Kreymborg PROVENDINE Komt binnen kijken! rooktabakf HEEREN-BM! De Voorjaars-Reclame is op Waschmachines Waschfornuisjes Fornuizen Geef Uw biggen en varkens en U fokt goedkooper. PROFITEER nu van de reclame-aanbieding. Bij aankoop van 2 pakken één pak van F. 1f75 cadeau. Hoogwater te Vlissingen op WIELRIJDERS, LICHT OP: 39 c.M. prima f 5.75 3 Reclame-Series Costuums f 19— 29— 39— WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 10 APRIL 1051, No. 14. Imp.: Kuypers Co., Maastricht ECHTE FR1ESCHE SEDERT 1753 A86 20 - 50 ct. per ons SEROOSKERKE over Maart 1931. Geboren; 1 Adriana. dochter van Marinus Poppe en Cornelia de Buck 5 Hendrik Abra ham, zoon van Abraham Sahout en Adriana Vertregt 11 Abram, zoon van Arie Joosse en I^ena Sturm. Ondertrouwd: 5 Hugo Brassed, 28 j. ^♦m. van Koudekerke en Jans Melis, 25 j., jd. 26 Jaco bus Marinus Sturm, 26 j., jm. en Jaaoba Cor nelia Meijers, jd. 26 j. Getrouwd. 25 Hugo Brasser, 26 j., jm. van Koudekerke #»n Jans Melis. 25 j., jd. Overleden: 14 Antonia Flipse. 34 j., ongeh. 22 Willem Watlel, 2 maanden, zoon van Bartel Wattel en Gentima Cornelia van de Broeke. OOSTKAPELLE, over Maart 1931. Geboren: Jasper, zoon van Jan Janse en Jannetje de Kam Marinus, zoon van Pieter den Hollander en Jannetje Boógaard Adriaan, zoon van Abraham Roose en Gatharina Mal- jaars Catharina. Johanna, dochter van Pie ter de Visser en Maria Kodde. Overleden: Adriaan Roose, oud 4 dagen. BIGGEKERKE. over Maart 1931. Geboren: P. Schout-Moens, z. M. P. Janse de Wijze. z. N. Maljaars-Gesehiere, d. Overleden: C. Geschicre. vrouw van Jo. Dek ker. 34 jaar. GEMAKZUCHT. Wij hebben een gezegde: „Het gemak dient den mensoh, dat gelukkig alleen in spotien den zin gebruikt wordt. Wlant grooter vijand dan de „gemakzucht'' kan de weldenkende mensch nauwelijks hebben. In haar wortelen verderfelijke gewoonten en door haar worden misbruiken gekweekt. Gemakzucht ook is de oorzaak van slordig heid; van ongevoegelijkheid meermalen. Het is niet te verdedigen dat een jongen van tien jaren bijvoorbeeld, des morgens met ongepoet ste schoenen het huis verlaat Evenmin dat hij, bij het naar bed gaan, zijn kleeren in een wanordelijken hoop op elkaar gepropt heeft, met aan iedere zijde van het slaapvertrek een weggeslingerde schoen. Uit gemakzucht maakt hij geen gebruik van de voetenmat en loopt hij de kapstok in de gang voorbij, om ergens in de eetkamer zijn pet en jas neer te gooien. Uit gemakzucht schrijft hij slordig zijn goed uitgewerkte sommen over. De som is goed, redeneert hij, daar gaat 't maar om, en netjes opschrijven vordert zijns inziens overbodige in spanning. Gemakzucht bevordert in hooge mate de inconsequentie. U hebt er steeds streng op toegezien, dat uw bengels met sohoone handen aan tafel komen. Op een middag had U zich verlaat en U haast zich met de koffietafel, omdat anders de kin deren te vlug van het twaalfuurtje gebruik moeten maken, willen ze weer bijtijds op school zijn. U raadpleegt de klok. Het kan nog net. Kom jongens, opschieten en aan tafeL Met een zucht van' verlichting schuift U aan en constateert met genoegen dat de kinderen nog juist op tijd klaar zullen kunnen zijn. Nu eerst ziet U, dat uw jongste boy, die robbe does, met ongewasschen handen en zwarte nagelrandjes