Draag en Jïanbod IN uw PUP: v. ROSSEM's TROOST Ie BLAD VICE-VERSA Van Week tot Week 37e JAARGANG VRIJDAG 24 APRIL 1931 DRUKKERIJ H. WE0EL1NQ VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT RER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF WEEKBLAD VOOR WALCHEREN ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT No. 16 DRUKKERIJ H. WEGELINO VLISSINGEN Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst In prijs I DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Uitgave H. Weguling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vllssingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg Dit nummer bestaat uit 10 pagina's jl, MIJNHARDTs Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Kiespijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Maagtabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. geleverd. Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop 1 WegelingsTiieumsblai J t 3V 7 li m BINNENLA ND. Het spellingvraagstuk Uitgefloten. Onbehoorlijk optreden van een rijks- teidwacthter. Eene prijsvraag. Hel ontslag der baanwachteres te Blerik definitief. De nieuwe gouverneur-ge- raal van N. Indië. Teun de Klleip- perman. Smokkelaar aangehouden. Suikerbietenuitvoer naar België. Ten toonstelling, havenwerken. Verjaardag van Prins Hendrik. Op het gebied van de spelling van onze taal, bestaat er op het oogenblik de grootste anarchie. En het laat zich aanzien, dat de jong ste decreten van minister Terpstra niet veel verandering in dien teostand zuillein brengen. W'e vernamen deze week weer een frappant staaltje. -Dr. K. te Heerlen schreef voor ©eni gen tijd aan Pater Dr. Gerlachus Royen van de R.K. H.B.S. te Heerlen, den leeraar in de Ned. taal van zijn zoon, een brief, waarbij hij dezen erop wees, dat aan zijn zoon verschillende fou ten waren aangerekend die z.i. geen fouten wa ren, omdat het geschrevene was in overeen stemming met de spelling van de Vries en Te Winkfil. Een beele correspondentie is er het gevolg van geweest. De minister kwam er zelfs aan te pas en het slot is geweest, dat de jongen van school Is genomen. En dat alles vanwege het spellingvraagstuk. Men herinnert zich Wel het geval van den Nederlandschen zanger Thunis. De Saksische regeering had hem wegens zijn anti-Duitsche uitlatingen uitgewezen. Maar wie nu gemeend had, dat de zaak daarmede geëindigd zou zijn geweest, is er naast. Want bij het eerste optre den van Thunis in Dresden is hij door ©en deel der bezoekers uitgefloten en bij het einde der voorstelling moest hij, in verband met tegen hem gerichte demonstraties, onder bescher ming van een aantal politieagenten worden genobien. De vraag „W!at nu?", zal wel moei lijk te beantwoorden zijn. Wat er waar is van hetgeen door „Hel Volk" over een rijksveldwachter te Amsterdam wordt beweerd, zal het onderzoek wel uit wijzen. Beweerd wordt dan dat deze politie man een ondersteunde van Maatschappelijk Hulpbetoon, onmachtig de hem opgelegde boete van f 0.50 te betalen, zonder eenigje noodzaak met een sabel een aantal ernstige verwondingen heeft toegebracht, nadat een achterlijk kind van dien man den Rijksveld wachter van achteren bij zijn uniform had beetgepakt. In verband met deze zaak heeft liet Tweede Kamerlid v.d. Heide aan den minis ter van Justitie ©enige vragen gesteld, evenals de heer Ossendorp in de Eerste Kamer. Het algemeen bestuur der Tuchtunie heeft, eene prijsvraag uitgeschreven over het onder werp: „Onderzoek naar de oorzaken van de tuchteloosheid' Het gebeurde nabij blok 11 op de spoorlijn Gouda-Utrecht kan hoeren in zenders van antwoorden wellicht als leiddraad dienen. Een drietal kinderen gingen bij hel naderen van den trein op de rails liggen. De machinist remde uit alle macht en hij slaagde er in den trein nog juist bijtijds tot stilsland te brdngen. Toen de trein stilstond lag op niet meer dan 2 M. vóór de loclomotief één der kinderen, één U-jarig meisje, nog op de rails. De machinist sprong uit den trein, doch de deugnieten gingen er van door en verdwenen in den polder, zoodat hij gedwongen was zijn achtervolging op te geiven. Het scheidsgerecht, dat door de baanwachte res te Blerik was aangevraagd, heeft de uit spraak van de directie der Nederland sche spoorwegen gehandhaafd. En de baanwachteres blijft dus ontslagen. Ze heeft wel zwaar moeten boeten voor dat verzuim. De vraag, 'wie de opvolger van jhr. de Graeff zal 'worden bestaat nog steeds. Men schijnt het onder elkaar nog niet eens te kunnen worden. Nu dr. H. Co-lijn definitief te kennen heeft ge geven niet meer in aanmerking te willen ko men voor het belangrijke ambt, schijnt jhr. Mr. Dr. H. A. van Kamebeek, commissaris van de Koningin in Z.