Ze BLAD PROVENDINE PRIMA ZUIVERE KRISTAL STIJFSEL LANDBOUW EN VEETEELT RADIONIEUWS Mooie Krachtige Biggen fokt U met WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 24 APRIL 1931, No. 13. De week die voorbijging, had wel veel tot ons te zeggen. Vlissingen in feestdosch. De. vor stelijke familie binnen zijn muren. Onwillekeu-i rig moest men denken aan een andere vorste lijke familie, ver in 't Zuiden. Daar rolde de kroon en op den troon zit geen vörst meer. Koning Alfons moest zijn land wel verlaten. Weer een koninkrijk minder op de wereld. In de straten der Spaansohe steden gejubel o>ver het vertrek van den koning' en bij ons ge jubel, als de leden van het Vorstelijk huis ko men. Moge de band die Nederland en Oranje bindt, nimmer worden verbroken. Ook ons oude Vlissingen voelt zich verbonden aan bet aloude Vorstenhuis, het bleek wel in de wieejk, die voorbijging-. Officieel is dan de nieuwe haven geopend. Een gloriedag voor Vlissingen, niet minder voor onzen wakkeren burgemeester, de heer G. A. van Wloelderen, 'wiens naam onlosmakelijk aan deze haven verbonden is. Hij toch gaf al direct bij het aanvaarden van zijn ambt, zijn aandacht aan deze noodige zaak en had vele moeilijkheden te overwinnen. En nu had de opening dan plaats in tegenwoordigheid van Z.K. H. Prins Hendrik enH.K.H. Prinses Juliana, terwijl de plechtigheid zelve door onze geëerbiedigde Koningin geschiedde. Ook de Koningin-Moeder gaf in een telegram blijk van Hare belang stelling. De maillrein bracht de Kon. familie Vrijdag 1.1. te 12.38 uur alhier, waar op hel perron de begroeting plaats had. Bij den uit gang van het station wachtten de marine-autori teilen de vorstelijke personen op, benevens de talrijke menigte van het publiek. Daarna werd tocht gezet naar het wachtschip „Noord- Brabant", waar jeugdige matrozen oefeningen verrichtten. Aan wal werden lessen in gym nastiek gegeven. Na een juichende markie- hulde begaven de hooge Bezoekers zich naar de Koninklijke wachtkamer. Daar werden de leden van het Loodswezen, Belonning- en ver lichting voorgesteld. Tegenover het kantoor gebouw van den provincialen Stoombooldienst werd een bloemenhulde in ontvangst geno men. Op den brug naar de motorveerboot ver welkomde Minister mr. Reymer Hare Majes teit en werd de veerboot bezocht, een boot tocht met 150 personen werd daarop gehou den. Te half drie teruggekeerd hield de mi nister een toespraak, welke door Hare Majes teit werd beantwoord om vervolgens den ge denksteen te onthullen, die later aan het zui delijk uiteinde van den kaaimuur zal worden ingemetseld. Na deze plechtigheid begaven allen zich naar het Eiiand, waar de nieuwe Keer sluis in oogenschouw werd genomen. Gedurig werden bloemen aangeboden. Bij de sluizen stonden hofauto's gereed, die de vorstelijke personen met gevolg door de stad naar „Bet- hesda" brachten, alwaar men om half vier arriveerde. De stichting van dit ziekenhuis mag ook voor onzen burgemeester een voldoe ning wezen, die immers van den beginne aan, zulk een inrichting zijn aandacht gaf en in de schenking van dit gebouw ©en oplossing vond. Het geheel-e Bestuur was tegenwoordig, zoomede Mevr. Blum-de Niet, de directrice en de architecten. Hier werd een toespraak gehouden door Ds. J. S. Hartjes, den voorzitter tyaii „Bethesda", in welke hij zijn vreugde uitsprak, dat het H. M. behaagde, bij de ope ning vaai den nieuwen haven, ook den gedenk steen in dit nieuwe ziekenhuis te willen onthul len. Daarna zong een dubbel kwartet, gevormd uit leden van „Looft den Heer": „Lof zij den Koning der Eere". In de kerkzaal werd de thé aangeboden. Bij het vertrek brachten op den Singel een groot aantal schoolkinderen hun groet, In de slad is druk gevlagd en waren meerdere versieringen aangebracht. Zoo was deze dag dan weder een dag van Mijd'1 herinneringen, een dag die niet spoe dig zal worden vergeten. Voor Koning Alfons en de zijner om ja loersch op te zijn. Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau is benoemd wethouder M. Laernoes en Mevr. de Wed. E. Blum-de Niet te Aagtekerke. Toegekend de eere-medaille in de Orde van Oranje Nassau in zilver met de zwaarden aan G. Wlestland, opperwachtmeester der Kon. Ma rechaussee, in zilver aan "Wl. J. Meulblok, bri gadier van politie alhier en J. Notebaard, ka pitein van het motorschip „Kon. Wilhedmina" in brons aan W. J. Meijboom, voorman en ma gazijnmeester van hel havenbedrijf, A. Osié, werkman gemeente Vlissingen en W. Cor- stanje, dekkneaht van het motorschip „Koning in Wilhelmina". De N.V. Kon. Mij, „de Schelde" heeft van de passagiers van het motorschip „Dempo" telegrafisch een dankbetuiging ontvangen over het uitstekend varen van het schip, op de eerste reis naar Indië. Geslaagd als tweede stuurman de heer W. P. van Pagé, voor kapitein ter langer om vaart, onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. C. Reyne. Overgeplaatst met 1 Mei, de lui- tenant ter 2e klasse G. A. Boegboom, aan' boord van Hr. Ms. Wachtschip Vlissingen. Het 51e Zuiderzee-zendingsfeest zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 15 Juli in het 'Mastbosch te Breda. Donderdag herdacht de heer J. de Vlieger zijn 25-jarig dienstjubileum De jubilaris werd door den gemeente-secre- Ithris toegesproken. Als stoffelijk blijk van belangstelling werd hem een kiektoestel aan geboden. Van de aanwezigen werd een kiek ge maakt. B. en W. zonden een bloemstuk. Ook van de afd. Vlissingen der Nat. Ver. van ge meente-ambtenaren is riem een souvenir aan geboden. Alhier vergaderde de N.V. Kon. Mij. de Electro-Tinfabriek. Het voordeelig saldo werd voor afschrijving bestemd. De statuten-wijzi ging kon niet behandeld worden wegens te Weinig aanwezige ta «and eel en. Binnen 14 da- gen moet nu een nieuwe vergadering worden .gehouden. Een gevoelig verlies leed de maat schappij door het overlijden van den heer Mr. H. M. Moll te Rotterdam, als commissaris der maatschappij. Aan boord van het Ned. Stoomschip „St. Anmaland" bevond zich een matroos, die on willig was om te werken en die zich aan indis- diplinaire handelingen tegenover den kapitein had schuldig gemaakt. De man is door een twee tal inspecteurs van politie alhier gearresteerd en naar het bureau gebracht. De SD.A.P. stelde voor den Gemeente raad de volgende candidaten; A. C. van Hal. J. de Meij. A. Rorije, F. van Spanning, A. R. König Mevr. P. v. d. Vlist-v.d. Broeke, Wl. J. Gastel. P. A. Plompen, P. Platteeuw, A. van Baaien, A. de Bart. De C. J. M. V. Padvinders gaf in „Britan nia" haar jaarlijksche uitvoering. Mej. De Houdt luisterde met haar orkest dit samenzijn op. Na de pauze werd opgevoerd „Het Vrouw tje van Stavoren". Donderdag had in de bovenzaal van Café Vermeesoh de laatste gezellige bijeenkomst plaats van de afd. der ver. tot Bev. der bel. van slechthoorenden. De heer Ad. Metz hield Qen lezing. De avond werd besloten met sjoel bakken. De montagewagen van de P.Z.E.M. is bij het verrichten van werkzaamheden op het rooster voor de etalage voor den winkel van den heer Speckens aan de zijde van de Coosje Buskenstraat gereden. Dit rooster brak daar door en de wagen viel omlaag ©n tegen