2e BLAD ,e? LANDBOUW EN VEETEELT "schccc MUZIEKNIEUWS WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG- 29 MEI 1931. No. 21. UIT LOGEEREN GAAN. Hoewel het „uit logeeren gaan" niet meer als vroeger een bijna noodzakelijk deel der viacamtie-giemoegeais uitmaakt, willen we er toch een paar gedachten en eenige regels aan wijden. Ja, waarom géén we eigenlijk niet meier zoo vaak uit logeeren als vroeger: Het stamt, ge loof ik, nog uit den oorlogstijd, toen 't zdo moeilijk viel, gastvrij te zijn en men de logée(s) Wel moest verplichten, hun eigen distributie bons mee te brengen, terwijl 't gebrek aan woonruimte ook door weleer ruimer behuisden pijnlijk Werd gevoeld. Het pension-leven, gedurende één of meer •Weken, komt telkens meer in zwang; al wie 't maar een beetje doen kan, trekt er *s zomers een poosje tusscihen uit, huurt aan zee of bij heide en bosch een paar kamers, een gemeubi leerd optrekje. Men wil nu eenmaal gedurende den mooisten tijd van 't jaar er eens „uit" zijn, iets anders zien en doen en hebben dan ge durende al de andere Weken of maanden. Velen kost het offers, zulk een uitstapje mogelijk te maken,' maar dat heeft men er graag voor over. De jonge menschen beschouwen over het algemeen uit logeeren gaan niet a)s een bijzon der genoegen, sommigen, doen 't nog half en half uit plichtsgevoel, om dat oudere familie leden er nu eenmaal op staan, dat het gebeurt. Jelügdcongressesn, jeugdherbergen en kam peeren staan op de eerste bladzijde van hun vacant irontspanningsboek. Voor de missdhien weinige lezeressen dezer rubriek, die 't ouderwetsdh-gezellige logeeren nog in waarde houden en 't wat prettig vinden, elnkele of meerdere dagen door te brengen bij een bevriende familie of bij vriendelijke familie, schrijven We een paar niet-onaardig gevonden Wenken op. Niet natuurlijk, als zou iemand ze noodig hebben, maar meer om onder woorden te brengen, hoe Welkomen logées zich in de gastvrije woning gedragen. Men moet, als logee, niet altijd bezig gehou den willen worden, maar volkomen in staat tijm, zich zelve af en toe te vermaken met le zen, brieven schrijven of iets dergelijks, maar men drijve deze liefhebberij niet zóó ver, uren lang verdiept te zijn in spannende lectuur toet een handwerk bezig te zijn, dat héést beeft, op een bepaalden tijd èf moet, of zóó vaak te schrijven, dat de logée den indruk geeft, heimWee naar huis te hebben. Bij de verhalen, die tijdelijke huisgenooten !en beste geven, moet men met belangstelling weren te luisteren, zonder een spoor van ver veling trachten in te gaan op eenigszins breed voerige beschouwingen en toonen, dat het ge hoorde begrepen en onthouden wordt. Verder bewijze de logée kleine diensten in de huishouding of, Waar dit gewenscht noch noodzakelijk is, mag zij niet meer last geven dan nóódig is. Bovendien zal de gastvrouw het zeker op prijs stellen, wanneer haar gast iets bijdraagt tot de alg'emeene gezelligheid. De radio moge het huiselijk muzickmaken, vocaal zoowel als instrumentaal, eenigszins naar den achtergrond hebben gedrongen, pret-, tige conversatie, 't deelnemen aan een onder houdend spel, binnen- of buitenshuis, worden nog steeds op de rechte waarde geschat, Uit-logeeren-gaan mag dan, volgens sommi- (gen, niet meer „up to date" zijn, goede ma nieren, beschaving en Wellevendheid veroude ren nooat. M. (Geill. Volksblad.) VLISSINGEN. Op het 3-tal bij de Ned. Herv. Kerk te Delft komen voor Ds. A. de Voogd, alhier en Ds. M. van Empel te Middelburg. Tot onderwijzer aan de Oranjescihool is