üraagen Jhtnbod Ie BLAÖ VICE-VERSA Van Week tot Week Heerenbaai EEN DUBBELTJE 37e JAARGANG VRIJDAG 5 JUNI 1931 No. 22 DRUKKERIJ H. WEGEL1NG VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF WEEKBLAD VOOR WALCHEREN ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT Uitgave H. Wegt ling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vllssingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Dit nummer besfa 8 pagina's "MSP** Zij die zich met 1 Juli op dit Blad wenschen te abonneeren, krijgen de vóór dien datum verschijnende nummers GRATIS. De Uitgever Doos 30*60.Tube 80ct. Bij Apoth.en Drogisten s Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop I en zijn toch het laagst in prijs BINN ENLAND. De V.A.R.A. in het gelijk gesteld. Sa botage aan boord van de Jacob van Heemskerck. Goedkoope benzine. Klee ding van vrouwelijke gymnasten. Mis tinguett in ons land. Scihip vastgehou den. Voorloopige cijfers der volkstel ling. Verkeersongeval in Teterlngen. Het dagblad „De Tijd" verdwijnt. Voor schotten LandarbeidersWet. Jubileum Gelderscihe Tram. Koninklijke Familie op reis. fn een vorig weekoverzicht maakten wij reeds melding van een proces van de V.A.R.A. contra den Staat in verband met het verbod kier Radïo^tipntlrolecommissie tot '.uitzending van „Gevleugelde Daden", een hoorspel waarin de commissie de uitoefening op'het regeerings- bèleid en de zend t ij d verd eel in g zag. De uit spraak van de Haagschei rechtbank luidde, dal de commissie hare bevoegdheid verre over schreden had en de weigering derhalve onrecht matig was. De Radio-controle-commissie zal nu de uitzending van „Gevleugelde Daden" moeten toestaan. De uitspraak, zoo lazen wij verwekte onder de aanwezige advocaten veel opzien. Is het wonder? Aan boord van het oorlogsschip „Jacob van Heemskercik", hebben zich eenige gevallen van sabotage voorgedaan (beschadiging van 1 ands goederen.) Gelukkig werd het feit nog tijdig ontdekt, zoodat er geen ongelukken uit zijn voorgekomen, wat bij oefening mogelijk zou zijn geweest. Er wordt begrijpelijkerwijs een onderzoek ingesteld. Een garagehouder in Haarlem blijkbaar beu van het scharrelen om zijn concurrenten er onder te krijgen heeft bij zijn benzine pomp een bordje geplaatst: „Benzin© tegen elk aannemelijk bod". Inderdaad een novum. Hel is wel een goede lijd voor de automobilisten, een slecihle voor de houders van petroleumaan deelen. ha den Arnbeoischen raad is een vinnig debai gevoerd over het sportdostuum van verschillen de vrouwelijke deelnemers aan het Pinkster- sportfeest van den Nederlandschen Arbeiders Sportbond. Een Anti-Revolutionair en een R.- Kath. raadslid kenschetsten deze kleeding, be staande uit een wit shirt met een rood broekje als onbehoorlijk, kwetsend voor de goede zeden „niet onder woorden brengen". Nu hadden de leiders van het sportfeest toegezegd, dat de dames in den optocht een rokje zouden dragen, maar verschillende dames Waren hierbij in ver zuim gebleven. Het bestuur kon zich slechts verontschuldigen en aanvoeren, dat de Duit sch e dames, die ongerokt waren, uit het groo- '«•ndeels R.K. Rijnland en "Wlestfalen kwamen. De raad raakte van het geval overstuur. vOer mi weer vlogen interrupties. Eu de discussies werden ook in de avondvergaderingen nog lus tig voortgezet. De bekende Fransche revue-ster Mistinguett uit Parijs is in ons land aangekomen en op hartelijke wijze ontvangen. Ze zal een tweetal voorstellingen geven in den Haag en in Amster dam, waarna zij weeir naar Parijs terugkeert. In Ymudien werd het Spaansche stoomschip Oyarsum op last van de scheepvaartinspectie vastgehouden. Het schip had zijn lading gelost bij het Hoogovenbedrijf te Velsen en wilde daar na naar zee terugkeeren. Het bleek evenwel dat het water in de ruimen had en niet zee waardig was.. Eigenlijk toch een idiote toestand Er is een teveel aan goede schepen en onzee waardige schepen bevaren de Oceanen en zeeën. De eerste cijfers van de op 31 December 1930 gehouden volkstelling zijn thans bekend. Op dien datum bedroeg