?eV 2e BLAD ÉL PRIMA ZUIVERE KRISTAL STIJFSEL Sk Hoofdpijn Ji Kiespijn LANDBOUW EN VEETEELT WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG^ 5 JUNI 1931. No. 22. Onder Ingezonden stukken in een Provincde- Dagblad schrijft een inzender over „het gekken huis der 20e eeuw", en waarschuwt. Hij is on der den indruk gekomen van de vele ongeluk ken door auto's, motorfietsen en fietsers 'te weeggebracht en hij zegt, dat een gemoedelijk mensdh, die de couranten leest en de oorzaken dier ongelukken nagaat, duizend angsten uit staat en zich afvraagt: Waar moet dat heen? Ziende de gejaagdheid met de daaraan gepaard (gaande onverschilligheid meent hij, dat een waarschuwing niet overbodig is. Voorzichtig heid moet ook geleerd worden. Verder wijst hij op de zich ontwikkelende krachten; onzichtbare 'krachten, die een nieuw komend tijdperk aan kondigen, -en met het oog daarop wil hij de menschheid toeroepen; „Wlees voorzichtig." Van die krachten, zegt de schrijver, dat men ze be wust of onbewust kan aanwenden voor goed of kwaad, naar zij treffen ieder, die meent daarvan misbruik te mogen maken en een jacht gekkenhuis in 't leven te roepen. Verder blijft het bij den schrijver niet bij waarschuwen, ei genlijk komt hij met een voorstel. Hij wil het ider wettelijke machten wel toeschreeuwen: „Wees toch vooral niet lichtvaardig in het af geven van rijbewijzen" en neemt hem of haar het rijbewijs af om 't nooit meer terug te krij gen, die blijkt het niet waardig te zijn". Inzen der is van oordeel, dat geen tucht te houden is zonder de strengste maatregelen en zonder de zwaarste straffen want het betreft de veiligheid van de gansche menschheid en van de overtreders zelf. En dan komt zijn voorstel "waarvan hij meent, dat het niet op zijn weg ligt, maar misschien zijn er heeren en dames die er voor voelen, n.l. de oprichting van een Vei- ligheidsbond. En dan hoopt schrijver dat als zulk een Bond er is, de autoriteiten ook met hem zullen rekenen, als ze rijbewijzen uit geven. De inzender behoort blijkbaar tot de radicale menschen. Hij houdt niet van half werk. Met forsche hand wil hij ingrijpen. Daar van spreekt den titel van zijn ingezonden stuk, die nog zoo gek niet is, een daarvan spreekt zijn <wensah naar „zwaarte"-straffen en ook zijn voorstel. Of zijn poging vrucht zal dragen? Zeker is het, dat als men een kwaad bestrijden wil, men het met forsche hand moet aangrij pen. Dan komt het groote woord, dat het nu maar eens uit moet zijn. Op een geheel ander terrein heeft iemand dezer dagen gezegd, dat het nu eens uit moet zijn, en een variété-humorist werd er de dupe van. Zooals ieder weet, zijn schoonmoeders nog al eens het onderwerp van alle mogelijke flafiwe grappen. Men hekelt haar men Wenseht haar ver weg, men vreest haar en men bespol haar altijd op een afstand. Natuur lijk op een afstand Zoo deed onze variété-hu morist ook, toen hij voor zijn gehoor optrad en op het stramiensel der schoonmoeders bor duurde. Wat de man zeide, is ons onbekend. Wij vermoeden, dat er veel om gelachen is, maar een dame onder zijn gehoor lachte niet, zij ergerde zich e Ihniet weinig in haar rees de gedachte op, dat het nu maar eens uit moesl zijii met die eeuwige grappen over schoon moeders. Zij 'was er ook eene, en in haar waar digheid als schoonmoeder, voelde zij zich aan getast Zij ging naar den rechter en eischte strafrechttlijke vervolging tegen den grappen maker. Ook zij heeft begrepen, dat zonder de strengste maatregelen en zonder de zwaarste straffen hierin geen tucht te houden is, en als de rechter er ook zoo over denkt en onze hur morist zwaar gestraft zal worden over zijn sdhoonimoeder-humoreske, dan zal hij