benoemd de heer H. G. J. v. d. Meij te Rittheiri. Geslaagd voor het examen electro techniek E 3 de heer C. M. v^n Puffelen. Te Antwerpen is de 19-ajrigie schippers knecht C. van B. van hier, door de electrische tram overreden. De linkervoet is geheel ver splinterd. Hij is naar het St. Elizabeths gasthuis overgebracht. Op de gehouden vergadering der N.V. „Vlïsmar", Werd het dividend vastgesteld op 8 procent. Vorige 'week werden aan de Stoomboot-Mij „Zeeland" de eerste groene kruisbessen aan gevoerd door de firma A. C. Remijnse, fruitex- port te Goes, met bestemming naar Londen. De oandidatenlijsten voor de verkiezing' van leden van den Gemeenteraad, zijn als volgt genummerd: 1 Anti-Rev., 2 Chr. Hist., 3 R- Katholieben, 4 Vrijz. Dem., 5 Vrijheidsbond, 6 Onafh. Socialisten, 7 S. D. A. P. Ln het gebouw der Openb. Leeszaal en Bibliotheek werd de jaarlijksche ledenvergade ring gehouden. De toon van het jaarverslag kon reeiht optimistisch genoemd worden. De be- Inagstelling klimt. Enkele malen werden in 1930 boekgeschenken ontvangen. Binnenkort T- zal een nieuwe catalogus moeten verschijnen. In 1930 werden plm. 200 boeken opnieuw ge bonden, een 12-tal door nieuwe vervangen. Het aantal leden bedroeg 693. Uitgeleend werden 21702 banden, bovendien een 60-tal 'werken uit andere bibliotheken. Het aantal bezoeken aan de leeszaal bedroeg 8087. Hel boekenbezit bestaat uit 4098 banden, 256 meer dan het vorig jaar. Er werd op deze vergade ring medegedeeld dat van 1—8 Juni de Openb. Leeszaal en Bibliotheek zal gesloten zijn, we gens schoonmaak. Het finantieel verslag wijst een saldo uit van f 199.781/2. In het bestuur Mwam geen verandering wegens ehrbenoe- ming der aftredenden bij acclamatie. Het is den Centr. Bond van Transport-ar beiders, na gevoerde correnspondenlie en on derhandelingen met de directie der Steenkolen handelsvereeniging, gelukt in het begin van dit jaar het uurloon voor het bunkerbedrijf alhier, met vijf cent verhoogd te krijgen, meldt „Het Volk". Daarbij werd de afspraak gemaakt dat, indien de omstandigheden niet ongunsti ger zouden worden, eind April het loon op nieuw met 5 cent per uur zou worden ver hoogd. De directie heeft tegen de tweede ver hooging geen bezwaar gemaakt, zoodat het den Centr. Bond gelukt is, het loon dit jaar met 10 cent per uur verhoogd te krijgen. In het Militair Tehuis" hjeld de Ver. „"WloningbouiwVereeniging „Gemeenschappelijk Belang" haar 13e algemeene vergadering. De •voorz. Wees er op, dat tevens het 20-jarig be staan herdacht wordt. De sedretaris, de heer W. de Ridder gaf een keurig overzicht dier 20 jaar. In de bestaande vacature Werd gekozen de heer C. J. Mommaas. De voorzitter bracht Küank aan den heer C. van der Graaf, die niet Voor een herkiezing in aanmerking kon komen, voor het vele, dat hij voor de vereeniging deed. Als blijk van goedkeuring en tevredenheid is de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon een loffelijk getuigschrift, toege kend aan Wl. de Ridder, agent van politie alhier Met ingang van 27 Mei rijdt de eleotrlsche tram van en naar de stad door de Spuistraat. De halten Kleine Markt en Nieuwendijk verval len daarmede. Alliier is door de Arbeiders-Jeugd Centrale een jeugdgebouw geopend in de Lange Zelke, de „Branding" geheeten. Verschillende 1 ver- tegenwoordigers van plaatselijke organisaties, evenals van Middelburg en Goes voerden het woord. Na ronddienen van een kopje thee en het zingen van jeugdliederen Werd deze avond gesloten. De afd. Vlissingen van den Chr. Metaal- beWerkersbond herdacht haar 30-jarig bestaan in het Conaertgebouw. Het ledental groeide 'tot ongeveer 435. -De Hoofdbestuurder, de heer J. B. H. Grotenhuis sprak over: „Onze kracht". 