-Holland thans het meest op den voorgrond te treden. Teun de Klepperman van de V.A.R.A., wel bekend, heeft volgens vele luisteraars op er- gelijke wijze dein spot gedreven met den afge treden Spaanschen koning. In dezen spot zou ook betrokken zijn de in ons land gastvrijheid genietende ex-keizer, terwijl er alles vol gens die luisteraars duidelijk op gezinspeeld werd, dat een dergelijk gebeuren fook ons vorstenhuis zou kunnen overkomen. Deswege heeft zich het „Landelijk Comité" Be langen Luisteraars" tot den minister van W'a- terstaat gericht. In de bossdhen hij Leuth, fnabij Ven)lk>^ hebben de 'Duitscihe douane-beambten een smokkelaar, die 300 papegaaien uit ons land over de grens had gebracht, aangehouden. Eerlijk gezegd, wisten wij niet dat de Duitschers zoo'n behoefte hadden aan die ^prekende vogels. De Belgische suikerfabrikanten moeten zich verbonden hebben tot de campagne 1934-35 geen buitenlandsche suikerbieten meer in te 'vloeren. De fabrikanten, die tot dusver deze bieten kochten, zullen 1.800.000 francs schade loosstelling per jaar krijgen, Welke (betaald zal worden uit de meerdere winst, die de con tract eenende fabrieken zullen maken uit de daardoor gestegen te verwerken inlandslclhe quanta. Het gevolg van een en ander zou zijn, dat de hoeveelheid bieten, welke tot dusver uit ons land naar België wordt uitgevoerd, onge veer de opbrengst van 5000 k 6000 bunder, in België niet zullen worden afgenomen. De bieten kwamen hoofdzakelijk uit Zeeuwsch-Vlaanderen De laatste weken staan wel in het teeken van de opening van tentoonstellingen en ha vens. "Wie hebben een tentoonstelling in Am sterdam „De Suiker", in Maastricht „Bnbou- tem", in Rotterdam eene groote bloemen- en tuinbouwtentoonstelling „Primavera", en waar schijnlijk nog wel eenige kleinere. Bovendien Wierden 'door de Kon. familie in Vlissingen en Scheveningen havenwerken geopend. Vermelden wij ten slotte den verjaardag van Prins Hendrik, ter gelegenheid waarvan (in verschillende gemeenten feslivibetien plaats hadden. Al Worden wij hier in Nederland in dit opzicht niet zoo erg verwend. Ook al van wege de malaise? BUITEN L AND. Tante Jetje interesseert zich voor het geval. Koning Alfons had geen kans. Oorzaken van den val. Mogelijk heden en gevaren. Dr. Leo Moulin spoorloos verdwenen. Het proces tegen den moordenaar Kürten. Het verraden van fabrieksgeheimen. Hooge salarissen. Wleer giftige gassen in het Maasdal. De paus en het fas- cAsmq.Malaise in de V. S. Het aftreden van koning Alfons onze werkvrouw spreekt van Aa-le-fons is hel onderwerp van de week geweest. Iedereén interesseerde zich Voor het geval. Zelfs mijn grpotmoedefrvtan 88 Was er vol van. Zoo iets most nie magge, was haar oordeel. Nu is die abdicatie of beter dat vertrek ook Wel plotse ling gekomen. Dat er in Spanje iets broeide wist iedereen. Deskundigen als bakkers, sla gers, groenteboeren, om de kappers en han delsreizigers niet tie vergeten, hebben dan ook heel wat moeite gehad om aan hun „ge achte" clièntéle den toestand in Spanje duide lijk te maken.. Blijkbaar Was er dus voor den Spaanschen thans ex-koning geen andere uit'Weg, als te ver trekken. "Wlant geloof maar niet, dat wanneer Don Alfonso nog een kledn gaatje had gezien, hij zon zijn Weggegaan. Dat bewijst wel de af scheidsbrief aan het Spaansche Volk'. Alleen had hij nog een laatste poging kunnen doen zich door middel van het géweld te handhaven, hetgeen waarschijnlijk 'stroomen bloeds zou hebben gekost. Dat