Bij Pijnen t BURGERLIJKE STAND WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 15 MEI 1931. No. 19. Plus royaljste que le roi koningsgezfrv der dan de koning zelf is de redactie van •iet spaansche monarchistische blad „A.B.C." Want op hetzelfde oogenblik, dat de ex-koning Alfonso, die in zijn ballingschap een inter view toestond aan den hoofdredacteur van ge noemd blad, verklaarde dat hij het nimmer zoui goedkeuren indien zijn vroegere ministers iets zouden doen wat het volk zou opzetten tegen het gevestigde gezag, op datzelfde oogenblik demonstreerde de redaclie van A.B.C." in Ma drid openlijk haa^ anti-republikeinsche ge- zflndheïd, waarvan een bloedige botsing het eiinde was. Zelfs moest de staat van beleg in Madrid worden afgekondigd. Thans zullen alle monarchisten, die incidenten teweeg hebben gebracht, worden gevangen genomen, de mo narchistische clubs worden gesloten en de le denlijsten gepubliceerd. Rustig is het op het oogenblik allerminst. U herinnert zich nog Wel die Parijsche jongen, die zich in een kist aan boord had laten brengen om zoo den overkant van den Oceaan te lereiken. Een correspondent -van een Franse hblad heeft hem geïnterviewd en we zijn nu eenige bijzonderheden over zijn weder waardigheden te welen gekomen. Zoo vertelde hij, dat hij in de kist had meegenomen een extra bfr£!j, drie L. water, twee pond chocolade, twee revolvers, enkel op leven maken berékénd, ingeval hij ziek zou worden, vier doozen luci fers, sigaretten, twee hemden, papier en pot lood en een wekker. Elke zes uur liet hij den wekker afloopen. Op die manier was hij zeker, alleen den zich zelf toegemeten tijd te slapen. In zijn benauwenis heeft hij zich niet erg ver veeld. Het getiktak van den wekker hield hem gezelschap. Tot het vertrek van Le Havre ging alles goed. Toen werd hij zeeziek. Zoo lang mogelijk hield hij het uit maar ten slotte is liij gecapituleerd. Hij school zijn revolver af, maar niemand daagde op. Eindelijk werd zijn schuilplaats wild heen en weer geschud. Zijn flesschen braken en het volgende oogenblik was hij aan het leven weergegeven. Berichten uit de Belgische Congo melden, dat daar wilde krijgers van den Balubas'.am een dorp van een anderen stam overvielen en twee vrouwen en twintig mannen vervoerden. De vrouwen werden gedood en gebraden, waar na de mannen gedwongen werden de vrouwen op te eten. Eene oommissie van onderzoek, bestaande uit de aanzienlijkste personen van New-York- sohe rechtsgeleerden, heeft een rapport samén- gesteld over de gruwelijke methoden, die de Amerikaanscihe politie aanwendt om bekente nissen af te dwingen. Eén der staaltjes uit vele was b.v. het volgende, door prof. Reymond Moley van de Columbia-universiteit gerap porteerd. Twee arbeiders moestem verklaren, dat zij door hun leiders waren opgehitst tot de staking etn de daarop gevolgde vechtpartij. Daar zij dat niet konden, werden zij in een ka mer gebracht en aan handen en voeten gebon den. Eerst werden ze opo nmenschelijke wijzie geslagen op hun rug en hun naakte voetzolen. Toen zij uit talrijke wonden bloedden en nog steeds niet wilden bekennen, werden zij in eén kliniek van een tandarts gebracht, op den operatiestoel vastgebonden waarna de tandarts aan de zenuwen van hun gezonde tanden begon te horen. Zij hielden eeze mishdandeling niet u.it en werden bewusteloos. De beulen gaven hun toen cogmac te drinken en toen zij de oo 'gen openden begon de mishandeling opnieuw. Vóór het verhoor op een anderen dag maaklen zij een einde aan hun leven. H. en vele