üraagenrfanbod Ie BLAD V I C E-V E R S A Van Week tot Week 37e JAARGANG VRIJDAG 15 MEI 1931 DRUKKERIJ H. WEGEL1NG VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF WEEKBLAD VOOR WALCHEREN ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT Uitgave H. Wegeiing, Noordstr. 44, Telef. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg No. 19 DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 31. Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop i fflegelingsJlieumsblad Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het iacgst in prijs I BINNENLAND. Jhr. Mr. de Jonge benoemd tot gouver neur-g-emeraal. Kermis. Aanranding'bij Klarenbeek. Legernevuie in W.- Bra bant? Moord in Den Haag. Luchtver- binding Nederland-Indië. S.S. „Ares" door brand verwoest. De Culemborg sche moordzaak. De waarde der getui gen is. De uitvoering van de tarwew-et Het heeft lang geduurd, voordat men het met elkander eens was wie tot gouverneur-generaal te benoemen. Maar hel moeilijke vraagstuk is dan toch eindelijk opgelost. Jhr. Mr. de Jonge minister van Oorlog in het kabinet Cort van der Linden, zal de opvolger van Jhr. Mr. De Graefl' worden. Van socialistische zijde is tegen deze benoeming heftige oppositie gekomen. Men moet weten, dat de heer de Jonge jarenlang commissaris is van de Bataafsche Petroleum Maatschappij. „Het Volk", noemt hem nu een „stedehouder" van Colijn", en meent dat de benoeming van een Petroleumverlegenwoordi- ger tot de hoogste machtspositie in. Indië wel een sterk teeken is van liet fel-kapitalistisch karakter van het Kabinet Ruys de Boeren- bnouidkf' Wlare het misschien niet verstan diger geweest eerst eens af te wachten, alvoréns een oordeel uit te spreken? In een interviêw verklaarde de heer de Jonge o.m. dat hij het nati onalistisch streven in vaste banen zal leiden. Bij de personen in Indië moet het inzicht rij pen, dat zij zich hebben aan te passen aan de bestaande orde en dat zij meehelpen aan den opbouw der maatschappelijke eerbiediging van den stand van zaken. Dit beteekent niet een vasthouden aan alles, wat er is, maar tegen alle revolutionaire poging zullen wij ons mei kracht verzetten. In verschillende steden van ons land vierl men thans Kermis. In Groningen heeft het feest een menschenleven gevraagd. In een café ont stond ruzie tusschen den caféhouder en zijn neef. Er volgde een vechtpartij, de neef sloeg de geheele inventaris kort en klein en ver wondde (ten slotte den caféhouder met een hamer dusdanig, dat deze aan de bekomen ver wondingen overleed. Op een andere plaats in de stad stak iemand een prostitué, waarmede hij samenleefde, onverhoeds van achteren mei een mes. In ernstige toestand werd de vrouw naar het ziekenhuis gebracht. l)e dader van <3e aanranding en mishandeling van een onderwijzeres is gevonden en zit achter slot en grendel. Hij heefl reeds een volledigé bekentenis ,afgelegd. Ontkennen zou hem bo vendien niet veel meer gebaat hebben, want dé (Vrij naar het Engelsch). Maar laat mij den brief eens zien. Toon hem den brief vertel al die dwaas heden van Dick. Maar wat zou liet baten. Het zou heelemaal geen geldige reden zijn om hem naar huis te ia1.en gaan eerder he'. tegenover gestelde zoo redeneerde Paul hij zichzelf. „Neemt u me niet kwalijk Dr. Grim by, hel is hm een zaak van particulieren aard. Ik gevoel, dat ik de vrijheid niet mag nemen, hem aan iedereen te laten lezen. „Dan jongeheer" zei de doctor terecht, „als je mij niet kan vertellen, wie of wat het is, waardoor je tegenwoordigheid thuis verlangd •wordt, en je weigert mij den brief te toonen, die mij misschien op de hoogte zou brengen, hoe kan je dan van mij verwachten, dat ik ge hoor zal geven aan zoo'n ongerijmde eisch -- hé?. Vertel me daL eens." Wederom zou Paul werelddeelen gegeven' hebben als hij de flinkheid en tegenwoordigheid van geest bezat om zijn toestand duidelijk uit te leggen en hij kon geen betere gelegenheid daartoe gehad hebben, want schoolmeesters kunnen niet altijd voor tiran spelen en de dok ter liad nieltttgenstaande zijn pogingen om streng te zijn, heimelijk meer schik in het ge val, dan dat hij er boos om was. Maar Paul wias overtuigd van het vreemd soortige van zijn toestand. Niets had hij gezegd. bekende beet van het aangerande meisje was aanwijzing genoeg. Te verwachten is wel ge- 'ian de talrijke aanrandingen in den tegen- woordigen tijd dal het den misdadiger slecht ■ergaat. Door den heer Alberda, de voorzitter van Vn Soc.