'Aan den heer Wl. Gillissen, die thans 10 jaar de f unci ie van penningmeester vervult, werd namens de leden een schrijfbureau aangeboden, als Waardeering voor zijn arbeid. Na de pauze fcprak de distiripts-hoofdbestuurder, de heer H. Wletselaar over „TrouW aan den bond" en gaf de heer J. L. Feiten, declamator te Utrecht verschillende stukjes. MIDDELBURG. In de gehouden Prov verg. van Vrijz. Hervormden in Zeeland, bracht de secretaris, ds. H. J. Barnoun van Zierikzee, verslag, uit. In plaats van de heeren A. Mijs te Oostburg, Ds. D. A. Hoekstra en ds. H. J. Kas- tein, werden tot leden van het bestuur gekozen do heeren Ds. D. Faber te Oostburg, ds. A. Wl. Pyinaoker Hordijk te Zierikzee en Ds. A. Land stra alhier. Tot lid van het Hoofdbestuur der landelijke vereeniging, Ds. Barnouw. Naar aanl. van een vraag om kringvorming zullen in de verschillende districten de bestuursleden bij eenkomen ter bespreking van de toestanden. De heer G van Harn, kommies alhier, is over geplaatst naar Hansweert. In de „Vergenoeging" hield de vereeni ging Schoolmuseum haar jaarvergadering. Hei ^aantal leden-onderwijzers bedraagt 426. Men hoopt dat dit zal toenemen, het aantal leden niet-ondeorwijzers bedraagt 137, dat der gemeen te- en schoolbesturen resp. 39 en 34. De be grooting werd vastgesteld, met als eindcijfer f9.70. De penningmeester acht het gewenscht, d,at in iedere gemeente een correspondent wordt benoemd, die de gelden persoonlijk int. Er komen steeds bergien kwitanties terug. In het bestuur werd gekozen Mevrouw Was- Ozinga te Vlissingen, evenzoo de heer .B. H. Ligteringe, aldaar. In een zeer druk bezochte vergadering sprak de heer A. Rienske, hoofdinspekleur van het L. O. in de 3e hoofdinspectie te 's-Graven- hage over „Internationalisme bij het onderW." VanWege de Ned. Ver. van Huisvrouwen is een medaille met oorkonde uitgereikt aan Mej. Elizabelh de Koning, wegens USA-jarigen dienst als hulp in de huishouding bij Mej. M. Callen- fels alhier. Bij de Ver. van Vrijz. Hervormden alhier is bet 500ste lid ingeschreven. Herbenoemd is tot secretaresse van den Voogdijraad Mej. Mr. E. C. Ch. de Visser. Door de politie is aangehouden zekere de B. die er van verdacht wordteen bankbiljet van f1000.dat een ingezetene had verloren, te hebben gevonden en dat zich te hebben toege ëigend. Hij geeft voor, het uit vrees voor ont dekking te hebben verscheurd. In den laatsten tijd wórdt onze provincie onveilig gemaakt door een persoon, die zich onder allerlei schoonklinkende beloften weet op te dringen, om geld afhandig te maken, om dan spoorloos te verdwijnen. Gewoonlijk gleeft hij zich uit voor aardappelkoopman, zeggende voor een schip te moeten zorgen om den in gekochte aardappelen in te laden. In verschil lende gemeenten in de provincie heeft hij reeds slachtoffers gemaakt en bij eenige per sonen een rijwiel medegenomen, dat niet werd terugbezorgd. Men zij dus gewaarschuwd. In de gehouden vergadering van het be stuur der Handelsschool is benoemd tot direc teur van de Handelsschool en de H.B.S. (A) öe heer P. C. de Jonge, leeraar in de natuur wetenschappen aan de H.B.S. (A) eerste openb. handelsschool ]te Amsterdam. DOMBURG. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier door Ds. K. H. Quéré te Nijbroek (Geld.). Donderdagavond vergaderde de Boeren leenbank. Het saldo winst bedraagt f2778,34. Als bestuurslid Werd herkozen de heer L. Cor- ré. Als lid van den Raad van Toezicht de heer G. van de Putte. Als plaatsvervangende leden werden herkozen de heeren J. Wisse Pz. en W. Provoost Az. MELISKERKE. De heer P. J. Lamain, onder- wjijiZer alhier, is als zoodanig benoemd te PynaCker. In een vergadering van „Patrimonium" sprak de heer Wl. A. den Hollander van Mid delburg over „Het Gemeenteprogram van Pa trimonium". N. EN ST. JOOSLAND. Door een mislukte voorbereiding kon de vergadering tot een op richting van een afd. van den Chr. Landarbel- dersbond niet doorgaan. Na inliohting van den heer Vingerling, gaven zich vier leden op, en namen zij de voorbereiding op zich van een later te houden vergadering. Dan ook zal de heer V. namens het hoofdbestuur aanwezig zijn. SEROOSKERKE. Op de veekeuring van 19 Mei Werden de volgende prijzen toegekend. Voor stieren (oude) eigenaar W. C. Allaart, le prijs van f5.id. (jónge) eigenaar Abr. Mal- jaars Az., een le prijs van f5.Voor melk- ikjoeÜen no. 1, eigenaar P. de Buck een le pr. van f4.plus f2.50. Deze koe w'erd kampioene Nr. 2 en 3 eigenaar Joh. Wondergem, ieder f3. No. 4 en 5, eigenaar K Kludjfhout, ieder f2, No. 6, eigenaar P. Melis WIz., fl.50. Jongvee. Hiervoor werden twee prijzen van f 1.toege kend, eigenaar J. Wondergem. SOUBURG. De gemeenteraad nam de voor stellen ter verbetering van den Ritlhemsahen •weg, met algemeene stemmen aan. VROUWEPOLDER. Alhier vergaderde de ver. voor Ziekenhuisverpleging. Het aantal leden be- Idraagt thans 118. Het Centraal Bestuur gaf, behoudens goedkeuring door de alg. vergade ring, een drietal uitbreidingen aan art. 1. VEERE. In de Raadsvergadering herdacht de burgemeester het plotseling overlijden van <dem heer J. Wl Perrels, die gedurende 4*5 jaar de gemeente als pol it ie-agent heeft gediend, doch die tevens zich bewoog, met zeer groote kennis, op het gebied van de oudheden van Veere. ZOUTELANDE. Onze vroegere predikant Ds. D. J. Lazonder te Werkendam, die van 1906 1911 de Ned. Herv. Gemeente alhier diende, hoopt 10 Juni zijn zilveren ambtsjubileum te gedenken. Een mooi succes. Op het Nationaal Concours te Alblasser- dam behaalde de mandolinevereeniging „Tovido", directeur de heer M. P. Vente- vogel, een 1ste prijs in de afdeeling t- muntendheid met 324 punter Net tt b halen aantal punten voor een eersten pi ijs was 300, dus was de vereeniging 24 punten boven het minimum Voor deze kleine groep executanten (16 in getal) is het een heele mooie prestatie, om zoo in één keer zich door de uitmun- tendheid-afdeeling heen te werken en zien zij zich nu geplaatst in de Eere-afdeeling Zoo kunnen we dan zien, dat niet altijd het groote aantal muzikanten het moet doen. Wanneer elk voor zich zijn partij machtig is, kan veel bereikt worden. „Tovido" heeft dit tenminste laten blijken. Ons complimentL. De verloting van de Accordeonver „Crescendo" zal plaats hebben Zaterdag 30 Mei in de groote zaal v.m het O-and hotel „H itannia" des avo. ds 8 uu (in gang achterzijde.) Na afloop dn trekk n zullen nog eenige muzieknummers ten ge- hoore gebracht worden. Na afloop bal. Houders van loten hebben vrijen toegang. RATIONEELE VEEVOEDING. Het is een algemeen bekend feit, dat op vele bedrijven nog heel veel geld verkwist wordt dopr een foutieve voedering der koeien. Op dit punt is reeds herhaalde malen van de meest verschillende zijden gewezen. Prof. B. Sjollema zegt hiervan: dat door een oordeelkundige voeding millioenen guldens bespaard zouden kunnen worden; hij schat de verliezen