2e BLAD Aan de Postabonné's Bij Scheren LANDBOUW EN VEETEELT BURGERLIJKE STAND WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRUDAG 10 APRIL 1931, No. 14. Tot Zaterdag 18 April 1931 bestaat nog gelegenheid het verschuldigde abonnements geld voor het 2e kwartaal aan onze Bu reaux te voldoen. Daarna worden de kwitanties met bij trekking van incassokosten per post aan geboden. geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid even Inwrijft met slechts, een weinig HET KONINKLIJK BEZOEK AAN VLISSINGEN Ter opening vain de nieuWe buitenhaven te Missingen, zal naar men ons nader meldt - H.M. de Koningin vergezeld van Z.K.H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana, rijdag 17 April met den mailtrein te 12.38 te Missingen aankomen en zidh te voet begeven naar het marine emplacement aan de binnen haven, waar de aanwezige opleidiiinigsfroepen zullen worden geïnspecteerd en het wachtschip Noord-Brabant en ook de geboulwen op hel terrein in oogensohouw worden genomen. Het bezoek hier zal duren van 12 45 tot 1.30. Weder te voet begeven de hoogde bezoekers .ziah dan naar de Koninklijke wachtkamer in het station, waar het Nederlandsch Loodswezen •zijn opwachting zal maken. Te 1.45 begeeft Hr. Ms. zich aan boord van de motorveerboot !Kpning5n Wttlhejlmina. die op haar gewone plaats gemeerd zal liggen, en zijn daar reeds ongeveer 150 genoodigden aahwezig. Met deze boot wordt een korten vaartoeht op de reede van Vlissingen gemaakt, waarna de buitenhaven Wordt ingevaren en de boot zal stilliggen bij de nieuwe kaaimuur. Dan zal de Minister van Wlaterstaat, een toespraak houden, welke de Koningin met enkele woorden zal beantwoor den, terwijl zij een gedenksteen zal onthullen, die later in den kaaimuur zal worden aange bracht. Na deze plechtigheid wordt naar de aanleg plaats teruggevaren en zal het Hooge gezel schap debarkeeren en -over de nieuwe keer sluis naar het z.g. Eiland wandelen, Cwaar enkele oomité's hun opwachting zullen maken. Per auto wordt dan een korte rit door de stad gemaakt met het in aanbouw zijnde Pro- testantsch ziekenhuis Bethesda als doel. Hier zal de voorzit Ier de heer Ds. J. S. Hartjes een rede houden en zal de Koningin ook een gedenksteen onthullen. Na het gebruik van de thé in het ziekenhuis wordt naar het station teruggereden en per extratrein van ruim 4 uur naar Den Haag teruggekeerd. e VLISSINGEN. De candidatenlijst der S.D. AP. voor den gemeenteraad is als volgt saam- gjêsteld: A. C. van Hal, J. de Meij, A. Rorije, F. van Spanning!, A. R. König, Mevr. P. v. d. Vlist, W. Castel, P. A. Plompen, O. Platteeuw, A. van Baaien, J. de Bart. De volgorde moet nader worden bepaald. In de Nieuwe Kerk hield de C.K.W.O. haar laatste winterlezirig. De heer Ds. P. Ch. v. d. Vliet, Chr. Geref. predikant te Utrecht, feprak over: „Het huis met den rooden draad". De Stoomvaart-Mij. „Zeeland" gaf een nieuwen geillustreerden reisgids voor 1931 uit. Zekere mej. N. in de Verk. Quakltelaarstir. had het ongeluk van de trap te vallen en be kwam een hersenschudding. Aan de gevolgen Oaarvan overleed zij kort daarop. De bevolen plaatsing te Vlsisingen van den schipper O. Wi. Drechsler is ingetrokken, terwijl de bootsman L. Hekelbeeke den 8stesn April bij afbouw 0.13 alhier wordt geplaatst. Naar aanleiding van het Koninklijk be zoek aan Vlissingen werd een vergadering ge houden met de besturen der buurtcomité's, KVaariin het woord werd gevoerd door den burgemeester, in welke Z.