BURGERLIJKE STAND WEGELING'S NIEUWSBLAD TAN TRUDAG 22 MEI 1931. No. 20. erkent eene afkeuring van de door Briand •evoerde buiten Landsche politiek en het af treden van Briand als minister kan worden tegemoet gezien. Een vinnige politiek tegên- ver Duitschland zal er ongetwijfeld het ge- olg van zijn. En dat in een tijd als deze. Hoe wel op het oogenblik, dat wij dit schrijven, nog geen definitieve cijfers bekend zijn, valt toch uit den voorloopigen uitslag reeds met zekerheid op te maken, dat de nationaal-sod., dus de Duitsche fase., een ontzettende overwin ning hebben behaald en thans verreweg de sterkste partij in den Landdag zijn. Nog zoo'n staat en het kleine onbelangrijke partijtje van 1928 heeft in Oldenburg zelfs de meerderheid der kiezers achterzich. En, was die strijd tussehen de fase. onderling er niet geweest, wellicht dat zij dit resultaat reeds bij deze verkiezingen bereikt hadden. Overwinningen der nationalisten in Frank rijk en Duitscihland. Het is gevaarlijk. Toscianini, de beroemde dirigent, weigerde tijdens een herdenkingsconcert te Bologna het fasCistenlied te laten spelen. Wat dat Wil jz eggen, moest zelfs Toscianini ondervinden. |Niet slechts dat hij mishandeld werd; hij werd zelfs gevangen genomen. Zijn huiis schijnt al door rechercheurs en carabinieri bewaakt te worden, bang als men is, dat Tosaanini de vlucht zal nemen. Het benieuwt ons wel, hoe dat zaakje zal afloopen. In Spanje is het tot gewelddaden tegen de Katholieke kerk gekomen. In Madrid, ook in verschillende plaatsen buiten Madrid, werden verschillende kerken en kloosters in brand ge stoken, zonder dal de regeering in staat was ook maar het geringste hiertegen te doen. La ter is dit toch gelukt met behulp der marech aussee, de Guardia Civil. Nu beschuldigt de regeering de monarchisten met de communisten hoofdzakelijk de bewerkers van het geweld, samen te spannen teneinde de republiek tém gronde te richten. Over het lot van den Dusseldorfschen massa- inooordenaar Peter Kurlen zal eerst na de Pinksteren worden beslist. Het staat noggeens zins vast dat hij terecht gesteld zal worden. Over liet proces worden nog tallooze nabe trachtingen gehouden. Het merkwaardigste ar tikel vonden wij in de „Groene Amsterdammer" Wij lazen o.a. het volgende: „De ondeskundiger! echter namen maar liever aan om de akelige consequenties van het tegendeel dat Kurteri een abnormaal wezen, een geestesziéké was. En dan schijnt het toch niet gansch in den haak, dat men hem zijn hoofd afsloeg. Zooiets doet men tegenwoordig niet met zieken, al geef ik toe, medisch, deze behandeling wat vóór heeft op menige andere. Doch men bedoelde hier niet een, zij het wat radicale, genezing. Men dacht primo, aan voldoening, van dal „beleedigd rechtsgevoel" des volks, dat hier meer juist primilieve wraaklust moet heeten. En vervolgens dacht men heeiemaal niet, maar „ruimde op", met veerkrachlig aller dierbare rechtsbeginselen, wijl onze maatschappij niet ruim of vindingrijk genoeg is te weten, hoe zoo'n zieke te behandelen en waar. Bij allen, vaak absurden, eerbied voor het leven, waar liet zieken en ongeborenen geldt, is het een /.onderling schouwspel het Openbaar Recht van den Staat even reddeloos, ru|W en primair te zien, als de moordenaar zelf, die tenmins e nog het excuus had, dat hij ziek was. "Welbeschouwd kon de Justitie dit excuus