de win kelpui, die liaht beschadigd werd. Alhier werd de jaarlijksche tentoonstelling gehouden van teekeningen der Nijverheids- avondschool. Vrijdagmorgen heeft, voor de komst van H.M. de Koningin, vicie-admiraal L. /Quant afscheid genomen van officieren en beman ning van Hr. Ms. oorlogsboden „Noord-Brabant' Des avonds werd den scheidenden vlootvoogd een feestmaaltijd aangeboden. Zaterdag gaf „Kunst naar Kracht" een avond in de „Oude Vriendschap". Van de 'werf der Koe. Maatschappij „de Schelde" is Zaterdagmiddag de onderzeeboot 013, in aanbouw voor het departement van marine, te water gelaten. MIDDELBURG. De Ver. voor Instrumentale Muziek gaf in de Concert- en Gehoorzaal een uitvoering. -^Alhier vergaderde de afd. van het) „Ned. Roodè Kruis" in een der zalen van het Stad huis. In het jaarverslag werden de verdien sten gememoreed van den heer H. Dronkers, die de stad verliet en benoemd werd tot lid van verdienste. Het aantal leden steeg tot 17. Een 9-tal jongedames werd opgeleid tot ad- spirant helpsters. Het verslag van den penning meester meldl van een stijging van het saldo met f208,96. In de daarop volgende bestuurs vergadering reikte de voorzitter aan de 9 adspirant-helpslers de onderscheidingsteekens uil. Voor den Krin Wiaiciheren zijn mrt ui voering van de Tarwewet belast de heeren: C. Franse, KI evers kerke, voorz. Z. Maljaars, Oost- kapelle en J. J. Mesu, Nieuwland. Plaatsverv. leden zijn L. Maas, Vrouwepolder en M. I. Ver huist, Nieuwland. Voor de A.. R. Kiesver. trad op Mr. J. A. de Wilde van Den Haag. Deze hield een rede in verband met de Slatenverkiezing. De heer R. van der Wleile, 1 eeraar aan de Chr. Kweekschool zal met ingang van 1 Januari a.s. ontslag aanvragen. Zaterdagmiddag hield Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine voor den kamerkring Zeeland der Chr. G. H.-Unie een rede over „Rondom het parlementaire stelsel". Na de rede werd een huishoudelijke verga dering gehouden, in de vacatures-Wallien en Talsma werden als bestuursleden gekozen de heeren I. Cappon te Breskens en Dr. A. Vrij- lendt te Biervliet. Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat de heer W', J. van Iren, in betrekking kwam bij de firma M. H. Boasson en Zonen. De jubilaris ontving vele blijken van belangstelling. BIGGEKERKE. De C. Hist. Kiesver. stelde de volgende candidatenlijst vast: J. Moens, P. Janse, Az., G. Schout, P .de Lange, S. Leijnse, L. Harpe Lz„ M. Caljé. De heer A. Janse be dankte voor een plaats op de lijst. VROUWEPOLDER. Onze gemeente trad toe tot de regeling, vervat in het werkloosheids besluit 1917. SOUBURG. Zaterdagavond gaf de Gymna- stiekvereenigfng „Volharding" een uitvoering in café „Tramhalte". Den direcleur, de heer R. Besuijen en anderen 'Werd na afloop bloemen geboden. De heer J. Roelans heeft met 10 punten uit 5 partijen het damkampioenschap froor Zeeland behaald. ARNEMUIDEN. De S. Geref. Partij stelde als candidaten voor den Gemeenteraad de heeren S. A. Baay, B. de Ridder, A. de Ridder, M. van de Ketterij. Vrijdagavond hield het „Groene Kruis" zijn 29sten jaarvergadering. Het ledental be draagt 450. Door de goede zorgen van Zr. v. d. Klooster, op wier initiatief een bazar werd gehouden, kon een hoogtezon aangeschaft wor den en een flink bedrag bij het bouwfonds; wor den gevoegd. Door de wijkverpleegstër-hms- bezoekster werd aan 130 personen hulp ver leend. Het aantal verrichtte huisbezoeken be droeg 3805. Het aantal patiënten, dat behande ling met de hoogtezon genoot, bedroeg 4. De ontvangsten Svaren f 1679.54 met een uitgaaf van f 1659.92, voor de T.B.C.