Draag enrfanbod Doorzitien PUROL Jiwm Ie BLAD V I C E-V E R S A Heerenbaai EEN DUBBELTJE WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Dit nummer bestaak^it^ 8 pagina's MUM Van Week tot Week 37e JAARGANG DRUKKERIJ H. WEGEL1NQ VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. VRIJDAG 29 MEI 1931 No. 21 ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT Uitgave H. Wegeilng, Noordstr. 44, Telef. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Ik Ook op het gebied van Kantoer- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop I en zijn toch het laagst in prijs I tïeHijaajrlijtsdue gemiddelde. Eén der dingen die men als uitvloeisel van het crisis-wet je had verwacht. In „Het Volk" schreef de heer Henri Polak, dat de Nederlandsche vlag is de oude Staten- vlag. Zij is van revolutionairen oorsprong en is het symbool onzer natie. Men behoeft zich volgens dezen soc-dem. in het geheel niet te schamen haar uit te steken. "Wie betwijfelen zeer, of zijne partijgenoot-en het in dit opzicht [wel geheel met hem eens zijn. f In Eelde, even ten Zuiden van de stad Gro ningen,. werd een nieuw Nederlandsch vlieg veld geopend, waarmede het hooge Noorden des lands, de provincies Groningen en Drenthe, verlost worden uit een betrekkelijk isolement, waarin zij ten opzichte van het Wlesten nog altijd zijn gelegen. Binnen het uur zal men thans vanuit Groningen Amsterdam kunnen be reiken. In het zonnige Spanje is de kruikenveinter een gewone verschijning. Zijn ezeltje torst twee groote pakken met koopwaar langs de flanken ien de koopman slentert naast zijn lastdier. Een groepje ondernemende mannen nlit Salva Tierra, nabij Sevilla, hebben het plan opgevat naar Europa te gaan. En zoo zullen ook wij Nederlanders met een verzoek vereerd worden. Hun terra-cotta-kleurige krui ken hebben de eigenschap, dat zij de dranken [zeer koel bew'aren, weshalve ze in Spanje zeer gezocht zijn. Door de Amsterdahisdhe rechtbank Werd een aanvang gemaakt met de behandeling van de strafzaak tegen den Leidekkerspatmooni M. M. 'werd verdacht van moord op zijn comparj- non in den toren van de Gerardus Majella-kerk te Amsterdam. Door den verdediger van be klaagde, Mr. Kokosky, werd om een onderzoek gevraagd naar de geestvermogens- van ver dachte. In verband daarmede Werd~de behan deling der zaak geschorst. Geheel onverwachts heeft de regeering maat regelen genomen tegen b uiten land sob e m usici. Slechts Duitschers zullen in de naaste toe- kcmsL ons land nog vrij mogen binnentreden iot het uitoefenen van hun op het oogenblik weinig' lucratief beroep. Wie kunnen niet be- oorde-elen, of de Nederlandsche musici met dezen maatregel erg gediend zijn. Hun voor naamste concurrenten zijn immers de Duit schers juist en deze worden niet gètroffenL Maar wellicht geeft de uitwijzing der buiten landers eenige verluchting. Doordat de Zui4*Afrikaansche fabrikanten blijve nlweigeren toe te treden tot de overeen komst tot productie-beperking, heeft de alge meen eciommissie van de Beurs voor den Dia- rmnthandel op voorstel van de Internationale Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest I Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten Commissie besloten, de bestaande produotie- bepoking met ingang van 24 Mei op te hef fen. Al weer dus een kartel, dut ontbonden moest 'worden. Op verzoek van het Hoofdbestuur van het Genootschap „Vrij'"Nederland" en van Mr. van r.oorne heeft zich een eereraad gevormd, die het bekende conflict zal onderzoeken en wel a. of he- royement van Mr. van Doorne en zijn ontslag als bestuurslid van de A.V.R.O. op regelmatige wijze heeft plaatsgehad en b. of de door en vanwege het A.V.R.O. bestuur gepubli ceerde beschuldigingen tegen Mr. van Doorne [geuit, 'waarop zijn royement en ontslag ge- jbaseerd zijn, gerechtvaardigd zijn. I In Utrecht heeft een onbekende eene pu blieke vrouw vermoord, die nog sleüh's eeni ge maanden getrouwd was. Een, moord is tegen woordig ook al niets bijzonders meer en aan de orde van dendag. De Utreohtsche moorde naar schijnt wel zeer omzichtig te werk te zijn