misschien ook heb ben, maar zij beroept er zich niet op. lm elk opzicht was dit crimineel proces een cultuur verschijnsel eerste klasse. Men ziet wel iede re zaak kan van ,vele zijden bekeken worden In Frankrijk hebben wij een algemeene sta king in de textiel-industrie, waarbij niet min der dan 100.000 arbeiders betrokken zijn. De oorzaak is de door de patroons afgekondigde loonsverlaging. Ondanks het feil, dat er in Frankrijk zoo weinig werkeloozen zijn, is het daar dus ook niet alles koek en ei. Ook in Zweden komen arbeidsconflicten voor' til verschillende industrie- en havenplaatsen /.ijn militairen geconcentreerd. Behalve cava lerie en een af deeling fnitrailleurs is zelfs ->on tornedo;a"cr nan- h rumoerige district gestuurd. In de jongste encycliek van ^aus Pius XI wordt bijzondere aandach! gewijd aan het so cialisme. Het socialisme, zoo zegt de Paus, heeft zich gevleid met de hoop, voor deze wan orde (het tiranniek Optreden van trusts en b ar tels) een radicaal geneesmiddel te verschaf fen. Het middel bleek eefhter erger dan dé kwaal. Sinds de publicatie van de encycliek R er urn Novarum heeft echter ook het socia lisme ingrijpende wijzigingen ondergaan. Het heeft zich in twee duidelijk van elkaar verschillende stroomingen gesplitst. Het eerste het communisme genaamd, heeft uit het socia lisme de uiterste consequentie getrokken en kan onder geen beding met de leers tell ingén van de kerk verzoend worden. De tweede, dié den naam socialisme heeft behouden, heef' in tal van landen haar program verzacht. Ver a oh ei dene harer eischen, welke niet in strijd zijn met het recht, worden door de kerk gedeeld '"gezinspeeld wordt hier op de samenwerking tussehen social, en Cen'rum in Duitschland) Het socialisme behelst even'wel eené opvat ting van de grondslagen der Mij., zóó tegenover gesteld aan die, welke door de kerk wordt ver kondigd, dat elke verzoening, Wat de leerstel lingen betreft, tussehen beide standpunten on mogelijk blijft". „Niemand", aldus de encycliek „kan tegelijkertijd een goed katholiek en echt socialist zijn". Reno is een plaatsje in den Staat Nevada, 'wiaar vanwege de groote beperktheid der Sorinjalitedlletri, te vervullen bij echtscheidin gen, de meeste huwelijken ontbonden worden. Van heinde en ver stroomen de Amerikanen er heen. Het gaat er zeer gemoedélijk toé, wel ke gemoedelijkheid wel het toppunt bereikté toen dézer dagen tWee vrouwtjes voor den rechter verschenen in pyama's. Dat was zelfs den rechter te kras en de dames kregen een schrobbeering die niet malsch was. Maar de scheiding kregen ze toch. H. VLISSINGEN, van 13—21 Mei 1931. Ondertrouwd: J. Spuij, 26 j. en C. van Schijn- del, 21 j. en M. Verhuist, 21 j. H. Jasperse 29 j. en D. Poppe 26 j. Getrouwd: K I. van der Afeulen. f. en M. P. Boucherie 24 j. J. P. C. Bakker, 27 j. £n J. van Boven, 22 j. L. Caljouw 23 j. en W'. P. dp Wijze, 18 j. Bevallen: E. L. A. M. Braat, geb. Nuijter, z H. C. Bakker, geb. Louwerse z. J. Hen driks geb. Bakker, z. A. M. van Bruggen geb. Styoottmans, d. K. L. vanl Oostveen geb. ,Murk d. A. F. Janssen, geb. Peters, d. M. V. E. Petjers, geb. Verciajnmen, z. G. Zeijypimaker, geb. Buis, d. G. Bömer, geb. Mesker, z. L. B. M. van der Lirqden, geb. Aspeslagh. z. Overleden: I. A. Venema, 48 j. man van M. de Doielder H. C. Louiwerse *24 j., vrouw van A. Wt Bakker J. Goetjheer, 