ongesteldheden, zullen U de hier genoemde genezende en pijnstillende Mljntiardt's Poeders spoedig helpen Mijnhardt's Hoofdpijnpoe ders—Kiespijnpoeders—Verkoudheidspoe- ders—Hoestpoeders—Rheumatiekpoeders— MaagpoedersPijnstillende poeders Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt Let bij het koopen hierop 1 Prijs per poeder 8 ct en pei doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist MIDDELBURG, van 7—12 Mei 1931 Ondertrouwd P. Vogel 25 j. en E. C. K Adriaansen 24 j.van Wijck 29 j. en E. A. van Kalkeren 23 j.—E. Maas 42 j en W. Tange 35 j. GetrouwdW. G. van Nederveen 23 j. en E. L. M. de Wolf 19 j.—A. Nederhand 25 j. en N. Gerreman 27 j. BevallenL. Poppe-van de Putte z.—A. P. Looise-Verhage d.—C. P. M. Roovers- Vriens z.E. A. M. Ooms-Moens d. Overleden: A. J. van de Woestijne 79j. geh. met R. W. du Hois— G. Teerlinck 76 j geh. met N. Baljeu—H. W. Hemelrijk 80 j ong. man—P. Zanboer 78 j. ong. man M. N. Visser 7 mnd. d. VLISSINGEN, van 7—13 Mei 1931. Bevallen: A. Grippeling geb. ten Hove, d. 'J. P. van Amerongem geb. Overhoff, d. J. Temmerman geb. van Eenennaam, z. C. W. Rodrigues geb. Tigges, z. J. Buijs geb. Cre- mers, d. Overleden: J. J. van de Vijver, jm. 29 j. H Sybramts, 54 j. man van C. J. van Eek A. Verhage 93 j., wedn. van E. Jobse E. M. Ter- w'iel, 93 j., wed. van B. J. Geijsen J. Bakker, 76 j., wed. van P. Koolwijk. ARNEEMUIDEN over April 1931. Geboren: 18, Grietje, d. v. Willem van Bel- zen en van Neeltje de Nooijer 29, Marinus, z v Blaas de Ridder en van Johanna Theune Getrouwd: 18, Klaas Marijs, 24 j. en Geerlruid d» Ridder, 21 j., jd. 22, Adriaan Kuijper, 2"» j jm. te Amsterdam en Maria Adrïajoa Buijs, 22 j., jd. JAPON VOOR DAMES. Etn bolero-japon is werkelijk niet zoo lastig te maken, indien u haar slechts stuk voor stuk in elkaar zet. In dit geval zult u goed doen niet te vergeten, dat het lijfje van de japon gesche i den is van de bolero, behalve dan bij de nek en de armsgaten, waar de naden samengestikt zijn en de kraag en de mouwen tusscihen de dubbele naden gezet zijn. De tegenkanten van de voor panden van de bolero en van den onderzoom kunnen of schuingeknipt worden of met den draad van de stof mee. Knippatronen kan men aan onze bureaux be stellen onder opgave van no. 388, voor de ma ten 42, 44, 46 en 48. Kosten 55 cents. LASTIGE DINGEN. Daar komt hij binnengestormd, met gloeiende wangen en verwilderde haren. Hij hijgt en zijn item slaat over van de haast en de spanning Waarop hij moeder vertelt dat vriendje Jan een „echte" groot e voetbal gekregen heeft en dat zij nu gaan voetballen. Alle jongens uit de klas, moeder, op het weiland achter de molen Verbeeld je moeder, een echte voetbal moeder, ik mag ook hé, moeder. Om drie uur komen wij bij elkaar. Maar jongen. Moeder denkt aan de schoo- ne kiel, de lichte sokjes die hij aan heeft en.... aan de diepe sloot, die juist langs het weiland loopt. Neen, zegt ze, kort en beslist. Het is of plots alles in hem neerslaat. Hij weet zijn tranen nog juist in te houden, tot hij alleen op de gang is. dan stroomen ze, over vloedig, zijn jongenslijf schokt ^krampachtig. Zoo vind vader hem. In dit geval begrijpt en voelt hij beter dan moeder. I« hijzelf geen jongen geweest? Had ook hij niet een moeder, die zorgzaam was en teeder enbang voor zijn veiligheidV Maar moeder hééft 't al ver boden.,.. Als hij nu beloofd moeder, dat hij voor zichtig zal zijn en op tijd thuis zal komen voor het et-en? Zou je het dan misschien goed kun nen vinden? Moeder kijtk op en leest in Vader's