ten disch gekomen is. Uw eerste opwelling zal natuurlijk zijn, net te doen of het U niet is opgevallen. Een standje brengt weer de noodige wanorde in de nu eindelijk rustig gegroepeerde elenden en tot overmaat van ramp bedenkt U dat U vergeten heeft een nieuw stuk zeep bij het fonteintje klaar te leggen, terwijl het vorige stuk heelemaal ver- dwepen is. Niet alleen wanorde is dua te verwachten, maar U zult bovendien mee raoe- tbn gaan naar de keuken om daar uit de kast een nieuw stuk zeep te verstrekken aan den onverlaat. U bent in dubio. Wat te doen? Laat U niet beheersohen door de eerst op komende gedachte, maak uw onnadenkende zoon een schrobwrlng cm sta er op dat hij on-, verwijld zijn zwarte nagels reinigen gaat. Het feit dat U mee zult moeten om hem de daar voor benoodigde Ingrediënten te verschaffen, zal het standje alleen wat minder malsch doen uitvallen dan gewoonlijk;. Denk niet, dat de boy niet zal opmerken, dat U zijnentwille van uw maaltijd opstaat. Een fijngevoelige jongen zou daardoor zelfs het standje kunnen ontberen. De robbedoes, die oppervlakkig oordeelt en denkt, zal door uw opstaan overtuigd raken van de groote waarde die er dan toch wel aan „handen was- schen voor 't elen" gehecht schijnt te worden. Als moeder, zelfs onder dergelijke omstandig heden aan die verordening de hand houdt, moet zij wel zeer belangrijk zijn. Zoo zal hij rede neeren en dit voorval kan aanleiding zijn, dat U hèm althans niet meer op overtreding van dit gebod zult hebben te wijzen. Ontegen zeggelijk kost een dergelijk optreden, veel over winning, vooral na een middag van haasten en reppen, maar de kans daardoor een nage noeg zekere voldoening te zullen smaken zal U niet lang doen twijfelen. In consequentie van uw daden, ligt tegen over uw kinderen, uw grootste kracht. Wacht U dus voor haar grooten vijand de Gemakzucht. DE WERKELOOSHEID EN 'T KOMENDE GE SLACHT. Over een half jaar zullen de Nederlandsche lagere scholen weer duizenden leerlingen vrij laten, die ook de hoogste klasse dier instellin gen met meerdere of mindere „vrucht" hebben doorloopen. Een bepaald percentage daarvan is voorbestemd tot nieuw voedsel voor het Middelbaar en Mulo-onderwijs en die categorie vindt zich dus automatisch haar verderen loop i an gegeven. Een zeer groot percentage van de komende mensch evenwel, zij voor wie de hoogste klasse der lagere school als summum van vooropleiding geldt, vindt zich plotseling stuurloos en onzeker in de wijde maatschappij gesteld. In normale omstandigheden, k\vam ook voor dezulken de oplossing als vanzelf. 't Was of op hen gerekend was, of voor ieder een plahtsje, hoe bescheiden en gering in oen aanvang het ook zijn mocht, opengehouden was of er om hunnentwille een verschuiving in den arbeid plaats vond. Werkplaats, winkel, fa briek. ja vooral de fabriek, sloeg wijd zijn deu ren open en de afgestudeerde leerling' was op genomen in den maalstroom van den arbeid, pie stempelde den jongen tot man en het meisje tot vrouw. Maar de Arbeid werd ziek en trager en tra ger wentelden haar wielen. Nog tracht men allerwegen haar hartslag op te voeren en in angstige spanning wacht de wereld wanneer de crisis voorbij zal zijn en de gezondheid ver loren veld heroveren gaat. Niet langer verdraagt