Zeeuwsch Bemiddeling-Bureau Aanzien doet gedenken Kreymborc* PROVENDINE Behangsel- en Glaspapieren en geurige rocktatafo f HEERENBM! LANDBOUW EN VEETEELT KIEVIT, Spanjaard|straat Binnen den tijd van 3 maanden Drie en Zestig Dienstmeisjes VOOR OE SCHOONMAAK! DROGISTERIJ L. JANSE ECHTE FR1ESCHE 20-50ct.perons m Feestavond Centrale Bond van Spoor- en Trampersoneel. MUZIEKNIEUWS M ooié Krachtige Biggen fokt U met Profiteer deze week nog van de reclame-aanbieding. Bij aankoop van 2 pakken één pak van F. 1,75 cadeau. MIDDELBURG heeft weer een groote sorteering Goedkoope prijzen ALLES VOORRADIG. Noordstraat 34 Telefoon 236 Middelburg I. A. WILLEMSEN GELD 3 Reclame'Series Costuums f 19.- 29.- 39— WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 17 APRIL 1W1. No.15. A86 Dhr. H M. van de Putte voerde het Woord als voorzit'er van de Boerenleenbank, waarvan de o ver led ene vanaf de oprichting een zeer actief bestuurslid is geweest. Namens de vereeniging voor Chr. Lager On derwijs sprak het Hoofd der school dhr. B. J. de Meij. Daar de burgemeester in het onder wijs steeds veel belangstelling toonde, konden hetk ©hoolbestuur en het hoofd der school steeds op zijn medewerking rekenen Dr. H. van Oyen, die reeds in het sterfhuis woorden van troost tot de familie had gespro ken, ging voor in gebed. Een zoon van den overledene dankte .mede namens de familie de sprekers voor de eer aan zijn vader bewezen- Zoowel van uit de gemgeenle zelf, als van buiten de gemeente, was er veel belangstelling. O.a. waren op de begraafplaats aanwezig de waarn. burgemeester en de secretaris van Oost en West-So ub urg, de burgemeester van Nw. en St. Joosland en de burgemeester en secretaris van Vrouwepolder. Door de Chr. Hist Kies vereen, zuilen als leden van den Gemeenteraad candidaat gesteld worden de heeren: 1. W. Boogaard( aftr.), 2. P. J. de Pagfcer (aftr.), 3. Joh. de Visser (affcr.) 4. Joh. Cevaal, 5. Jn. de Pagter (aftr.), 6. K. de Visser, 7. P Cevaal Wz., 8. A. de Visser, 9. L. Koole, 10. M. Kwekkeboom. De aftredende gemeenteraadsleden J. Lijnse en J .Meliefste wenschlen niet meer In aan merking te komen. HOE KAN MEN DE BIETENTEELT NOG LOONEND MAKEN 7 De vooruitzichten zijn ook voor onze streken dit jaar al bijzonder onzeker. Vooral bij de suikerbieten Weet men niet op welke geldelijke opbrengsten tenslotte gerekend mag worden. De 'boer heeft op den bietenprijs geen invloed, hij moet er daarom naar streveÉL, de bieten met de minste uitgaven per 1000 K.G. te winnen. De bemesting is hierop van groeten invloed. Wie "weten allen, dat de bieten hooge kosten met Jtich meebrengen, ook voor de bemesting. Het is dus noodig om een berekening te maken, op Welke wijze men een zoo laag moge lijken kostprijs kan bereiken. Hoe grooter de oogst, hoe minder drukken de algemeene onkosten per H.A., men moet dus voor een hooge opbrengst zorgen. Een flinke bietenopbrengst is dan alleen mogelijk, wan neer een doelmatige bemesting wordt toege diend. Hierbij komt allereerst in aanmerking de stikstofgift, deze zal den kostprijs kunnen verlagen. Maar ja, in een malaisetijd als deze, wordt in verschillende gevallen bezuinigd, soms ook op de stikstofgift Dit is al geheel verkeerd, aangezien dit verla ging van de opbrengst en daardoor een verhoo ging van den kostprijs per 1000 K.G. bieten zou beteeken en. Wie moeten daarom voldoende stik stof geven, doch met een stikstofmest, die in de praktijk heeft bewezen, uitstekend te vol doen, en die bovendien laag in prijs is. Vooraanstaande landbouwkundigen zeggen hiervan: Het moet een stikstofmest zijn, die past bij de structuur van den grond, die de opkomst der bieten kan bevorderen, die de stikstof bevat in een vlug opneembaren vorm, terwijl tevens een hoog gehalte kan worden ver kregen. De keuze tusscihen de verschillende stikstof meststoffen kan gemakkelijk zijn. want alleen Kalksalpeter heeft deze eigenschappen. Ook voor onze omgeving bleek dit uit alle proef nemingen; hij verdient daarom de volle aan dacht. Door een hoogere stikstofgift in den geschikten vorm, krijgt men ook een loonende meeropbrengst. BLAUW IN DE AARDAPPELEN. Het „blauw" in de aardappelen is in land bouwkringen al reeds overbekend, elke landbouwer weet nu zoo zachtjes aan wel, dat dit de aardappelen, ongeschikt maakt voor de