oogen. Ziet het verdrietig1 gezicht van haar boy. Ze zuicht, vecht even met zichzelf en stemt toe. A'clh-ja, ze ziet het nu Wel in en begrijpt het ook. V/lat jammer, dat tè vlugge verbod. THEE-DRINKEN. Op een van mijn eerste Engelsche lessen hoeveel jaar is dat al gieleden, leerde ik het woord cosy al kennen. „Cosy" beteekent ge zellig, behaaglijk. Er zijn woordenboeken, die u ook zullen vertellen dat het „Warmpjes" be- teekent. Het is mogelijk natuurlijk, alhoewel ik het nimmer in dien zin hoorde noch gebrui ken zag. In ieder geval, ik ging naar huis, toen, van mijn eerste Engelsche les, en ergens in het rijtje woordjes dat ik opgekregen had uit het hoofd te leeren, stond: cosy - gezellig!. Van den aanvang1 af, /vereenzelvigde het woordje zich met tea-cosy, de Engelsche be naming voor theewarmer, die zich gaandeweg burgerrecht in onze taal veroverde. Het is mij niet bekend of de EngelsChman, die het 'woordje tea-cosy voor het eerst ge bruikte, de samenslelling vond door te den ken aan warmte of aan gezelligheid en zoolang men mij van het eersle niet overtuigt, zal ik de meening toegedaan blijven, dal hij aan „ge zelligheid" gedacht moet hebben. En éls men het woord op die manier beschouwt, is het 'n „vondst". Thee en gezelligheid, gezelligheid fh thee, zij zijn inderdaad onafscheidelijke Woorden. Als 's avonds u;w kleintjes in bed liggen en de ouderen stil over hun huiswerk gebogen zitten, als de krant ritselt in de handen van Vader, die zich in het warme licht van de schemerlamp zal gaan verdiepen in wat-er - al aoo -gebeurde, als tegenover de zijne, uw leunstoel wacht, dan is daar voor u gaal zitten de tcta-etosy, die in haar holletje de volle trekpot koestert. Heeft dan iedereén zijn dampend kopje voor of naast zich s aan. dan is voor dien avond het toppunt van huise lijkheid bereikt. Een heel jeugdig collega zou mij dezer dagen komen bezoeken en vroeg mij of ik er op tegen hebben zou, zoo hij bij die gelegenheid zijn meisje aan mij voorstellen kwam. Natuur lijk gaf ik hem volgaarne mijn toeslemming. Later vroeg hij mij onomwonden, hoe ik zijn toekomstige vrouw vond. Ik kon hem volgens recht etn geweten niet anders zeggen, dan dat hij naar mijn bescheiden oordeel als buiten staander, een uitstekende keus gedaan had. Als nadere toelichting voegde ik er aan toe. Herinner jij je, hoe ik zoo langs mijn neus weg informeerde, wanneer jullie zouden trou wen? Weet je nog, dat zij toen eventjes lachen moest en zei. O, Mevrouw, voorloopig nog niet, 'wij moeten allebei nog heel wat bij el kaar sparen. Verbeeldt u We hebben pas oen tea-cosy bij ons thee-servies en onze sche merlamp gekocht, verder zijn we nog niet. Ik heb haar toen lachend de vraag' gesteld, of zij dat de meest noodzakelijke uitgaven voor een jonge huishouding achtte, en de ernstige manier waarop zij mij antwoordde: Ja Me vrouw, de èllermoodzakelijkste: zie je jongen, daar baseer ik nu mijn meening op over je toekomstige huwelijkskameraad, r Eon vrouw, die naast liefde die zij een man toedraagt, als eerste noodzakelijkheid „de huise lijke gezelligheid" ziet, geeft duidelijk blijk iets verder te zien dan haar neus lang is, maar een meisje van achttien jaar dat daarover haar gedachten reeds heeft laten gaan is een unicum, waar je heel erg zuinig op moet wezen. Hij schudde mij dankbaar de hand, maar lachte er bij. Dat vond ik niet prettig. Ik troost mij nu maar met de gedachte dat hij zelf 'pas driieAtfn-tfWintig is Is het niet grappig, dat kleine meisjes als zij „huisje" spelen en bij elkaar op