69 j. man van M. A. E. Rekkers J, van Eenen- <n,aam z., 3 j. JSfOUBURG, van 14—21 Mei 1931. Getflnouwd: Gerrit in 't Anker jm. 23 j. **ti Jaoomina Poppe jd. 22 j. Geboren: Jacob z. v. Jan Dik en Marga- retie Groenhoff. Overleden: Gijsberfca de Koek 26 j„ vrouw van Charles Louis Deurwaarder. MIDDELBURG van 13—21 Mei 1931. Bevallen: M. AdriaaneJanse, z. C. M. Lefe.vre-V entte vogel, d. D. L. van de Vijver-Best, d. - J. C. Wa 11 h uis- A n deri es se, d. Ondertrouwd: J. A. P. Geers, 36 j. en M. Sturm, 33 j. J. A. Dourleijn, 27 j. en F. A. de Pagter, 27 j. Getrouwd: A Walraven 23 j. en F. S. van den Broeke, 23 j. M. H. C. P. de Vos, 24 en T. J. Wlisse, 22 j. EENVOUDIGE DEGELIJKE JAPON. Voor de beginnelingen onder u Is dit een "▼oorbeeld bij >uitjhjdmendheid. De '\japon is gesneden in de meest eenvoudige lijnen, allés naar beneden uit een stuk. Het vest en kraag zijn van een Contrastee- rende .stof. De rok heeft zes kiokplooiem. Dit is het tnodel om uit te voeren in een van de veile tweed-soorten, die op het oogenblik in bijna ieder winkelraam zijn ten toon gesteld. Knippatronen kunnen aan onze bureaux be steld wprden onder no. 391 voor de maten 42, 44, 46 en 48. Kosten 55 dents. POPPEN. KNUTSELEN. Knutselen is een liefhebberij en daarom niel aan te leer en. Tracht niet uw jongen tot tim meren of soortgelijk werk aan te zetten, wan neer hij daartoe zelf den drang niet gevoeld. Is dat echter wel het geval, dan zult u die liefhebberij niet genoeg kunnen aanmoedigen. Geef hem gereed os hap bij verjaardag of St. Nido-laas. Ruim hem een plekje in., waar hij naar hartelust knutselen en knoeien kan. Een ruime kast is reeds meer dan voldoende in vele gevallen. Het is een hobby die niet genoég te waardeer en is. Een liefhebberij waar hij en al zijn h uisgemooten te zijner tijd het ge noegen van zullen beleven. Een handige knut selaar te ktea breatft vael gar lef m gezelligheid. Hoe vernuftig speelgoed-fabrikanten ook te werk zullen gaan, welke nieuwe soorten van speelmateriaal zij ook zullen pousseeren, een van de alleroudste vormen, de pop, zal nim mer uit de omgeving van hel kind kunnen wor den verdrongen. Zij mogen het aanzien van de pop verschillend maken, een vondst bijvoor beeld Was de „Teddy-Beer", zij kunnen Neger poppen in den handel brengen, poppen met Chineezen-gezicihten, poppen van was, pop pen van celluloid, poppen van linnen, van van zijde, van cauchouc, Ms het maar poppen •zijn. Het kind en zijn pop. Onverschillig of het oen jongen dan wel een meisje is, zullen zij gedurende een zekere periode van hun kindér- leventje van hun eerste ejugd, een pop be hoeven. Het is de all er-eerste uiting van vriendschap die dan ontstaat. Het wordt een kameraad. Een vertrouwde. Geen geheim, zoo groot, of vóór alles zal de zwijgende vriend, worden ingelicht. De jeugdige phanlazie kent geen grenzen en de wonderlijkste verhalen vin den uit den kleinen mond hun weg naar de aandachtig en stilluisterende poppenvriend. Zij raken onafscheidelijk. Pop moet mee aan tafel. Ook eten en drinken. Pop moet mee op de wandeling, want hij moet op de hoogte blij ven van de nieu'we indrukken die worden opge* daan en die straks in :en rustig oogenblik worden herinnerd en besproken. Pop moet mee naar bed. Het geeft een prettig gevoel van niet- alleen te zijn. Van vertrouwelijkheid. "Wilt u een kind voor goed