consumptie, zoodat de verkoopswaarde er sterk door wordt verminderd. - Dat dit blauw in de aardappelen, een gebrek is van uitwendige invloeden is nu wel vastge steld. En daarom moet men er naar streven, de in dit opzicht nadeelige Invloeden uit te Schakelen. Het „blauw" heeft ook de volle aandacht van onze plantenziektenkundigen- dienst. Dit blijkt ook al uit haar rapport oveT het jaar 1928. Zooals het reeds velen bekend zal zijn, kan dit euvel worden voorkomen, door kaligebruik, Vele onderzoekingen hebben in deze richting plaats gehad, of ook mogelijk andere oorzaken hiervan een gevolg konden zijn. Doch altijd weer is bij de diverse proefne mingen gebleken, dat de kalikwestie hierbij de grootste rol speelt Weliswaar was men de meening toegedaan, dat het blauw als gevolg van verplaatsing of ruwe behandeling kon optreden, doch ook in deze richting dient opgemerkt te worden dat dan ook juist aardappels van kalibehoeftig Land, in dit opzicht uiterst gevoelig waren. Er zijn verschillende rassen, die minder aan gevaar bloot staan. Men dient zich in ieder ge val te overtuigen, of hier komt het voor den aardappelteler op neer, dat hij terdege moet nagaan of hij van die grond, ook aardappels blauw oogst. Dan alleen ligt het in zijn bereik, een voor behoedmiddel toe te passen, door het gebruik van kalimest. Hoe het dus ook zij, laten "we toch niet de risico beloopen, voor deze uitgave zoo te bezuinigen dat men zijn product, als minder waardig artikel aan de markt brengt/ terwijl de prijs ziah naar de kwaliteit zal regelen. Het is ook hier „let op uw zaak", laat ieder zijin aardappels Controleeren, of ook „blauiw" wordt waargenomen. W5j zouden nog willen opmerken, dat: te. W5e het risico wil ontgaan om dit jaar blauwe aardappels te oogsten, haaste zich, nog een flinke kalibemesting toe te dienen, ook al is er stalmest gebruikt. Immers in stalmest komt slechts zeer Weinig, kali voor. 2e. Men gebruike in dezen tijd van het jaar voor aardappels uitsluitend patentkali. Kalizout kan Wel voor aardappels gebruikt worden, mits het voor Nieuwjaar in den grond zit. Daarna "wordt het gevaar voor het optredein van Chloorbeschadiging bij gebruik van kalizout zeer groot. De Spoor- en Tram-menschen, aangesloten bij den Central en Bond van Spoor-, Tram- en Auto-personeel hebben j.l. Zaterdag weer hun jaarlijkschen feestavond gevierd. De heer Kole, afdeelings-voorzitter, heette alle ajanwezigen welkom, inzonderheid Mevr. Brand-Bekker met haar orkest, welk© weder hare belangelooze medewerking zal verleemen. Nadat spreker nog eenige woorden heeft ge wijd aan het bestaansrecht der afdeeling, den economischen toestand en enkele bijzondere aangelegenheden, de afdeeling betreffende, vér- zocht hij den heer Cramer, hoofdbestuurder van den bond, tot het uitspreken van zijn feestrede. Met genoegen aldus de heer Cramer heeft deze het aanbod om naar Vlissingen te komen aanvaard. Dit komen is en blijft altijd een prettige en aangename herinnering. Minder prettig is b.v. om naar de directie der Spoor wegen te gaan om eischem te stellen of een zeker standpunt te gaan bespreken. Zooiets gaat niet altijd even gemakkelijk. Onze taak zou nog veel eenvoudiger worden, als we van de zijde der werknemers meer medewerking eigenlijk meer samenwerking mochten ondervin den. Sinds de in 1925 plaats gehad hebbende fusie, wordt er meer dan ooit op gewezen, dat onzen bond zich op het standpunt stelt, geheel vrij te zijn van politieke richting, dus met een zuivere vakvereenigingsstrijd. een nog betere samenleving te verkrijgen. Dit kan verkregen worden, zegt Spreker, als de spoonnannan e. a. zich scharen onder onze vaan. In onzen bond is plaats voor ieder. Men wordt vrij gelaten ten opzichte van elke gedachtegang. We willen de verdeeldheid vermijden: eendrach tig saam optrekken tegen de aan de andere zijde sterk opgetrokken muur. Juist nu vooral, in dezen tijd is het van noode elkaar te steunen in den Zwaren strijd. (Applaus). Hiermede was het officieele gedeelte ten einde en kon begonnen worden met het lijvige programma af te werken. Een best gevormd orkest, onder de kranige leiding van Mevr. Brand-Bekker, speelde ver dienstelijk en met gjnooten ijver een reeks goede muzieknummers, die een dankbaar onthaal von den, getuige het spontane applaus na elk nummer. De directrice had een schitterende bloemenhulde in ontvangst fce nemen. De tooneelgroep speelde een blijspel „De principes van Van der Steen". We hebben ge noten van het vlotte en tevens beschaafde spel; rijk aan humor-momenten. Het is een groepje, dat zich op de planken thuis voelt. Hun succes was dan ook groot. Ook het cabaret-gedeelte was in goede han den. Twee beste krachten, die op een juiste wijze de divers© liederen wisten uit te beelden. Alleen zouden we den zanger willen verzoeken wat meer aandacht te schenken aan een duide lijker uitspraak. De heer Haaze verzorgde, op beste wijze, de piano-begeleiding. 