Alfonso deze poging niet gedaan heeft, «pleit voor hem. In hoeverre even wel eigen lijfsbehoud daarbij een woordje heeft meegesproken, Wagen wij hier niet uit te spre ken. Bij aanslagen op zijn leven heeft Don Al fonso het zij tot zijn eer gezegd her- haaldelijk bewijzen van persoonlijke dappeheid Vragen wij naar de oorzaken van den val van het Spaansche koningschap, dan moeten wij eerst een beetje weten van de structuur van den Spaanschen staat. Spanje dan van het oogenblik is ©enigszins te vergelijken met Frankrijk van vóór de revolutie van 1789. Ko ning, hooge adel en hooge geestelijkheid (wel te onderscheiden van de lagere), grootgrond bezitters dus, met de daaraan verbonden groe pen, b.v. het hoogere officierscorps (de géne raals) en de geldschieters van de kroon deel den er de lakens uit. Spanje was dan ook een lanidbouwstaat, de industrie is er -* met uit zondering van enkele gedeelten, zooals Catalo- nië nog slechts weinig ontwikkeld. Wlil zij zich volledig ontplooien, den Spaanschen slaat op een h ooger plan brengen, m.a.w. van Spanje een industriestaat maken, dan is noodzakelijk een totale aanbouw der bestaande wetgeving, welke geheel gerjicht is op de belangen van den landbouw. Aan de industrie en handelsbe langen zal een eerste plaats moeten Worden ingeruimd. Het grootgrondbezit zal dienen af stand te 'doen van vele zijner voorrechten!. Het is (nu vooral de hoogere geestelijkheid, groot grondbezitters (als ze zijn, die zich tegen het doen |van concessies hebben verzet. Thanj is koning (Alfons het slachtoffer geworden van die clerical© (reactie. En nu nadat Don Alfonso het gelag «heeft betaald is het de konings gezinde pers, het cilericaalste blad „El Debate" vooraan, welke (niets als vriendelijke woorden voor de republtiek heeft. Zal de (republikednsdhe regeerinjg, onder lei ding van iconservatieven, liberalen en sociaal democraten, aan idem Spaansche staat weer een stevig fundament (kunnen geven? Dat is op het oogenblik de (overheerschende vraag. Ongetwij feld hebben {deze groepen op het oogenblik de meerderheid jvan het Spaansche volk achter zich. Het |land is er echter in de laatste jaren economisch hard jop achteruitgegaan, de eco nomische toestand (Is aller ellendigst. Een prach (Vrij naar het Engelsch). 28. Hij liep op een veilige afstand om achter docht te vermijden, terwijl een goede gelegen heid afwachtend om zijn plan van ontvluch ting ten uitvoer te brengen. Ten laatste kon hij niet langer meer wachten. Hij trachtte zich zelf te redden docr te vluchten en r-iet een plotselingen sprong brak hij door den kring en holde den weg op, die naar het station leidde. Onmiddellijk kwam de geheele school hem achterna. De ongelukkige holde, zooals hij in geen jaren gedaan had. Maar niettegenstaande zijn harde loopen, duurde het niet lang of hij werd gepakt. Chawner en Tipping hadden hem al heel gauw bij zijn kraag te pakken. Ze brach ten hem Weer terug naar mijnheer Blinkhom onder Woedend schoppen en tegenspartelen. Deze had de goede meening, die hij altijd van Blinderston had gehad, voor goed verloren. „Alstublieft, jmijnheeir", zei Chawner, „ik voel zooiets als een beurs in zijn zak. Zal ik hem er uithalen, mijnheer?" „Ais diy weigert te handelen, zooals de eerlijkheid gebiedt, ja", zei hij. Het was natuurlek de beurs van Dick; ©n in Weerwil van Paul's wanhopige pogingen om hem te behouden, werd de beurs hem afgeno men, de inhoud op billijke wijze onder de jon gens verdeeld en kreeg hij de beurs ledig terug. „Nu, Blinderston", zei mijnheer Blinkhorn, „als je nu werkelijk het veld wilt verlaten, dan kan ja gaan". Mijnheer Blinderston gooide de beurs woe dend Weg en holde heen in een gemoedstoe stand, Jdie 'weinig van krankzinnigheid ver schilde. Niemand had medelijden met hem; niemand begreep de omvang van zijn verlies. Mijnheer Blinkhorn en de weinige geestdriftigen gingen weer terug naar hun spel, terwijl de overigen de zaak in groepjes stonden te be praten. Plotseling klonk er een kreeh „Jongens, daar heb je Grim", en werkelijk kon men in de verte de corpulente en indrukwekkende