-bestrijding Waren deze cijfers resp. f 646.22 en f 647.80. Het ma gazijn met hoogtezon zal voor de leden ter bezichtiging worden gesteld. De A. R.-Kiesver eeniglng besloot met 5 candidaten op de lijst te komen: A. Schuit, A. Cornelisse Jz., P. van Belzen Cz., C. de Jager, én J. de Nooijer Lz. - Ter Secretarie ligt'n lijst t. teekening m. als tioel, het verzoeken aan de Ned. Spoorwegen tot het dagelijks laten rijden van de motortrein Goes-Vlissingen, thans alleen Zaterdags, vertrek 11.58 uur. DOMBURG. De stemming iter verkiezing voor leden van de gemeenteraad zal plaals /hebben op 16 Juni a.s. Candidatenlijst der C. Hist. Kiesver. M. Reijnhoudt, M. Janse, C. Louwerse, W1. Provoost Az. De heer J. P. Almekinders wenschte niël meer in aanmerking te komen. Zoo mogelijk /wil men met de Antl-Rev. Kiesver. samen- Werken. SEROOSKERKE. In het Mil. Tehuis te Middelburg vergaderde de Assurantievcr. „On derlinge Steun", alhier. De ver. telt 862 leden. Het verzekerd kapitaal was geklommen tot f 6.307,250, De premie bedroeg 80 cent per f 1000 verzekerde som. De brandschade f 15.70. WESTKAPELLE. Bij den landbouwer L. A. R. is onder het vee mond- en klauwzeer uil gebroken. AAGTEKERKE. In plaats van de heer G. E. Overweg, werd door de Anti-Re v.- Kiesver. als bestuurslid gekozen de heer C. de Visser,. De heer A. G. Peper wilde geen candidatuur meer aanvaarden. De lijst werd als volgt samenge steld: J. Moens, C. de Visser, L. de Visser H. Peper, L. Franke, A. de Lange, J. Blaas, L. Corré. De verkiezing voor den gemeenteraad is bepaald op "Woensdag 17 Juni. De St. Geref. Partij stelde de volgende candidaten voor de a.s. Gemeenteraadsverkie zing: Jac. Corré, Wl de Visser Jz., S. Wisse, J. de Visser Jz., S. de Visser Gz„ Jac. Minderhoud J. Maljaars Pz. RITTHEM. De heeren Wl de Ridder en mr W. J. Woldringh van der Hoop, cand. voor de Prov. Stalen vanwege de Chr. Hist. Unie in den Statenkring Vlissingen, spraken Don derdagavond in een openbare vergadering. Er volgde daarna eenige, discussie ST. LAURENS. Alhier is een vereeniging „Gemeentebelang opgericht, o.m. om Vrijzinnig! candidaten voor den Gemeenteraad te stellen. De opbrengst van het Emmabloempje be droeg f22.60. KOUDEKERKE. De gemeenteraadss emming is bepaald op Maandag 22 Juni. VEF.BE, Alhier werd begraven het stoffelijk overschot van den heer K. Dekker, ii leven oud-hoofdopzicht:r \a:i den polder Walche ren. Aan de groeve werd gesprok n door de heeren Jhr. Wl Z. van Teijlingen, J. L. Boreel, H. de Zeeuw en Ds. G. J. Wleijlandt. De heer J. Dekker dankte voor de beloonde belang stelling. Geslaagd voor diploma Alg. Ontwikkeling van de A. S. S. O. te Arnhem de heer A. di Nood. GRIJPSKERKE. Voor de Anti-Rev. Kiesver. trad in de Geref. Kerk alhier op Mr. L. van Andel uit Middelburg met een propagandarede in verPa-nd met de provinciale Statenverkiezing DE WETENSCAPPELIJKE TEELT VAN VOEDER BIETZADEN. Wanneer we iets schrijven over d«- selectie van voederbietzaden, dan is di niet zoo vreemd meer. Men leeft in een lijd van selectie; de ontwikkeling, is in dezen lijd zeer groot, zoo dat er verschillende goed ontwikkelde men- sahem, zich bezig houden met verachdHeaade ver edel ingsmethodes op elk gebied. Het ver- Kvondert daarom ook niet, dat men op het gebied der voederbietenseleClie al reéds vér is gevorderd. Vroeger kende men zulks niet, '©n er Werd trouwens, door de verbouwers niet naar gevraagd. De boer was tevreden wanneer hij een goede gave biet en een goede kilo-opbrerrgst had. Men gaf zich toen nog geen rekenschap