Draag en Jdanbod PMtOL in uw pijp: v. ROSSEM's TROOST Ie BLAD V I C E-V E R S A Van Week tot Week 37e JAARGANG VRIJDAG 17 APRIL 1931 drukkerij H. WEQEL1NQ VLISSINGEN drukkerij de lange jan middelb. No. 15 drukkerij h. wegeling vlissingen advertentieprijs 20 cent rer regel ingez. mededeel. 40 cent contracten spec. tarief WEEKBLAD VOOR WALCHEREN abonnementsprijs 40 cent per 3 maanden franco per post 45 cent losse nummers 5 cent drukkerij de lange jan middelb. Uitgave H. Weg siing, Noordstr. 44, Telef. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg Dit nummer besta 8 pagina's verzacht de pijn geneest de wond Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop i WegelingsUieuwsblak Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs I BINNENLAND. Tegen Sono 20 jaar geeisCht. Een be langrijke uitspraak. De direc ie van „Wikuna" er tusschen uit. Auto-onge luk te Smllde. De .,S atndam" Weer vlot. Dierendressuur. S aking en uit sluiting in Enschede. Datum van Christus' kruisiging. Verkiezing voor de Prov. Sta en. Te lange aanhouding van gevangenen. Voor de Utrecihtsche rechtbarik stond: terecht Sono, de Indische bediende die op zoo'n gru welijke wijze die vrouw en twee kinderen van zijn meester vermoordde. Toen de officier van ffustitie nog eens het gebeurde de revue liet passeeren, stopte de ongelukkige vader en echt genoot Watten in z*n ooren hij kon het niet aanhooren. Genoeg om u te doen zien, hoe tra gisch de zaak wel niet is. Laat ons de beschrij ving van de bijzonderheden der zaak daarom maar aan de „groote pers" overlaten, die altijd zoo smaalend schrijft over de lectuur der plaatselijke blaadjes, en volstaan met de opmerking, dat zelfs dit geval van verschillende wijzen kan worden bezien en met de mededee- ling, dat tegen Sono twintig jaar gevangenis straf werd geeisöht. Een uitspraak voor alle handelaren van be lang, was die van den Amsterdamschen kanton rechter. Aan een steuntrekker was door een handelaar een stofzuiger geleverd, natuurlijk in huurkoop, dus op afbetaling. De kooper behoefde in het geheel niets vooruit te betalen de verschuldigde f6 betaalde de colporteur wel voor hem. Aangezien de stofzuiger f138.- kostte, was er dus door den kooper nog f 132 te betalen. Maar hij betaalde niets, Want hij had niets. De kantonrechter oordeelde nu^ dat m< n den kooper zonder regelmatige verdiensten niet had mogen verleiden den stofzuiger te koopen, achtte de koop in strijd met de goede zeden, en veroordeelde den handelaar ook nog in de kos ten van het proces. De directie van Wik una" is met de noorder zon verdwenen. „Wikuna" was een onderne ming, welke breimachines verkocht. Kocht men zoo'n machine, dan kon men aan „Wikuna" zooveel gebreide sokken leveren als men maar wilde. In het begin ging alles goed, de Mij. kon toen blijkbaar nog voldoende afzetgebied voor al die producten vinden. Later stokte echter de NPWPIIC en overspannen, onrustig liGIVGUo en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstiJlende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten afzet, waardoor de Mij. aan de vlijtige breisters alle mogelijke moeilijkheden in den weg ging leggen. Geen sok was meer goed, zelfs niet ©ene die n.b. door de Mij. zelf als voorbeeld was gegeven. De zaak liep natuurlijk spaak en zoo als boven gezegd, is de directie er tusschen uil en de koopers der machines zijn natuurlijk de dupe. Geen week, neen geen dag gaat er voorbij zonder dat een verkeersongeval met noodlot tige afloop plaats heeft. Laatst is er een statis tiek verschenen over het aantal verkeersonge lukken; zij wees aan dat dit aantal onrustba rend omhoog loopt. Den Haag maakt in dit op zicht nog een gunstige uitzondering. Hoewel ook daar toenemend, is de toename althans niet zoo sterk als b.v. in Amsterdam en Rotterdam Deze week reed te Smilde een auto- te water, waardoor niet minder dan vier dooden te be treuren zijn. Het ss. „Statendam", trots der Holland- Amerikalijn, de grootste boot der Nederland- sche handelsvloot, liep op de Brambles Bank aan de fningang van het Soul ham