zij aanvoer van nieuwe werkkracht, nauw weet zij de bestaande en oudere arbeidskracht te werk te stellen. Straks zullen duizende en duizende lagere- scholiemi tevergeefsch aan haar poorten klop pen. Zij zullen gesloten blijven, tot de traagheid uit Arbeidt zieke constitutie zal kunnen wor den uitgedreven, tot na den crisis in het W'e- reldbedrijf. Waar moeten zij heen? Deze twaalf tot veer tienjarigen? Zie, zoo kan uit den meest donke ren chaos toch altijd weer een lichtstraal, schie ten. Hier kunnen de slechte omstandigheden leiden tot een verbetering. Als inderdaad de jeugdige werkkracht over eenige maanden zon der gegronde hoop op tewerkstelling de school verlaten zal, wacht hunde straat, of, en dit moge dan ietwat paradoxaal klinken, de School. Indien, ouders, van een daadwerkelijk „in brengen" van uw jongens en meisjes voorloopig geen sprake zal blijken te zijn, bedenk dan hoe nuttig, vooral voor de minder-vluggen, een her halingsjaar zal moeten zijn. Laat de energieke, gemakkelijk-leerende jongen examen afleggen voor een van de tallooze ambachts- en nijver heidsscholen. Als hij tocih wachten moet op de ommekeer in de arbeidsmogelijkheden, laat hem dan, wachtende, zijn tijd productief maken In zelf ontwikkeling, welke hem op zijn lateren weg, hoe en waar die ook zijn moge, van zeer groot nut zal blijken te zijn. Geenzins behoeft het dus in de bedoeling te liggen een geheele opleiding door te maken op de ambachts- of nijverheidsschool, een oplei ding die eenige jaren van onderwijs vordert Wij willen slechts wijzen op hot feit dat de school voorkeur verdient boven de slraat, wan neer het kind toch, tot een periode van niets doen genoodzaakt.zal blijken te rijn. Ook in één cursusjaar, ja zelfs in eenige maanden van onderwijs, kan de bevattelijke jongen ziah veej eigen maken, dat hem gedurende zijn verder leven meermalen te stade kan komen. Uit den aard der zaak, ligt voor de meisjes de oplossing gemakkelijker binnenshuis. De verstelmand en de eenvoudige dagelijksohe ge rechten zullen haar een routine brengen, die in latere jaren meermalen een nood/aak zal blijken en'welke dan met aanmerkelijk veel minder inspanning gepaard zal gaan. Toch zal ook voor velen, van hen oen herhalingsjaar geen overbodige luxe blijken. Een extra-jaar door te brengen ln de hoogste klasse vun de lagere school moet ook voor hen een heilzame werking hebben, al ware het alleen uit een oogpunt der leef.ijdsverschuivlng. In het eene. geval zal zij zich langer schoolmeisje blijven voelen en haar optreden en behoeften daarnaar regelen, dan dat zij met het afscheid van de school, voor „vol" aangezien, ook haar gedra gingen naar die „vol"-heid zal gaan regelen. Waar deze geforceerde en kunstmatige „rijpe vrouwen"-allures dikwijls heenleiden, ge be hoeft slechts om U heen te zien en uwe con clusies te trekken. Bedenk bovendien dat het Kennis is Macht, geen ijdel woord is en stel uw kinderen, nu daartoe de omstandigheden noodzaken bijna, in de gelegenheid zooveel als daartoe de kans geboden wordt, te profifceeren van Onderwijs onder bevoegde leiding. groote overgang in de natuur. Van den dood- sohen winter gaat alles naar den vollen bloei van den zomer. Het wordt al lente in de na tuur. Nog kort geleden koiï de winter