zeker voor goed dit soort grappen uit zijn repertoire gaan schrappen. Nu zijn ze nog goedkoop, dan komen ze hem te duur te staan. Misschien komt er dan ook nog 'wel een soort Veiligheids Bond voor menschen, die er altijd tusschen genomen worden en die steeds de dupe zijn van hen, die zich op goedkoope wijze willen amuseeren Nu 'wij het toch hebben over veilighëidsbonden, komt het ons gewenscht voor enkele wenken door te geven, welke M. Z. in het „Geill. Volks blad" ten beste geeft met het oog op rapporten en overgangen en eindexamens onzer jeugd. Ook voor jongens en meisjes is het een gespan nen tijd. De tijd van het meenemen der boeken naar bed, van het laat opblijven en vroeg-or zijn. De geweldig zenuwachtige dagen onzer studeerende jongeren. Al dat leeren en studee- ren zoo zegt deze schrijver, dat overhooren en repeteenen vergt heel wat van de hersenen en die inspanning gaat niet buiten de zenuwen en dus buiten 't humeur om. Er zijn gelukkige naturen, die hun moeilijkheden alleen kunnen dragen, begaafd met een vlug verstand en een sterk lichaam met groot uithoudingsvermogen, doch ze vormen uitzonderingen. Meestal betee- kent examentijd een zware of lichter beproe ving voor alle huisgenooten. De raad die nu gegeven wordt is deze: Laten vader of moe der beginnen met de jeugdige repetitie- en exa menslachtoffers ook werkelijk vroeg te wekken en hun dat vroege opstaan een weinig aanlok kelijk te maken met een lekker kopje thee, een paar beschuiten vooraf, een extra ei of glas melk. De anders gretige magen schijnen gedu rende zoo'n episode minder behoefte aan ste vig voedsel te hebben, daarom wissele men de gewone spijzen af met iets zeer smakelijks of licht verteerbaars. Ook moeten de ouders wel. nauwlettend toezien, dat de nachtrust niel te veel inkrimpt, sport en ontspanning in de buitenlucht niet in 't vergeetboek raakt. Verder breekt de schrijver 'een lans voor absolute Zon dagsrust, daar de „ondervinding leertj dat de uren, ontwoekerd aan nachtrust en Zondags rust, dubbel of driedubbel moeten worden inge haald Zie hier een middel tot beveiliging der jeugd. Ieder onzer kan op de eene of ander wijze aan noodige veiligheidsdienst medewer ken, odk zonder bonden, die dit doel beoogen der ejugd. leder onzer kan op de eene of andere van het algemeen verkeer op drukke straten en wegen. VLISSINGEN. De Openbare Leeszaal en bibli otheek zullen wegens jaarlijksche schoonmaak van 8—15 Juni gesloten zijn. "Wegens periodiek onderhoud was de mo tor-veerboot „Koningin Wilhelmina'" enkele dagen uit de vaart. Met de Prov. boot kwamen verleden Don derdag reeds 670 passagiers mede, die met extra ttraims naar Middelburg gingen. Twaalf au- Üol's werden overgezet. Benoemd bot buitengewoon opzichter bij •den Prov. waterstaat m Zeeland, de heer J. A. Pot alhier. Bevorderd tot arts de heer J. J. A. T'immeinmam alhier. En de gehouden vergadering van de Vlissingsche Athletiekvereeniging „Marathon" is tot voorzitter gekozen, de heer D. W. Tons saint. De heer B. Hunningher, geboortig van hier, is bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Geslaagd voor het machinisten-examen, voorloopig diploma H, J. van Beenen, J. G van Hoeven. P. P. Pennings, W. A. Smit, O Oosterhoff, F. J. B. van Liere, J. J. van Es, H N. W'. Groot, M. Oord, J. Koke, P. van der Laan de Vries, H. G. Brands, A. Moerman en G. J van der Ven. In de gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders van de N. V. Kon. Mij. „De Schelde", werd tot commissaris benoemd de heer mr. J. Smit Az., te 's-Gravenhage., afge treden directeur der maatschappij. De officier van den marine-stoomvaart dienst der 2e klasse, H. de Roode, wordt 22 