de bevolking van Neder land 7.920.338 zielen en daarvan waren 3.935.635 mannen en 3.984.753 vrouwen. Er waren dus ruim 49.000 meer vrouwen dan mannen. Maar in den Haag alleen zijn er op eene bevolking van 436.568 zielen 35.000 meer vrouwen dan mannen. Hier staan de vrouwen er dus al bij zonder ongunstig voor. In Amsterdam is hun toestand iets beter. Bij een zielental van 752.003 is het aantal vrouwen 27.000 hoog'er dan dat der mannen. De sterkste bevolkingstoename tegen over 1920 vertoonde de provincie Limburg. Daarna volgen Noord-Brabant, Overijssel, U- treciht, Zuid-Holland, Noord-Holland, Gelder land en ver daar achter Groningen, Drenthe, Friesland en ten slotte, Weer ver daarachter Zeeland. Van de verkeersongevallen, welke in de afge- loopen week hebben plaats gehad waren ver schillende met doodelijken afloop, was het auto- ongeluk nabij Teteringen al bijzonder tragisch, veroorzaakt door het in slaap vallen van den bestuurder. „Ik had èen heel drukke week", verklaarde hij, „Des Vrijdagsnachls ging ik om één uur pas naar bed, en Zaterdagmorgen stond ik reeds om half vijf op. Toen bezocht ik voor naar Brussel te vertrekken de markt. Eenige glazen bier heb ik daarbij gedronken, doch verder ook niet". Het is moeilijk om onder zulke omstandigheden een oordeel te vellen Het bekende Roomscih-Katholicke dagblad „De Tijd" zal eerlang verdwijnen. De finanlieële uitkomsten schijnen de laatste jaren ongunstig te zijn geweest, waardoor onderhandelingen met de directie van „De Maasbode" zijn ge opend, welke lot den verkoop van het blad hebben geleid. Voor de landarbeiders is het van belang, dat de minister van Binnenlandscihe Zaken en l andbouw bij de Tweede Kamer een welsont- 'werp heeft ingediend, volgens hetwelk eene renteverlaging van 4. op 3 pCt. mogelijk wordt voor de voorschotten, die ingevolge d© Land- arbeiderswet worden verleend. Gezien de al gemeen geldend© rentevoet en de slechte eco nomische positie der landarbeiders, ©en maat regel die van harte kan worden toegejuicht. In tegenstelling met de ervaringen, die bijna overal de spoor- en tramwegen de laatste jaren hebben opgedaan, is de autobus voor de Gelder scihe tram juist een uitkomst geweest om hel bedrijf op het juiste oogenblik over een moei lijk punt heen te helpen. Het is de Tram n.l. gelukt ooi bij invoering van het concessie-stel sel voor autobussen in 1926 op alle gewenscht© trajecten van Gedeputeerden vergunning te krij gen, waardoor de nionopchsiische positie ook op dit gebied kon worden gehandhaafd. Op 27 Juni a.s. zal het feit, dat vóór 50 jaren het be drijf in exploitatie werd genomen met eenige plechtigheden etn feestelijkheden worden her dacht. Aan dit jubileum werd door de pers veel aandacht geschonken. De Kon. Familie gaat op reis. Na haar be zoek aan de Koloniale tentoonstelling in Parijs gaat zij naar Elzas en Lotharingen en daajrna naar Tirol. Alvorens daarna in het begin van Augustus het paleis Het Loo te betrekken, zal de Koninklijke familie eerst nog 'eenige dagen vertoeven ten palieize van de Koningjin-Moeder te Soestdijk. v.ROSSEM's TROOST BUITENLAND. De Duce tegen het vaticaan. De jongste encycliek van Paus Pius XI Er in ge- loopen. De slag bij Jutland. Duitsch- land zwaar ziek. Smokkelschip in be slag genomen. Vrees voor het vergaan vlan de wereld. Een geruchtmakende zaak was d© strijd tus- scthen de Duce en het vaticaan. De toestand is zoo ernstig geweest, dat vrijwel algemeen wordt aangenomen, dat de wrijving tusschenItalië en den Paus zou leiden tot opzegging van het con cordaat en diengevoige ook van het Lateraan- verdrag. In een preek zeide o.m. de Paus, dat de jongste gebeurtenissen de eerste manifesta ties waren vtan eene opvoeding, die eene anti these is van de Christelijke en beschaafde op^ voeding. Immers eersl genoemde methode zet aan tot haat en geweldadigheden. De slag, toe- geibraicht aan de Katholieke actie1, trol' den Paus persoonlijk, omdat hij speciaal gericht was tegen die afdeelingen der actie, welke hem het naast aan het hart