aan u verplichten. Woest lief voor zijn pop en vóór alles, haal geen grapjes uit met dit liefste-speelgoed. Lach niet om de vreemde, zelf-ontworpen uitdos sing waarin het poppenkind zoo nu en dan ver schijnt. Het zijn de eerste proeven van iets le^wÜllen-doen voor pop, de trouwe cn stille kameraad. Zonder uitzondering: zal ieder kind u dankbaar zijn voor een nieuwe jurk, een nieuwe muts die gij voor zijn pop ontwerpt en klaar maakt. Het zal verrukt zijn met een dubbeltjcs-broahe dat u het speelgoed op de borst speldt. Uitgelaten met een kralen kel- tingkje dat u pop om den hals hangt. Vergeet niet altijd Pop te betrekken in uw gesprekken met uw meisje of boy, Is uw kleine ziek? Niets is eenvoudiger, dan ook bij Pop plotselinge ziekte-symptonen te consta.feeren. Ook Pop moet naar bed. Ook Pop moet de me- diclijnlepel aan het mondje worden gebracht Ook Pop krijgt een standje omdat zij niet ge hoorzaam en zonder morren onder de dekens blijft, die de kleine zieke van zich af geworpen heeft. Heel dikwijls zal te constateeren zijn. dat door middel van Pop, het „Gedeelde smart is halve smart" kan worden toegepast Evengoed als bij voorkomende gelegenheid, Gedeelde vreugd is dubbele vreugd op even vruchtbare wijze is te bewerkstelligen. Uit den aard der zaak, zal het meisje lan ger genoegen en verpoozing vinden in haar pop, dan de jongen. Forceer echter nooit uw boy zijn poppen of beesten 'weg te doen, omdat ,',een jongen" nu eenmaal niet met poppen «peelt. De omgang met anderen van zijn leef tijd zal hem te rechter tijd naar ander speel materiaal dom uitzien. Langzamerhand zul len de dieren en poppen op den achtergrond raken, hetgeen bij de eene jongen echt ér véél later kan plaats vinden dan bij den ander. Verliest echter nimmer uit het oog een jongen niet belachelijk te maken, omdat hij met een p|)p speelt. Dit spel is dikwijls van hoogst ernstigee aard en van meer invloed dan gij vermoeden kunt. ORRIGINEELE BLOUSE. Nu dat de mantelpakken weer gedragetn zullen worden, zullen wat meer blouses en jum)>ers geen overbodige luxe blijken. Met het oog hierop plaatsen wij ditmaal een model van een gemakkelijk en vlug te ma ke nblouse uit een betrekkelijk kort stuk crepe chine of wasch-satijn. Wij vestigen speciaal uw aandacht op de aardige vondst van het bovenstuk met de smal le revertjes, het kraagje en de ipits-toeloopen- de front-combinatie, Aan het einde der mouwen is een kleine In snijding, waarna de smalle manchetten kun nen worden aangebracht. Knippatronen kunnen aan onze bureaux be stellen onder no. 393 voor de malen 42, 44, 46 en 48. Kosten 55 cents. TUINMAN. Vandaag heb ik een tuinman aan het werk gezien in het park. Hij had een, pi Lolbroek aan en een enkel groezelig hemd. Tusscthen de breedgjerande hoed en het min<of-<meer vuile boord, stond het rustige masker van zijn igezScht. Ik heb hem bezig gezien en het was een weldadig gevoel, zoo midden tussehen hel allerdrukste sladsgewoel een mensoh te vinden van zijn kalmte en rustige zekerheid. Hij liep met lanigzamen tred, als vreesde hij het gras te zullen bezeeren. Zijn knoestige vingers bewogen zich tussehen de rozenstrui ken, die hun stekels en doornen schenen in te trekken, zoodra hij hun stengels beroerde. Niet eenmaal zag ik hem de hand in pijn torwtfiAlm, waaneer hij met hen bezig was, Nimmer scheen hij gehaast en zelfs