-Dem Kamerfractie zullen aan de ••egeering inlichtingen worden gevraagd aan- aande de waarheid der persberichten, vol- ens welke in Augustus aanstaande een leger '•vue zal worden gehouden in de nabijheid an de Belgische grens, mede ter herdienking an zekere wapenfeiten van 1830. Mocht inder daad daartoe besloten worden dan zal de S.D P. daartegen eene protestactie organiseeren. Met een chioroformkap op het hoofd werd een pakhuis in Den Haag gevonden bel :jk van den heer Eschauzier, directeur-van de \Ted.-Indische Suikerimie. De lieer Eschauziei leegde belangstelling Ie toonen in uitvin^ dingen en het schijnt, dat een dergelijke uit vinder alias moordenaar, zijn interesse had we- fen te wekken. Men had hem nog gewaar schuwd. Echter tevergeefs. De tijden, die de postvliegtuigen van Nede r- 'and. naar Indië maken worden steeds kleiner. In de afgeloopen week kwam op Schiphol .sen postvliegtuig der K.L.M. aan, dat den tocht in zeven dagen had volbracht. „Verzendt per uchtpost", raadt ons de post aan. Het is inder- laad voor ddgenen, die familie in Indië hebbein, aanbevelenswaardig. Tijdens zijn verblijf in Lissabon werd het s.s. „Ares" van de Kon. Ned. SI oomboot Mij. door brand volkomen verwoest. Drie dagen en drie nachten heeft de brand gewoed. Het is al meer dan zeven jaar geleden dal de moord aan den achterweg te Culemborg wiefd gepleegd. En nog steeds is die zaak niet volledig opgehelderd. Want thans is weer een zekere A. O. opgesloten en schijnt de zaak Wder opnieuw door de 'Justitie te worden aangepakt. Het is wel een duistere geschiedenis. Zooals men weet is bij de Culernborgscihe rechtszaak de onbetrouwbaarheid der getuigen een voorname oorzaak van de moeilijkheden. In de afgeloopen week heeft juist Dr. v. Mesdag [psychiater te Groningen voor de Ver. voor Strafrechtspraak eene causerie over de waar de der getuigenis gehouden. Hij zeide o.m. het volgende: Fouten in de waarneming zijn veelal het gevolg van voorkeur voor bepaalde zintuigelijke Werkzaamheden. De waarde van het getuigen ligt in opmerken, onthouden en reproducteeren. Emotionaliteit en fantasie lei den tot overdrijving en opsieren. Ter onder kenning van de waarde der getuigenis dient de rechter psychologisch onderlegd te zijn; «net normaliteit, ontwikkeling en afkomst moet hij rekening' houden. Belang, solidari ty «"irsgievoel, ijdelheid, haat, eiigenliefde zijn fjacltorcn. waarmede de rechter de betrouw baarheid moet afmeten. Van een twistgesprek geven de getuigen beter de strekking dan be paalde woorden weer. Herkenning en juiste beschrijving van personen staan onafhanke lijk van elkaar. De herkenning is zeer toegan kelijk voor suggestie. Van veel belang is dal de hersenen intact zijn; als b.v. een aangereden© scli "edel verwon dingen bekomen heeft neme men zijn verklaring niet voetstoots aan. Kin deren beneden 8 jaar zijn niet in staat om ge heel betrouwbaar te getuigen. Tot zoover. Zou je, wanneer je dat alles eens gloed overdenkt ten slotte je eigen getuigenis nog wel gelooven? Laat slaan dat van een ander. De organisatie van de uil voering van de tar- wewet zal als volgt zijn. De tarwe wordt dooi de verbouwers geleverd aan aohl over hei land verdeelde centrales. Alle boeren moet én z.ich in ecine vereen, organismen. Hij die knoeit wordt geroyeerd, moet eene geldboetè betalen en mag verder g!een tarWe meer lévé ren. De acht centrales hebben weer ééne alge- meene centrale voor het geheele land, dié zich •mxet den. verkoop zal .belasten. Daarnaast krijgen we de V.I.T.A. (Ver. voor Inheems-chc Tarwe), waarin zich de molenaars en meelfa brikanten hebben georganiseerd. Wie tarwe wil koopen moet zich aansluiten; de bakkers betrekken hun meel van de leden van de V.I.T.A. Inlandsche tarwe is slechls die tarwe, welke via de twee centrales is gegaan, Ten der de hebben we dan nog een