gegaan, want tot heden heeft de polj:ie nog geen spoor van den dader kunnen ontdekken. BUITEN LA ND. Het ijs gebroken?? Een n,feu,we katapult Zonderling aanbod. Fimein üeele catas trophe in Oostenrijk voorkomen. Per vliegtuig er van door. Fascistische contra Katholieke studenten' in Iialië. Kabinetscrisis in België. Wanneer het Waar is, dat Rusland niet zoni- der Europa en Europa niet zonder Rusl. kan. En Wanneer het gedesorganiseerde Europa er Weer boven. op te helpen is door de economi sche samenwerking tusschen Rusland en Euro pa volledig te herstellen, dan staan de zaken O.!, er niet slecht voor. De concessies van Lit winof, den Russisohen volkscommissaris van buitenlandsche zaken, waren van dien aard, dat de hand der verzoening niet kon worden (geweigerd. „Als de bolsjewiki tegenover de Russische socialisten dezelfde verdraagzaam heid aan den dag legden als Litwinof tegen over de burgerlijke regeeringen", zoo verklaar de Brouclhère op het congres der Fransche so cialisten, „dan zal een dag komen waarop de v.ROSSEM's TROOST BINN ENLAND. Pinksterfeest. Verkeersongevallen. Proe ven v. dr.. Veraart. De uitvoering der Tarwewet. De Nederlandsche vlag. Een ndëuwr vliegveld. Spaanscihe kruiken- venters. Majellakerk-zaak geschorst. We ring van buitenlandsche musici. Pro ductiebeperking in de diamant-industrie Mr. van Doorne en de A.V.R.O. Moord in Utrecht. Wie hebben gedurende de Pinksterdagen schil terend weer gehad. Wel stond er eersten Pink sterdag tamelijk veel wind. Zelfs bracht ons De Bilt de waarsahuiwing „Weest op uw hoede" Maar We hebben niet te klagen gehad. Het is waar Pinksterweer geworden. De uittocht uil de steden groeide tot eene volksverhuizing. Geen rook pluimde meer boven de zwarte mon den der lange pijpen, geen vlammen braken uit de wijde muilen van de smeltkroes. De arbeid had men geslaakt, iedereen trok naar buiten, naar de lachende landouwen. Het werd één file van trekkende mensehen, waartusschen de auto's schoten gelijk opgejaagde dieren. Matuurlijk is het feest fop verschillende plaatsen verstoord geworden. Nabij Sneek werd een auto verpletterd bij het passeeren van een autohbus. Twee inzittenden werden gedood. In Den Bosch botsten twee motorrijders legen elkaar. Beiden zijn aan de bekomen verwondin gen bezweken. Op den Muiderslraatweg be kend ongeluksoord werd een motorrijder aangereden door de Gooiscbe tram. Een Duit sche dame Werd gedood. Het aantal verkeers ongelukken was legio, te veel om op te noe men. In Scheveningen poogde de heer Veraart de Pinkstervreugde te verstoren. Met medewer king van de K.L.M. wilde hij n.l. boven de Noordzee aantoonen, dat metereologische pro cessen vanuit vliegtuigen technisch beïnvloed kunnen Worden. Hij wilde met andere woor den regen maken. Wiel kwamen boven de zee eenige Wolkengroepen opzei ten, maar de heer Veraart slaagde er wij zouden haast zeggen: gelukkig niet in regen te verwekken. „De HaagsChe Post" schrijft, dat een eenvou dig rekensommetje leert, dat w'anneer straks het maalpercentage van 25 pCt. bereikt zal zijn en dat is het doel, waarnaar de landbouwers 'streven het publiek in den vorm van hoo- gere brood- en koekprijzen een bedrag moei offeren van vijftien millioen gulden per jaar. Bovendien moet, volgens dit blad althans, de tarweuitzaai dit jaar in het tarwedastrict Gro ningenDrenthe het dubbele bedragen van het (Vrij naar het Engelsch). 33. Maar na deze woorden, kwam Tipping, wiens bloed op het kookpunt was, op de manier vam een Zoeloe op hem afspringen, terwijl hij zijn lange armen als molenwieken in h«« rond, zwaaide en toen hij zag, dat zijn vijand geen poging deed om een gevecht met hem te begin nen, maar alleen angstig achteruit week, greep hij hem bij den kraag als een voorspel om hem van achter een geducht pak slaag te geven. Ofsahoon de heer Blinderston, zooals wij ge zien hebben, tegen vechten was, moest hij toch eene poging doen om zichzelf te verdedigen en was van meening dat het van het grootste be lang was zijn tegenstander op de meest kracht dadige wijze buiten hel gevecht te stellen, voor dat deze