't Is heel laat geworden. Het programma was wel wat té lang. De tijd-wijzer wees het begin der kleine uurtjes aan, toen het „Gezellig Samenzijn" een aanvang nam. Men wist echter niet van scheiden; zeer zeker zullen er velen nog wel gebruik van gemaakt hebben. Tiet was ©en avond van gepas! e ontspan ning, die in goede harmonie eindigde. De R. K. Dames-zangvereen, gaf een con cert in „de Oude Vriendschap". Hel program dat uitgevoerd werd onder leiding van Adriaan Hollaers had als hoofdnummer: „Die fromme Ruth" van Hermann Muller. Regeling muziekuitvoeringen in de muziek tent aan den Boulevard Evert sen, die in het Bellamypark en die op de Achterplaats der v.m. Kazerne „Koning Willem III", alhier, ge durende het jaar 1931. B Donderdag 30 April „Ons Genoegen". S Vrijdag 22 Mei „Ons Genoegen". S Zondag 7 Juni „Postfanfare". S Zondag 14 Juni „St, Caeclilia". A Zondag 21 Jumi/s morg. „Ons Genoegen". S Zondag 21 Juni „Ons Genoegen." S Vrijdag 3 Juli „St. CaecSIia" S Zondag 12 Juli „Postfanfare". S Vrijdag 24 Juli „Ons Genoegen". S Zondag 2 Augustus „St. Caecilia". S Vrijdag 7 Augustus „Ons Genoegen". A Zondag 16 Aug. 's morg. „Ons Genoegen." S Zondag 16 Augustus „Ons Genoegen". S Vrijdag 21 Augustus „St. Caecilia". S Maandag 31 Augustus „Ons Genoegen". B Maandag 31 Augustus „St. Caecilia" S Zondag 6 September „Postfanfare", N.B. S is Boulevard Evertsen. (Strand) B is Bellamypark. A is Achterplaats v.m. Kazerne „Koning Willem III", ochtendc. Op het internationale concours van accor deon-vereemigingen te Rotterdam, behaalde de Vlissingsche Accordeon-vereeniging „Crescendo" Imp.: Kuypers Co., Maastricht een 3e prijs in de le afdeeling. Met een kwartel werd ook in deze afdeeling een 3e prijs be haald. Daar deze vereeniging de verst komende was, zag zij zich een zilveren kruis toegewezen. De Gemengde Zang vereeniging „Door Oefening Vereenigd", directeur de heer J. F. J. Machgeels herdenkt Zaterdag 25 April 1931 haar 10-jarig bestaan in het Concertgebouw, Emmastraat te Vlissingen. Het programma be vat o.a. een cantate voor soli, dur, koor en piano. Een tooneelstukje zal het vocale gedeelte afwisselen. zijn door het niet minder dan Huishoudsters en Huisjuffrouwen geplaatst. Wel een doorslaand bewijs, dat men vertrouwen in dit Bureau stelt. Steeds nieuwe aanvragen voor het bezorgen van Dienstmeisjes voor dag en nacht, Dagmeisjes alsmede Huishoudsters voor families te Middelburg, Vlissingen, versohiilende Dorpen op Walcheren, Ter Neuzen, Den Haag, enz. Men vrage inlichtingen. Sponzen Zeemen Dweilen— Borstels—KwastenPenseelen. Speciaal adres voorEigenge maakte Verven in elke kleur eo hoeveelheid. Lakken, Vernissen, Olieën, Tip-Top en Oerardin Wa terverven, Kunstkalk, Zwarte Lak, Black Vornish, Vensterglas enz. Mooie collectie stalen Behangsel vanaf 10 ct. per rol. Keuze uit 500 patronen. Indien U deze artikelen van ons betrekt zultU voldoening van Uw werk hebban. Lange Noordstr. Middelburg vanaf f 100.— Iedereen zonder borgen tegen 6%. Bill. Voorw Brieven porto entw. De Voorschot bank Rotterd. dijk 40b, 8chiedam In alle kleuren en alle maCen, ook voor zeer zware en groote figuren Kreymborg-Goupe I Zeer waarschgnlfjk heeft U binnen kort een nieuw Costuum noodig. tl wilt dan graag Uw goede geld op de beste manier daaraan be steden nietwaar, Vanzelfsprekend. Dan moet U ln één of meer der 267 etalages oneer eigen 30 klee ding-magazijnen de laatste model- eostuums met Kreymborg-Goupe ln de nieuwste mode-kleuren eens bekijken. Aanzien doet gedenken. Want dan weet U dit ééne zekere t Kreymborg-Coupe moet het süjnl MIDDELBURG VLISSINGEN LANGEDELFT WALSTRAAT

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 6