pton-water aan den grond. Gelukkig is het goed afgeloopen. want hoewel de eerste pogingen om het schip -lot te brengen mislukten Werd later met be hulp van acht sleepbooten toch dit resultaat verkregen. De reis naar New-York is gewoon voortgezet. In den Haagschen gemeenteraad werd be handeld eene motie tot verbod van vertoonin gen met gedresseerde dieren. Een onderwierp, flat niet lang geleden ook in het Engelsclhe Lagerhuis behandeld werd. Een Labourparlementslid zorgde voor de note gaie door ongewapend een wi ld eb pes ten- kooi binnen te gaan. „Hagenbeek", zoo zeide de burgemeester, „staat bekend als een der groot-* ste dierenvrienden, de dressuur geschiedt in liet publiek, ieder kan haar zien en het systeem van dressuur sluit zich geheel aan bij de natuur der dieren. Wanneer dieren met wreedheid ge dresseerd werden, zouden zij zich wreken, dat geldt in ieder geval voor de olifanten. Laat de dierenbeschermers zich maar liever bezig houden met de bescherming der arme men- sclien" en de motie werd verworpen. Bij de bekende textielfabrikant Niclo ter Kuile in Enschede is eene staking uilgebroken met het gevolg dat eene uitsluiting in de textiel industrie le Enschede dreigt. Mocht het werke lijk zoover komen, dan zouden meer dan 10.000 arbeiders daarbij betrokken zijn. De Christe lijke en R.K. organisaties hebben de verant woordelijkheid voor de verwerping van de voorstellen van den rijksbemiddelaar, G. H« A. van Ysselstein, niet op zich durven nemen, waardoor de strijd in zooverre voor eigen ver antwoording der arbeiders gevoerd wordt. In „De Telegraaf" vonden wij een artikel, waarin verklaard wordt hoe prof. Oswald Ger- hardt uit Berlijn ertoe gekomen was den datum van Christus' kruisiging op 7 April van het jaar 30 te stellen. Alle geschiedkundigen zijn liet er, volgens den Berlijnschen prof. over eens, dat de kruisiging valt in één van de vijf jaren 29—33. Het zou nu slechts de vraag zijn in welk van deze jaren na de nieuwe maan d( te Nisan viel, zóó dat de 15e 'n Vrijdag was Met behulp der sterrenkundige methoden'zou nu als datum der kruisiging 7 April 30 gevon den worden. Evenwel wordt deze berekening lang niet algemeen aanvaard. Twee dagen later vonden we in „De Telegraaf" een ingezonden stuk van dr. G. de Leeuw te Dirkshorn, die beslist ontkent, dat de geschiedschrijvers het erover eens zijn, dat de kruisiging in één dei- vijf jaren 29—33 valt, terwijl ook inzake den datum der kruisiging de berichtgevers niet homogeen zijn. Bij de Synoptici (Malfheus, Marcus ein Lucas) valt de Vrijdag, waarop Christus gekruisigd 'werd, op 15 Nisan, bij Jo hannes op den 14en dier maand. Wij durven ons geen oordeel dienaangaand aanmatigen. Nu eerstaags de verkiezingen voor de Prov Stalen gehouden worden, zijn de plakkers en schilders der verschillende politieke partijen al druk in de weer. We gelooven, dat wat be schildering der stralen betreft, Amsterdam wel de kroon spant. Daar is nu letterlijk geei straatsteen onbesmeerd glelaten. Zou at die reclame nu wel eenige uitwerking hebbenWV betwijfelen het ten zeerste. Plet komt in Ned.-Indië herhaaldelijk voor dat gevangenen le lang worden vastgehouden. In Westersche landen is de scherpste controleui der gevangenisadministralie de gevangene zelf. De Oosterling daarentegen, minder gfewvnd aan het indeelen van het leven naar data en daar toe ook dikwijls niet bekwaam is zich in vete gevallen volkomen bewust van den le langen duur van zijn gevangenschap. Aangezien bij te lange aanhouding aan de gevangene eene scha devergoeding moet 'worden ui gekeerd, fouten in de gevangenisadministralie dus geld kosten, heeft de Indische regeering besloten de door het land geleden schade, voor zoover deze een bedrag van f 50 of meer beloopt, op den schuldigen te verhalen. We vermoeden, dai daarmede het euvel wiel zal zijn verholpen. Slechts Wanneer de gevangene zich b.v. met eene patrouille .diep in het binnenland bevindt, te lange gevangenisstraf dus onvermijdelijk is, kan hij eerst na zijn terugkomst ter plaatse door den beheerder der betrokken