bezoek gaan, binnen geen tijd de thee-visite in hun spel hebben gelascht? Is» het geen opmerkelijk fejft, dat in 'dezen/- tijd, waar men. langza merhand meer en meer waarde is gaan hech ten aan individueele nooden en eisdhen, men op groote en kleine kantoren zoo tegen den middag theq is gaan serveeren? Het is een feit, verklaarde mij eens een bekend zakenman, dat er als 't ware een soort opleving plaats vind onder het personeel, nadat de thee is WRTRBTLIJSTEN. PASSEPARTOUTS. PLATEN. ETSEN EN SCHILDERSTUKKEN RUIM 450 SOORTBN STAAPL1JSTEN ^.H.WEGELING^ rondgediend en zij even kunnen pauzeeren bij hun arbeid. De enkele minuten die wij oogen- schijnlijk door het thee-drinken verliezen, win nen wij ruimschoots terug aan de energie waar mee de tijd na die thee-pauze gevuld wordt. 'Het is niet zoozeer de arbeid, die het perso neel vermoeit, dan wel het onafgebroken daar mee bezig zijn. Zoo'n theetijd onderbreekt even en geeft een sfeer van rust, van gezellige rust. midden onder de drukke weikzaambeden. Tea-cosy, thee-warmer. Cosy gezelligheid Ik heb nooit moeite hoeven te doen het woord noch zijn beteekonis te onthouden. Het ging vanzelf. SPEELPAKJES VOOR DE LLEINEN Ze kunnen watt aan, die kleine kruipers. Vooral 's zomer», wanneer het ia huis ai gauw te klein en te bekrompen is. Dan gaat het den tuin in of op het steenen plaatsje. In een oogen blik zijn handen, knieën en pakje zwart en stof fig. Wlat een genot, als u dan een stapeltje van deze, zoo gemakkelijk te verwisselen en lu'cflitige speelpakjes klaar hebt liggen. Het wasschen en strijken levert niet de minste last op. Een stukje stof over? Een ongelukkig-be- vlekte japon w'aar u geen raad mee weet? Een. twee, drieen weer een nieuw speelpakje ligt bij de anderen in de linnenkast. Knippatronen kan men aan onze bureaux be stellen onder opgave van no. 389, voor den leeftijd van drie en vier jaar. Kosten 45 cent. FLATTEUZE MEISJESJURK. Een jgoede gelegenheid 'biedt dit patroon, uw oudere meisjes eens te ia en helpen mét hun eigen garderobe. Het is een prachtige oefening' voor later en u vereenigl hier het nuttige mei het aangename. Er zijn heel veel kleine din gen bij deze jurk, die zij zelf kunnen maken. Zooals u ziet is alles uit een stuk geknipt met een stokplooi over de heele lengte aan voor en achterzijde, waarbij de uileinden van de bo venkant aan het schouderstuk zijn vastgehecht, waaraan lange reepen geknipt zijn. Deze wor den over de plooien heengeleid en vastgeknoopt Geef uw meisjes de gelegenheid eens zelf haar idee van jurk uit te wei ken en neem haar mee, als u de stof gaat koopen. Om de kosten hoeft u het toch nauwelijks te laten, gezien de tegenwoordige lage prijzen waarvoor men reeds mouseline krijgen kan. Knippatronen kan men aan onze bureaux be^ stellen onder opgave van no. 390, voor den leeftijd van tien tot twaalf jaar. Kosten 55 ct. DE UITGEPERSTE CITROEN. Wanneer u het sap uit de citroen, geknepen heeft, gooit haar dan niet al te spoedig weg, maar gebruik haar op een van de volgende manieren: Doop de uitgeknepen citroenhelft in wat keukenzout en u zult verbaasd zijn van haar uitwerking op koperen voorwerpen. Ge makkelijk en snel verdwijnt het vuil. Inkt kan men. met zoo'n citroen (zonder jqou't) gemakkelijk van geverfde 1/oor werpen verwijderen. Pianotoetsen worden praahtlg wit met de cdlroen. Een stuk citroen in de emmer, waarin uw theedoeken en handdoeken te koken staan, zal veel tot het zuivering»- en bleek proces bijdragen.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 2