Éd. verschillende voorstellen deed. Geslaagd voor het examen als machinist diploma B, de heer J. Blok, alhier. De adspirant-eleo rofcechnische ambtenaar der telegrafie en telefonie M. L. Schriel is verplaatst van Den Haag naar hier. Bevorderingen dier Avondschool voor Nij verheidsonderwijs. Van de le naar de 2e klasse. Ch. J. Ardewijn, Iz. Bosselaar, G. van Belzen Joh. Bertijn, D. H. Beneder, C. J. But, J. Buijs, G. M. van Breugel, H. Doense, J. Dierickx, B. van den Ent, Iz. Eversdijk, A. den Engelsman, J. Eokhardt, L. van Eenennaam, F. Fleurbaaij, Iz. P. Gazan, P. van Gemst, Joh. Gijselman, A. H. Hendrikse,' Ch. P. Heijman, G. C. Hang oor, G. F. Hokke, C. van der Hooft, S. J. J. van Houcke, Wl. Huibregtse, W. van. der Hoe ven, G. van dier Heijden, G. C. Hagedoorn, J. fcmgepier, M. A. van Egeraat, H. Kappen, M Kuzee, C. Klaasse, Joh. Klaassen, J. de Kam, Chr. Kats, J. G. Knijpers, A.' W. Krijger, H Louwerse. W. J. Louwerse, J. Martens, P. Mal- jers, C. Marinisse, J. Minnaard, J. Meijer, J. de Nooijer, J. A. de Nooijer, H. Nagtegaal. A. S. Pihl, Iz. Pattemiar, E. de' Priester, L. J. Roelse, A. Roelse, \Vl Roelofs, Joh. de Ruijter, J. P. Risseeu'w, P. Rijkse, D. Schuiling, J. Schar- loo, L. P. SterzenbaCh, M. Swennen, L. van Stoelen, A. A. Somïneijer, Joh. Schipper, D. Valkier, M. Verheij, A. van de Vrede, C. Ver- tregt, M. de Vos, J. Vollemaere, G. van de Voorde, J. de Vin, L. J. de Vin,. Niet bevorderd 10 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klasse. M. A. Alewlnijse, L. Brasser, K M. Begemann, P. Boer, J. A. Buijs, J. K. Burgerhoff, "WL R. Burgmeijer, J. Beleveld, J. B. Bijleveld, C. Bosschaert, C. A. Claes, P. A. Dupon, P. J. van Dierendanck, B. Danckaerts, G. A. Eckhardl, E. A. Goor, J. Gunter, WL J. Huibregtse, A. Jan- se, W'. M. Janssen, Iz. de Jonge, J. Jilleba, J. H. Kemeling, Wl. W. van der Kop, Joh. Ko ningstem, J. Lems, M. Lameijn, C. J. Lichten berg, A. van Langeraad, M. Nouse, M. Nieuw- dorp, B. A. Nagtegaal, P. Nag'.egaal, J. Poppe, J. Polderdijk, Wl Pleijte, J. van der Pas, S. tScihout, R. Schmidt, D. K. Smit, L. Timmer mans, C. Vaes, P. J. Vroonland, E. Wanjon, J. A. Wanst, K. van der Want,, C. de Witte, J. Wijga. A. Geelhoed. G. P. Donse, M. Houmes, J. A. Dupon. L. Kloosterman,, J. Naereboul, K. Schoolmeester, A. de Pagter, J. WL Vreke,. Niet bevorderd 5 leerlingen. Van de 3e naar de 4e klasse: M. C. Aernoutse, J. Ch. L. van. Akkeren, A. C. Bouweraats, P. J. Binkhorst,, F. J. de Bruijne, A. J. van Bloppoel, A. Bronke, K. F. H. Bege mann, S. Ph. Buiwalda, A. Boucherie, P. Bos selaar, G. van den Driest, A. J. Dirks, A. Ch. Elfriing, Ch. C. van Eekielen, A. J. Feij, J. J. Feij, L. van de Gruiter, J. Hoógiesteger, J. van der Heijdt, H. van Hoorn, B. van Hoorn, A. Houtzager. I. M. Houtzager, J. F. Harting, M. H. J. van der Hof, Abr. de Jdode, H. Kopmells, G. A. Kole, K. Lommers, D. Lako, G. Meulman, P. Me uien berg, J. Oreel, D. van Oorschot, J. van Opbergen, L. A. van den Outer, Chr. Parent, J. J. van Roo, F. de Ridder, I. A. van Roo, P. Suurmond, E. Simonse, D. Sahmelzer, C. Schout A. Smit, M. H. Schroevers,, J. So- hier, J. Valkier, Chr. J van W'ezel, T. L. van Wijnen A. A. de Waal, Niet bevorderd 9 leer lingen. Van de 4e naar de 5e klasse: C. A. Alewijnse, C. J. Bos, A. Bal jé, A. Boer, J. Bosselaar. H. de Boo van Uijen, J. van de Buusse, C. Cleeren, B. J. Danckaerts, H. F. B. Dissen, W. van Duijn, M. P. van den Ent, J. C. Fanoij. A. Geelhoed, J. van