gelegenheid had gehad zijn aanvallen de voornemens te volvoeren. Paul keek sterk om zich heen en gaf hem een flinke schop on der zijn vest. Het resultaat overrof zijn sttoutste verwach tingen. Tipping viel in elkaar als een zoulzak en toen hij opgestaan was, waggelde hij weg als een dronken man, zonder een woord te zeggen, rood in zijn gezicht van de pijn, terwijl Paul kalm en zegevierend stond toe te kijken. Hij had die jonge snaken eens getoond, dat hij niet van plan was hun onzin nog langer te verdra gen; Zij zouden hem nu wel met rust laten. Maar daar klonken weer kreten en gebrom van „Schande." „Je mag niet beneden den riem slaan, lafaard." Het bleek, dat hij op de een of andere manier hun wetten overtreden had. „Het is dwaas", dacht hij, „toen ik niet vocht, noemden ze mij een lafaard, en nu schijn ik ook niet erg hij hun in de smaak gevallen te zijn. Maar hoe het zij, het kan mij niet schelen. Ik heb hem zijn bekomst gegeven". Maar na eenigen tijd strompelde Tipping verder, nog kreunend en doodelijk bleek uit ziende, geleund op den schouder van Biddlei- ciomb en 'Werd met algemeene sympathie en medelijden door de andere jongens bejegend. „Dank jullie wel," zei hij met groote inspan ning. Natuurlijk ben ik niet van plan met hem te gaan vechten na zoo'n streeki; maar mis schien zullen jullie wel zien, dat hij toch niet zoo gemakkelijk ontkomt, als hij ziclh dat voor stelt. Er ontstond een algemeen geschreeuw van: „Ja hij moet er 'voor boel en. Wie zullen hem leeren, hoe hij vechten moei. Dan zullen wij eens zien, of hij Weer zoo iets durft uit te hal len." „Ik hen er voor", zei Biddleciomb, „dat hem openlijk tereaht stellen. Grim zal niet ko men, want ik heb hem een uurtje geleden zien uitgaan". Het denkbeeld ondervond veel bijval. Paul had gehoord van een „openlijke terecht stelling", en had een vage voorslelling, dat het geen pretlige gewaarwording voor hem zou zijn, vooral toen hij dat zag ieder druk bezig Was een knoop in het eind van zijn zakdoek te draaien. Hij trachtte tevergeefs zich te ver ontschuldigen, nog eens en nog eens ver klarende, dat hij nooit de bedoeling1 gehad had den jongen pijn te doen. Hij had alleen zichzelf verdedigd en gehandeld in de meening, dat hij volmaakt vrij was, hem te raken, waar hij kon, enz. Maar zij waren niet in een stem- m|ing' om zijn veronts'ctiu,l dig^ngenaan te hooren. Zij stelden zich op in twee lange rijen in het midden van de speelplaats; en terwijl Paul nieuwsgierig stond toe te kijken, wat dat allemaal wel beteebemen moest, liet iemand zich op hem neervallen en droeg hem naar het uiteinde van de rijen, waar Tipping stond, 'die al voldoende hersteld Was om in staat te zijn hem door middel van een flinken sdhop „weer overeind te zetten", zooals hij dat noem de. Daarna had hij een verward gevoel van als een dolle door de dubbele rij van jongens te hollen onder een hagel van klappen, die hij op zijn hoofd, schouders en rug opving, tol hij het eind van dei rij bereikt had. Daar gekomen Werd hij flink in de rondte gedraaid en weer in galop naar Tipping gezonden, die op zijin beurt hem Weer terug liet gaan en hem aldus noodzaakte den versohrikkelijken loop tusschen de twee rijen van jongens nogmaals te door staan. Nog nooit van te voren had mijnheer Blinderston zich zóó pijnlijk en beleedigd ge voeld. Maar zij hielden zoo nog langen tijd vol, nadat de eerste narigheid van het geval af was toldat ten laatste uitputting van hun •slachtoffer hen medelijdend stemde en zii duwden hem beschaamd in een hoek en lieten hem daar jammerend over hun mishandeling! achter, totdat de bel voor het middagmaal luidde. „Als ik hier blijf, zal ik gauw doodgemaakt zijn", kreunde hij. „Die jeugdige vagebonden 'eenheid der arbeidesklasse (bedoeld wordt den samenwerking tusschen soc. en com.) zal worden hersteld". In Genève schijnt in de afgeloopen week het ijs werkelijk gebroken te zijn. "Was bet tot nu toe de gewoonte aan de Iwioorden van Litwinof niet veel aandacht te schenken, ditmaal week men van die gewoonte geheel af. Geen rede vond men belangrijker dan die