Juni tijdelijk alhier geplaatst. In de gehouden algemeene vergadering van de Stoomtram Walcheren werd de rekening over 1930 goedgekeurd. Tot commissaris werd herkozen de heer ir. H. C. Wlesseling alhier en gekozen de heer B. Vaandrager te Domburg. Uit het verslag blijkt, dat de exploitatie-uit komsten niet bevredigend waren, vanwege allerlei concurrentie en de ongunstige weers gesteldheid. Aan het jaarverslag is toegevoegd 6en uitgebreid overzicht van de oprichting en van de exploitatie gedurende 25 jaar van het bestaan der maatschappij. Op den laatsten fotografendag met vak tentoonstelling te Amsterdam werd aan dhr. Kees Helder de le prijs voor landscihapfologra fie toegekend, alsmede de tweede prijs voor industrie- en reolamefotowerk. Op het viertal te Groningen voor predi kant bij de Doopsgezinde Gemeente, komt o.a voor Ds. O. L. van der Veen alhier. Bedankt voor het beroep naar de Evang. Luth. Kerk te Middelburg-Vlissingen door Ds. C. Riemens te Wildervank ca. Benoemd tot onderwijzeres aan de Oranje- school de dames J. G. Nieuwenhuize te Eind hoven en C. J. Steinz te Zaamslag. Op de voordracht ter benoeming van een leeraar in de wis- en zeevaar kunde aan de zee vaartschool te Rotterdam, is als no. 2 go- plaatst de heer H, van Leeuwen, alhier. Zaterdag namen 2 bazen van de afdeeling koperslagerij van de Kon. Mij „De Schelde", wegens pensioengerechtigden leeftijd afscheid van de Maatschappij, n.l. de heeren Hartinp en Groenenberg. De nieuiw aangestelde baas, de heer J, Abrahamse hield een toespraak, ver gezeld gaande van een blijvend aandenken. Ook de heer W. de Ridder sprak de heengaan- den toe, waarna baas Harting mede namens baas Groenenberg hartelijk dankte. De Zaterdag gehouden bloempjesdag voor het TB.Gvfonds „Draagt elkanders lasten", heeft opgebracht de som van f 567.721/2. In de Concertzaal van het Grand Hotel Britannia had de trekking plaats van de ver loting van het instrument en fonds van de Eer ste Vlissingsche Accordeon Veneeniging „Cres cendo". Na afloop werd het vorig gegeven concert-programma herhaald. MIDDELBURG, Geslaagd voor het voorloopig diploma machinist de heeren J. A. Witkamp en J. A. Malse. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, mej. E. J. Gras, geboortig van hier In de oommissie voor het hoofdakten-exa men te Rotterdam heeft de heer E. Mos alhier zitting en is Dr. K. Huizinga plaatsvervangend lid evenals de heer R. van der Welle. De telefoniste bij den interloe. dienst mej S. C. Bliek is verplaatst van het post- en tele graafkantoor te Zierikzee naar hier. De heer K. Dekker werd in de Commissie examen-hoofdonderwijzer te 's-Gravenhage als plaatsvervangend lid benoemd, de heer G, de Wit, als lid. Vanwege de Ver. tot bevordering der be langen van den dienstbaren stand werden di ploma's met geschenk aangeboden aan C. van der Broeke, L. Passenier, J. Wllleboordse, J. Cal jouw, P. Davidse, G. de Voogd, A. Hu- bregtse, C. Wattel, J. M. Huijsman, Adr. W. Luteijn, F. Crucq en WL Janse. Op de Markt, hoek Burg ontstond een aan rijding tusschen een auto en een wielrijdster. Het meisje viel, maar kwam met den schrik vrij. De chauffeur treft geen schuld. Het rij wiel werd deerlijk beschadigd en van een der lantaarns van de auto was het glas in stukken. De schade zal in der minne geschikt worden. Geslaagd voor het doctoraal examen rechts geleerdheid, de heer P. van Empel alhier. Op 60-ajrigen leeftijd overleed de heer M. J- van de Kreeke, die gedurende meer dan 30 jaar boekhouder is geweest van de O. B. W. Mij voor Zeeland. Op verschillend gebied beiwoog zich de overledene. Hij was o.a. ijve rig' bestuurslid van de vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk". zullen