de bos- schen tooien met rijp, en vlak daarop schijnt de zon reeds zoo warm, dat we zomergedacihten krijgen. Het leven, schijnbaar dood, keert weer en lacht ons tegen uit de vroege bloemen, bijv. de sneeuwklokjes, tulpen, hyacint hen, enz. Elders kruipt het vet van de knoppen, die maar het licht dringen. De volle overgang van het leven geeft ons diepe vreugde, \yaar- om geeft het ons dan geen vreugde ook in ons hart deze lenteovergang te doen plaats vinden? Of liever: waarom blijven wij bevangen in het wintersohe? Wij denken, doen, gevoelen zoo veel, dat doodsch en somber is, dat niet door den beugel kan, dat ons hart steeds doet leven in den winter. Permanent zien we alles zwart. En toch is het leven in zomer zoo heerlijk, zoo noodig. We moeten denken en doen wat levend on mooi is, licihtgrage gedachten koesteren ons hart in den zomer laten leven. De natuur wekt ons op tot dezen overgang: zij geeft ons het voorbeeld. Laat ons haar volgen, laten we de lente brengen in het le ven van anderen, en in ons eigen leventje, lente in heel de wereld. Klagen helpt niets, stilzitten brengt ons achteruit, alleen werken en tevreden rijn, gelden als krachten der toekomst, de toekomst die als een zomerdag straalt en vrucht draagt, Welig en vol, dui zendvoudig. APRIL OVERGANG. Er voltrekt zich op het ooganblik een Zaterdag 11 April Zondag 12 Maandag 13 Dinsdag 14 Woensdag 15 Donderdag 16 Vrijdag 17 Zaterdag 18 April ZON Op Onder 5.15 5.13 5.11 5.09 506 5.04 5.02 S.M. v.m 6.48 6.50 6.52 6.54 6.55 6.57 6.59 1.20 Zaterdag 11 April v.m 8.24 n.m 9.06 Zondag 12 H 9.59 a 10.35 Maandag 13 II 11.11 a 11.29 Dinsdag 14 II 12— ii 12— Woensdag 15 II 12.11 n 12.41 Donderdag 16 n 12.44 ti 1.11 Vrijdag 17 tl 1.11 ti 1.36 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensd. Donderd. Vrijdag 11 April te 7.18 uur 12 te 7.20 13 te 7.22 14 te 7.24 15 te 7.25 a 16 te 7.27 a 17 te 7.29 *i Apotheken geopend te Vlissingen: Zondag a.«. is geopend de Apotheek van OtKENBURG, Badhuisstraat. 2 jaar gegarandeerde Electr. h.."«chine Flandria No. 14 van f 85.—, kost con- tant f 80.— en elke cliënt die een cliënt aan brengt, krijgt f 5.— premie. U kan dus zonder moeite een prima machine krijgen voor f 75.— Wij hebben ook diverse andere soorten fabricaten. Een van drie vooraanstaande fornuis bv. van f 48,kost con tant f 44,50 en de premie voor elke nieuwe cliënt is f 3.50, zoodat U voor f 41. een prima gegarandeerd fornuis kan hebben met circulatie en 3 zijden geëmailleerd AU DflHN Lange vlele Middelburg, Tel. 330. Haardenmagazijn - Machines - Gloeilampen - Mangelt wVlUUIl) en Wringers 5 J. gar. f 10.Staalwaren - Eli Electr. Strijkijzers 2 J. gar. f 4,50. enz. in ille kleuren en alle maten, ou voor zeer slanke en groote figurenKreymborg-Coupe 1 U koopt nltt slis dagen «en nieuw costuum 1 Daarom zult U er op uit zijn om Uw goede geld op da beste manier te besteden daaraan. Kijk dan niet alleen in één of meer der 267 etalages onzer Kreymborg- kleedingmagazijnen, maar kom binnen, dat verplicht U tot niets. Da&r kunt U nog beter zich er van overtuigen, dat U bij Kreymborg vindt wat U zoekt t een goed en mooi Costuum voor weinig geld. MIDDELBURG VLISSINGEN LANGEDELFT WALSTRAAT

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 6