liggen, n.l. de jeugdbonden en de studentenverenigingen. In verband met een en ander zijn door liet Vaticaan o.a. alle processies te Rome tijdelijk afgelast, er zal geen Kardinaal-legarj; naar de St. Antoniusf eesten te Padua worden af gevaar digd, terwijl ook het eucharistisch congres niet zal doorgaan. In geen enkel land heeft de encycliek van den Paus meer indruk gemaakt, in de politieke en niet-Katholieke kringen dan in Engeland. De encycliek bevat d© schijnbaar iedere andere opvatting afsnijdenden zin: „het is niet mogelijk tegelijk goed Katholiek en een waar socialist te zijn", maar daartegenover staat in het La gerhuis vijftien Katholieke arbeidersafgevaar digden zilting hebben en twee „socialistische oud-ministers eveneens praötiseerend katho liek waren. De bekende Jezuïeten pater Wood- lock van de defüge kerk in Farm Street May fair heeft nu als zijn overtuiging uitgesproken teneinde de woorden van den paus aan te pas sen aan de politieke situatie in Engeland dat Paus Pius XI noch Mac Donald noch Snowden als „ware" socialisten beschouwt in hun partij program. Slechts het communisme is z.i. ver oordeeld, en die veroordeeling behoeft geen commentaar. Eenige Weken geleden is de Völkische Beo- bachlen, het hoofdblad der Duitsche fascisten, er leelijk ingeloopen. Een onbekende zond als eigen werk aan het blad een gedeelte uit het bekende boek van Remarque: „Van het Weste lijk Front geen nieuws", welk boek' zooals men wet door de fascisten zoo scherp vcroor- JBeeld is De redactie liep in de val, het artikel Werd geplaatst en de geheele pers heeft zich met het geval vermaakt. Thans is de redactie er wederom in ge loo pen. Ken Joodsche a'hleet Cohn gpnaamd, behaal de eene scihifterende overwinning in een veld loop-wedstrijd. De Valkische Beobachten meld de nu als overwinnaar Kolm. „Dat in het beste blad een* drukfout kan sluipen", merkt de „Frankfurter Sedtung" op, „dat, men iemand (Vrij naar het Engelsch). 34 Elke jongen schreef dan over groot© toege negenheid en strikte waarheidsliefde, enz. De hoop van Paul vlamde weer op. Ja hij moest iveHaheiidene brieven schrijven. Ten eer.s één aan zijn. rechter, waarin hij hem zoo kalm en met weinig woorden als hij dit met zijn ge voelens overeen kon brengen, de schaamrelooze manier, waarop hij behandeld was geworden meedeelde en hem s'meekte hem maatregelen t© nemen om hem uit zijn valschen en moeilijken toestand te verlossen; dan een brief naar zijn voornaamste klerk om hem van de noodzake lijkheid van voorzichtigheid te overtuigen in den omgang met den bedrieger; brieven naar Bangle en Fishwiok, waarin hij hen vroeg nog niet te komen kijken zij moesten niet bëlee- digd worden om niet een dood gewonen panto- minedown tezamen onder zijn dak gevraagd te Worden; en ten laatste (dit was ©en uiting die hij niet nalaten kon te doen), ©en plechtig in drukwekkend beroep op de men'scihlievend- heid, zoo niet op de toegenegenheid van zijn ongehoorzamen zoon. Maar deze brieven Wer den nooit geschreven. „Begin, nog niet te schrijven, niemand van jullie", zei de 'doctor; „ik heb jullie eerst een paar 'Woorden te zeggen. In de meeste ge vallen en als een algemeene regel, acht ik het het beste, elke jongen te laten schrijven, wat zijn gevoel hem ingeeft. Maar ik heb den laat- steai keer zooveel klachten van de ouders, van eenigen van de minst gevorderden van jullie gehad, dat ik mij verplicht achtte eene ver andering te maken. In het bijzonder jou vader, Richard Blinderston", voegde hij er bij, zich plotseling naar den ongelukkigen Paul koeren de, „heeft bitter geklaagd over den onverschil ligen toon van je brieven, dien naar hij op merkte en Wel zeeir terecht, een staljongen zou tnisstaan en als ik je er niet toe kon bren gen je brieven beter te maken, verzocht hij er in het vervolg verschoond van te blijven." Dit Was volstrekt niet hel minst kwellende deel van de beproevingen van den heer Blin derston, dat vroeger vergeten woorden en da den uit zijn oorspronkelüjken toestand hem dieper in het moeras deden