HouCke, J. P. Helm, C. J. Heijboer, P. J. Kentin, J. de Kam, B. J. Louwerse, A. Meerman, A. C. Maquelin, Matthijssen, M. de Nooijer. J. de Nooijer, J. Post. J. Th. Poirot, M. J. Pluijmers, S. W. M. Roest. F. R. van Roosevelt, C. Roelse, J. Stroo, D. P. van Splunder, J. van Steendam, Ph. van van de Velde, N. Verhoef, C. A. Verwijs, A. Vlaanderen, J. de Wolff, F. J. Witle, N. J. NVIalrave, C. L. J. Wanst Niet bevorderd 4 leerlingen. MIDDELBURG. Alhier is overléden de heer Ir. J. Boelen, hoofddirecteur van de gemeen- 'bledrijven. Hij bereikte den leeftijd van 51 jaar. De gemeente verliest in hem iemand, die zich met zijn heele kracht gaf aan zijn werk. De begrafenis had Zaterdag plaats. - De Ver. „Het Middelburgsch Muziek korps" hield hare jaarvergadering. In totaal voerde het 124 nummers uit op verschillende concerten. Het aantal werkende leden bedroeg 37, terwijl op verschillende cursussen er in opleiding waren. In kas is een nadeelig slot van f 234 60. De hoop is op dit jaar gevestigd, dal er alsdan een saldo zal wezen. In een vacature werd gekozen de heer J. P. Ph. Doorenbos. Mej. M. J. den Hollander alhier is be noemd tot tijdelijke onderwijzeres aan de Chr. School te Kruininpen. De tweede lui'enant J. van Dormolen van de mitrailleur-aompagnie van het 14e reg. inf. alhier, is overgeplaatst naar Bergen op Zoom. De heeren Wl. Kosten en dr. H. Smidt Degen er zijn benoemd in de oommissie voor 1931, belast met het examineeren van hen, die akte verkrijgen willen tot het geven van mid delbaar onderwijs in het boekhouden, of geven van lager onderwijs in de beginselen dei' han delskennis. Als gewetensgeld kwam in bij den inspec teur der directe belastingen f265,57, f 103,56 en f 13.14. Tot rvoorzitter van de afd. Middelburg van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond is gekozen Dr. B. D. H. Teilegen. In de ledenvergadering van de Coop, ijsfabriek Walcheren werd medegedeeld, idat de omzet in 1930 weer zeer is toegenomen. Aan dividend kan 5 pCt. "worden uitgekeerd. BIGGEKERKE. In de vergadering der Anti- Rev. kiesvereeniging werden de aftredende be stuursleden herkozen. De kas sloot met een batig slot van f 48.02. Cand 1 daten voor den gemeenteraad werden gesteld, n.l. de heerén D. Coppoolse, J. Janse, P. Polderman, J. Lam- pert Pzn., Job Dekker Pzn., L. Verhage Pzn., J. van Keulen, M. Houterman. ARNEMUIDEN. Het mocht timmerman C. Schroevers gelukken een kind van zekeren v. d. Gruiter, dat in het kanaal 'bij het havenhoofd gevallen was, van een wissen dood te redden. Na eenige discussie Werd In de vergade ring van de Chr. Werkliedenver. een Wijziging in het algemeen reglement aangenomen, daar door komen te vervallen de ultkeeringen van f2.— per dag voor de eerste twee dagen, in dien men buiten de Ziektewet valt. Het be stuurslid G. Boone vraagt of de vereeniging er kans voor ziet om f2.inplaats van f 1. per dag uit te keer en, desnoods de daarvoor bestemd egelden vlan het reservekapitaal af te nemen. De heer J. Langefbeeke bestrijdt dit en licht met cijfers een en ander toe. Mej. C. Wouters© vierde haar 25-jarig jubileum als hoofd der Chr. bewaar-, naai en breischool. De ingezetenen boden haar een divan met kleed aan, als blijk van waardeering'; Te G rijps kerke is de stemming voor dm Gemeenteraad op Woensdag 24 Juni .gesteld, te Meliskerke op Woensdag 17 Juni. SOUBURG. De Kiesvereen. „Souiburgsicih Belang*' stelde de volgende candidatenW. Louwerse, J. F. Jacques, M. Ferase, L. Koppe- jan, C. F. de