spoedig bedaren door Mljntiardt's Poeders Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders en Mijnhardt's i espijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doo9 45 ct. Verkrijgbaar bij uw Drogist Een landbouwer uit Gapinge wilde met zijn Utrechts wagentje vanuit de Molstraat de Spanjaardstraat inrijden, en nam vermoedelijk den draai te kort. Het wagentje kantelde, de vrouw van H. bekwam een verwonding aan een arm en 800 eieren kleurden de straat. - In Soeiiteit „St. Joris',' hield de afd. Zee land van de ver. van Nederl. Gemeenten haar tweede algemeene jaarvergadering in tegen woordigheid van den Commissaris der Koningin Het ledental is weder vooruitgegaan en 70 ge meenten zijn aangesloten. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De rekening van den penning meester Wees aan ontvangst een bedrag van f522 en aan uitgaaf een van f204.14. Het aftredend bestuurslid, de heer J. Hui zinga van Terneuzen werd bij acclamatie her kozen. Verschillende belangen werden be sproken, "waarna een lezing gehouden werd door mr. J. Everts uit Amsterdam, voorzitter van het Gentraal Archief en Inlichtingenbureau Inzake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Ne derland over: „Misbruiken bij collecten, verlo tingen,. inzamelingen op lijsten enz." Na ge meenschappelijke lunch, begaven de leden zich naar Vlissingen, om er de electrische centrale te bezichtigen. Zaterdagmiddag hield de Vereeniging Zie kenhuis verpleging op Walcheren een algemee ne vergadering in de kleine zaal van het Schut tershof Enkele besprekingen hadden plaats haar aanleiding van het jaarverslag* Bij de brestuunsverifciezitojg werden 39 stemmen op den heer Orbaan en 38 stemmen op den heer .Oldeiman uitgebracht. Bij acclamatie werd tol lid van de controlecommissie benoemd in de vacature Van Doeselaar, de heer C. Louwerse te Domburg: en tot plaatsvervanger de heer J. Geldhof te Oostkapelle. Verder werd aan art. 1 de volgende uitbreiding gegeven: a. Waar staat tot ten hoogste f103, te lezen ten hoogs te f 112,f>0, wat dus zeggen wil, dat voor één lid zoo noodig tot f 112,o0 aan verpleeggeld in één jaar wordt uitgekeerd, b. Bij verpleging in een barak voor besmettelijke ziekte wordt een toeslag op den verpleegprijs gegeven tot een maximum van f15,'s jaars. o. Voorts worden vergoed de kosten voor gebruik van operatiekamer 3e klasse-tarief tot een maxi mum van f15,'s jaars. De heer L. Onderdijk, lid der Prov. Sla- ten, richtte de volgende vragen tol Ged. Stalen: Kunnen Ged. Staten meedeelen in hoeverre het in de zitting van 30 Deo. uitgetrokken cra- diet van f15000 voor bijdragen in de gemeen ten in de kosten van Werkverschaffing en werkloozenzorg toereikend is. gebleken in ver band met de aanvragen van gemeenten? Zoo het cirediet niet toereikend is gebleken, zijn Ged. Staten dan bereid, gezien de nog groote bijna niet verminderde werkeloosheid, vooral ten plattelande, in de a.s. zomerzitling een voorstel te doen tn-t verhooging van het ver leende cirediet? Zijn Ged. Staten bereid in de H.s. zomerzitting van de Prov. Staten een voorstel te doen tot het varleenen van een crediet ten einde hen in staat 'e stellen reeds bij het begin van de winterperiode op dezelf de 'wijze steun te blijven verleenen? NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Op niet minder dan vijf plaatsen sloeg de bliksem in, waarvan D0IMA ZimrfPt KHSTAlSTUrjEt m.v srruf jftfABRiEK „DE BUENK0RF" VOOAHCCM M.K.MOMIO SB llOdPER PAKJE SPAART UW WASCHGOEb EN MAAKT HET HELDER WIT op twee brand ontstond, welke gelukkig kon worden gebluscht. Een gedeelte van de Arnemuidsohe vis- schers kwam op derden Pinksterdag1 