verschijning van den doctor zien, die juist den hoek van het veld omsloeg. Mijnheer Blinkhorn voelde zich bijna ver heugd. Het komen van den doel or om naar het spel van zijn leerlingen te zien, verraadde een goed hart; de doctor moest bijna zeker in een goed humeur zijn, en hij maakte zichzelf wijs dat ook te gelooven. Bij een rustpoos In het .spel zou hij misschien den moed hebben om hem te naderen en zijn belangstelling trachten te winnen voor het spel. Het was iets zeer buitengewoons be zien, hoe iedereen een gron dige belangstelling in het spel aan den dag legde, en het scheen wel alsof de jongens met meer kieschheid dan zij gewoonlijk be zaten, hun leeraar niet wilden laten zien, hoe 'weinig zijn vriendelijkheid eigenlijk gewaar deerd werd. Zelfs mijnheer Tinkler, wiens boek al dien tijd zijn gedachten in beslag had genjomen, liet het nu haastig in zijn zak glijden en liep geestdriftig naar het spel toe, terwijl hij beide partijen aanmoedigde. Dr. Gimby kwam het veld op met een lang- zamen stap. lerwijl hij tegen de spelers riep „Goec gedaan, Mutlow. Mooi gespeeld, jonge heer. Hou den bal nu rollende; ach, je durft niet loopen, jongeheer loopen. Geef den bal aan mij, geef hem mij. En toen de bal zijn richting was uitgegaan, trapte hij hem de hoogte in op een buitenge woon waardige manier, terwijl de geheele school eerbiedig terzijde ging. Toen hij den bal op een redelijken afstand van de goalpalen had gebracht, schop e hij hem er m. groole plecl. tigheid door onder een zwak applaus en ging weg met het voorkomen van iemand die bui tengewoon veel succes had gehad. „Voor welke partij heb ik die goal gem aak! vroeg hij, waarop Tipping verklaarde dat zijn partij de begunstigde was. „Welnu dan", zei hij, „dan moeten jullie me allemaal helpen, anders zal ik nooit meer voor jullie spelen", en hij trapte den bal af voor het volgende spel. Het Was merkwaardig, dat de aldus onder scheiden partij «niet uitgelaten van pret was over het compliment, dat, zooals zij bij onder vinding 'wisten, buitengewone inspanning van hun kant eischte. De andere partij keek ook ongelukkig, omdat zij inzagen, dat zij zich in een uiterst moeilijken toestand bevonden. Want als zij gloed speelden en hun best deden, liepen zij de kans den doctor te beleedigen, of Wat erger was, hem naar hun partij over te halen; terwijl daartegenover stond, dat, als zij zich al te gemakkelijk overwinnen lieten, zij van een booze luim of slecht humeur verdach! konden worden. Wat dr. Grimby betreft, hij had schik in het spel en had niet de minste gedachte, dat hij heelemaal geen welkome speelkameraad was. Maar hoewel het voor een buitenstaander aardig was te zien, dat een leeraar deeünam aan de vermaken van zijn leerlingen, moeten, *we zeggen, dat wat de laatsten betreft, zij de vtoordeelen van meespelen meer dan twijfel achtig vonden. De speeltijd was nn verstreken en de jongens jnaakten zich gereed naar huis te gaan. Mijn heer Blmderston was blij dat hij weer naar zijn Werk kon terug' gaan. dat hij als een pret tige yerandering beschouwde van zulk een vorm van vermaak. Het was misschien wel da ellendigste middag, die hij in zijn kalm, rusMg leventje had door gemaakt, waarop hij van de levendigste hoop tot de grootst mogelijke wan hoop vervallen was. Nu bleef er niets anders vioor hem over. dan den doctor te overtuigen, 'waartoe hij zich totaal niet in staat voelde of om zonder geld te vluchten dat onvermijde lijk in een wieder gevangennemen moest eindigen HOOFDSTUK IX. Als het in het belang van deze geschiedenis niet bepaald hoofdzakelijk w®s, zou ik liever een sluier 'werpen over het lijden van den heer Blinderston gedurende de verdere dagen van die ongelukkige week te Grichton House; maar het zou verkeerde kieschheid zijn zulks te doen. Het ging al erger en erger met hem. De wer kelijke Dick zou er in zijn onaangenaam stffa buien nooit in geslaagd zijn ziah zoo onbe- Inind en verdaaht te maken als zijn plaats vervanger door de geheele school gedaan werd leeraren en jongens. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1