van den Russisch en volkscommissaris. „Noodzakelijk moet er strijd zijn tusschen het kapitalistische systeem van Europa en dat van de Sovjetregeering", zoo sprak de Rus. „Maar", ging hij voort, ,.,het is niet noodig, dat de twee stelsels elkaar bestrijden door te trachten hun voortbrengselen tegen lager /prijzen dan die van de andere zijde op de we reldmarkt te werpen. Rusland heeft geen be lang bij eene vermindering van de prijzen zijner udtvoerproducten, 'Want het zou zich zelf daardoor schaden." M.a.W. zal Rusland geene oneerlijke concurrentie voeren. Inderdaad eene toezegging van belang. Alleen zullen we moeten afwachten, of Rusland zich aan zoo'n overeenkomst zal houden. „Om tot cdonomi- ^sefiie samenwerking te( komen", verklaarde Litwinof verder, „is het'noodig, dat de Euro- p-eesche staten eene overeenkomst sl uiitert; waarbij zij zich verbinden aan alle regeeringen van Europa een gelijke economische behande ling toe te staan." Een economisch noin-agres- si ei-paCt dus, slooping der tolmuren. Ook al een prachtig idee. Tegenover de concessies van Li'Winof stond de verzekering van den heer Henderson na mens alle Volkenbondsleden, dat niemand er aan denkt een agressieve politiek, noclh op politiek noch op economisch gebied tegen de Sovjett-regering te voeren, welke verzekering in eene onder doodscbe stilte van de overvolle kaal aangehoorde rede van den heer Zaleski werd onderstreept. Te Tarborough werd een nieuwe ka'apult met succes beproefd, die een bombardements vliegtuig met een gewicht van. negen ton de lucht inslingert; De katapult, die 4000 P.K. ontwikkeld, wordt gedreven door saamgeperste lucht. In het vliegtuig' voelt men niet den fronste schok. Alweer dus eene verbetering in de oorlogstechniek. - „Eene betere verdeeling van den rijkdom is het eerst noodig in de wereld", zoo ver klaarde Sir Charles Trevelyan, een Labour- afgevaardigde in het Lagerhuis, in een rond schrijven aan zijne kiezers. Eene meening die overigens door meerderen wordt gedeeld. Maar een onbekende conservatieve candidaat, die straks den strijd met Sir Trevelyan zal aan binden, wilde dan ook de consequentie daar van zien en heeft nu aan Sir Treveilyan het votédderling aanbod gedaan gelijk met hem de helft van zijn vermogen ter beschikking van de armen van New-Castle te stellen. Of de wiereld met een dergelijke handelwijze erg gedend zou zijn, is eene vraag waarover men van meening kan verschillen. Noch.ans blijft het aanbod merkwaardig en getuigt van den ernst en de opofferingsgezindheid van den 'conservatief. Het schijnt, dat in Oostenrijk door tijdig (zouden mij mettf alle plezier vermoording, V-cffuden mij met alle plezier vermoorden, als als 'zij niet bang Waren er stokslagen voor in de plaats te krijgen. Ik ben een ongelukkig tnmsoh, len ik WOu dat ik dood was". Ofschoon dien dag een halve vacantiedag was, werd dm heer Blinderston1 de onplezierige ervaring van bet voetbalspel gespaard, want een storm vermengd met regen en sneeuw, die om 3 uur ongeveer opstak, hield de jongens dim dag binnen de schoolmuren gevangen. De jongens zaten oip hun plaatsen in het school lokaal, zich elk op hnn wijze vermakende sommigen lazen, sommigen deden spelletjes; anderen te lusteloos om te spelen en ook geen plezier hebbende een boek te lezen, brachten dm tijd zoo goed als zij konden door met ruzie zoeken m vechten. Paul zat in een hoekje en deed alsof hij een boek las. Tegen het einde van dqn middag kwam de doctor binnen en ging aan zijn schrijf af el zit ten, 'Waar hij met ijver aan het werk begon om een soort van document samen te stellen, dat hij eindigde met voldoening over hel resultaat van zijn arbeid. Tom zei hij. dat volgens de gewoonte van 's Zaterdagsmiddags, het uur voor de thee be steed zou worden met naar huis te schrijven. De boeken, schaakborden en dominospellen werden weggeborgen en een nieuwe stalen pen en om velletje schrijfpapier, waar bovenaan in 'oucL-Engelsehe letters „Chrichton House School", geschreven stond werd aan ieder jon/- gen gegeven. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1