Grave, M. J. Strijd, I. Wisse, L. G. v. d. Broek©, B. A. Dievenhach, D. v. d. Rerge. In café „Dorpzicht" werd een ledenver gadering gehouden van de Coop. Boerenleen bank met 30 leden. Het salaris van den kas sier werd bepaald op f740, de rentevoet voor spaargeld is bepaald op 3 pCt, terwijl de rente op voorschotten is bepaald op 4.55 pCt. Aan spaargelden was ontvangen f152.457,77, terug betaald f 136.774.33. Terugbel aaide voorschot ten f20240, uitgegeven voorschotten f16500. De inhoud der kas bedroeg 31 DeO. f22325,53. In café „De Zwaan*' werd een pluimvee- tein toon stel ling gehouden, De vereeniging „Samenwerking bevordert welvaart" organi seerde deze. RITTIIEM De heer B. J. de Meij is benomd tot lid van het Historisch Genootschap te Utrecht. WESTKAPELLE. Met aanvankelijk 13 leden aanvankelijk is een afd. van den Chr. Bouw vakarbeidersbond opgericht. Als bestuursleden werden gekozen de heeren D. Verhulst, A. Ga briëlse en J. Gabriëlse. VROUWEPOLDER. Door de A. R.-Kiesver- eeniging zijn ciandidaat gesteld J. G. de Vlieger, L. Duvekot, H. Malj aars en S de Roo. De schietvereeniging „Koningin Wïlhel- mina" hield een jaarvergadering. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren P. Brasser en Joh. Sturm. SEROOSKERKE. Donderdag vergaderde de 'A. R. Prop, Club, in welke vergadering de heer P. Abrahams© een inleiding leverde over art 8 van het Program. AAGTEKERKE. De heer A. Blmmel vierde zijn 50-jarig jubileum als organist der Ned Herv. Kerk. In dien tijd kon de jubilaris slechls léénmaal het orgel niet bespelen. Hij ontving vele blijken van belangstelling. De melkprijs is met 2 Cent per liter ver laagd en gebracht op 10 cent. De P.Z.E.M. heeft de stroomprijs voor de gemeente Aagtekerke vastgesteld op 45 cient per K. Wl U. DOMBURG. Donderdagmiddag had alhier de voltrekking plaats van het huwelijk van den Commissaris der Koningin in Friesland, P. A. V. Baron van Harlmxman thoe Slooten, met Vrouwe A. G. SnouCk Hurgronje. weduwe van Mr. E. L. Umbgrove. Het huwelijk werd vol trokken door den 'burgemeesI-er. In intiemem kring werd het huwelijks dejeuner gehouden w Hotel „Britannia" te Vlissingen. De S. G. Partij stelde de volgende candi daten: J. de Pagter Lz., P. Wisse, S. de Visser Pz., Joh. de Visser. De Neutrale Kiesvereeniging „Gemeen e- belang" stelde de volgende candidaten: P. J. Elout, B. J. Westenburgei, W. Brand, G. Tiche laar. Joh. de Jager W'z,, C. Maas Lz., P. de Pagter Jz,. A. TrelJier Dz., P Kampman en H. v. d. Wielle. OOSTKAPELLE. Iin de Geref. Kerk gal' de Chr. Zang ver. ©en openbare uitvoering. Ver schillende nummers werden ten gehoore ge bracht SB nog veel meer goede eigenschappen, wat elke leek niet zal hebben kunnen ontdekken. Het staat bekend als aanvoerder van planten- voedsel; om zijn gasbindende eigenschaip- over zijn invloed op het badteriënleven (in i stal ein mestfaalt. Gaan we nu deze eigenscihap- j pen eens grondig na, en stellen we het dan eens tegenover b.v. graanslroo, wat toch ook verschillende eigenschappen heeft, dan komen we tot de ontdekking, dat turfmolm, zoowel voor land als tuinbouw, van bijzondere beteeke- moet zijn. Vooral bij de bemestingwaarde zal het goed zijn hier eens wat meer uitvoerig stil te slaan. Onderzoekers zooals A. A. ter Haar. Hoofd redacteur van de „Veldbode" welke hier spe ciale studie van heefl gemaakt, en van wiens hand, over bovengenoemd onderwerp verschil lende referaten verschenen, mogen we gerust aannemen, dat