gevangenis wor den vrijgelaten. H. BUITENLAND. Dr. Eliot White vraagt om recht Smokkelaars met een eigen zending. Bezoek van Norman aan Washington. Revolutieoinnaire woelingen in Portu gal. Verkiezingen in Spanje; Koning Alfonso afgetreden. SamenWex;king van Italië en Rusland. Waanzin in Hon garije. Een avontuurlijk Parijzenaar. Scott sloeg het record varf Kingsford Smith. Het vlootaccoord. Prins van Wales terug. Conferenlie op Chequers Honderd vissohersbooten vergaan. Geregeld kan voor de St. Johannes Kathe draal in New-York, Dr. Eliot White, de in zijne bediening geschorste predikant bij de Protes- tantscihe Episcopaalsche kerk, zien staan met een schild op zijn borst, waarop te lezen staat: Bisschop, ik vraag u orii recht". Het vermeen de recht bestaat hierin, dat Dr. White met zijn aanhang propaganda wcnschen te makejn ten gunste van het „huwelijk in kameraad schap", een propaganda waartegen zich bis schop Monning heeft verzet. Men is erg be nieuwd naar het resultaat van dezen met echt Amerikaansche middelen gevoerden strijd. Ja, het is een eigenaardig land, Amerika. Zoo werd een groot alcohol-syndicaat ontdekt, dat de beschikking had niet slechts over snel varende booten maar ook over vliegtuigen, ja zelfs over een eigen draadloos station in een der voorsteden van New-Orleans, waarmede het syndicaat inlichtingen ontving over de plaats van de kustwachtschepen en in verbin ding stond met zijn talrijke agenten. Smokke laars met een .eigen zender het is inderdaad wel het nieuwste. Diezelfde V.S. hebben echter op finanlieel gebied heel wat in de melk te brokkelen en ze zouden Europa van heel wat misère kunnen afhelpen, indien ze slechts wilden. Cenlraal- Europa zou er b.v. voor een niet onbelangrijk deel bovenop zijn. indien de Yankees besloten de reparatiebeialingen en oorlogsschulden kwijt te schelden. Zullen zij daartoe besluiten Het is een vraag, die in Amerika thans druk besproken wordt in verband met het bezoek dat Norman, de gouverneur van de machtige Bank van Engeland aan Washington heeft ge bracht. Ondanks de geruststellende berichten, die de Portugeescih© regeering over den locstand geeft, komen door de mazen van de strenge censuur heel wat berichten die van ernstige (Vrij naar het Engelsch). 27. ,Ja", zei Paul, je moeder maakt op mij den indruk een gevoelige en sympathieke vrouw te zijn, als ik dat zoo tegen haar zoon mag zeg gen,''. „Nou moeder zei dat je vader je hier achter liet als een parapluie in een schilderijen-* museum .en zij geloofde, dat hij een groote zak geld binnen in hem had, inplaats van een hart. „Zoo", zei Paul met groote minachting, want hij had gedacht dat Mevr. Grimbij een vrouw van meer smaak was, „zei je moeder |dat? Dat is heel amusant, ha, ha. Ik ben er zeker vain, dat hij hel prettig zou vinden om te 'weten, dat zij dat daaht". „Vertel het hem, en kijk dan eens, wat hij zegt", stelde Tom voor. „Hij is een erge wreede man voor je, niet waar?" „Wanneer het van den morgen lot den avond zwoegen om de opvoeding en weelde voor een ondankbaren jongen te bel alen, wreed is, moet ik toegeven, dat hij dat is". ..Nu kom je voor hem op," zei Tom. „Ik dacht dat hij zoo streng voor je was en niet wilde hebben dat je thuis een grapje maakte en je nooit naar een tooneel voorstelling! mee nam". „En waarom zou hij dat doen, jongeheer, waarom zou hij, vertel me dat eens. Vertel me eens, Waarom een man na een zelf verdiend maal uit zijn gemakkelijke stoel gejaagd moe ten Worden om in een warm theater te gaan zfttein om te luisteren naar al die onzin, wat de theaterdirecteuren een pantomine noemen? „In mijn jeugd, toen waren er nog eens pantomines, dat verzeker ik je. Ik wil je wel vertellen, jongeheer, ik heb gezien „O. als je tevreden bent, dan kan het mij niet schelen." zei Tom, die verwonderd was over de veranderde houding van Paul. „Maal ais je wist wat Sprauie van je zei „Dan verlang ik niet de weten," zei Paul „het gaat mij niet aan". „Misschien gaat het je ook niet aan, wat vader deinkt? Vader ver telde gisteravond aan moeder, dat hij het nom