van gehalten en verleerbaarheid, maar tegenwoor dig wordt hiermee in vele bedrijven terdege rekening gehouden. Vooral nu men ook, meer dan vroeger, spe ciale studie maakt, voor het berekenen der voederrantsoenen. Langzamerhand, mede door de intensiveering van het bedrijf, waardoor men dus tracht van de kleinste oppervlakte, de urootst mogelijke o'pbrengst te krijgen, «en niet net minst door het verbeterde landbouw onderwijs, wordt hel den verbouwers duidelijk dat het niet alleen gaat om 't ge'wicht doel) dat het gehalte een minstens even belangrijkp rol speelt. De eerste eisch toch die men aan het pro duct moet stellen, is een zoo hoog mogelijke voedingswaarde en deze is in de eerste plaals afOiamkelijk van de hoeveelheid droge 4,stof per H.A. geoogst. Zoo is dus het streven ontstaan, niet alleen bij de suikerbiet, maar dit al reeds eerder plaats vond, doch ook bij andere producten en er is door deze selectie enorm veel beréikt. Een onzer voornaamste selecteurs, op hel gebied der voederbielzadcn, is den heer van der Have, die hiermee dan ook, door volharden, tot een goed resultaat is gekomen. Om een denkbeeld te vormen, hoeveel energie hiervoor noodig is, zou men eerst een dergelijk bedrijf moeten zien. Gelukkig voor diegene 'wiens arbeid mei succes wordt bekroond, want de praktijk leert dikwijls zoo anders, en tegenvallers zijn ook hier aan de orde van den dag. Maar zooals we reeds opmerkten is op hel gebied der voederbiet-seleolie al veel béréikt. Men brengt thans in den handel een voeder biet die heeft bewezen, dat deze uitmunt bo ven zooveel andere rassen, wat het droge-stof- gelialte betreft. En hier gaat het nu juist om. een biet te verkrijgen, die naast goede op brengst de eigenschap bezit, dat het suiker gehalte aan alle eiscihen beantwoordt. Dit nu heeft men bereikt met de voederbiet „EureKa" die zich heeft moeten toetsen in de 'pracitijk, tegenover, veel andere rassen. De cijfers hebben ruimschoots bewezen, dal dit ras door geen enkel ander wordt geëven aard. De voederbiet „Eureka" is dan ook op- ginomen in de beschrijvende rassenlijst van het instituut voor Plantenveredeling, als eerste voederbiet van Nederlandsohe teelt; wel een bewijs dus dat ze door de hoogere landbouw- autoriteiten als goed wordt erkend. Ook de verschillende Rijkslandbourw-consulen ten die in het jaar 1930 onder leiding van het Instituut voor Plantenveredeling proeven in dit ras hebben genomen, kwamen tot de over tuiging, da, men hier iets bijzonders op selee tie-gebied heeft bereikt; daarom, is het zo<* hoog noódig, dat alle landbouwers hiermee in kennis werden gesteld. Laat ieder zich dus door oroeffln^min'>ien overtuigen, dal voor hem deze productieve voederbiet zijn nul kan hebben. UITZENDING VAN „DIE JAHRESZEITEN" DOOR DE VARA. Op Zaterdag 25 April a.fc. zal de V.A.R.A. een uizending verzorgen van „Die Jahreszei- t:en" een oratorium van Jos. üaydn, dat wordt uitgevoerd in het Concertgebouw te Amsterdam door de Arbeiders-zanigvi©reeni- ging „De Stem des Volks", afdeeling Amster dam, met medewerking van het Utreohtsch Stedelijk Orkest en de solisten: Elize de Haas, Mjrp.raiao Louis van Tulder, tenor; en A. Funke Küpper, bas. Het geheel slaat onder leiding van Antoon Kr el age. De Oostenrijksche componist Jos, Hadn (1732—1809) heeft in navolging van Höndel, gecomponeerd het oratorium „Die Schöpfung" (D.e Schepping) en „Die JaJireszeiten" (De Jaargetijden), waarvan het laatste, bestaande uit vier deelen, ieder genoemd naar een jaar-

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 5