de ontleding van dit vraagstuk in goede handen is geweest. Allereerst dienen we te weten, dat turf- strooisel een opzuigend vermogen heeft van 6 tot wel 14 maal van zijn eigen gewicht, we mogen als gemiddelde den factor 9 aannemen. Dat het' graanstroo dit niet kan, zal ieder een die turfstrooisel en graanstroo met elkaar naar de structuur vergelijkt, onmiddellijk moe ten beamen. De stroostof. het strooweefsel op zichzelf neemt al heel weinig vocht op; wat het stroo opneemt komt bijna uitsluitend in de holten der stroostengels waarom men dan ook, terecht aanbeveelt, voor stalstrooing bestemd graan stroo in stukken snijdt, opdat meer openingen dan anders het vocht toegang zullen verleenen tot de holten in de stroostengels, die door tu ss oh en schotten (knoopen) in de leden vre- Üeeld zijn. Turfstrooiselstukken en stukjes werken ten opzichte van het vocht eenigszins als een spons stukken stroostengels als buisjes (ciapliairen). Dat dit dus een groot e beteekenis heeft als bemestingwaarde, behoefl niet te worden gezegd, want hier gaat het juist om, te trach ten die stoffen mee in den grond te voeren, die er juist zoo (noodaJg[ zijh. Als het ongeveer 7 maal zijn eigengewicht aan gier opneemt, bevat het altdij nog meer dan dubbel zooveel vocht als s'roo ln stalmest. Goed turfstrooisel staat als strooi nateiiaal ver boven graanstroo wat het vochtopzulgend ver- tnogein betreft, en doet in gehalte aan planten- voedsel iniet voor graanstroo onder. Hier komt nog bij dat eerstgenoemde amo- niak vastlegl, wat dan ook weer tengevolge heeft, dat de stalmest hierdoor met stilkstof wordt verrijkt, terwijl de stallucht gezuiverd wordt en tegelijkertijd reukloos gemaakt. Alle deskundigen zijn het er wel over eens, dat turfstrooisel voor verschil lende doel einden, een groote waarde heeft, doch hier over later meer. TURFSTROOISEL EN ZIJN GEBRUIK, Het turfstrooisel-vraag'stuk, is wel een van de belangrijkste vraagstukken van dezen tijd. Daarom is het goed dat men ook hierover eenige beschouwingen, in het belang van de Land- en tuinbouw ten beste geeft. Al neemt het gebruik van turfmolm, hier en daar toei toah zal het blijken, aan de hand van practische gegevens, dat men hier te doen heeft met iets, wat van zichzelf al een heel bijzondere beteekenis heeft. Wanneer we dit product wat meer van nabij zien, dan reeds blijkt, welke eigenschappen deze turfmolm bezit. Ieder weet, dat het een bijzondere vochtop- zudgend vermogen, garandeert, maar het heeft DOMBURG over Maart 1931. Geboren: Dina. dochter van Samuël de Vis ser en I.eimtie de Pagjer, Pieternella, doch ter van Pie er Provoo T en Krïna Passenier Lein. zoon 1 an Pieter Brand en Noeltje Jo hanna Kaland Getrouwd .lactobus van Oos'en, 29 j. en 'ohanna Vcreeke. 26 j. Lein .Dourleijn, i. èn Fa rina Maranus, 20 j. 'Verleden Iveijn Loiirense 69 j., echtgen. van Dina Maranus Alida Troost 67 j., wed. san Willem Hoefkens Lourens LouWerse, 78 j, wedn. van Johanna Goedbloed. WESTKAPELLE, over Maart 1931. Geboren1, Maria, Johanna, d. v. Adriaan Kaland en Elizabeth Roelse 18 Jan. z. v. Stefan us Willem Roelse en Elizabeth Minder- houd 22, Johannes, z. v. Kornelis van Breda en Katharina Verstraate 30. Pieter, z. v Daniel Minderhoud en Leuntje Lievense 30, Pidber, z. v. WïLiem Gabriëlse en Lourina Minderhoud. Overleden 29. Jakob Gabriëlse, 1 jaar, zoon van Adriaan Gabriëlse en Willomina van Vaar- degem.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1931 | | pagina 5