met hun scheepjes in de haven alhier om de ringrijderij met vrouwen en kinderen te bezoeken, die dit jaar aldaar geen plaats heeft. ARNEMUIDEN. Een 9-jarig dochtertje van E., dat in de gang van de woning spelenderwijs aan het fietsen was, viel van het rijwiel, en liep een armbreuk op. Overbrenging naar het ziekenhuis was noodwendig. Vrijdagavond vergaderde in de O. L. school de kolenvereeniging „Eendracht maakt macht" Door de Ver. waren 150 zakken aangekocht en men zal een zeef aankoopen voor het ziften der anthraclet. De omzet bedroeg 2671/2 ton. -Ingeschreven waren 35 nieuwe leden. De in komsten bedroegen f 5423.51. De uitgaven f' 18921.61 Besloten werd, :dat die in woniers van Kleverskerke, welke lid wenschen te wor den, op dezelfde voorwaarden als de inwoners alhier zullen worden aangenomen. DOMBURG. Bij gelegenheid van het 25-jarig huiwelijksherdenken hebben de burgemeester van Domburg en mevr. Van Voortihuijzen-V. Steijn Callenfels aan verschillende instellin gen giften geschonken. OOSTKAPELLE. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente ciand. J. v. d. Wliel te' s-Gravenhage RITTHEM. Een landbouwer kwam tot de ontdekking dat een zijner jonge schapen dood in de weide lag. Een kwaadwillige had het dier doodgeslagen. SOUBURG. De door het Marine Sanatorium fonds op den derden Pinksterdag gehouden bko'eanp.ivsVerkoop, heeft J 51,0(8 opgebrtojfchtj SEROOSKERKE. Maandag 22 Juni a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat onze vroegere pre dikant Dr. J. H. Gunning J.H.z., tot doctor in de theologie promoveerde. Tal van herinnerings dagen hoopt deze eminente prediker dit jaar te berdenken. Ds. A. T. Wl de Kluis heeft bedankt voor de toezegging van beroep naar Axel. VROUWJEPOLDER. Op 56-jarigen leeftijd overleed plotseling de heer J. G. de Vlieger, sedert J919 lid van den Gemeenteraad. De overledene was bestuurslid van verschillende organisaties. De gemeente verliest in hem een geacht ingezetene. De opvolger in de vacature Ghr. Hist. Gemeenteraadslid, is de heer L. Duvekot, Veere. Aan P. Dekker alhier, is opgedragen hel verruimen van den mond der haven te Bres- kens voor f141.500. ZOUTELANDE. Na gehouden examen van wege den cursus in koken en huishoudkunde voor meisjes, 'werd aan alle acht cursisten het diploma uitgereikt en wel aan de dames L; Simonse, A. S. Samuëlse, K. van Sluijs, Wl van Sluijslde Wk>lf, C. Mesie, J. Koppejani, en L. Geschiere. Het woord werd gevoerd door den burgemeester, den heer P. Geschiere en inej. Samuëlse. Aan beide leeraressen werd een foto< van Zoutelande in lijst aangeboden. HOE KAN DE BEWEIDING VERBETERD WORDEN? Het is velen misschien bekend, dat ons land voor hel grootste gedeelte uil grasland bestaat Drie-vijfde van allen in Nederland voor land bouw gebruikten grond staat n.l. ten dienste van den veestapel, die het gras en het hooi tot melk, boter, kaas en vleesöh verwerkt. De toename der opbrengsten van het weiland en het hooiland in de laatste 70 jaar is echter verre achtergeblven bij de stijging der opbreng sten van het bouwland; bij dit laatste heeft de wetenschap de praktijk sterk vooruit geholpen en staat Nederland wel aan de spits. De opbrengst van het grasland kan echter door goede verzorging, door een beter gebruik en juister bemesting nog belangrijk worden, verhoogd. Ook de manier waarop tot op he den de beweiding plaats vond, zal men veel kunnen verbeteren. Het oude beweiding&y-* steem, waarbij het weiland in een paar groote perceel en ligt, die weinig of geen stikstof ont vangen, Wordt nog maar al te veel aangetroffen. Het weinig verweiden wat ook in onze omge-

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 5