niet met zichzelf eens was, hoe hij met je han delen zou, je was zoo vreemd en onhandel baar teruggekomen. En hij zei, laat eens kijken, o ja, hij zei, dat als hij niet heel gauw verande ring in je zag, hij zou overgaan tot strenge maatregelen, wat zooveel zeggen wil als stok slagen". „Goeie help," dacht Paul, ,ik heb geen oogenblik tijd te verliezen; hij kon vanavond al wel tot strengere maatregelen overgaan. Ik kan op mijn leeftijd mijn aard niet veranderen. Ik moet vluchten en spoedig ook". Vervolgens zei hij hardop tot Tom, „Kan je ine ook zeggen jonge mijn ojnge vriend, of een jongen, wanneer hij vraagt hel veld te mogen verlaten, door b.v. Le zeggen, dat liij z'icili ni-et 'wel gevoelde en beter thuis zou zijn, toestemming zou krijgen om1 te gaan." „Natuurlijk zou hij dat", zei Tom, ,dat be hoorde je nu toch wel te weten. Je hebt het maar aan Blinkhorn en Tinkler te vragen en dan zullen zij je dadelijk laten gaan". Toen zag Paul nu duidelijk voor zicih, wat hij doen moest en was Tom heel dankbaar. Hij drukte met veel warmte de hand van den verbaasden Tom. „Dank je", zei hij verheugd, „dank je wel, ik ben je buitengewoon dank- buir voor alles wat je me verteld hebt. Ik zou je graag een kwartje willen geven." Maar ofschoon Tom geen tegenwerpingen n i aak te om hem van zijn voornemen af te bren- n. herinnerde mijnheer Blinderston zich nog juist zijn poside en zag van zulk een ede'moe •luiheid af. Geld was voor hem nu van het jirootste belang, als hij van plan was zijn ge vaarlijk reisje spoedig te ondernemen. Aldus kwamen zij aan het voe> bal veld, waar het spel begonnen was en waar Paul besloten was een wanhopige poging te doen om zijn vrij heid te krijgen en naar huis le gaan. Hij was meer opgewonden dan angstig, wanneer hij er aan dacht en het scheen alsof alles voor hem gunstig was en dat zou het eenige geweest zijn, dat hem van zijn ontvluchting had kun nen doen afzien. HOOFDSTUK VIII. Het voetbalveld was groot; aan twee kanten begrensd door een hooge houten schulting en aan de andere twee kanten een heg en een wég Twee van de kleinere jongens liepen trolsch met het hun opgegeven werk naar hel eind van het veld om de goalpalen op te zetten. De overigen slenterden lui rond zonder eenige po ging te doen om met het spel te beginnen, be halve de nieuwe jongen Kiffin, die men apart regelen van het spel besludeerande. Eindelijk zei van de anderen kon zien loopen, ijverig de regelen van het spel bestudeerende. Eindelijk zei Tipping dat zij moesten beginnen en opperde dat mijnheer Blinkhorn en hij zouden loten aan 'welke zijde zij zouden staan en toen dit ge daan was, hoorde mijnheer Blinderston, lot zijn groote ontsteltenis, zijn naam nomen. „Ik wil den jeugdigen Blinderston aan mijn kant hebben", zei Tipping, ,hij speelt altijd vrij goed. Zeg jonge snaak, jij hoort aan mijn kant en als je niet wil meespelen, zal het er slecht voor je uilzien." Paul volgde Tipping met gehoorzame onder werping en het spel begon. Het was geen geestdriftig spelmijnheer Tinkler die geen voetballer was, ging naar hel hek, waarop hij ging zitten om van een trein-romannetje te genieten. Mijnheer Blinkhorn, die plichtsge'rouwer op vattingen had, deed heftige aanvallen in iedere richting, allerlei wonderen met de bal uitvoe rende, ofschoon klaarblijkelijk meer uit plichts gevoel, dan uit eenig gevoel van vermaak. Zoo nu en dan deed Tipping moeite om hem te weerstaan en met een schijn alsof hij het uit aaridgheid deed: deze beiden hadden een soort van vriendschappelijken oorlog op ver schillende gedeelten van hel veld, terwijl de anderen in troep'es door elkaar warrelden, in het oog van schooljongens waardevolle schalten verruilde en grapjes met elkaar makende. Wat Paul betreft, hij was besloten, dat zelfs Tipping hem niet noodzaken zou zijn persoon binnen het bereik van dien vullen, bruins bal te wagen, die langs zijn ooren heenfloot, of tegen zijn maag op plonsde, zoodal Paul het idee kreeg dat het een kanonskogel was. Wordt vervolgd.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 1