door foutieve voeding op ongeveer 20 cent per koe per dag, hetgeen voor een bedrijf met een aantal koeien een groot na deel beteekent. De verkwisting bestaat, hoofdzakelijk hierin, idat men de koeien veelal onoordeelkundig voert, zoodat de eerae koe veel minder ontvangt dan zij in verband met hare productie noodig heeft terwijl de andere koe weer veel meer ontvangt dan noodig is voor zelf onderhoud en "melkproductie, terwijl daarnaast de voe dingsverhouding veelal onjuist is. Het gevolg hiervan is, dat een koe in het eerste geval on- tnogelijk in staat is die hoeveelheid melk te blijven geven als waarvoor zij den aanleg bezit, terwijl in het tweede geval de melkproductie eveneens nadeelig beinvloed zal kunnen wor den door het mestend vermogen van dit te rijke rantsoen. Van een oordeelkundige, maar vooral van een economische voedering is op deze Wijze geen sprake. De eenigste oplossing om aan deze verkwisting een einde te maken, bestaat wel hierin, dat men een individueele voedering der koeien toepast, d.w.z. dat men zijn dieren elk voor zich voert overeenkomstig haar melk gift. De verwezenlijking van deze oplossing lijkt op het eerste giezicht, moeilijk en een praclisch onuitvoerbare taak. Dit alles is on getwijfeld, dikwijls ook het geval, vooral wan neer, men met veel koeden, met sterk uiteen- loopende melkproduoler te doen heeft. Daar bij komt, nog, dat met het voortgaan der taxa tieperiode, de voedering zich eveneens moet wijzigen. Dit allies maakt dat het lastig is een ideale, (individueele voedering toe te pas sen. Evenwel is men, na lange studie, en onder zoeking er in geslaagd de individueele voede ring dusdanig te vereenvoudigen, dat nu deze ideale voeder wij ze zonder eenig bezwaar op elk bedrijf toegepast kan worden. Voor de practische uitvoering is een vereischte, dat de geheele stal steeds, hetzelfde, althans een gelijkwaardig ruwvoeder in een grondrantsoen ontvangt. Zooals wij reeds opmerkten is men er in geslaagd zulk een voedering Le' vinden. De rationeel e veevoeding bestaat, in het voe deren van „Ratio" veekoek een product van Bertels Oliefabrieken. Ralio is zoodanig uitgebalanceerd, dat bij bepaalde ruwvoeder gi-ondrani socmen, welke berekend zijn voor e en koe van 500 KG. levend gewicht en een melkgift van 5 liter, slechts 2 koekjes noodig zijn voor de produc ie van iedere liter melk boven de 5 liter. Voor zwaardere koeien mei '©en levend ge- Wicht boven de 500 K.G., zal naar verhouding het grondrantsoen, verhoogd moeten worden. Evenwel zal door deze voeder-me. hode dui delijk de oplossing blijken van de individueele voedering, zoodal hierdoor vele moeilijkheden ,aan de voedering verbonden, worden opga heven. De Wl DE VUILNISWAGEN. Ik heb nimmer iets kunnen gevoelen voor de exate wetenschappen en als ik u mijn oude H.B.S.-rapporten zou kunnen laten zien, zou ik mijn bewering aan de hand van de daarop voorkomende cijfers kunnen staven. Ik heb namelijk een hebbelijkheid, een on-hebbelijk- heid misschien, om in alle dingen der wereld te speuren naar romantiek. Meeslal gelukt het mij dadelijk, soms moet ik lang kijken en na denken vóór ik haar vind. Daarom verafschuw ik de exacte wie'enschap- pen. Wlant hoe ik mij in den loop der jaren ook insjxande, onder welken hoek ik ze ook onder 't oog nam, zij gaven tol dusver niet de minste hoop ooit iets, wat op romantiek gelijken zou, aan zich te verbinden. Het was altijd met een zeker gevoel van spijt en wrevel, wanneer ik

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 5