tussehen het knip-knip van de schaar was een bepaalde rustj-piauze, die prettig aandeed. Zijn handen scharrelden met de bruine donkere kluiten en hij ging er mee om, alsof deze perkengrond tot de meest steriele voortbrengselen 'der aardé kon worden gerekend. Het is voor een stedet- ting een vreemd gezicht verzeker ik u, iemand in den grond tef zien wroeten, zonder dat het een oogenblik bij hem opkomt, dat die „vies" is. Het snoeimes hanteerde hij met de zekerhéid en de kunde van een ohirurg. Het is trouwens maar een gradueel verschil nietwaar, het af snijden van een plantenuitsteeksel of het weg nemen van iemands rechterwijsvinger. Het werk dat hij te verrichten had, maakte niet den indruk van iets noodzakelijks dat te volbrengen 'Was. Het geleek op den arbeid van oen liefdezuster, die de breede zieken zal étn doorschrijdt en links >en rechts een kleinighiedd in orde brengt bij de wachtende patiënten. Hier een kussen dat weggezakt is en dat opge schud dient te worden, daar een deken die afgleed en die moest worden rechtgelegd. Zoo arbeidde ook mijn tuinman. Als toe vallig vielen hem de werkzaamheden op, Hier knapte een dor twijgje tussehen zijn brekende vingers, daa rvond een tak steun bij den stok, die hij diep in den grond stak. Hij behandelde de planten als oude bekenden, zooals een ge neesheer zijn zieken behandelt, bij wie hij reéds lang geleden de diagnose vaststelde en waarvan het verdere ziekte-verloop hem al bij voor baat bekend is. Hij zamelde de afgebroken twijgjes eti ver lepte bladeren bijeen in een hooge teen en mand, die hij vlak voor mijn bank neerzette. Een lange, dunne slang 'werd afgerold, van een speciaal daarvoor gefabriceerd wagentje. Het eene einde schroefde hij aan een ijzerén buis, die rechtop uit den grond stak. Het andere einde van den slang mondde uit ergens in het midden van het plantsoen. Als hij de kraan openzette, sloeg een heldere waterstraal uit de dunne koperen buis, die flikkerde in de zon. Op de een of andere wijze veranderde de riraal in een fijnen motregen, die mijn tuinman over het groene leven verdeelde. Zondér haast of overijling ging hij te Werk. Het afgemaaide gras was op hoopen ge veegd en verdween in een laag karretje, dat hij tot vlak bij de kleine schelven reed. Terwijl hij op eigenwijze en bezonnen ma- Mier zijn tabakspijpje stopte en aanstak, bezag hij de resultaten van zijne werken In het plant soen. Hij scheen zijn tijd goed te hebben be steed, tevredener mensoh zag ik zelden van zijn arbeid koeren. Meurig stonden, bij zijn vertrek, de planten en heesters en dropen van het lavende water. Het gras, keurig bijgesohoren, rook naarversch- gesneden groen. Hij groette mij niet, de tuin man, toen hij langs mij ging. Hij scheen te zeer verwijderd met zijn gedachten van mij an mijn ijzeren bank. Onder het heengaajn bukte hij nog een enkele maal en pakte een twijgje cn blaadje van den grond, dal hij ver dwijnen liet in het lage karretje, dat hij achter zich aantrok. Zijn gang was van een bedaard heid <en een rust, die mij een ooogenblik tot een ongerijmde jalouzie aanzette. Werkelijk, zoo ik niet behagen sdhepte in mijn arbeid, zoo ik die niet liefhad gelijk de tuinman den zijnen, dan... ja, ik weet het zeker, dan zou ik morgen vragen gaan om plaat sing bij de Gemeente-Plantsoenen.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 2