde dai dit het Ireurig einde was van een zeer onplezierige week. HOOFDSTUK XI. De Zondag brak aan een dag, waarmede een nieuwe week voor den heer Blinderston begon en natuurlijk ook voor alle andere men- schen op de wereld. Of die week beter of slechter zou zijn dan die, welke voorbij was, kon hij natuurlijk niet zeggen, maar ze kon moeilijk nog slechter zijn. Maar de Zondag zou rustig voorbijgaan met een plechtigheid, die eene eigenaardigheid is van Emgelsche Zondagen en die door alle achtenswaardige lieden in eere wordt gehouden. En toch zou dienzelfden Zondag de gewichtig ste dag zijn, dien hij in Chrichton House had aoorgenraent. Laat mij u trachten te vertellen, wat er gebeurde. De bel voor het opstaan luid de een uur later dan op een dag in de week, maar er 'werd van de jongens verwacht, dat zij zekere bezigheden voorbereidden, die ge schikt Waren voor den Zondag, voordat zij op stonden. Mijnheer Blinderston zag dat er van hem geeischt werd, dat hij een kerkgezang uit het hoofd leerde, wat hem zeer moeilijk viel, want feünds vele jaren had hij zooiets niet gedaan. En als hij hel ten laatste kon opzeggen, was en nog een lange lijst van de gebeurtenis sen voor en na den zondvloed, die hij moest kunnen vertellen, zonder in zijn hoek te kijken Terwijl hij hiermede wanhopig aan het wor stelen was, want hij was vast besloten, zoo als ik al gezegd heb, alles, wat maar mogelijk was le doen om geen onaangenaamheden meer 'e krijgen, bracht mevrouw Grimby een bezoek aan de slaapkamers en nieitegenstaande de po gingen van Paul om er aan te ontkomen, drong zij er op aan zijn haar le pommadeeren een smaad die hij diep voelde. Er Werd ontbeten en daarna een uur in het schoollokaal doorgebracht, waar de jongens uit het hoofd het gezang moesten opschrijven, dat zij geleerd hadden, terwijl Paul het klaar speelde om met veel moeite door zijn jaartal len heen te komen, tot voldoening van mijnheer Tinkler die, om zijn populariteit nog grooter le maken er zorg voor droeg om heel gauw over zulke repetities tevreden zijn. Daarna kwam het bevel zich voor te bereiden om naar de kerk te gaan. Er ontstond een algemeen gehol naar het kleine kamertje met planken, waarop de hoedendoozen stonden, waar kerkboeken werden verschaft en overjas sen en nauwsluitende glacé handschoenen wer den aangetrokken. Toen zij bijna klaar waren, kwam de doctor binnen, wiens gezicht een zeer minzaam en vaderlijke uitdrukking had. „Het is vandaag een collecten-Zondag", zei hij. „Hebben jullie allemaal je geld bij de hand?" Ik zie graag dat mijn jongens met een blij en gul gemoed van liun overvloed geven. Als er misschien een jon ■4en is, die geen klein geld heefl, dan kan hij hij mij komen, en dan zal ik er hem aan hel pen." Het spijt mij te zeggen, dat mijnheer Blinderston, die bang was, dat men hem vra gen zou stellen en of hij misschien het ver- eischte bedrag bij zich had en het aldus zou uitkomen, dat hij niet Dick, doch Paul was. Daar zij nu heelemaal klaar warm om den kerkdienst bij te women, gingen zij paarsgewijze in de gang staan en traden plechtig de gang uit om den tocht naar de kerk le ondernemen. Mijnheer Blinderston liep bijna heelemaal ach teraan naast Yolland, die door zijn zachtmoe dige naluur de tekortkomingen van zijn vriend, den vorigen dag al bijna vergeten was. „Ben je van plan je geld in het zakje te gooi en?" vroeg Yolland. "Soms weet je, als het zakje rond komt, loert de ouwe Grim om te kijken of We ons geld niet stilletjes achter houden. Dan doe ik er een deel van in. O, zie je wie daar voorbijgaan? Moeder Grim (de on eerbiedige jeugd noemde mevr. altijd zoo), met Dulcie. Ik zag, dat Dulcie naar je keek, Dick. Het lts schande haar zoo te behandelen, als je gisteren deed. Kleine Tom is er ook bij. Vind je niet dat zijn ooren vreemd uitsleken? Ik ben nieuwsgierig of de „leelijke familie" van daag in de kerk zal zijn? Je kent ze toch wel do leelijke familie allen met uitpuilende oogen en open mond? En o Dick, verbeeld je eens, dat de ouders van Connie Davenant een andere bank genomen hebben, dat zou een teleurstel- Hing voor je zijn, is het niet?" (Wordt vervolgd

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1