zinken, juist als hij een lichtpuntje zag. Zoo herinnerde hij zich tot betrekking tot dat brieven schrijven, dat toen hij verleden jaar op een zekeren dag in een zeer slecht hu meur was, hij van Dick een slordigen sleclil geschreven brief ontvangen had, waarin hij hem meer zakgeld vroeg om vuurwerk te koo- pen. Dit schrijven was oorzaak geweest, dat hij bij den doator over Dick geklaagd had. Hij wachtte angstig af, wat de doc-'or verder zou zeggen; hij moest de brieven eens wenschen te lezen, voordat ze verzonden werden, wat Paul niet onplezierig zou vinden, want het zou mis schien een makkelijker en minder gevaarlijke manier zijn om den doctor met de feiten in kennis te stellen. Maar zijn klachten zouden door een kracht dadiger middel tegemoet gekomen worden; v/ant het hinderde den doctor, dat er gezegd werd van jongens die onder zijn leiding ston den, dat zij schreven als „staljongens". „Ik wenscih echter ging hij voort, „dat je ouders van tijd tot tijd op de hoog'e gebracht zullen worden, hoe het met jullie gaat en om te voorkomen, dat zij -zich in het vervolg niet meer aan slecht geschreven brieven zullen er geren, heb ik een kort briefje opgemaakt, dat ik nu zal gaan dicleeren. Natuurlijk voor alle jongens van de eerste klas, behalve Blinderston en Jolland, kunnen schrijven Wat zij willen, evenals gewoonlijk. Richard, ik verwacht van jou dai je al je best zal doen, om dit netjes te schrijven. Zijn jullie allemaal klaar? Goéd, dan Dejn ik", en hij las den volgenden brief langzaam voor. „Mijn lieve ouders (naar gelang de omstandig heden zijn) komma, (die verscbeidenen van hen opzettelijk heel groot en dik schreven) „U zullen verheugd zijn te hooren, dat, na veilig op onze plaats van bestemming aangekomen t© zijn, wij weer aan ons geregeld werk begonnen zijn, dat aangenaam afgewisseld wordt door gezond spel". (Hebben jullie allemaal „gezond spel" ge schreven, vnoeg de doctor wantrouwend?) „Ik hoop, ik geloof, dat ik zonder mijzelf teveel te prijzen, zeggen mag, groole vorderingen ge blaakt zal hebben, voor dat ik met de Paasoh- vacantie thuis kom, wiaartoe u wel toestemming zult geven,als ik u het programma mededeel dat Wij van plan zijn voor de vacantie af te Werk'en. Wat het Latijn betreft, stelt de klas, waarin ik zit, zich voor om het eerste boek van Vir- gilius in zijn geheel te behandelen, terwijl wij voor Grieksüh reeds begonnen zijn aan hel boeiend verhaal van Xenophon, ook zullen wij natuurlijk de zinsbouw van deze twee edele tdlen niet verwaarloozen." („Edel© talen", rie pen de schrijvers als een echo, met een beetje ironie.) „Wat het Duitsch betrefl, dat wij leenen onder de bekwame leiding van Herr Slokwas- ser, die, zooals ik u mogelijk al verteld heb, gepromoveerd is aan de Universiteit te Heidel- berg (en een onnoozele oude ezel is, voegde Yolland er zachljes aan toe) zijn wij begon nen aan een toonecUtuk van Shakespeare in het Duitsch en voor Fransch hebben wij zulke oefeningen, korte gedichten en vertellingen, die hel geschikst gevonden 'worden om ons een indruk te geven van de moeilijkheden der Fran sche taal. „Maar lieve ouders, ik wil u niet laten den ken, dat door het harde studeeren de licha melijke ontspanning noodzakelijk achterwege tnoet blijven. Ik ben ook niet van plan een boekenwurm te worden; integendeel wij hebben een buitengewoon levendig en plezierig spel, n.l. het voetbalspel en wij zouden het vanmid dag \veer gedaan hebben, als de slechte weers gesteldheid ons dat niet verboden had; ik vrees, dat ik nu mijn pen moet neerleggen, daar de tijd, die voor correspondentie is uitge trokken. haast voorbij is. Doet alstublieft mijn vriendelijke groeten aan al mijn talrijke •vrienden en kennissen en huisgenoo en. Ik verheug mij u te kunnen meedeelen, dat ik het bost maak en omgeven als ik ben door syVnpalhieke vrienden is het overbodig er aan toe te voegen, dat ik mij gelukkig gevoel. En nu dierbare ouders, uw gehoorzame en lief hebbende zoon (Wtordt vervolgd.)

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1