meelcentrale, waarbij zich iedereen moet aansluipen, die slechts buitenlandsche tarwe gebruikt. BUITENLAND. Duitsch-Oostenrijkscbe tolunie. Het pian van Briand. Het doel van Briand. De Amerikaansche oorlogsschulden. Plus royaliste que le roi. De jongen uit de kist, Kannibalisme Bar haar - sche folteringen in Amerika's politie bureau. Geen onderwerp, dat op het oogenblik meer belangstelling verdient als de Duitsch-Oo-sten rijksche tolunie. W'lat in den wereldoorlog van 1914 was het kanon, de mitrailleur of de tank is thans het tarief. En wat toen was de „fleis- slge Bertha", is thans de Duitsehe-Oostenrij- sche tolunie. Het zijn alles wapenen in den eeuwenouden strijd tusschen Frankrijk en Duitschland in den machtstrijd om de hegemo nie op het Europeesche conlinent. Zooals be kend, heeft de Volkenbond zich met het ge val bemoeid en het zal in Genéve besproken 'wlorden v.ROSSEM's TROOST niets kon hij zeggen; alleen de waarheid kon hem helpen en deze, voelde hij, kon hij juist fuiet vertellen. Hij liet zijn hoofd berustend hangen en was sprakeloos door verwarring. „Nu, zei de dokter len laaLste, „kom me nu niet meer met zulke dwaasheden aan boord Blinderston. Het begint nu vervelend te wor den, Ik wil nu niets meer van die belachelijke verhalen hooren of ik word boos. Ga nu weg en wees tevreden met waar je bent en tracht als een gewoon mensch te dragen. „Tevreden," bromde Paul, toen hij buinn bet gehoor van den dokier was en hij de trap pen opging en door het leeg© schoollokaal naai de speelplaats ging. „Je als een gewoon mensch gedragen." Ach ja, ik geloof wel, dat ik na verloop van tijd daartoe zal komen. Maar die brief Bangle gevraagd bij een doodgewonen clown. Die kerel van een Duke maakt, dal ik mijn geld verlies met goudmijnen en spoorwe gen. Het is nog erger dan ik ooit had kunnen droomen en ik moet hier blijven en tevreden zijn. Het is een afschuwelijke loesiand. Den geheelen dag gingen zijn gedachten in den zelfden treurigen richting, totdat de werktijd voorbij w:as en hij op de speelplaats was en vrij om zich in de eenzaamheid gedurende eeni- ge minuten aan zijn treurige stemming over te feeven, want de anderen bleven nog in hel schoollokaal. Mijnheer Blinderston, die maar al te blij was, dat hij voor een poosje van hen weggaan Kon, leunde in doffe zwaarmoedigheid tegen den muur, toen hij een geritsel in den haag hoorde, die de tuin van het huis van de speelplaats scheidde en opkijkende zag hij Dulcie door de struiken kruipen en naar hem toekomen met een uitdrukking van vastbeslotenheid in haar tro-tscih gezichtje. Zij zag er alleraardigst uit met haar grijzen hoed op, maar natuurlijk was Paul niet in de jaren en ook niet in de stemming, dat zulke din gen hem belang in boezemden -- hij draaide rijn hoofd om. „Het helpl je niks, f je zoo doe'. Dick zei ze, „Je moet me alles ver ellen. Ik wil lie. weten, O, Dick, je moei me ailes ver.ellen, -k wil het weten. O, Dick, je moet het me zeggen Ik heb je altijd alles ver.eld, wat je wilde weten en ik liet moeder gelooven, da. ik laatst de stolp van de klok op de schoorsteenmantel brak en je weet zelf wel, dat jij hel deed. En ik wou het zoo. „Het helpl je niets of je naar mij toekomt," zei' Paul. „Ik kan niets voor je doen". „Dat kan je Wel; dal weel je zelf ook wel", zei Dulcie. „Ge kunt me ver,ellen, wal er in dien brief stond, dien je vanmorgen aan het •utbijl kreeg en dal moet je doen ook". „Wlat ben je een •nieuwsgierig klein meisje", zei Paul. Het is niet lief van je, kleine meisje zoo nieuwsgierig te zijn helstaat niet aardig' „Ik wist het wel," riep Dulcie: „Je wilt het mij niet vertellen omdat omdat die brief van een ander meisje is, van wie je meer houdt dan van mij. En je hebt mij beloofd, dal je voor altijd van mij zou houden en nu is alles uil. Zeg eens, dat het niet zoo is. O, Dicik be loof mij, dat je dal andere meisje zal afschrij ven. Ik ben er zeker van dat het geen aardig Maar 'wat baat het, waar de Fransche regee ring verklaard heeft zich aan deze uitspraak niet te zullen storen. Wacht op de beslissing, welke in Genève zal worden genomen, stelden de socialisten in de Fransche Kamer vooir. Evelriwlel werd het voorstel door de Kamer verworpen en daarmede was aan de idee der internationale arbitrage Wederom een gevoe lige klap toegebracht. De heer Briand nu zal op 15 Mei aan den Volkenbond het volgende p'an voorleggen. De industriec-le S aten (Duitschland Frankrijk, België, Oostenrijk, Tschccho- Slowak'je, Ilalië, en zoo mogelijk Engeland) verk'aren zich be reid het graanoverschot van Hongarije, Roe menië, Yougo-Slavië, Bulgarije en Po'en af te nemen onder een stelsel van preferenlieele rechten. In ruil daarvoor vtrplich.en zich deze agrarische staten huri tarieven voor zekere nijverheidsproducten te verlagen. Ook ver klaren zich de industrieel e slat-en bereid tot beperking van de productie en de verdeeling van markten. Via het internationaal Arbeids bureau te Genève beslui len zij tot invoering van eein arbeidsdag korter dan 8 uur, lot ver- laginjg van nivelleering van tarieven en ten slotte komt de heer Briand nog met voord stellen tot internationale overeenkomsten no pens goedkoop crediet voor landbouw en nij verheid. En dat alles wordt gesteld tegenover de Duitscih-Oostenrijksche tolunie, met geen ander doel dan om het Fransche overwichl op het vasteland van Europa te behouden. Want er dreigt gevaar voor Frankrijk. Zoo is de moge lijkheid in het geheel niet buitengesloten dat de Kleine Entente, dat product der Fransche politiek, uit -elkaar valt. Zegt het niet genoeg, dat b.v. in de Roemeensohe pers verklaard wordt, dat Roemenië slechts dan zich tegen de Duitscih-Oostenrijksche tolunie zal verzetten, wanneer de bepaling der overeenkomst, vol gens 'welke zich alle stalen bij die unie aan sluiten kunnen, niet strikt worden uitgevoerd? En naast Roemenië zal ook hoogstwaarschijn lijk Yougo-Slavië, een andere staat der Kleine Entênte, willen meedoen. Voelt ge, dat -er voor Frankrijk veel op het spel staat en dat het heel interessant is het spel der krachten met aan dacht te volgen.? Het vertoog van verschillende zijd-en tot de Uniemenscihen gericht om afsland te do-èn van de oorlogsschulden, heeft maar weinig uit gericht. Europa zal er dan ook op moeten reken-en, dat het de zeven en twintig en een half millioen gulden (in cijfers 27.500.000.000.— gulden!), volledig te betalen heeft. Shvlocik wm'scht het volle pond, al wil hij schijnbaar de termijnen wel een beetje kleiner maken. Dan duurt het betalen langer en krijgt hij o-o-k meer rente. Maar ja, wat er van te zeggen? D-e V.S. zitten zelf met een kostbaar leger van zeven millioen 'werkeloozen, dat d-e belasting niet weinig omhoog brengt. En wat te zeggen van de beschuldiging der Yankeemenscben, dat Europa geen recht heeft op eene clemente behandeling, waar het nog niet beter weet te doen dan het zoo noodige geld voor oorlogs doeleinden aan te wenden? frneisje is. Zij heeft je geen vriendel'ijken briéf geschreven, is het niet "zoo?". „Op mijn woord", zei Paul, „dat is al zeer ombestihiCiiden op joulw \Jeeftijd. Wiel, mijn Bertha „Jouw Berthha"; Durf je haar zoo te noe men? O, ik wist wel dal ik -gelijk had; ik wil nu den brief zien. Geef hem mij dadelijk", ze-I Dulcie op ©en bevelenden toon, zooda; Paul werkelijk i en beetje bang voor haar werd. Neon neen. zei Paul, terwijl hij een paar stappen ach kruit ging. „hit is allemaal wen misverstand. Schrei maar niet je bent een liet' klein meisje. Ik zo-u graag willen, dat ik je alles kon. vertellen; maar je zou me toch nooit gelooven." „O ja Dick, dat zou ik wel", protesteerde^ Dulcie. die maar al te graag overtuigd wilde zijn van de standvastigheid van haar geliefde. „Ik zal alles gelooven als je het maar ver tellen will. En ik heb er spijl van dat ik zoo boos was. Kom naast mij zi.len en vertel mij talles van het begin af. Ik beloof je, dat ik je niet in de rede zal vallen. „Wel", zei hij, „ik geloof, dat j-e een meisj-e met een goed karak.ér bent; jij zult er niet om lachen. Ik zal het je vertellen." Alzoo ging hij op de bank bij de muur zitlen en Dulcie die nu weer he-el gelukkig was, kroop dicht Legen hem aan, terwijl zij met open mond en glinsterende oog en op zijn eerste woorden zat te wachten (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1